Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldepb. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz Hendrik Nannes en Catrijn Epes Leen te Bolsward. Distributie gekookt Rundvleesch. Uitslag verkiezing Gemeenteraad. No. 26 ZATERDAG 22 JUNI 1935. 61ste Jaargang Officieel Gedeelte. Adverteert in dit blad bon no. 82. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 I a r In de week van 24 Juni—30 Juni 1935 ia geldig Dit blad verschQnt dea Za terdags en kost per kwartaal 50 cent»franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ct.« Ingezonden stuk ken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiön tot uiterl^k Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten De Voorzitter van het Hoofdstem bureau, tevens Centraal Stembureau voor de^verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat het besluit, waarbij de uitslag der verkiezing is vastgesteld, voor een ieder ter inzage is nedergelegd ter secretarie dezer gemeente. Workum, den 21 Juni 1935. De Voorzitter voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De prijs dor Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Groctere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Burgerlijk Armbestuur worden aan gewezen de heeren Haijtema, Brand- sma en Boersma. Punt 8 Aanbieding van de rekening over 1934 van het Gas- en Electricl- teitsbedrijf. Aangewezen de heeren Westendorp, Jonkman en Ferwerda ter fine van onderzoek. Punt 9. Aanbieding ter vaststellng van het primitief kohier van honden belasting. Het tot een bedrag van f342 opge reikt ten aanzien van de maakt kohier van hondenbelasting voor 1935 wordt vastgesteld, na enkele opmerkingen waarop nadere informa ties zullen worden ingewonnen. Punt 10. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op de heffing van hondenbelasting. In artikel 3, luidende: „Als honden ter bewaking van gebouwen en erven zullen alleen die worden beschouwd, welke voortdurend vastliggen", de laatste woorden te vervangen door „welke niet buiten huis en eif komen." Punt 11. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening op de hef fingen invordering van sluisgelden etc. In de verordening de benaming Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Maandag 17 Juni 1935, des namid dags 7 30 uur. Voorzitter, de heer C. E. van Koetsveld, burgemeester. Secretaris de heer D. van der Goot. Na opening met voorlezing van het formuliergebed, doet de voorz. me- dedeeling van een bericht van ver hindering van den heer R. H. Jonk man. Punt 1. Notulen van de vergadering van 11 Mei j.l. Deze twarden onveranderd goed gekeurd. Punt 2. Ingekomen stukken. a. Resoluties van de Ged. Staten houdende goedkeuring van de volgen de raadsbesluiten 1. onderhandsche verhuring van een kamer in de sluiswachterswoning aan N. Visser. 2. wijziging der leenlngsovereen- komst met de Doopsgezinde gemeente 3. wijziging begrooting gasbedrijf Pad. en, d?? geen a^®“®®n belang, b. Resolutie van de Ged. Staten houdende vaststelling van de reke ningen van het electriciteitsbedrQf, het gasbedrijf en van de gemeente over het dienstjaar 1933; c. Bericht van de Ged. Staten, dat het afschrift van het raadsbesluit tot wijziging der verordening op woon wagens en woonschepen door hen is ontvangen d. SchrQven van den Minister van Sociale Zaken, dat het verbeteren van vaarten in werkverschaffing voorloopig niet voor subsidie in aan merking komt, aangezien nog wel voor 2 jaar werkgelegenheid bestaat. Voorts komt het den Minister niet gewenscht voor, met het oog op den aard van het zware werk, dit door jeugdige werkloozen te doen ver richten. e. Proces-verbaal van de opneming van kas en boeken b{j