Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Bern. Oldeph. en Noordw, Bindeloopen, Stavoren, enz. enz. Distributie gekookt Rundvleesch. Deelneming aan de stemming in eene andere gemeente. No. 13 ZATERDAG 23 MAART 1935. 61ste Jaargang Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. Boekwinkel Van Goor’s Beknopt Woordenboek der Nederlandse Taal Gaastra’s Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 bon no. 69. 'T^cloji stteda faópt ASPIRIN hef product van vertrouwen. Het wondere gerucht. Algemeen weekoverzicht Binnenland. FLORIS C. (Nadruk verboden.) INieiiwe spelling 65 cent Verkrijgbaar in -4950.— - 4989.— Tn de week van 25 Maart—31 Maart 1935 ie geldig De natuur geeft al haar kinderen iets te doen. Lowell. Nee nee, meen nu niet, dat^wefden lof zullen gaan zingen van de lente, op het thema van Gorter, een nieuwe lente, een nieuw geluid. Al zou daar alle aanleiding voor zijn. Het wondere gerucht dat door de wereld omgaat, het is niet het bijna hoorbaar open barsten der knoppen, en het zwellen der levenssappen in boomen en struiken, het geroep van een vogel, de lokroep van dier of vogel in den wonderlQk-mooien voorjaarstQd. Neen, het is een ander geluid, dat we bedoelen, minder zoat-lokkend, min der zacht en lieflijk, maar niettemin een wonderlik mooi geluid op een rhytmlsch refreinhet metalen lied van den arbeid. De prijs dsr Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere lettere naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager ren. Vele Kamerleden willen wel in de aangegeven richting met den minister meegaan, doch niet zóó ver, als hij aangaf. De Burgemeester der gemeente WORKUM brengt ter kennis van belanghebbenden, dat een kiezer by de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten, in plaats van in de gemeente, op welker kiezerslijst hij voorkomt, in eene andere gemeen te aan de stemming kan deelnemen die andere gemeente moet gelegen zijn in dezelfde provincie. De kiezer kan in die andere ge meente niet by volmacht stemmen. De kiezer, die bij de aanstaande verkiezing voor de Provinciale Sta ten gebruik wil maken van deze be voegdheid. deelt, uiterlijk vóór 3 April 1935, in persoon ter secretarie van eene gemeente aan den Burge meester of aan den daartoe door dezen aangewezen ambtenaar mede, in welke gemeente hij aan de stem ming deelnemen wil. Hij geeft daarbij op zijn naam en voornamen, de dag- teakenlng en plaats zijner geboorte, de gemeente in welke hij op de voor deze verkiezingen geldende kiezer s- lyat voorkomt, en een adres in de gemeente, in welke hij aan de stem ming wil deelnemen, zoo mcgaljjk met aanduiding van straat en num mer; aan dit opgegeven adres ont vangt de kiezer, zoo deze bevoegd is aan de stemming deel te nemen, de in artikel 53 der Kieswet vermelde oproepingskaart voor de stemming. Van de mededeeling wordt een schriftelijke verklaring opgemaakt zij wordt door den kiezer en door den Burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar onderteekend Een afschrift van die verklaring wordt den kiezer uitgereikt. Workum, den 15 Maart 1935. De Burgemeester voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De zomertijd aldus heeft de regee- ring ons laten weten, zal dit jaar wederom aanvangen op den 15 Mei en eindigen op 6 October a.s. Gedu rende een reeks van jaren verving zulke officlëele mededeeling alle vo gels, welke ons vroeger door hun komst de nadering van den zomer plachten te voorspellen, maar zelfs de regeering zal niet hebben ver moed, dat ze ook dit jaar nog als zomer-bode zou hebben moeten