voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noords., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz Nieuws- en Advertentieblad Distributie gekookt Rundvleesch. VERLAGING GASPRIJS. GEMEENTE-REKENING. ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1935. No. 33 61ste Jaargang Officieel Gedeelte. bon no. 89. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 1 - De menschen en wij. r, a l FLORIS C. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiön tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten u n n i<< In de week van 12—18 Augustus 1935 is geldig t, De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager vertrouwen. Onze heele maatschappij, onze instellingen en bedrijven, al dat moderne verkeer, is gebouwd op vertrouwen in den medemensch. Dat brengt ons de moderne parabel in de gedachten van iemand, die ons uitnoodigde, de proef op de som eens te nemen. Kom mee, zei hQ, we gaan naar buiten. Maar denk erom, het is beestenweer, hoor! Het is donker, het stormt en giert, de regen plenst Een mooie avond, om op zoek te gaan naar „vertrouwen." Kijk eens omhoog, wat is dat voor een draad daar, bo ven onze hoofden? O, het is maar een hoogspanningsdraad van de „elec- tra". Ja, met een paar duizend volt spanning erop. Toch hebben we geen oogenblik geaarzeld om onder die draad door te loopen. We wisten immers, dat de arbeiders die dien lijn spanden, het werk goed deden? O, daarop hebben wij vast vertrouwd, als op een rots. Kijk, laten we die taxi nemen. Drommels, wat jakkert die chauffeur door het snelverkeer. Maar hy kent zijn vak. We vertrouwen hem. We zijn niet bezorgd. Sapperloot, wat een kuil zat daar in de straat. Wat een spanning zat daar eventjes op de veeren van de auto en trouwens op den heelen wagen. Maar er gebeurde niets, er is niets gebroken. De zwee- tende kerels by aambeeld en draai bank hebben hun werk goed gedaan. En ook die andere werklieden die de bouten en moeren vastmaakten. Zoo, daar zjjn we aan het station. We nemen den nachttrein en leggen ons ter ruste in den slaapwagen. De trein buldert voort langs de stalen rails, door nacht en ontij. Toch staat er maar één man daar, achter de voort razende machine. Het leven van hon derden passagiers, van honderden medemenschen heeft hfj in zijn hand. De regen stroomt langs het glazen ruitje, waardoor hij*naar buiten ziet, langs zijn ijzeren weg. Eén verkeerd signaal en er gebeurt een ramp. Maar, andere mannen, nietige rader tjes in het groote systeem, hebben ervoor gezorgd dat alle signalen branden. Weer andere duistere wer kers uit het onbekende hebben nog dezen zelfden dag de baan gerepa reerd en de moeren van de rails aan gedraaid. En zoo gaat het voort. We vertrouwen eiken dag opnieuw onze medemenschen, onbekenden dikwijls in verre, verre streken. Menschen die we nooit zagen, menschen die, in de dagelflksche sleur van hun werk, toch hun's broeders hoeders zijn. Ja, als we het zoo bekijken, dan zijn er nog veel, heel veel menschen, die te vertrouwen zijn. Een ongeluk? Zeker dat gebeurt er ook wel eens, als iemand eens een fout maakt. Maar hoe ontelbare malen wordt daaren tegen ons vertrouwen niet beschaamd? (Nadruk verboden.) „Ik heb als bankier „karakter" altijd als eerste en voornaamste onderpand verlangd. Ik heb daarop millioenen uitgeleend... en daar nooit iets b(j verloren." John Pierpont Morgan. Kjjk, het is natuurlijk machtig in teressant, als de levensliederaar een aandoénlijk liedje voorzingt en daar bij met een traan in zijn stem zingt van „de wereld is slecht, en de men schen zijn valsch..." Tjaja, en daar kunnen we dan nog een beetje extra levenswijsheid aan vast knoopen en met