Nieuws- en Advertentieblad IJZEREN MESTBAKKEN bij H. P. Nauta in Landbouwwerktuigen. Aspirin jaagt de griep op de vlucht! voor do Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. AANBESTEDING. Distributie gekookt Rundvleesch. Gedachten over gedachten. No. 11 ZATERDAG 9 MAART 1935. 61ste Jaargang Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws bon no. 67. NIEUW!! Algemeen weekoverzicht Binnenland. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 - t FLORIS C. (Nadruk verboden.) n :s n In de week van 11 Maart—17 Maart 1935 is geldig n t Dit blad verschynt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos, 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin, in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterljjk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten we ip- de de jn, jst de >e- 'at li- 'g >P >k 'ij 'g ik t- De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bjj abonnement belangrijk lager (ook te gebruiken voor Gier bak) Gierpompen, Kettingeggen zeer lage prijzen. Opheffing N.C.C.? Niettegenstaande de economische vooruitzichten donker blijven, moet toch rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat aan het einde van dit jaar het werk van het Nat. Crisis comité zal worden beëindigd. Over die opheffing i», zegt men eenerzijds, al overleg gepleegd met een aantal plaatseljjke comité's, maar anderzijds wordt verklaard dat de aankondiging van eventueele op heffing alle grond mist. Vrij zeker is thans echter wel, dat in den econo- mischen toestand binnen afzienbaren tijd toch geen radicale verbeteringen zullen intreden, zoodat we dus met een incidenteele hulpverleening niet veel gebaat kunnen z(jner moeten meer algemeene voorzieningen wor den getroffen. Het is ook niet goed mogelijk om zooveel jaren achtereen het particulier initiatief warm gestemd te houden voor één bepaald ver schijnsel van nood. Crisis en kermispret. De geest van de massa wordt niet langer geboeid door het crisisspook. In de eerste jaren der groote eco nomische inzinking, nam het publiek er grif genoegen mee, dat bepaalde openbare vermakelijkheden, als ker missen, tQdelijk kwamen te ver vallen men zou het zelfs een schande hebben geacht om kermis te vieren in „zulke omstandigheden”. Maar nu nemen degenen, die dat nog éven doen kunnen en ook velen, die het eigenlijk niet kunnen doen hun oude verzetjes weer op. Hilversum, dat de kermis al lang had afgeschaft, herstelt dezelve van het jaar weer middels een feestweek, uit overweging, omdat anders de ge meentenaren hun centen toch maar gaan zoek brengen op de kermis in het naburige Laren I De Hilversum- sche feestweek is acht dagen vóór de Larensche kermis gesteld. Het ge meentebestuur van Laren zit in zak en asch door dit gevalhet is de Hilversumsche concurrentie gaan tarten met het besluit om voor de Larensche kermis de vermakelijk heidsbelasting op te heffen I Wie zorgt een buisje Aspirin bij de hand tè hebben, maakt zich over griep geen zorgen meer. De griep dreigt en de griep is een gevaarlijke vij and. Maar enkele tabletjes bij een opkomende onge steldheid zijn in den regel voldoende, om zich in kor ten tijd weer fit te voelen van de meest vooraanstaande geesten... Met William C. Allen kan men dus zeggen, dat geestelijk voedsel daarom de dringenste behoefte van onzen tijd is. De menschen hebben het dringend noodig te drinken van de geestelijke wateren des levens. De geschiedenis leert ons immers dat wanneer de menschen de moreele wetten ver