Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordi, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. 1 EINDIGING ZOMERTIJD. Distributie gekookt Rundvleesch. Stremming verkeer Stationsweg. ZATERDAG 5 OCTOBER 1935. 61ste Jaargang No. 41 Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. Algemeen weekoverzicht bon no. 85. BEKENDMAKING. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 HH Zo’n Aspirientje helpt toch maar! laten... end geweld Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter algemeene kennis, dat de ZOMERTIJD zal ein digen Zondag 6 October a.s. des mor gens drie uur. Workum, den 3 October 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. D. GOOT. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm.In te zenden. Ad- vertentiön tot uiterljjk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten In de week van 7 October—13 October 1935 is geldig De prys der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bg abonnement belangrijk lager zullen steunen, het gevaar bestaat, dat Europa in twee vgandelijke kampen zal worden verdeeld. Stafford Cripps betoogde, dat men economische sancties niet van militaire kan scheiden. Op heftigen toon be toogde hy, dat de Britsche politiek beïnvloed wordt door kapitalistische belangen. De meerderheid keurde tenslotte eventueele deelname aan Volken- bondssancties goed, óók indien deze van militairen aard mochten zijn. Griekenland monarchie? In Griekenland zal het misschien toch niet aan een volksstemming toe komen. De propaganda over en weer, voor monarchie of behoud van de republiek, houdt het land in groote onrustvan de week hadden in Salo- niki bloedige botsingen plaats. De actie van de volkspartij om de koning zonder plebisciet op den troon te plaatsen neemt toe, reeds zijn 120 kameraden hiervoor gewonnen, ter wijl 151 stemmen noodig zijn. De actie wordt sterk gesteund door vele officieren. Een blokkade van Italië. Uit diplomatieke onderhandelingen tusschen Londen en Parijs is thans gebleken, dat de concentratie van de Engelsche vloot in de Middellandsche Zee gericht is op een blokkade van de Italiaansche havens, welke te Londen noodzakelijk wordt geoordeeld als een der sancties van den Volken bond. Engeland rekent op Franschen steun. Als de Volkenbond inderdaad tot zulk een blokkade besluit, zal Enge land en de regeering van Londen aanvaardt deze consequentie de voornaamste uitvoerder van den Vol- kenbondschen politiemaatregel zijn. Gevaarlijke situaties zullen dan ont staan en de Engelsche regeering re kent zelfs met de mogelijkheid, dat de Italianen met de blokkade zullen’trachten te ver breken. Geluk en ongeluk. Er zijn ook prettiger dingen te vermelden. Van het schaaktournooi b.v. tusschen onzen kampioen Euwe en den wereldkampioen Aljechin, van het principieele besluit der regeering om den 2en Statendam in ons land te doen bouwen enz, maar deze zaken komen in deze rubriek nog nader aan de orde. B{j het Kon. Besluit van den28sten Augustus 1935,1 tot nadere wijziging van het Motor- en RQwielreglement, is bepaald dat met ingang van 7 OCTOBER e.k. het achterspatbord van een R g w i e 1 zoo daarmede over een weg of rijwielpad wordt gereden, over een lengte van ten minste 30 c.M. gemeten van af het achter- ondereinde, wit van kleur moet zgn en niet smaller mag zijn dan het spatbord is. Indien een reflector wordt gevoerd, mag deze niet anders dan op het witte gedeelte van het achterspatbord en niet hooger dan 60 c.M. boven het wegdek zijn aange bracht. Een rijwiel ingericht voor het ver voer van goederen (Transport raw i e 1) dat zich tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopkomst op een weg bevindt, moet aan de voorzijde van twee helder wit licht gevende lan taarns zjjn voorzien, waarvan één aan de uiterste linker- en één aan de uiterste rechterzijde en aan de uiter ste linker-acnterzijde een lantaarn voeren die achterwaarts rood licht uitstraalt. Elk der wielen van zulk een transportrijwiel moet van een spatbord zyn voorzien waarvan een gedeelte helder wit gekleurd moet zijn als voor rijwielen voorgeschreven. Elk rij- of voertuig, geen motorrijtuig of rijwiel zijnde,(wagens, karren