sombere gelaten beweren, dat je „tegenwoordig niemand meer ver trouwen kunt." Maar... hm, het is natuurlijk niet erg „interessant" noch hoog-levenswijs, maar, hebt ge dat oude gezegde wel eens gehoord: zoo ge doet, zoo ge ontmoet? Simpele woorden, niet? Maar die ons toch eigenlijk wel wat tot voorzichtigheid manen, ons zeggen, dat we niet zoo altijd moeten beweren, dat allen en iedereen ons bedriegen. Want wat bedoelt dat oude gezegde? Feitelijk niets anders, dan dat wantrouwen wantrouwen kweekt, vertrouwen ver trouwen kweekt, en dat we zullen „ontmoeten" op onzen weg, naar het- gene we „doen". Een wisselwerking dus. En als iemand dus beweert, altijd door iedereen bedrogen te worden, dat de wereld altijd slecht en alle menschen valsch voor hem zijn, wel... hm, laat ieder de conclusie nu maar liever voor zich zelf trekken. Inderdaad, er is immers veel meer reden om aan te nemen, dat een goed willende, vertrouwende houding onzer zijds, bij „de menschen" ook vertrou wen en goeden wil zal wakker roepen, terwijl uit de vijandige hou ding van wantrouwen, nimmer iets anders dan vijandige gedachten kun nen ontstaan. Het gaat net als met het uitdeelen van woorden van „lof". George Morrisson heeft eens gezegd: Voor eiken tnensch die geschaad wordt door lof op zfln tjjd, geloof ik, dat er 50 zijn die erdoor geholpen worden. Zoo is het ook met ons vertrouwen in „de menschen." Laat één ons vertrouwen beschamen, dan zullen er toch altijd wel zeker 50 zijn, die dat niet doen. Zou men dan om dien éénen, al die anderen moeten wantrouwen Heusch, „de menschen" geven ons nog voldoende reden om op hen te Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter algemeene kennis, dat de prjjs voor licht- en kookgas met ingang van de meter- opneming in deze maand met één cent per kubieke meter wordt ver laagd. Workum, den 7 Augustus 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter openbare kennis der ingezetenen, dat de RE KENING DER INKOMSTEN EN UITGAVEN van de gemeente voor den dienst 1934 aan den Raad is aan geboden. Deze rekening ligt vanaf heden, gedurende veertien dagen in de ge wone bureau-uren op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing en is tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar gesteld. Workum, den 5 Augustus 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Maandag 5 Augustus 1935, des na middags 7.30 uur. Voorzitter de heer H. de Vries Wz., wethouder. Secretaris de heer D. van der Goot. Tegenwoordig alle leden. Na de gebruikelijke opening deelt de heer de Vries mede, dat de bur gemeester verhinderd is deze ver gadering bfj te wonen en h(j daar door voor deze avond de leiding op zich zal nemen, waarbij 8Pr- rekent op de welwillende medewerking van alle leden. Punt 1. Notulen van de vergadering van 17 Juni 1935. Deze worden onveranderd goedge keurd. Punt 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. a. Resoluties van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van de volgende raadsbesluiten 1. wijziging gemeente-begrooting 1934. 2. wijziging gemeente-begrooting 1935 (o.a. verhooglng van de beloo- ning van de geneesheeren en den volontair ter secretarie.) 3. wijziging gemeente-begrooting 1935 (nieuwe rloleering.) 4. wijziging gemeente-begrooting 1935 (aankoop land.) 5. wijziging begrooting electrici- teitsbedrijf, dienst 1934. electrici- vincies en hoopt dat deze verlaging aanleiding mag zyn tot salarisverla ging ook van de andere functionaris sen. De bezoldiging van gem.-ontvan- gers in kleine gemeenten is trouwens ook dikwijls te hoog, daar voor de vry geringe werkzaamheden niet be paald geschoolde krachten noodig zijn. De heer Haytema merkt op dat in de werkverschaffing bijv. nauwlettend met gezinsinkomsten rekening wordt gehouden en had gedacht dat die beide salarissen van gem.