Nieuws- en Advertentieblad H J w de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noords., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. te Workum op Maandag 10 September ’34 Distributie gekookt Rundvleesch. n No. 37 ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1934. 60ste Jaargang Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. HET BEGIN. Adverteert in .Friso.” I Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 COLLECTE. bon no. 41 (2 K.G.) en bon no. 2 (1 K.G.) Algemeen weekoverzicht Binnenland. e (Nadruk verboden.) in ;ht zijn, om igen min- ook elke voor *aat. haar eeld itste rein fout, steld at er wor- [root a o I i 1 k 0. 't le n d »- n Ik e. 1, e v i- e >- >- e i, i s r i i auto- ■Iheid renis. zijn heid, i te )pen. Familie. Rotterdam de igemoet. Rhenen is Die- ge nden oren k r te door en lg- >ie el g- i’s ld ;e- 511 ie er De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager wereld hebben hun best gedaan om den Rotterdammers een hart onder den riem te steken. Een opmerkelijk teeken des tjjds was de Maandag j.l. door het Nat. Jongeren Verbond te Scheveningen georgani seerde Marine-dag, waarvoor de toe loop vrij groot was. Het woord werd gevoerd door den gewezen opperbe velhebber, generaal Snijders, door minister Deckers en prof. De Savor- nin Lohman, C.-H. afgevaardigde in de Eerste Kamer. In het bijzonder deze laatste drong er op aan, dat het uit zou wezen met verdere vlootbe- zuinlgingen en -afbraak; de interna tionale verhoudingen eischten een versterking van onze weermacht, óók ter zee. Een smaldeel onzer oorlogs bodems verleende luister aan deze burgerlijke en particuliere marlne- manifestatie door eenlge oefeningen ter hoogte van de kust van Scheve ningen. Rotterdam heeft er een heele week voor genomen om door tentoonstel lingen, demonstraties en redevoe ringen de noodzaak te betoogen, dat stad en haven paraat zouden blijven voor een anderen en beteren tijd, welke men blijkbaar in het verschiet acht. Minister Steenberghe is in deze propaganda-week aan het woord ge komen on ook vooraanstaande figuren uit do industrieels- on schoopvaart- n-- n Dit blad versch^nt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiën tot uiterljjk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten I!- Burgemeester en Wethouders bren gen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning Is verleend aan de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeen te tot het houden van een collecte ten behoeve van het klokluiden. Om misverstand te voorkomen wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze kennisgeving alleen dient tot Informatie voor het publiek, zoo- dat daarin geen aanbeveling voor of instemming met de collecte moet worden gelezen. Workum, 4 September 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. In de week van 10—16 Septem ber 1934 is geldig Maandag terugkeer van de Koninklijke Familie. Een Maiine-dag. nieuwe toekomst tegemoet. De Cunera-toren te door brand bedreigd geweest. Geruchten en feiten verschillen meestal sterk van elkaar. De terug keer van de koningin en prinses ge schiedt, in afwijking van wat daar- niet per oorlogsbodem, doch zal per s.8. „Tabinta” van de Mij. Nederland geschieden. De vorstinnen zullen op Maandagochtend a.s. in het vaderland terug zijn. Het verluidt, dat spoedig eene mededeeling inzake de verloving van prinses Juliana met prins Karei Jr. van Zweden is te verwachten. paedagogen en specialisten op het gebied van kinderopvoeding en kinderpsychologie reeds geruimen tijd naar voren gebracht. Zjj hechten groote waarde aan het verstaan en begrepen van het kind, en wat ligt daaraan anders ten grondslag dan liefde? Het kind dat zg. „moeilijk” is, de ouder