enz. enz. Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Worknm, Hem. Oldepb. en Noordi, Hindeloopen, Stavoren Opsnbare kennisgeving. Stemmen bij Volmacht Distributie gekookt Rundvleesch. ZATERDAG 8 DECEMBER 1934. No. 50 60ste Jaargang Officieel Gedeelte. bon no. 54. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 „DANK U”. 1 ■■Ml J in jor- FLORIS C. toe, lid; ver lid; ver- ber ale lari /er van >als :um icie lid; end aat em we >en ran de ten, een unt aar ien. oed sag rer ?en ice. list ik der In de week van 10 Dec.—16 Dec. 1934 is geldig ilet ven een ler- aan en 'ge ien, ats- re- at op tot ver in ien aar :en- en- lar- len en, ird. het oor i ik ag- dat nu uw oet rdt er- De prys der Advertentiën Is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangryk lager sa- iet 3a- let ie- eit an el- Zt. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten grootere verlaging beteekent dan de met Juli j.l. toegepaste tydelyke kor ting. Tenslotte vestigen B. en W. blon dere aandacht opKosten van een nieuwe brug te Nyhuizum, idem ter vervanging van de Kettingbrug, ieder f 5600kosten van een nieuwe rio- leering in de Hoofdstraat f9500, ter wijl de inrichting van de nieuwe begraafplaats w. o. het bouwen van een nieuwe doodgraverswoning pro memorie is uitgetrokken. Hoewel besloten is de nieuwe be graafplaats omstreeks 1936 of 1937 in gebruik te nemen, lijkt het B. en W. toch wenschelijk het jaar 1935 als een soort overgangsjaar te beschouwen, waarin gelegenheid bestaat om zoowel op de oude als nieuwe begraafplaats grafruimte(n) te koopen of te huren. Wordt deze meening door den Raad gedeeld, dan is spoedig de tijd aan gebroken om de inrichting van de nieuwe begraafplaats en het eventu- eele bouwen van een doodgravers woning nader onder de oogen te zien en te dien einde is bovengenoemde memoriepost aangebracht. Uit de rapporten van de commissies blijkt dat over de salaris-regeling nog eenig verschil bestaat, maar overigens zijn er weinig opmerkingen. Verschillende leden motiveeren hun voorstellen. De heer Haijtema meent dat men met deze herziening van de salaris sen niet verantwoord is tegenover de belastingbetalers en hij zou met den heer Ferwerda de bezoldiging nog 5 pCt. willen verlagen. De heer Ferwerda erkent dat de salaris-herziening een zeer moeilijke bezigheid is, maar met het voorstel van B. en W. kan hy zich niet ver- eenigen, want dit is beschouwd in het raam van dezen tjjd, niet vol doende. De toestand van de gem.- ünanciën is zeer zorgelijk en van verbetering is nog geen sprake. De boeren dreven en drijven nog op regeeringssteun, in dit opzicht geen perspectief, terwijl de industrie ook al een kwijnend bestaan leidt en de handeldrijvende middenstand staat er al even treurig voor. Wanneer men daarnaast de loonen van het gemeente- personeel beschouwd, zooals B. en W. die voorstellen, dan is het geen wangunst of wellust om ook die categorie naar beneden te drukken, maar aanpassing is noodzakelijk. Verder merkt spr. nog op dat B. en W. toonden in vele opzichten te willen en te hebben bezuinigd. De heer Westendorp had het bil- lyker gevonden wanneer de salaris sen progressief verlaagd waren, want op de minst-gesalarieerden drukt het nu het meest. Het totaal zou nage noeg gelijk kunnen bljjven als thans wordt voorgesteld. De heer de Roest zou het salaris van den kassier-boekhouder van het gasfabriek in geljjke verhouding wil len verlagen als de overigen, nl. nu nog van f950 op f900. De heer Brandsma meent dat men len verlagen als de overigen, nl. nu nog van f950 op f900. De heer Brandsma meent dat men geen spiegel moet nemen aan het slechte loonpeil van dezen tijd. Wan neer het levensonderhoud werkelijk zooveel lager is als men soms wel veronderstelt dan was het een ander geval, maar de 10—lli/2 pCt. verla ging zooals B. en W. die voorstelt is voldoende en daarmee kan men zich wel verantwoord voelen tegenover de burgerij. Het salaris van den kas- sier-boekhouder wenscht spr. te hand haven, dat van den gem.