te Workum op Maandag 10 September '34 Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noord»., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. AS iepenziekte. Tegemoetkoming In de kosten van aansluiting aan de Waterleiding. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter algemeene kennis, dat aan hen die zich vóór 1 Juli 1935 aanmelden voor aan sluiting aan de waterleiding, een ver goeding van of tegemoetkoming in de aanslultingokosten zal worden toege kend van ten hoogste f25.— per perceel. Distributie gekookt Rundvleesch. Winkelsluitingswet. No. 35 ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1934. 60ste Jaargang Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. bon no. 13. De groote nood. Waarschuwing. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 ar? FLORIS C. (Nadruk verboden.) le t- S 1 bet bouwen en exploiteeren van oen r u i n n de de en iin nd ra- ite en ep ke el ke aor os- lun wel Ike ren ier, luit leu ijnt ten ran op jw, dat Iet is ijk er- De en :en rit- ide 100 ih W >1- ir ie te ze, ing eld dat :en ko- 3OT :id. ge os- eer m »r s- :h r. i- (1 ;t r- i, r- )- e d met den persoon In de week van 27 Augustus tot 2 September 1934 is geldig: Nieuwe kaarten zullen alleen op Dinsdag 28 Augustus 1934 des voor- middags 10—12 uur worden uitgereikt. Burgemeester en Wethouders van WORKUM verzoeken ieder die een geval van iepenziekte in deze ge meente meent te weten daarvan vóór 1 September a.s. kennis te geven ter secretarie. Workum, den 23 Augustus 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterljjk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten „In de kleine dingen, zoowel als in de groote dingen van het leven is het van zoo groote beteekenis om jegens anderen te handelen, zooals wy zouden willen, dat z(j jegens ons deden. Vat de doorsnee-mensch de groote beteekenis hiervan Het is een kwestie van geweten...” (Lethbridge Herald). Wanneer we zoo de dagbladen lezen, en het dagelflksche relaas van de oneerlijkheden in allerlei kring na gaan, van kruimeldiefstallen tot reu- zen-oplichterjjen toe, van kleine politieke leugenarjjtjes in één of ander dorp, tot bewuste internationale op- hitserij door groote staatslieden mid dels leugencampagnes, van het klas sieke „gestolen brood door den armen drommel” tot den millioenenzwendel van de vele Stavisky’s en Kreugers, om van de corruptie-gevallen in hooge en lage ambtelijke kringen nog te zwegen, dan is in de eerste plaats de doorsnee-burger al gauw geneigd zich meer of minder fier op de borst te slaan, schande te spreken over zóóveel verdorvenheid, en er inwendig zich over te verheugen, dat „h0 ten minste niet zoo slecht en oneerlijk is”. En wanneer wfl ons dan hoogst vol daan verheugd hebben in eigen on kreukbaarheid, dan zijn wij zeker wel in staat, het antwoord te geven op de vraag, wat onze tijd nu wel het meeste noodig heeft, wat feiteljjk de grootste nood van onzen tijd is. Laten we de vraag nog scherper stel len, wat is de grootste behoefte in het openbare en particuliere leven van onzen t(jd? Wanneer we alles voor ons zelf nog eens zorgvuldig hebben nagegaan, zullen we tot de slotsom moeten komen, dat een van de allereerste behoeften is: eerlijkheid. We kunnen den schrijver in Star News (Pasadena) uitstekend begrijpen, als hij verklaart, na het lezen van al het sensatienieuws in de kranten, dikwijls te betwijfelen, of er nog wel veel eerlijkheid in de wereld is over gebleven. Maar zulk een gevolgtrek king is natuurlijk onjuist, omdat de overgroots meerderheid der menschen wel eerlijk is, over het