voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldepb. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Nieuws- en Advertentieblad Distributie gekookt Rundvleesch. WIJ MENSCHEN ONDER ELKAAR. A. De onderhouw voor een basctilebrug op hetZuid te Workum; B. De onderbouw voor een draaibrug in den weg naar Nijtiuizum. Het bouwen van een bascule- brug over de IJskeboerevaart te Workum in den weg Bols* ward-Parrega*Workum in 2 perc. ZATERDAG 27 JULI 1935. 61ste Jaargang No. 31 Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 bon no. 87. Algemeen weekoverzicht Binnenland. AANBESTEDING. AANBESTEDING. Ld FLORIS C. -10.121 - 9.999 - 9 800 1 1 2 5 5 2 l- a - 6230 -6487 -6554 -6557 -6600 -6653 -6666 -6730 -6740 -7750 e »- e K 0 6 In de week van 29 Juli—4 Aug. 1935 is geldig De prQs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager 23 Juli. Zondag 28 Juli a.s. hoopt cand. H. Hornstra alhier, des namid dags om 3.30 uur, zjjn intrede te doen by de Bapt. Gemeente te Almelo, na bevestigd te zjjn door dS. K. Reiling te Hengelo. WORKUM, 22 Juli. Zaterdagavond j.l. gaf onze muziekvereeniging „Cres cendo" in samenwerking met het jeugdcorps een concert op de Markt. Ook de jongeren deden, evenals we dat van „Crescendo" gewend zQn, hun uiterste best en zullen op den duur misschien een grootere bezetting mogelijk maken, wat de uit te voeren De kabinetscrisis. Twee belangrijke voorvallen over- heerschen de beteekenis van al het blnnenlandsche gebeurende regee- ringscrisis en de rampenreeks van de K.L.M. Wat de regeeringscrisis be treft, deze is niet onverwachts, maar wel zeer ongelegen uitgebro ken. Op het tijdstip b.v., waarin de gulden, nu ook de gouden standaard in Italië omlaag werd gehaald, een nieuwen aanval te doorstaan zal krijgen. Trouwens, ook politiek komt de crisis buitengewoon ongelegen. Over de aanleiding zullen we te dezer plaatse niet veel meer behoe ven te vertellen. Men weet, dat be halve onder de sociaaldemocraten ook onder de katholieken al langen tijd groote ontevredenheid heerschte over de sociaal-economische politiek van het kabinet—Coljjn. Voor zoover de katholieken deze regeering nog op de beenen hielden, geschiedde dat wegens het inzicht, dat de formatie van een i-- moellflkheden zou stuiten. Colijn heeft tenslotte echter van de Staatsparty 23 Juli. Hedenavond speelde „Jong Frisia” II tegen T.H.O.R. van Sloten een beslissingswedstrijd om het kampioenschap van de 2e klasse, op onzijdig terrein, nl. op het korf- balveld te Koudum. In deze compe titie was „Jong Frisia" door een misverstand eenmaal niet uitgekomen tegen T.H.OR., welke club toen die ontmoeting (die niet plaats had) ge wonnen kreeg en met een geljjk aantal punten eindigde. Hedenavond bleek al spoedig dat de Workumers als no. 1 zouden eindigenze waren in alle vakken overwegend sterker. Toen het eindsignaal klonk had „Jong Frisia” II dan ook met 6—1 gewonnen. De competitiestand zag er tot slot als volgt uit: 2e klasse „Jong Frisia” II T.H.O.R „Kwiek” II klas,"waarvoor óf 'g n, I, 8n )8- Wat de andere belangrijke binnen- landsche aangelegenheid betreft, we behoeven thans natuurlijk niet meer te herinneren aan by zonderheden in zake het vergaan van de „Gaai*. Het is te hopen, dat de smartenreeks op het gebied der Nederlandsche burger lijke luchtvaart thans zal zijn geëin digd. Ook de leiding der K.L.M blijkt zich bewust te zyn geworden, dat in een half jaar tyds de goede naam, welke de K.L.M. zich in vyftien jaren verwierf, is opgeteerd en dat deze maatschappij met allen, die haar toe- behooren, een harden stryd, met de ruggen tegen den muur zooals een