Rouwbrieven Nieuws* en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. ASPIRIN met Orinjeband en Bayerkrul» Reeds Uw ouders gebruikten het „De Nederlandsche Dagbladpers”. NifillWjMrS-AdVGrtfiDtiëll Ds Ksrstinzamsling uitgaande van de vereeniging a 35 cents. Distributie gekookt Mvleesch. Verhuring voormalige stadsherberg bij de sluis te Workum. Verpachting Grasgewas. No. 51 ZATERDAG 15 DECEMBER 1934. 60ste Jaargang Officieel Gedeelte. bon no. 55. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Algemeen weekoverzicht Ken U zelf. FLORIS C. In de memorie van antwoord der worden spoedig geleverd Drakkerij FRISO” - Workum In de week van 17 Dec.—23 Dec. 1934 is geldig I Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 centsfranco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot ui ter lijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Evenals vorige jaren kunnen genoemde Advertentiën weder geplaatst worden in FRISO van 1 Januari e.k., welk no. Maandagmiddag 31 December verschijnt en in Workum huis aan huis zal worden bezorgd. Vroegtijdige opgaaf wordt beleefd verzocht. DE UITGEVER. zelf, als het noodig is, iets voor. Na tuurlijk zullen er dan toch nog vele kleine giften komen; het penningske der weduwe was immers ook een offer. Maar als wij dit penningske als maatstaf nemen, zullen er bij de in zameling ook vele penningen komen, dan zal er ook veel zilver klinken en bankpapier ritselen. Zij die kapitaal bezitten en zjj die nog werken, beb- ben hier een taak te vervullen De giften moeten stroomen. Ook in deze kan ons kleine volk zich weer eens groot toonen Er kan ook zoo nuttig met Ijjsten gewerkt worden. Wie neemt op fabriek, werkplaats, kantoor of winkel het initiatief om zoo’n lijst aan te leggen? Wie collecteert op vergaderingen, op concerten, op uitvoeringen? Pen ningmeesters van vereenigingen of clubs die goed bij kas zitten, hebben ook een taak te vervullen. Wie terwille van zjjn zwaar-getrof- fen medemenschen zich de zwaarste opoffering getroost, zal voor zichzelf het beste Kerstfeest vieren. Er moet, als de inzameling is afge- loopen, gezegd kunnen worden Geen gift was te klein Dus: Met elkander voor een an der De prjjs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regels Bij abonnement belangrijk lager Koning Zogoe van Albanië heeft weder een ernstige samenzwering tegen zijn leven overwonnen. Er zijn tal van personen gearresteerd, o.a. ’s konings vleugel-adjudant. Eerst nu komen de berichten los, welke op den ernst der Italiaansch- Abessynische grensconflicten van den laatsten tjjd wjjzen. De Abessynië rs zouden met mitrailleurs en kanonnen zijn opgetrokken tegen de Italianen, die zich in steeds grooter getal aan de grenzen van Abessynië concea- treeren. Men zegt, dat Italië in het voorjaar over 250.000 man zal be schikken om ter vergrooting van zijn Afrikaansch koloniaal bezit een inval in Abessynië te doen. zelf, en niemand ziet zoo veel onrein heid in anderen als degeen, die zelf onrein is. De ervaring leert ons daar om, dat het verstandig is en een ge zonde maatstaf, om ons zelf te beoor- deelen in het licht van de beoordee- lingen die we over anderen uitspre ken, hardop of in onze gedachten. Aldus zelfkennis verworven heb bend, ligt de weg naar verbetering en naar volkomen eerlijkheid jegens ons zelf, in het aanleggen van de hoogste maatstaf van volkomen goedheid en waarheid aan al onze motieven en gedachten. En eenmaal onze fouten recht in de oogen gezien hebbend, met het rotsvaste besluit die niet meer te maken, dienen we na aldus die fouten uit ons wezen te hebben uitgewischt, niet meer in arren moede over het verleden te blijven jerimi- jeeren. Terecht heeft men dit verge leken met de ervaring van de vrouw van Lot. Die een nieuw leven tege moet ging, doch maar steeds naar het oude bleef omkijken, en aldus in een pilaar van zout veranderde. We mogen gerust de vermaning aanvaar den dat het verstandig is niet langer naar het verleden te zien dan beslist noodig is om de lessen te herinneren die we geleerd hebben, en daar ons voordeel mee te doen. Het verleden hoort bij gisteren. Wij