Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. B te Workum op Maandag 9 September 1935 Tegemoetkoming in de kosten van aansluiting aan de waterleiding. Distributie gekookt Rundvleesch. ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1935. 61ste Jaargang No. 36 Officieel Gedeelte. Gedachten en Geluk. Plaatselijk Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Algemeen weekoverzicht LU M' FLORIS C. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter algemeene kennis, dat aan hen die zich vóór 10 September a.s. aanmelden voor aan sluiting aan de waterleiding, een ver goeding van of tegemoetkoming in de kosten van aansluiting zal worden toegekend van ten hoogste f25.—per perceel. Workum, den 27 Augustus 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. D. GOOT. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin, in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterljjk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager In de week van 2 September—8 September 1935 is geldig bon no. 80. Binnenland. De regeerlngspositie. Tegen dat de Koningin jarig is, pleegt de politieke activiteit in ons land te herleven en thans doen zich daarvan de teekenen te sterker voor, nu we by den aanvang van het nieuwe zittingsjaar waarschijnlijk belangrijke verklaringen van ons landsbestuur te wachten zjjn met het oog op de nog steeds heerschende regeeringscrisis. De vorige week schreven we reeds, dat deze crisis inderdaad nog niet is opgelost en deze zienswijze wordt volkomen bevestigd door verschillen de uitingen van de laatste dagen in de grootere partij pers. In een pole miek b.v. met het „Volk” verklaart de r. k. Volkskrant„Voor ons is in de situatie van 23 Juli niets veran derd.” Het blad acht de crisis niet opgelost. „Uit de wereld zou het (conflict) pas zyn, wanneer óf de Ka tholieke Kamer fractie bereid was haar houding te wijzigen, m.a.w. de knieval te doen, waarover de groote pers zich bfl voorbaat en te vroeg heeft verheugd, óf het kabinet-Coljjn van koers veranderde. Het eerste is uitgesloten, het tweede niet te ver wachten.” Men zietwe komen in de volgende maand weer voor heel moeilijke dingen in ons staatsbestuur te staan. WORKUM, 26 Aug. Zaterdagavond j.l. speelde op het gem.-sportterrein alhier, een keur-twaalftal van de Friesche Korfbalbond tegen een dito van de Onderlinge Korfbalbond „Zuid- Friesland”. Voor de rust was het F.K.B.-twaalf- tal overwegend sterker, wat in het middenvak wel het duidelijkst uit kwam en de verdediging wist trouwens ook telkens goed in te grypen by de vrjj ongevaarlijke aanvallen van het O K.B.-twaalftal, welks verdediging echter uitstekend werk verrichtte. Na bijna een half uur spelens nam de F.K.B. met een mooie verre worp de leiding en tot de rust bleef de stand 1-0. Het spel ging na halftime vrjj gelyk op. Hoewel de F.K.B.-ers technisch en tactisch het beste te zien gaven, kon toch niet verhinderd worden dat de O.K.B. tenslotte de gelijkmaker sqoor- de. In de tweede opstelling was de O.K.B.-aanval niet minder sterk en ook die van de F.K.B. schiep zich goede kansen, maar succes bleef tot de laatste minuten uit. Doch vlak voor het einde kwam nog het beslis sende puntje, dat de F.K.B. een ver diende 2—1 overwinning bracht. Voor de O.K B.-ers een eervolle nederlaag, wat zeker te danken was aan het enthousiasme en de geestdrift, waar mee zy zich teweer stelden tegenover het vlugge en soepele spel van hun tegenstanders. Het was een sportieve ontmoeting. Uitslag Verknoping. 