voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Nieuws- en Advertentieblad Het maken van eenige werken op de Nieuwe Begraafplaats. Distributie gekookt Rundvleesch. Winkelweekfeesten te Workum. 61ste Jaargang ZATERDAG 6 JULI 1935. No. 28 Officieel Gedeelte. AANBESTEDING. Algemeen weekoverzicht Plaatselijk Nieuws Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 bon no. 84. Veldman, Groenten en i Radio- 5 t 1 hypotheken en pandbrieven wordt beperkt. •re m, en ?t k fc, Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Maandag 15 Juli a.s. des avonds 8 uur, onder ingezete nen der gemeente aanbesteden: Bestek en teekeningen verkrijgbaar ter secretarie vanaf Dinsdag a.s. tegen betaling van f0 50 per stel. Workum, den 4 Juli 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. >oi nd sr- •je Ön lis na lie en •o- at 3h ra ar at ra, st r i- e •t r e- 0- n s, et is- •r- e- at m Ik n- n- !g )e of re of ie Dit blad verschflnt des Za terdag» en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in t© zenden. Ad- vertentiën tot uiterlyk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten In de week van 8 Juli—14 Juli 1935 is geldig De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager Binnenland. Het bezuinigingsplan. Het was te voorzien, dat de felle critiek van de Tweede Kamer op het ontwerp-Bezuinigingsplan dek regee- ring tot uitdrukking gekomen in het Voorloopig Verslag, tot vry bedui dende wijzigingen op onderdeelen zou voeren. Toch schijnen slechts weinige critici geheel bevredigd te zyn en meer in het bijzonder de katholieke bladen toonen zich allerminst voldaan. De voornaamste verandering onder ging het onderwjjs-hoofdstuk. De re- geering is teruggekomen op haar voornemen om een groot aantal onder wijzers met volledige bevoegdheid als „kweekelingen" in dienst te gaan stellen en als zoodanig te gaan hono- reeren, maar daartegenover zullen de onderwijzers in het algemeen zich thans een salarisverlaging moeten getroosten, welke de regeering zelf als „zeer aanzienlek" aanmerkt; als aanvangssalaris wordt een som van f500 per jaar genoemd. De regeering belooft voorts ernstige aandacht te zullen besteden aan een verdere industrialisatie van ons land, maar ze schijnt niet bereid om bijzon dere organen in het leven te roepen ter bevordering dier industralisatie. Voor zoover het gezonde objecten be treft kunnen financieringsplannen door het Werkfonds worden verwezenlijkt. Aan de drooglegging van den N.O.- polder in» het voormalige Zuiderzee gebied kan de regeering pas denken, als het Bezuinigingsplan door de Kamers is aanvaardalsdan zullen spoedigst de noodige credieten worden aangevraagd. En de levensstandaard, ja, die moet nog verder omlaag. De regee ring vindt het erg zielig, zoo zegt ze het, zy het met andere woorden, maar het kan niet anders. Ze is ook over tuigd, dat aldus mede de koopkracht steeds verder zal dalen, maar het bezwaar heft de versoberingsnoodzaak niet op. ‘t Is nog te vroeg om reeds duide lijk te kunnen overzien, hoe de par tyen in de Kamer en het publieke gevoelen zich tegenover het gewijzigde ontwerp stellen, maar we voorzien nog steeds een felle oppositie en achten de aanvaarding van het plan nog geenszins verzekerd. Beperking van rente. Zeer vele leden van de Kamer bljjven vasthouden aan hun eisch, dat de regeering thans tegelijk met het Bezuinigingsplan maatregelen zal voorstellen, welke tot een aanmerke lijke verlaging van vaste lasten over de geheele maatschappelijke linie zullen voeren. Wat omtrent die ver laging tot nog toe werd bereikt, wordt zeer onvoldoende geheeten en men is niet bereid om langer genoegen te nemen met beloften op dat punt. In verband met deze meening zij ver meld, dat