voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordv., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Nieuws- en Advertentieblad te Workum op Maandag 9 September 1935 Distributie gekookt Rundvleesch. Stremming verkeer Bagljnestraat. Tegemoetkoming in de kosten van aansluiting aan de waterleiding. 61ste Jaargafig No. 37 ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1935. Officieel Gedeelte. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 COLLECTE. TOEKOMSTMUZIEK. 1 FLORIS C. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterigk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten In de week van 9 September—15 September 1935 is geldig bon no. 81. f208 891.27 -208 891.27 nihil Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis, dat door hen vergunning is verleend tot het houden van een speldjes-collecte op Dinsdag 10 September 1935, ten behoeve van de Chr. Vereeniging tot instandhouding van sanatoria voor laders aan tuberculose „Zonnegloren.” Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze kennisgeving alleen dient tot informatie voor het publiek, zoo- dat daarin geen aanbeveling voor of instemming met de collecte moet worden gelezen. Workum, 5 September 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Als grondslag voor onze goede ver wachtingen voor de toekomst mogen we nemen het feit, dat het goede in de wereld niet hulpeloos of machte loos is, doch integendeel een zeer positieve macht is. Niet alleen in de Christelijke leer, doch ook in alle leeringen van de oudste filosofen treft men de grondtoon aan, dat de hoogste wijsheid is, het goede na te streven. En dat wie dit eerlijk en oprecht doet, wel moeilijkheden zal onder vinden van tijd tot tgd, doch dat hij ook steeds ten slotte zal overwinnen, dat uiteindelijk het goede zal zege vieren. Zoodat de eerljjke mensch steeds het goede kan en mag ver wachten. De prijs der Advertentiën Is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager f165.779 03 -256.892.93 f 91.113.90 Punt 9. Behandeling van een schrg ven r--- - - Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis, dat op WOENSDAG 11 en DONDERDAG 12 SEPTEMBER a.s. de Bagljnestraat voor alle verkeer zal zijn gesloten. Workum, 5 September 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Wjj zijn gemaakt voor samen werking. Tegen elkaar te han delen is daarom tegen de natuur... Ik moet daarom mijzelf gebie den te vergeven, te begrepen, lief te hebben, altjjd... Marcus Aurelius. De wijze waarop wjj menschen de toekomst bezien is soms zeer ver schillend. Het hangt er maar van af, op welk standpunt men zich stelt. En daarbij doet zich een goede para bel voor. Wanneer we ons op een laag gelegen plek bevinden (een laag-bij-de-grondsch, weinig verheven standpunt dus) dan kijken we tegen een obstakel, dat vlak bg zich op onzen weg voordoet, op als tegen een muur. Staan we op een hoogge legen punt... dan zien we veel verder, dan zien we over het obstakel heen, vinden het lang zoo groot en belem merend niet, en zien dikwijls zonnige verten, waartegenover het feiteljjk toch kleine obstakel bijna geheel Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter algemeene kennis, dat aan hen die zich vóór 10 September a.s. aanmelden voor aan sluiting aan de waterleiding, een ver goeding van of tegemoetkoming in de kosten van aansluiting zal worden toegekend van ten hoogste f25.—per perceel. Workum, den 27 Augustus 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. wegvalt. Van ons hooge, meer verhe ven standpunt beschouwd dus... Zoo zal dan de pessimist u vertel len, dat er veel is om ons te ontmoe digen, dat de dingen zoo slecht zijn, als maar eenigszins kan. Hij zal droevig zuchten over de degeneratie van deze eeuw, en zich verbaasd afvragen hoe iemand nog iets anders kan hopen te zien dan rampspoed en verderf, als het onvermijdelijke gevolg van den huidigen stand van zaken. Voor een rechtschapen, wel-denkend mensch echter vertoont de wereld niet zulk een triestig beeld. Het kwaad, de degeneratie der tijden, ze zijn per slot van rekening van weinig gewicht als men ze vergelijkt met de onmete lijke invloeden die aan het werk zijn, om de menschheid in de andere rich ting te leiden... We moeten immers voorwaarts en opwaarts gaan, alle hinderpalen o verwinnend, in