26 Aug. Vrijdagavond j.l. had in Hotel „De Wijnberg” alhier, ten over staan van notaris A. Jukema, de finale verkooping plaats van de huizen van de erven A. Kuipers. Voor het winkelhuis aan de Markt was nog al wat animoaanvankelijk boden 3 gegadigden met flinke be dragen (er werd 7 maal tlOO ver hoogd) tegen elkaar op, waarna de beide overbljjvenden tezamen om beurten nog eens 77 maal met fl.— het bod verhoogden, zoodat tenslotte dit perceel na 115 verhoogingen in koop werd toegewezen aan den heer E. van Meekeren, caféhouder te Amsterdam, voor f3806. Het burgerhuis aan het D warsnoord werd met slechts fl.verhooging gekocht door den heer E, Gaastra alhier, voor f1460. van denken. Het is van groot belang wat een mensch denkt en gelooft, in welke richting zijn gedachten zich bewegen. Het heeft zeer veel te ma ken met de atmosfeer van zyu leven. Alles begint immers van binnen uit. Niets kunnen we doen, niets kunnen we zeggen, niets kunnen we nalaten, geen stap, of geen be weging, of we heb ben het eerst gedacht, hoe kort van tevo ren ook. Dit houdt vanzelfsprekend de stilzwijgende verplichting, jegens onszelf als jegens anderen, in om zich te concentreeren op de dingen die waar zyn, tegenover de onware dingenrechtvaardige handelwijze te stellen tegenover alle wreedheid en onrecht, eerlijkheid tegenover dat wat onoprecht of verdorven is, rein heid tegenover het onreine, en din gen van goeden faam tegenover schandaal en laster. Het is, zooals iemand eens opmerkte ten slotte berust het bij ons zelf, of we in een mooie wereld zullen wonen of niet. Het hangt weinig af van uit wendig aanzicht, weinig van die om standigheden, die buiten onze per soonlijke controle liggen. Wy hebben allen wel eens menschen ontmoet, wier enkele aanwezigheid een zegen is, die allen om hen heen rustig en harmonisch maken en in wier bijzijn we ons in een hoogere, reine atmos feer gevoelen. Als we het geduld, de zachtheid, de vriendelijkheid en on- uitputtelyke energie van een ander bewonderen, indien we ons vernieuwd en versterkt en geïnspireerd door zulk een contact gevoelen— waarom leven we dan zelf niet zoo, dat wij dezelfde vernieuwing en inspiratie aan anderen kunnen brengen? En dit hoogere leven te leven.is leven in geluk. f Omdat het het leven van vrede, liefde en vreugde is. (Nadruk verboden.) het advies van hun besturen in het stakingsparool van communisten ge volgd. Arbeidsbeperking voor vrouwen. De economische toestand van ons land is uitermate somber en doet dringender dan ooit van de regeering energieke maatregelen verlangen om te reorganiseeren op de arbeids markt, nieuwe ordeningen te schep pen, proeven te nemen, welke althans eens ’n kans scheppen op milde re arbeidsverhoudingen. We meenen teekenen te zien, dat de regeering het plan heeft om inderdaad in die richting iets te gaan wagen. De inhoud is nl. bekend gemaakt van een vóór-ontwerp van wet inzake arbeid door vrouwen, waarin een verbod wordt voorgesteld om door meisjes en vrouwen bepaalden arbeid te laten verrichten. Een belangrijke bepaling daarin is, dat de toelatings- leeftjjd voor fabrieken, werkplaatsen en kantoren voor vrouwelyk perso neel op 16 jaren wordt gesteld, uit gezonderd eenige de eerste twee jaren na afkondiging van de wet, gedurende welke de toelatingsleeftjjd resp. 14 en 15 jaar zal zyn. De werk loosheidscijfers dwingen tot een der gelijk verbod. In den winter van 1934 was het werkloosheidscijfer rond 400.000 en daaronder waren slechts 15 000 vrouwelyke werkzoekenden. De regeering zal de arbeidsmarkt voor mannen ten gunste van dezen gaan be ïnvloeden en de noodzaak daarvan klemt te meer, omdat industriëelen om aan hoogere loonen te ontkomen, steeds meer vrouwen aan het werk zetten. In 1922 was het percentage vrouwelijke werkkrachten in de in