te Workum op Maandag 27 Mei 1985 voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Nieuws- en Advertentieblad Coffeïne-vrije Koffie. Firma SIMON GAASTRA 50 of. per pakje. Distributie gekookt Rundvleesch. Zitting van het hoofdstembureau. VERKIEZING GEMEENTERAAD. Nummering der Kandidatenlijsten. 61ste Jaargang ZATERDAG 18 MEI 1935. No. 21 Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws Adverteert in dit blad. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Gemengd Nieuws. bon no. 77. GOEDHEID. candidaten. Workum, den 15 Mei 1935. De Voorzitter voornoemd, C. E. van KOETSVELD. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot utterly k Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten zitter in de plaats [van wjjlen den heer H. v. d. Gaast. Gekozen werd de heer A. Gaastra. Is het gebruik van gewone koffie U om de een of andere reden verboden, gebruikt dan het nieuwe merk coffeine-vrije koffie Samengesteld uit de fijnste kof- fiesoorten en bereid op de meest moderne wijze, zal dit nieuwe product U ongetwijfeld voldoe ning geven. De prijs is uiterst concurrent gesteld op Verkrijgbaar bij iedere winkelier Stoom-koffiebranderij en Theehandel - WORKUM (Nadruk verboden.) De Canadeesche vijfling. De vijfling van de familie Dionne 14 Mei. Vorige week bracht de „Robinson” reclame-auto ook weer aan onze plaats een bezoek. De ver sterkte gramafoonmuziek en de aan prijzing van dit schoeisel kwamen zeer duidelijk door. Na een kort op onthoud zette de frisch geelgeverfde wagen met aan weerszijden een „Robinson”-schoen en het welbekende „Robinson”-mannetje z’n reclametocht elders voort. In de week van 20 Mei—26 Mei 1935 is geldig Nieuwe kaarten zullen ALLEEN op Donderdag 23 Mei 1935 des voormid- dags van 11—lU/g uur worden uitge reikt ter gemeente-secretarie. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager gens anders. Het hangt heelemaal van onszelf af, of we haat in ons hart hebben of niet. Want het is ons hart en wij zijn *r de poortwachters van. Wfl kunnen haat er wel buiten hou den, als we dat willen En dat zou wel verstandig zfjn. Want haat doet ons alleen maar kwaad in gemoed, lichaam, geest. En bovendien voegt baat nog maar vuur bij het vuur waardoor de haat ontstond. Soms ge bruikt men vuur om vuur te bestrij den, bij boschbranden en zoo. Maar men kan geen haat met haat bestrij den. Neen, haat kan men alleen maar met liefde, en toewijding en begrijpen bestrijden. Gevaarlijk vervoer op de Ameri- kaansche en Canadeesche Spoor wegen. In het afgeloopen jaar vervoerden de Amerikaansche en Canadeesche Spoorwegen ongeveer 140 millioen kilogram gevaarlijke ontplofbare stof ten, millioenen liters benzine, enorme hoeveelheden samengeperste gassen, zure, vergiftige en gemakkeljjk ont vlambare vloeistoffen, tijdens welk vervoer slechts zes menschenlevens verloren gingen. Deze ongevallen waren niet aan de nalatigheid der spoorwegen te wjjten. Tjjdens het transport vatten alleen speelgoedtorpedo’s vuur. Deze torpe do’s bleken niet bestand tegen de lichtste schokken. Diefstallen van waardevolle boeken uit de universiteit te Keulen. Sedert 1930 verdwenen uit de bibli otheek van de universiteit van Keulen voortdurend waardevolle leerboeken, zonder dat ’t gelukte den dader op te sporen. De politie heeft thans echter in dit verband den 27-jarigen werkloozen, ongehuwden leeraar aan een middelbare school gearresteerd. Bjj de arrestatie was de man, die wekelijks 10 tot 15 boeken uit de leeszalen der universiteit had weg genomen, in het bezit van 6 groote wetenschappelijke deelen, die hy dienzelfden dag uit de bibliotheek van het Duitsche seminarium had gestolen. Een in zijn woning ingestel de huiszoeking bracht nog 185 boe ken aan het licht, allen eigendom van de universiteit. Een groot deel der overige gestolen deelen had de man aan boekhande laars in Keulen en Bonn verkocht. De namen der opkoopers werden door den dief genoemd. Eenigen hun- Lieve deugd, hoor ik iemand zeg gen. Kom me asjeblieft niet met van die Zondagsscnoolwoorden aan zoo- als goedheid, en braafheid en liefde, daar word