dengemeente- Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis, dat Bestunrders-Collatoren van het Hen drik Nannes en Catrijn Epes Leen te Bolsward voornemens zflu over te gaan tot de begeving van een studie beurs. Nakomelingen uit de familie van de Stichters, die naar de beurs wenschen te dingen, zullen zich, onder overleg ging van een geboorte-acte en met vermelding van genoten onderwijs, vóór 15 Augustus a.s. schrifceljjk moe ten aanmelden bjj den Secretaris-Ont- vanger Ds. J. Vink te Bolsward. Zfj dienen dan den leeftijd van 12 jaren te hebben bereikt en dien van 24 jaren niet te hebben overschreden. De begiftigde zal vrij zijn in de keuze van een vak van studie. Workum, den 20 Juni 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. doch slechts een particulier belang van den verzoeker betreft, zjjn B. en W. van meening dat het verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. Er bestaat echter geen bezwaar, dat adressant op eigen kosten een brugje legt. De heer Haijtema meent dat de ge meente daar vroeger een brugje heeft onderhouden en dat er later heeft laten wegnemen. Kan men er nu zoo af? De voorz. antwoordt dat de ge meente aan particulier belang niet kan tegemoet komen, want het weg nemen van het brugje duidt er op dat er toentertijd geen behoefte aan bestond. De heer Westendorp acht het 't best dat de buren het in der minne schikken, zooals dat voor kort nog geschiedde; dat is beter dan dat er een brugje komt, onverschillig of dat door de gemeente of door adressant te vervangen door „sluis-, baken-, vuur- en bruggelden." Punt 12. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op de vleeschkeuring. Door de Regeeriog is er op aan gedrongen een verscherpt toezicht uit te oefenen o.a. op de invordering van gelden, geheven krachtens het Crisis varkensbesluit, terwijl voortsis gebleken dat er in de practyk be zwaren zijn verbonden aan de inning van de keuringsgelden door denkeu- ringsveearts. Een en ander was aan leiding in de verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch de woorden „ten huize van den Keu- ringsveearts, hoofd van dienst” te vervangen door „ten kantore van den gemeente-ontvanger”, alwaar met ingang van 1 Juli a.s. aangifte en betaling zal moeten geschieden. Al deze verordeningswQzingen wor den goedgekeurd, hoewel over de laatste nog enkele opmerkingen wor den gemaakt. De meeste bezwaren konden echter ondervangen worden en verder verzekerde de voorz. dat elke maatregel genomen zou worden, die het ongerief kan verminderen en aan een goede naleving van de ver ordening geen schade doet. Punt 13. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het raadsbesluit d.d. 4 Februari 1935 tot wijziging van de gemeente-begrooting 1935 Van Ged. Staten is bericht ont vangen dat tegen het maken van een nieuwe rioleerlng geen bezwaar be staat, met uitzondering van het nieuwe gedeelte hoofdriool op het Zuid tus- schen de woning bewoond door H. - Pruiksma tot even voorbg de woning r? van P. Schaap, voor welk gedeelte het bestaande hoofdriool en verder af komend materiaal gebruikt kan worden. Tegen deze wijziging bestaan geen bezwaren, terwjjl de oorspron kelijk geraamde kosten van f9860 hierdoor teruggebracht kunnen worden tot f9260. B. en W. stellen voor het raadsbesluit van 4 Febr. j.l. dienovereenkomstig te wijzigen. De heer Haijtema vindt deze be zuiniging van 1600 heel welkom, doch spr. had nog mooier gevonden wan neer deze mogelijkheid door den gem.