-ontvanger en kassier-boekhouder, waar de voorz. over sprak, in ’t geding waren ge bracht, dan was misschien toch een grootere verlaging toegepast gewor den. Waar de Raad het salaris van den gem.-ontvanger toch niet heeft vast te stellen, wordt de voorgenomen ver laging hierna zonder hoofdelyke stem ming goedgekeurd. Punt 10. Schreven van den ge- meente-architect inzake verbetering van een gedeelte van den Stationsweg. De gem.-architect deelt mede dat het vorige jaar op een gedeelte van den Stationsweg, nl. 400 M. lengte, een laag asfalt-steenslag is aange bracht om daarmede de grootste gol vingen weg te nemen. Dit was be doeld als onderlaag voor een dit jaar aan te brengen deklaag en daarvoor is f1000 op de begrooting 1935 uitge trokken. Nu een asfait-beton-installatie in de buurt staat opgesteld zou het zeer geschikt met een laag van dat materiaal kunnen worden afgedekt waarmede een duurzaam wegdek wordt verkregen. Daarvoor is noodig 200 ton materiaal, wat verwerkt op de weg kost f 13.75 of totaal f2750. Van dit bedrag zou f650 uit de ge wone dienst betaald kunnen worden, wat met de reeds genoemde f 1000 dus f1650 maakt. De rest nl. f 1100 moet uiterljjk Februari betaald worden. De helft van de lengte van den Stations weg zou dan in orde zjjn. B. en W. leggen dit schrijven den Raad ter beslissing voor en ver klaren meteen dat zy geen enthou siaste voorstanders van dit plan zyn, omdat het slechts een gedeeltelijke verbetering geldt. Hst zou eerder aanbeveling verdienen de geheele Stationsweg te verbeteren, hetgeen plm. f6000 zal kosten. Wanner Ged. Staten daartoe hun toestemming zou den willen verleenen, zou dit bedrag na aanvankelijk uit den kapitaal- dienst te zjjn betaald, in b.v. 3 a 4 jaren ten laste van den gewonen dienst kunnen worden gebracht. De heer Westendorp vindt de kos ten van deze verbetering zoo hoog, dat hy dan liever de weg wil laten zoo die is om er alleen het gewone eenvoudige onderhoud aan te beste den. De heer de Roest is ook om de hooge kosten tegen deze verbetering. Spr. heeft wel eens de opmerking hooren maken dat die weg nooit goed te krijgen is, omdat men te veel last heeft van de boomwortels. Wanneer iets kalmer gereden wordt zal het met de slechtheid van de weg trou wens wel wat meevallen. De heer Faber zou de Stationsweg, zooals B. en W. dat aangaven, geheel willen verbeteren, wat beslist goed- kooper zal blijken te zijn dan het gewone onderhoud. In tientallen jaren behoeft dan niets meer aan die weg te gebeuren en zooals nu kost het veel meer aan onderhoud dan het aan rente en aflossing zal komen te kosten. Verbetering is wel noodig en zal te eeniger tijd toch moeten gebeuren, zoodat deze afdoende verbetering absoluut de voordeeligste is. De heer Gaastra merkt op dat B. en W. niet met een voorstel zjjn ge komen. Alleen is een afdoende verbe tering genoemd, omdat met het gewone onderhoud niets bereikt wordt en men aan een slechte weg zal blijven sukkelen. De heer Boersma verwacht dat aan de andere wegen ook nogal eenige kosten zullen komen, wanneer bij verbetering het verkeer langs het vierkant geleld moet worden. Enkele leden meenen echter te weten dat de Stationsweg met boven genoemde bewerking niet afgesloten behoeft te worden. De heer Hajjtema heeft ook wel eens gehoord dat de wortels van de boomen oorzaak zyn van de golvingen in die weg, doch ten koste van zoo’n ontvangers in Friesland over’t geheel hoog bedrag voelt spr. niets voor ver- betering. 7. wijziging Instructie keuringsvee- arts (verlaging jaarwedde.) 