Nieuws- en Advertentieblad ïoor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Wollen Garens voor Jumpers, Blouses, Vesten, Slipovers ’t Nieuwste in moderne kleuren 20 - 26 - 32 - 36 - 55 - 60 - 65 - 72 et. BRANDSMA’sManufact.handel Openbare kennisgeving. Stemmen bij Volmacht. Fluweel moderne kleuren Distributie gekookt Rundvleesch. Consultatiebureau voor Zuigelingen. 60ste Jaargang ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1934. No. 38 Officieel Gedeelte. INGEZONDEN. bon no. 42, bon no. 3, I Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 --- In Ruitstoften pracht keuze Workum De groote verandering. Algemeen weekoverzicht t in ioed. om! 34 t, 34. dit an, (Nadruk verboden.) i er dus Het Bestuur v. h. Groene Kruis Afd. „Workum”. met deze voorstellen te verkregen, bedraagt 2i/2 millioen, min 7 ton voor kindertoeslag. lert. ied? i, die amen, ook «ren. iet de strekt RISO en :h- rie tot en >ar M- ir- ler og iet er ten el et en rou I dat en ig» er Buiten verantwoordelijkheid der Redactie bvier. ilüt: r, Ie In u m o- n ir n D. le e n ;t ik- er oe ar en let kn en •n, lg e ai as :h nt >lt n. In n,- i Ik »r -- Dit blad verschynt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorna, in te zenden. Ad- vertentlën tot ulteriyk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten U------- zou een beroerte hebben gehad, lang ---op zijn einde voorbereid moeten zfln. Di president Masaryk heeft de hi Tsjechö-Slowakjje tot heden kunnen leemt, estigd s is: :t ge. s 73, ier is In Zweden heeft Zondag a.s. eene verkiezing plaats voor de provinciale raden. Met spanning wordt de uitslag tegemoet gezien, want al betreft het hier geen hernieuwing van den Rijks dag zei ven, de verkiezing voor da prov. raden wordt beschouwd als een gelegenheid van het volk om zich sultatiebureau niet is een polycliniek voor zieke kinderen, doch een in richting, waar moeders raad en hulp runnen bekomen voor haar jonge kinderen. Moeders, hebt ge zuigelingen, die niet groeien, niet tierig en lustig zijn, bezoekt het Consultatiebureau! Komt allen, zonder onderscheid Het Groene Kruis heeft er moeite noch kosten voor gespaard deze nut tige instelling ook in Workum te krijgen. Aan Workum nu te bewezen, dat het dit werk vau de moderne t(jd op prijs weet te stellen. Het Bureau heeft zitting elke Don derdag van 2i/a—4 uur in de kamers voor Algemene Zaken van het Gemeentehuis, ingang Bagijnestraat, De prjjs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bjj abonnement belangrijk lager ber 1934 is geldig wat betreft de kaarten welke goed zijn voor 2 K.G. en van die voor 1 K.G. In de week van 17—23 Septem- 38 - 43 - 48 kunstmatige voeding, die vaak aan ilsen der hygiëne en wetenschap allerminst voldoet. Het grote nut van het Consultatie bureau is dan ook by gezonde of gezonde zuigelingen .d te verschaffen, om zo de 'kans op ernstige voedingsfouten t alle nadelige gevolgen van dien, klein mogelijk te maken. Ondanks het verzet van Zwitser land en andere staten hebben de groote Europeesche mogendheden verkregen, dat meer dan twee/derden van het aantal Volkenbondsleden aan de Russische regeering een uitnoodi- ging verzonden voor het lidmaatschap der internationale volkeren organi satie. Reglementair wordt verelscht, dat de zaak alsnog aanhangig wordt gemaakt in een commissie van onder zoek, welke b.v. heeft na te gaan of 't nieuwe adspirant-lid wel getrouw haar internationale verplichtingen nakomt. Zoo’n