enz. ZATERDAG 5 JANUARI 1935 van BRANDSMA’s begint de GROOTE voor de Gemeenten ïïorkum, Hem. Oldepb. en Koordw., Hindeloopen, Stavoren, enz Nieuws- en Advertentieblad Ie om de overgroote sorteeiing in alle afdeelingen 2e om de uiterst lage prijzen No. 2 Profiteert van deae gelegenheid Zie speciale opriiimings-courant - Zie etalages Distributie gekookt Rundvleesch. 223 ZATERDAG 5 JANUARI 1935. 61ste Jaargang Officieel Gedeelte. HHM VREDE. Gemengd Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 - bon no. 58. INGEZONDEN. WAARSCHUWING. FLORIS C. 4 S' - Dit blad vorschünt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterljjk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Manufacturenhandel VV O li U M In de week van 7 Januari—13 Janu ari 1935 is geldig Kostbare oude postzegels. Twee oude postzegels van de Ber- muda-eilanden zijn te Londen voor 450 pd. st. verkocht. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie De prijs der Adverteutiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Het gaat hier om ongeveer 240 per sonen, die dus van de geldelQke tegemoetkoming, bedoeld in art. 13 van de Zuiderzeesteunwet, zullen worden uitgesloten. De andere steun- middelen der wet blijven echter van kracht. Zoo zullen ongeveer 190 van hen, die bezig zijn hun bedrijf te vervormen, door art. 6 der wet verder kunnen worden geholpenin verband daarmede werd art. 8 van het Zuider- zeesteunbesluit onlangs verruimd. Van de overblijvenden, ten getale van ongeveer 50 (verdeeld over 14 gemeenten), wordt nagegaan, of er onder hen zijn, die eveneens nog door een der andere steunmiddelen der wet kunnen worden geholpen. Voor zoover dit niet het geval is, zullen, zoo noodfg, op de gewone wijze andere steunorganen moeten optreden. Op de hierbedoelde personen blijft de bijzondere aandacht gevestigdde minister heeft de medewerking van de betrokken burgemeesters inge roepen, opdat een en ander op de minst storende wijze verloope. Ook met zgn betrekken ambtgenooten pleegt hij ter zake overleg. Bü het Centraal Archief zün klach ten ingekomen omtrent een zekere VEREENIGING MIDDENSTANDS- BELANGEN, Klein Coolstraat 40a, later 2e Lombardstraat 19 te Rotter dam. B() informatie bleek, dat men hier te doen heeft met een onderne ming van FRIEDRICH WILHELM KEULMANN, ook van vroeger be kend (1930) als destijds betrokken bij het thans opgeheven „Administratie kantoor voor den Middenstand" te Schiedam. Op het adres 2e Lombard straat 1 te Rotterdam bleek K. thans inwonend te zün (logement). K. staat bij de Politie te Rotterdam als zeer ongunstig bekend. Meerma len werd tegen hem gewaarschuwd. Hü biedt credieten aan, begint met gelden te innen en laat dan niets meer van zich hooren. Naar werd medegedeeld zou sinds begin Octo ber 1934 reeds twee maal wegens oplichting en verduistering proces verbaal tegen Keulmann zQn opge maakt. Men zü dus op zijn hoede. „Vrede laat ik u, mijnen vrede geef ik u: niet geljjkerwijs de wereld hem geeft, geef ik hem u...“ nog méér kunren doen, die moet het maar eens komen zeggen. Als dat dan iets is, wat uitvoerbaar is en doeltn ff and, dan zal zeker de ge heel® bevolking hem dankbaar zijn. W él weet ik, wat de bsvolking zelve zou kunnen doen om autori teiten en politie in de bestrijding van dit kwaad te steunen. Zij zou eens wat meer durf kunnen toonen tegen over die „voetbalvlegels" en hun viianden en verwanten. Zij zou in plaats van met vage en ongeteekende stukjes, eens b(j ons moeten komen met bepaalde feiten en met opgave van de namen der schuldigen, en dan niet ano niem, maar met demoed om persoonlijk getuigenis af te leggen. Ook strenger tucht over eigen kinderen zij velen aanbevolen. Eindelijk versterkt het bewuste in gezonden stukje nog het bjj velen bestaande dwaalbegrip dat ons Sport terrein toch eigenlijk bestemd is voor de spelende straatjeugd en voor de bedoelde „voetbalvlegels". Dat terrein heeft een geheel andere bestemming, welke ik toch mag veronderstellen wel bekend te zfln. In nog veelgroo