Nieuws- en Advertentieblad !oor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz Distributie gekookt Rundvleesch. Gemeente- en Bedrijfsbegrootingen. No. 45 60ste Jaargang ZATERDAG 3 NOVEMBER 1934. Officieel Gedeelte. bon no. 49, wat betreft de kaarten welke zjjn voor 2 K.G. en bon no. 10, ran die voor 1 K.G. DE ANDEREN. Bekendmaking. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 - - Begrafenisrechten. zeer Ver- Ged. Staten van goed tot FLORIS C. Verslag van de vergadering van den des van I a om ober, Men met voor vem- loen. issie, men men. steld Nog zou die eude uden n de om ge- ne de 1st ön en lat t o ‘ging trum. eden :ame- ogen euwe in- het iank- ver- •ten len had uit der een tout Ier- en >ld en en on iy er, en an rt- fln men - De hiedt Dom- ireau lunt- be- issie, nu enen ede lon gen twe jjk- ime Als mi het che een en en en rop ard en ecu ou de er- »rd aer ler dat ;j]n re- ;jjn en tad aat In de week van 5—11 November 1934 is geldig De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrjjk lager heeren H. Hajjtema en S. R. Dykstra. Punt 1. Notulen der vergadering van 24 Sept. 1934. Deze worden onveranderd goedge keurd. Punt 2. Ingekomen stukken en mede- deelingen. a. Resoluties houdende 1. goedkeuring van raadsbesluiten tot wjjziging van de gemeente-begroo- tiiig en de begroetingen van het gas en electriciteits-bedrjjf, dienst 1934. b. Proces verbaal van de opneming van kas en boeken van den gemeente ontvanger op 28 September 1934. Op voorstel van B. en W. worden deze stukken voor kennisgeving aan genomen. c. Verzoek van de gemeente-werk- lieden J. Brouwer, Sj. Wiersma en J. Harkema, om hen in het bezit te stellen van een (gebruikt) dienstry wiel. d. Adressen van verschillende ambtenaren- en werkliedenorganisa ties inzake de herziening van de jaarwedderegeling. e. Verzoek van het hoofdbestuur van de Provinciale Friesche Vereeni- ging „Het Groene Kruis" om subsidie voor de kinder-hyglène en de baker- opleiding. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. zullen bovengenoemde stuk ken bjj de begrooting voor 1935 be handeld worden. In een nagekomen schry ven van de N. V. Interc. Waterleiding, gebied Leeuwarden wordt verzocht een con- versie-leening te garandeeren, hetgeen nader omschreven is in een concept besluit, hetwelk zonder hoofdelyke stemming wordt vastgesteld. Een verzoek van de plaatselyke afdeeling van de Centrale Bond van Transportarbeiders om bij de regee- ring aan te dringen op verhooging van de steunnorm enz., maatregelen voor verstrekking van kleeding, boter, De heer Brandsma vindt het con sultatiebureau van zoo groot belang dat de lokaliteiten van het stadhuis daarvoor bestemd moeten bljjven, wanneer of zoolang geen betere ver kregen kunnen wordenmisschien zou de openbare school daarvoor dienst kunnen doen De heer Gaastra merkt op dat we de toestand gekend hebben dat de openbare school voor alles gebruikt werd en dat later het besluit genomen is om die school alleen voor onderwijs doeleinden beschikbaar te stellen. De heer van der Gaast heeft de indruk dat dit consultatiebureau min of meer een particuliere zaak is, waardoor men de kans zou loopen mettertjjd met meer aanvragen lastig gevallen te worden. De heer Gaastra antwoordt dat alles absoluut kosteloos is en met medewerking van beide doktoren wordt gehouden, en dan niet alle dagen, doch het gaat slechts om anderhalf uur per week. Het groote nut van deze nieuwe Instelling van het „Groene Kruis” geeft by den heer Faber de doorslag om de lokalen in het stadhuis daar voor in gebruik te laten. De voorz. wil eerst even opmerken dat de genoemde militaire keuring onder rjjksdienst valt en geljjk het argument om de openbare school alleen voor onderwijsdoeleinden te gebruiken, zou spr. het