die alleen maar het standpunt van den volwas sene wil begrijpen, ze hebben slechts een alles doordringende liefde noodig, om het gezin van wrijving en dis harmonie te bevrijden. Dit heeft de moderne paedagogie ons geleerd. Ontwapenen wil zeggenwapenen weg nemen van iemand. Zoodra vol keren zoowel als individuen een tegenstander zien, zonder wapenen, is de vrees verdwenen. En waar geen vrees is, daar is veiligheid en kan het zaad van oorlog niet groeien. Neem uit het gezin de vrees voor vitterige critiek weg, dan zullen in plaats daarvan liefdevolle, gulle lof en bemoediging groeien. Neem de vrees voor een overdreven uitoefe ning van ouderlijk gezag weg en in plaats daarvan zal men de wil tot hartelQke, gulle samenwerking zien opschieten. Neem uit het gezin de vrees voor afkeuring weg en stel ervoor in de plaats de verwachting van liefderijke hulpvaardigheid, dan zal men zien dat er een atmosfeer ontstaat, waarin vrede en tevreden heid gedyen. En het gezin zal „ont wapend” zfln van alles wat conflict kan veroorzaken. Want een begrijpen de liefde niet liefde, die alles maar goed vindt en over „de kant” laat gaan, wat geen liefde is, maar slappe, geestelooze gemakzucht bergt in zich de kiemen van alle deugden. Waar liefde is, daar is een mentaliteit aanwezig die ijver bevordert, die ertoe voert dat alle krachten worden ingespannen om het beste tot stand te brengen waartoe men in staat is. Aan den anderen kant jaagt liefde niet orde en dis cipline het huis uit, integendeel, zy bevordert deze eigenschappen die zoo hoogst noodzakelijk zijn voor de ontwikkeling van het individu. FLORIS C. Het paleis van Poe-Yi, den nieuw bakken keizer van Mandsjoekwo, is deze week op vier plaatsen in brand geraakt vermoedelflk in brand ge stoken. De Japansche beschermheeren van Mandsjoekwo vonden er aanleiding in tot nieuwe agitatie tegen Rusland. Daarvoor diende ook de z.g. ontdek king van'n groot Russisch spionnage- complot in China en Mandsjoekwo. De conferentie van Heilsofficieren te Londen heeft tot generaal van het Leger des Heils gekozen Evangeline Cory Booth, commandant van het Leger des Heils in de Vereenlgde Staten van Amerika en vierde doch ter van den stichter van het Leger, generaal Booth. ZQ is 69 jaar oud en zal dus slechts vier jaar deze nieuwe functie kunnen waarnemen, daar de generaal op 73-jarigen leeftyd moet aftreden. WORKUM, 31 Aug. Heden werd in ons stadje de 54ste geboortedag van H. M. de Koningin gevierd. Des mor gens stelden de schoolkinderen zich op voor de gebruikelijke optocht. Vanaf het bordes van het stadhuis hield de Burgemeester de heer C. E. van Koetsveld een toespraak, terwijl ook de heer A. Jukema, voorzitter van de Oranje-vereen., eenlge woorden sprak. Zooals vorige jaren zongen de kinderen onder leiding van den heer B. Y. Wielinga eenige vaderlandsche liederen, waarna men de stad door trok. Het oranjezonnetje overglansde dit levendig schouwspel, maar tegen den aanvang van de kinderspelen werd men na de tractatie in de scho len ook nog getracteerd op een regen buitje. Gelukkig was het om 2 uur weer droog en heeft men nadien, hoewel de lucht soms dreigend stond, geen hinder van de regen gehad. By de diverse wedstrijden, die weer langs de Wymerts gehouden werden, kampte de schooljeugd om de prijsjes, al namen ze het allemaal niet zoo ernstig op als sommige toeschouwers dat doen 1 gelukkig De uitslagen waren als volgt: Jongens Ia. Biokstapelen. Ie pr. Tiemen Boersma; 2e pr. Eeltje Mul der; 3e pr. Jentje Siemonsma; 4e pr. Frank Dykstra. Ha. Talhoutrapen. Ie pr. Harm Bakker; 2e pr. Sjoerd Miedema; 3e pr. Aeronius Kramer; 4e pr.Cornells Cornel. Illa. Hoepelen. Ie pr. Siebren de Boer; 2e pr. Sjoerd de Witte; 3e pr. Douwe Kroeze4e pr. IJpe