-architect was aangegeven. De voor?, antwoordt dat de plannen van architecten hoofdzakelijk het technisch meest gewenschte omvatten en daarbij niet in de eerste plaats met het financieele rekening kan worden gehouden, tenminste niet wan neer een begrooting van algeheele vernieuwing wordt gevraagd. Over de uitvoering, al of niet goedkooper, beslist, evenals in het particuliere leven, de opdrachtgever. De heer Westendorp vraagt of de rjjweg ook breeder wordt en de zgn. „geeltjes" niet met de oude steen verbreed kunnen worden. De heer Dijkstra zou dan alle bal- steenen willen opruimen omallesmet de oude steen uit de Wtjmerts te bestraten. De vrij komende balsteenen kunnen onder de nieuwe rijweg worden gebracht. Hierop volgde een geanimeerde be spreking, doch een beslissing hier omtrent zou na afhandeling van de agenda worden genomen. Het voorstel van B. en W. betref fende de rioleering, dat aanleiding gaf tot dit bestratingsplan, doch hierop overigens geen invloed heeft, werd nu zonder hoofdeljjke stemming aangenomen. Punt 14. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een leening, groot f11 600 met den Staat der Nederlan den voor den bouw van twee brug gen Nadat met het bestuur van het Werkfonds overeenstemming is be- j voorwaar- den, waaronder het maken van twee bruggen nl. te Nijhuizum en over de Diepe Dolte, zal worden uitgevoerd, heeft de Staat der Nederlandan zich bereid verklaard ter financiering van deze werken aan onze gemeente een voorschot te verstrekken van maximaal f11 600. Het voorschot zal over de eerste vijf jaren renteloos worden verstrekt, daarna zal indien de financieele toestand der gemeente, naar het oordeel van de Minister van Binnenlandsche Zaken en van Financiën, het toelaat, rente ver schuldigd zjjn, terwijl de aflossing telken jare minstens 2 pCt. zal be- dragen. B. en W. stellen voor tot het „haven-, sluis-, baken en vuurgelden" aangaan van bovenbedoelde overeen komst met den Staat te besluiten. Op een vraag van den heer Faber of het bekend was dat het voorschot voor 5 jaar renteloos was en niet zooals eerst medegedeeld werd voor den tijd van 50 jaar, wordt geant woord dat alleen wanneer de ge meente in goeden doen komt rente ver schuldigd is, wat dan ook niet zoo bezwaarlijk is, maar anders zal ook gedurende de eerste 50 jaar niets betaald behoeven te worden. Deze voordeelige leeningsovereen- komst kan natuuurlijk de volle in stemming van den Raad wegdragen. Punt 15. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het aan de biiz. schoolbesturen over het jaar 1933 toekomende bedrag der vergoeding bedoeld in art. 101, le lid der L.O.- wet 1920. Voor het lager onderwijs wordt deze vergoeding berekend naar de kosten per leerling van de openbare school, die over 1933 f 8 65 bedroegen, plus f0.50 per leerling voor admini stratiekosten, is totaal f9.15. Voor de bfjz. U.L.O.-school wordt de vergoe ding bepaald op het gemiddeld be drag per leerling van overeenkom stige openbare scholen lu gelijksoor tige gemeenten, alzoo een bedrag van f 11.61 per Jeerling. Om de drie jaren wordt de vergoeding vermin derd tot het bedrag hetwelk noodig is tot goedmaking van de over die jaren werkelijk gemaakte kosten, die uit de vergoeding mogen worden be streden. Deze verrekening vindt thans weer plaats over de jaren 1931, 1932 en 1933. Met uitzondering van de R.K. Meisjesschool is door alle scho- i meer uitgegeven dan het totaal bedrag der vergoedingen over die jaren zou be dragen, zoodat het over 1933 vast te stellen vergoedingsbedrag niet be hoeft te worden verminderd, behalve dat van de R K. Meisjesschool met f71.07. De op bijgevoegden staat voorkomende vergoedingsbedragen worden hierop onveranderd vastge steld. Punt 16. Behandeling van een schrijven van de Gedeputeerde Sta ten inzake de gemeente-begrooting, dienst 1935. Door Ged. Staten z(jn verschillende aanmerkingen op de gemeente-begroo