etc.) evenwel met uitzondering van kruiwagens, kinderwagens en daar mede geljjk te stellen voertuigjes dat zich tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur vóór zonsopkomst op een weg bevindt, moet voorzien zijn van twee helder wit licht uitstralende lantaarns, voor aan aan de linker- en rechterzijde van het rij- of voertuig aangebracht en aan de linkerachterzgde van een lantaarn die achterwaarts een rood licht uitstraalt. Lantaarns mogen naar haar zij kanten geen gekleurd licht- en naar haar achterzijde geen licht uitstralen. Workum, 4 October 1935. De Burgemeester van Workum, C. E. van KOETSVELD. Burgemeester en Wethouders van WORKUM maken bekend, dat de Stationsweg van Maandag 7 October af tot nadere aankondiging voor alle rg verkeer gesloten zal zijn. Met uitsluiting van alle vrachtauto verkeer wordt aan het rij verkeer, onder eigen verantwoordelijkheid, toegestaan langs de Oude Heiden- schapsterweg te rijden. Workum, 3 October 1935. Misselijk is het in elk geval, dat de Duitschers dergelgke aanhoudingen verzwijgen voor de familie en de Nederlandsche autoriteiten. Dat is onmenschelgk en geeft geen vertrou wen. Eerst dezer dagen kwam vast te staan, dat Aalders op 8 September was gearresteerd hg was intusschen ontslagen uit zgn betrekking, omdat hg deze in den steek zou hebben ge- van de inzamelingsactie van het Nat. Crisiscomité, hetwelk in het volgende voorjaar door andere lichamen van steunverleening zal worden opge volgd. Toenemende werkloosheid en grooter nood zgn klemmende facto ren om te voldoen aan den aandrang tot offeren, met een persoonlijk en gevoelig woord van prinses Juliana Dinsdagavond j.l. uitgeoefend. Dat offeren wordt ons nog gemakkelgk en aantrekkelijk gemaakt met de leuke prijsvraag, welker oplossing ons de kans biedt op duizend en meer prijzen, w.o. zelfs een auto. Deze moeten uiterlgk 16 October aan het Nat. Crisiscomité worden toege zonden met in totaal minstens 30 cent aan postzegels op een briefkaart. Het Nat. Crisiscomité is gevestigd: Kneuterdijk 20, Den Haag. Uitwassen van politieken strijd. Voor zoover de politieke stryd op de straat wordt gestreden waar hg niet thuis hoortis het tot de uit wassen gekomen, welke elk ver standig mensch heeft voorzien. Iemand met een anarchisttschen wargeest en blijkbaar met Fransche impulsie, op gedaan bg een langdurig verblgf in Pargs, heeft Maandagmiddag een moordaanslag gepleegd op een bg het Centraal Station te Amsterdam colporteerenden N.S.B.er, zonder dat de gevolgen gelukkig al te ernstig wa ren. Het is de nood onzer dagen, welke de menschen tot het extremisme ver leidt, de eene werklooze wordt van narigheid communist en de andere van beroerdigheid N.S.B.er. En tenslotte belagen de twee stakkerds, zooals in het onderhavige geval beiden immers waren werkloos het leven uit „politieke" overwegingen! In ver band met het vertrek van H. M. de Koningin van het Centraal Station, Ten besluite van het Overzicht vestigen we nog de aandacht op de volgende belangwekkende buiten- landsche berichten. Volksstemming in Eupen en Malmedy Nog altgd gist men over den aard van het bezoek van Hitler’s vertegen woordiger von Ribbentrop aan mi nister-president Van Zeeland te Brussel. Een der geruchten houdt in, dat Van Zeeland in een volksstem- Kan Engeland in zoo’n geval reke nen op den steun van de Fransche vloot De Engelsche regeering heeft deze vraag in concreten vorm aan de Fransche regeering gesteld. Een openhartige beantwoording moet ont stemming wekken, óf in Rome, óf in Londen. Het schjjnt, dat het antwoord van Parfjs in een kabinetszitting van heden, Vrjjdag, wordt geformuleerd, maar dat aan de Engelsche regeering reeds de toezegging is gedaan, dat ze op een instemming van Parijs mag rekenen. Labour-debat over sancties. De kwestie van eventueele sancties houdt de openbare meening in En geland heftig bewogen; de groote meerderheid van het volk staat vast beraden achter de regeering, welke in het Italiaansch-Abessinische con flict geen aarzelen kent. In de Labour party alleen is verschil van meening over de kwestie der sancties en de strijd vraag daaromtrent verscheurt op het oogenblik de innerlijke kracht