-ontvanger mocht echter wel door Ged. Staten verlaagd worden. De heer van der Gaast kan zich volkomen vereenigen met voorgaande spr. en meent dat B. en W. wel gezien hebben naar de tijdsomstandigheden. De gemeente moet niet vooropgaan met lage salarissen, maar als het mogelijk is een goed voorbeeld geven. De voorz. merkt op dat er in de regeering een streven merkbaar is naar gelijk-schakeling naar onderen wanneer de salarissen te hoog zijn, maar daartegenover behoorde te staan een verhooging van dat wat te laag is. Spr. bedoelt hiermee de lage be zoldiging van de politie, die verge leken bij andere gemeenten hier wel zeer laag is. En daartegen wordt ook door deskundigen op politioneel en justitioneel gebied ernstig gewaar schuwd. Spr. meent enkele van die uitspraken den Raad niet te mogen onthouden, welke besloten worden met de verklaring dat te lage bezol diging van de politie gevaarlijk is en men daarmee een groote verant woording op zich neemt, welke spr. „Reinheid van gedachte maakt reinheid van leven. Zooals de mensch denkt in zijn hart, zoo is hij. Dit innerlijk leven van ons, zoo zorgvnldig in ons hart en gemoed weggesloten, zoo geheim, zoo verborgen, naar wy meenen, voor het oog van de wereld, doordrenkt onze daden. Het schrijft de waarheid op ons gelaat en stempelt ons voor wat we zijn." (Vervolg Raadsverslag.) Voorts wordt de hoogere opbrengst der gemeentefondsbelasting wegens rangschikking der gemeente in de tweede of derde klasse (het z.g. classificatieverschil) vervangen door een uitkeering per aangeslagene in de gemeentefondsbelasting welke fl, f3 of f5 bedraagt, al naar gelang de gemeente in de eerste, tweede of derde klas is gerangschikt. Deze wij ziging brengt voor onze gemeente geen noemenswaard verschil, doch naar onze verwachting zal onze ge meente eer voor- dan nadeel onder vinden, vooral nu door de voorge stelde verlaging van het belasting vrije minimum van f600 op f550 het aantal aangeslagenen in de gemeente fondsbelasting eenigszins zal toene men. In de begroeting voor 1935 is echter op een gelijkblijvende ont vangst gerekend. De bedoeling van het onder b. genoemde wetsontwerp houdende voorzieningen terzake van de ge meentelijke kosten van werkloosheids- zorg is, de werkloosheidslasten van alle gemeenten des lands uit één groote pot te financieren. Daar toe annexeert het rijk tydeiyk een deel van het gemeentelijk belas tinggebied. Het rijk maakt van de opbrengst dezer belastingen plus 46 millloen uit ’s rijks kas één groote pot, waaruit aan de gemeenten uit- keerlngen worden gedaan, berekend aan de hand van de beide factoren behoefte en draagkracht. Het nadeelig verschil dat uit deze regelingen over een heel jaar be rekend voortvloeit, bedraagt rond f5500, waarvan rond f4300 in de be grooting voor 1935 tot uitdrukking komt. Voorts is in deze begrooting reke ning gehouden met een herziening van de jaarwedde-regeling van het gemeente-personeel, ingaande 1 Jan. 1935, welke over de geheele linie een de kiezerslijst niet is aangewezen als bevoegd bij volmacht te stemmen of indien op den dag der stemming eene beslissing van den rechter be staat, dat den kiezer die bevoegdheid niet toekomt. De vorm en de inrichting van de volmacht worden vastgesteld bij alge- meenen maatregel van bestuur.” Art. 56b. „Als gemachtigde mogen slechts aangewezen worden zy, die in de gemeente, krachtens de inge volge artikel 10 vastgestelde kiezers lijst, bevoegd zyn tot het deelnemen aan dezelfde verkiezing. Indien de kiezer een gemachtigde heeft aange wezen vóór de vaststelling van de kiezerslijst, en na de vaststelling dier lijst mocht blijken, dat de gemachtig de niet aan dezen eisch voldoet, wordt de volmacht als vervallen be schouwd en kan de kiezer niet op nieuw voor dezelfde verkiezing een gemachtigde aanwijzen. Een kiezer mag niet meer dan één aanwijzing