Rouwbrieven Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. AllumiQium-Yerf in kleine busjes H. P, NAUTA Distributie gekookt Rundvleesch. ZATERDAG 6 APRIL 1935. No. 15 61ste Jaargang Officieel Gedeelte Plaatselijk Nieuws 2 Collecte. BEKENDMAKING. ONS WEEKPBAATJE. P'in®21 Wilt u aan ’t opknappen Kwasten enz. bon no. 71. MOED. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 - loopen; ge moet het te eeniger tijd niets groots is ooit tot stand gebracht (Nadruk verboden.) worden spoedig geleverd Drukkerij „FRISO’’ - Workusa Burgemeester en Wethouders der gemeente WORKUM brengen ter kennis van het publiek, dat aan de Bataafsche Import Mi), verkoopkan toor van Koninklyke Shell producten te ’s Gravenhage en hare rechtver krijgenden vergunning is verleend tot het oprichten van een benzine installatie met ondergrondscb reser voir en bovengrondsche aftapinrich- ting met een pompmantel ten behoeve van een water- en luchtinstallatie, bij het perceel plaatseljjk gemerkt wijk E, no. 9, kadastraal bekend gemeente Workum, sectie A, no. 1905. Workum, den 4 April 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. devaluatie van den gulden zullen worden gedwongen, zal dat voor ons volk en voor de arbeiders in het bijzonder een ramp beteekenen. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis, dat aan het bestuur der afd. Workum van „Het Groene Kruis” toestemming is verleend tot het houden van de z.g. „Emmabloemcollecte” ter bestrij ding van T.BC. op Donderdag 11 April 1935. Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze kennisgeving alleen dient tot informatie voor het publiek, zoo- dat daarin geen aanbeveling voor of instemming met de collecte moet worden gelezen. Workum, den 3 April 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD De Secretaris, v. D. GOOT. Devaluatie in België. Moet onze gulden met den Belga mee? Toen bericht werd omtrent deva luatie van den Belga, de Belgische munteenheid, verklaarde minister Oud, dat het eenige, hetwelk we ten onzent behoefden, „bezinning” was. En de directeur van de Nederlandsche Bank verklaarde, dat er geen wijziging zou worden gebracht in de financi- eele politiek van de Bank. Dus géén Wij liel>ben Basseaverf in vele kleuren (Grondverf en Glansverf) CAKBOLINEUM Bruin, Groen, Rood, Geel en zelfs Witte. Ook in Kilo’s bussen. Prezen zeer voordeelig In de week van 8 April—14 April 1935 is geldig Ja, goed beschouwd kunnen we natuurlijk niet allemaal ontzettend moedige en hachelijke dingen doen, in ons eentje heele vestingen „nemen” of zoo, en de borst aldus met rinke lend eermetaal bedekt krijgen. Maar dat wil niet zeggen, dat er voor moed, werkelijke moed, in ons doodgewone, soms nog al onopwindende dage- lljksche leven geen emplooi zou zijn. Want wat zou er andeft over blijven van dat woord van Stevenson bjjna tot een gevleugeld woord geworden dat zegt: Ge kunt zwakheid nietont- uit vechten, of ondergaan; en waar dit nu eenmaal zoo is, waarom het dan niet nu uitgevochten, en op de plaats waar ge nu staat? Ja, daar komt dan de moed op de proppen. Want de zaak is, dat wjj menschen over het algemeen niet bar moedig z\jn aangelegd, als het op aan pakken van onze problemen aan komt. We loopen er liever omheen of ervan weg. Maar degeen, die wat meer levenservaring heeft en die van de lessen der ondervinding geprofiteerd heeft, die weet wel dat we hiermee toch niet verder komen. Problemen moeten opgelost worden, niet omzeild, hinderpalen moeten overwonnen worden, niet uit den weg gegaan. Vrijwel iedereen komt in het leven soms tegenover dingen te staan, die hem verbijsteren en met angst en vrees vervullen. En we zouden die gaarne ontgaan, we wilden er veel liever niets mee te maken hebben. Soms komt een lastige situatie in een zoodanig stadium, dat we gaan denken, dat de eenige oplossing van het pro bleem voor ons is gelegen in het verhuizen naar een geheel nieuwe omgeving of het omgaan van het probleem langs een anderen weg. En toch zal dat nimmer het probleem oplossen. Want het is niets anders dan devaluatie van den gulden? We zouden dat niet graag beweren en herinneren er aan, hoe ook de Belgische regeerlng slechts enkele dagen voor de devaluatie een feil werd, officieel liet mededeelende franc is geredEn ook herinneren we aan een uitspraak van minister Coljjn, die terecht liet uitkomen, dat het voor de regeerlng niet mogelijk zou zijn om een plan of noodzaak van devaluatie tevoren aan te kondi gen, zelfs