dustrie 16.78 pCt., maar tien jaar later was het ondanks de groote werkloosheid onder de mannen, ge stegen tot 18.36 pCt. Men onderschat te de invloed van vrouweljjke werk krachten op de arbeidsmarkt niet, de hiervoren gegeven cijfers spreken een duidelijke taal. Van een verbod aan meisjes beneden de 16 jaar om op fabriek, kantoor of in de werk plaats te arbeiden, verwacht de re geering veel heil. Ze meent, dat de meisjes na de schoolgang aldus be wogen zullen worden om een meer huishoudelyken werkkring te zoeken en dan op 16-jarigen leeftijd nog weinig neiging meer zullen vertoo- nen om wederom te veranderen. Onze koop vaar dy vloot sneeft. Het zijn geen mooie beelden van onzen economischen toestand, welke we deze week voorhangen. Daar hebben we onze koopvaardijvloot, eens de trots van onze zeevarende natie. We vonden dezer dagen mee gedeeld, dat ze met 25 pCt. is inge krompen en den sterksten achteruit gang van alle vloten ter wereld ver toont. De Patria gaat nu weer naar Rusland, de Gelria naar Italië... Ook tal van vrachtschepen verdwijnen naar elders. Nederland neemt in de wereldvloot thans een plaats in onder Noorwegen, hetgeen allerminst in overeenstemming is met onze econo mische en geografische positie. Buitenland. Mussolini dreigt Engeland en tart den Volkenbond. De allerlaatste hoop, dat de oorlog in Oost-Afrika nog zou zijn te ver mijden, is thans definitief vervlogen, nu Mussolini aan den bekenden Engelschen journalist Ward Price met grooten nadruk en in de volheid z|jns gezags heeft verklaard, dat de oorlog in elk geval gevoerd zal worden en moet worden, omdat de 200.000 ge weren der Italianen in Afrika anders „vanzelf” zouden afgaan. Geen druk van den Volkenbond, geen dreiging van Engeland, geen sluiting, zoo heeft hjj verklaard, van het Suez-kanaal, geen andere sancties zullen den aan val op Abessinlë kunnen verhinderen. Dergelijke maatregelen zal h(j als een vjjandeljjke daad beschouwen en hjj zal er zich met wapengeweld tegen verweren. Het staat vast: of de wereld moet Italië zQn gang laten gaan, of we beginnen een nieuwen grooten oorlog, welke heel Europa in vuur en vlam zet. Naar de zitting van den Volken bondsraad op 4 September a.s. zal Mussolini een delegatie zenden, doch uitsluitend om Italië’s standpunt te laten mededeelen. Eischt de Volken- Stakingen in Tilburg. De sterke verlagingstendenz, welke nu devaluatie wordt afgewezen I in heel het economische leven tot uitdrukking moet komen, blijft de groote massa van loontrekkende ten zeerste verbitteren. Nieuwe loonsver laging leidde van de week in Tilburg tot ernstige „wilde” stakingsacties, waarbij op een gegeven moment circa 1400 arbeiders waren betrok ken, die in een twaalftal van de 39 textielfabrieken de arbeid volledig kon stop zetten. Natuurlijk heeft deze wilde actie tot niets kun nen leiden, maar het jammerlijke in den huldigen economischen toestand is, dat de goed-willende en zich hun verantwoordelijkheid bewuste elemen ten de zeggenschap over de verbit terde massa verliezen en deze onder den invloed geraakt van opruiërs, d.i. van politieke avonturiers en desperado’s. Honderden katholiek- en modern georganiseerden hebben tegen macht over het stuur. De auto ver ongelukte en koningin Astrid, die met het hoofd tegen een boom sloeg, werd op slag gedood, terwijl de koning licht gewond werd. Zelden heeft een bericht zóóveel ontsteltenis teweeggebracht als dit. Koningin Astrid dood! Zy, die het middelpunt was van dat jonge, fleurige Belgische gezin, waar heel de wereld met ge negenheid naar keek. Overalheerscht diepe droefheid. Elk land ziet naar België in zyn groote smart. In Brussel, waar