Workum Nieuws- en Advertentieblad HERFST- en WINTERSEIZOEN I ^ASPIRIN voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldepb. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. jBrandsma's Manufacthandel BRENGEN WIJ U; Prachtcollectie STOFFEN VOOR HET B Distributie gekookt Rundvleesch. KOUSEN ZATERDAG 27 OCTOBER 1934. No. 44 60ste Jaargang Officieel Gedeelte. 71A Leer en en leven. u. v. INGEZONDEN. bon no. 48, wat betreft de kaarten welke zijn voor 2 K.G. en bon no. 9, van die voor 1 K.G. SKYMERJOUN. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 - Algemeen weekoverzicht Binnenland. zullen goed FLORIS C. e- a. oot, ave laar hap ren ieer ariërs i als rt te Wit Flanel Jaeger Flanel Pyama Flanel Sport Flanel Mooie Ruitstoffen 1 Zeer mooie dessins Half wollen Zuiver wollen Zuiver wollen Popeline vist sft,“ nan lem dige fend Ko- feII inde sen; icht d de het 14, 17, 24 20, 22, 26 13, 15, 22 34, 42, 60 vol leren en naar alle waarschijnlijk heid l- - - - Jacobl im," ord, ira. Zö in ch," van alle Wie 3hil- met ngen, en van uiten den nog Onze eveer :n zen illeen l 24 we roo- om een van iërs 135, 140, 175 250, 290, 300 32, 39, 54 prachtsorteering Buiten verantwoordelijkheid der Redactie gi er l-, e- •1- it al cht, lire akt, bÖ ladt m.“ ahn gon het ige ien jen .rel de igs, dat >an ten eld het ogs ige ran jen te ran of tig- oor jes :n met •elzen, n de weer n af- jonge ibben. 8 mil- en ad mptie 1. verlies iaar.„ d op vende stalen den den i de vet, steem n te Terecht kwam iemand in dezen gedachtengang voortgaande tot de conclusie, dat er voor ons mannen en vrouwen van heden maar één weg is om gelukkig, tevreden en welva rend te zfln, en dat is door volgens geestelijke wetten te denken. We zijn op zoo velerlei gebied vooruitgegaan, we hebben de boeien van ongezonde kleeding, slecht voedsel, slechte huis vesting, bekrompen dogmatisme enz. geslaakt, maar we moeten energiek en actief zijn om de boeien van schraapzucht, zelfzucht, ontmoediging en wanhoop af te werpen. De materia list van heden wanhoopt. Hij, die de geestelijke wet als de opperste kent, is vol vertrouwen. (Nadruk verboden.) Dames Pullovers Iets aparts Wollen Sjaals In Mutsen een -B De prijs der Advertentiën Is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager In de week van 29 Oct.—4 Nov. 1934 is geldig 29, 35, 39 40, 45, 55 62, 72 78, 98 90, 120 In Joegoslavië heeft de afgetreden minister-president Oezoenowitsj een nieuw kabinet gevormd en daarin zijn geen vertegenwoordigers van de nationale oppositiepartijen opgeno men. Het schijnt, dat de onderhande- lingen daaromtrent slechts schijnbe wegingen zijn geweest, want in het nieuwe ministerie hebben alle drie premiers zitting gekregen, die sedert de vestiging van een militaire dicta tuur in Joegoslavië door den vermoor den koning Alexander, als zoodanig zijn opgetreden. Het streven naar de vorming van een eenheidsstaat ten koste van het zelfstandig cultureel leven van Kroaten en Slovenen, blijft derhalve gehandhaafd. Ook de buitenlandsche politiek van koning Alexander wordt voertgezet; de af getreden minister van Buit. Zaken, die een groote vriend van Frankrijk is, heeft zijn oude portefeuille weer toebedeeld gekregen. sterfelijken droom. En een van die geestelijke wetten, waaraan wij al onze handelingen op elk gebied be hoorden te toetsen, is wel deze. nAlle dingen dan, die gij wilt dat u de menschen zouden doen, doet gij hun alzoowant dat is de wet en de pro feten." werden Parmentier en zijn mannen zóó dwars gezeten door de weersom standigheden, dat ze hun koers kwijt raakten en op 150 K.M. van Mel bourne hun toevlucht te zoeken kregen op een renbaan. De landing, welke te middernacht op een onbe kend terrein moest worden uitgevoerd, lukte uitstekend, maar de mulle bo dem maakte het noodzakelijk, dat het vliegtuig zooveel mogelijk werd ont last, toen het den anderen dag weer opsteeg; de twee mannelijke passa giers moesten van boord. We hebben hier een oogenblik in ongerustheid gezeten, maar tenslotte heeft de bemanning van de K.L.M. het vliegtuig behouden en wel, zonder eenige schade, te Melbourne aan den grond gebracht en