als gemachtigde aanne men, behoudens dat hy een tweede aanwijzing mag aannemen, indien beide aanwijzingen zijn geschied door personen, die tot zyn huisgenooten behooren. De burgemeester of de door hem aangewezen ambtenaar mag niet me dewerken aan een aanwijzing ot aan neming, welke zou strijden met de bepalingen van dit of van het voor gaande artikel.” Art. 56f. „De kiezer, die een ge machtigde heeft aangewezen, blijft bevoegd zelf te stemmen, tenzij de gemachtigde reeds gestemd heeft. De gemachtigde wordt, doch niet vóór 12 uur des middags, en indien de kiezer niet zelf reeds heeft ge stemd, tot de stemming toegelaten, indien hij in het bezit Is van de bij artikel 56c vermelde kaart. De gemachtigde overhandigt deze kaart aan den voorzitter van het stembureau.” Workum, den 8 September 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. eerste plaats in onze allernaaste om geving. De „joviale, aardige baas", die in ieder gezelschap zoo gezien is en waarvan zoo’n prettige roep uit gaat, heeft weinig te beteekenen en is feitelyk weinig minder dan een huichelaar, wanneer hy zyn reputatie niet ’s avonds met zich mee naar huis neemt en wanneer er ’s morgens aan de ontbijttafel geen opgewekt woord en vriendelijke glimlach op kan overschieten. Inderdaad, die twee kleine woordjes „dank U" doen de wereld gladder loopen. Leer die uit te spreken. Geen lof is ooit geheel onverdiend. En bemoedigende woorden z(jn de grootste wonderdoeners, die onze oude wereld maar kent... Bovendien, die twee kleine, onnoo- zele woordjes, gul en met overtuiging uitgesproken en dus werkelijk uit drukking gevend aan een gevoel van dankbaarheid al is de dienst die men ontving ook nog zoo gering of onbeduidend duidend op een ge moedstoestand, waarin in ieder geval vriendelijkheid de overhand heeft. En naast vriendelijkheid woont dan dankbaarheid. En naast dankbaar heid weer vrede. Want in het gemoed, waar dankbaarheid een wel bekende gast is, daar is altyd vrede, omdat er geen ruimte is voor ont moediging. Een dankbaar hart aldus merkte iemand onlangs op -— zoekt alt^d oorzaak voor verheugenis. En al slaagt het er niet in, zulke oorzaak in zich zelf te vinden, dan verheugt het zich in het welzjjn en geluk van anderen. Dankbaarheid is inder daad een doeltreffend middel tegen depressie. Probeer het eens. Wan neer ge in de verleiding komt om over iets te mopperen, sta dan eens een oogenbükje stil en denk eens na of er niet iets is, om dankbaar voor te zyn. Die gedachte werkt wonderen uit. Men zal verbaasd staan over de resultaten. Maar ga dan nog een stapje verder en neem de raad aan, om dankbaarheid tot een dageljjksche gast in uw huis der gedachten te maken. Want een dank bare gedachte kan uw gemoed schoon vagen van alle zorgelijkheden. En als uw geest helder is, zal de helderheid van uw kjjk op de zaken verdiept worden. Ga zult een bljjder wereld zien, van wege de zonneschyn van binnen. Terecht wordt er herin nerd aan het gezegde van Plato, dat wat ge ziet, dat zjjt ge ook. (Nadruk verboden.) Burgemeester en Wethouders der Gemeente WORKUM brengen ter kennis van belanghebbenden, dat van 15 September tot en met 31 December a.s. ter secretarie dezer gemeente kosteloos voor de kiezers verkrijgbaar zjjn de formulieren voor de verzoek schriften, welke ingevolge het bepaal de in artikel 7, 3e lid, der Kieswet kunnen worden ingediend. Artikel 4a der Kieswet luidt „1. De Kiezer is, met inachtneming van het in deze wet bepaalde, be voegd bij volmacht te stemmen, in dien zjjn beroep of werkzaamheden medebrengen, dat h(j herhaaldelijk of althans gedurende het gedeelte van het jaar, waarin de stemming gewoon lijk valt, werkzaam pleegt te zfjn buiten de gemeente, op welker kie zerslijst hjj voorkomt, mits zijne af wezigheid, indien hy gedurende het tfjdvak of de tijdvakken, waarin hy aldus werkzaam is, een of meermalen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. 