stadhuis alleen voor publieken dienst willen bestemmen. Voorts bly'ft spr. er bjj dat in het weeshuis geschikte lokali teiten zjjn, welke vanuit de bijkeuken, waar men zonder bezwaar binnen kan komen, gemakkelyk te bereiken zjjn en het Ijjkt zonderling dat die dan niet voor één middag afgestaan kunnen worden. De heer de Roest is van meening dat de bykeuken lastig te bereiken is en de steenen vloer is dan ook nog een bezwaar. In stemming gebracht wordt het verzoek van het „Groene Kruis” in gewilligd met 7—2 stemmen, die van de heeren van der Gaast en Westen dorp, waarna de voorz. verklaart van art. 76 van de gemeentewet gebruik te zullen maken om dit besluit der halve ter vernietiging voor te dragen. Punt 4. Verzoek van L. S. Branden- burgh om de advertenties van de ge meente ook in de „Workumer” te plaatsen. In het prae-advies zeggen B. en W. dat wanneer aan het verzoek van adressant wordt tegemoet gekomen, dit voor de gemeente geen vermeer dering van uitgaven mag meebrengen, zoodat keus moet worden gedaan uit drie mogelijkheden nl. aanbesteding en gunning aan den laagsten inschrij ver, om de beurt tegen de thans overeengekomen som van f80 per jaar of de advertenties in beide bladen te doen opnemen tegen de helft nl. f40 per jaar aan elk der uitgevers. Dit laatste geeft de meest gewenschte oplossing, daar het publiek in dat geval niet in twjjfel verkeert waar het de officieele bekendmakingen kan vinden, alhoewel niet ontkend kan worden, dat de te plaatsen adverten ties karig, zoo niet te laag worden betaald. De heer Brandsma vraagt of de betrokkenen met de laatstgenoemde regeling accoord gaan, want dan is die het beste, waartoe na een beves tigend antwoord dan ook zonder hoofdelilke stemming wordt besloten. Punt 5. Verzoek van het bestuur der Vereeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs alhier om medewer king te verleenen voor de aanschaf fing van drie vulkachels en het maken van twee nieuwe rookgeleidingen. Uit een gehouden proef is gebleken dat laatstgenoemde wijze van ver warming voordeeliger is dan gasver- warm’ng. De kosten worden begroot op 1247.60. Waar de aanvraag steun vindt in en voldoet aan de bepalingen der Lager-Onderwjjswet 1920, advi- seeren B. en W. de gevraagde mede werking te verleenen. De heer Boersma vindt de kosten wel wat hoog, terwjjl de heer Brand- sma opmerkt dat waar als reden hier alleen bezuiniging genoemd wordt de gasprjjs voor deze verwarming zoo laag mogelfjk gesteld kon worden, want de gasfabriek heeft capaciteit genoeg en dan behoefden geen nieuwe uitgaven te worden gedaan wanneer tenminste het schoolbestuur hiertoe genegen zou zyn. De heer Faber is van oordeel dat al zou de gasverwarming niet duurder komen, toch kachelverwarming ge- Tja, sommigen van ons kunnen toch wonderlijke snaken zjjn. Op het punt van onze verhoudingen tot „de anderen”, tot den naaste, tot al diegenen, waarmee we aanraking hebben of omtrent wie we het een of ander vernemen. „Want ja”, zeg gen sommigen van ons dan, „gjj „zedepredikers" en dan bedoelen ze daar niet zoo erg veel moois mee hebt makkelijk praten. Men moet zijn naaste liefhebben, men moet goed en mild zijn enz. enz. Wat zoudt ge nu wel willen dat we deden? Alles weggeven aan den eerste den beste die erom vraagt en zelf van de bedoeling gaan leven?” Nee nee, dat is de bedoeling niet. Want men moet één ding niet uit het oog verliezen: de ware naastenliefde is niet zoo maar een klakkeloos en gedachteloos rondstrooien van stoffelijke gaven, in de eerste plaats het zoozeer door velen begeerde geld. Want daarin zou weinig wQsheid gelegen zjjn. En liefde zonder wijsheid is al even verkeerd als wisheid zonder liefde. Burgemeester en Wethouders der gemeente*, WORKUM brengen ter openbare jkennis, dat