deze week bericht werd omtrent de a.s. indiening van een wetsontwerp, waarbij de rente van Buitenland. Een Eogelsch vredesoffer afgewezen. Engeland heeft zoo groote belangen by de handhaving van den vrede in Oost-Afrika, dat de regeering te Lon den by monde van den minister Lord Eden aan Mussolini den afstand grond gebied door Engeland aan Abassinië heeft voorgesteld, opdat het Zwarte Keizerrijk aldus een uitweg naar zee zou kunnen bekomen en er tegenover des te bereidwilliger politieke en economische concessies aan Italië zou kunnen doen. Mussolini heeft dit Engelsche aanbod kortweg afgewezen, daarmee te kennen gevende, dat Italië zich tot eiken prijs het onderste uit de Abessinische kan wenscht te verzekeren. Als het daarbij maar niet het spreekwoordelQke deksel op de neus krijgt! Het Engelsche publiek heeft zich ten zeerste verwonderd, toen Eden in het Lagerhuis het gedane aanbod kenbaar maaktein afstand van grond gebied ziet het publiek blikbaar een nationale vernedering. De eenige hoop der Engelschen op het behoud van den vrede in Afrika is thans nog op den Volkenbond ge vestigd, maar om middels Genève iets te bereiken is de hartelijke instem ming en medewerking van Frankrijk kaas, kortom voor de geheele zuivel, kwam wel het sterkst naar voren, maar ook voor andere bedry ven werd reclame gemaakt. Zoo zagen we o.a. een etalage van oude schoenen waar in duidelyk werd aangetoond dat de reparatie noodzakelijk vakkundig moet zijn om het schoeisel er weer als nieuw te doen uitzien. Niet alleen de zorgvuldige opgestelde, doch ook de eenvoudige keurig gerangschikte uit stallingen met uitgesneden of uitge- strooide letters deden het goed en droegen bij tot een feestelijke stem ming langs de straat. De jury had met de toekenning van de prijzen zeker geen gemakkelyke taak. De uitslag was als volgt: Een7-tal eerste pril zen aan R. Flapper, Manufacturen, Bèbè- artikelen. Wed. P. Fruithandel. R. F. de Boer, „Noorderbazar." Wed. A. Visser, Kruideniers- en Grutterswaren, Fouragehandel. T. T. Felle, Sigarenhandel. U. D. v. d. Meer, Slagerij. O. Romkema, Rijwielhandel. Een 2e prys aan R. v. d. Meer, Slagerij, D warsnoord. B. Jongstra, Manufacturen en Meu- belmagazyn. C. A. Dykstra, Fruit- en Groente- handel. J. C. Repko, Banketbakker^. R. Gielstra, Kruideniersr en Grut terswaren enz. W. Hingst, Rijwielhandel. J. D. de- Jager, Boekhandel. O. Abma, Sigarenhandel. Een 3e prys aan W. J. Riemersma, Schoenhandel. E. Westra, Kruideniers- en Grut terswaren. L. de Haan, Galanterieën. A. G. Wouda, Schoenhandel. E-an eervolle vermelding aan: Gebr. de Jong, Rijwielhandel. Wed. A. Hendriks, Kruidenierswaren. IJ. Haitsma, Kruidenierswaren. P. Faber, Sigarenhandel. G. S. Visser, Rijwiel- en handel. B. R. de Jong, Sigarenhandel. P. Wildschut, Boter, kaas enz. J. W. Kuhlmann, Banketbakkerij. Th. A. Koopen, Ijzerwaren enz. D. A. IJntema, Ijzerwaren enz. O. S. Pruiksma, Slagerij. In de afd. bakkers melkbrood-pro- paganda werd de le prijs toegekend aanN. J. Kurpershoek, 2e prys J. B. de Boer, Zuid, 3s prys: J. Keuning, Eervol: C. Ruyter. Dinsdagavond werd de faestweek geopend met een muziek- en zang uitvoering van verschillende plaatsè- lyke vereenigingen. De voorzitter van het Winkelweek- comité, de heer C. A. Dykstra, deelde mede dat de EdelAchtb. Heer Burge meester C. E. van Koetsveld op zich genomen had het feest officieel te openen, voor welke bereidwilligheid spr. dank bracht. Hierop kreeg de burgemeester het woord, die allereerst de moed en energie roemde van het ijverige comité, dat deze winkelweekfeesten had voorbereid. Voor de neringdoen de middenstand zyn de tijdsomstan digheden ook zeer kommervol en daarom is het verheugdend dat door middel van deze