Brandsma's Manufact.handel Workum Tricotage enz. I Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. 1 Distributie gekookt Rundvleescb. No. 43 ZATERDAG 20 OCTOBER 1934. 60ste Jaargang Officieel Gedeelte. bon no. 47, wat betreft de kaarten welke bon no. 8, ZAAD. INGEZONDEN. Algemeen weekoverzicht Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 goed 325 125, 145, 170- FLORIS C. e 1 leden; Zaterdag zal hem een natio- 90, 102, 112 210, 235 275, 325 90, 118 teresseerden, voor wat de toekomstige resultaten betreft, gepaard ging. Mooie Wollen DAMES BLOUSES 135. 140, 145, 290 MUTSEN nieuwste modellen ALPINO’S 38 ct. 1 t o 1 1 t ga ten Itje 10g te ge- de de ‘ge val !hi. tad uis nel die :he en, «ft ad- die en, ge- 114 ge- nd r h en o! en nd an en bij jn. ei- an de en en :n. la in- -n, en n. is, Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Zondag hebben in Noorwegen ge meenteraadsverkiezingen plaats ge vonden, waarbij de socialisten op merkelijke successen hebbe n behaald. Ze wonnen tesamen een paar hon derd zetels en verkregen de vol strekte meerderheid in Oslo, de hoofd stad van het land. Zulke meerder heid bezitten ze thans in de grootste drie steden. zijn voor 2 K.G. en van die voor 1 K.G. wol wol gebr. Hemdrokken wol gebr. 275, 325 In de week van 22—28 Oct. 1934 is geldig De Japansche regeering is het blijkbaar ernst met haar voornemens ot aanzienlijke uitbreiding van haar vloot. Ze heeft de vlootovereenkomst van Washington opgezegd. In April van het komende jaar zal een nieuwe vlootconferentie worden belegd om te trachten alsnog een overeenkomst voor de toekomst te bereiken, maar de vooruitzichten daarop zijn niet gunstig. Als plaats voor deze confe rentie komt naast Londen ook Den Haag in aanmerking. Jaeger Pantalon 2* Buitenland. Poincaré overleden. Noorsche socialisten De Gemeente-Ontvanger herinnert er aan, dat de betalings termijn van de aanslagen voor de heffing van rechten voor diensten bewezen door de Gemeente-reiniging over het jaar 1934 reeds is verschenen. Ter voor koming van kosten van aanmaning wordt alsnog spoedige betaling ver zocht. De Gemeente-Ontvanger, fl. de JAGER. BABY-GOEDEREN pracht keuze in wol en katoen. Jurken, Pakjes, Truitjes, Manteltjes, Mutsen, wollen Doeken Vachten Japan blijft nog maar steeds stoken in het verre Oosten. Nu heeft de re- geering in Tokio weer de gedachte opgeworpen aan de inrichting van een bufferstaat tusschen Mandsjoerjje en Rusland (Siberië). Hoe dat moet, is niet duidelijkvermoedelijk heeft Japan er Russisch gebied noodig. Geen wonder, dat dadelijk uit Moskou werd bericht, dat men daar zelfs niet wilde prakkezeeren over de idee! strijd met elkaar geraakten. We moeten een ding niet uit het oog verliezen: de jeugd is plooibaar, en hoe vroeger we met het plooien van de jeugd in de goede richting beginnen, hoe beter het is. En wan neer we als ideaal koesteren een samenleving der landen der wereld, waarbij geweld niet meer meespreekt en geschillen slechts door arbitrage en gemeenschappelijk overleg uit den weg worden geruimd, dan moeten we beginnen met de ontluikende gedach te van het kind in dien geest te leiden, en bij ruzietjes of gekrakeel bij het oogenschijnltfk zoo onbedui dende kinderspel, gezag laten gel den en de kinderen ertoe gewennen een geschil al is het voor ons grooten nog zoo onbeduidend te bepraten en elkanders standpunt te leeren kennen en waardeeren en respecteeren. Het