geen vijf minuten. Nu ook België devalueerde, wordt de roep daartoe ook ten onzent weer grooter. Het is trouwens de vraag, of we niet langzamerhand tot devaluee- ren worden gedwongen. België is voor Nederland een belangrijk export- gebied (derde in exportwaarde). Ge vreesd moet worden, dat de Belgen onze waren niet langer zullen kunnen afnemen, nu deze in franken-prjjs zoozeer zijn omhoog gegaan we dreigen van de Belgische markt ver drongen te worden door de sterling- landen. Toch zouden we een deva luatie van den gulden betreuren. We hebben den indruk, dat België min of meer vrijwillig heeft gedeva lueerd. De Fransche regeerlng heeft althans de noodzaak van devaluatie in België willen voorkomen door de aanbieding van een leening van 3 milliard goudfrancs, maar dat was het niet, wat de Belgische ministers in Parjjs waren gaan zoeken, ze wilden een verhoogd afzetgebied naar het Zuiden en toen de Fransche regeering dat niet wilde bevorderen, heeft men den Belga gedevalueerd om aldus betere internationale con currentie-mogelijkheden te scheppen. Op grond van dat laatste wordt ook ten onzent voor devaluatie gepropa geerd, maar begrijpt men dan niet, dat andere landen het betrekkelfjke voordeel aanstonds zullen vernietiger door verscherping der contingentee- ring? Nauwelijks was in België de devaluatie een feit, of reeds werd uit Parijs bericht, dat de Fransche regee ring besloten had om de Belgische invoercontingenten voor huiden en leer en voor alle daarvan vervaar digde artikelen, zonder ééu enkele uitzondering tot de helft te vermin deren. Ook is in België reeds afloende gebleken, dat het niet mogelijk is om na devaluatie binnenlands het oude prijspeil te handhaven, zooalsmen in Engeland tot op zekere hoogte heeft kunnen doen. Engeland kan voor het betrekken van bijna alle be- noodigde grondstoffen in de dominions terecht, waar het pond sterling gelü kelfjk was gedevalueerd, maar België en ook Nederland hebben voor het betrekken van verschillende grond stoffen het buitenland noodig enëaar moet met gedevalueerde munt be langrijk duurder worden ingekocht. Devaluatie zal landen als België en het onze in den huidigen tijd, waarin ieder land uit zucht tot zelfbehoud onmiddellijk tot het nemen van re- pressailles gereed en bereid is, niet kunnen helpen. De arme, bezitlooze massa zal het meest worden gedu peerd, omdat prijsstijging niet te voor komen is. Nog onlangs waren de Belgische mijnwerkers bereid om ter ontkoming aan 10 pCt loonsverlaging in staking te gaan. En thans moeten ze zonder morren, omdat hun politieke leiders er aan meewerkten, ejn devaluatie van 28 pCt. aanvaarden, waardoor hun levenspeil in het gunstigste ge val toch nog met 15 h 20 pCt. zal worden gedrukt. Als we ooit eens door de situatie in de van ons afnemende landen tot ----a Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kw artaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele No». 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlgk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten zwakheid, een soort van gemakzucht, ja, misschien wel een beetje lafheid van ons. En, Stevenson zegt het heel juist: ge kunt zwakheid niet ontloo- pen, ge moet het te eeniger tjjd uit vechten, of ondergaanen waar dit nu eenmaal zoo is, waarom het dan niet nu uitgevochten, en op de plek waar ge nu staat Bovendien, de ervaring leert ons ook, dat er in ons menscholijke bestaan Mtelijk geen oplosbare problemen zjjn. Uit iedere menschelyke moeilijk heid bestaat een uitweg, voor elk probleem bestaat een goede, correcte oplossing, en wie zijn problemen moedig tegemoet treedt en ze vastbe sloten aanpakt, door logisch, zuiver, eerlijk denken geschraagd, die kan ze oplossen, zonder zichzelf te schaden. Daarbij komt natuurlijk, behalve moed, ook volharding te pas. Zeker, om een moeilijke taak te beginnen, vereieebt vastberadenheid en een flinke dosis geestdrift. Er moet eerst de ingeboren luiheid en gemak zucht van den mensch overwonnen worden, en vrees en gebrek aan zelf vertrouwen. Maar hoe dikwijls gebeurt het niet, dat een werk, dat zoo met vuur en geestdrift begonnen werd, halverwege „in de lap bljjft hangen” of met de Fransche slag afgemaakt, waardoor feitclgk het geheel bedorven wordt. Een voorbeeld, zooals iemand dat onlangs in Ladysmith Gazette gaf: een man begint in zaken. Hij is vol nieuwe plannen en vol moed en energie en lust tot werken. Helaas, sommige van zijn plan nen gaan niet