hooren bjj het heden en de toe komst. En dat slaat op alle gebied. Ook op het zakengebied. Zooals een zakenman onlangs opmerkte: Onze taak ligt vóór ons onze plicht is onze oogen gericht te houden op wat voor ons ligt, voorwaarts te gaan, steeds open voor nieuwe ideeën, mo derne vernieuwingen, en voor veran deringen en vooruitgang in onze par ticuliere zaken. Met achter ons te blijven turen, roepen we het lot van Lot’s vrouw over ons verstarring. Een oud wijsgeer, over de jeugd sprekend, zeide„Geen mensch baadt twee keer in diezelfde stroom”. Het zelfde kan men zeggen van het ver leden. Niemand kan herroepen wat voorbij is- Het beste is dus, het te laten rusten. (Nadruk verboden.) Roermond schijnt een plaats te zijn, waar oud-ministers hun vóór-hemelals loon krijgen toebedeeld. Met ingang van 1 Jan. a s. is oud-minister Regmer er tot burgemeester benoemd ter opvolging van een anderen oud- minister. Simpele waarneming zou ons on- omstootelijk het bewijs kunnen leveren, dat de hebzuchtige mensch het snelst klaar staat met de bewering dat een ander hebzuchtig isde trotsche mensch zal overal trotsch ontdekken de achterdochtige zal in ieder dien hij ontmoet listigheid en intrigue vinden, de eerzuchtige „Streber” is er van overtuigd, dat eerzucht het motief is van ieder zflner tjjdgenooten. Niemand staat zoo gauw klaar met de beschuldiging van leugenachtig heid in anderen als de leugenaar Minister Kalfif heeft zich deze week in de Kamer moeten verdedigen over zijn Waterstaatsbegrooting en dat was geen gemakkelQke taak, want deze liberale eenling in het kabinet is in politieken zin niet erg gewild in de Kamer en bovendien is er veel critiek op zijn spoorweg- en verkeersbeleid. De Dieselmisère is breedvoerig be sproken en eveneens kwam de onte vredenheid van het spoorwegperso neel tot uiting over de loonsverla- gingstactiek van den minister. De modern georganiseerde spoorweg arbeiders hebben aan den vooravond van de debatten massaal geprotesteerd in de zaal van den Haagschen Die rentuin. De verkeersmaatregelen van den minister zijn voorts in de Kamer als weinig logisch en -economisch be oordeeld geworden. Hoewel de wen- schen der Kamerleden op het ver keersgebied legio waren, moeten we toegeven, dat hetzelfde alle jaren het geval is, maar dezen keer was er toch wel buitengewoon veel wrevel en critiek. Minister Kalfif vormt een zwakke stee in het kabinet-Coljjn. Burgemeester en Wethouders van WORKUM zijn voornemens voor den tjjd van twee jaren in één perceel publiek te verpachten: een gedeelte van de voormalige stadsherberg bij de sluis, met schuur, veestalling, een perceel land ter grootte van ongeveer 4i/a X 363/4 are en het grasge- was van de Hindelooper djjk. De voorwaarden liggen ter ge- meente-secretarie ter inzage in de gewone bureau-uren. Gesloten inschrjjvingsbiljetten met aanduiding „Sluis” worden ter secre tarie ingewacht vóór of op 27 Decem ber 1934, des namiddags 4 uur. Workum, den 13 December 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. D. GOOT. Binnenland. Verkiezingen in ’t zicht! Het beleid van den Minister van Waterstaat. Mr. Marchant tevreden over zijn spellingwe kragen er méér van. Versch brood, dat oud is. Van mi nister tot burgemeester. Arnold Spoel f. Koninklijke schenking aan het Nationaal Crisis-Comité. Het Friesch ep de lagere school. Aan enkele teekenen is het reeds Met leedwezen zullen velen hebben kennis genomen van het overlijden van den heer Arnold Spoel, onzen bekenden, ouden Volkszangleider. Hij heeft inderdaad héél veel gedaan om het lied, het goede lied, haar plaats in ons openbare leven te hergeven. Door H. M. de Koningin is een be drag van f50.000 geschonken aan het Nationaal Crisis-Comité, welk bedrag echter op speciaal verlangen van H. M. de Koningin uitsluitend zal mogen worden besteed aan kleeding en dekking. rflksbegrooting van onderwijs zegt minister Marchant: Facultatief onderwijs in de Friesche taal in de hoogste twee leerjaren der lagere school zou slechts na wets wijziging kunnen worden g^gevej De minister acht ditevenwelni»t»?sn onderwerp dat voor een afzonderlijke