Rouwbrieven worden spoedig geleverd Drukkerij „FRISO” - Worku® ïoor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordv, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Nieuws- en Advertentieblad Bazar der ijsclub „Workum”. pi blauwe vogel van het geluk, I „Het gelukwordt niet gevon- Distributie gekookt Rundvleesch. ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1934. No. 34 60ste Jaargang Officieel Gedeelte. bon no. 12. INGEZONDEN. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Plaatselijk Nieuws. Algemeen weekoverzicht Binnenland. op. (Nadruk verboden.) et onmoge- I ort liet sen ru, uin ien nie en lor rist ma, OP mfl ren end aan, den, par- n te trijd oed aar aar lUW aak- ader neer aan. klei zon :hen heid juur ezel- van zelf ver- den. oven gen- :hen elfde iker, tot als and- hou- eea i in imer aan r par- win- beid van is in nd, at- root iets- uist bur- taat nug idat dat de- de den de op- er M|, tiet tfld z(j ,as- ieb- wij- dog Ia de week van 20 tot 26 Augustus 1934 is geldig Buiten verantwoordelijkheid der Redactie lök sar uit ou- a en ien eet i>> bovengenoemd de heele o!" Bt,“ I—-- Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal &0 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot ulterljjk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager Op 30 en 31 Augustus hoopt de Qsclub „Workum” een bazar te orga- niseeren, met het welbekende doel, staving der kas. Dit artikel bedoelt te zijn een opwekking aan de Wor- kumer ingezetenen om de bazar zoo goed mogelflk te doen slagen, ’t Bazar- comité maakt u de medewerking zeer gemakkelijk. A.s. Dinsdag des middags 3 uur zal er, zoo mogeltyk met muziek, een rondgang door de stad worden ge houden voor de inzameling der goe deren. KJjkt allen uw kasten eens na. Een ieder heeft toch wel een kleinig heid te missen, zoodat 't comité met volgeladen handkarren van z’n rond gang mag terugkeeren. En dan bezoekt allen zonder uit zondering de bazar. Neemt een ge vulde portemonnaie, een goed humeur en een gulle bui mee. Als gij u aan deze raadgevingen houdt, zult gij en ook ’t bazar-comité na afloop tevreden zQn. En wanneer koning Winter in ons land zfjn scepter zwaait, zult gij dubbel verheugd zijn dat gij ’t bazar- comité in zijn zomersche activiteit hebt gesteund. U mijnheer de Redacteur dankend voor de plaatsruimte. ’t BAZAR-COMITÉ. en er aet I an om en, uw Im ker Oostenrijk wil uitbreiding met 8000 man van het Bondsleger, hetwelk op het oogenblik uit 22.000 man bestaat LIJST van uit Workum vertrok ken en aldaar gevestigde per sonen over Juli 1934. Ingekomen Jan Hoekstra van Parrega 18c naar G 17. Laurentius Anne Poelsma van Leeuwarden, Wylaardeburen 17 naar B 32. Hendrik Martinus van der Pal van Ugoclooster 1 naar E 55. Jacob de Vries van Franeker, Nieuwe Hof 2 naar A 14. Hermanus Huibers en gezin van NQehaske D 39 naar D 119. David Smit en gezin van Terschel ling B 209 naar G 11. Meintje Haan- stra van Heidenschap (H.O.N.) 37 naar G 308. Roel Hiemstra van Kou- dum A 109 naar G 116a. Jacob IJde- ma van Aalsmeer, Cyclamenstraat la naar G 91. Petrus Tiolsma van Fra neker, Dykstraat 34 naar D6. IJbeltje Maria Kuipers van Appelscha 106 naar G 30. Albert Alberda van Lem mer D 69a naar G 243. Joseph Sape Westra van Hilversum, 2e Oosterstr. 49 naar D 87. Jelte Wiersma van Groningen, Prinsesseweg 37b naar G 276. IJke Nyenhuis van Haarlem- meermeer, Vjjfhuizerd(jk 231 naar A 55. Taetske Kingtna van Leeuwar den, Gron. Straatweg 16 naar B 22. Sjouke de Vries van Arnhem, van Oldenbarneveldtstraat 14 naar C 33. Vertrokken Antoon Kuhlmann van D 21 naar Amsterdam, Westlandsgracht 129111. Hendrik Bootsma van G 273 naar IJlst. Jetske van Brug van A 128a naar Woudeend. Steffen van der Pal van E 55 naar Winsum (Baardera- deel). Antje de Haas van F 102 naar Nyhuizum (Wy'mbr.) Berend Zwaga van B 56 naar Eindhoven. Jentje Jongstra van A 69 naar Arnhem, Gasthuisstr. 