op, zjjn nieuwe ideeën vinden geen erkenning, zijn energie verslapt, en hij laat zich door wanhoop overmeesteren. Ouders de goede dan maken prachtige plan nen voor het welzijn en geluk van hun kinderen. Ze nemen zich voor dat hun kroost goed opgevoed en goed onderwezen zal worden. Hun plannetjes falen, de kinderen stellen hun teleur, en aan alle kanten komen de moeilijkheden opzetten. Ten slotte vergeten zij al hun hoop van vroeger en laten alles, de kinderen inbegre pen, maar glippen.Maardat is niet de manier waarop groote man nen en vrouwen het lot overwonnen hebben. Want zoo vraagt men zich terecht af wat heeft de men schen in staat gesteld trotsche, on genaakbare bergtoppen te bestijgen, woestijnen door te trekken, den blik sem te breidelen, ziekte te overwin nen, de raadselen van de wetenschap en de geheimenissen van het leven op te lossen? Volharding! Het vaste besluit het begonnen werk goed te blijven doen. Niets groots in deze wereld is ooit tot een succesvol einde gebracht zonder volharding. Want zonder strijd. En niets kleins Evenmin zelfs niet de opvoeding van een kind, als men dat iets kleins kan noemen. Er is een oude volkswijsheid, die zegt, dat we niets in dit leven kun nen verwerven of tot stand brengen, zonder moeite. En in het boek der boeken staat de oude wijsheid: Doch laat ons goed doende, niet vertragen want te zijner tgd zullen wij maaien, zoo wfl niet verslappen... FLORIS C. s--- De prjjs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents', elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager moeten worden en hoe eventueel voor gesalarieerd toezicht enz. de noodig© gelden bijeen moesten worden gebracht. De verwachting werd uit gesproken dat er zeker wel personen waren, die zich bereid zouden ver klaren, deze kwestie te regelen om te zorgen dat een speelterrein be schikbaar kwam, hetgeen zeer wen- schelljk werd geacht. Het punt „Winkelweek” in behan deling genomen, vond algemeen© in stemming, wanneer er verschillende attracties aan verbonden worden. Waar het in deze vergadering alleen ging om de vraag of men in beginsel vóór het houden van een winkelweek was, werd, hoewel sommigen de feestelijkheden direct al wilden be spreken, een commissie aangewezen die mettertijd met meer uitgebreide plannen voor den dag zal komen. Uit en door die commissie is bereids een dagelijksch bestuur gekozen, op dat de gewone organisatie-werkzaam- heden een vlotter verloop zullen heb ber?. Met spontane medewerking van ie ingezetenen zal getracht worden een garantiefonds te vormen om zoo doende een behoorlijk feest te kunnen houden, althans msar dan alleen een etalagewedstrijd. Omtrent de verlaging van het gas en electrisch licht kwam men aan vankelijk niet metomljjnde voorstellen. Het vastrechttarief werd in vele ge vallen zeer onbillijk genoemd, vooral voor den kleinen zakenman, maar hoofdzaak was toch de hoog© prjjs voor gas en electriciteit in onze ge meente. De verzekering van een der aanwezigen dat over da geheele pro vincie door het P.E B. een verlaging zou worden ingevoerd, stelde niet ge rust. Het bestuur van „Pi. Belang” zou niettemin op verlaging aandrin gen en soepeler bepalingen voor het vastrechttarief trachten te verkrij gen. Da gasprijs werd ook niet ver geten hier werd vooral de steeds terugkomende meterhuur becritiseerd. Geheel© afschaffing van die meterhuur, zooals op meerdere plaatsen al is toege past door die kosten in de gasprijs te doen opnemen, werd o a. voorgesteld. - Ook zal in dien geest om verlaging worden verzocht. Bg de rondvraag werd nog al even gei fformeerd naar de pacht van het Gele Strand, waaropgeantwoord werd dat die op 31 Dec. 1935 afgeloopen zal zij o, doch dat verder niets bekend is, wat trouwens op 't moment van minder belang schijnt, daar er geen exploitatieplannen meer zgn. Het officieuss bericht dat er door jeugdi ge werkloozen op het strand een gebouwtje zal worden ingericht, zou, wanneer dit inderdaad het geval zal blijken te zijn, de pacht van het Gele Strand overbodig maken. Niets meer voor de rondvraag aan wezig, sluit de voorz. te ruim 11 uur de vergadering. 