8. wijziging verordening keurings dienst. 9. verlaging erfpachtscanon H. Berg- stra, Parrega. 10. aangaan leening f 11.600 met den staat. 11. wijziging heffing vermakelijk heidsbelasting. b. Schrijven van Ged. Staten, dat in verband met den financieelen toe stand der gemeente, geen vrijheid kan worden gevonden een uitgaaf in het garantiefonds der winkelweek- feesten goed te keuren. c. Toezending door den Voorzitter van het Hoofdstembureau van af schriften van de processen-verbaal van de stembureaux, van het hoofd en van het Centraal stembureau, be treffende de op 19 Juni j.l. gehouden stemming ter verkiezing van leden van den gemeenteraad. d. Schrijven van den voorzitter van het Centraal stembureau, dat alle benoemd verklaarde leden van den gemeenteraad hunne benoeming heb ben aangenomen. e. Schrijven van den Minister van Sociale Zaken, waarin Z.E. herhaalt, dat het slatten van vaarten te zwaar werk voor jonge arbeiders is en dat er voorloopig voor de oudere werk- loozen nog werkgelegenheid genoeg is. f. Verslagen over 1934 van: 1. het Provinciaal Electriciteitsbe drijf. 2. de Vereeniging „Volkshuisves ting” met balans en verlies- en winst rekening. 3. de R.K. bewaarschool. g. uitslag van de gehouden aanbe stedingen 1. maken nieuwe rioleering. 2. onderbouw bascule- en draaibrug. De heer Westendorp brengt B. en W. dank voor de moeite, die zjj ge daan hebben om het slatten van vaarten door jeugdige werkloozen te laten verrichten. Deze nieuwe afwij zing van dit herhaald verzoek laat aan duidelijkheid niets te wenschen over; er is nu niets meer aan te doen en dus zullen we ons er by neerleggen. De heer Boersma vraagt naar aan leiding van de uitslag van de aan besteding of de draai- en basculebrug al gegund is, waarop de voorz. ontr kennend antwoordt. Hierna worden alle stukken voor kennisgeving aangenomen. Punt 3. Onderzoek van de geloofs brieven van de op 21 Juni j.l. be noemde leden van den gemeenteraad. Als leden van de commissie van onderzoek worden aangewezen de heeren Brandsma, Faber en Westen dorp. Alles wordt in orde bevonden, waarop de commissie adviseert tot toelating van de nieuwe leden. Punt 4. Verzoek van de N. V. v/h Tjebbes en Co. om een perceeltje grond van het terrein gelegen achter de woningen aan de Èmmakade in erfpacht te mogen ontvangen. Door adressant wordt een strookje grond van plm. 80 c.A. gevraagd om dit voor kolenopslag te gebruiken, daar op de tegenwoordige kolenop slagplaats een lokaal zal worden ge bouwd voor het bereiden van melk poeder. B. en W. hebben geen be zwaar tegen inwilliging van het verzoek en stellen voor dit perceeltje grond in erfpacht af te staan tegen een canon van 10 cent per c.Awaar- xo--~ toe zonder hoofdelijke stemming wordt minimum-jaarwedde een verlaging van besloten, Punt 5. Verzoek van de Afd. Wor kum van de Bjjz. Vrjjw. Landstorm om gebruik te mogen maken van ean strook van het gele strand voor het aanleggen van een schietbaan. Voor die aanleg zal men de be schikking moeten hebben over een strook grond van 50 X 500 M. Wanneer gegarandeerd kan worden dat een en ander geen gevaar voor mensch en dier zal opleveren en eventueele schade vergoed wordt, hebben B. en W. niets tegen inwilliging van dit verzoek. Ook de Raad niet, als met het oog op de verdere ontwikkeling van het gele strand, het gebruik ten allen tijde opgezegd kan worden, dus tot wederopzeggens wordt toe gestaan. Punt 6. Rapport van de commissie belast met hetnazien van de rekeningen over 1934 van het Stadsburgerwees huis en van het Burgerlijk Armbe stuur. De commissie bestaande uit de heeren Hajjtema, Brandsma en Boer sma, stelt voor de rekeningen goed te keuren tot de volgende