thans de vlaggen half stok hangen en de zenders zwij gen, stond by het bekend worden van de ramp het gewone leven vrij wel stil. Bij deze zware slag kon niemand meer werken. In groepjes stonden de menschen op straat bijeen om de ramp te bespreken. Bijna negen jaar maakte koningin Astrid deel uit van het Belgische gezin. Met groote toewijding heeft destijds de Zweedsche prinses, die van huis uit protestant was, zich aan het katholieke België gegeven. Nooit was haar iets te veel, waar het haar nieuwe vaderland en haar gezin be trof. Koningin Astrid werd op 17 No vember 1905 te Stockholm geboren en is dus bijna 30 jaar oud geworden. Sedert 4 November 1926, toen te Stockholm het burgerlijk huwelijk werd voltrokken, gevolgd op 10 No vember door de kerkelyke inzege ning, was zij gehuwd met kroonprins Leopold. Sedert het overleden van diens vader, Albert I, die te Marche- les-Dames op 17 Februari 1934 om j op als Leopold III, Koning der Belgen. Uit het huwelijk zyn ontsproten drie kinderen, nl. Prinses Josephine Charlotte, geb. 11 October 1927, Kroonprins Boudewjjn Albert, geb. 9 Sept. 1930 en Prins Albert, geb. 6 Juni 1934. bond sancties, dan zal Italië zich aan stonds en voor goed van Genève terugtrekken. De Italiaansche acten van beschuldiging tegen Abessinië vullen een kist vol paperassen en deze kist zal Mussolini ter informatie naar Genève sturen. Maar in geen geval zal hy zich daar ook maar iets laten opleggen. Het is alles tesamen een formeele oorlogsverklaring aan het Abessi- nische keizerrijk en een aanzegging van gewapend verzet tegen elke andere mogendheid, welke Italië den voet wil dwars zetten. De vreemde lingen beginnen dan ook Oost-Afrika reeds te verlaten en ook de Italiaan sche gezant te Addis Abeba maakt zich reisvaardig. Er is sprake van, dat Rome geen officiëele oorlogsver klaring aan den Negus zal zenden, maar den opmarsch als een politio- neelen beschermingsmaatregel zal motiveeren. Dus zooals Japan gehan deld heeft tegenover Mandsjoeryë Maar de Negus heeft gezegd, dat hy in zulk geval de zaken zuiver zal stellen en zelf een oorlogsverklaring zal doen. Grootsche leger-manoeuvres, zooals de wereld die nog niet heeft gekend, zjjn deze week door de Italianen ge houden in de streek van Bellizona; koning, duce en alle ministers waren daarbij tegenwoordig. In deze mili taire entourage werd een kabinets raad belegd, waarin de voor den oor log benoodigde economische en poli tieke besluiten werden genomen. De feitelijke oorlogstoestand is er dus reeds. Verzet tegen Moskou, het Jeven,is gekomen, trad deze De brutale wjjze, waarop gedurende het zevende communistische wereld congres te Moskou in het openbaar de plannen tot voorbereiding der communistische wereldrevolutie wer den opgemaakt, heeft in alle landen groote ontstemming gewekt en de scherpste protesten te Moskou uitge lokt van de Ver. Staten, Engeland, Rome, Japan, Polen, Letland en andere staten. De Ver. Staten hebben zelfs niet onduidelijk gedreigd met verbre king der diplomatieke betrekkingen, omdat men te Washington de beloften geschonden acht inzake de niet-inmen- ging van Rusland in de eigen binnen- landsche aangelegenheden. Deze algemeene protestbeweging kan tot ernstige diplomatieke gevolgen leiden. De regeering te Moskou heeft alle protesten afgewezen. Zjj heeft als regeering niets te maken, zoo bepaalt ze haar standpunt, met de werkwijze van de derde, d.i. de communistische internationale. Alsof in de regeering en in de leiding dezer internationale niet dezelfde personen zitten! Het onderscheid tusschen partjj en staat is in Rusland even fictief als in Italië en Duitschland; dat brengt