2. Mede is, met inachtneming van het in deze wet bepaalde, bevoegd bjj volmacht te stemmen, de vrouw, welke, gehuwd met een kiezer, die voldoet aan de in het vorig lid ge stelde voorwaarden, met haar man, in verband met diens beroep of werk zaamheden, afwezig pleegt te zijn.” Volgens artikel 7, 3e lid der Kies wet moet ieder belanghebbende een met redenen omkleed verzoekschrift aan het Gemeentebestuur indienen vóór 1 Januari a.s., doch niet eerder dan 1 October a.s. De artikelen 56a, 56b en 56f der Kieswet luiden: Art. 56a. „De belanghebbende die een verzoekschrift als bedoeld in artikel 7, derde lid, aan het gemeente bestuur heeft ingediend, en die van de gevraagde bevoegdheid gebruik wil maken, doet daarvan in persoon mededeeling ter secretarie van de gemeente, op welker kiezerslijst hy moet voorkomen, aan den burge meester of aan den daartoe door de zen aangewezen ambtenaar. De me dedeeling kan geschieden, zoodrahet verzoekschrift is ingediend, doch niet later dan eene week na den dag der candidaatstelling. Hy geeft daarbij op naam en voor namen, dagteekening en plaats van geboorte van hem zelf en van den door hem aangewezen gemachtigde. Van de aanwijzing wordt eene schrifteiyke volmacht opgemaakt. De volmacht wordt door den kiezer en door den burgemeester of door den door dezen aangewezen ambtenaar onderteekend. Een afschrift van de volmacht wordt den kiezer uitgereikt. De gemachtigde moet in persoon ter secretarie van de gemeente mede- deelen, dat hjj de volmacht aanneemt. Van de aanneming wordt aanteeke- ning gedaan onder het origineel der volmacht; deze aanteekening wordt door den gemachtigde en door den burgemeester of den door dezen aan gewezen ambtenaar onderteekend. Indien de aanneming niet reeds gelijk tijdig met de aanwijzing heeft plaats gevonden, geeft de burgemeester of de door dezen aangewezen ambtenaar onverwijld van de aanwijzing kennis aan den gemachtigde met oproeping om binnen vijf dagen ter secretarie de volmacht te komen aannemenis binnen dien termijn de volmacht niet aangenomen, dan is zij vervallen en kan de kiezer niet opnieuw voor de zelfde verkiezing een gemachtigde aanwijzen. De kiezer is niet bevoegd de ge geven volmacht in te trekken. Ind en de gemachtigde, hetzij na aannem ng van de volmacht, hetzij binnen den voor aanneming in het vorig lid ge stelden termijn overlijdt, is de kiezer bevoegd binnen den in het eerste lid gestelden termijn een anderen ge machtigde aan te wijzen. Van de volmacht kan geen gebruik gemaakt worden, indien de kiezer op Judy Brown. Er is per saldo maar een heel klein beetje smeerolie noodig, omeen machine gladjes te laten loopen. Technici kunnen u verklaren, dat het laagje olie, dat bijvoorbeeld in de cylinder van een automotor zit en de zuigers doet op en neer bewegen, zonder dat de boel heet en vast loopt, maar een fractie van een millimeter dik is. En toch is dit heele dunne laagje olie noodig, want erzonder zou de motor in minder dan geen tyd stoppen en tevens waarschijnlijk on herstelbaar vernield zijn. Wat nu dat snippertje olie voor de machine van Ijzer en staal is, dat is de vriende lijkheid voor de groote machine, die we de maatschappij ot samenleving noemen. Zonder dat beetje vriende lijkheid ontstaat er teveel wrijving, dan loopen de gemoederen warm, dan stokken de goede verhoudingen, dan gaat het horten en stooten, om ten slotte spaak te loopen. Laten we dus vooral niet de „olie" vergeten Iemand merkte onlangs heel terecht op, dat het feitelyk maar twee kleine woordjes zjjn, die de wereld wat gladder laten loopen, die de harde plekken in het leven wat zachter maken en vele schokken opvangen. Dat zQn de woordjes„dank U". Zy dulden op een vriendeiyke geest. Zy wyzen op een milde levenshouding, die geen lof wil onthouden aan hen die ze verdienen. En sommigen van ons zyn zoo karig met lof... Maar laten we één ding niet vergeten, het is met waardeering voor anderen luist als