Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordi, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. ZjS ASPIRIN Distributie gekookt Rundrleesch. Commissie voor de lichtbedrijven ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1934. 60ste Jaargang No. 40 Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. Predikbeurten. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Algemeen weekoverzicht Binnenland. Moedig voorwaarts. COLLECTE. bon no. 44, wat betreft de kaarten welke zijn voor 2 K.G. en bon no. 5, d ■- goed een tide Verslag van de vergadering van den des van 1 werk zijn te van ijke >ort- i te me de het nar t 'n ren, iten iets be- laar niet of t er zich ont- itste aan, noet noet rden lich- icht, n en het ver- kge- wen otte De Secretaris, v. d. GOOT. tsge- hoe- md? lede- °P> over kan hou- eken ter, ge ver er lel de een een aar ifld, lun ilch am ich nal ten aar stje Lies ïfl »an ton tok di- de an, ii., ten int BW af ko er- ren len de tan tnt- ede ng. djn wo het len be- dan tot na- :mie :rde- ééne looi, otief Ton elen hem Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot ui ter lijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten In de week van 1—7 Oct. 1934 is geldig P. GAASTRA. Voorzitter A. BRANDSMA D. FABER H. HAYTEMA en E. de ROEST. Workum, den 25 September 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. dame eens toekeêk, hoe een jongen De Secretaris, v. d. GOOT. De prjjs dor Adverteatiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de commissie voor de lichtbedryven bestaat uit de heeren Prinses Juliana hield Maandag j.l. een autotocht door Zeeuwsch Vlaan deren en werd daarby overal zóó hartelfik en spontaan gehuldigd, dat het tot een hernieuwde en indrukwek kende betooging van trouw der Z.Vlaamschebevolkingaan Nederland en het Huis van Oranjo is geworden. Prinses Juliana weet zich bemind en populair in den goeden zin des woorde te maken. Ook door haar krachtige werkzaamheid ten behoeve van de crisis slachtoffers. Dinsdag a.s. wordt een nationale radio-avond ten behoeve van het Crisis-comité gehouden en H. K. H. zal daarby wederom zelf het woord tot de bevol king van ons land richten. Ing dn- mr en en di- het ven van iltè menschen, gestaald in den stryd, dikwijls geslagen, zeker, maar niet overwonnen, teleurgesteld soms, ze ker, maar niet ontmoedigd, omdat we gezien hebben, dat onze eerlijke en vastberaden stryd tegen de moeilijk heden, soms uiteindelyk toch de overwinning bracht? En hebben we er ook wel eens over nagedacht, hoe lui en vadzig, hoe sloom en loom, hoe futloos en afgestompt willicht, we zouden geworden zyn als ons karretje altijd maar door over een zandweg zou zyn gegaan, voorspoe dig, zonder eenige tegenstand, zonder eenige moeilijkheid en te overwin nen, geestloos, zouteloos en roemloos, zonder eenige satisfactie, omdat die voorspoed ons bij wjjze van spreken maar als rype vruchten in den mond zouden zyn gevallen, zonder eenige inspanning onzerzijd? Zeker, we beleven moeilijke tijden, economisch zoowel als internationaa politiek, en de angst slaat ons we eens om het hart, maar laten we toch bedenken, dat we ons verstand onze ervaring en ons geloof Jin de toekomst hebben, om die moeilijkheden te overwinnen, allemaal! Laten we toch bedenken, dat groote dingen nu eenmaal niet tot stand gebracht worden zonder in spanning, en laten we daarom niet het oor leenen aan menschen, die lamenteeren en klagen omdat er C. E. van KOETSVELD, zooveel moeilijkheden