kind neemt deze leiding, mits verstandig uitgeoefend, gaarne aan. Eigenschappen als mild dadigheid, betrouwbaarheid, maat schappelijkheid (zich uitend in samen werking en verdraagzaamheid) zijn voor het kind heel natuurlijk, maar, zegt Elizabeth Yates, hjj moet ze ook gebruikt zien worden door de men- schen om zich heen, wil hij erin vol harden. Want het is zooals Wells zegt, hij aanvaardt voorbeelden en gebrui ken, traditie en algemeene denkbeel den. Welnu, laten we ervoor zorgen, dat hij dan goede voorbeelden ziet om zich aan te spiegelen, goede ge bruiken om na te volgen, een goede traditie om te bestendigen en na te leven, goede algemeene denkbeelden, tot zaad voor zijn latere gevoelens. (Nadruk verboden.) Buiten verantwoordelijkheid, der Redactie Een Nazorg-verpleegfonds voor Violetta te Heerenveen Aan de bewoners en vrienden van Friesland. Wanneer wfl Uwe aandacht vragen om ons te helpen bij de stichting van een nazorg-verpleegfonds voor Violetta, moeten wij beginnen met te zeggen, dat reeds voor 3 jaren is gesproken over het stichten van zulk een fonds voor geheel Nederland; dit is echter mislukt, omdat men ten aanzien van de verdeeling groote moeilijkheden vreesde. Intusschen gaat Zonnestraal rustig voort met het houden van collectes over geheel ons land, terwijl zeer velen die hier een bijdrage voor geven, niet weten, dat in Friesland een inrichting bestaat, die aan onze behoeften ruimschoots kan voldoen, enkele gevallen uitgezonderd. Het kwam in den laatsten tijd nog al eens voor, dat bij gelegenheid van een vergadering van een Zonne- straal-comité werd gewezen op onze Nazorg-kolonie Violetta te Heeren veen. Het bleek toen, dat een groot deel der aanwezigen nooit hiervan had gehoordeen ander meende, dat Violetta nog steeds een inrichting was voor Lupuspatienten deze Lupusinrichting is reeds in 1929 ge sloten wegens gebrek aan patiënten; de geheele inrichting is tegen over name van een hypotheek van f9000 geschonken aan het Friesche Groene Kruis, dat op 25 October 1930 de ge heel verbeterde inrichting met tuin, 3 H.A. land enz. kon openen. Laten wij met een enkel woord het doel onzer inrichting nog eens noe men; wij willen herstellende man nelijke tuberculoselijders, door ar- beidstherapie onder medisch toezicht weer zoover brengen, dat zij als volwaardige arbeidskrachten in de maatschappij kunnen terugkeeren. Over het geheel worden zeer goede resultaten bereiktmenig patient kon de stichting hersteld verlaten; jam mer, dubbel jammer was het, dat de heerschende werkeloosheid oorzaak was, dat niet steeds direct een werk kring kon worden gevonden. Wil men iets naders weten van de re sultaten, dan leze men het verslag van de controleerend geneeskundige, Dr. Russchen te Heerenveenop aan vraag zendt de secretaris gratis een verslag toe. Thans worden slechts 3 patiënten verpleegd. Wij zouden het van harte toejuichen als er geen patiënten meer waren. Maar, de oorzaak is de crisis. „Er is geen geld voor”, zoo Binnenland. Gewijzigde standplaatsaftrek voor r^ksambtenaren. Met het fietsplaatje op het hart. Een katholiek-democratische fusie. Bedrjjfsraad voor de sigarenindustrie. Da zieken fondsen en de contributie van de crisis-werkloozen. V er pach ting van de jacht in de Wie- ringermeerpolder. De regeering is wel vindingrijk bij het zoeken naar verlagingstendenzen in de loonregelingen. Naar het schijnt zal reeds op 1 November a.s. een