daarmee een prestatie geleverd, welke in heel de wereld bewondering heeft gewekt. De Uiver was tenslotte immers een gewoon verkeersvliegtuig, ook voor deze race normaal met post en passa giers bevrachthet kwam als tweede aan in de snelheidsrace en het is het eenige vliegtuig, dat het einddoel wist te halen, zonder dat er ook maar een oogenblik iets aan de motoren of verdere installaties heeft gehaperd. De Uiver maakte de reis van Lon den naar Batavia in 52 vlieguren, d. i. in twee dagenHier lokt een interes sante toekomst. De tijdsduur, welke tot nu toe voor een reis naar Indië benoodigd was, maakte, dat iemand met een normalen werkkring nimmer aan zoo’n uitstapje behoefde te den ken, maar thans openen zich perspec tieven voor een zomersch vacantie- reisje naar Indië, als... over een zeker aantal jaren het vliegverkeer ook aanzienlek veel goedkooper zal zijn geworden dan het nu nog is. De regeering heeft onze luchtvaart pioniers op schitterende wijze gehul digd door aan alle manschappen de Oranje Nassau-orde te verleenen. Minister Coljjn heeft ze radiografisch toegesproken en gecomplimenteerd. Jammer, dat de Panderjager zoo ontfldig is uitgevallen. Het schijnt in- tusschen, dat de beloopen schade betrekkelijk is meegevallen en dat de bemanning alsnog een poging zal wagen om te demonstreeren tot wat deze machine in staat is. In Londen won de Engelsche Arbeiderspartij een zetel van de liberalen bfl een tusschentjjdsche Lagerhuisverkiezingde liberalen zyn er tot een onbeteekenend kiezers tal teruggeloopen. Alles wijst er op, dat in den laatsten tijd de arbeiders- groepeeringen in de landen, waar de democratie verankerd ligt, sterk win nende zQn, terwijl het fascisme wast in de overige landen. Waarheid is altijd tegenwoordig; men behoeft slechts de ijzeren schellen van het geestesoog weg te lichten, om haar orakelen te lezen. Emerson. De combinatie van „leeren en leven” heeft voor sommigen niet zoo’n heel prettige klank. Het klinkt hun zoo ongeveer in de ooren als „door schade en schande wordt men wfls", of „je hebt je eigen bed opgemaakt, jty moet er op liggen", of in den volksmond „wie ztyn partes posteriores brandt, moet op de blaren zitten". Het zijn alles bijeen nogal zure aphorismen en dat is toch feiteljjk erg jammer. Want leven en leeren hoorde fettelijk de levensleus van ieder mensch te zijn, want zoolang een mensch leert, is hij 1 v IK 1_ gelukkig ook. Want de wijsgeer )l zeide reedswe scheppen slechts vreugde in ons werk, onze bezigheiden ons beste werk is onze beste vreugde. Op de keper beschouwd zit daarin niets bijzonders. De meeste menschen hebben een natuurlijk verlangen naar ontwikkeling, iets te leeren. Al is deze natuurlijke en gezonde neiging in de dagen van onze jeugd wel heel dikwijls geforceerd en geweld aange daan, omdat in dien tijd een les op school niet beschouwd werd een echte les te zijn, tenzij ze ontzettend ver velend was. Doch nu men ingezien heeft, dat het voornaamste punt in het leerproces gevormd wordt door de belangstelling van het kind in het onderwerp, nu wordt alle aandacht er op geconcentreerd het onderwerp, hoe droog in wezen 't misschien ook kan zijn, op smakelijke wijze op te dienen. Eu men vindt dan ook niet die at keer Tan school en leeren meer, als men in vroeger jaren bij de jeugd vrijwel algemeen kon waarnemen. Hetzelfde kan tot zekere hoogte voor de leerschool des levens gelden. WJj allen, leerlingen van zeventien tot zeven-en-zeventig, beginnen wat van onze afkeer van het „leven en leeren" te verliezen, als we voor dit belangrijkste onderwerp uit de levens school wat meer ware, levende belangstelling gaan koesteren, doordat we wat meer gaan begrijpen omtrent de werkelijke beteekenls ervan. En dat wil zeggen, dat we wat van onze aanbidding van het stoffelijke, van de rationallseering vanaf een materieele basis, gaan verliezen en meer aandacht gaan besteden aan de geestelijke dingen, de geestelijke, eeuwige waar heden, die als eeuwige, onverganke lijke wetten staan achter het schim- manipel ran onzen aaaichalljkan, Geleidelik wordt nu ook het resul taat van het onderzoek der afzonder lijke