fun- geeren. In het vorige jaar immers liet ze haar ontwerp tot Invoering van den M.E.T. met vervalling van Kieswetswijziging. Even groote moeilijkheden als met de poging tot invoering van den M E T. vóórspellen we minister de Wilde met het ontwerp tot wijziging van de Kieswet enz., deze week door de Tweede Kamer in behandeling genomen. Zooals men weet, is dit ont werp gericht^tegen de kleine-, de z.g. ééamanspartötjes. Natuurlijk laden de grootere partijen, die het ontwerp in groote lijnen steunen, de verdenking op zich, dat ze op politiek gewin uit zijn. Zulks is dien grooten partijen deze week dan ook heel duidelijk gezegd door die volksvertegenwoor digers, die van het wet worden van dit ontwerp slechts te vreezen hebben. Toch mag niet worden ontkend, dat ter verdediging van de wijziging klemmende redenen zijn aangevoerd. De democratie en het parlementaire stelsel maken zich nergens méér beschaamd dan daa-, waar een groote veelheid Is van politieke stroomingen, die het zij tusschen haakjes ge zegd over het algemeen haar ont staan danken aan persoonlijke désil- lusies. Blijkens de practjjk ten onzent heeft het stelsel der Evenredige Ver tegenwoordiging het optreden van kleine partijtjes geprovoceerd, ieder een, die over een beetje persoonlijken aanhang beschikte, in staat stellende om een gooi naar de functie van volksvertegenwoordiger te doen. In 1918 telde onze Tweede Kamer nog slechts 7 partijen, maar toen in dat jaar voor het eerst de verkiezingen naar het stelsel van E. V. waren ge houden, zetelden er plots 16 partijen in dat achtbare bestuurscollege, waar van er 8 door één afgevaardigde waren vertegenwoordigdBij de laatste Kamerverkiezingen hebben 54 partijen geprobeerd om tenminste 3/4 van één honderste van het aantal uitgebrachte stemmen en daarmee een Kamerzetel te bemachtigen... Minister de Wilde wenscht deze zeteljacht te beteugelen door het be halen van tenminste 3 pCt. der stem men voor vertegenwoordiging ‘als vereischte te stellenook wil hij f250 borg laten storten b|j de indie ning van een candidatenlflst, welke gelden verloren gaan, als niet ten minste 1 pCt. der stemmen op die lijst worden vereenigd. Vertegen woordigers van belangenorganisaties van overheidspersoneel wil hij uit de vertegenwoordigende lichamen we ten specialen zomertijd in de Tweede Kamer behandelen, met de bedoeling, dat deze M.E.T. reeds mst den aan vang van het a.s. zomersei zoen der Spoorwegen geldende zou worden. De Tweede Kamer nam het ontwerp aan, zelfs zonder hoofdelijke stemmingBraat vluchtte van den weeromstuit nu er geen tydskwes- ties meer zouden zijn tot de N.S.B., waar ze in de gegeven om standigheden echter óók al weinig heil moer in zijn persoon zagen en er zoude alzoo vrede en rust alomme hebben geheerscht, indien niet een groepje menschen allerlei nadeelen van den M.E.T. waren gaan uitvinden en daarmee de openbare meening niet waren gaan bestoken. De Eerste Kamer zag daarop haar kans nog eens schoonze wilde haar bestaans recht voor de zooveelste maal recht vaardigen door met de hardnekkig heid van bedaagden tegen te houden, wat anderen in jeugdige onbedacht zaamheid verkeerd hadden gesteld. Kort en goedia de Eerste Kamer is zóóveel oppositie tegen het regee- ringsontwerp' gerezen, dat de regee- ring het blijkbaar niet aandurft om er de zaak aan de orde te stellen, overtuigd als ze is, dat de M.E.T. zou worden afgestemd door den Senaat. Daardoor zijn we voor het oogenblik weer vastgeloopen in onzen Amsterdamschen Tjjd, dien we voor de zomerdagen voor een nóg meer specialen tijd vervanger. Een