feesten getracht wordt de koopers te animeeren. Zonder ploegen en zaaien Immers is er stellig geen wasdom Evenals de zinspreuk onder het provincie-wapen van Zeeland: „Luctor et emergo”, kan ook hier gezegd worden „Luctor” en dat het „et emergo” moge volgen De muziek- en zangnummers, hierna ten beste gegeven, werden uitstekend uitgevoerd. Woensdagmiddag om halftwee was er optocht met de wielrenners door de stad. In de stoet reden de melk- brood-auto en een reclame-auto voor de zuivelindustrie en voor Fyffes bananen mede. Op het feestterrein werden grasbaanwedstrjjden gehou den, die wel in de smaak bleken te vallener werd ook fiks gereden. Intusschen werd de ballon gevuld en Iwas men dus in afwachting van dit 'nieuwe sc.houwsnel met z'n vele at tracties, als uitwerpen van pryzen enz. Het was reeds 6 uur geworden nog stond de ballon op de grond, maar nu zou het toch zeker niet lang meer duren. Aanstalten voor de op stijging werden gemaakt, doch op ohet laatste nippertje ontsnapte de voor *melkbrood als voor natuurboter, gasvulling en hiermee bleven de 4 Juli 1935. Ons stedeke is deze week in feestfleur. Dinsdagavond wa-nieuwe schouwspel met z’n vele at ren alle etalages klaar. Met de melk- x- brood propaganda van de afd. bakkers, kan men zeggen dat er een honderd tal deelnemers zjjn. Keurige etalages vielen te bewonderen, 't Was te zien dat er door velen heel wat werk van was gemaakt. De propaganda zoowel Hou zeein de Staten. Enkele der nieuw gekozen Provin ciale Staten zijn dezer dagen in ver gadering byeen geweest en voor het eerst in de geschiedenis werden de zittingen met de tegenwoordigheid van vaderlandsche Nazi’s opgeluis terd. Hun eerste optreden was Ne- derlandsch-voorbeeldig. Slechts in de Staten van Utrecht deed een der nieuwe afgevaardigden een daverend Hou zee-geschal hooren, toen Dr. van Geelkerken een, overigens weinig in drukwekkende, speech had afgesto ken. Een mede-afgevaardigde gaf den welgemeenden raad om liever kip pen te houden. Tegen provoceerende colportage. Het meest tactvolle lijkt ons intusschen nog steeds om van dergeljike mani festaties zoo weinig mogelyk notitie te nemendan raakt de aardigheid er gauw van af. De reactie b.v., welke de N.S.B. met haar demonstra tieve colportage-tochten in de arbei dersbuurten van groote steden wekt, zou ze niet graag missen, al beklaagt ze zich dan ook heftig. Hoe heftiger de reactie, hoe grootscher de reclame. Daarom weten we ook niet, of het wel juist gezien is van de Amster- damsche politie om voortaan streng en zeer streng tegen provoceerende tochten te gaan optreden, zooals ze heeft aangekondigd. Decolporteerende slimmelingen smachten immers naar het aureool van het martelaarschap De rood gekleurde verkiezingsuitslag in de hoofdstad zal toch geen invloed hebben gehad op den dienstijver der Amsterdamsche politie Versterkte zenders. Mat veel genoegen hebben de luis teraars van de week kennis geno men van de zeer verbeterde resul taten, welke met de versterkte Ne- derlandsche zenders zijn verkregen, waardoor de Oostelyke, Noordelijke en Zuidelijke bewoners van ons land zich een beetje meer volwaardige volksgenooten konden gaan voelen 1 De kwestie Commissaris Van 't Sant. De eereraad, ingesteld om de civiele zyde van het geschil tusschen den gewezen Hoofdcommissaris van Pol. te ’s Hage en de familie van den oud-gezant van Vredenburgh te berechten, heeft beslist, dat de be schuldiging tegen den heer Van 't Sant ingebracht, niet kon worden bewezen, hetgeen natuurlijk iets an ders beteekent als zou de onschuld van dezen heer thans zyn vastge steld. Er blyven in deze onaange name zaak tal van twyfelpunten en men kan zelfs aannemen, dat 9 van de 10 krantenlezers op het oogen- blik