algemeen. Over het algemeen.Want, er zijn natuurlijk graden van eerlijkheid. Ten minste, in dat soort van eerlijk heid dat w(| menschen betrachten. Er zijn er, die gewoon, absoluut eerlijk zijn, die te allen tijde en overal, waarlik eerlijk zjjn, zelfs al zou het op sommige oogenblikken schijnen, dat het in hun stoffelijk nadeel is, eerlijk te zijn. Dat z(jn dus degenen, die van geen compromis met hun geweten willen weten. Er zijn er echter ook, die niet be paald oneerlek zouden willen z(jn in de groote dingen, maar het met de eerlijkheid op een accoordje zouden willen gooien in kleinere dingen. Er zQn er ook, die alle schijn van eer lijkheid in al hun zaken en betrek kingen ophouden, overal waar een afwijking van het rechte pad spoedig door hun medemenschen zou worden uitgevonden. Maar wanneer ze mee nen, dat een overtreding van de regels der eerlijkheid hun tot voor deel zou kunnen strekken en niet ontdekt zou worden, dan is hun eer lijkheid niet heelemaal te vertrouwen. Er zijn schrikbarend veel gevallen van verduistering, knoeierijen, om- kooperijen, en andere oneerlijke prak tijken in het openbare leven. En hoe wel het aantal oneerlijke overheids dienaars natuurlijk verre in de min derheid is, en de overgroote meerder heid ervan scrupuleus eerlijk is, werpen toch de oneerlijkheden en corrupties van de zwakke broeders •en blaam op de eerlijken, waardoor rond van door mij ontvangen ^ngen, ontraad ik elke relatie i van BRANT JE SEVINGA, geboren 3 September 1902 te Kollumerland, van beroep assuran- deur, laatstelijk werkende onder den naam „Nederlandsche Hypotheek-, Credlet- en Administratiekantoor”, welk kantoor achtereenvolgens ge- vestlgd is geweest te Schlebroek, te ’s-Gravenzande en te 's-Gravenhage. Workum, den 21 Augustus 1934. Do Burgemeester van Workum, C. E. van KOETSVELD. het publiek geneigd is het vertrouwen in hen, als geheel, te verliezen. De oneerlijkheid van enkelen, werpt het odium op allen. Allerlei openbare in stellingen en lichamen houden er strenge keuringen voor hun perso neel, hoog en laag, op na om toch maar vooral na te gaan, of ze wel heelemaal gezond z(jn, lichamelijk. Dat is, omdat men zich wil bescher men tegen verlies, tegen het financi- eele nadeel dat zou kunnen voort vloeien uit ziekte enz. Maar het ware te wenschen, dat aan de keuring van de „moreele gezondheid” wat zorg vuldiger aandacht werd besteed. Dan zou men voor nog heel wat grooter nadeelen gespaard kunnen bleven. En waar komt ten slotte de toets der eerlijkheid op neer? Is het niet, in „de kleine dingen, zoowel als in de groote dingen” jegens anderen te handelen, zooals wij zelf behandeld wilden worden? De Directie Lever’s Zeep Mij. N.V., Vlaardingen, stelde ’n mooie zilveren plaquette beschikbaar. Wie volgt? 22 Aug. Hedenmiddag werd onze plaats bezocht door een keurig versierde auto, welke propaganda maakte voor het gebruik van melk- brood. Door vier vergezellende dames, die gekleed waren in Friesch costuum, werden reclame-biljetjes, w.o. het „Melkbrood-lied” uitgedeeld. Voor het stadhuis werd een foto genomen van deze groep. De intensieve reclame, die de propaganda-commissie deze zomer maakt, moge met succes be kroond worden. Men leze byv. één van de vele argumentaties voor het algemeen gebruik van melkbrood: Van al het brood, dat in Nederland wordt gebakken, is slechts één vierde gedeelte melkbrood, de rest water brood. Wanneer iedereen in Neder land melkbrood at, zou hiervoor per jaar minstens 200 millioen Liter melk meer noodig z(jn. Dit is een hoe veelheid overeenkomende met den melkaanvoer van 30 flinke