de gemeente- begrooting en de begroetingen voor het gas- en electriciteitsbedrijf voor het jaar 1935, den Raad zjjn aange boden en vanaf heden in de gewone bureau-uren op de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing zjjn neergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar gesteld. Workum, den 29 October 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. prefereerd zal worden, want aan de Herv. school zyn meermalen klachten van de ouders binnengekomen. Met algemeen© stemmen wordt daarop de gevraagde medewerking verleend. Punt 6. Verzoek van het bestuur der Nieuwe Vereeniging voor Chr. Schoolonderwijs voor de aanschaffing van een kachel en het maken van een nieuwe rookgeleiding. B. en W. geven ook op dit recht matig verzoek een toestemmend ad vies. De kosten worden begroot op f 145. De heer de Roest vindt dit duur, in verhouding nog duurder dan het vorige. Spr. meent dat binnenkort vier leerkrachten aan de Herv. school werkzaam zullen zyn, wegens ontslag van een onderwijzeres, zoodat dan 4 lokalen in gebruik zyn, terwyl dit verzoek voor lokaal 5 geldt. De heer Faber antwoordt dat het ontslag Januari ’35 ingaat, doch dat daarna toch een kweékeling met acte aangesteld wordt en het aantal in ge bruik z(jade lokalen dus gelyk zal blflven. Hierna wordt de gevraagde mede werking ook nu weer met algemeen© stemmen verleend. Punt 7. Verzoek van Tjeerde en Co. om intrekking van de voorwaarde inzake overpad over haar fabrieks terrein. B. en W. herinneren er in hun prae-advies aan dat de Raad in de vorige vergadering besloot het thans voor opslag van kolen dienende ge deelte grond, groot 200 M2 a 10 cent in erfpacht af te staan met de ver plichting om een behoorlijk stek voor afscheiding aan te brengen en over pad over het fabrieksterrein te ver leenen. Dit laatste blijkt voor de fa. Tjeerde en Co. onaannemelijk, waarom zjj verzoekt die voorwaarde te laten vervallen of anders de bestaande toe stand, 838 M2 a 6 cent, te bestendigen. B. en W. zyn van meening dat alle voor waarden, ook die inzak© het overpad, gehandhaafd dienen te wor den en geven derhalve in overweging het verzoek af te wijzen en daar mede het laatstgenomen raadsbesluit in te trekken. Zonder hoofdelyke stemming wordt hiertoe besloten, zoodat de oude toe stand, het geheele terrein voor 6 ct. per M2,, gehandhaafd blijft. Punt 8. Verzoek van ’t Bestuur der V ereeniging Landbou whuishoudonder- wjjs in Friesland om de oprichting en instandhouding van een tweejarige landbouwhuishoudcursus noodig te verklaren: Een zoodanige verklaring is noo dig om recht te krijgen op 70 pCt. rjjkssubsidie, terwijl dan voor reke ning van de gemeente 30 pCt. van de netto-kosten komt, wat begroot wordt op f377 per jaar. De meerder heid van het college van B. en W. is, gezien het aanvankelijke aantal leer lingen (20), dat waarschijnlijk zal toe nemen, wel voor een gunstige be schikking, doch de minderheid van B. en W., de voorz. meent dat waar bestaande subsidies moesten vervallen en verminderd worden, geen nieuwe subsidies verstrekt mogen worden. De heer de Roest kan zich geheel vereenigen met de meerderheid van B. en W. De gemeente geeft 30 pCt. om zoodoende de 70 pCt. rykssubsidie te ontvangen, terwijl het lokaal door de gemeente verhuurd wordt, waar voor het weeshuis een vergoeding ontvangt, zoodat de eigenlijke subsi die veel lager is dan genoemd wordt. De heer Ferwerda betwijfelt het of deze cursus wel van zooveel nut is voor het leven zooals dat zich thans openbaart. In de praktijk zal men heel anders dan geleerd wordt met een gering inkomen moeten zien rond te komen en dan geeft het b(jv. ook weinig hoe men een bouquet bloemen smaakvol weet te schikken, enz. Andere subsidies kunnen niet alle gehandhaafd blijven