lederen individueelen mensch tot ontwikkeling brengend al wat groot is, en rein en edel in hem, totdat ten slotte de we reld het blflde beeld zal vertoonen van een rijk, waarvan alle onder danen in harmonie met elkaar zijn, en met hun Beheerscher, den Opper sten Bouwmeester van het heelal. Onze verwachtingen voor de toe komst kunnen inderdaad tot wellui dende toekomstmuziek worden, waarin de noot der hoop en van het vertrou wen den boventoon heeft, wanneer we beseffen dat er een fundamenteele waarheid is gelegen in de verklaring, dat de eene soort onmogelijk haar tegengestelde kan voortbrengen: dat goed dus geen kwaad kan vóórt brengen en kwaad geen goed. Liefde geen haat, en haat geen liefde. Wat wil dit nu zeggen ten aanzien van onze gedachten over de toekomst? Dit: dat het van groote beteekenisls na te gaan, hoe wg in onze gedachten staan tegenover de verwachtingen voor de toekomst. Het gaat er niet om wat wfl hopen, noch wat wij voor spellen, doch alleen om wat wjj ver wachten. Het is dus van het grootste belang steeds het goede te verwach ten. En daarbij te begrijpen, waarom we het goede kunnen en mogen ver wachten. den alle leden van den Raad af en nemen de nieuwe leden zitting en wordt bovendien het college gefor meerd, dat met Burgemeester en Wethouders het Dageigksch Bestuur der gemeente zal vormen. De jaar- Ijjksche benoeming van de vaste commissies van bijstand heeft ook in deze vergadering plaats. Overigens vermeldt de agenda niet zeer be langrijke punten. Nadat de voorz. de vergadering op de gebruikelijke wijze heeft geopend, komt aan de orde Punt 1. Beëediging van de nieuw benoemde raadsleden. Alle nieuwbenoemden, t.w. 10 af tredenden en 1 nieuw lid, waren aan wezig. Tegen toelating van geen hunner bleken bij Ged. Staten dezer provincie bezwaren te zijn ingediend, -zoodat de b(j de aanvaarding ver- elschte eeden thans in handen van den voorzitter konden worden afge nomen. Nadat alle leden de zuiverings- eed hadden afgelegd, volgde de eed (belofte) van trouw aan de Grond wet enz. De voorz. wenschte den leden geluk met hun herbenoeming of benoeming en was overtuigd dat allen het ernstig voornemen bezitten om het waar achtig belang van de gemeente en de bevolking te zoeken. Dat dat doel ook bereikt moge worden, voor zoo ver de omstandigheden dit toelaten; omstandigheden, die in Gods handen zijn. Punt 2. Notulen der vergadering van 5 Augustus 1935. Naar aanleiding van de in deze notulen genoemde verbetering van den Stationsweg, vraagt de heer Brandsma of het de bedoeling is dat de duurste oplossing nu coute que coute uitgevoerd zal worden of dat den Raad eerst nog een uitgewerkt plan met kostenberekening wordt voorgelegd. De voorz. antwoordt dat, wanneer de kosten niet tegenvallen, tot gron dige verbetering besloten is, doch een serieus plan zal zeker nog aan den Raad ter goedkeuring worden aange boden. Hierna worden de notulen onver anderd goedgekeurd en vastgesteld. Punt 3. Ingekomen stukken en mededeelingen. a. Resoluties van de Ged. Staten houdende goedkeuring van 1. de gemeente- en bedrtjfsbegroo tingen voor 1934 en het w^zigings- besluit van 17 Juni 1935; 2. het raadsbesluit van 5 Augustus 1935 tot het garandeeren van rente en aflossing eener geldleening groot f3.000.000 van de N.V. Intercommu nale Waterleiding te Leeuwarden 3. de raadsbesluiten tot wijziging van de begrootingen voor 1935 van het gas- en electriciteitsbedrljf in ver band met de verlegging van het gas buizen- en electriciteitsnet. b. Resolutie van Ged. Staten waarbij het presentiegeld voor de vergade ringen van de commissie voor de lichtbedrljven met ingang van 1 Januari 1935 is bepaald op f 1.50 per vergadering. c. Rekening en verslag over 1934 met begrooting voor 1936 van de Christelijke Bewaarschool alhier. d. Mededeelingen: 1. dat de onderbouw van de brug te Nghuizum en de brug over de Diepe Dolte in massa (na loting) is gegund aan E. Metz te Sneek voor f7400; 2. dat het maken van een berg plaats voor lijkbaren en aanverwante werken op de Nieuwe Begraafplaats na onderhandsche Inschrijving is ge gund aan P. SpQksma voor f703; 3. dat het graven van sleuven voor te maken paden op de Nieuwe Be graafplaats is gegund aan den laagsten inschrijver IJ. Bouma voor f176; 4. dat, overeenkomstig het raads besluit van 30 October 1929 met in gang van 1 Augustus 1935 deadjunct- commies 2e klas ter secretarie S. H. Jelgersma, is bevorderd tot adjunct- commies le klas. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. worden bovengenoemde stukken en mededeelingen voor ken nisgeving aangenomen. e. Verzoek van het Hoofdbestuur van het Friesche Volkssanatorium om op de begrooting voor 1936 wederom een bedrag als steun uit te trekken. Op voorstel van B. en W. zal dit verzoek behandeld worden bg de be grooting voor 1936. Wat doet nu de pessimist? Deze, weinig vertrouwen in het goede heb bend, verwacht hg steeds tegenspoed, bedrog, teleurstelling. Onbewust brengt hg dat door zgn houding jegens menschen en dingen tot uit drukking, door wantrouwen, egoïsme, onvriendeigkheid. En daar de eene soort alleen maar de eigen soort kan voortbrengen, oogst hg in zgn erva ringen deze zelfde dingen. Precies zooals hg verwachtte. Van hoe groote beteekenis is het daarom de heele zaak om te keeren en de macht van het goede erkennend en bevestigend, slechts het goede te willen verwach ten en dit in woord en daad en hou ding tot uiting te brengen... (Nadruk verboden.) betreffende aanstelling van districts- schoolartsen. Het gevoelen van den Raad wordt gevraagd over deze kwestie, maar de gegevens zgn lang niet volledig, zoodat geen der leden zich hierover direct kan uitspreken. Een verdee- ling van de provincie in bgv. 9 of 11 districten is wel aangegeven, doch de kosten voor de gemeente, al of niet met subsidie van Ryk en Provincie is een vraag; eveneens of deelname verplichtend is of wordt. De heer Ferwerda vindt dat men met de aanstelling van schoolartsen in de rechten van de ouders gaat treden, terwgi de heer Hagtema er tevens om de vermoedeigk hooge kosten weinig voor voelt. De heer Gaastra veronderstelt dat een geregeld onderzoek van school kinderen en -personeel een uitvloeisel is van de onlangs in onze provincie voorgekomen besmetting met open t.b.c. De heer Brandsma zou het onder zoek door de huisdokters, die met de toestanden al goed bekend zgn, een eenvoudiger, even nuttige en waar- schg’nigk minder kostbare oplossing vinden. Na eenige dlscusssie spreekt de Raad zich met 6 tegen 5 stemmen in principe uit *vóór het Instituut van schoolartsen. Voor de heeren de Roest, Westendorp, Boersma, van Eg meren, Jonkman en Gaastra. Tegen de heeren Faber, Hagtema, de Vries, Ferwerda en Brandsma. Met 9 tegen 2 stemmen, die van de heeren Hagtema en Ferwerda, wordt tot deelname besloten, onder restrictie dat de kosten en andere voorwaarden geen ernstige bezwaren opleveren. Van de Ijsclub „Workum” is in een vorige vergadering het verzoek ont vangen op het Groene Strand, in werkverschaffing door de gemeente, een gabaan aan te leggen. De dicht heid van den grond zou volgens een proef op de aangevraagde plaats niet meevallen, doch aan de Noordzgde van de zgn. „Batte” igkt de bodem gesteldheid geschikter, hoewel er niets met zekerheid valt te zeggen. Daar de kosten van een ringdgknlet veel hooger zullen komen dan het in cultuur brengen van het terrein, adviseert de gem.-architect aan het verzoek tegemoet te komen. Verschillende leden verwachten dat de grond in den winter het water niet zal doorlaten en achten de kans van slagen groot. Er is dan een goede en vertrouwde gsbaan. Waar de aanleg weinig extra-kos- ten met zich meebrengt, wordt het verzoek met algemeene stemmen in gewilligd. Rondvraag. De heer Faber vraagt of de riole ringswerken in de Baggnestraat ook bg nacht kunnen geschieden en het verkeer dan overdag voor een deel doorgang kan vinden, vooral met het oog op de aanvoer van melk aan de boterfabrieken. De voorz. antwoordt dat dit wel overwogen is, doch tenslotte bleek dat de beste en vlugste oplossing was om het verkeer gedurende 2 dagen totaal te stremmen. Verschillende maatregelen zullen worden genomen om de overlast, die daaruit voort vloeit tot de kleinste afmetingen terug te brengen. De heer Hagtema verwonderde er zich over, dat deze week bg het Koninginnefeest de driekleur niet van de toren wapperde, zooals dat steeds gebeurde wanneer Workum feest vierde. De voorz. antwoordt dat op de ver jaardag zelf gevlagd is en dat door hem het uitsteken van d e vlag als een koninkigk eerbewgs wordt beschouwd. De heer Hagtema vraagt verder nog of de Heerenkunst verhuurd is, daar op dit terrein een houten loods is gebouwd. Volgens den heer de Vries is een gedeelte aan de fa. van Meeketen beschikbaar gesteld voor berging an hout, maar over het plaatsen van t en loods is, voor zoover hem bek nd, niets overeengekomen. De heer Boersma informeert hoe het staat met de verstrekking van goedkoope groenten, waarnaar hg In de vorige vergadering gevraagd had. Geantwoord werd dat daaromtrent officieel niets bekend is en nog geen informaties naar de regelingen zgn ingewonnen, doch dat dit alsnog zal geschieden. Hierna sluiting. Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Dinsdag 3 September 1935, des na middags 7.30 uur. Voorzitter, de heer C. E. van Koetsveld, burgemeester. Secretaris de heer D. van der Goot. De eerste Dinsdag in September van het verkiezingsjaar der raads leden is een belangrgke dag in alle gemeenten van ons land. Alsdan tre- Van een tweetal later binnengeko men stukken wordt nog mededeeling gedaan. Het eene is een verzoek van den heer Brandsma om adhaesie te betui gen aan een schrgven, gericht aan den Minister van Waterstaat in ver band met het auto-ongeval op den weg naar Koudum, in welk schrgven wordt gewezen op de slechte toestand van den weg en voorts aangedrongen wordt op verbetering, of althans de bermen van basalthoopen te ontrui men. De secretaris verklaart, dat uit informaties bg de gemeente Heme- lumer Oldephaert c.a. bleek, dat de weg bg verbetering over de oude slaperdgk zal worden gelegd. Over de kostenverdeellng is men het echter nog niet geheel eens kun nen worden, doch overigens zgn de plannen in een vergevorderd stadium, hoewel de uiteindeigke be slissing nog steeds op zich laat wachten en meermalen op bespoedi ging is aangedrongen. Een en ander is voor B. en W. aanleiding te adviseeren onverwgid de gevraagde adhaesie aan dit ver zoek te betuigen. De heer de Roest kan hier geheel in meegaan, daar hg deze kwestie ook bg de rondvraag ter sprake had willen brengen. Ook bg de andere leden vindt het advies van B. en W. volle instem ming. Het tweede schrgven, een rapport van den gem.-achitect naar aanleiding van het verzoek van de Ijsclub „Workum” om op het Groene strand een gsbaan aan te leggen, wordt aan het eind van de agenda behandeld, nadat geen der leden hiertegen be zwaar bigkt te hebben. Punt 4. Benoeming van Wethouders. Bg de eerste stemming werden op den heer H. de Vries Wz. 9 stemmen en op den heer P. Gaastra 2 stem men uitgebracht. De heer de Vries sprak een woord van dank voor het in hem gestelde vertrouwen en aan vaardde desgevraagd z’n benoeming direct. Voor de tweede wethouderszetel was de stemming als volgt: De heer P. Gaastra 5 stemmen, de heer A. Brandsma 3, de heeren H. Hagtema en E. de Roest elk 1 stem en 1 van onwaarde. De 2e vrge stemming had tot resultaat dat de heer Gaastra 7 stemmen, de heer Brandsma 3 en de heer Hagtema 1 stem ontving, waarna ook de heer Gaastra z’n herbenoeming direct aanvaardde. Punt 5. Benoeming van leden van de commissie van bestand voor de lichtbedrgven. Ingevolge art. 60 der gemeentewet moeten de leden van deze commissie, waarvan een der wethouders voor zitter is, jaarigks door den Raad wor den benoemd. De zitting hebbende leden zgn de heeren A. Brandsma, D. Faber, H. Hagtema en E. de Roest, die allen herkozen worden. Punt 6. Benoeming van leden van de commissie voor de Strafverorde ningen. Deze commissie, waarvan de bur gemeester ambtshalve voorzitter is, bestaat uit de heeren E. de Roest en H. Hagtema die beiden herkozen worden. Punt 7. Aanwgzing van een verte genwoordiger in de vergadering van aandeelhouders der N. V. Intercom munale Waterleiding, gebied Leeu warden. Met meerderheid van stemmen wordt de heer de Vries gedurende den zittingstgd van den Raad weder om aangewezen onze gemeente in bovengenoemde vergadering te ver tegenwoordigen. Punt 8. Rapport van de commissie belast met het onderzoek van de ge- meente-rekening dienst 1934. De commissie, bestaande uit de heeren Brandsma, Hagtema en Boer sma, heeft genoemde rekening nage zien en in orde bevonden, waarna deze voorloopig wordt vastgesteld met de volgende cgfers: Gewone dienst. Ontvangsten Uitgaven Batig slot Kapitaaldlenst. Ontvangsten Uitgaven Nadeelig slot van de Gedeputeerde Staten Paardenmarkt FRISO.

Friso nl | 1935 | | pagina 1