zyn, die opge lost moeten worden, met heel veel moeite en stryd soms. Laten we de moeilijkheden moedig onder het oog zien, laten we gerust eens heel dui delijk beseffen hoe ontzaglijk groot de problemen zyn, waartegenover menschen en natie’s zich geplaatst zien. Dan weten we goed waar we aan toe zyn. En dan verliezen we zoo gauw den moed niet meer. Want zy, die by den aanvang van een of ander groote onderneming reeds by de eerste tegenslag den moed ver liezen, doen dat meestal doordat zij zich van begin af aan geen voldoen de rekenschap hebben gegeven van de gevaren en moeilijkheden die er zeker zouden ontstaan. Iemand vertelt in de Ludlow Advertiser (Shropshire) hoe een oude Een ontstellende brand by een filmvoorstelling. Prinses Juliana in Zeeuwsch Vlaanderen. Een nationale radio-avond. Marine manoeuvres. Het rijwielplaatje moet op het rijwiel. Reeds jarenlang is het gebruik, dat De marine heeft van de week ma noeuvres gehouden op de Noordzee. Het heet, dat de oefeningen geslaagd zyn, ondanks het feit, dat Pluvius zware aanvallen op onze vloot richtte. Ook de fiscus heeft een aanval in den zin, maar is zoo beleefd geweest om dien tevoren aan te kondigen. Denk er om, na 1 November zal edereen, zonder voorafgaande waar schuwing, worden geverbaliseerd, die zy*n belastingplaatje niet aan zijn fiets bevestigd heeft zitten som van f 74.261/2. 25 Sept. Hedenavond werd in lokaal Rehoboth door den WelEerw. Zeergel. Heer Ds. J. van Veen de Bazar voor de Chr. Bewaarschool alhier, geopend. Ds. J. van Veen, Ned. Herv. predi kant alhier, voorzitter van de ver- eeniging, wees er op dat voor 14 jaar voor hetzelfde doel een bazar was gehouden. De opbrengst daarvan had tot Januari j.l. kunnen dienen als reserve om jaarlyksche tekorten te kunnen dekken. Dat geld is nu ver bruikt en bQ vele voorstanders van de bewaarschool bestaat vrees dat de school niet kan voortbestaan, temeer omdat de jaarlyksche subsidie van de gemeente met de helft is verminderd en ook andere baten kwijnen. Deel name aan de verschillende attracties, het bezoeken van de mode-show, koo- pen van de verschillende artikelen, zullen er zeker toe bijdragen, dat de ingezetenen weer een flink reserve fonds bijeen brengen. Met de wensch dat velen hun beurs flink zullen ver lichten, opende ds. v. Veen deze bazar. By de opening waren ruim 300 be zoekers aanwezig. 25 Sept. Hedenavond trad voor de afd. Workum van de S.D.A.P. als spreker op, Ds. S.Zeilstra, Ned. Herv. predikant te Pingjum, met als onder werp: „Critieke Wereldtoestanden.” Voor deze actueele rede was een 70-tal toehoorders op de bovenzaal van hotel „Ketelaar” bijeengekomen, welk in een kort openingswoord van den voorzitter hartelijk welkom wer den geheeten. Ds. Zeilstra hierna het woord ver krijgende, wees allereerst op de heer- schende nood van de werkloosheid en dan niet alleen de stoffelijke, maar vooral ook de geestelijke nood. Toch is de stoffelijke welvaart noodig om daarop de tempel voor het geestelijk, zedelijk leven te bouwen. De nood van de boeren, in ’t bijzonder de deine boeren en als zwaarst getrof- 'enen waarschijnlijk de hypotheek veren, heeft verder het economisch even ontwricht. Een dreigende oor- og, dank zy de bloeiende wapen- ndustrie en de autarkische politiek in verschillende landen, maken de wereldtoestanden critiek. De zucht naar afzetgebieden enz. van het groot kapitaal kan een onmeedoogenlooze gas- en luchtoorlog ontketenen, die de menschheid dreigt te verdelgen. Nadere toelichtingen en