ik wee van, schei uit asje blief... Tja, wat daAr nu op te zeggen En van waar die af keer? Komt het misschien, doordat deze afkeerige en met hem vele anderen nu niet van die prettige ervaringen heeft op gedaan met lieden die zoo erg met hun goedheid en braafheid en liefde te koop liepen. Heeft hjj misschien huichelarij op dit gebied gezien? Of komt het misschien, doordat de af keerige om hem nu zoo maar even te noemen een verkeerd begrip van goodheid heeft, en van liefde, dat is: de liefde tot den evenmensch? Komt het misschien, doordat ten ge volge van een geheel verkeerde in terpretatie goedheid en liefde ten slotte synoniemen z\jn geworden voor slapheid, sulligheid, goedigheid, on benulligheid, kwezelachtigheid en femelarlj Ja, in dat geval kan ik het den „afkeerige” niet eens kwalijk nemen, als hij „wee” wordt van die „Zondagsschoolwoorden”. Maar hoor eens hier, mQn waarde, de wereld moet toch hervormd wor den door juist die twee dingengoed heid en liefde. Laten we ze dus eens beter bekijken, een beter idee erover zien te krijgen, en omtrent hun wer kelijke beteekenis. Want ja, afkeerige, de wereldhervorming wordt in uw en m(]n hart uitgevochten. Heusch, nor- De Voorzitter van het hoofdstem- bureau der gemeente WORKUM voor de verkiezing van de leden van den raad dier gemeente maakt bekend, dat genoemd hoofdstembureau op Maandag, den 20 Mei a.s. des namid- eene over te Toronto mag zich thans reeds in het bezit van een kapitaal van 150 000 dollar verheugen en tegen den tijd, dat de kinderen hierover mogen be schikken, dat is wanneer zij achttien jaar zfln, zal dit kapitaal waarschijn lijk nog aardig zijn aangegroeid. Voor het jaar 1936 zal een kalender worden vervaardigd met de beeltenis van den vijfling en het zoo juist ge- teekende contract tusschen de voogden van de babies e i een groote drukkerfi zal het fonds ten bate van den vyf ling binnen een jaar waarschijnlijk met een bedrag van ongeveer 35 000 dollar doen vermeerderen. Amok op Celebes. De Gouverneur van Celebes seinde aan de Regeering, dat een zekere K. in het landschap Balangnipa amok heeft gemaakt. Hij doodde drie per sonen, terwijl drie anderen zwaar en een licht gewond is. De amokmaker die gewapend was met een speer en een kris, is bij een aanval op de politie door eenmantri- politie doodgeschoten. Botter lek geslagen. Woensdagmorgen om half 3 is door het slechte weer en dan plasregen de botter Harderwijk 41, schipper P. Petersen, den koers kwijtgeraakt en bij de Nek In het Hoornsche Hop op den dijk geslagen. De botter geraakte daarbij het roer kwijt en kreeg een lek. Het water stroomde naar binnen en met zeer groote moeite hebben de schipper en zjju knecht het schip drijvende gehouden. Na een angstig uur werden zij opgemerkt door de Bunschoters de Bu 99 en de Bu 146, schippers Heine en De Zwaan. Deze hebben de Harderwijk 41 op sleep touw genomen en m de haven van Hoorn binnen gebracht. De schuit stond vol water en was op het punt om te zinken. De materieele schade is aanzienlijk. Internationale valsche munter gearresteerd. De federale politie heeft te New- York den 48 jarigen Oostenrjjker Victor Lustig gearresteerd, die berucht is als een der grootste valsche mun ters der laatste jaren. Valsch bank papier tot een bedrag van 52.000 dollar en valsche munters materiaal werden bij hem in beslag genomen. Lustig is reeds tientallen keeren gearresteerd, zonder dat men vol doende bewijs tegen hem kon verza melen. ner hebben daarop de boeken uit eigen beweging aan de bibliotheek teruggegeven, anderen zullen zich moeten verantwoorden wegens heling. De waarde van de gestolen boeken kan nog niet by benadering gescha: worden. Voorts werden in het bezit van den gearresteerde verscheidene hon derden losse bladzijden gevonden, die hy uit leerboeken gescheurd had. Film als getuige décharge. In een voor de Vfjfde Kamer der Arrondissementsrechtbank te Amster dam gediend hebbende strafzaak, die met gesloten deuren is behandeld, is voor het eerst in Nederland, door den verdediger mr. W. Loeb, advocaat te Amsterdam, gebruik gemaakt van een korte