hoofdstukken der begrooting van het rijk gepubliceerd. We stippen er uit aan, dat onze volksvertegenwoor diging zich zeer erkentelijk heeft betoond, dat althans het bestuur der P. T. T. haar bedrit in dezen moel ijken tijd rendabel heeft kunnen houden, al betreurden sommige leden het, dat zulks ten deele is gegaan ten koste van de positie van het personeel, welker bezoldiging te laag werd geacht, terwil de werktiden over het algemeen te lang zouden zin. „Binnenlandsche Zakenu heeft ge legenheid gegeven tot lof of critiek betreffende vele zaken, waarmee het principe is gemoeid. Sommige leden spraken zich aldus uit tegen goed- koope spoor reisjes op Zondag en an deren verdedigden die; verschillend stond men aldus ook over het vraag stuk van Zondagsrust (Zondagswet), likverbranding, burgerwacht en land storm, enz. Critiek werd geoefend op het optreden der regeering tegen de lagere bestuursorganen, critiek ook op de „circulalren-politiek** maar anderen vonden weer, dat de regee ring niet ver genoeg ging. Aange drongen werd op meerdere samen voeging van gemeenten, omdat aldus tot zuiverder toestanden en bezuini ging te geraken. Gewezen werd op het feit, dat de kom van Valkenburg tot... zes verschillende gemeenten be hoort. Ook in Portugal heeft de afgetre den minister-president een nieuw ka binet gevormd, nadat hij had te ken nen gegeven, dat hij een reconstructie van zijn ministerie behoefde om zijn hervormingsplannen door te zetten. Het nieuwe kabinet zal aanstonds verkiezingen uitschrijven voor de Volksvertegenwoordiging, op grond van de bepalingen van de Grondwet van 1933. D.w.z. dat Portugal dicta toriaal bestuurd blijft en een parle ment krijgt naar Italiaansch model. méér om het lijf hebben dan de be voegdheid te brengen aan den eersten minister om Kamerontbinding te for- ceeren. Blijkbaar wil de radicaal-socialis tische party (van Herriot en Laval), in Frankrijk een sterke politieke groep, welke wat haar beginselen aangaat, met onze vrijz. dem. partij te vergelijken is, ofschoon in het kabinet—Doumergue, de regeering van nationale concentratie, vertegen woordigd, den minister-president in zijn voornaamste hervormingsplannen niet steunen. Doumergue heeft te ken nen gegeven, dat hjj alle constitutio neels middelen zal ui tbuiten om de mo gelijkheid tot regeeren in Frankrijk te vergrooten en de basis daarvan te verstevigen, maar reeds wordt er rekening mee gehouden, dat Doumer gue daarbij zal falen en hy tot aftre den zal worden genoopt. In dat geval dreigt in Frankrijk de* parlementaire chaos. II- Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin, in te zenden. Ad vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten ll- As yn skymerjoun üs jonges, Boartsje oer de keamersfiier, Tink ik mannich kear noch wolris Oan do 't ik seis sa’n jonge wier. En dan geane faek myn tinzen, Ho kin 't oars, nel Warkum ta, Nei dat stil en fredich plakje Hwer 't ik as jonge boarte ha. As ik dan sa sit to tinken Oan dy tiid wol lang toarbij, Sjuch ik alles hwer sa dudlik, As wier ik nea üt Warkum wei. Hwet in bylden sjuch ik kommen, Hwet in bylden sjuch ik gean; Hweti nminsken al lang forstoarn faek, Sjuch ik dudlik foar mij stean. Skymerjounen sa yn tinzen, Gean ik hft» foar hüs ris yn, Hwet in mannich aide kinden Dy 't ik der nou net mear fyn. Skymerjoun.ik hear hwer toppen „Jonges, we dogge telmery Of: „Litte wij üle boartsje, Hwa fen jimme docht er mei Skymerjoun bjj in lantearne, Telle soms oan hü adert ta, Mei de holle op 'e earm De eagen ticht; 't moast ommers sa! Woe er nimmen bij de pael stean, As elts seiIk tel joun net, Witt’ jlmm’ noch hwet wij dan diene Oest, knoest ommers oan in pet Ja wij hawwe üs wol formakke, Yn skymerjoun sa yn de siêd; Oan dat alles nei to tinken, Wird ik suver hast net sêd. Skymerjounen mei Ijeafde tink ik Warkum oan dy tiid, oan dy! Né dat scil ik nea forjitte Hwet er éa ek barre mei. Skymerjoun!safolle Wark’mers, Binne lyk as ik, om utens tein. Oeral kin men se hast fyne, Oeral bin se hinne tein. Mar sa mannich ien alt grif ek, Lyk as ik yn skymerjoun, Mei syn tinzen yn dat stedsje, Op dê aide Fryske groun. 1910-’34 (kS?