onderzoek zou wel eens ptyniyk kunnen wezen voor de Russen en daarom willen de bovenbedoelden twee/derden haar dat besparen en de Sovjets zonder meer tot den Volken bond toelaten. Ook een lid echter kan bezwaar maken tegen afwijking van het regle ment en men verwacht dat o.m. van Zwitserland. We kunnen dus nog voor verrassingen komen te staan in Genève, waar deze week de Assem blee weder geopend is. Het schijnt ook, dat de Zwitsersche regeering nog steeds het plan heeft om per volksreferendum te laten be slissen over de vraag, of Zwitserland wel lid van den Bond zal blijven, als Rusland daarin is toegelaten. Er wordt zelfs reeds over verhuizing van den Volkenbondszetel gesproken voor het geval Zwitserland tot uittreding mocht besluiten; in dit geval zou Weenen een kans maken. De 84 jarige president van de Tsjecho-Slowaaksche republiek, stich ter der Tsjechische volkspartij, sedert 1918 aan het hoofd van de nieuwe, na-oorlogsche republiek is ziek; hy i zaam verlammen en o, voorbereid moeten zyn. De figuur van zeer eterogene politieke groepen van vereenigd houden, maar men vreest een ernstige politieke crisis na zijn verscheiden. Het heet, dat Masaryk zulks zelf inziet en een politiek tes tament heeft opgesteld, waarin hy den bekwamen minister van Buitenl. Zaken, Benesj, als zyn opvolger aan beveelt. Buitenland. Een sovjettriomf te Genève. Rusland wordt uitgeuoodigd voor het lidmaatschap van den Volkenbond. Een presidents- crisls in Tsecho-Slowakye. Belangryke verklezlngs-Zondag in Zweden. De groote veranderingen die aller wegen plaats vinden, behoeven ons niet met zoo groote zorg en wanhoop te vervullen, als by sommigen het geval is. Er is een oud gezegde„hoop verloren, al verloren." Laten we dat in ons oor knoopen. Want hoop is niet, zooals we gewooniyk denken, enkel en alleen maar de ontkenning van wanhoop. Hoop komt uit wanhoop voort. Telkens en telkens weer zien we in de geschiedenis van maat- schappy zoowel als van individueele personen, hoe hoop geboren werd uit wanhoop. Uit de wanhoop der Egyptische slavernij kwam de hoop van een vry Hebreeuwsch volk voort, te beginnen Donderdag 20“ Sept. a.s. Uit de wanhoop der ballingschap kwam de hoop voort van een nieuw geboren Israel. Uit de wanhoop van tirannieke monarchie werd de hoop men terecht metden schryver in New Outlook verklaren, dat in onzen tyd uit de ontmoedigende tragedie van den oorlog de hoop op vrede omhoog rees, en uit de ziekte van een op wlnsbejag ingestelde maatschappy de sterke hoop ontspringt op een meer menscheiyke maatschappy, een op samenwerking gebouwd economisch leven. Juist uit tyden als deze, is groote hoop en verwachting omtrent een vernieuwd maatschappeiyk leven op hooger peil geboren worden. FLORIS C. Zaterdag bij aankoop van voor aanneming in het vorig lid ge stelden termyn overlijdt, is de kiezer bevoegd binnen den in het eerste lid gestelden termyn een anderen ge machtigde aan te wyzen. Van de volmacht kan geen gebruik gemaakt worden, indien de kiezer op de kiezersiyst niet is aangewezen als bevoegd by volmacht te stemmen of indien op den dag der stemming eene beslissing van den rechter be staat, dat den kiezer die bevoegdheid niet toekomt. De vorm en de inrichting van de volmacht worden vastgesteld by alge- meenen maatregel van bestuur." Art. 56b. „Als gemachtigde mogen slechts aangewezen worden zy, die in de gemeente, krachtens de inge volge artikel 10 vastgestelde kiezers iyst, bevoegd