VERVALSCHT EN MINDERWAARDIG Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Bern. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Distributie gekookt Rundvleesch. DISTRIBUTIE GOEDKOOPE GROENTEN. 61ste Jaargang No. 38 ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1935. Officieel Gedeelte. COLLECTE. HET GOUDEN BEELD. Plaatselijk Nieuws, bon no. 82. R J Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Algemeen weekoverzicht Binnenland. FLORIS C. Buitenland. Alle bemiddeling faalde, de Commissie van Vyf heeft Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten In de week van 16 September—22 September 1935 is geldig BAYER Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente tot het houden van een collecte op Woensdag 18 September 1935 ten behoeve van het klokluiden. Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze kennisgeving alleen dient tot informatie voor het publiek, zoo- dat daarin geen aanbeveling voor of instemming met de collecte moet worden gelezen. Workum, den 11 September 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. VAN KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. van 70 ets. per buisje of de betrouwbare Apotheken en Drogisterijen te koopen. ER BESTAAT IN HOLLAND SLECHTS EEN SOORT ASPIRIN-TABLETTEN, WAARVOOR DE BAYER-FABRIEKEN GARANTIE GEVEN. DEZE ZIJN KENBAAR AAN DEN ORANJE-BAND OP DE VERPAKKING EN HET BAYER-KRUIS OP ELK TABLET. ER BESTAAT GEEN „HOLLANDSCHE ASPIRIN”. dat het een leger van bijna een kwart millioen man naar Oost-Afrika had gezonden. Er zijn intusschen aan wijzingen, dat Frankrijk zich meer en meer aan de zyde van Engeland schaart en als antwoord daarop toont Rome zich bereid om toenadering te zoeken tot landen, welke buiten den Volkenbond staan, in de eerste plaats tot Duitschland. Roipe heeft dezer dagen reeds het goede recht van Berlijn erkend, voor zoover deregee- ring aldaar straks eveneens de toe wijzing van koloniën zal gaan eischen.... Door goedkooper aanbod van Aspirin-tabletten, niet herkomstig uit de Bayer-Fabrieken, is men op het spoor gekomen van belangrijke vervalschingen. Deze tabletten, welke ook hier te lande onder den prijs verkocht kunnen worden, zijn uiterlijk niet van de echte Aspirin-tabletten te onderscheiden. De samenstelling van de vervalschte tabletten is zeer minderwaardig en kan door de ontzettend vieze behandeling schadelijk voor Uw gezondheid zijn. De vervalschers zijn inmiddels door de Antwerpsche politie onschadelijk gemaakt. U kunt zich tegen deze vervalsching beschermen, door uitsluitend de echte Aspirin-tabletten tegen den vastgestelden prijs 10 ct. per zakje in stapje onze Vorstin niet in alle op zichten de verwachte verbetering van lichamelijke gesteldheid te heb ben gebracht. Nu en dan moesten we, vóór dit vacantietochtje, vernemen, dat de Koningin lichtelijk ongesteld was en eenzelfde bericht verluidde ook thans weer om de met een dag vertraagde terugkomst te verklaren. We verhopen allen, dat H.M., die onmiskenbaar geleden blijkt te heb ben onder het dubbele verlies van het vorige jaar, spoedig den volledi gen terugkeer van haar lichamelijke krachten moge ondervinden. De terugkeer der Vorstinnen heeft tevens de nieuwe periode in Neder land’s politieke leven ingeluid. Dins dag a.s. zal de vereenigde zitting der Staten Generaal worden geopend en de Troonrede worden uitgespro ken, naar welker inhoud men thans zoo bijzonder nieuwsgierig is. We verwachten er niet veel bijzonders van, daar het in de laatste jaren meer en meer gebruikelijk werd, dat de eigenlijke regeeringsplannen uit de Millioenennota spraken, welke op Dinsdagavond bekend zal zQn. Aanpassing en verlaging, bezuini ging daarnaast, zullen wel weer de hoofdtonen zijn, welke de regee- ringsklok gaat laten hooren. We kregen er een vóórproefje van in de circulaire, welke de minister van binnenlandsche zaken aan voorloopig 200 gemeentebesturen richtte om deze aan te manen, de salarissen der ambtenaren met ingang van 1 Januari a.s. opnieuw met 5 pCt. te verlagen. Het ligt nl. in de bedoeling om de rijkssalarissen met dien datum met het genoemde percentage in te korten en naar de regelen der aan passing moeten dan de gemeentelijke salarissen volgen, behalve die der werklieden, welke met den plaatse- lijken loonstandaard meegaan. De wilde Tilburgsche staking. De Tilburgsche textielarbeiders zijn het verlagen