bedragen: Burgerlijk Armbestuur. Ontvang sten f 15.221.28. Uitgaven f 12.439.25. Batig slot f2782.03. Stadsburgerweeshuis. Ontvangsten f 1736.27. Uitgaven fl337.06i/2. Batig slot f399.20i/2. Voorts vraagt de commissie of B. en W. ook gebruik wenschen te ma ken van hun recht om ten allen tijde inzage van de geldmiddelen en boe ken te nemen. De voorz. zegt dat die controle tot nog toe niet door B. en W. werd uitgeoefend, doch dat te zijner t(jd van de bevoegdheid daartoe gebruik zal worden gemaakt. Punt 7. Rapport van de commissie belast met het nazien van de reke ningen over 1934 van het gas- en electriciteitsbedrijf. De commissie, bestaande uit de heeren Ferwerda, Westendorp en Jonkman, stelt voor deze rekeningen voorloopig vast te stellen tot de volgende bedragen. Gasbedrijf. Gewone dienst: baten en lasten f 38.745.7 U/2 (het verlies be draagt f 1337.07). KapitaaldienstOnt vangsten en uitgaven f51.377.44. Saldo nihil. Electriciteitsbedrijf. Gewone dienst baten en lasten f 17.079.65 (de winst bedraagt f2449.44). Kapitaaldienst ontvangsten en uitgaven f30.744.81. Saldo nihil. De commissie acht het wenscheljjk, dat in het vervolg by het nazien van de bedr^jfsrekeningen de kassier- boekhouder aanwezig is voor het verstrekken van inlichtingen. De voorz. verklaart dat aan den wensch van de commissie zal wor den voldaan. Hierna worden de rekeningen zon der hoofdelijke stemming met boven genoemde bedragen vastgesteld. Punt 8. Aanbieding van de ge- meenterekening dienst 1934. Overgelegd wordt de door den gem.-ontvanger aangeboden rekening van inkomsten en uitgaven met daar bij behoorende bescheiden, benevens een conceptbesluit tot voorloopige vaststelling dier rekening met de volgende cijfers. Gewone dienst: ontvangsten en uit gaven f208.891.27. Er was een nadee- lig saldo van f4318.05, hetgeen volgens ministrieel voorschrift door een bij drage uit den kapitaaldienst is weg gewerkt. Dit bedrag wordt door het Ryk aan de gemeente als renteloos voorschot verstrekt en moet in 10 jaren, elk jaar i/io gedeelte, af gelost worden. Kapitaald.Ontvangsten f 165.779.03 Uitgaven f256.892.93. Nadeelig saldo f91.113.90. Tot leden van de commissie voor het nazien van deze rekening worden door den voorzitter aangewezen de heeren Brandsma, Boersma en Hajjte- ma. Punt 9. Behandeling van een schrij ven van de Gedeputeerde Staten be treffende verlaging van de jaarwedde van den gemeente-ontvanger. Ged. Staten vragen het gevoelen van den Raad omtrent een door hen voorgenomen verlaging van de jaar wedden van de ontvangers in de kleinere gemeenten. Het ligt in de bedoeling de jaarwedde in onze ge meente te bepalen op 1160Ö—f1900 (thans f1700—f1950) hetgeen op de f100 en op de maximum-jaarwedde een verlaging van f50 beteekent. B. en W. gevpn in overweging Ged. Staten te berichten dat de Raad zich met deze verlaging kan vereenigen. De heer Ferwerda kan zich wel met verlaging, maar niet met deze verlaging van f50 vereenigen, want dat beteekent nog niet veel. Een jaarwedde van f 1900 vindt spr. nog veel te hoog. Eerst wanneer de be dragen belangrijk teruggebracht wor den, kan men spreken van zich ermee vereenigen. De voorz. meent dat deze opmer king in dit geval niet op z’n plaats is, want reeds eerder is die jaarwedde verlaagd, terwijl bij de salarieering van den kassier-boekhouder der licht- bedrijven met deze bezoldiging reke ning is gehouden. De heer de Roest vindt de salarissen van burgemeesters, secretarissen en hoog in verhouding met andere pro- 1935 (nieuwe rloleering.) 1935 (aankoop land.) dienst 1934. 6. wflziging begrooting teitsbedrijf, dienst 1935. H H 1 t )U ie Br n- ie 3- 8 1. RISO.

Friso nl | 1935 | | pagina 1