der Engelsche arbeidersbeweging. Te Londen hield de party een congres over de aangelegenheid, ge durende hetwelk een scherpe anti- Italiaansche stemming tot uitdrukking kwam. De gewezen onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken Dalton stelde de vraag, of Engeland de rol zal vervullen van een groote mo gendheid, welke opkomt voor den vrede, gerechtigheid en sociale recht vaardigheid en als een groote kame raad der andere naties zal optreden, dan wel zich als een onmachtige en ontrouwe zal onttrekken aan de ver vulling van zyn plechtige beloften. In dat geval, vervolgde Dalton, zul len wy een Judas temidden der naties zyn, zonder een enkelen vriend en door onze eigen schande onzen val voor bereiden, welke op een niet-ver ver- wyderden datum zal komen. In de door Dalton voorgestelde motie wordt zeer heftig de door den leider der Italiaansche regeering te genover den Volkenbond aangenomen houding veroordeeld, een beroep ge daan op het Italiaansche volk, om zgn verplichtingen na te komen, den oorlog als politiek instrument op te geven en te zamen met de andere leden van den Volkenbond de verant- woordeiykheid voor de handhaving van den vrede op zich te nemen. De motie verzoekt ten slotte de Britsche regeering samen te werken met de andere statenleden en op grond van het Volkenbondspact alle maatregelen te nemen, welke noodig zgn, om een actie van Italië tegen te gaan. Tegenstanders van sancties bleken o.m. Lord Ponsonby en Stafford Cripps. De eerste merkte op, dat, sinië. Heeft Italië ook in de Roode Zee oorlogstoebereidseien getroffen? Het verluidt, dat daar zestien Italiaansche duikbooten voor anker liggen om te trachten eventueele voorraden mu nitie en oorlogs materiaal, welke door andere landen naar Abessinië zouden worden gezonden, te onderscheppen. De grootste mobilisatie der geschiedenis. Woensdagmiddag kondigden het geloei van duizenden sirenes en het gebeier van honderden klokken de „volksmobilisatie" in Italië aan. Twin tig millioen leden der fascistische organisaties hebben aan den roep van hun Duce gevolg moeten geven. De troepen-verschepingen naar Oost- Afrika duren ononderbroken voort. De stemming te Rome Is hoogst-ern- stig. ming in het voormalige Duitsche ge bied van Eupen en Malmedy zou hebben bewilligd, in ruil voor econo mische concessies door Duitschland aan België. De gedachte komt ons nog al sensationeel voor. Binnenland. „Geeft allen 1“ Wie goed geluisterd heeft naar Koos Koen, kan het ook hebben be grepen, dat deze twee woorden de leuze vormen, welke de generaal, reserve-officier is van het Neder- electro-monteur, engelschman, fietser, turk, aviateur, liedjeszanger, liftboy, excellentie en de nar hielpen stellen ter inluiding van de laatste ronde is ook aan meer duistere voornemens van den aanslagpleger gedacht, maar de geopperde gedachten bleken ach teraf gelukkig onjuist en de dader, te zyn, moet zyn booze gedachten niet op de persoon der vorstin ge richt hebben gehad. Gaat de overheid intusschen niet zeer gestreng optreden tegen alle politieke straatactie, dan zyn de ver dere gevolgen niet te overzien, want het politieke vengn vreet diep in, in onze dagen. In Arnhem zj|n eenlge communisten gearresteerd, die een Duitscher met den dood hebben be dreigd en hem zyn vryheid hadden benomen, omdat ze hem voor een Duitschen Gestapo-agent hielden, die in Nederland verbiy vende communis- n4 ten over de grens wilde lokken dan in Duitschland nog illegaal werken de communisten verraden wilde zien. Wat daarvan zy: alleen politie en justitie zyn gerechtigd om hier op te treden tegen misdaad, óók de politieke misdaad. Maar ze heeft ook den plicht om het te doen, want geen Duitsche kuiperyen mogen op Nederlandschen bodem worden toegelaten. Het schgnt, dat de politie te Arnhem beide aspec ten van het incident nauwgezet onder zoekt. In Duitschland maken ze óók korte metten met de Nederlanders, die er van worden verdacht, dat ze zich op Duitschen bodem met Duitsche ver houdingen bemoeien. De Nederland sche reserve-officier Aalders moet er eerstdaags wegens hoogverraad te rechtstaan, omdat hy zich zou hebben belast met de overbrenging van gel den voor