moe geworden en heb ben geweigerd om de jongste loon- korting van 5 pCt. te accepteeren. Ze gingen er voor in staking en deze staking heet „wild”, omdat ze niet door de vakbeweging wordt geleid. Deze had nl. besloten om het hoofd in den schoot te leggen, omdat het nieuwe noodlot haar onafwendbaar voorkwam. Ofschoon een wilde staking anders maar weinig sympathie onder de georganiseerde arbeiders vindt, is de weerzin tegen de verlagings- tendenz zóó sterk geworden, dat tal van georganiseerde arbeiders, in het bijzonder die van het spoorwegperso neel, de actie steunen. Wat het aan tal stakers betreft, werd de beweging een succes; deze week groeide het cijfer tot over de 4100, terwjjl in het geheele textielbedrijf te Tilburg ruim 5000 arbeiders werkzaam waren. De burgemeester van Tilburg en de rijksbemiddelaar hebben gewei gerd om voor de stakers te bemidde len, daar het stakingscomité woord breuk zou hebben gepleegd. Het zou den arbeiders hebben geadviseerd om een voorschot op het laatstelijk verdiende loon, gegeven op voor waarde dat de arbeid zou worden hervat, te accepteeren, zonder in werkelijkheid de belofte na te komen. Al gunden we den menschen graag anders, we meenen toch, dat deze beweging ze niet anders dan verlies In iedereen, zelfs in de slechtste misdadiger, kan men vonkjes van het goede ontdekken. De manier om hen die slecht zjjn te helpen is, de vonkjes van goedheid aan te blazen tot ze een machtige vlam worden die het kwade verbrandt in zjjn gloed. We kunnen iedereen liefhebben door het goede in hen te zien, en we kunnen de menschen helpen hun fouten te overwinnen door ze in liefde te verbeteren. Henry N. Kost. Er wordt een aardige geschiedenis verteld van een zeker middeleeuwsch bouwwerk ergens in Schotland, dat versierd was met een aantal beelden en figuren. Zoo was er ook een beeld, dat een uitbeelding moest voorstellen van den „Vorst der duis ternis”. Nu had men altijd gemeend, dat dit beeld van zwart brons was vervaardigd. Toen men nu eens het oude gebouw met zjjn standbeelden en donkere nissen ging restaureeren en schoonmaken, kreeg ook de „Vorst” een beurt en bij de grondige reini ging deed men een opmerkeltfke en verrassende ontdekking: het beeld was niet van zwart brons, doch van het zuiverste goud, en dat juist op een tijdstip, dat goud meer waard was dan ooit te voren. Men is wellicht geneigd te zeggen te deksel, wat heb'ik met die „zwarte vorst” te maken? Natuurlek, u en ik, wjj als brave lieden hebben niets uit te staan met zulk een verwerpetfjke figuur als die „vorst der duisternis”. Maar... er zit een bijzonder treffende parabel in, ten aanzien van de hou ding die de menschheid jegens den slechten mensch, den misdadiger aan neemt. Daarin is een algeheele om mekeer gekomen in de laatste 25 jaar, welke tot uitdrukking is geko men in een algeheele wijziging in de grondlijnen van strafrecht en gevan geniswezen. Twintig, vjjf en twintig jaar geleden, beschouwde men die mensch als van nature hopeloos, on- verbeterljjk slecht en verdorven. Hij was als het ware het beeld van het kwaad en het kwaad was in hem. Uitgaande van dit standpunt, waren alle pogingen erop gericht den man tot het besef te brengen van zjjn hopeloos slechte en onverbeterlijke natuur, om hem daarmee tot veran dering en verbetering te brengen. Wat een tegenstrijdige en hoopelooze taak was. Men ging van het kwade uit en probeerde dat wat kwaad was te bekeeren tot iets goeds. Men be zag het beeld van den misdadigen mensch en men zag en vond het zwart. Men was gansch niet ver baasd het zwart te zien. Men ge loofde inderdaad dat het door en door zwart was. We storten ons in de politiek. H.M. de Koningin en prinses Juliana zijn van haar vacantie in Schotland weergekeerd. Helaas schijnt het uit kan brengen; verlies van loon, ver lies van aanzien en kracht der vak beweging. Politieke visschers hebben een aasje uitgeworpen in het troebele Tilburgsche water. De K.D.P. trok zich de belangen der stakers aan, de revolutionnaire vakbeweging en de communisten stuurden geld, brood en andere levensmiddelen en zelfs de N.S.B. wilde een duit in het sta- kingszakje doen. Ze belegde een vergadering voor de stakkerige sta kers om ze met woorden te voeden, maar deze bijeenkomst werd door den burgemeester verboden. Er komt in tusschen nood onder de stakers en in dezer gezinnen; ze zijn van alle uit- keeringen