zyn tot het deelnemen aan dezelfde verkiezing. Indien de xiezer een gemachtigde heeft aange wezen vóór de vaststelling van de dezerslijst, en na de vaststelling dier yst mocht biyken, dat de gemachtig de niet aan dezen eisch voldoet, wordt de volmacht als vervallen be schouwd en kan de kiezer niet op nieuw voor dezelfde verkiezing een Igemachtigde aanwyzen. Een kiezer mag niet meer dan één aanwijzing als gemachtigde aanne men, behoudens dat hy een tweede aanwyzing mag aannemen, indien beide aanwijzingen zyn geschied door jersonen, die tot zyn huisgenooten jehooren. De burgemeester of de door hem aangewezen ambtenaar mag niet me dewerken aan een aanwyzing of aan neming, welke zou stryden met de bepalingen van dit of van bet voor gaande artikel." Art. 56f. „De kiezer, die een ge machtigde heeft aangewezen, biyft bevoegd zelf te stemmen, tenzij de gemachtigde reeds gestemd heeft. De gemachtigde wordt, doch niet telkens*langer'dan drie dagen duurt, vóór 12 uur des middags, en indien de kiezer niet zelf reeds heeft ge stemd, tot de stemming toegelaten, indien hy in het bezit is van de by De gemachtigde overhandigt deze kaart aan den voorzitter van het stembureau." Workum, den 8 September 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. der democratie geboren. En zoo kan De Secretaris, v. d. GOOT. f 1.25 eeu heerlijk fleschje ODEUR duur absoluut op zou verliezen. In Amerika, het „land van de on begrensde mogeiykheden", dat wel het sterkst beroerd schynt door de crisis, gaf Russel J. Clinchy in een van de leidende bladen onlangs te kennen, dat men slechts een nationaal herstel zou kunnen tot stand brengen, naarmate men mannen en vrouwen zou hebben, die gelooven dat zy elkander’s lasten behooren te dragen, en dat alle behooriyke menschen hun deel van de goederen des levens be hoorden te hebben op een rechtvaar dige, eeriyke basis, en dat het over- leerschend motief in het leven moet zyn: onzelfzuchtig dienen, in plaats van onbeperkt persooniyk gewin. Als niemand, of maar een enkele, in dit soort van levens geest gelooft, en de groote meerderheid voortgaat te ge- ooven in het recht van het individu om alles wat maar in zyn bereik is voor zich alleen op te elschen, dan zal het heele bouwsel ineenstorten onder het gewicht van opgestapelde zelfzucht. Maar wanneer de meer derheid van ons nu begint een we dergeboorte van het menscheiyk ge moed door te maken, en we ons wyden aan de principes van individu en maatschappy die we verklaren te huldigen, dan zal die wedergeboorte niet alleen een nieuw leven bouwen binnen het raam van onze plannen, maar tevens een nieuwe nationale geest onthullen. Onze Kousen collectie is steeds volledig Dames Kousen 42, 50, 60 matzijde 72, 75 iets fijns 125 wol/zijde 98,115 Kinder Kousen in Wol en Katoen alle maten Het is nu al verscheidene jaren, dat vrywel de geheele wereld ge schokt wordt door een diep-ingrypen- de crisis-belevenis, die welhaast tot een „Umwertung aller Wekten" (om- waardeering van alle waarden) heeft geleld en waarvan de nerveuze span ningen in alle richtingen heftige beroeringen veroorzaken. Velen zien het met verbystering aan, anderen met bezorgdheid en onrust, doch ook houden zy, die wat dieper over de dingen plegen na te denken, zich bezig met de vraag, wat toch wel de diepere beteekenis is van al die groote veranderingen en omwentelin gen die wy in onze dagen kun nen waarnemen. En dan komt onwil lekeurig een opmerking in de ge dachte, die een steenkoolmyn-eige- naar uit het Noorden van Engeland eenige jaren terug maakte, en die van verlicht inzicht getuigde. „De onderneming”, zei hy, ndie geen Ziel heeft, zal niet in leven biyven." Een zaak of onderneming, gebouwd op absolute onkreukbaarheid van oog merk en eerlijk zaken doen, zal aan elke ongunstige omstandigheid het hoofd kunnen bieden, om de eenvou dige reden, dat zy op een rots is 2. ZZ ~zzt?