der piloten het uitdrukte te strijden gaat krygen om dien naam weer ge leidelijk te gaan herbouwen. We heb ben vertrouwen, dat het, met dezen wil bezield, goed zal gaan. Wat wy voor groots hebben gewrocht in het verleden, hebben we altijd strijdende en kampende tegen moeilijkheden, moeten volbrengen. Dan zijn we voor zichtig en volhardend. Werken in een hoera-sfeer „ligt* ons niet. De minister heeft medegedeeld, dat de regeering de oorzaken der rampen ernstig zal naspeuren en hjj over weegt de instelling van een Raad voor Luchtvaart, door welken in de toe komst alle vliegtuigongelukken zullen worden berecht. Heel ons volk is bereid om den naam der K.L.M. te helpen hóóg heften wederom, als deze maatschappij „voorzichtigheid, bedachtzaamheid en openhartigheid* op het beton laat griffelen, waarover de vliegtuigen haar aanloop nemen naar omhoog. Linksche roerigheid in Parjjs. De revolutionnaire en radicale groepen in Frankrijk houden niet af van pogingen, welke ze schoon zien, om de macht in handen te krjjgen. De bezuinigingsdecreten, tot welke aan de regeering volmachten waren verleend en welke natuurlijk het loon peil van vele ambtenaren en arbei ders aantasten, hebben aanleiding ge geven tot heftige protestacties en thans schynen de linker-parlemen- taire groepen te hebben besloten om de regeering te dwingen tot byeen- roeping van het parlement, teneinde een veto over die decreten te kunnen uitspreken. Daarmee zou de chaos in Frankrijk volkomen zijn geworden. Lloyd George in de oppositie. Ook de grQze, 75-jarige liberale ex- premier, Lloyd George, is tegen zyn regeering, dé Engelsche, in oppositie getreden, omdat ze zijn plan tot „oplossing” van de crisis niet heeft Uien aanvaarden. Bij de algemeene verkiezingen, welke tegen November worden verwacht, wil hij óf de candi- daten dwingen om zich voor zijn program te verklaren, óf hij stelt tegencandidaten tegenover hen. De nationale regeering in Engeland is zwak genoeg om niet te veel tegen werking meer te kunnen verdragen. Eén goed vriend is meer waard dan alle juweelen ter wereld. ROBERT SMITH. Een weinig attentie en een beetje vriendelijkheid zijn dikwijls meer waard dan een hoop geld. RUSKIN. Vrienden en vriendschappen spelen in ons leven van menschen onder elkaar een groote rol. Wij allen zijn in het leven feitelijk pelgrims naar één gemeenschappelijk doel, eeuwige reizigers naar een onbekende bestem ming. En dat behoorde ons tot grooter saamhoorigheld te nopen en de groote waarde van vriendschap beter te doen beseffen, zoowel in het betoonen als in het waardeeren en ontvangen van vriendschap. We dienden er meer op bedacht te z{jn de vriendschappen, die door de jaren heen tot ons zijn gekomen, te versterken, en onze vrienden in liefde en zelfverlooche ning nauwer aan ons te verbinden. Ja, als we er de gelegenheid toe hebben en dat hebben we, bijna leder uur van den dag laten we dan goed doen jegens onzen mede- mensch, en laten we bewijzen dat we boven de vele verleidingen om het goede voorbij te laten gaan, verheven z{jn. Wilt ge Uw vriendschappen be waren, en nieuwe oprechte vrienden winnen, schuw dan afgunst, vergeet critiek die meestal zoo lichtvaardig en onrechtvaardig is te oefenen op alles wat anderen zeggen en doen, kweek een vriendeljjke manier van spreken aan, zie onbeleefdheden over 't hoofd, vergeet minachting, verheug U in den bloei en den voorspoed van anderen, en acht ten slotte anderen beter dan Uzelve. Dit alles lijkt misschien niet zooveel, en kosten doet het U nog minder, doch de geëischt, dat deze hem niet alleen langer zou dulden, maar dat ze ook con amore