uitgesloten en uit enkele losse gaven kunnen geen duizenden hongerige magen worden gevuld. Broodprijsverhooging. Bezuiniging, aanpassing en verla ging van inkomsten kan voor de re giering misschien een uitkomst be- teekenen voor wat het sluitend maken van de begrooting betreft, als men het volk haar rede niet wil laten ver liezen, dan moet ook rekening worden gehouden met het sluitend maken van de huishoudelijke begrootingen. En dan moeten de vaste lasten omlaag. We merken daar nog zoo weinig van In verband met de jongste verzwa ring van de monopolierechten kwam men in een bijeenkomst der besturen van de vijf Nederlandsche bakkers organisaties tot de conclusie, dat thans in vele plaatsen een broodprijs verhooging onvermijdelijk zal zijn. Dus ook dat nog... Onvermijdelijk heet steeds verder gaande loonsverlaging, onvermijdelijk ook de stijging in prijs van de allervoornaamste levensmid delen. Een crittek op bestuursbeleid heet demagogie... BQz. Vrijwillige Landstorm. Onder begunstiging van prachtig weer is Woensdag in Gaasterland een buitengewoon geslaagde B.V.L.- Landdag gehouden. Duizenden waren naar het Rysterbosch getrokken om de verschillende sprekers te hooren en de demonstraties met paarden en motoren en het keurige vendelzwaaien te aanschouwen, hetgeen werd opge luisterd door muziek van de beroemde Marine kapel. Het was een massale uiting van de rustige zelfverzekerd heid en trouw, van de nationale geest, echt-Nederiandsch, zonder de ver blindheid en verafgoding die buiten onze landsgrenzen meest de boven toon vormen. Ook nu haar bemiddelingsarbeid moeten staken, daar geen enkele vorm van overleg met de Italiaansche regee- ring mogelijk bleek. Deze laatste achtte zich zelfs niet eens geroepen om, op een daartoe gedaan verzoek, met eigen voorstellen te komen. Deze mislukking van de laatste bemidde lingspoging heeft te Genève diepen indruk gemaakt. Men voelt het er aan, dat de vijandelijkheden thans elk oogenblik kunnen beginnen, waarop ook de berichten uit Abessinië wij zen, die omvangrijke Italiaansche troepenconcentraties op verschillende punten van de grens van Erithrea vermelden. Mag men de oorlog in Oost-Afrika thans onvermijdelijk achten van dag tot dag groeit ook het gevaar, dat de strjjd meerdere landen zal om vatten. De Engelsche regeerlng blijft met grooten nadruk sancties tegen Italië eischen en heeft zelfs kenbaar gemaakt, dat ze geen waarde meer zal hechten aan den Volkenbond, als deze sancties weigert. Een duidelijk dreigement! Dit dreigement kreeg voor Frankrijk bijzondere beteekenis, nu de Engelsche regeering er aan toevoegde, dat ze ook niets meer zou ondernemen ten behoeve van de verzekering van collectieve veilig heid, als nu niets werd gedaan om Abessinië bij te staan tegen den aan val. Het wordt met den dag duidelijker, dat Engeland in geen geval zich zal schikken naar de Italiaansche ver overingsplannen. In de Middelland- sche Zee worden zooveel Engelsche oorlogsschepen geconcentreerd, dat Londen het tenslotte omwille van haar prestige evenmin nog alleen bij de dreiging kan laten als Italië, na- WORKUM, 9 Sept. Heden werd hier de najaarspaardenmarkt gehou den, waarvoor weer weinig belang stelling bestond. Voor enkele jaren was dit een gebeurtenis die wel eenige beweging met zich meebracht; in vroegere tijden was het de inzet van de Workumer kermis, maar de laatste jaren is deze markt in verval gekomen, niettegenstaande, naar men ons mededeelde, hier de conditiën voor de kooplieden voordeelig zyn. Publi caties ter bevoegder plaatse zouden wellicht verbetering kunnen brengen en dat is wel noodig, wil handhaving nog eenig effect sorteeren. Revolutiepogingen. De jongste opstand inAlbanië werd van de week geliquideerd met het uitspreken van 23 doodvonnissen, welke aanstonds werden voltrokken. Het lot van deze menschen schrikt andere avonturiers op den politieken akker inmiddels nog geenszins af. In Portugal werd Dinsdag j.l. ook een revolutiepoging ondernomen, welke echter aanstonds kon worden onder drukt. Een aantal officieren werden gevangen genomen en de staat van beleg werd afgekondigd in de hoofd stad. De minister van binnenlandsche zaken liet het spoorwegnet op ver schillende punten onder bewaking stellen. Ook in Griekenland voltrok zich een staatsgreep, welke in dit geval leiding vond vanuit het hoogste gezag. In den ministerraad vond