voorbeel den werden nog gegeven by dit eerste gedeelte van de rede. Na een korte pauze werd het fas cisme van Italië, het nationaal-socia- isme in Duitschland en de N.S.B. in ons land behandeld. Doel, middelen en praktijken van de fascistische be wegingen keurde spr. uiteraard ten zeerste af. De corporatieve staat en z’n indeeling werd vergeleken met de ZONDAG 30 SEPTEMBER (Uren ofïicleele Zomertijd.) WORKUM (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds J. van Veen. Nam. 5 uur ds G. Liefting van Molkwerum. WORKUM (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur ds I. Hulshoff. WORKUM (Ger.) Voorm. 9.30 uur ds E. C. van der Laan. Nam. 2.30 uur Lezen. WORKUM (Bapt. Gem.) Voorm. 9.30 uur de heer H. Leenstra Sr. Nam. 5 uur Lezen. HEIDENSCHAP (Herv.) Nam. 2 uur ds J. van Veen. HEIDENSCHAP (Ger.) Niet ontvangen FERWOUDE (Herv.) Nam. 2.30 uur ds A. v. d. Flier. GAAST (Herv.) Geen dienst. HINDELOOPEN (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds Franck. HINDELOOPEN (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur Mej. ds J. H. van der Slooten. HINDELOOPEN (Ger.) Voorm. 9.30 uur en Avonds 8 uur ds Jansen. KOUDUM (Herv.) Voorm. 10 uur en Nam. 2.30 uur ds van Binsbergen. KOUDUM (Doopsgez.) Geen dienst. KOUDUM (Ger.) Voorm. 10 uur en Nam. 2.30 uur ds van Dijk. WARNS (Doopsgez.) Voorm. ds Ens. democratische wetgeving. Dat by de eerste de leiders aan het volk geen verantwoording schuldig zyn, geeft direct al het groote verschil. De socialisten wenschen niet alleen in het politieke, maar ook in het eco nomisch leven de democratie. Wie geloofsvrijheid, gewetensvrijheid en vrjje meeningsuiting wenscht te be houden, sluite zich aan by de sociaal democraten. Van de gelegenheid om vragen te stellen maakten verschillende perso nen gebruik. Hoe de democratie in het buitenland zoo in ongenade is geraakt en of dit kwam door eigen fouten was wel de voornaamste vraag. Spr. antwoordde dat men er reke ning mee moet houden, dat de demo cratie wel machtig was, doch geen meerderheid had en er dus in coalitie- regeeringen hier en daar ongetwij feld fouten zyn gemaakt, maar dat zal buitendien gemakkelijk door elke party en elk mensch gedaan worden, immers het christendom is ook niet te veroordeelen omdat het nog niet bereikt heeft wat het ten doel stelt. Op een vraag hoe het mogelyk is dat socialisten by de Nederl. wapen fabrieken te Hembrug werk kunnen gaan nemen, antwoordt spr. dat dit een persoonlijke kwestie is, vaak een gevolg van de nood der tyden en zooals dat onder bepaalde omstan digheden in vele menschenlevens voorkomt, gaat men een compromis sluiten. Te verklaren is het dus wel, maar verder hangt het van de per soon zelf af wat en waarom hy het kan aanvaarden. Nog enkele vragen en opmerkin gen brengen een levendig gesprek, doch dit zijn losstaande feiten en voorvallen, zoodat de spreker na kennisneming de aanwezigen bedankt voor de aandacht waarmee z’n rede gevolgd is. Na een opwekkend woord van den voorzitter wordt dan de vergadering geslotpn. 27 Sept. De officieel® zomertjjd- regeling loopt de volgende week ten einde. In den nacht van 6 op 7 Octo ber krijgen we allen weer de „aide tiid”. 27 Sept. Naar wy vernemen zal op al de R.-K. scholen te Sneek, Bols- ward, Harlingen, Franeker, Makkum, Workum, Bakhuizen en Balk met in gang van 1 October a.s. de nieuwe spelling worden ingevoerd. 