ting gemaakt, en worden nu verla gingen van enkele uitgaafposten ge vraagd. Noodgedwongen worden de meeste dier verlagingen aangebracht, hoewel er groote kans bestaat dat enkele bedragen toch overschreden zullen worden. Waar dit zeker het geval zal zQn, zooals bQ verlaging van telefoon met f 50, uitgaven politie met f40 en veiligheid op het Qs van f200 te brengen op f 100 (practisch een memoriepost, doch b(j eventueele ge vallen het oorspronkelijk geraamde bedrag wel noodig) zal Ged. Staten worden verzocht van deze verlaging af te zien. Ook van de vermindering van de subsidie aan het Groene Kruis met 10 pCt. zal getracht worden Ged. Staten terug te brengen. (Zie vervolg Raadsverslag pagina 4) ontvanger op 7 Juni 1935. f. Verslagen over 1934 van 1. het Friesch Volkssanatorium. 2. de V ereenigiug van N ederlandsche gemeenten. 3. de provincie Friesland. B. en W. stellen voor de onder a t/m f vermelde stukken voor kennis geving aan te nemen. De heer Westendorp betreurt het dat aan de verbetering van vaarten voorloopig niets gedaan zal kunnen worden. De motieven die de minister aanvoert, vindt spr. zwak, want an dere werkgelegenheid is er in onze gemeente wel voor jaren en moet de vaartenverbetering daar dan op wach ten of overbRjven omdat het werk te zwaar geacht wordt voor jeugdige werkloozen Spr. stelt voor den minister te verzoeken op dit besluit terug te komen. De heer Boersma meent dat waar men kan lezen „Jong-Holland snakt tiaar werk”, hiermee nu weinig re kening wordt gehouden, want dit werk zou de jeugd van Workum wel graag willen aanpakken. Spr. ver zoekt B. en W. er bjj den minister op aan te dringen om toch uitvoering van dit werk te verkrijgen. De voorz. geeft weinig kans op succes, doch heeft geen bezwaar in de vergadering van B. en W. te bespreken of en hoe men een her haling van dit verzoek kan doen. Hierna worden bovengenoemde stuk ken voor kennisgeving aangenomen. g. Verzoek van het Burgerlijk Arm bestuur om goedkeuring van 2 be- duiten tot wijziging der begrooting tljner administratie over 1934. Overeenkomstig het voorstel van 8. en W. worden de overgelegde be- grootingswijzigingen goedgekeurd. h. Verzoek van het bestuur der ijsclub „WTorkum” om op het „groene strand” een.ijsbaan te mogen aan leggen. Dit verzoek wordt in handen gesteld van B. en W. om prae-advles. i. Mededeeling dat het in de be doeling ligt op de nieuwe begraaf plaats een bergplaatsje voor de baren te maken, op de plaats, welke op de hierbjj overgelegde situatie-teekening wit-gearceerd is aangegeven. Kosten f430. j. Ingevolge het in uwe vorige vergadering gedaan verzoek, wordsn hierbij overgelegd de aan de fa. Hobma gezonden missives, waarbjj haar de voorwaarden zijn medege deeld waaronder toestemming werd verleend om gebruik te maken van de kadijk als opslagplaats van ma terialen. De heer Boersma vindt de kosten f430 voor een barenhuisje wel wat hoog en dacht dat op dit bedrag wel iets bezuinigd kon worden door de afmetingen wat kleiner te nemen en het gebouwtje op een betonfundee- ring van hout op te trekken. De heer Dijkstra zegt dat de berg plaats niet kleiner kan, misschien kon het iets minder hoog, doch overi gens is het heel eenvoudig en niet te hoog begroot. Over de onder j genoemde mede deeling wordt by de rondvraag nog nader gesproken en een voorstel ge daan tot opzegging van de verpach ting onder de thans geldende voor waarden. Punt 3. Verzoek van G. Twynstra om van gemeentewege een brugje te leggen over de z.g. Gracht in het Heidenschap. Waar het hier geen openbaar voet- wordt gelegd. Overeenkomstig B en W.’s stand punt besloten. Punt 4. Verzoek van H. Bergstrate Parrega om reductie op de door