gewijzigde standplaatsaftrek voor de rjjksambtenaren ingaan; de gemeen ten gaan in 4 inplaats van in 3 klas sen ingedeeld worden, hetgeen wel practisch zal beteekenen, dat de meeste ambtenaren een klasse komen te zakken en daarmee opnieuw met 6 pCt. worden gekort op hun salaris. De K.D.P., de partij van prof- Ver aart, is Zondag weer eens een fusie met een andere katholiek-democra tische groep aangegaan, n.l. met de Kath. Dem. Arb. Partij. Ter gelegen heid van een en ander hebben Prof. Veraart en Mr. Arts een paar scherpe redevoeringen afgestoken tegen de regeering-ColQn en van hun hoopvolle inzichten getuigd voor den affoop der verkiezingen in het a.s. jaar. Een verloting, subsidie-aanvragen en ook de particuliere hulp bleken niet meer het gewenschte resultaat op te leveren en daarom juist zouden wij zoo gaarne willen stichten Nazorg- Verpleegfonds voor Violetta. Uit dit fonds zouden wij steun kun nen geven. Om misbruik te voorkomen, zal aan een dergelijke steunverleenlng een ernstig onderzoek moeten vooraf gaan. Het z g. Heyt-fonds tot steun van t.b.c.-ljjders in Friesland doet wat het kanook uit een ander fonds is ons reeds steun toegezegd, maar daar kan niet alles van komendoor meer steun kan de nu reeds zeer lage verpleeg- prijs van f 1 60 per dag nog meer naar beneden worden gebracht, waardoor tevens de exploitatie veel goedkooper zou worden, dan nu het geval is. Wat zou het heerlijk zijn, als wij er in mochten slagen in de noodzakelijke gevallen gratis verpleging toe te staan. Onze nazorg-kolonie Violetta is de eenige in het Noorden des landszij is totstandgekomen door noeste vlijt, door krachtige propaganda en met groote financieele opofferingen. Het zou half werk zijn, wanneer wjj deze inrichting, die reeds zooveel zegen heeft verspreid, tengevolge van de ongunstige omstandigheden zouden moeten sluiten. Wil men een kijkje nemen op onze stichting, een half uur gaans van Heerenveen op de weg naar Tjalle- berd, men is steeds zeer welkom. Stortingen gaarne op postrekening 182987, Akkrum of op de rekening van de Amsterdamsche Bank aldaar. Jaarlijksche contributies zijn ook zeer welkom. De nazorg-commissie Dr. A. Overbosch, Leeuwarden, Voorz. Arts P. de Vries ozn., Leeuwarden, Spanjaardslaan 112, Secretaris. T. Boerema, Akkrum, Penningmeester. D. Terhenne, Leeuwarden. J. G. S. Falkena, Heerenveen. W. Bosma, Hogebeintum. Controleerend geneesheer Dr. M. Russchen, Heerenveen. Adviseerend lid Dr. H. R. Gerbrandij, Leeuwarden. Leeuwarden, October 1934. (Van redactlewege verkort.) Minister Steenberghe heeft den tweeden Bedrijfsraad geïnstalleerd, n.l. dien voor de sigarenindustrie, hetgeen met eenige plechtigheid en een be is een der grootste* Fransche staats lieden geweest. Lotharinger van geboorte, heeft hijj altijd gewrokt over het verloren gaan van zijn provincie in den oorlog van 1870. De revanche-gedachte heeft hem nooit losgelaten en hem den bijnaam van Poincaré-la guerre, oorlogs-Poincaré, bezorgd. Bfj was prt sident van de republiek, toen de «oorlog in 1914 uitbrak en hij is dat tot na den vrede van Versailles gebleven. Aan Poin- caré's hardnekkigheid hebben de Franschen het te danken, dat de oorlog tot het bittere, maar zege vierende einde werd doorgezet. De overledene hoeft zich zéér teleurgesteld betoond door het feit, dat de geallieerden een wapenstil stand hebben aanvaar 1, in plaats van het verslagen Duitsch» leger tot in Berlijn te vervolgen. 