documentaire film, teneinde daarmede het standpunt der verdedi ging betrfff«nde de plaatselijke situ atie te argumenteeren. Deze film was daartoe vervaardigd door de Film- associatie Visie, onder leiding van Max de Haas. - 16 Mei 1935. By de op 14 Meij.l. gehouden candidaatstellirg voor leden van den gemeenteraad z|jn bij den Voorzitter van het Hoofdstembureau alhier de volgende lijsten ingeleverd 1. Lijst der C.H., waarop candidaat zijn gesteld: de Vries Wzn., H. Faber, D. Jonkman, R. H. Boersma, H. Tjeerde, D. J. Hoekstra, G. T. Visser, D. C. Notten, D. Th. van DQk, Fzn., J. Koopen Sr., J. 2. L(jst R K., waarop candidaat zijn gesteld Brandsma, A. Westendorp, S. Tj. IJdema, E. Ketelaar, R. J. Jongstra, B. Westra, E. 3. Lijst Vrijzinnigen, waarop candi daat z|jn gesteld: Gaastra, P. de Roest, E. Zejjlstra, A. Schotanus, N. W. Gaastra, S. Haa?sma, R. 4. Lijst A.R., waa op candidaat zQu gesteld Haijtema, H. Ferwerda, A. Stellingwerf, G. Pruiksma, P. Nauta, H. P. 5. Lijst S.D.A.P., waarop candidaat zijn gesteld: van Emmeren. K. C. Dijkstra, P. Cnossen, L. 6 Hjst R.K., waarop candidaat zijn gesteld de Jong, B. R. de Wolf, IJ. J. 16 Mei. Zaterdag j.l. werd op het terrein aan de Trekweg een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tusschen de plaatselijke clubs „Storm vogels” II en „Geel Zwart”. De eind stand was 5—1 in ’t voordeel van „Stormvogels”. Voor a.s. Zaterdag staat aangekon- digd een thuiswedstrijd om de beker tegen „Quick”. Aan het verzoek van Stavoren om deze ontmoeting uit te stellen kan waarschijnlijk niet vol daan worden. Da Voorzitter van het als cen traal stembureau optredend hoofd stembureau voor de verkiezing van de leden van den raad der gemeente Workum brengt ter openbare kennis, dat op Donderdag 23 Mei a s. des middags 12 uur, in een voor de kie zers toegankelijke zitting, zal gehou den worden in het stadhuis de bjj artikel 50a der kieswet voorgeschre ven nummering van de voor die ver kiezing ingeleverde geldige candida- tenljjsten zal plaats hebben. Workum, 16 Mei 1935. De Voorzitter voornoemd, C. E. van KOETSVELD. WORKUM, 11 Mei. Hedenmorgen vergaderde de afdeeling „Workum en Omstr.” van de Friesche Maat schappij Landbouw, onder leiding van den vice-voorzitter, den heer J. Haagsma. Mededeeling werd gedaan van toetreding van een nieuw lid. Het oordeel van de vergadering werd gevraagd Inzake een verklaring, dat de pachtloonen niet te hoog zyn. Aan het hoofdbestuur der Maatschappij zal van onze afdeeling uit gemeld worden, dat de huurprijzen in deze omgeving wel aan den hoogen kant zjjn. Betreffende eene vergadering te Leeuwarden gehouden deed de heer Jonkman eenige mededeelingen over aanstaande regeeringsplannen, die weinig sympathie vinden by de leden. Ofschoon men weet weinig invloed op zulke besluiten te kunnen uitoefe nen meent men toch maar niet by de pakken te moeten neerzitten, maar acht men het gewenscht zjjn stem te laten hooren opdat die maatregelen verzacht worden. De agenda van de a.s. algemeens vergadering wordt behandeld. Het punt betreffende runderhorzel- bestrjjding trok alleen de aandacht. Na algemeene bespreking werd met flinke meerderheid besloten vóór wettelijke bestrijding. Ofschoon hui verig voor op te leggen maatregelen van hooger hand begreep men toch, dat alleen algemeen voorgoschreven be strijding kon helpen tegen deze plaag voor het jongvee. Tot afge vaardigde en plaatsvervanger naar de vergadering warden benoemd de heeren N. W. Schotanus en A. Gaastra. Tot bestuurslid van de afdeeling ter vervanging van den heer H. v. d. Gaast, werd by herstemming met den heer F. Vrolijk benoemd de heer J. Wester huis, die de benoeming aan nam. De stemming voor een lid van het pachtbureau (plaatselijk deskundige), mede wegens het overlijden van den heer v. d. Gaast, had tot resultaat, dat met den heer J. J. Noordenbos werd aangewezen de heer D. Gerrit sen te Heidenschap. Met algemeen goedvinden werd be sloten tot het houden van de gewone afdeeling veekeuring. Aan het bestuur werden enkele veranderingen in de rubrieken in overweging gegeven. Ten slotte werd