26 Sept. Zaterdag j.l. speelde „Stormvogels” II de eerste competi tiewedstrijd in dit seizoen te Heeg tegen de gepromoveerde le klasser H. V.C. De gasten wonnen het met 2—0. De beideelftallen van „Stormvogels” zullen a.s. Zaterdagmiddag de strijd tegen elkaar aanbinden, nadat ze den avond tevoren op de jaarvergadering nog gezamenlijk de belangen van de club hebben behartigd. probeerdete leeren schaatsenrijden. De jongen maakte een paar leeljjke smakken en er kwamen waterlanders opzetten. De vriendelyke oude dame zei, dat die jongen er mee op moest houden. Maar tusschen zyn tranen door, zei die jongen: „Ik heb die schaatsen niet gekocht om ermee op te houden, maar om schaatsen te Leeren rijdenVoor gezonde natu ren ligt in moeilijkheden als het ware een uitdaging. Zy roepen den geest van vastberadenheid in leven of ver sterken die. Als gereedschappen ge hard in het vuur en in vorm gesmeed door harde slagen en geslepen en ge scherpt door den slijpsteen, zoo wor den groote zielen ontwikkeld door het tegemoet treden en overwinnen van moeilijkheden. Kalmpjes voor den wind zeilen op een zachtjes rimpelend vijvertje staalt geen moe dige zeelieden, prikkelt mannen niet tot de uiterste inspanning en ontwikkelt niet tot het hoogste ver nuft en de beste doeltreffendheid... De gevaren des levens tegemoet tre den, en ze vierkant in het gelaat zien, en als kaerels de moeilijkheden aanpakken die ons op het pad van de plicht tegen treden, dat is de weg naar succes en moreele kracht. „Bid filmvoorstellingen worden gegeven, welke het katholieke organisatieleven betreffen, dan wel missie-propaganda beoogen. Een betreurenswaardig ongeval bewees Maandag j.l., hoe ook bij dergelyke besloten voorstellingen doeltreffende brandweer-maatregeien geboden zjjn. Tijdens het draaien van een missie-film voor circa 180 jonge meisjes, is een film in het St.Joseph- gebouw te Hilversum in brand geraakt. Helaas waren geen bluschmiddelen aanwezig, terwijl de uitgangen boven dien argesloten of versperd waren. Een wilde paniek maakte zich van de kinderen meester, temeer omdat de brand zich uiterst snel uitbreidde. Slechts dank zy de hulp van omwo nenden en voorbijgangers, die deuren en vensters intrapten en dankzij ook 't moedige optreden van pater Buys, die de film afdraaide, is ’n ontzettende ramp voorkomen. De pater, ofschoon zelf ernstig gewond, heeft alle kinde ren uit het gebouw geleid of ze door de vensters aan de buitenstaanden overgereikt. Nochtans bekwamen plm. 50 kinderen brandwondenmeerderen waren er ernstig aan toe en twee jonge meisjes zyn reeds overleden. Ook de toestand van pater Buys, die als laatste het gebouw verliet, is ernstig te achten. Een gestreng onderzoek kan voor de toekomst althans het nemen van meer afdoende veiligheidsmaatregelen bij dergelyke voorstellingen verzeke ren. WORKUM, Sept. ’34. Ds. C. H. G. Blok te Westmaas heeft het beroep naar de Ned, Herv. Gem. alhier, aan genomen. 24 Sept. De collecte tep bate van de Muziekvereen. „Crescendo” op j.l. Zaterdag met een rondgang door de stad gehouden, heeft opgebracht de Raad der Gemeente WORKUM, op Maandag 24 Sept. 1934, namiddags 7 uur. Voorzitter, de heer C. E. koetsveld, burgemeester. Als sommigen van ons goed op dreef zijn, kunnen we elkaar toch zoo deksels ellendig makenDan ver tellen we elkaar triestige histories van slechte zaken, slechte tijden, van egenslag op tegenslag, van einde- ooze moeilijkheden, van getob en geploeter, en we beuren elkaar op met van die troostrijke woorden als „het wordt nog veel beroerder, let maar eens op m()n woorden en op het laatst zitten we allemaal in zak en