een indruk van schuld van den ex-commissaris hebben bekomen. Is het in deze omstandigheid niet in het algemeen belang zoowel als dat van den ex-commissaris, dat zijn ge val publiekelijk wordt gerecht? aangekondigde attracties achterwege Alleen: teleurstelling! Dit was toch zeker niet de romantiek, die in het ballon varen zit? Voor de feestcom missie, die zich zooveel moeite had gegeven bjj de samenstelling van een goed feestprogramma, was deze mis- lukkig niet erg aangenaam. Onder het publiek werd dit fiasco verschil lend opgenomen, maar dat er velen onvoldaan waren, is begrijpelijk. Woensdagavond wa» er een muziek concours. In de 2e Afd. behaalde „Halleluja” van Makkum een la prys met 202 punten en „Crescendo” van Sloten een 2a pril”- In de a^. Uitmuntendheid werd Gaastmeer een 2e prijs toegekeud en in de Eere- Afd. „Crescendo” van Workum even eens een 2e prjjs met 186 punten. Donderdagmorgen werd het feest ingezet met een optocht van de schoolkinderen, waarna op het feest terrein de ballonnetjes werden op gelaten, die vlug naar onbekende oorden vlogen, behalve de enke le „van Pottums” die het spoe dig opgaven. Waar zullen de verston landen en wie zal de gelukkige zyn Hierover kon echter niet lang nage dacht worden, want de kinderspelen gaven direct al een kans op een prijsje. Alle uitslagen behoeven niet vermeld te worden, want voor dit programmapunt is van te voren al succes verzekerd. ’s Middags werd het al drukker met het houden van ’t zangconcours. In Afd. A behaalde het kinderkoor „Jonge Klanken”, Lippenhuizen een le prys met 207 punten. Het Geref. kinderkoor, Workum een 2epr§8mH 172 punten. „Kerkkoor”, Mantgum een le pril» nut 202 punten. „Zang- lust”, Gaast 2» prys met 187 punten. In Afd. B. „Looft den Heer” IJlst le prijs met 222 punten. „Zingt Hem ter Eer”, Workum 2a pril» met 189 punten. „De Lofstrm”, Makkum 3e prijs met 165 punten. In Afd. C. „Sursum Corda”, Leeu warden 2e prys met 191 punten. „T.a v.e.n.u.”, Workum 2e prys met 190 punten. „Zingt den Heer”, Wor kum le prijs met 204 punten, „De Lofstem Bolsward 2e prys met 182 punten. Chr. Gem. Koor Bolsward le prys met 214 punten. „Halleluja” Tzummarum le prijs met 203 punten. „Hosanna”, Leeuwarden 2e prijs met 191 punten. „Halleluja”, Leeuwarden le prijs met 213 put,ten. In Afd. Uitmuntendheid „Looft den Heer”, Heeg le prjjs met 209 punten. Da koren met het hoogste aantal punten kwamen ’s avonds nog eens uit in de eere-wedstrijd. De uitslag was als volgt: „Jonge Klanken” Lip penhuizen 2e prijs. „Kerkkoor” Mant gum le prys. „Looft den Heer” IJlst le prys. „Zingt Hem ter Eer” Workum 2e prijs. „Zingt den Heer”, Workumle prys. Chr. Gem. Koor, Bolsward le prysA. „Halleluja” Tzummarum 2e prys B. „Halleluja”, Leeuwarden 2e prijs A. „Looft den Heer” He»g le prijs. Door onze muziekvereen. „Cres cendo”, die deze feestdagen weer haar volle medewerking verleende, werd een concert gegeven, terwyl ook in de consumptietent een strijkje aanwezig was, dat de stemming er wel wist in te houden. Tot slot een mooi vuurwerk, waar bij de bezoekers de raad werd ge geven „Eet melkbrood” en „Laat waaien de zorgen”. Het bezoek had de eerste dag beter kunnen zjjn, maar de laatste avond maakte weer veel goed, zoo- dat we hopen dat de feest commissie met alle aandeelhouders haar opti misme mag behouden. Alle moeite is gedaan om van het feest te maken wat er van te maken was en daar voor komt in de eerste plaats het winkelweek comité aller hulde toe! Hoewel de uitslag van de etalage wedstrijd reeds hiervoor is opgeno men, geven we volledigheidshalve het officieels verslag van de jury. De deelnemers zijn door ons in verschillende rubrieken onderge bracht. De commissie heeft gelet op ’t doel van