het auto ritaire partijsysteem, hetwelk partij en staat vereenzelvigt, onvermijdelijk mee. Washington zal in elk geval met de gegeven verontschuldiging geen genoegen nemen. Gevaarlijke Japansche wenschen. Uit Londen komen berichten, dat Japan nog steeds kolonisatiegelegen- heid zoekt voor haar overbevolking en daartoe de oogen ook naar Ned. Indië heeft gericht. Een verontrustende belangstelling! De Japansche regee ring zou toebereidselen maken, heet het, om diplomatieke onderhande- lingen te openen met Nederland, Engeland en andere mogendheden om verlof te verkrijgen voor de immi gratie van Japansche burgers in Ned. Indië alsmede op de Fitsji-eilanden, in Samoa en het Britsche deel van Borneo. In Londen gelooft men, dat Japan een meer tegemoetkomende houding inzake de kwestie van de verhouding der vlootsterkten zou aannemen, indien zjjn immigratie- wenschen vervuld zouden worden. Verstaan we dat wel, dan eischt Japan om thans te geven, wat men straks niet gaarne genomen zou zien. Het gele gevaar bedreigt het ver deelde Europa... Zware rouw in België. Donderdagmorgen is het Belgische koningshuis plotseling in diepe rouw gedompeld. Tijdens een vacantiereis in Zwitserland bestuurde, als zoovele malen, koning Leopold zjjn auto, terwfll koningin Astrid naast hem zat. Op de weg tusschen Kussnacht en Luzern verloor de koning, door tot nu toe onbekende oorzaak, de Er wordt een aardige fabel ver teld over een jonge visch, die de oudere visschen een massa had hoo- ren vertellen over een wonderlijk mooi iets, dat de „zee” genoemd werd. Dat moest toch zooiets moois en zoo iets fijns en zoo iets begeer lijks zjjn! Ja, als men daar nu nog eens zou kunnen komen, als men dat nu nog eens bereiken kon, wel dan zou het geluk volmaakt zijn. De jonge visch werd natuurlijk erg nieuwsgierig naar de prachtige zee, waarvan ieder den mond vol had en hy was vastbesloten die zee te vin den, opdat hy zelf al dat schoone en heerlijke zou kunnen zien en onder vinden. Hy zwom en zwom en zocht en zocht, doch kon de zee maar niet vinden. Als hij andere visschen te genkwam, informeerde hjj of ze ook wisten, waar de zee was, maar, ja, z jj hadden er ook al zoo veel van gehoord, maar ze hadden die nog nooit kunnen vinden. Ten slotte kwam de jonge visch dan een heele oude, wjjze visch tegen aan wien h(j vroeg: Kunt ge mjj ook zeggen, waar ik de zee kan vinden? Waarop de oude, wjjze visch antwoorddeDe zee Wel, de zee is hierJe hebt er al dien tijd in rond gezwommen... Het gaat er mee, als met het zoe ken naar geluk. We jachten en jagen naar verre oorden, naar schier onbe reikbare dingen, we hunkeren naar geld of goed of bezit of een van de tailooze phantasmagoria der illusie en meenen, dat we dan eerst het geluk bereikt zullen hebben, als we die dingen zullen hebben verworven. Terwijl het geluk als het ware voor het grjjpen lag, al dien tijd dat we ernaar zochten. Omdat geluk een toestand van onze gedachten is en per saldo met stoffelijk bezit als zoodanig niets heeft uit te staan. Geluk is een toestand van vrede en bevrediging, die slechts ondervonden kan worden, wanneer in de gedach ten reinheid, waarheid, liefde, vooral de onuitbluschbare liefde tot den naaste overheerschen. En het gaat ermee, als met de jonge visch, die op zoek naar de zee was, terwijl hjj er midden in zwom. We beseffen somd niet eens, dat we werkelijk ge lukkig zjjn. Alleen later dikwjjls, als we terugzien in onze herinnering, als we een verschil tusschen het heden en verleden ontdekken, dan bemer ken we pas duidelijk hoe gelukkig we feiteljjk waren. Alles hangt af van onze manier tl Paardenmarkt FKXSO

Friso nl | 1935 | | pagina 1