7. Garberlina Kremer van G 100 naar Londen, Cambridgestr. 43. Wiegertje Kluifstra van G 124 naar Rotterdam, Bilderd^kstraat 47b. Anna Catharina Frederica Walthuis van C 38 naar Koudum a/b. Jitze Leeuw en gezin van E 11 naar Hee- renveen. Gerardus Jacobus Haitsma van D 62 naar Ferwoude. Anna Vossen van D 6 naar Roermond, Hensbeyerweg 33. Petronella Cecilia Boersma van G 256a naar Tilburg Bredascheweg 291. Gerrit de Schif- fart en gezin van G 235 naar Hin deloopen. en dus tot 30.000 man zou worden opgevoerd. Deze versterking zou be- noodigd zijn om voor de toekomst nieuwe pogingen der nat. soc. te kunnen verhinderen om de staats macht in handen te krijgen. Oosten rijk heeft voor deze uitbreiding van het leger toestemming noodig van de mogendheden, welke by het Verdrag van Versailles zijn geïnteresseerd, maar van die toestemming kan de regeering te Weenen zich verzekerd achten. Op strenge wijze werden de deel nemers aan de jongste revolutiepoging berecht. Van een achttal agenten van politie, die den overval op de Bonds- kanselary hebben begunstigd, zijn er van de week vier ter dood veroor deeld en aanstonds opgehangen. Dr. Rintelen, de gewezen Oostenrijksche gezant te Rome, die door de opstan delingen bij het slagen der onderne ming met de leiding der nieuwe re geering zou worden belast en die getracht heeft om zich te zelfmoorden, toen alles mislukte, deze man is thans herstellende en zal binnenkort voor de militaire rechtbank worden geleid. We veronderstellen, dat zijn lot niet ben^denswaardig zal zijn. Velen ver wachten, dat Dr. Rintelen tijdens het proces merkwaardige onthullingen zal doen. De Volkenbond schynt een opknap pertje te krijgen, doordat de Ver. Staten zich meer en meer voor het werk in Genève gaan interesseer en. Het schijnt, dat de verdienstelijke diplomaat Wilson, consul-generaal der Ver. Staten te Genève, zjjn re geering in den Volkenbond als speci ale commissaris zal gaan vertegen woordigen en vertrouwd wordt, dat daarmee de eerste schrede tot het officleele lidmaatschap zal zy'n gezet. De Russische regeering schijnt nog te aarzelen met haar besluit inzake Genève, en Japan prakkezeert er blikbaar niet over om terug te komen op het besluit om den Volkenbond te verlaten. Integendeel, Japan blijft een gevaarlijke politiek voeren. De regee ring te Tokio is van plan om ook de Londensche vlootovereenkomst op te zeggen, teneinde de vrije hand in uitbreiding van haar bewapening ter zee te herkrijgen. Ondanks deafweermaatregelen van de regeering te Madrid hebben de Basken Zondag j.l. toch in 65 ge meenten de verkiezing doen houden voor den provincialen raad. De zelf- standigheidsbeweging der Basken groeit met den dag en brengt Madrid in zware zorgen. De lersche nationalisten zijn weer eens met elkander aan het kibbelen en vechten. De fascistische blauw- hemden onder generaal O’Duffy be rokkenen De Valera vele moeilijk heden. Van de week hebben zich verschillende botsingen voorgedaan met bloedige gevolgen. De Clearing wet toegepast tegen over Duitschland. Het begin van een economischen oorlog? Nederlandsche Jaarbeurs.— Bezuiniging b|j de Spoorwegen. Dinsdagavond werd een Koninklijk Besluit bekend gemaakt, waarbij de Clearing-wet tegenover Duitschland, dus eenzijdig, van toepassing werd verklaard. Met deze beslissing heeft de regeering een nieuw en scherp middel van afweer in den econo mischen strijd der naties ter hand genomen. Ze heeft dat geenszins overhaast gedaan. Niettegenstaande de Duitschers veel te danken hebben aan ons land, hetwelk telkens aan zienlijke credieten toestond en deze herhaaldelijk verlengdeniettegen staande we ook zoo’n goede klant van Duitschland zijn, welke veel