wetswijziging in aanmerking komt. Een vreeseljjke brand in ’t Kern- Hotel te Lansing (Michigan) in de Ver. Staten in den nacht van Maandag op Dinsdag, uitgebroken b(j 20 graden vorst, waardoor de blussching ónmo gelijk werd, heeft aan tientallen logeergasten, vermoedelflk meer dan 50, het leven gekost. In Rusland moeten reusachtige ver duisteringen bij de Spoorwegen zijn ontdektverscheidene schuldigen zijn reeds gefusilleerd. De betrekkingen tusschen China en Japan zijn weer eens zóó gespannen, dat het uitbreken van een conflict wordt gevreesd. Uit Duitschland komen berichten over een toename van de werkloos heid en voor het eerst tijdens het Nazi-bewind valt er ook eene arbeids onrust te constateeren. Onder de Berljjnsche A.E.G.-arbeiders is het b.v. tot een spontaan en openljjk verzet gekomen tegen de gedwongen bijdrage voor de Winterhilfe. Buitenland. Belangrijke Volkenbondsbesiis- singen. De toestand in Duitschland. Een samenzwe ring in Albanië. De Itali- aansch-Abessynischa wrijving. Vreeselijke hotelbrand in de Ver. Staten. Uit het Oosten. Het valt niet te ontkennen, dat de Volkenbondsraad in zijn jongste zit tingen eenige belangrijke besluiten heeft genomen, 'welke het aanzien van den Volkenbond sterk hebben verhoogd. Allereerst heeft de Raad de moeilijke Hongaarsch-Joegoslavi- sche kwestie, welke zoo gemakkelijk tot een nieuwen oorlog had kunnen voeren, tot een gelukkige oplossing gebracht, een oplossing, waarmee zelfs de beide betrokken partijen zich hebben aangesloten. De Joegoslavische regeering had een aanklacht inge diend wegens medeplichtigheid aan den koningsmoord to Marseille, tegen de regeering van Hongarije. De Vol kenbondsraad heeft in z(jn resolutie de regeering, die schuld ontkende, ontzien, maar unaniem vastgesteld, dat zekere Hongaarscho autoriteiten het voorbereiden van den aanslag op Hongaarsch gebied hebben begunstigd, weshalve aan de Hongaarsche regee ring werd gevraagd om die schuldi gen te bestraffen en van haar beslis singen terzake aan den Volkenbond kennis te geven. Deze diplomatieke oplossing heeft alle partijen bevredigd en de oogenblikkelQke oorlogsdrei ging weggevaagd. Ook de beslissingen inzake het a s. Saarplebisciet waren energiek, in het bijzonder voor wat de samenstelling van een politioneel Volkensbonds- leger betreft. Dat internationale leger zal uit 3300 man bestaan, onder opper bevel van den Engelschen generaal- majoor Brind. Nederland zendt 300 mariniers af; het Volkenbondsleger moet vóór 22 December a.s. in het Saargebied zijn geformeerd. te zien, dat het voorjaar in aantocht is. Nog niet direct aan de natuur: integendeelde eerste wintersche kou is pas losgekomen. De berichten in de krant echter over de komende gemeenteraadsverkiezingen zeggen ons, dat we niet meer zoover van dezen electoraten slag en van het voorjaar verwijderd zjjn. De Partijraad van de S.D.A.P. heeft in zjjn jongste vergadering reeds het crisis-program opgesteld, hetwelk voor de raadsverkiezingen zal gelden en waarvan werkloosheidsbestrijding, steunregeling en hulp aan jeugdige werkloozen natuurlijk de hoofdpunten vormen. Het Neutrale Blok der Middenstan ders, speciaal in den Amsterdamschen Raad en in de Staten van N.-Holland vertegenwoordigd, heeft laten weten, dat ze aan de Statenverkiezingen geen deel zal nemen, zoodat dus de heer Bruinsma zal uittreden uit dit college, wel echter aan de raadsver kiezingen. De N.S.B. doet het juist omgekeerd: ze doet een gooi naar Statenzetels, maar begeert niet in de gemeenteraden zitting te krijgen voorloopig althans niet. Verondersteld wordt thans, dat de neutraal geblokte middenstanders van Weiss en Bruinsma, die al eerder fascistische neigingen vertoonden, het eens zjjn geworden met de N.S.B.