zaakten, zooals eerbied, onkreukbaar heid, eenvoud van leven, reinheid, liefde, kortom, dat wat we recht schapenheid noemen, het slechts een kwestie van tijd was dat ze in het eerst door henzelf niet eens bemerkt begonnen nationaal ten gronde te gaan. En indien zij het overleefden en te boven kwamen, dan keerden terug tot geestelijke en materieele verbetering door de poort van berouw. Met andere woorden, zij werden ge noodzaakt te veranderen. Er was geen andere weg. Zelfzucht moet plaats maken voor dienstvaardigheid jegens anderen; veiligheid van den naaste moet van grooter zorg worden dan de eigen status in deze vergankeljjke wereld. Dan zullen oorlog en strijd ophouden, hebzucht zal verdwijnen, haat zal uit de menschelQke gelach ten heengaan, achterdocht zal uitge bannen worden, en de deur zal ge opend worden, opdat de geest van vrede in dit leven kan binnentreden, en een vernieuwing van de belofte van eeuwige vreugde en dankbaar heid. Dan worden Inderdaad de ge dachten der menschen bouwmeesters van alle vooruitgang. WORKUM, 4 Maart. Hedenavond word in de openbare leeszaal alhier de jaarvergadering gehouden van de leden dezer vereeniging. De secreta ris, de heer B. IJ. Wielinga, bracht een uitgebreid verslag uit over het afgeloopen jaar De Vereeniging Openbare Leeszaal en Bibliotheek hier ter stede, heeft ook in ’t jaar 1934, niettegenstaande de donkere wolken, die zich boven haar samen pakten, haar opdracht weer kunnen vervullen en voldoen aan de plichten, die zij zichzelf ten opzichte van haar publiek heeft op gelegd. In samenwerking met de Sneaker Leeszaal, wier Bestuur wij erkentelijk z(jn voor de tegemoetkomende hou ding die het steeds ten onzen op zichte inneemt, verschafte zij aan studeerenden studie-materiaal, en aan belanghebbenden inlichtingen op al lerlei gebied. Voor weetgierigen was zij een vraagbaak van groote capaci teiten en last not least bood zij met haar ruime keuze van ontspannings lektuur aan een ieder de gelegenheid om zich kosteloos op de zaal of thuis voor een paar centen per week op aangename wjjze te verpoozen. Dat de uiterst gedrukte tijdsomstan digheden het leeszaalwezen niet on beroerd hebben gelaten, maar door ingetrokken of sterk verminderde subsidies gevoelig hebben aangetast, behoeft als een zaak van algemeene bekendheid hier niet te worden ver meld. Het spreekt vanzelf, dat ook onze Leeszaal daarvan de gevolgen onder vindt. Onvoldoende steun niet alleen van de z(jde van openbare lichamen, maar ook van diverse toch wel belangheb bende Vereenigingen, bedreigen haar bestaan en vormen, een onweerswolk aan haar oveiigens zoo helderen hemel. Daarover te tobben heeft geen zin. De omstandigheden zjjn niet te dwingen. Hoogstens zou men bedoelde ver eenigingen, en vooral die, welke voor de jeugd werkzaam zjjn, kunnen ver zoeken, de Leeszaal, die op zoo veler lei terrein met haar samenwerkt, met een jaarljjksche bijdrage uit hare kassen te willen steunen. Meer kunnen wij niet. Voorloopig blijft daarom zelfbe- heersching in aanpassing bfj de om standigheden gebiedende eisch. Het Bestuur in welker samenstel ling dit jaar geen verandering kwam, was in dezen wel diligent. Het sloot in 1934 de zaal voor drie dagen in de week en wist met de daardoor aangebrachte bezuiniging de zaken loopende te houden. Behoudens enkele conferenties van de hoofdfunctionarissen was daarvoor slechts één bestuursvergadering noodig. Zooals te begrijpen is, dreven de dagelijksche dingen in hoofdzaak op het beleid van