~Z om een enkeling voordeel te bezorgen doch om werk en de middelen tot mensche- „-„I. .j verschaffen aan velen. Omdat men met goede gedachten is begonnen en voortgegaan, zullen zy die aan haar werk deelnemen, voort durend waakzaam zyn en erop uit elke gelegenheid tot vooruitgang aan te grijpen. Een groot inkooper zei onlangs, dat Indien hem een zaken transactie werd aangeboden, die financieel erg voordeelig voor zyn firma zou zyn, doch waaraan op ha: punt van eeriykheid iets zoumankee ren, hy deze zou afwyzen, omdat hl Wist dat zyn firma er op den langen Burgemeester en Wethouders der Gemeente WORKUM brengen ter kennis van belanghebbenden, dat van 15 September tot en met 31 December a.s. ter secretarie dezer gemeente kosteloos voor de kiezers verkrygbaar zyn de formulieren voor de verzoek schriften, welke Ingevolge het bepaal de in artikel 7, 3e lid, der Kieswet kunnen worden ingediend. Artikel 4a der Kieswet luidt „1. De Kiezer is, met inachtneming van het in deze wet bepaalde, be voegd by volmacht te stemmen, in dien zyn beroep of werkzaamheden medebrengen, dat hy herhaaldeiyk of althans gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stemming gewoon iyk valt, werkzaam pleegt te zyn buiten de gemeente, op welker kie zersiyst hy voorkomt, mits zyne af wezigheid, indien hy gedurende het tijdvak of de tydvakken, waarin hy aldus werkzaam is, een of meermalen in die gemeente terugkomt, als regel m a - - a 2. Mede Is, met inachtneming van het In deze wet bepaalde, bevoegd by volmacht te stemmen, de vrouw, ---- - welke, gehuwd met een kiezer, die artikel 5bc vermelde kaart, voldoet aan de in het vorig lid ge stelde voorwaarden, met haar man, in verband met diens beroep of werk zaamheden, afwezig pleegt te zyn." Volgens artikel 7, 3e lid der Kies wet moet ieder belanghebbende een met redenen omkleed verzoekschrift aan het Gemeentebestuur indienen vóór 1 Januari a.s., doch niet eerder dan 1 October a.s. De artikelen 56a, 56b en 56f der Kieswet luiden Art. 56a. „De belanghebbende die een verzoekschrift als bedoeld in artikel 7, derde lid, aan het gemeente bestuur heeft ingediend, en die van de gevraagde bevoegdheid gebruik wil maken, doet daarvan in persoon mededeeling ter secretarie van de gemeente, op welker kiezersiyst hy moet voorkomen, aan den burge meester of aan den daartoe door de zen aangewezen ambtenaar. De me dedeeling kan geschieden, zoodrahet verzoekschrift is ingediend, doch niet later dan eene week na den dag der candidaatstelling. Hy geeft daarby op naam en voor namen, dagteekening en plaats van geboorte van hem zelf en van den door hem aangewezen gemachtigde. Van do aanwyzing wordt eene schrlfteiyke volmacht opgemaakt. De volmacht wordt door den kiezer en door den burgemeester of door den door dezen aangewezen ambtenaar onderteekend. Een afschrift van de volmacht wordt den kiezer uitgereikt. De gemachtigde moet in persoon ter secretarie van de gemeente mede- deelen, dat hy de volmacht aanneemt. Van de aanneming wordt aanteeke- ning gedaan