2 April. Blijkens een in dit no. voorkomende advertentie, wordt hier a.s. Dinsdag 9 April in het gebouw van den Ned. Protestantenbond de film„Op Hoop van Zegen” vertoond. Deze film vervaardigd naar het wereldberoemde meesterwerk van Herman Hegermans, is de beste Hol- landsch© klank film tot nu toe ver vaardigd. Alleen het ontroerende spel van Neerlandsch grootste tooneelspeelster, mevr. Esther de Boer—van Rijk, in haar creatie van Kniertje, is een bezoek reeds meer dan waard. Wan neer we als verdere mede-spelenden noemenWillem v. d. Veer, Coen Hissink, Willem Hunsche, Jan van Ees, Aaf Bouber en anderen, dan mogen we verwachten dat velen in Workum en daarbuiten, de gelegen heid deze buitengewone mooie film te bewonderen, niet voorbij zullen laten gaan. 2 April. De Minister van Econo mische Zaken heeft aan de landbou wers alhier en omgeving inlichtingen gevraagd, waarom zij aan de land- arbeidersbonden overleg hebben ge weigerd over de vaststelling der arbeidsvoorwaarden, onder mededee- ling dat hg de bevoegdheid bezit dergeljjk overleg dwingend voor te schreven. WORKUM, 1 Aprili 1935. Binnen korten tyl werd dan hedenavond de tweede ledenvergadering gehouden van de vereen. „Plaatselijk Belang” alhier, op de bovenzaal der sociëteit „Harmonie”. De voorzitter, de heer S. S.JHobma, die in z’n openingswoord allen, ia ’t bizonder den Edelachtb. Heer Burge meester onzer gemeente, hartelijk welkom heette, herinnerde aan eenige belangrijke punten, die in de vorige vergadering ter tafel werden gebracht doch niet direct konden worden afga handeld, waarom nu weer een vergade ring was belegd. Spr. hoopte dat de besprekingen steeds op aangename wijze gevoerd zuiden worden en mochten leiden tot nut van het alge meen belang. De notulen, voorgelezen door den secretaris, den heer E. Robijns, konden de goedkeuring van alle aanwezigen wegdragen. Hierna kroeg de burgemeester het woord, die slechts voor beperktentgd de vergadering kon bg wonen. B(j het gemeentebestuur bleken enkele mis sives te zgn b nnengekomen, die naar spr.’s oordeel de vereen. „PI. Belang” mln of meer raakten, waarom hg van die stukken in deze vergadering mededeeling wenschte te doen om daarna advies te ontvangen. Het be trof: le. Een verzoek van de Neder- landache Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer „Mooi Nederland” om aan een te houden nationale tentoon stelling te Amsterdam medewerking te veriaenen. Zeer uitgebreid en in bloemrijke bewoordingen was de be doeling van die tentoonstelling om schreven en werd tot deelname opge wekt, daar voor verschillende streken, zooals ook voor de steden rondom het IJselmeer, aparte stands beschik baar zouden zijn. 2e. Een mededeeling van den Directeur-Generaal van de P.T.T., dat de reclame ruimte op poststempels met 30 pCt. was verlaagd en berekend werd naar het aantal uitgaande poststukken. Met de ge meentebesturen werd uitsluitend on derhandeld hoewel natuurlijk in over leg met particulieren of vereenigingen de meest geschikte en voordeeligste reclame tekst samengesteld kan wor- len. Wat precies de verplichtingen zQq voor onze gemeente is in geen van beide gevallen nog bekend, maar spr.1 zou, wanneer ook van de zgde van?„Pi. Belang” iets voor deze zaak gevoeld werd, hieromtrent kunnen worden ingelicht. Nadat dit in over weging was gegeven, met de wensch dat B. en W. te zijner tjjd het stand punt van de vereen. „PI. Belang”, die hiermee nauw betrokken is, vernemen mocht, verontschuldigde spr. zich, dat hQ tot z’n spijt de vergadering moest verlaten. Het 3 3 punt van de agenda volgde au: mededeeling Streek-Federatie. In de vorige vergadering is reeds over aansluiting bg een eventueel op te richten Streek Federatie voor de Zuidwesthoek van Friesland gespro ken en die oprichting is nu een feit geworden, aldus de voorzitter. Het eerste werk van die nieuwe vereeni- gtng zal zij a de uitgave van een gids voor de geheele Zuidwesthoek. Over die uitgave en over de advertentie- condities ward nogal even van ge dachten gewisseld, doch ééu en ander was reeds een voldongen feit, zoodat het gesprokene alleen leidde tot een juister inzicht van de gang van zaken en van de opzet dezer propaganda-poging. Een bespreking over een speel terrein voor de jeugd werd vooraf gegaan door een korte inleiding. Het gemeente-sportterrein vond men wel geschikt, maar waarschijnlijk zal de voorwaarde gesteld worden dat er bij openstelling voor de jeugd toezicht aanwezig moet zjjn, of dat er althans een vereeniging bestaat, die aan- sprakelftk kan worden gesteld. Een commissie zou kunnen onderzoeken, waaraan zoo al voldaan moest wor den. Een oproep aan belangstellenden en ouders van kinderen scheen de juiste weg te zjjn, en dan zou bljjken of er een vereeniging gesticht zou RISO. tabletje

Friso nl | 1935 | | pagina 1