de bibliothecaresse, Mej. T. Visser, in wie wjj voor de Leeszaal een zeer goede kracht be zitten. Aan haar is het ook te danken, dat wij de kostelooze beschikking kregen over de zeer uitgebreide Sneeker jeugdbibliotheek, waarvan ons met geregelde wisseling, om de vier we ken, telkens een 20-tal ex. zullen worden toegezonden. Deze toezegging is ook daarom van zoo groot belang, omdat de on dervinding leert, dat belangstelling bij kinderen, in ’t algemeen bij jon geren opgewekt, die van ouderen met zich brengtHet zou een middel kunnen zijn om ons ledental, dat on danks toetreding van nieuw-ingeko- menen, toch door overlijden, bedan ken en vertrek naar elders tot een 113 tal is teruggeloopen, weer wat te versterken. Toetreding van nieuwe leden toch het moet uit den treuren worden herhaald is, met het oog op de financiën, die er, dank zij het zuinig beheer wel niet hopeloos voorstaan zooals straks uit het verslag van den penningmeester zal blijken maar toch geen rooskleurig aspect vertoonen, voor onze vereeniging van het hoogste belang. Elke steun, onze zaak geboden, zal gaarne worden aanvaard. Hier is een woord van dank opz’n levert zulks, aldus de heer v. Geelen, voor den werklooze nog geen enkel voordeel op die toeslag valt geheel weg aan meer voeding en kleeding. „Een werklooze, die steun ontvangt, gaat dikwijls zonder te eten en met een pruim achter z£jn kiezen naar het stempellokaal, het weinige brood, dat nog in huis is, latende voor de kinderen.” Dat is geen overdrijving, doch heeft de spreker meermalen kunnen constateeren. Inderdaad is de steunverleening aan degenen, die niet in de werk verschaffing kunnen worden geplaatst, dikwijls zóó onvoldoende, dat de menschen pbysiek niet meer in staat zijn om zwaren arbeid te verrichten. Men begrijpt niet waar het heen moet met de maatschappij, want voor de overheid is het een schier onoplosbaar probleem om de hon derdduizenden werkloozen voldoen den onderstand te blijven verschaffen. Het schijnt, dat de regeering op het oogenblik gereed is gekomen met een nieuw bezuinigingsplan, maar dat kan niet dienen om meerdere uitgaven te dekken, doch is slechts bedoeld als een poging om hettekort op de staatsbegrooting zooveel moge lijk weg te werken. We vernemen, dat het de bedoeling is om wederom eenige rechtbanken op te heffen en belangrijke sociale voorzieningen in te krimpener is b.v. sprake van, dat de Armenraden zullen worden opgeheven, Keuringsdiensten steik worden ingekrompen enz. Door deze bezuiniging zal de werkloosheid worden vermeerderd en het alge meen maatschappelijk welzijn worden geschaad. plaats aan de P. C. Jansen-stichting te Arnhem en enkele vereenigingen als het „Nut” en „Helpt Elkander”, hier ter plaatse die ons ook dit jaar weer met een belangrijke bijdrage hebben gesteund. Ook aan leden, die ons tijdschriften en nieuwsbladen afstonden, en den heer Jukema, die ons een collectie boeken aanbood, waaronder voor de Leeszaal, zeer geschikte, onzen harte- lijken dank. Eq nu de andere zQde van de medaille. Het eigenaardige en verblijdende verschijnsel doet zich voor, dat het aantal bezoekers van de Leeszaal, niettegenstaande deze in 1934, voor de halve week gesloten was, belang rijk is toegenomen. In ’t vorige jaar was dit 3384 In ’t jaar 1934 liep dit getal op tot 3797, een vermeerdering dus van plm. 12 pCt. Het aantal uitleenicgen van de Sneeker Leeszaal aan onze leden is eenigszins teruggeloopen. In 1933 was dit 919 in ’t afgeloopen jaar iets min der, n.l. 