onder hot origineel der volmacht; deze aanteekening wordt door den gemachtigde en door den burgemeester of den door dezen aan gewezen ambtenaar onderteekend. - Indien de aanneming niet reeds geiyk- gebouwd. Zy bestaat ^nlet, tydig met de aanwyzing heeft plaats gevonden, geeft de burgemeester of de door dezen aangewezen ambtenaar iyk geluk te onverwyid van de aanwyzing kennis aan den gemachtigde met oproeping om binnen vyf dagen ter secretarie de volmacht te komen aannemenis binnen dien termyn de volmacht niet aangenomen, dan is zy vervallen en kan de kiezer niet opnieuw voor de zelfde verkiezing een gemachtigde aanwyzen. De kiezer is niet bevoegd de ge geven volmacht in te trekken. Indien de gemachtigde, hetzy na aanneming van do volmaoht, hotzy binnen don De afdeling „Workum” van het Groene Kruis heeft in samenwerking met de beide H.H. Doktoren besloten tot het oprichten van een Consultatie bureau voor Zuigelingen. Voor vele moeders, die op dit bureau „gratis” medisch advies kunnen bekomen voor haar kinderen aangaande voeding en behandeling, zal deze oprichting een welkome hulp zyn. Vooral voor die kinderen, die de weldadige borstvoeding moeten missen en het eerste moeiiyke levens jaar moeten doorworstelen met een kunstmatige voeding, die vaak aan de tegenwoordige eisen der hygiëne en wetenschap allerminst voldoet. Het grote nut van het Consultatie- I naasteby i hulp en raai met alle nadelige gevolgen van dien, zo klein mogeiyk te maken. Gezien het succes van de Consul- tatlebureaux voor Zuigelingen in andere plaatsen, zullen ook hier vele moeders dat nuttige werk van het Groene Kruis van Workum met in stemming .begroeten. Voor alle misverstand zy nogmaals op gewezen, dat het Con- Binnenland. Sluiting der Staten-Generaal. De 31ste Ned. Jaarbeurs. Nieuwe salarisverlaging in Am sterdam. Nietieder weet, wat eigeniyk precies de plechtige opening en sluiting van een zitting der Staten-Generaal inhou den. Minister de Wilde b.v. zal Zater dag a.s. namens H. M. de Koningin de zitting der Staten-Generaal sluiten en tóch... is noch Eerste, noch Twee de Kamer in de laatste twee maan den byeen geweest. Men begrypedat zóó onze volksvertegenwoordiging houdt, wetteiyk, per jaar slechts één zitting. Deze wordt op den 3en Dins dag in September geopend en kort voor de opening van de nieuwe zit ting in het volgende jaar pas geslo ten. De vele vergaderingen, welke in den loop van het zittingsjaar worden gehouden, zyn vervolg-zittingen. Na de plechtige sluiting op Zaterdag a.s. kunnen de Kamers vóór volgende week Dinsdag dus niet meer wettA- iyk byeenkomen. Woensdag van deze week werd de 31ste Jaarbeurs te Utrecht geopend. Ofschoon de economische perspectie ven nog maar weinig gunstig zyn, groeide het aantal exploitanten zoo wel als de verhuurde oppervlakte wederom. Voor ’t eerst is er een officieele Duitsche afdeeling. B. en W. van Amsterdam hebben opnieuw een voorstel tot loonsverla ging voor ambtenaren en werklieden in gemeentedienst by het Georgani seerd Overleg aanhangig gemaakt, vermoedeiyk onder druk van de re geering, welke naar nivelleerlng van loonen en salarissen in overheids dienst streeft. Voor ambtenaren en politie wordt een verlaging voorge steld van 4—6 pCt., voor arbeiders van 3—4 pCt., voor ongehuwden en vrouweiyke ambtenaren nog eens 3 pCt. extra. Een kindertoeslag wordt voor gesteld van f 1.— per kind vanaf het tweede kind. De bezuiniging,

Friso nl | 1934 | | pagina 1