Friesche zuivelfabrieken. Werd deze groote hoeveelheid melk meer in het brood verwerkt dan thans, dan zou dit on getwijfeld een groote steun beteeke- nen voor de welvaart van hetNeder- landsche volk. Eet melkbrood Doe een daad, Die Neerland’s welvaart baat. 23 Aug. Hedenmorgen had de fabrieksarbeider Th. V. het ongeluk in de Zuivelfabriek „Workum” v/h Tjebbes en Co. van een trap te vallen, waardoor hy een hersenschudding bekwam. Aan het in ’t vorig no. geplaatste kort verslag van de raadsvergade ring van de gemeente Workum op Donderdag 16 Augustus 1934, geven we thans nog eenige aanvullingen. Na voorlezing van het formulier gebed opent de voorz. de vergade ring en doet mededeeling van een bericht van den heer Hajjtema dat deze wegens ongesteldheid verhin derd is de raadszitting by te wonen. Alvorens de agenda in behande ling wordt genomen spreekt de voorz. in deze eerste vergadering na het overlijden van Z. K. H. Prins Hen drik een enkel woord ter gedachte nis. Z(]ne Koninklijke Hoogheid heeft niettegenstaande een beperkte werk kring, op menig terrein getoond wat in z’n vermogen stond. De belangen o.a. van het Roode Kruis en reddings- wezen heeft Z. K. H. met energie be hartigd. Ons medegevoel gaat thans uit naar H. M. de Koningin, en we troosten ons, dat ook Zy weet waar voor Haar troost te vinden is. Deze woorden van deelneming werden door den Raad staande aan gehoord. De punten 1 en 2 waren niet de vanouds bekende, maar ditmaal: on derzoek van de geloofsbrief en be- ëediging en installatie van het nieuw benoemde raadslid H. Boersma. Een commissie, die alle stukken in orde bevond, leidde het nieuwe raadslid binnen en deze legde hierna de beide vereischte eeden af, waarna hy op de zetel van het vertrokken raadslid, den heer Leeuw, plaats nam. De notulen van de vorige verga dering werden hierop goedgekeurd en onder dankbetuiging aan den secretaris vastgesteld. De ingekomen stukken passeerden zonder discussie de hamer. a. Resoluties van de Ged. Staten houdende 1. vaststelling van de gemeente- rekening over 1932; 2. goedkeuring wijziging begroeting 1934 van het electriciteitsbedr(jf 3. idem van het gasbedrijf 4. mededeeling van de Koninklijke hoofd bekneld tusschen de''deurpost goedkeuring van de wijziging secre- - - - r tarieleges (voor verbouwvergunnin- gen), begrafenisrechten en hondenbe lasting; 5. goedkeuring wijzigingbegrooting der gemeente, dienst 1933; 6. goedkeuring onderhandsche ver huring van een kamer in de sluls- wachterswoning 7. bericht, dat het afschrift van het raadsbesluit tot wijziging van de algemeene politieverordening is ont vangen 8. goedkeuring uitgifte erfpacht van een perceeltje wegberm aan den weg Workum—Bolsward aan A. S. Bakker. b. Schrijven van K. Veltman inzake vi Burgemeester en Wethouders van WORKUM, brengen ter algemeene kennis, dat de Wlnkelsluitingswetl93ü (Stbl. 460) aan een herziening is on derworpen, waarbij o.m. werd bepaald, dat indien en voor zoover de ge meenteraad verklaart, dat de tegen woordige buitengewone omstandig heden daartoe aanleiding geven, de verkoopgelegenhetd op Zondag voor bepaaldelijk aangewezen groepen van winkels kan worden uitgebreid, respectievelijk ingesteld. Uitbreiding van verkoopgelegen- held op Zondag kan betreffen de winkels, waar uitsluitend of in hoofd zaak hetzij visch, hetzij fruit, hetzij een of meer der navolgende waren brood, banket, suikerwerk, chocolade, al dan niet te zamen met consumptieijs, ten verkoop In voorraad zijn, doch uitsluitend voor den verkoop onder scheidenlijk van visch, van fruit, en van brood, banket, suikerwerk, choco