aan zjjn politiek zou gaan meewerken en hem de critiek zou sparen. Dat laatste wilde de Staats party niet beloven. Ze bracht zelfs tot uitdrukking, dat Coljjn’s politiek de hare niet was, nochtans zou ze algemeen vóór het Bezuinigingsont- werp hebben gestemd, omdat ze geen directe verantwoordelijkheid durfde aanvaarden van een ten val brengen van het zittende kabinet. Colijn was daar niet mee tevreden, nou, en toen is het gebeurd. De kabinetscrisis heeft ongetwijfeld tot een zuiverder, maar moeilijker poli tiek aspect geleid. Hoe vreemd het ook moge klinkenhet kabinet—Colyn was een minderheidskabinet. Zjjn z.g. meerderheid was een geforceerde meerderheid. De katholieken erken den de juistheid vau Colijn’s sociaal economische politiek niet, maar ze werden gedwongen om deze regee ring te blyven steunen, omdat ze in zagen, dat niet of moeilijk en slechts langs gevaarlijke parlementaire wegen een andere regeering tot stand zou kunnen komen. Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Maandag 29 Juli a.s. aanbesteden in twee perceelen en in massa: Bestek entteekeningen verkrijgbaar ter secretarie a fl.50 per stel. Workum, 17 Juli 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. de VRIES Wzn., L. B. De Secretaris, v. d. GOOT. 23 Juli 1935. Op de gisteren ge houden aanbesteding van het maken van een nieuwe rioleering te Workum f13000 -11.570 De gemeentebesturen van BOLS- WARD, WONSERADEEL en WOR KUM zullen op Woensdag 7 Augustus 1935 des namiddags 2*/2 uur, ten gemeentehuize van Workum, publiek aanbesteden A. Perceel De onderbouw in ge wapend beton op paalfundeering met aanverwante werken volgens bestek no. 3, dienstjaar 1935; B. Perceel II. Een electrisch ge laste (of geklonken) ijzeren boven bouw volgens bestek no. 4, dienst jaar 1935. Bestekken met teekeningen ver krijgbaar ter secretarie te Workum, voor ieder perceel a f2 per stel. wereld zal in onze houding jegens haar kunnen zien, van welk kaliber we zyn. Of we menschen van groot formaat zyn, of kleine, pietepeuterige, kleingeestige menschjes. Wy allen zyn gevoelig voor schoon heid, in de natuur, in de kunst. Doch grooter dan dit alles nog is schoonheid in de betrekkingen tusschen de men schen, onder ons menschen onder elkaar. Als schoone daden even dui delijk tot ons gaan spreken als schoone dingen, zal het geluk van het men- schelyk geslacht honderdvoudig ver menigvuldigd worden. Zeker, waar- deering voor het schoone in de natuur zoowel als voor het schoone in het werk onzer handen is algemeen ver spreid. Bijna elke gemeenschap heeft zjjn fraaie gebouwen en huizen en in ieder huis bijna vindt men groote en kleine schatten van allerlei soort, die aangenaam zyn voor het oog om te aanschouwen. Doch schoone daden zyn belangrjjker dan schoone dingen. Bezonnenheid, hoffelijkheid en vrien delijkheid beteekenen meer dan bloei ende bloemen of treffende kunstwer ken. Ongetwijfeld, men kan de beko ring ondergaan van de schoonheid van een prachtige vaas, van een verheven schilderij, doch het beroert de ziel niet zoo en wekt niet zulke diepe emoties als lieflijke daden kun nen doen ontwaken. Het is ten slotte ons aller menschenplicht deze wereld tot een schooner oord te maken, doch dwingender nog is de plicht, er een gelukkiger oord van te maken. Vooruitgang is er. Dat uit zich onder meer in onze verbeterde houding jegens hen, die jegens de maatschappij zondigden. Hen wordt niet meer zoo sterk als vroeger het onuitwischbaar stigma van den gevangenisboef opge drukt. De gevangenis zelf is niet meer een oord van de onmenscheiykste kwelling geworden. Het blijft niet by straf