asch en zien geen uitweg meer en kQken tegen de moeilijkheden die ons nog te wachten staan op als te gen een berg en we voelen ons zóó wanhopig, alsof de zon over God’s aardbodem nooit meer op zal gaan. Maar hebben de leuteraars en knie zere en klagers en tobbers wel eens bedacht, dat juist die zelfde moeilijk heden waaraan onze tyd zoo rijk is, en de telkens weerkeerende strijd, daartegen, van velen van ons „kaerels” hebben gemaakt, vindingrijke, kloeke1 in katholieke vereeniglngsgebouwen Burgemeester en Wethouders bren gen ter algemeene kennis dat aan het Plaatselijk Crisiscomité vergun ning is verleend tot het houden van een collecte in de week 3—10 Octo ber 1934, ten bate van dat comité. Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze kennisgeving alleen dient ®n c!i tot informatie voor het publiek, zoo- dat daarin geen aanbeveling voor of instemming met de collecte moet worden gelezen. Workum, den 26 September 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Secretaris de heer D. van der Goot. Afwezig de heeren Haijtema en de Joest. Punt 1. Notulen der vergadering van 16 Augustus 1934. Deze worden onveranderd goedge keurd en vastgesteld. Punt 2. Ingekomen stukken en me niet om een gemakkelijk leventje”, dedeelingen. a. Resoluties van de Ged. Staten loudende 1. goedkeuring van het raadsbesluit tot conversie van enkele geldleenin- gen. 2. goedkeuring van het raadsbesluit tot verlaging van de tijdelijke korting op de jaarwedde van den keurings- veearts. 3. bericht dat tegen de toelating als raadslid van H. Boersma geen bezwaar bestaat. b. Dankbetuiging van de erven van wed. J. Stout voor de mede werking die hun ouders steeds heb ben ondervonden. c. Schrijven van den Minister van Sociale Zaken dat Zijne Excellentie geen vrijheid heeft kunnen vinden om de werklooze arbeiders en onge schoolde arbeidskrachten in een hoogere klasse van de steunverlee- ning te plaatsen. d. Verslag over 1933 van het Cen traal Archief en inlichtingenbureau inzake Maatschappelijk Hulpbetoon voor Nederland. Overeenkomstig het voorstel van B. en W; worden bovengenoemde stukken voor kennisgeving aangeno men, nadat de heer Boersma zegt dat hy het betreurt dat de minister de werkloozen niet in een hoogere klasse van steunverleening heeft kunnen indeelen, omdat zij dan ook by de verschillende bonden een klasse hoo- ger zouden komen, hetgeen by de thans geldende gemiddelde steun van f9.—, waar dan nog een paar gulden huishuur af gaat, wel gewenscht zou zQn geweest. e. Verzoek van J. W. Kuhlmann om toekenning van een vergoeding van f25 in de kosten van aanleg van electriciteit. Op voorstel van B. en W. wordt besloten adressant te berichten, dat voor inwilliging van zyn verzoek geen termen aanwezig zQn, nadat de heer Brandsma er op heeft gewezen dat de verplichte aanleg van water leiding voor het bedrijf, welke adres sant in z’n verzoek een gemeentely- ke bepaling noemt, een gevolg is van algemeene rykswetten. (Vervolg pag. 4.) zei Phillips Brooks, „bid om sterker menschen te zyn. Vraag niet om een taak die gelyk is aan je krachten. Vraag om kracht, die geljjk is aan je taak.” Inderdaad, dit is de ware geest, waarmee we onze moeilijkheden onder het oog moeten zien. En dat is ook de geest, waarmee we, ondanks soms dreigend samen- jakkende wolken, moedig voorwaarts cunnen gaan. FLORIS C. (Nadruk verboden.) van die voor 1 K.G. i jen te 3 RISO WW J;1" met ORANJEBAND en BAYERKRUIS C a Rceth Uw ouders gebruikten het.

Friso nl | 1934 | | pagina 1