872. Daartegenover staat echter de groote toename der uitleenlngen uit eigen bibliotheek. Wij brachten het in 1934 tot het respectabele getal van 2245, tegen 1466 ten vorigen jare. Ondanks de minder gunstige omstandigheden hier dus een toename van rond 55 pCt. Ofschoon nu de uitgave van onze catalogus, die de keuze van wat men wenscht, en ’t overzicht van wat er is, zeer vereenvoudigt, hieraan wel niet vreemd zal zijn, is toch deze sterke toename, gepaard aan het zeer intensieve zaalbezo^k, wel een bewjjs dat de waardeering van de Leeszaal een stagende tendenz vertoont. Het bestuur, dat steeds van de ge dachte is uitgegaan: „Karnat du nicht allen gefallen, so mache es wenigen recht”, en het aanvankelijk dan ook met weinige klanten voor lief moest nemen, verheugt er zich over, dat dit klein getal der eerste jaren zoo langzamerhand tot een voor onze gemeente zoo groot getal is uitge groeid. Voor de vereeniging zjj dit een spoorslag om op den ingeslagen weg voort te gaan. Elk barer leden zjj voor haar een propagandist en wekke bij het publiek steeds grootere belang stelling voor wat de Leeszaal, zoo goed als kosteloos aan ontwikkeling en ontspanning heeft te bieden en die belangstelling worde geprikkeld tot het geven van steun. Zonder dien steun toch hebben w(j op den duur, ondanks alles, geen bestaansmogelijkheid meer, met dien steun echter kan onze Leeszaal een gezond leven leiden en draagt zij voor de toekomst nog rijke beloften in zich. De rekening van den penningmees ter, den heer P. Gaastra, werd goed gekeurd met een ontvangst van f808 07, tegen een uitgaaf van f685 70. Saldo f122 37. Het beginsaldo was echter f206 64. De begrooting voor 1935 werd vast gesteld in ontvang en uitgaaf op f616.12, met een onvoorzien van f26 12. De voortdurende vermindering van het batig saldo wekt onrust. Zonder versterking van flaantieelen steun kan de Leeszaal op den duur niet blijven bestaan. Herbenoemd werden als bestuurs leden de aftredenden, nl. de heeren P. Gaastra, E. de Roest, P. Dijkstra en D. Faber. Met een woord van waardeering voor het goede beleid van de biblio thecaresse, mej. T. Visser, sloot de voorzitter, ds. I. Hulshoff, de ver gadering. Vrijdagmiddag 1 Maart 1.1. had ten overstaan van notaris A Jukema alhier, de finale verkoopiig plaats van diverse vastigheden alhier. De uitslag is als volgt: Perceel 1. Het café „De Zwaan” c.a. aan het Dwarsnoord, de heer P. J. Flapper alhier, voor f1601. Perceel 2. De stalling aan de Trek- weg, de heer P. J. Flapper voornoemd, voor f892. Perceel 3. Een stuk bouwterrein aan de Trek weg, de heer B. Voets alhier, voor f490. Perceel 4. Het winkelhuis aan het Zuideinde, de heer D. U. v. d. Meer alhier, voor f1589. Perceel 5 Het burgerhuis aldaar, de heeren Y. Flapper, R. v. d. Meer en P.J. Flapper, allen alhier, voorf 1426 De GEMEENTEBESTUREN van BOLS WARD, WONSERA DEEL en WORKUM. zullen, op DINSDAG 19 MAART 1935, des namiddags 21'2 uur ten gemeentehuize te Workum publiek aanbesteden Het bouwen van de navolgende bruggen, van gewapend beton op paalfundeering, in de weg Bols- ward—Parrega—Workum volgens Bestek No. 2, Dienstjaar 1935. Perceel I. Do onderbouw met aan verwante werken voor een baeculebrug over het van Panhuiskanaal o/d Tjerkwerd. Perceel II. Een vaste brug over de Indyk o/d Parrega. Perceel III. Een vaste brug over de opvaart aan het Noord- eindo van het dorp Par rega. Perceel IV. Een vaste brug over de opvaart naar Jousterp o/d Tjerkwerd. Bestek met 2 teekeningen, zoolang de