118 bad daarop het Duitsche rijk in o aderscheidene onafhankelijke staatje o.a. een Rijnland, willen laten uiteenvallen, om aldus voor goed een .gevaarlijken vjjand voor de toekomst uit te scha kelen. Eenige jaren geleden h eeft Poincaré als minister-president d e Fransche franc gered in een tyd, toen deze opnieuw met inflatie werd bedreigd. Terwijl alom de subsidies voor de drankbestrijding en voor andere on misbare arbeid door de Regeeringen worden verminderd, kan men in de Finsche millioenenrede voor 1935 het voorstel vinden, de bijdrage aan de anti-alcoholbeweging toegestaan, te verhoogen tot een bedrag van 2.950.000 Mark, dat is om en de bij honderdduizend Nederlandsche gul dens. Voor de fietsrijder is de minister van financiën eens mild geweest. Nu op 1 November een verscherpte con trole op de rjjwielbelasting wordt ingesteld, heeft de minister tegemoet willen komen aan het diefstal-bezwaar en goedgevonden, dat het fietsplaatje door den fietsrijder goed zichtbaar op de borst wordt gedragen. Het zal dus voor het eerst vertoond worden, dat de Nederlandsche belastingbetaler zijn kwitantie van den fiscus op het hart draagt! Het bestuur van de Landelijke Federatie ter behartiging van het Ziekenfondswezen heeft de moeilijk heden besproken, welke zich voordoen naar aanleiding van de brief van den minister van sociale zaken aan de gemeentebesturen, waarbij deze laatste gemachtigd worden een deel van de ziekenfondspremie voor de werkloozen te betalen, teneinde verdere ontwrich ting van het ziekenfondswezen te voorkomen. Verschillende gemeenten zijn door financieele onmacht niet in staat een bijslag te geven, waarvan dan de werkloozen de dupe worden. Ook onder de gemeenten, welke wel tot een bijslag bereid zijn is geen eenstemmigheid ten opzichte van de grootte van de bijslag. Het federatiebestuur is de meening toegedaan, dat instandhouding van de ziekenfondsen een belang is van de volksgezondheid en dat mitsdien het rijk een deel van de contfibutie voor de werkloozen behoort te betalen en dat dit ten laste gebracht moet wor den van werkloozenzorg. Dit deel zou ten minste een derde der ziekenfondspremie moeten bedra gen, terwijl de rest van de contributie dan geregeld kan worden tusschen verzekerden, ziekenfondsen, deelne mers en gemeente naar gelang van plaatselijke omstandigheden. Om tot eenheid van optreden in deze te komen, heeft het federatie bestuur besloten de besturen van het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen, het R. K. Werklieden verbond, het Chr. Nat. Vakverbond, de Nederlandsche Mij. tot bevordering der Geneeskunst en de Ned. Mjj. ter bevordering der Pharmacie tot een bespreking uit te noodigen. Meer en meer beginnen zich in de Wieringermeer normale toestanden te ontwikkelen. Werd met de boer- derijen-uitgifte reeds een aanvang gemaakt, thans wordt overgegaan tot verpachting van de jacht in de 2000 ha. groote polder. Dit gebied is in tien jachtvelden verdeeld met een gemiddelde grootte van circa 200 ha. Daar de jacht daar nog nooit werd uitgeoefend heeft de wildstand zich rustig kunnen ontwikkelen. De op brengst van de verpachting van de jacht zal worden aangewend in het algemeen belang van de landbouw in de Wieringermeer. „Menschen worden geboren, doch burgers worden gemaakt. Een kind neemt aan, wat men erin brengt. Het aanvaardt voorbeelden, gebruiken, traditie en algemeene denkbeelden. Al