alleen. Er is ook ernstig pogen tot hervorming en moreele redding van den ontspoorde. We zyn breeder van opvatting geworden jegens den gevangene in zjjn afzondering. En nadat hij geboet heeft en ontslagen is, zjjn wjj ook vriendelijker en ver gevensgezinder geworden jegens den goedwillende. Doch ook jegens hen, waarop geen rechterlek vonnis rust, doch slechts een vonnis der menschen onder elkaar, hebben wij zachter van oordeel te zyn en breeder van opvat ting. Er zyn menschen, die gemeden en veroordeeld door ons worden, omdat zy ons éénmaal bedrogen, ons éénmaal benadeelden, ons éénmaal griefden, ons éénmaal onjuist of on billijk bejegenden. En die wy in onze gedachten nu voortaan aldoor belasten met ons afkeurend vonnis. Kom... is het langzamerhand geen tijd gewor den, om jegens hen wat vriendelijker te zijn, en naar verheven voorbeeld, hun verkeerde daden, die immers slechts in het zand van den tyd geschreven staan, uit te wisschen uit de herinnering? (Nadruk verboden.) Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten nummers zeker ten goede zal komen, ’t Is te hopen dat alsdan ook het jeugdcorps weer aangevuld kan wor den, opdat „Crescendo” regelmatig over versterking kan beschikken en nog vele jaren haar plaats op con coursen mag handhaven. De waar- deering van alle ingezetenen zal ze ongetwijfeld behouden. 22 Juli. De uitslag van de heden alhier gehouden aanbesteding voor het bouwen van een bijgebouw van de Kaas- en Roomboterfabriek „Wor kum” v/h Tjebbes Co., architect de heer A. Vroom te Leeuwarden, luidde als volgt: Gebr. Steneker, St. Nicolaasga f6200 D. Sybesma, Oosterhaule P. Spyksma, alhier A. v. d. Wyk, Huizum H. Speelman, Sneek E. Metz, Sneek H. Pelle, alhier R. G. Visser, alhier F. F. Feenstra, Bols ward D. de Jager, alhier H. E. de Boer, Hindeloopen Begrooting f6300. Gegund aan de fa. Gebr. Steneker te St. Nicolaasga. - 22 Juli. Ten overstaan van no taris L. K. van Giffen te Balk, is heden in hotel „Ketelaar” alhier, de sate en landen in de Workumermeerpolder, groot 18.80.50 H.A. of 51.2 p.m., in huur bfl den beer F. van Rijs, by samenvoeging finaal in koop toege wezen aan de heeren Frans van der Meer te Bolsward, Dirk van der Meer en Gerrit van der Meer, beiden te Hee- renveen, voor de som van f 9352.40, buiten overname en kosten. Buitenland. Verscherping It.—Abes, conflict. Het Italiaansch—Abessinische ge schil is van alle kanten ten zeerste verscherpt en gevaren doemen op, dat de dreigende oorlog niet geloca- liseerd zou kunnen worden. Mussolini is vastbesloten om het tot stryd te laten komen en Abessinië tot een kolonie te maken. Hy heeft het rond uit verklaard en die verklaring heeft in Italië een geweldig oorlogsenthou- siasme doen ontstaan, waarby de menigten zich vyandig uiten jegens den Negus, maar óók jegens het perfide Albion, zooals dat vriendelyk heet en tegen Japan. Nu de Italiaan- u..aio u.»» uw..» sche plannen vaststaan, heeft de En- willen aanvaarden. By de algemeene gelsche regeering zich plots energiek betoond en zelfs een beetje.... stryd- lustig in haar pogingen om de oorlog toch nog te voorkomen, zy wil zoo noodlg de wapenleveringen naar het Zwarte Keizerryk vrygeven en de regeering te Addis Abeba zelfs aan een leening helpen. Bovendien heeft ze de regeering te Parys overge haald om gezameniyk stappen te doen tot spoedige byeenroeping van den Volkenbondsraad en inderdaad zal deze in een zitting, welke tegen de volgende week is uitgeschreven, toch nog in het conflict worden betrokken. We gelooven, dat zulks beteékent: een a.s. uittreden van Italië uit den Volkenbond en daarmee de dood -dezer