meer importeert uit dat land dan w(j kans krijgen om er heen uit te voeren, niettegenstaande dat alles heeft de regeering te Berlijn ons keer op keer treiterig behandeld en datgene ont houden, waarop we ten volle recht hadden. Rente moest geforceerd om laag, de rente werd bovendien slechts ten deele uitbetaald, aflossingen van leeningen werden gestaakt, maar bovenal: terwijl de Duitschers van ons Jantje-Contantje eischten in alles, bleef de betaling van het geen men uit ons land betrok, grootendeels achterwege. Die betalingen werden in Duitschland vastgehouden en wil den de Nederlandsche eigenaars over de gelden, die toch van hen waren, beschikken, dan konden ze dat slechts doen door er Duitsche artikelen voor te koopen. Sedert het einde van ’32 was een regeling geldende, waarbij via een rekening van de Nederlandsche Bank bjj de Rijksbank in Berlijn, de vor deringen over en weer konden wor den verrekend. De Duitschers ont vingen nauwgezet de Nederlandsche deviezen, maar hetgeen zy te betalen hadden werd minder en minder ge stort op de bedoelde rekening van de Nederlandsche Bank. Deze laatste kwam daardoor voor vele millioenen in het nadeel. Duitschland chicaneert op alle denkbare wjjzen om aan eigenbetallngsverplichtingen te ont komen. De toestand werd onhoudbaar. Wel dreigde onze regeering bö ge voerde onderhandelingen, met tegen maatregelen, maar die bedreigingen lieten de Duitschers koud. Zelfs hebben ze te verstaan gegeven, dat ze eventueele maatregelen van Neder landsche zijde zouden beantwoorden met een algemeen invoerverbod van uit Nederland. Ten einde raad is onze regeering er toch toe overgegaan om de Clearingwet voor het economisch en financieel verkeer op Duitschland van 15 Augustus af van toepassing te verklaren. De feitelijke beteekenls dezer maatregel Is, dat Nederlanders op boete en gevangenisstraf worden verplicht om hetgeen ze wegens aan- koopen van Duitschers te betalen mochten hebben, te storten op de Nederlandsche Bank bij wijze van garantie der vorderingen, welke Ne derlanders op Duitschers mochten hebben. Naarmate Duitsche betalin gen binnenkomen, worden betalingen aan Duitsche crediteuren doorgege ven. Verwacht wordt Inderdaad, dat Duitschland tegenmaatregelen zal ne men en we achten het ni< lijk, dat de regeering te Berlijn inderdaad zal overgaan tot het slui ten der grenzen voor den Invoer van uit Nederland. De Duitschers zouden met deze maatregel zelf het ergst worden getroffen, want ook Nederland, hetwelk veel meer uit Duitschland betrekt dan het daaraan levert, zou i den in dingen en daden, maar in die innerlijke rust en vrede die voortkomt uit de harmonische werking van alle deelen en l eigenschappen van ons wezen, en hunne juiste aanpassing bij anderen en b(j de buitenwereld.” ANON. In Ashington Collieries Magazine (Eng.) verhaalt iemand op treffende wijze heel in het kort natuurlijk - hoe de groote Fransche tooneel- ichrijver Maeterlinck, jaren geleden een mooi stuk schiep, dat de jacht uitbeeldde, de heele wereld rond als 't ware, van een zekere familie, op zoek naar een zeldzamen „blauwen vogel”. En aan het einde van den grooten tocht, werd de blauwe vo gel gevonden, precies op de plek waar ze zich bevonden, en waar hfj aldoor geweest was thuis. Die blauwe vogel beeldde het geluk uit. En wanneer men iets van een waar begrip van de wereld verworven zal hebben, zal men tot de ontdekking komen, dat het geluk vlak by de hand is. Voltaire heeft het ook al gezegd, toen hij zoo ongeveer dit zelde, dat elk sterveling als zijn deel heeft, zijn eigen geluk, vlak by hem. WORKUM. Bedankt voor het be roep naar de Ned. Herv. Gem. alhier, dr. A. Steenbeek te Surhuizum. ~~r~T4Aug. Zaterdag j.l. nam „Storm vogels” II deel aan de voetbal-serie- wedstrijden uitgeschreven door H.V.C. te Heeg. In