met liefdadigheid, waarvan het Fransche spreekwoord verklaart, dat die „thuis" begint. Dus in de in aar bui en pen eis- mid geii gel ’er- ich rer aed aar cht pte ren oor zy md ter are aar ge- Sir hierby op den Raad afwentelt. Het voorstel van de verste strek king om de herziene salarissen nog 5 pCt. te verlagen, wordt hierna ver worpen met 9—2 stemmen. Voor de heeren Ferwerda en Haytema. Eenzelfde lot ondergaat het voorstel tot progressieve verlaging met 7—4 stemmen. Voor de heeren Westendorp, Boersma, Ferwerda en Haytema. Een voorstel om den adjunct com mies ter secretarie f50 meer toe te kennen wordt aangenomen met 9—2 stemmen. Tegen de heeren Ferwerda en Haytema. Na eenige discussie wordt het voorstel om het salaris van den kassier-boekh. van f950 te brengen op f900, aangenomen met 6—5 stem men. Voor de heeren Westendorp; Boersma, Dykstra, Ferwerda, de Roest en Haytema. Zonder hoofdelyke stemming wordt besloten de kosten van een nieuwe brug over de Diepe Dolte en van nieuwe rioleering pro memorie te ramen. Hoewel de heer Brandsma tegen de subsidie voor Kinderhygiëne en Bakeropleiding is, omdat hy geen nieuwe subsidies wil scheppen, wordt deze toch zonder hoofdeiyke stem ming verstrekt omdat indertyd hier van toezegging was gedaan. De heer Westendorp zou van het bedrag voor werkverschaffing aan het Groene Strand f12000 willen be steden voor slatten en opschoonen van vaarten in het Heidenschap. Aan een gedeelte zouden volgens spr. zeer goed jeugdige werkloozen te werk kunnen worden gesteld. De heer Brandsma zou eerst een plan van die baggering willen opma ken en dan daarvoor afzonderlyk subsidie aanvragen. De heer Faber is van oordeel dat strandverbetering feitelyk kapitaals- vermeerdering is en aan de vaarten behoeft men niet zooveel te doen, want het vervoer gaat meer en meer over den weg. De heer van der Gaast acht het noodzakelyk dat iets aan de vaarten wordt gedaan en hij is het volstrekt niet eens met het gesprokene van den heer Faber om er juist zoo weinig mogelyk aan te doen, want de ligging van het Heidenschap is zoo, dat men met het vervoer veelal op de vaarten is aangewezen. Na verkregen inlichtingen zal te zyner tyd over dit punt worden be slist. Voor aanbrenging van schuifdeuren in twee woningen aan den stations weg is berekend f200, hetgeen enke le leden als luxe beschouwen en daarom die post wenschen te schrap pen. De heer Brandsma antwoordt dat verwacht werd, dat de huur gehand haafd zou biyven door aanbrenging van die verbetering. Het voorstel om deze post van f200 te schrappen wordt met 6—5 aangenomen. Tegen de heeren de Vries, Gaastra, Brandsma, van der Gaast en Faber. De begrooting in z’n geheel wordt daarop met algemeene stemmen goed gekeurd. Punt 11. Behandeling van reclames tegen het schoolgeldkohier 1934. Dit laatste punt van de agenda zal in de besloten zitting worden behan deld, waarin de heer Brandsma ook z’n aangekondigde opmerkingen zegt te zullen mededeelen. Naar aanleiding van klachten over de gladde weg in het Heidenschap leest de voorz. thans een rapport voor van den gem.-architect, waarin deze zegt dat by alle asphaltwegen dit euvel min of meer optreedt en hier, wanneer cm de 2 jaar geteerd wordt, nog erger, ook omdat het weg- profiel slecht is, soms erg rond. De heer Westendorp verwacht niet veel van het Groene Strand en voelt er daarom meer voor eigen huishou ding in orde te brengen. By de over weg is de weg schitterend, kan nu het overige ook niet zoo verbeterd en byv. in werkverschaffing uitge voerd worden De heer Gaastra merkt op dat wegverbetering over ’t algemeen niet geschikt is voor werkverschaf fing, omdat de helft van de kosten aan materiaal besteed moet worden en er dus te weinig arbeidsloon in dergeiyke werken zit. De heer Brandsma noemt het wel eigenaardig dat over die gladheid hoofdzakeljjk op een stuk van enkele honderden meter geklaagd wordt. hj FRISO.

Friso nl | 1934 | | pagina 1