toe stand, die tenslotte geen monsch be vredigt. Wie uit sociale overwegingen de invoering van een zomertijd voor staan, geven weinig of niets om een invoeringstQdstip, hetwelk róó verin het seizoen is gelegen, dat er geen werkelijke behoefte aan een uur licht méér per dag kan bestaan. Alleen wanneer we nu reeds den zomertijd bezaten, konden degenen, die tot 5 of 6 uur hun werk hebben, nog wat genieten van een ontwakende lente buiten. Een zomertijd, ingaande op 15 Mei, is een plaag voor kinderen en boeren. Ds. H. Visser te Zwolle. WORKUM. Zondag 24 Maart a.s. zal het 40 jaar geleden zijn dat Ds. H. Visser (geboren te IJlst den lOen Januari 1870) thans te Zwolle, het predikambt aanvaardde. Zooals bekend diende Z. Eerw. ook de Ned. Herv. gemeente alhier eenige jaren. Dat is nu al weer een 30 tal jaren geleden, maar de vele vrienden, die Ds. Visser en wijlen zijn echtge- noote hier in dien tijd hebben ver- worworven, zijn hem nog'niet verge ten en zullen stellig Zondag as daarvan wel op eenigerlei wijze getuigenis afleggen. Voorjaar 1935. In het Warenhuis werd ontvangen een schitterende col lectie Luxe Artikelen. Hier is voor u 't adres om uw Huwelijks-, Verjaardag- of ander Geschenk naar keuze te doen. (Adv.) 18 Maart. Voor hedenavond was in ’t lokaal bij de Doopsgezinde kerk alhier, een vergadering belegd om te komen tot oprichting van een plaat- selijke Vrijzinnige Kiesvereeniging. De sinds jaren gevoerde samenwer king tusschen de afdeelingen van de Vrijheidsbond en Vrijz. Democratisch» Bond wenschte men te bestendigen en daartoe een vereen, in het leven te roepen, die zich uitsluitend met de verkiezing van den Raad dezer gemeente zou bezighouden. Dit idee vond, voorzoover te constateeren viel, algemeene sympathie. Ter vergadering werd met alge meene stemmen tot oprichting beslo ten van de vereeniging, die de naam zal dragen: Vrijzinnige Kiesvereeni- ging „Workum”. Een eenvoudig vrijzinnige gedachte zich krachtiger moet laten gelden dan tot dusver is geschied. Voorheen vormden de vrij zinnigen in Workum een belangrijke en hechte groep met een gezonde deelname in het geestelijk en maat schappelijk levenDat is sedert te veel verslapt! De verandering van tijden en omstandigheden heeft zich hier zeer zeker ook ingrijpend laten geldenhet moet een waarschuwing zijn voor de overgeblevenen er voor te waken hunne geestelijke goederen niet alleen te handhaven, maar zich ook te laten gelden naar aard en wezen van hun beginsel. Tot heden mochten de vrijzinnigen zich doen vertegenwoordigen door twee zeer achtenswaardige lieden, die ook ten volle de waardeering genie ten van zeer velen van uitgesproken andere richting, om hun zaakkundig heid en goed oordeel over de vela vraagstukken van overheidsbemoeiing. Moge dit, althans wat het aantal betreft, zoo blijven, zooal niet voor uitgaanMag men, juist waar in deze moeilijke tijden ook de geestelijke nood zoo groot is, zich zijner vrij zinnige gevoelens scherp indachtig en de waarde daarvan bewust wor den Het zal niet nalaten zijn terug slag te geven op de deelname aan het openbare leven Voor zooveel dit het maatschappe lijk leven betreft, heeft men dit thans willen zoeken in een georganiseerd optreden ten aanzien van de verte genwoordiging in den gemeenteraad. Daaraan is vorm gegeven door op richting van de Vrijzinnige Kiesver eeniging „Workum”. Vakteekenschool Workum. 