Schippers. IVa. Zakloopen. Ie pr. TomNauta; 2e pr. Marten Biemstra; 3e pr. Simon Algera; 4e pr. Klaas Visser. Va. Wedstrijd met hindernissen. Ie pr. Schelte de Jong; 2e pr.Benny de Boer; 3e pr. Cornelia Postma; 4e pr. Jelmer Huisman. Vla. Wedloop met hindernissen. Ie pr. Piet Cnossen: 2e pr. Hendrik Robyns3e pr. Jan Folkerts4e pr. Klaas Groenhof. Meisjes Ib. Biokstapelen. Ie pr. Jantje Ha^tema2e pr. Jeltje Cnossen 3e pr. Pietje Boorsma; 4e pr. Tettie Gaastra; 5e pr. Jantje Bouma; 6epr. Froukje Walthuis7e pr. Alida de Jong. Ilb. Vlagjes steken. Ie pr. Cecilia Zeinstra; 2e pr. Geesje de Jong; 3e pr. Oetske Pruiksma4e pr. Hannie de Vries; 5e pr. Jeltje de Vries; 6e pr. Tjitske IJntema. II Ib. Balgooien. Ie pr. Jeltje Blee- ker2e pr. Grietje Siemonsma3e pr. Fientje Bouma; 4e pr. Sjoukje Sip- kema; 5e pr. Ltppie Tjeerde; 6e pr. Liesbet Bokma. IVb. Balgooien over Uin. Ie pr. Wiepkje Miedema; 2e pr. Trijntje de Boer; 3e pr. Catrientje Muller;4epr. Dirkje van der Koofl; 5e pr. Catrientje Rypma; 6e pr. Ypke Ketelaar. Vb. Pop aankleeden. Ie pr. Grietje Miedema; 2e pr. Jurretje van Mee keren 3e pr. Lucie Kormeling4e pr. Hielkje de Boer; 5e pr. Johanna Muller; 6e pr. Hinke Visser. VIb. Wasch ophangen. Ie pr. Sie- mentje ten Brink2e pr. Willy Boor sma; 3e pr. Ja, aje Bouma4e pr. E. Roelofs5e pr. Taetske Bakker 6e pr. Rika Bakker. Jongens Ring fietsen. Ie pr. Rtntje de Boer; 2e pr. Sjoerd Westendorp; 3e pr. Gerben Bonnema;4epr. Anske IJntema; 5e pr. Alle Wiersma; 6e pr. Jurre Blom. Meisjes Rlngfletsen. Ie pr. Griet Bouma: 2e pr. Taapke Elzinga. Werden vorige jaren meestal eenige wedstrijden voor de grooteren gehou den, deze keer heeft men zeker ge dacht dat de Floralia-tentoonstelling en de Bazar van de Ijsclub „Workum” voldoende voor afwisseling zorgden. En Inderdaad een bezoek aan het gebouw van de Protestantenbond, waar een keur van bloemen was te bezichtigen, stelde niet teleur. Ook de bazar met theetuin en attracties had niet over belangstelling te klagen. De uitslag van de Floralia-tentoon stelling en de opening van de bazar vermeldden we reeds in ons vorig no., waar nu aan toegevoegd kan worden, dat een en ander uitstekend geslaagd is. Gezien de tijdsomstandigheden kan men ook financieel tevreden zfjn. Volgens globale schatting zal een kleine 400 gld. de noodlijdende kas van de ijsclub verstevigen. 's Avonds werd nog een lampion- optocht gehouden, welke het wederom goed deed. Vergeten we tenslotte „Crescendo” niet, die onvermoeid b$ de optochten en kinderspelen en vanaf de muziektent de feestklanken liet schallen. Alles tezamen was het een eenvoudig, doch intiem Konin- ginnefeest, hetwelk de Oraujevereen. met de andere vereenigingen den ingezetenen bood. Bijz. Vrijw. Landstorm. 31 Aug. Ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin werd door de afd. Workum van de B. V. L. een wedstrijd georganiseerd met als prijzen luxe voorwerpen. De leiding berustte by den Commandant, den heer IJ. Wielinga, terwijl als commissieleden fungeerden de heeren IJ. J. de Wolf en W. Visser. De wedstrijd ving aan om 2 uur en eindigde om 6 uur. Een 26 tal schut ters namen aan den kamp deel. Het hoofd der vertrouwens-afgevaardig- den, de Edel Achtb. Heer Burgemeester en de heer Architect Wiersma toonden hunne belangstelling, wat op hoogen prijs werd gesteld en tevens bleken het schutters te zyn die de schyfnog wel konden raken. De le prys werd gewonnen door S. W. de Boer met 96 punten2e prijs B. Terpstra 93 punten3e prijs J. M. v. d. Akker 92 punten; 4eprijsD.ten Dam 92 punten5e prys R. Harkema 92 punten6e prijs IJ. Wielinga 90 punten. Voor de groote schietwedstrijd op 12 Sept. a.s. te Koudum, kwamen nog binnen van de Koninklijke Goud- en Zilverfabriek Gerritsen en van Kem pen te Zeist een fraaie plaquettevan de fa. Jobs. Tromp, Sneek een fijn likeurstel; van de fa. Erven Wed. J. van Nelle, Rotterdam 10 pakken tabakvan den heer H. Nota, Inspec teur Levens-Verz. R. V. S. Leeuwarden een luxe bloempot en van de fa. Th. Niemeyer, Groningen een luxe doos tabak. 