hem over 1934 verschuldigde erfpichts- canon. Adressant, die eigenaar is van de herberg „de Harmonie” te Parrega, Is deswege aan canon verschuldigd een bedrag van f28 92. Belangrijk vermin derde Inkomsten tengevolge van de weg verbetering geven ongetwijfeld aanleiding tot een tegemoetkomend standpunt, waarom B. en W. voor stellen de over 1934 verschuldigde canon met 50 pCt. te verminderen. Conform besloten. Punt 5. Verzoek van het uitvoerend comité voor de alhier te houden win- keiweekfeesten om van gemeente wege deel te nemen in het garantie fonds. Het comité vraagt om deelneming in het garantiefonds tot een bedrag van f300. Hoewel in het houden van deze feesten een gemeentebelang is gele gen, meenen B. en W. dat men niet op dit verzoek kan ingaan gezien de slechte toestand der gemeente-finan ciën en omdat eventueele inwilliging de goedkeuring van hoogere autori teiten vermoedelijk niet zou kunnen wegdragen. De heer Haijtema zou het uitvoe rend comité dat zich zoo in de weer stelt, ook medewerking van de zijde van de gemeente willen toonen, en mochten Ged. Staten dit besluit niet goedkeuren dan is het niet anders, maar probeeren kan men het toch. Bovendien is het maar een waarborg som en kost het die f300 niet, in het gunstigste geval heelemaal niets. De heer de Roest stemt hier geheel mee in. Ook de heer Westendorp voelt er wel voor, doch zou het uitvoerend comité dan willen verzoeken de groote attractie van de ballon-op- stQging te vervroegen van 5 op 2 uur, daar de boerenbevolking er dan ook nog wat aan heeft. De heer Hajjtema zou, wanneer men eenige bepaling aan die garan- tiesom verbond, dan liever willen verzoeken om eventueele werkzaam heden zooveel mogelijk door jeugdige werkloozen te laten verrichten. De voorz. is van oordeel dat de gemeente zich niet met de uitvoering van het programma enz. kan inlaten en voorts heeft men ook rekening te houden met een ongunstigs fiianci- eele uitkomst van de feesten. De heer Braudsma meent dat de gemeente zich toch niet aan deze medewerking mag onttrekken, waar straks met de heffing van de verma kelijkheidsbelasting de voordeelen van de te houden feesten ook weer in de gemeentekas vloeien. De heer Gaastra merkt op dat hier van onttrekken geen sprake is, doch de tyd voor het feest is te kort om nog daarvoor de resolutie van Ged. Staten te kunnen ontvangen, die vry zeker afwijzend zal zjjn, en intusschen heeft het comité zich dan bly gemaakt met een dooie musch. Do heer Faber veronderstelt dat een kleinere waarborgsom, b\jv. de helft van het gevraagde, meer kans heeft op goedkeuring van Ged. Staten. Het voorstel van den heer Haijtema om f300 voor de feesten garant te stellen, wordt verworpen met 6—4 stemmen. Voor de heeren Braudsma, de Roest, Haijtema en Westendorp. Tegen de heeren DQkstra, Ferwerda, Faber, Boersma, de Vries en Gaastra. Het voorstel van den heer Faber om de waarborsom te halveeren tot f150 wordt aangenomen met 9—1 stem die van den heer Ferwerda. Punt 6. Verzoek van het uitvoerend comité voor de alhier te houden wlnkelweekfeesten om vrijstelling van vermakelijkheidsbelasting. Deze vrijstelling wordt gevraagd voor de vrijkaarten van de aandeel houders, doch uit het prae-ad vies van B. en W. blijkt dat de uitzonderings gevallen, die in de verordening op de heffing van de vermakelijkheidsbe lasting genoemd worden, niet voor dit geval van toepassing zijn, zoodat dit verzoek zonder hoofdelQke stemming wordt afgewezen. Punt 7. Aanbieding van de rekening over 1934 van het Stadsburgerwees huis. Als leden van de commissie voor onderzoek van de rekening van het Stadsburgerweeshuis en die van het n i 1 t RISO. H-

Friso nl | 1935 | | pagina 1