- ers over verkiezingstactiek. Wat is uw leven? Het is hol, als ge niet geleerd hebt u zelf te kennen. Het is bekrompen als ge niet den band hebt ont dekt tusschen u zelf en uw medeschepselen; Het is laag-bjj- den-grond als het niet omhoog reikt en boven deze stoffelijke wereld van zintuigelijke indruk ken uit en u zoo in verbinding brengt met den Eeuwige. Clifton D. Gray. We hebben allemaal wel eens ge lachen om het scherpzinnige en wjjs- geerige puntdichtje: „Wees u zelf, sprak ik tot iemand. Doch hij kon niet, hij was niemand”. Dat duidt zoo fijn en puntig op de gewoonte van sommige menschen om alleen maar na te praten en na te doen, zonder zelfstandig te denken. Ze z(jn dus feitelijk „niemand”. Maar het wijst ook op de groote, diepe beteekenis van het gebod van den Griekschen wijsgeer, die uitriep: „Ken u zelf”. Waarom? Omdat we anders nooit eer lijk tegenover ons zelf en anderen zullen staan. Omdat we, zonder zelf kennis, voort zullen gaan met anderen of de anonieme „omstandigheden" de schuld te geven, als het verkeerd met ons gaat, terwijl we maar niet inzien, hoe duidelijk dat ook voor anderen mag zijn, dat we zelf onze ergste vijand zijn. Hoe die zoo nroodnoodige zelf kennis te verwerven? Er zijn ver schillende methoden aan te duiden, doch een doeltreffende methode is wel die, welke onlangs iemand in de „Times” memoreerde, zeggende dat men een waar beeld van eigen karakter kan kragen door na te gaan, wat voor kritiek men uitoefent op het karakter van hen, met wie men in aanraking komt. Let maar eens op: door de wijze waarop we het karakter van een ander becritiseeren, onthullen we onbewust ons eigen karakter. We mogen met mooie woorden nog zoo’n fraai masker opzetten, de critiek in onze eigen woorden, rukt dat masker meedoogenloos af, even meedoogen- loos als onze critiek soms is. Laat dit een wenk voor ons zfjn, en een aan sporing tot beter inzicht en zachter oordeel. Te Amsterdam is minister Marchant in een openbare vergadering „opge treden” over zijn nieuwe spelling. Hij bleek buitengewoon tevreden over de bereikte resultaten, De Vries en Te Winkel waren nog slechts lijken. De minister zal hun gevluchte satellieten blijven vervolgen; hij kon digde een herziening aan van de aardrijkskundige namen. Waar zal dat op uit draaien Op Noewjork en Riejo de Sjenyro? Dan onze minister van Economische ZakenDie neemt tenminste populaire maatregelen. Wie het geld er voor over heeft, mag des morgens voor 10 uur een oud kadetje koopen, dat in een koelcel is versch gehouden. Hiermee is één onzer groote sociale pro blemen opgelost. Het zou in elk geval winst beteekenen, als met deze op lossing het gezeur over ons taaie Hollandsche ontbijt een eind zou hebben genomen. Burgemeester en Wethouders van WORKUM zfjn voornemens voor den tijd van één jaar publiek te ver pachten het grasgewas van de'bermen der wegen. De voorwaardenTliggen ter secre tarie ter lezing op de gewone kan tooruren. Gesloten inschrjjvingsbriefjes met aanduiding*C9„bermen” worden ter Secretarie ingewacht vóór of op 27 December 1934, des namiddags 4 uur. Workum, den 13 December 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. „Geen gift is te klein, geen bjjdra-Giften voor dit doel hebben niet het ge te groot” zoo werd in de eerste karakter van een aalmoes, zij zijn oproeping geschreven. |een offer. De gever ontzegt er zich- Geen gift is te klein... In haar al gemeenheid is dit juist de inza melaars zullen natuurlijk ook de geringste bijdragen dankbaar aan vaarden maar allen, die in staat zjjn iets af te zonderen voor dit mooie doel, moeten er voor zorgen, dat het óók op hen persoonlijk slaat. Geen gift mag te klein zijn Het Nederlandsche volk is opge roepen voor een groote zaak, een zware taak: Kerstvreugde te bren gen in de gezinnen der behoeftigen. Het getal der hulpbehoevenden is ontstellend groot, het leed, dat zoo veel mogelijk gelenigd moet worden, ontzettend zwaar. Daarom zal er slechts van leniging van den nood sprake kunnen zijn, als er veel, zeer veel geld inkomt. Er is nu in honder den, duizenden gezinnen een verwach ting gewekt... Die moet vervuld worden Dit is alleen mogelQk, als elk, die zoo gelukkig is, nog te behooren tot het deel der bevolking, dat niet be hoeft te ontvangen, maar nog (iets of veel) geven kan en mag, zich geheel aan deze zaak geeft. Men vrage zich niet af: met hoe weinig kan ik er m(j afmaken, maar; hoe veel kan ik geven. l geUiü' bl5!f--- t t J I I I FRISO. •jj

Friso nl | 1934 | | pagina 1