31 Aug, Op het heden teKollum gehouden concours behaalde de Chr. Zangvereeniglng „Zingt Hem ter Eer” alhier, directeur de heer Tjitte Faber te Bolsward, in de derde afdeeling een le prys met 50 punten en ’s avonds in de eere-wedstryd een 2e prys. 3 Sept. Zaterdag j.l. speelden beide elftallen van „Stormvogels” een vriendschappelijke wedstrijd te IJlst. Hoewel het le elftal goede kansen kreeg speelde het gelyk (1—1) tegen de Ulsters, die over 't geheel het beste van het spel hadden. „Stormvo gels” II hield de eer op door met 4—2 van IJ.V.C. II te winnen. In het verslag van de jaarvergade ring van de O.B.Z.W. werd vermeld dat, o.a. door aanschaffing van de wisselbeker, de jaarrekening met een tekort sloot, maar dit was van het jaar tevoren. Er is thans ongeveer een saldo van f45. Met de competitie zullen de clubs, voor welke het mo- gelyk is, spoedig beginnen. 4 Sept. Toegelaten tot de le klas van de Rykszuivelschool te Bolsward, S. IJbema en tot de 2e klas van het j/ gymnasium te Sneek, Rintje de Boer, beiden leerlingen van de Bijz. Mulo- school alhier. 4 Sept. Ds. C. H. G. Blok te Westmaas, beroepen predikant by de Ned. Herv. Gem. alhier, heeft tevens een beroep ontvangen naar Bruinisse. 4 Sept. Hedenavond werd te Oudega (H.O.N.) de beslissingswed strijd gespeeld om het kampioenschap van de geheele 2e klasse. T.H.O.R. van Sloten en „Jong Frisia” II van Workum ontmoetten elkaar voor de derde keer en voor de rust leek het er op dat de stand weer blanco zou blijven. Nog geen tien minuten na halftime nam Workum echter de leiding om even later de voorsprong nog te vergrooten tot 2—0. Bij de wisseling der vakken bleef het over wicht van „Jong Frisia” bestaan, doch van een vrije kans wist één van de „jonges fen Sleat” goed gebruik te maken. Het einde kwam met de stand 2—1 in ’t voordeel van „Jong Frisia” II, die nu de kamploensvlag kon hijschen en het volgend seizoen in de le klasse zal uitkomen. De wedstrijd zelf was minder span nend dan de beide voorgaande, maar dit seizoen ontbrak het overigens niet aan spanning in Afdeeling I. In de le klasse eindigden „Vitesse”, Oudega (H.O.N.) en „Actief”, Balk met evenveel punten, zoodatdezeom de onderste plaats nog een wedstrijd denken te spelen. Een besllsslngs- Een kerkbrand te Rhenen heeft van de week den beroemden Cunera- toren bedreigd; ook het oude kerk gebouw heeft trouwens groote histo rische waarde. De schade is meege vallen alleen het dak van de kerk is verbrand. Hitler zal op 12 Sept. a.s. voor het eerst als Duitsch staatshoofd tegenover het buitenland officieel optreden. Op dien dag ontvangt hy n.l. het corps diplomatique, dus de buitenlandsche gezanten, in het presidentleele paleis. Onder toeloop en enthousiasme van ta tienduizenden werd van de week in Neurenberg de nationaal socialistische partijdag gehouden, waar veel gezwol len rhetorica opgeld deed. De groote textielstaking in de Ver. Staten heeft reeds tot meerdere on- omtrènt o“or7p7onke1gk"bericht werd, &eleid- Van het totaal van circa 1 millioen arbeiders staakten aanvan kelijk ongeveer de helft; de staking breidde zich echter snel uit en in andere takken van bedrijf dreigen sympathie-acties. De regeering staat niet onwelwillend tegenover de sta king, maar wil toch niet financieel steunen. Het blijkt thans, dat o.a. worden geëischt: 5-daagsche werk week, 6-urige arbeidsdag en geen verlaging van weekloon. De arbei dersbonden wenschen voorts grooter invloed by de oiïicieele