de vormen van zijn maatschap pelijke reacties en de meeste van zijn gevoelens vinden hun oorsprong in zijn opvoeding.” H. G. WELLS. De woorden van Wells, hierboven aangehaald, geven heel scherp de voorwaarden voor ware, vruchtdra gende opvoeding aan, en als men dit eens overdenkt, dan ziet men duide lijk hoe het komt, waarom er in de maatschappij die niets anders is dan de collectiviteit van vele gezin nen nog dikwijls zoo weinig sa menwerking, naastenliefde, offervaar digheid en waardeering voor elkan der gevonden wordt, waarom zoo dikwijls bruut geweld nog overheer- schen en egoïsme en haatdragend heid, met het gevolg dat de zaak van den vrede tusschen de volkeren nog niet zoo heel stevig gegrondvest is. De oorzaak is, dat in zoo talloos vele gezinnen bij de ouders nog niet het juiste verantwoordelijkheidsbesef aan wezig is, ten aanzien van de opvoe ding, in woord en daad en voorbeeld, van hun kinderen. Zeker, de meeste ouders hebben wel begrip van de fundamenteels beginselen der zede- leer, en zij zullen, in hun woorden, de kinderen wel voorhouden dat ze eerlijk, oprecht, vergevensgezind, hulpvaardig, liefhebbend enz. moeten z(jn. Maar bij een niet gering aantal is het: let op mijn woorden, doch niet op mijn daden. O, niet dat die ouders nu direct bepaald slechte dingen doen. Maar hun voorbeeld, het voorbeeld dat zij dikwijls onbe wust geven door hun gedragingen, hun uitingen in het spreken over anderen, hun los daarheen geworpen opmerkingen, hun optreden jegens vreemden, is dikwijls in strjjd met de beginselen, die zij met de mond hun kinderen voorhouden als juist en goed. Ze vergeten dat het juist hun voorbeeld is, honderd keer meer dan hun woorden, dat door de kinde ren als standaard wordt aanvaard en wordt nagevolgd. Het voorbeeld is het zaad, waaruit de gevoelens en beweegredenen van toekomstige ge neraties zullen voortspruiten. Anti-maatschappelijke eigenschap pen die zich in een kind manifestee- ren, mogen weinig om het lijf heb ben, zoo voor het oog, en feitelijk maar een handjevol menschen uit de naaste omgeving direct raken, terwijl die menschen er dan nog soepel te genover staan meestal, ze maar dulden, wanneer die eigenschap pen zich later sterker in den vol wassen menach uiten, zullen ze niet nalaten hun uitwerking te hebben op de gemeenschap en wellicht nog verder. Onnadenkendheid, onver draagzaamheid, verkwisting, zegt Elizabeth Yates eischen allen hun tol. Het kind dat haakt naar bezit (een „hebberig” kind dus) en het kind dat bang is maar iets te moeten verlie zen of afstaan, van hetgeen het be zit, vormen als het ware symbolen van bepaalde vormen van mentaliteit. En deze vormen van mentaliteit, in massa gehuldigd, zijn dikwerf oor- aaak geweest, dat lauden in bloedigen luidt de algemeene klacht. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Interlock Pantalon Hemdrokken Directoirs, mooie kwaliteit, alle soorten 22, 27, 32, 37, 42 Directoirs Interlock en Fil d’ Ecosse mooie kleuren 43, 56, 63, 70 Onderjurken wol en Fil d' Ecosse - De behalen een verkiezingsucces. Japan zegt het Vlootverdrag op. Een bufferstaat in het verre Oosten Subsidie voor drank bestrijding in Finland. Bul garije—Nederland. Allerlei. Maandagochtend is de Fransche oud-president Poincaré te Parijs over scheiden verwachting van de geïn- nale begrafenis geworden. Poincaré 2> 2* wol I B w I i i i 1 [- 1 i H-- U- U -- -M

Friso nl | 1934 | | pagina 1