en daarom kan spr. geen vrijmoedigheid vinden op dit verzoek in te gaan. De heer van der Gaast zegt dat het de bedoeling is de deelneemsters tot degelijke huisvrouwen op te leiden en de mooie franjes zjjn begrijpelijk ook hier wel aanwezig, doch geen hoofdzaak. Het aantal cursisten Is thans geklommen tot 29, dus dat wordt ook weer voordeeliger en de vorige cursus (met dezelfde voor waarden) heeft de gemeente ook heel weinig gekost. De heer Westendorp heeft een an dere verwachting van de cursus dan de heer Ferwerda en is van oordeel Raad der Gemeente WORKUM, op Maandag 29 October 1934, namiddags 7 uur. Voorzitter, de heer C. E. Koetsveld, burgemeester. Secretaris de heer D. van der Goot. Afwezig wegens ongesteldheid de aardappelen enz. en hulp aan jeugdige werkloozen, om hierdoor zeer ge wenschte verbeteringen te brengen voor de werkloozen, nu de levens middelen ook steeds duurder worden, willen B. en W. voor kennisgeving aannemen, daar kortgeleden adhaesie is betuigd aan een verzoek van ge- lyke strekking n.l. van de gem. Smal- lingerland. Wanneer een gelijkluidend verzoek rechtstreeks tot de regeering gericht was, voelde de heer de Roest wel voor adhaesie-betuiging, maar dit moet niet van den Raad uitgaan. De heer Boersma is van dezelfde gedachte, maar vindt intusschen ver betering wel noodig, waarvoor het Crisis-comité misschien ook iets zou kunnen bedragen. Het verzoek wordt daarna voor ken nisgeving aangenomen. Punt 3. Verzoek van het bestuur der afdeeling „Workum” van het „Groene Kruis” om gratis gebruik te mogen maken van het beneden-ge- deelte van het stadhuis voor een con sultatiebureau voor zuigelingen. De meerderheid van B. en W. is van meening dat het verzoek dient te worden ingewilligd, daar het hier een „groot algemeen belang" betreft, waarvan iedere Workumer moeder gebruik kan maken, terwjjl geen an dere geschikte lokaliteiten aanwezig zjjn. De minderheid nl. de burgemeester wenscht het stadhuis alleen voorden publieken dienst en wat daarmede in nauw verband staat, te gebruiken, temeer nu uit een persoonlyk inge- steld onderzoek bleek dat in het weeshuis de noodige en voor dit doel geschikte lokaliteiten aanwezig zyn, zoodat de voorz. inwilliging van het verzoek ernstig ontraadt. De heer Gaastra merkt op dat van de weesvoogden als antwoord is ont vangen, dat aan verschillende ver- eenlgingen reeds lokalen zjjn ver huurd en de Zulder-voorkamer niet beschikbaar wordt gesteld. De heer Westendorp vindt het stad huis toch niet de aangewezen plaats voor het consultatiebureau en zou daarom een andere gelegenheid wil len zoeken. De heer de Roest noemt verschil lende vereenigingen, waaraan lokalen van het weeshuis zjjn verhuurd, die bovendien voor dit doel ongeschikt zjjn, daar men enkele trapjes op moet. Het beneden-gedeelte van het stad huis is daarentegen heel geschikt en ’t gaat immers voor een algemeen belang. Waar hier voor de militie wordt gekeurd kan dit ook voor de zuigelingen; dat is tenminste veel nuttiger. Beide zjjn, strikt genomen, onbestaan baar. Omdat de liefde, die zichzelve niet zoekt, altjjd wya is, en de groote wysheid die alle dingen begrypt en alle dingen vergeeft, onverbrekelijk verbonden is met de oneindige liefde. Er zou dan weinig wysheid in ge legen zjjn, als men om anderen te helpen, zichzelf en zjjn gezin in moeilijkheden zou brengen. Maar aan den anderen kant moet dit weer niet ertoe leiden, dat we heelemaal niets doen om „de anderen" te helpen, omdat we meenen dat wat we te missen hebben, zóó weinig is, dat dat kleine beetje toch niet helpt. Want er is dikwjjls zoo heel weinig noodig, om bij anderen het gevoel van mislukking en verlatenheid, van troosteloosheid en duisternis te bre ken en plaats te doen maken voor nieuwe hoop en in