de eerste ontmoeting werden de gastheeren met 2—0 ge klopt en daarna U.V.C., IJlst met 5—1. Om le en 2e prijs kwamen de Workumers tenslotte uit tegen „Oranje Nassau” II. Deze spannende wedstrijd eindigde na verlenging in een gelijk spel 1 1, waarna de Sneekers met het lot wonnen. De prijzen werden echter ingehouden omdat reeds bij den aanvang door verschillende clubs was geprotesteerd tegen „Oranje Nassau” II, welke club voor meer dan de helft met spelers van het le elftal in 't veld kwam. Over de toekenning van de prijzen wenschte men later te beslissen, maar dit ver hinderde niet dat de Workumers tevreden waren over hun spel, het welk uiteraard de meeste sympathie verwierf. Uitslag verknoping. Verleden Vrijdagavond 10 dezer had ten overstaan van notaris A. Jukema alhier, in hotel „De Wflnberg” de finale verkooping plaats van het winkelhuis met pakhuis, eigen aan den heer J. W. de Jong. Kooper werd b(j samenvoeging, na 47 verhoogingen, de heer Th. S. de Vries, winkelier te Oudehaske, voor f 4623 en f 265 overname, samen f 4888. Tevens werd provisioneel geveild de huizinge met een perceel weiland, eigen aan den heer J. B. Dijkstra. Het huis werd ingezet op f1420 en het stukje land op f709 p. p. of f 1205.30 voor het geheel, samen f 2625.30. De zaak is, dat we in theorie deze mooie dingen soms wel aanvaarden en gelooven, maar in de praktijk ran het leven geven we daar dikwijls geen blijk van. En toch: we konden bet allen weten en beseffen, wanneer we niet zoo hardhoofdig waren en zoo verdiept in onze materieele jacht naar het geluk, die ons, net als de zoekers naar den blauwen vogel, overal elders doet zoeken, behalve op de eenvoudige plek, vlak in onze nabijheid. We konden het ook besef fen, wanneer we niet zoo ver waren afgedwaald, sommigen van ons ten minste, van de oude, simpele, doch eeuwige waarheden, ons door den grooten Leermeester in allen een voud gebracht, in de woorden„Het Koninkrijk der Hemelen is binnen in u lieden”. De zaak is echter, dat ons verlangen naar enkel materieel ge noegen, macht, rjjkdom enz. steeds zoo verzadigd van zelfzucht was, dat we het begeerde nimmer bereiken konden, die zoo vurig gezochte blauwe vogel. Hot is inderdaad de moeite wel waard eens eenige ©ogenblikken te besteden om na te gaan wat er nu wel precies zou gebeuren als de menschheid eens plotseling al haar ontzaglijke pogingen om geluk te verwerven in het juiste pad leidde, het eenige pad dat daarheen voert, waar het gevonden kan worden. En als dit nu eens gedaan werd, hoe ver zou ieder van ons dan buiten z(jn huis, zijn kantoor, zijn werkplaats hebben te gaan, om het te vinden? Goethe, de groote Duitsche dichter moet dit op het oog hebben gehad, toen h(j zei: Wenscht ge altijd ver der te dwalen? Kijk, het goede ligt dichtbijleer slechts het geluk te vatten, want geluk is altijd daar. Men kan terecht de meening van den schrijver in 1- Magazine deelen, dat men kwestie foiteljjk hiertoe zou kunnen terugbrengen, dat de ware rijkdom van geluk slechts vergaard kan worden, door met anderen te deelen, wat wij reeds bezitten; door de een of andere concrete uitdrukking van dankbaarheid lederen dagdoor min der bezorgd te zijn om gisteren en morgen, en, gelijk de weduwe uit de dagen van Elisa, het antwoord te ontdekken op de vraag „Geef mij te kennen, wat gij in huis hebt.” Inderdaad, door uit den overvloed van liefde, waarheid, onzelfzuchtig heid, kortom uit den overvloed van den rijkdom van geluk in ons hart te schenken, ontdekken we hoe ge lukkig en rijk we zijn. Door veel te geven, bevinden we, dat we veel hebben om te geven. Daarbij kunnen we onzen rijkdom nimmer geheel uitputten. Want er is dan in ons hart een onuitputtelijke bron, die steeds voor nieuwe voorziening zorgt. Zooals de vrouw uit Elisa’s tijd, die