19 Maart. Hedenavond had in het gymnastieklokaal van de openbare school de eindvergadering plaats van het bestuur der vakteekenschool met de leeraren en de leerlingen. In dit lokaal waren gisteren en heden de werkstukken der 25 leerlingen ter concept reglement werd vastgesteld, bezichtiging gesteld. De heer S. S. Hobma, voorzitter, deelde mee, dat deze nuttige inrich ting voor vakonderwijs nulöjaarhad bestaan. Hij wees op de groote be zwaren, om in dezen tyd van bezui niging op elk gebied de school in stand t» houden. Dank werd gebracht aan directeur en leeraren voor al de moeite, die z|j aan deze lessen hadden besteed, dank aan het gemeentebe stuur en aan allen, die medegeholpen hadden om de school te behouden. De directeur, de heer IJ. Oosten, sprak daarna een ernstig woord in de eerste plaats tot de leerlingen, die een tijd beleven, waarin zfl moeten deelen in de zorgen, die de geheele menschheid kent. De groote werk loosheid is ook een geweldige ramp voor den jongen mensch. Voorts werd een woord van dank gebracht aan de vereeniging „Plaat- selijk Belang”, de stichtster van deze vakteekenschool. Het was den direc teur een genoegen hedenavond na gehouden examen aan de leerlingen Th. de Boer, S. Valk, M. Visser en S. BJjlsma, allen uit onze gemeente het diploma voor 5 jarigen cursus te mogen uitreiken. L. Ct. waarin o.a. bepaald werd, dat elk jaar een vergadering zal worden gehouden ter regeling van de huis houdelijke zaken, voor bestuursver kiezing en verslag of eventueele be spreking van hetbeleid van de vertegenwoordiger(s) in den gemeen- zoodoende het contact zich van te Hebt ge wel eens in de nabijheid van een groote scheepswerf gestaan en toegeluisterd naar den stroom van geluiden, die tezamen een metalige arbeidssymphonie weven. Mokers dreunen zware slagen, metaalboren zoemen, werktuigen ratelen, klink- nagel-mitrailleurs knetteren. Een wonderlijke cacophonie van geluiden lijkt het, ordeloos, chaotisch. En toch is uit alles de uitvoering van een vast, geordend plan, een streven naar een scherp-omland doel. Er zit iets moois in. Het is het geluid van den goeden, sterken arbeid, achter dit alles staat het ideaal van nuttig work, het getuigt van krachtige in spanning, van ijver en kracht. De hamerslagen die daar klinken, het z^n feitelijk de krachtige slagen, waarmee een wereld wordt voortge stuwd, naar steeds verder en beter. Straks zullen die metalen rompen als forsche schepen de zeeën bevaren, goederen vervoeren over oceanen tusschen verre landen en volken, werk, arbeid, handel, welvaart zullen ze bevorderen, over de bewogen zerëu zullen ze aandragen in hun sterke metalen buik wat de volkeren behoeven. En zoo zijn inderdaad de geluiden van een scheepswerf als het ware het kloppen van de hamers van hen, die bouwen aan de vooruit gang der wereld. Een wonder gerucht is dat, zóó beschouwd. Een jong Chineesch schrijver, dr. Hu Shlh, zeide onlangs eens By het Oosten vindt men kalme aanvaarding van het toebedeelde lot; kalme aanvaar ding van armoede het verlangen den Hemel te behagengeen tegenstand verdragen van ellende en ontbering. By het Westen is onbevredigdheid met armoede, onwilligheid om ellende te verdragen; by het Westen vindt men vastbesloten strijd, voortduren de verbetering der bestaande om standigheden. De Westerling zegt: de ongelijkheden van rijkdom en armoede, de ellende van omstandig heden, z|jn alle het gevolg van slechte instellingen; maar instellin gen kunnen verbeterd worden. Inderdaad „dit is het wat den oos terling in de westerling treftde hang naar de voldoening, die arbeid verschaft. In tjjden van werkloosheid, als velen noodgedwongen de handen moeten laten rusten, eerst dan wor den velen zich pas bewust van de bijzondere voldoening, die goede ar