door den heer R Jonkman een uitvoerig verslag uit gebracht van de gehouden vergade ring van de Landbouw Crlsis-organi- satie aangaande de loonsovereenkom- sten. Daaruit bleek, dat de commissie had toegegeven aan een eisch om aan losse werkkrachten buiten de hooiing 25 cent uurloon te geven. Voor dit aanbod, oorspronkelijk 23 cent, vroeg spreker steun van de nu aanwezigen. Nog is geen bericht ontvangen, dat dit wordt geaccep teerd. Mocht dit niet het geval zijn, dan wordt dit aanbod ingetrokken, omdat het sociaal economisch mogelijke huns inziens reeds ver overschreden is De steun werd algemeen verleend. Na afloop van de ledenvergadering werd een bestuursvergadering ge houden ter verkiezing van een voor- Winkelweek Juli 1935. Thans iets over de etalage-wedstrQd. Dit zal worden een etalage-tentoonstelling met attractie, waarover nadere in structies volgen. De etalage-wedstryd moet dan ook worden een groote tentoonstelling in ’t kleine Workum laat iedere winkelier zich inspannen om iets te presteeren. Gryp de gele genheid nu deze zich voordoet. Win keliers, laat ons na afloop der win kelweek kunnen schrijven dat bij deze etalage-tentoonstelling iets is geleverd wat de vorige wedstrijden geheel overtrof. Burgerjj van Workum helpt allen mede deze plannen te doen slagen, dat onze plaats te klein moge wor den voor den grooten stroom van bezoekers. Laat het een winkelweek worden zooa’s in de geschiedenis van Workum nog niet is geboekt. Dan zal een ieder die nering of bedryf voert de resultaten in tast baren vorm gevoelen. Waar verschillende attracties nog afhangen van de deelname is het de commissie thans nog onmogelijk een volledig programma te vermelden, doch dit volgt spoedig. De volgende week mededeelingen over de luchtballon en de daaraan verbonden attracties. Dr. T. F. Opie geeft wel een heel simpele, maar treffende verklaring omtrent de werkelijke beteekenis van goedheid. De wereld, zegt hij, wordt niet gewonnen door wetenschap, theo logie of geld, maar door eenvoudige goedheid die de harten der menschen wint en verwarmt en ze alle samen brengt in één groote broederschap. De macht van goedheid is bovenjalle berekening. Goedheid is krachtiger en machtiger dan kwaad. Goedheid baant zich rustig een weg, gelijk de stralen van de zon, door een wereld van zelfzuchtigheid en verwording. Goedheid houdt inliefde. Liefde die niet het element en de natuur van goedheid bezit, kan in werkelijkheid in het geheel geen liefde z(jn. En goedheid zonder liefde is ook onmo gelijk. Goedheid beteekent ook recht vaardigheid. Want goedheid die niet rechtvaardig is is geen goedheid, doch iets veel zwakkers, iets blinds en levenloos. En rechtvaardigheid die zonder goedheid is, is koud, be rekend en onbuigzaam. Goedheid houdt ook in waarheid, reinheid, op rechtheid. Alles wat deze drie dingen niet in zich sluit, is de term „goed heid” niet waardig. Inderdaad, goed heid die niet waar, rein en oprecht is, is geen goedheid, maar Imitatie en huichelarij. Er is niets zwaks of weekeljjks in goedheid. Zjj is juist majestueus, machtig, verheven, koninklijk. Zfl schjjnt in deze oude wereld geljjk het radium tusschen de lagere elementen. Goedheid is ook aanstekelfjk. Goed heid transformeert, verbetert, her vormt. Goedheid is verheffend. Met goedheid in ons hart, laten we het vriendelfjke licht der menschelfjke vriendelijkheid en genegenheid over onze medemenschen schijnen, maken duistere hoeken van verdriet en zor gelijkheid lichter, worden we een bljj schijnend licht, een hoopgevend baken wellicht voor iemand die in duisternis en ongewisheid over de zee der menschelQke ervaring dobbert en slechts hoop put uit dat eene, kleine lichtje... Te deksel, „afkeerige”, zflt ge nu nog zoo afkeerig van die „Zondagsschoolwoorden” FLORIS C. dags 7 uur in het stadhuis in openbare zitting zal beslissen de geldigheid der op 14 Mei j.l. in geleverde lysten van candidaten voor de stemming ter verkiezing van de leden van den raad voor noemd, benevens over de hand having van de daarop voorkomende K' Paardenmarkt FRISO.

Friso nl | 1935 | | pagina 1