lade en consumptieijs, gedurende ten hoogste zes achtereenvolgende uren. Instelling van verkoopsgelegenheid op Zondag kan betreffen de winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak tabaks-artikelen ten verkoop in voor raad zijn, doch uitsluitend voor den ir verkoop van tabaks-artikelen, en winkels, waarvoor een volledige of sen slfjtvergunnlng als bedoeld inde Drankwet (St.bl. 1931, No. 476) geldt, gedurende ten hoogste vier achtereen volgende uren. Voor nadere inlichtingen vervoege men zich ter secretarie dezer ge meente. Workum, den 21 Augustus 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7' cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager badpaviljoen op het strand en het maken van een brug over 't Spui. c. Schrijven van den Pensioenraad inzake de pensioenaanspraken van wijlen G. Veltman. d. Schrijven van deafdeeling Sneek van den Nederlandschen Aannemers- bond om de uitvoering van voorko mende werken, ook die in werkver schaffing geschieden, steeds aan aan nemers op te dragen. e. Schrijven van J. Leeuw, dat h(j wegens vertrek naar Heerenveen als raadslid bedankt. f. Besluit van den Voorzitter van het centraal stembureau, houdende benoeming van H. Boersma tot lid van den raad. g. Bericht van den Voorzitter van het centraal stembureau, dat hij de schriftelijke mededeeling heeft ontvangen, dat H. Boersma zijn be noeming tot lid van den raad aan neemt. h. Verslagen over 1933 van: 1. Centrale Ammoniakfabriek te Weesperkarspel; 2. den toestand der provincie Fries land 3. de Vereeniging „Volkshuisves ting” alhier; 4. de R. K. bewaarschool, met be- grooting voor 1935 5. de Chr. bewaarschool, met be groeting voor 1935 i. Verzoek van het hoofdbestuur van het Friesch Volkssanatorium om het sanatorium te steunen of te blij ven steunen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werden bovengenoemde stukken voor kennisgeving aange nomen. j. Mededeeling van den Minister van Sociale Zaken inzake de met ingang van 1 Juli 1934 aangebrachte wijzigingen en verlaging van het tarief der steunverleening. Voorstel van B. en W. Behoudens t.a.v. hetgeen hierna bij punt k wordt voorgesteld aan den Minister te be richten, dat de gemeente op de aangegeven voorwaarden voor het ontvangen van de rijkssubsidie in aanmerking wenschtte blijven komen. k. Verzoek van B. en W. van Smallingerland om adhaesie te be tuigen, aan een door den raad dier gemeente tot den Minister van Sociale Zaken gericht verzoek om de land arbeiders en andere ongeschoolde arbeidskrachten in te deelen in het 8e tarief van steunverleening. B. en W. stellen voor hieraan adhaesie te betuigen. Zonder hoofdeljjke stemming werd conform besloten. Van de overige agenda punten me- moreeren we nog enkele van de voornaamste, daar geen belangrijke bijzonderheden te vermelden z(jn. Het voorstel van B. en W. om het op 1 Juli ingaande verhoogde pen- sioenverhaal te compenseeren door verlaging van de tgdelQke korting, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, wordt nu met 6-4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Ferwerda, Brand- sma, Westendorp en Dükstra. Op verzoek van de Chr. Besturen bond en overkomstig het advies van de commissie voor werkverschaffing wordt besloten, behoudens goedkeu ring van den Minister, de steunrege ling op 30 Augustus weer in te voe ren. De rekening van het gasbedrijf met een verlies van f2015.10 en die van het electriciteitsbedrijf met een winst van f2670.95 worden voorlooplg vast gesteld. Ook de rekeningen van het Burger lijk Armbestuur en het Stads-Burger- weeshuis reap, met