een betere toe komst. - Dit blad verschjjnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterljjk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen bjj deze ter open bare kennis, dat de gemeenteraad bjj zjjn besluit van 29 October 1934, over eenkomstig artikel 72 der Lager Onderwjjswet 1920 zyne medewerking heeft toegezegd: a. aan het bestuur der Vereeniging voor Gereformeerd schoolonderwijs aldaar voor de aanschaffing van drie vulkachels en het maken van 2 nieuwe rookgeleidingen en b. aan het bestuur der Nieuwe Vereeniging voor Christeljjk school onderwijs aldaar voor de aanschaf fing van een nieuwe vulkachel en het maken van een nieuwe rookge leiding. Workum, den 30 October 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van eigenaars van graven, dat er in de maand November gelegenheid bestaat de contributie over 1934 ter secretarie te betalen. Daarna zal er per postkwitantie over worden beschikt wat een verhoo- ginfl van f0.15 medebrengt. Workum, 31 October 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Het is lang niet altijd noodig (of zelfs nuttig) om geld te geven, sommige menschen een nieuw zichtspunt te geven en opnieuw te doen beginnen met een bljjder hart en het vaste besluit om te weten, dat de dingen niet altijd zoo slecht zjjn, als ze eruit schjjnen te zien. Soms zegt Beatrice Green heel terecht kunnen we door de wolk der bedruktheid wat op te lichten, een weinig van den rozigen gloed binnenlaten, die bljjmoedigheid en hoop doet glanzen in de harten der ontmoedigden. We kunnen misschien alleen maar een glimlach geven, of een woord van bemoediging spreken, of den weg aangeven, waarlangs de een of andere arme ziel uit de be nauwdheid kan komen. Het is dik wjjls veel eenvoudiger dan we den ken, om anderen te helpen. Als de wil en het verlangen ertoe maar be staan. Dan kunnen we in ieder ge val beginnen met lederen dag de een of andere kleine daad van vriende- Ijjkheid te doen. Soms ook zullen we geld hebben te geven. Doch met wjjsheid, niet uit sentimentaliteit, of omdat we geen neen durven zeggen, of omdat het makkeljjker is, en we het niet on prettig vinden, zoo’n beetje als wel doener te poseeren. Elk geval moet op zichzelf beoordeeld worden. Daar voor hebben we ons verstand, ons inzicht en onze ervaring. En die ervaring juist heeft ons kunnen lee- ren, dat in 99 pCt. van de gevallen, dat er door individuen langs straat of huis om geld gebedeld wordt, een toegeven aan deze bedelarjj eer kwaad dan goed is. Weigert men, wellicht dat het betrokken individu dan eerder zjjn zelfrespect terugvindt en in ieder geval de noodzakelijk heid van eerljjken arbeid en eerlyk streven, in plaats van het onteerende bedelen. In een geordende maat schappij als de onze, met behoorlijk functioneerende organen van werk- loozenzorg en armenvoorziening, is bedelen niet meer op zyn plaats. En voor den weldadige blijven lief dadige instellingen en organisaties tot steun van de misdeelde zonder tal over, om er zjjn giften aan te schenken. Zooals gezegdsoms zul len we inderdaad geld hebben te geven, en indien we dan weigeren de beurs te openen, dan zullen we bevinden, dat we dan ook niet de bronnen van liefde in ons hart kun nen openen. Als we weigeren in liefde tot den naaste te leven, dan ervaren we al spoedig dat we geen vreugde meer hebben in de dingen die we bezitten. Doch op het moment dat we de deur van onze levens openen en zonneschfjn werpen in de levens van anderen, door onze liefde en liefdadigheid, laten we zelf de zonneschjjn binnen in ons eigen leven, en de vreugden die we in staat zjjn geweest anderen te geven, zullen duizendvoudig tot ons weder- keeren... (Nadruk verboden.) r, jr- n n 3. 08- Bit 1ISO. ---------------SS

Friso nl | 1934 | | pagina 1