tere gemeenten dan het door hem bespotte Kampen, moet de schrijver maar eens informeeren, of daar de Sportterreinen open staan voor hen die hij er hier op wil zien toegelaten. Elk Workumer wordt geacht naast de wetten óók de plaatselijke veror deningen en de Raadsbesluiten te kennen. En wie die kent, die weet óók dat hei mij niet vrij staat om te voldoen aan een verzoek, dat mij op Oudejaarsavond in min of meer eigen- aardigen vorm werd thuisbezorgd. Daarin werd mij gevraagd om „ge durende de vacantie het Sportterrein voor de jongens beschikbaar te stel len." Als de jongens zélf tot dit ver zoek het initiatief hebben genomen, dan valt hen dit niet kwalijk te ne men. Zij denken allicht, dat de Bur gemeester dit maar voor het zeggen heeft. Maar bij de onderteekenaars vond ik menschen, die dit wel beter weten. Inplaats van het verzoek te teekenen, hadden zjj de aanvragers er op moeten wijzen, dat afgezien van het al of niet wenschelQke, toch in elk geval de Burgemeester alléén niet het recht heeft daarover te be schikken. C. E. van KOETSVELD. Geldelijke tegemoetkoming Zuiderzeesteunwet, Op de vragen van den heer Duymaer van Twist betreffende verlenging van de termijn, bedoeld in art. 13 der Zuiderzeesteunwet, krachtens welke door belanghebbenden, die op 16 Dec. 1927 jonger waren dan 25 jaar, in de regel gedurende ten hoogste driejaar een geldelijke tegemoetkoming kan worden genoten, antwoordt de minis ter van Waterstaat, dat deze termijn 1 Jan. 1935 is geëindigd. De minister acht geen termen aanwezig, om de termijn van drie jaar te verlengen. Buitenlandsche werkkrachten in Nederland. Het aantal vreemdelingen, dat 31 December 1930 hier te lande een beroep uitoefende, bedroeg volgens berekeningen van het Bureau voor de Statistiek 98.740. Het totaal aantal vreemdelingen in ons land bedroeg 175 850 (1920: 112.089). In sommige bedrijven of beroepen vormt het aan tal vreemdelingen, hoewel op zich zelf niet groot, een belangrijk gedeelte van het daarin totaal aantal werkzame personen, in enkele gevallen vormen zü zelfs de meerderheid. Het aantal Duitschers bedroeg 61.987 of meer dan het dubbele van 1920. Wat de rubriek huispersoneel betreft, deze neemt een zeer groot deel van de buitenlandsche werkkrachten voor haar rekening, op een totaal van 266.529 vrouweljjke personen in deze groep kwamen 30532 vrouwen van buitenlandsche nationaliteit voor, waar van 23 839 Duitsche dienstboden. Do Prins van Wales bevorderd. De Prins van Wales is ter gelegen heid van het nieuwe jaar bevorderd tot admiraal, generaal en luchtmaar- scbalk. Werkloosheid in Engeland iets afgenomen. Het aantal werkloozen in Groot- Brittannië bedroeg op 17 December 2.085 815 d.w.z. 34.970 minder dan op 26 November en 138.264 minder dan het vorig jaar op dit tijdstip. In allerlei corflict, of het nu gaat om str(jd tusschen naties, of om strijd tusschen individuen in de maatschap pij, blijft de waarheid als een paal boven water staan, dat er niets door vechten gewonnen wordt. In iederen „krQg’’ ®iju de verliezers aan beide kanten. Dit geldt evenzeer voor een „arbeidsoorlog” tusschen werknemer en werkgever, als in een oorlog tus- schen staten. Omdat het volmaakte recht nimmer aan één kant is. De kosten van het corflict worden door iedereen gedragen. Oorlog en strjjd behoorden in dezen toch altijd min of meer verlichten tijd inderdaad anachronismen te zijn, dingen waaraan we ontgroeid zün. Vrede beteekent „geven-en-nemen” het compromis, het grootste goed voor het grootste aan tal menschen. Laten we dan de geest van „vrede op aarde, in den menschen een wel behagen” die in de nog zoo pas ge leden doorleefde dagen over ons vaardig werd, niet laten vervagen. Laten we den geest van saamhoorig- heid en liefdadigheid en vergevens gezindheid en naastenliefde en men- scheljjke solidariteit, die in de laatste weken van het jaar tot zulke groot- sche dingen in staat blijkt, en waar door zooveel liefde verspreid wordt en leed gelenigd, voort laten duren. We hebben in de schoonheid ervan in de laatste weken^van het jaar vast geloofd. Welnu, „wie eenmaal geloof de, kan nimmer meer geheel en al twijfelen..." (Nadruk verboden.) De scheepvaart op de Waterweg. Door de Waterweg zjjn in het afge- loopen jaar 12.882 schepen gevaren, tegen 11 805Jn het vorige jaar, zoodat de scheepvaartbeweging in 1934 meer dan 1000 vaartuigen grooter was. Van deze 12.882 vaartuigen waren 12.198 stoom- en motorschepen, 16 zeelichters, 620 bunkerbooten, 21 vreemde sleepbooten, 12 bijleggers, 2 vreemde marinevaartuigen, 7 sloopers, de weg te ruimen. 