voorraad strekt, verkrijgbaar ter secretarie der gemeente Workum tegen betaling van f2 50 Girorekening no. 157602. Dikwijls, als we in een meditee- rende, wijsgeerige stemming zjjn, dringt het zich aan ons op, hoe een wonderlijk wezen de mensch toch feiteljjk is. Hij praat en beweegt en loopt en streeft en werkt en doet, en bij dat alles zit toch een motief, een beweegreden er achter. En hoe wei nigen beseffen feiteljjk, dat al watzjj doen en maken en tot stand brengen, eerst in hun bewustzijn daagde als een gedachte. Maar dan: hoe belang rijk is het dan om over onze gedach ten te waken. Opdat er niets binnen- sluipe, dat eenmaal tot ontwikkeling gekomen zijnde, tot schade of nadeel of kwaad uitwerkt. Het is een won derlijk en machtig en grootsch iets, deze goddelijke vonk der intelligentie, dit- vermogen om te denken. Maar dan moet er een goed gebruik van gemaakt worden. Het vermogen om te denken, aldus merkte iemand on langs op (in Halifax Herald) scheidt de mensch van de rest van het heelal. Een plant toch is geen meester van zijn lot, en, voorzoover we weten, worden de dieren door mechanische instincten bestuurd. Doch de mensch bestuurt wat hij ziet... Gedachten zijn de bouwmeesters geweest van alle vooruitgang en... van alle kwaad. De heele wereld, zooals wjj die kennen is eenvoudig niets anders dan de bekleeding van gedachten. Kathedralen, gevangenis sen, ziekenhuizen, legers, vloten, spoorwegen, het zQn niets anders dan naar buiten geprojecteerde gedachten, die wonen in die zichtbare dingen. Alles wat de mensch maakt, is eerst door hem gezien in gedachten. Naar mate de gedachten der menschen groeien zal de wereld groeien en wat voor soort wereld daaruit zal groeien zal afhangen van de kwaliteit van de gedachten die zQ onderhouden... Bakykt men in dit licht het streven naar verovering van onzen tjjd, dan zien we, dat de eenige werkelijke verovering die er feiteljjk kan zjjo, is de verovering van de gedachten van een volk. Is dat eigenlek niet de grondoorzaak van alle moeilijkheden in onze oude wereld? Naties denken in gedachten van oorlog en strijd, meer dan in gedachten van vrede. Zooals een schrijver terecht opmerkte De toekomst van de wereld is gelegen in wat er plaats vindt diep in de donkerste hoeken van de mensche- Ijjke gedachten, in de waarnemingen, de overpeinzingen, de worstelingen De Contraprestatie voor steun, een der jongste crisls-vindingen, heeft óók al weer afgedaw. 't Leek aan vankelijk een oplossing voor het gevaar van demoralisatie van werk loozen dezen zouden aan arbeid gewend blijven en bovendien zouden ze hun hand niet langer behoeven op te houden voor een „aalmoes”. Er zjjn echter schaduwzijden ontdekt aan het systeem en daarom draagt het ook niet langer de bewondering van den minister van Sociale Zaken. Die schaduwzijden werden een dezer dagen krachtig naar voren gebracht door den heer A. van Geelen Wzn., hoofd van de werkverschaffing en steunverleening van het departement van Sociale Zaken, in een rede, welke hij hield voor de vereeniging van prot. chr. vrijwillige armbezoe kers bjj de instelling voor Maatschap pelijk Hulpbetoon te Utrecht. De heer v. Geelen verklaarde zich tegen stander van het werken in contra prestatie, omdat deze arbeid moet worden geleverd zulks in tegen stelling met de gewone werkver schaffing voor een steunbedrag, dat nauwelijks voldoende is om er het leven op te houden. Zelfs al wordt dan 10 pCt. toeslag gegeven, dan i Q FRISO. in IS

Friso nl | 1935 | | pagina 1