de etalage, d.i. de reklame, de aanblik vah 't geheel (kunstzin en smaak) en heeft voorts rekening ge houden met de omstandigheden waar onder de etaleur heeft moeten wer ken (etalage-ruimte, materiaal, eigen werk, originaliteit, enz.) De uitslag is als volgt: I. Afdeeling zuivelproducten: le prijs, met «xtra lof van de jury. Fa. Wed. A. Visser Az. benoodigd, dat zich door het Engelsch- Duitsche vlootaccoord echter zeer gegriefd heeft betoond jegens Londen. Toch wenscht de Fransche openbare meening een. nieuwe toenadering tot Londen. Men voelt duidelyk, dat de Fransche pers Engeland gaarne een diplomatieke nederlaag zou gunnen, maar deze zou beteekenen: oorlog. Oorlog in Afrika en bedreiging van den Volkenbond, derhalve van het collectieve veiligheidssysteem, volko men anarchie in de Europeesche be trekkingen. Onderwijl in de Euro- psesche hoofdsteden de groote poli tiek rond het Ethiopische geschil wordt gevoerd, heeft in Scheveningen hetonbateekenende peuterwark plaats waarbij het gelyk en ongelyk wordt gezocht inzake vroegere grensinci denten, welke niemand moer interes- seeren en waarvan iedereen aanneemt, dat ze een gezochte en geforceerde gelegenheid z(ju geweest om een groot-scheepsche militaire verove- ringsactie voor het wereldgeweten eenigszlns te kunnen „verklaren”. Verzoening van oud-stryders. De internationale conferentie van oud strijders te Parijs, waartoe voor het eerst ook Duitschers naar Frank rijk waren gekomen, heeft o. m. een resolutie aangenomen, waarin personen, die tot een oorlog ophitsen, gebrandmerkt worden als verraders van hun eigen land. De Duitsche hoofd-vertegenwoordiger hief op een gezellige bijeenkomst der congres sisten zyn glas op het welzijn der eenig aanwezige vrouw, om in haar alle weduwen, ouders en weezen van den oorlog te herdenken. Ja, als de vrede met proost-redenen kon worden behouden, zouden we nooit geen oorlog meer hebben. Laval's saneerlngswerk. Met belangstelling wordt uitgezien naar den inhoud der bezuinigings- decreten, tot het uitvaardigen waar van de regeering krachtens de door Kamer en Senaat gegeven volmachten gerechtigd is, maar tegen welke de Kartelgroepen, die de positie van Laval trachten te ondermijnen, noch tans een hevig verzet hebben aange kondigd. De decreton zullen vermoe delijk in de Zaterdag te houden bij eenkomst van den Franschen minister raad worden vastgestehj. Woensdag zyn reeds een drietal decreten be treffende cumulatie van salarissen en ook inzake bezuiniging op de penei oenen, verschenen. Soldaten uit den wereldoorlog zullen voortaan slechts pensioen ontvangen, als ze hun ver wondingen ook werkelijk aan het front hebben opgeloopen. De toestand in het Oosten. China, inziende, dat het geen bijstand heeft te verwachten van de Euro- peesche en Amerikaansche machten, onderwerpt zich moedeloos aan de Japansche overweldiging. Door het huofdkwartier van het Kwantoeng- leger werd aangekondigd, dat de gedemilitariseerde zóu» in N. China zal worden uitgebreid zeventig kilo meter in westelijke richting naar Kalgan, de hoofdstad van de provincie Tsjahar. Maar ernstiger dan China verzetten de Russen zich tegen de Ja pansche brutalisaties. Moskou heeft in Tokio ten krachtigste geprotesteerd tegen de herhaaldelijke schending van de Russische, aan Mansjoekwo grenzende gebieden. De Japansche leiding van leger en vloot, welke zelfstandig de buitenlandsche politiek pleegt te voeren, antwoordde, dat de Russen dan maar tot een juistere af paling der grenzen moesten over gaan. De Russische regeering heeft thans den terugkeer van alle Rus sische onderdanen uit Mandfijoekwo op uiterlijk 25 Augustus gelast Zal het vechten worden? N' V, i i i t 1 i FRISO

Friso nl | 1935 | | pagina 1