organisatie. Engeland en ander kabinet op zeer groote Frankryfc schynen toepassing te ver- - langen van art. 15 van het Volken- bondspact, d.i. de verplichte arbitrage, welke voor Italië den plicht zou meebrengen om het openen der vyan- deiykheden in elk geval nog drie maanden te verschuiven. Zoowel in Italië als in heel Europa maakt men zich bovendien ernstig ongerust over de houding van Japan, hetwelk zegt, dat het haar econo mische belangen in Abessinië zal weten te verdedigen. De Japansche regeering wil zich biykbaar opwer pen als leidster van alle kleurlingen. Groote hoeveelheden oorlogsmateriaal worden door Japan naar Abessinië vervoerd en men maakt zich daar te Rome zeer boos over. Geen gouden standaard meer. Italië heeft intusschen de eerste oorlogsrekening reeds moeten betalen in den vorm van een prysgeveh van den gouden standaard. Dat is zeer klaarbiykeiyk een gevolg van de groote bedragen aan deviezen, die het land verlieten in verband met de uitgaven voor de komende militaire operaties. Het befaamde Euro- peesche goudblok is daarmee inmid dels tot een onaanzieniyk blokje in eengeschrompeld; de gouden stan daard geldt thans nog slechts in Zwitserland, Nederland en Frankryk, welk laatste land echter vroeger reeds heeft gedevalueerd. Dreigende Kulturkampf... Een verordening van den Pruisi- schen minister-president en ryks- minister Goering tegen het z.g. poli tieke katholicisme, schynt de inleiding te zyn géworden van een nieuwen Duitschen kulturkampf. Ze voerde reeds tot een uniform- en insigne- verbod voor confessioneels jeugd organisaties, een aantasting van het bestaansrecht der confessioneels vak bonden, een ontbinding van den katholieken frontstrydersbond en een verbod of inbeslagname van een groot aantal kerkbladen. De predi- kingen in de kerken worden door de staatspolitie gecontroleerd. De katholieken protesteeren heftig, maar tevergeefs. Ook Rome bracht te Beriyn nog eens een nadrukkeiyk protest uit, waarin werd opgekomen tegen de schending van de concor- daatsbepalingen. De Duitsche bis schoppen hebben in een byeenkomst te Fulda bovendien een schrifteiyke verklaring opgesteld, welke binnen kort in heel Duitschland van de kansels zal worden voorgelezen. De deviezenprocessen tegen kloosterlin gen, welke volgens een belofte aan het Vaticaan zouden worden ge staakt, zijn inmiddels ook weer her vat. werd ingeschreven door K. Schippers te Workum R. F. Feenstra te Bolsward H. v. Meekeren te Hindeloopen -11.500 H. de Boer en J. Wilt te Bolsward -11.300 H. en P. Haarsma teMakkum -10.490 S. Stoker te Bovenknype R. G. Visser te Workum H. Speelman te Sneek Fa. J. Krytenburg te Harlingen - 9 700 Rivaal te Sneek - 9.600 U. v. Meekeren te Hindeloopen - 9 478 E. Metz te Sneek - 9.400 B. Byistra te Wartena - 9.100 G. Versteegh te Groningen - 9 090 H. v. Meekeren te Groningen - 9.080 Sj. Schuitmaker te Leeuwarden - 8 960 Joh. Rombout te Dongjum 8 923 IJ. K. en B. K. Elzinga te Arum - 8.519 Begrooting f8535. Gegund aan de laagste inschryvers IJ. K. en B. K. Elzinga te Arum voor f8519. gesp. gew. gel. verl. pt. ”421'' 4 2 1 4—2 Tegen de hekkesluiter van de le „Actief" Balk, óf „Kwiek” Koudum in aanmerking komt, moet „Jong Frisia" II dan nog twee wedstrijden voor promotie spelen. Door de O.K.B. „Zufd-Friesland” zyn op Dinsdag 6 Aug. a.s. de bonds- seriewedstryden uitgeschreven, die dit jaar te Koudum zullen plaats vinden. In 't volgend no. hierover iets naders. I! i r 30- en »p- re. ier iet eft de jo ist 100 ;st 'g- 88- m- er J. FRISO. II. St- in m m rn at m e- te al in t- 18 ld P r- 1, t. it k 1-

Friso nl | 1935 | | pagina 1