beid schenkt. Een voldoening en bevrediging die voortkomen uit het nut, dat door den arbeid wordt ge bracht, doordat de menschheid erdoor gediend wordt, omdat er’iets in ligt van zelfverloochening, een ele ment van „dienen". Waarom geven alle denkers zoo hoog van den arbeid op? Omdat goede arbeid, het geven van het beste waartoe men in staat is, beteekent opbouw van’karakter. Edison zei: Werk! Werklieden uur van den dag, betaald of niet, maar zorg ervoor dat ge werkt, en”de be- looning zal U niet ontgaan. "In' zijo stuk .De kersenboomgaard”, zegt Tsjekoff: De menschheid gaat voor waarts, haar kracht volmakende. Alles wat onbereikbaar voor ons is nu, zal eens nabij en duidelijk en bereikbaar zijn. Maar we moeten werkenWe moeten met al onze kracht hen, die naar waarheid stre ven, helpen! En Henry Ford zeide: Geld is niet zoo belangrijk. Ik kan niet zoo veel aan me zelf uitgeven. Niemand kan dat feitelyk. Een pak, een huis, een auto het is per saldo niet veel dat er voor geld te koop is. Er zijn maar twee dingen in de wereld, die werkelijk belangrijk zyo arbeid en geloof. Inderdaaden daarbjj bet goed te bedenken, dat „de natuur aan al haar kinderen iets te doen geeft”... -- Dit blad verschynt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten teraad, om te bewaren en zich meer van het medeleven van de leden der vereeniging te verzekeren. De contributie werd bepaald op 50 cent per jaar. Het ledental overschreed al spoedig de 40, welk aantal in de komende weken zeker nog belangrijk zal stijgen. Tot bestuursleden werden benoemd de commissieleden, die het initiatief tot oprichting dezer vereeniging had den genomen. De functies werden onderling verdeeld, zoadat het bestuur thans als volgt is samengesteldA. Zey latra Hz., voorzitterF. Kupeerus, secretaris; T. Abbring Hingst, pen ningmeester; N. W. Schotanus en J. Robjjns, bestuursleden. De candidaatstelling verliep vlot; met de volgende lijst zal men uit komen 1. P. Gaastra. 2. E. de Roest. 3. A. Zejjlstra Hz. 4. N. W. Schotanus. 5. S. Gaastra. 6. R. S. Haagsma. Tot de beide vrijzinnige vertegen woordigers werden woorden van waardeering gesproken voor de w|jze waarop zij het gemeentebelang dien(d)en. Ook de commissie, heden avond gepromoveerd tot bestuur, werd dank gebracht, in het bijzonder den voorzitter, voor al het voorbe reidend werk. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering met de wensch dat alle toegetreden leden propagandisten mochten zijn in eigen kring voor deze nieuwe vrijzinnige kiesvereeniging. De bestuursleden zjjn gaarne bereid de namen van nog vele leden te noteeren. 19 Maart. Nu dit jaar weer ver kiezingen voor den gemeenteraad gehouden zullen moeten worden, had den enkele vrijzinnige ingezetenen onzer woonplaats de handen ineen geslagen om te komen tot nadere aaneensluiting en samenwerking van allen in onze gemeente, die meer vrijzinnige gevoelens z|jn toegedaan en bij wie de wensch opkomt, dat de 20 Maart. Op de heden gehouden aanbesteding voor het bouwen van een auto-garage bjj de Ccöp. Zuivelfabriek „De Goede Verwachting” alhier, werd ingeschreven als volgt: K. Kingma en J. de Groot, Beers—Mantgum f4777.— R. G. Visser, Workum -4797 Th. de Vries, Koudum -4848.— Gebr. A. en B. v. d. Zee, Sneek - 4890.— N.V. Rivaal, Sneek S. F. Haarsma, Bakhuizen J. F. Borneman, Hindeloopen -5132.— G. du Bois Pz., Leeuwarden -5357.— R. S. Feenstra, Bolsward -5630.— U. van D|jk, Sneek 6048.— Begrooting f5455.— Gegund aan de laagste inschrijvers. R1SO komen bij ons klimaat ge regeld voor; I [bayer]

Friso nl | 1935 | | pagina 1