- VcrV»®4 Buitenland. Doumergue’s hervormingsplan nen stuiten op hevig verzet. Nieuwe regeeringen in Joego slavië en in Portugal. De Engelsche Labourparty wint een Lagerhuiszetel. Worden de Mexlcaansche kerken ge sloten Het echtpaar Piccard in de wolken. De Fransche minister-president Doumergue, die voor zyn land de mogelijkheid van een krachtiger staatsbestuur nastreeft en in radio toespraken zjjn hervormingsplannen heeft uiteengezet, vindt van de zijde der Volksvertegenwoordiging en in het bijzonder van den Senaat, plots ernstige tegenkanting. Doumergue wilde het parlementair leven in zijn land in rustiger en meer bezonnen sfeer leiden door o. m. een einde te maken aan de voortdurende wisse lingen in de regeering. Hij wilde aan een kabinet een stok in de hand geven tegenover de Kamer, de stok n.l. van Kamerontbinding. In Frankrijk is het voor een regeering heel moeilijk om zich te handhaven, daar de Kamer haar overmacht kent. Kamerontbin ding is er zeer moeilijk, doordat de regeering daartoe de medewerking van den Senaat behoeft. Voor een kabinet blijft derhalve practisch niet veel meer over dan af te treden, wanneer de Kamer by een of andere beslissing haar vertrouwen in de re geering heeft opgezegd. Al te vlot verklaart zich in Frank rijk een Kamermeerderheid tegen de regeering, omdat de meeste deputé’s er de eerzucht hebben om eens als minister te schitteren, zij het dan voor korten tijd. Het staat goed een gewezen excellentie te zijn. Wanneer de regeering en in het bijzonder de premier het in zijn macht krijgt om den president van de repu bliek rechtstreeks tot Kamerontbin ding te mogen adviseeren, dan zal de meerderheid zich wel wachten om een minister te pas en te onpas te désavoueeren, want in geen land minder dan in Frankrijk met zijn politieke versnippering, is een politi cus zeker van een her-verkiezing. Voor wat Doumergue wil, is Grond wetsherziening benoodigd, maar thans heeft de Senaat en speciaal de radicaal- socialistische groep, den minister-pre sident gedwarsboomd in de uitvoering ran zQn voornemens, welke natuurlijk Op Woensdagmiddag heeft minister Steenberghe de groote internationale tentoonstelling G.R.A.T.O., heel het typografisch bedrijf omvattende, ge opend. Deze tentoonstelling is ge organiseerd ter gelegenheid van het zilveren bestaansjubileum van de Federatie van boekdrukkers. Ook voor leeken is deze tentoonstelling buitengewoon interessant en leer zaam; ze zien er het boekdrukkers- bedrQf in al haar onderdeelen op gang. Ze kunnen er zien, welke vod den de knoeiers in dit mooie vak bereid zijn om voor een klein prijsje te leveren, maar ze kunnen er óók de overtuiging opdoen, dat goed drukwerk een redelijken prijs waard tl, Werden tot heden een deel van de beschermingsmaatregelen voor het pluimveebedrjjf te niet gedaan door aanvoer van over de grens gesmok kelde kippen, thans wordt dit euvel bestreden door een nieuwe bepaling, welke het vervoer van gesmokkeld pluimvee ook voor het binnenland verbiedt. In het grensgebied mag alle pluimvee slechts overdag worden vervoerd, tenzij het vervoer plaats heeft per boot of trein onder douane verband. Het succes van Uiver en K.L.M. Allemaal naar Batavia! Parmentier en zfjn mannen ge ridderd. Uit'het klachten- boek van de Kamer. De Grato geopend. Vervoer geen gesmokkelde kippen! Juist toen heel Nederland in volle vervoering was geraakt over de won derbare prestaties van de K.L.M.- piloten, die hun Uiver in nauwelijks drie dagen van Londen naar Mel bourne hadden overgebracht en we er vast van overtuigd waren, dat „ons" de tweede prfis in de grootsche snelheidsrace en de eerste in de handicap-race niet meer kon ontgaan, werden we er noodlottiger wfize aan herinnerd, dat de laatste loodjes het zwaarst wegen. In het gezicht van de haven, het eindpunt van de race Sterke Schoolkousen 56, 64, 72 Gekl. Kinderkousen 46, 52, 60 Wollen Dameskousen 60, 98, 168 Wol m. zijde Kousen 75, 115, 175 Wollen Skisokjes 50, 55, 60 Ook in Wollen - Katoen en Fil ’d Ecosse BABY-GOEDEREN een geheel nieuwe collectie h 9 FRISO 4» >.ce»v fawh Uw mulers gebruikten het. d.©

Friso nl | 1934 | | pagina 1