batige saldo's van f3316.24 en f 1340.49 worden goedge keurd. De heer Brandsma vindt het batig saldo van het Burgerlek Armbestuur wel wat hoog en dus was de subsidie van de gemeente voor dat jaar te groot. De heer Gaastra merkt op dat dit de begroeting voor 1935 ten goede komt, terwijl de heer de Vries nude uitgaven bleken mee te vallen, een woord van dank op z’n plaats vindt voor het zuinig beheer. Van die kant kan men deze zaak ook belichten. Met de jaarwedderegeling van bur gemeester, secretaris en ontvanger blijken verschillende^ leden niet te sympathiseeren, hetgeen ze thans willen uiten door de tijdelijke korting niet in te trekken met Ingang van 1 Juli '34, vanaf welke datum het rerpllchte pensioen verhaal van 10 pCt. ook van deze ambtenaren geheven WORKUM, 21 Aug. Zondagmiddag geraakte het 21/2-jarig zoontje van D. IJ. in de Diepe Dolte b(j de Hoeren kunst te water en werd levenloos opgehaald. Maandagmorgen is een 10-jarige jongen van A. 8. te Leeuwarden, die hier enkele dagen bij P. Z. aan de Nonnestraat logeerde, in de vaart achter de woning geraakt en ver dronken. Beide ongevallen werden niet direct opgemerkt, waardoor de afloop zoo tragisch werd. Maandagmiddag raakte op het Dwarsnoord, doordat de wind onder de kap kwam, een kinderwagen met een kindje van J. B. erin vastgebon den, te water, welk voorval gelukkig alleen met een natte plunje eindigde. 21 Aug. Zaterdagmiddag ont stond er tusschen enkele buurvrou wen op het Zij Is pad oneenigheid, wat voor de betrokkenen nogal tot heftige scènes leidde. Aan kinderen zou men b.v. kunnen zeggen: schrijf enkele honderden malen voor straf „een goeie buur is beter dan een verre vriend”, maar is 't eigenlijk wel noo dig dit sobere, eenvoudige gezegde voor ouderen ter overdenking te geven 21 Aug. Gisteravond speelde „Jong Frisia” II op het sportterrein alhier de le wedstrijd om het kam pioenschap van de 2e klasse tegen T.H.O.R. van Sloten. Van weerszijden werd flink aangepakt en de kampi oenen van de belde afdeelingen der 2e klas gaven elkaar niet veel toe. Toch was Sloten in de aanval over 't geheel gevaarlijker dan „Jong Frisia”, maar de krachtige wind be moeilijkte het doelpunten zoozeer, dat de wedstrijd met brillenstand 0—0 eindigde. 21 Aug. Hedenmiddag ging van wege de Ijsclub „Workum” een vrachtauto, echter zonder muziek, door de stad voor het ophalen van goederen voor de bazar, die op 30 en 31 Augustus in de garage van den heer R. Gielstra, Bagijnestraat, zal worden gehouden. Tevens wordt op Koninginnedag de jaarigksche Floralia-tentoonstelling gehouden, zoodat dit tezamen met het feest van de schoolkinderen een waardig en gezellig Koninginnefeest kan worden. Workum, den 23 Augustus 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, V. D, GOOT. 1 Li 21 Aug. Toen hedenavond de U-jarlge H. de B. tegen de muur leunde b{j het pakhuis van C. A. D., Noord en niet bemerkte dat de vracht auto achteruitreed, kwam hij met z’n en auto, waarbij hij ernstige verwon dingen opliep. B. V. L., Workum. 12 Sept. a.s. wordt een groote schietwedstrijd ge houden te Koudum waaraan 5 afd. zullen deelnemen nl. de Afd. Workum, Ferwoude, Heidenschap, Warns en Koudum, onder commando van den heer IJ. Wielinga. Verscheidene fabrikanten en firma’s werden aangeschreven om een prijsje beschikbaar te stellen. Reeds kwamen binnen van de Firma V. van der Plaats, Koffie- en Theehandel Bolsward, een mooie koperen tabakspot; van de Directie Levensverz. R. V. SRotter dam, een groote zilveren medaille. Paardenmarkt in i 1 i i mes ie it j- n FRISO e

Friso nl | 1934 | | pagina 1