een for meels kloppartij plaats, veroorzaakt door een aantal binnengedrongen officieren, die aan de eischen van herstel der monarchie, gesteld door den minister van oorlog, Kondyiis, kracht kwamen bjjzetten. Het gevolg is geweest - ook de vloot had in middels gedemonstreerd dat de regeering zich in haar geheel open lijk voor het herstel der monarchie verklaarde en het besluit viel om ten spoedigste het volksplebisclet te hou den, hetwelk aan dit herstel van het koningsschap sanctie moet verleenen. Voor Griekenland, waar verkiezingen plegen te worden „gemaakt* in plaats van gehouden, niets anders dan een kleine formaliteit. De republikeinen besloten dan ook reeds om er niet aan mee te doen. Men verwacht den spoedigen terugkeer van koning George in Athene. In Louisania, een staat der Ver. Staten van Amerika, liet de dictator, Roosevelt’s, grootste tegenstander, senator Long, het leven onder moor denaarshand. Long regeerde bjjna volstrekt dictatoriaalin een der wandelgangen van den senaat werd hij neergeschoten door een schoon zoon van een rechter, wiens wettelijke afzetting de dictator juist aan het ensceneeren was. President Roosevelt is met dit triest gebeuren een gevaarlijken tegenstan der kwijt geraakt, die zich candidaat had willen laten stellen voor het presi dentschap der Ver. Staten. Long had zich in korten tijd op Amerikaansche wijze een grooten aanhang weten te verzekeren. Hy beloofde o. m. lederen Amerikaan de zekerheid van een jaarlijksch inkomen van 4000 dollar, plus een auto en een radiotoestel! Duitsch rykspartijcongre». Een half millioen Duitschers heb ben van de week in Neurenberg het zevende Duitsche rykspar tij congres meegemaakt, waarbij uitbundig is gefeest en vreeslijk op de joden is afgegeven. Als dat de zoethouderjj van een volk moet zijn... Joodsche kinderen zijn nu ook van de Duitsche scholen uitgesloten. Werkloozen die bij de werkver schaffing zyn te werk gesteld of inge volge de steunregeling worden onder steund en in aanmerking wenschen te komen voor de distributie van goedkoope groenten, moeten zich vóór Dinsdag 17 September a.s. ter secretarie aanmelden. Wanneer tot de distributie-regeling wordt overgegaan, worden de groen ten 3 maal per week en wel op Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag morgen beschikbaar gesteld, naar i/2 pond per dag, of 31/2 pond per week en per hoofd. De prys van de groenten zal 2 cent per pond bedragen. Het is niet zeker welke soort groenten telkens beschikbaar is, daar bjjna uitsluitend de op de veiling on verkochte (de z.g. doorgedraaide) producten voor distributie in aan merking komen. Men wordt echter vry gelaten in het al of niet betrekken der beschikbare producten. Workum, den 11 September 1935. De Burgemeester van Workum, C. E. van KOETSVELD. B- De prjjs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager En wat is er nu in de laatste vijf en twintig jaar gebeurd Men is aan het schoonmaken geslagen. Men heeft de beelden gereinigd van de spin- ragen van verouderd by geloof en star dogma, en zie..., men heeft ontdekt dat onder de afzichtelijke, utterlyke laag van zwart en vuil, een beeld was van zuiver goud. En op deze basis van zuiver goud is men thans begonnen zijn ethiek op te bouwen. Rosslyn Mitchell zeide het onlangs heel karakteristiekIn de laatste vjjf en twintig jaar is het oogenschynlyk zwarte beeld der menscheiyke natuur gereinigd door geloof en gelouterd door het vuur. Door den oorlog en de na-oorlogsperiode heen heeft de menschelyke natuur moedig gestaan te midden van verwarring en met waardigheid te midden van wanhoop. De menschelyke natuur heeft bewe zen van goud te zyn, juist toen het goud in de menschenwereld het meest waardevol was. In beproeving en crisis is het, dat het goud begint te tellen. Daarom kan men zeggen, dat de invloed ten goede veel grooter is geworden nu men zyn ethiek is gaan bouwen op de basis van het zuiverste edel metaal. En men kan deze nieuwe, hoogere en nobeler gedachte ten aan zien van den misdadigen en dolenden mensch thans beter waardeeren, zoo- als die tot uitdrukking kwam in de woorden van Henry N. Kost, namelyk dat in iedereen ten slotte vonkjes van het goede zyn te ontdekken. Aan ons is het, die vonkjes aan te wakkeren tot een laaiende vlam, die den droe sem verteert en het goud loutert... (Nadruk verboden.) LU FRISO

Friso nl | 1935 | | pagina 1