bestrijding van de oorzaken der economische crisis. De mensch is niet het creatuur van de omstandighedende omstandigheden zijn de schep pingen van de menschen. Benjamin Disraeli. Loef daarom als de Hemelsche Krijger, die verovert door ge nade en liefde, wiens wapens z(jn wijsheid en voorzorg. Zangen van het Westen. Zeker, het moge dan ook al een vrij afgezaagd gezegde zQn, dat het gezin niets anders is dan de natie in miniatuur, of de wereldhuisbouding in het klein, en dat, aangezien tevens het kind van heden de man en de vrouw van morgen zal zijn, het ware on meest vruchtdragende werk ten behoeve van de ontwapening thuis, in het gezin moet beginnen, een feit is het toch dat deze fundamenteele waarheid nog lang niet algemeen genoeg begrepen wórdt. In de kleide maatschappij die wQ het gezin noe men, treft men jammer genoeg nog veel te dikwijls de atmosfeer, van het voortdurende conflict aan, wat we in de volkerensamonleving zouden aan- duiden met „oorlogstoestand”. Conflict tusschen de ouders, oneenigheid en gekrakeel tusschen de kinderen, ge brek aan begrijpen tusschen ouders on kinderen. Nog voel te dikwijls is er vooroordeel, verkeerde uitlegging van bedoelingen, de wrijving tusschen traditie en verouderde opvattingen aan den eenon kant, en gewijzigde, moderne denkbeelden aan den ando ren kant. We zien zoo dikwijls in de kleino samenleving van het gezin, dat or dictatuur heerscht, de absolute overheerschlng van de eene en on feilbare meaning, waaronder al het andere verpletterd wordt. Nu eens zQn de ouders de oorzaak van het voortdurende conflict, dan weer zijn hot do kinderen. Doch hos het ook «Q, het eenigo middel om dezen toestand te verbete ren, in het groot zoowel als in het klein, is gelogen in do toepassing van liefde, de liefde zooals A. Mildred Burgess het onlangs heel juist ult- drukto de liefde die steeds hot goede tracht te vindon en poogt dat tot ontwikkeling te brengen, en het in het spel dor krachten probeert te doen meespelen. Want ten slotte is het uitsluitend de liefde, die onver draagzaamheid uitbant, het toome- loos botvieren van eigen wil zoowel tusschen volkoren als individuen. Dit principe hebben do moderne Buitenland. Rusland en de Volkenbond. Naar een oplossing der eco nomische moeilijkheden Hitler als staatshoofd. De textielstaking in Amerika. Keizer Poe-Yi’s paleis in brand. Commando Leger des Heils. De Zwitsersche Bondsraad heeft niet alleen aan de Zwitsersche Vol- kenbondsdelegatie opdracht gegeven om tegen Rusland’s toelating tot den Volkenbond te stemmen, maar zelfs wordt de vraag overwogen, of niet een referendum onder het Zwitsersche volk zal worden gehouden over de vraag, of Zwitserland niet uit den Volkenbond behoort te treden, als Rusland daarin wordt toegelaten Dat is wel een scherp stellen van zaken voor een land, waar de Volkenbond tot nog toe was gezeteld Van onze, Nederlandsche, delegatie, staat het vast, dat z(j in geen geval vóór Rusland’s toelating zal stemmen. Mogelijk, dat de delegatie zich van stemming zal onthouden. Dit laatste zal vermoedelijk ook de gedragslijn van de Belgische afvaardiging wor den. Met Zwitserland zal in elk geval ook Griekenland tegenstemmen. Gepubliceerd is thans bet dezen zomer uitgebrachte rapport van de economische Volkenbondscommissie Inzake de crisismoeilijkheden. Het rapport komt tot de conclusie, dat het economische nationalisme moet wor den veroordeeld. Een opleving van den internationalen handel wordt verwacht na stabilisatie van de muntwaarden en het herstel van het pry’zenevenwlcht. De ervaringen van de laatste maanden wyzen er inderdaad op, dat een en ander niet slecht is bezien. Paardenmarkt I 1 FRISO. a,‘ a 98 d- it Q n [1 5D al et

Friso nl | 1934 | | pagina 1