niets dan „eene kruik met olie” in huis had, en niettemin alle „ledige vaten”, van buiten en van alle na- 1 buren, met olie vulde. FLORIS C. dan tot sluiting der grens overgaan. De Duitsche economische politiek is echter een brutale in de laatste jaren en we achten het mogelQk, dat men in Berlijn desnoods den wereld-chaos zou aanvaarden, liever dan af te zien van haar zelfzuchtige en eigenwijze politiek. Het verloop dezer aangelegenheid wordt in elk geval zoowel in binnen- als buitenland met spanning gevolgd. Naar wij vernemen, zullen voor de Nederlandsche Jaarbeurzen, die te Utrecht worden gehouden, de toe gangsbewijzen ook verkrijgbaar zijn aan alle stations van de Neder landsche Spoorwegen. Dit heeft het groote voordeel, dat de zakenman tegelijk met z’n spoor kaartje een jaarbeurskaart kan koo- koopen, waarop 50 pCt. reductie wordt verleend op de terugreis. Het terugreisbiljet met de hierbovenge- noemde korting wordt door de Ne derlandsche Spoorwegen afgegeven aan haar loket in de hal van de jaarbeursgebouwen. Voor de jaar beurskaart betaalt men dezelfde prijs als aan de jaarbeursloketten. Naar vernomen wordt zullen door de Nederl. Spoorwegen ter bezui niging met den a.s. winterdienst op verschillende trajecten „eenmans- treinen” worden ingevoerd. Voorts zal met den a.s. winterdienst een groot aantal kleine stations, waar het verkeer niet groot is, worden op geheven, terwijl een groot aantal kleine stations halte-plaatsen zullen worden. Door de A.T.O. zullen op de tra jecten, waar de kleine stations worden opgeheven, speciale autobus diensten worden ingelegd, die de reizigers naar het eerstvolgende station zullen vervoeren. Het goederenvervoer zal aan parti culiere expediteurs worden opge dragen. Buitenland. Goering, de Pruisische minister president, ernstig gewond. De JA-stemming van Zondag a.s. Uitbreiding van het Oostenrjjksche Bondsleger. Toenadering der Ver. Staten tot den Volkenbond? Natio nalistische acties. Op het nippertje is van de week de Pruisische minister-president en RQksminister van Luchtvaart, de heer Goering, aan den dood ontko men. In de buurt van Aibling in Duitschland is hij met zijn auto, waarin nog drie andere perso nen waren gezeten tegen een vrachtauto opgebotst en daarbij wer den alle inzittenden gewond, Goering zelve vry ernstig. Dank z(j een snelle operatie schijnt geen le vensgevaar aanwezig. Er is tenslotte maar een kleinig heid noodig om velerlei belangrijke problemen een geheel ander aanzien te doen geven en zulke kleinigheden kunnen zich eiken dag voordoen. Goering’s persoon als een der aller voornaamste medewerkers van Hitler, is van zoo groote beteekenis, dat zijn verscheiden op de politieke constel latie van Duitschland ongetwijfeld van invloed zou z|jn geweest, zeker in deze dagen, nu we vlak voor de Ja- stemming staan en in een kort ver leden zich zooveel schokkende dingen hebben afgespeeld. We hadden het over de Ja-stemming. Zondag a.s. gaat het Duitsche volk ter stembus om met een kort j a of neen te verklaren, of het genoegen neemt met de wijze, waarop Hitler zich van het hoogste rjjksambt heeft meester gemaakt. Het wordt een Ja- stemming, omdat er zoo’n intensieve propaganda voor het Ja-woord is ge maakt en elke tegenpropaganda is verboden geworden. Het is een ver- kiezingsparodie, welke wordt opge voerd. Men kan er bovendien van verzekerd wezen, dat millioenen kie zers tegen hun zin in het gebeurde met hun stem zullen sanctioneeren, omdat ze zich slechts beangstigend kunnen afvragen, wat er zou gebeu ren in Duitschland, wanneer de Nazi’s hun bewind niet konden hand haven. Zeer waarschijnlijk zou een volkomen anarchie ontstaan, waaruit slechts een militaire- of communistische dictatuur zou kunnen geboren worden. i I I FRISO. B?" lUil

Friso nl | 1934 | | pagina 1