6 proefstoomers. een oorlog zelf bestaat er vrijwel geen verschil van meaning meer. Vrijwel ieder ziet in dat oorlog nimmer iets anders is dan onherstelbare verspil ling en vernietiging, waarbij over winnaars zoowel als overwonnenen evenveel verliezen tenslotte, We heb ben dan ook gezien, dat de idea listische, hooggestemde jeugd zich tegen de oorlogsgedachte en militaire oefening te weer stelde, hoewel bjj eenig nadenken ook zü konden inzien, dat mocht de oorlogsramp treffan het in den oorlog sturen van onge oefende jongelieden nog veel erger is. We hebben vele jongelieden uit overtuiging militairen dienst zien weigeren. En het ongetwüfeld eerlük gemeende motief was, dat zü niet wenschten opgeleid te worden met het doel hun naaste te dooden of kwaad te bereiden. Maar dikwüls heeft men deze idealistische jonge mannen kunnen aantreff n bij arbeids- onlusten of andere ongeregeldheden, waarbü zü de politie of andere dra gers van het gezag en handhavers van orde en wet wel allerlei kwaad bereidden. Als iemand met mü wil spreken, dan heb ik recht te weten wie hü is. vnn Aan wien zich verborgen houdt, ben 'an ik geen antwoord schuldig. „Enige bewoners bü de Markt" is geen per soonsaanduiding; en het feit dat wie aldus zün stukje onderteekent de spelling—Marchant gebruikt, zegtmü nog niet wie hü is. Maar hoewel het stukje heet te zün gericht tot „de autoriteiten van onze stad” (tot wie men zich moet wenden in een behoorlük en onderteekend verzoekschrift), is het toch eigenlijk óók gericht tot de bevolking. Tot die bevolking meen ik iets te moeten zeggen over de gegronde klacht welke in dat stukje wordt geuit, over het ongegrond verwüt wat tusschen de regels doorstraalt en over het dwaalbegrip waarvan het blük geeft. Gegrond is de klacht over onduld bare last en ergernis welke de be volking ondervindt van hen die in het stukje terecht „voetbalvlegels” genoemd worden. Ongegrond is het doorstralend ver- o wüt, dat autoriteiten en politie daar gekomen. Strtf d en vechten werd als tegen niet streng genoeg optreden, iets fraais en verheffends voorgesteld, Autoriteiten hebben in hun verorde ning het voetballen op straat verbo den en strafbaar gesteld. °olitie heeft ballen in beslag genomen en geverbaliseerd. Als de rechter nlet- L dan kunnen die autoriteiten en de politie dit toch zeker niet helpen I Wie weet wat wü van de vrede. Flandin gaf daarbij evenwel uiting aan het vaste ver trouwen, dat in 1935 niet alleen elk gewapend col filet kan worden ver meden, doch dat b ovendien de grond slagen voor een duurzame vrede zullen kunnen worden gelegd. Bü de Nieuwjaarsontvangst van buitenlandsche diplomaten heeft Hit ler o. m. verklaard Geen land kan meer de behoefte voelen naar vrede dan Duitschland, dat al zün krachten büeen heeft ge gaard voor zün innerlük herstel en van de andere landen slechts dezelfde erkenning en achting vraagt als het deze landen verleent. Ik zie geen enkel probleem dat niet voor oplossing vatbaar is, en ik kan niet gelooven, dat het aan goede wil ontbreekt. Moge het nieuwe jaar ons nader brengen tot het verheven doel. De Fransche oud-minlster <n oud- ambassadeur te Rome, Hemy de Jouvenel, heeft den Parüschen cor respondent van het Berliner Tage- blatt een interview toegestaan, waarin hü een warm pleidooi houdt voor een weder in werking treden van het Viermogendheden-verdrag (tusschen Duitschland, Frankrük, Engeland en Italië gesloten) en waarin hü waar schuwt tegen een oorlogsgevaar, dat zou dreigen indien men er niet tüdig in zou slagen door directe onderhan- delingen de bestaande moeilükheden Wat is üw meening over oorlogen al het gepraat en geschrüf over oor log? luidde de eerste vraag. Oorlog? Hoezoo? Zeker, men be reidt deze met alle mogelüke midde len voor en eens zal het blüken, dat deze middelen sterker zün dan de wil. Want niemand wil de oorlog. Een oorlog kan echter vanzelf uit breken, zonder dat iemand schuld treft. De vraag is steeds weer, of Hitler het wel oprecht meent. Wanneer hü niet oprecht^was, zou hü tegen zün eigen belangen en die van Duitsch land handelen. Ik heb de indruk, dat Hitler, zooals geen ander, de psycho logie van het Duitsche volk door en door kent. Wanneer hü zoo vaak het woord „vrede" gebruikt, dan mag men dat niet zonder meer negeeren. dat wil zeggen, het vechten van menschen tegen menschen. En toch tad een strüdensmoede wereld reeds aren geleden op de vraag „wordt er ets ooit gewonnen door vechten?" of te slap straft, het duidelijke antwoord gegeven: „Neen, nimmer." Op het punt van Joh. Wie eens geloofde, kan nimmer meer geheel en al twüfelen. Alfred Austin. De dagen van „vrede op aarde, in den menschen een welbehagen" lig gen vlak achter ons en de zachte tonen der kerstliederen zingen nog na in onze gedachten. Als de bezin ning en overpeinzing wellicht die jaarswisseling bü velen vergezellen, waarlük iets te beteekenen hebben gehad, dan zullen velen van ons op nieuw het besluit hebben gevat, om het nieuwe jaar een anderen weg in te slaan en een andere houding jegens het leven en de menschen om ons heen aan te nemen. Een houding van meerder verdraagzaamheid en liefde jegens de menschen, een hou ding van vaster geloof in de onver- gankelüke geestelijke waarden, en in de overwinning van de vredesge- dachte. De materieele organisatie van den vrede zooals die belichaamd is in den Volkenbond, en welk com plex men gewoonlük met „Genève" aanduidt, dit materieele „Genève" alleen kan ons niet op een nieuwen weg leiden. Doch, zooals iemand in Free Press (Londen) opmerkte, we moeten den Christusgeest zoeken, zün liefde, zün visie van het leven en zijn macht. En als ieder eerlük en vier kant het leven uit dezen gezichts hoek ónder het oog wil zien, dan zal het nieuwe jaar zeker een nieuwen geest, een nieuwe hoop, een nieuwe vrede brengen... We hebben de vernieuwing van den geest van verdraagzaamheid en vrede als brood zoo noodig, in al onze betrekkingen. We hebben in het jaar dat achter ons ligt een opleving gezien van den z.g. strüdbaren geest, in de slechte beteekenis van de veel misbruikte uitdrukking, we hebben een verheerlüking gezien van de strüdgedachte, van blind nationalisme, van verscherpte tegenstellingen tus schen werkgever en werknemer, er is gesproken over strüd en nog eens strüd, tusschen volkeren zoowel als groepen, en de vrede op aarde, en het welbehagen in den menschen is dikwerf leeRjk in de verdrukking veerpont in de rivier gereden. Nabü de tabaksonderneming Sela- jang te Medan op Sumatra is een autobus met veertien personen van de veerpont in de rivier de Wampoe gereden. Een man, drie vrouwen en twee kinderen z()n verdronken. De oorzaak is onvoorzichtigheid van den chauffeur. Belastingbetaling in schilderijen. In het stadje Szek&zard in Honga- rüe woont een arm schilder, die de gemeente een vrü hoog bedrag schul dig was aan huur en belasting. Het gemeentebestuur heeft er thans in toegestemd, dat de schilder in plaats van zün schuld te betalen portretten zal schilderen van den burgemeester en eenige wethouders. De gemeente zal zelf het noodige materiaal be kostigen. Rond Oud en Nieuw. Oorlog en vrede. In een onderhoud met een verslag gever van de „Petit Parisien" heeft de Fransche premier Flandin de vooruitzichten voor het jaar 1935 be sproken. Hü kwam tot de conclusie, dat het komende jaar in allerlei op zichten van beslissende beteekenis zal zün, vooral voor de handhaving Balans-Opruiming FRISO.

Friso nl | 1935 | | pagina 1