communistische, illegaal werkende agitators in het Derde Ryk. Is deze man werkeiyk schuldig? De Nederlandsche autoriteiten hebben ernstig te onderzoeken, of inderdaad een communistische propagandist landsche leger. Is de man onschuldig, dan helpe men hem: is hy schuldig, dan hoort hy niet als officier in ons leger. Buitenland. De vyandelgkheden begonnen? Eén ding staat thans vast: zoowel de regeering te Addis Abeba als die van Londen, hebben thans zonder meer aangenomen, dat de oorlog niet meer te vermyden is. Het schynt trouwens, dat de Italianen de vijan- delgkheden in Oost-Afrlka reeds zyn begonnen. Er worden althans troepen bewegingen vermeld, welke zich vanuit de Italiaansche koloniën onmis kenbaar tot op Abessinisch gebied hebben voortgezet, hoewel dat laatste niet dadeiyk een scherp karakter heeft, daar de grens tot heden niet precies is afgebakend geweest. Andere voorteekenen van den nade renden stryd zgn het vertrek van de laatste vreemdelingen uit Abessinië en het voortdurend overleg van den Negus met de militaire bevelhebbers. Het officieele mobilisatfebesluit is nu toch genomen in Addis Abeba, hoe wel dit reeds eenige malen werd be richt en daarna weer tegengesproken. De Negus heeft in elk geval Italië tot het laatste moment alle voor wendsels tot het uitbreken der vgan- deiykheden getracht te onthouden. Een mobilisatiebevel in Addis Abe ba kan overigens nog slechts moree- le waarde hebben, daar men mag aannomen, dat de strydkrachten des lands zyn verzameld. Als de vuren op de bergen het officieele mobilisa- o tiebevel kenbaar maken, dan zullen éven voor de aanslag werd gepleegd' zich alleen nog de reserves aan oude en te jonge strgdkrachten in bewe ging hebben te stellen om hun by- drage te leveren in den hernieuwden stryd ter verdediging van de duizend- die eènigszins een zonderling biykt jarige onafhankelgkheid van Abes- WORKUM, 28 Sept. Gisteravond hield de voetbalvereen. „Stormvogels” haar ledenvergadering op de boven zaal van hotel „Ketelaar” alhier. De opkomst was niet groot, toen de voor zitter C. de Jong met een kort woord opende. De notulen en het jaarverslag van den secretaris A. Deinum, die niet aanwezig kon zgn, bleken keurig in orde te zyn. Over het afgeloopen jaar was er een kleine teruggang in donateurs- en ledental te bespeuren en buitengewone successen waren door geen van beide elftallen behaald. Het le elftal kon in de competitie de tweede plaats nog bezetten en het 2e wist op verschillende seriewed- strgden eenige tweede pryzen te be halen, maar no. 1 was „Stormvogels” geen enkele keer; een schraal resul taat dat sinds de oprichting niet is voorgekomen. Van het oefenen was ondanks goede voornemens deze zomer ook weinig of niets terecht gekomen, maar daarom is alles nog niet ver loren voor het a.s. seizoen, wanneer men zich tenminste van nu af aan voor de volle 100 pCt. zal geven. Het financieel verslag van den pen ningmeester J. Canrinus stemde voor dezen t(jd nog wel tot tevredenheid. Er waren meer bezittingen en tevens nog een batig saldo van plm. f40 over het afgeloopen jaar. De kascom missie, bestaande uit T. de Vries en F. Boersma, had kas en boeken in de beste orde bevonden. De penningmeester meende nu nog iets te moeten zeggen over de beta ling, die soms vry ongeregeld ge schiedde. In verband hiermede wer den door het bestuur enkele bepa lingen voorgesteld, die het werk van den penningmeester zouden kunnen verlichten. Met het voorgestelde kon den allen zich vereenigen. Wanneer men nl. 2 maanden contributie in 't achter zal zgn, volgt automatisch schorsing, nl. ontzegging van alle rechten aan het lidmaatschap ver bonden, totdat het achterstallige aangezuiverd is. In de wintermaan den zal de contributie weer tot de helft teruggebracht worden, terwgl voor reiskosten by competitiewed strijden wederom de helft wordt vergoed. De bestuursverkiezing bracht wei nig verandering, alleen de penning- v.xo.v vF, u«.., meester meende te moeten bedanken, aangezien alle naties niet de sancties doch de vervanging van deze bleek zeer moeilgk te zyn. Ten slotte was F. Boersma bereid die functie op zich te nemen. De voorzitter C. de Jong, secretaris A. Deinum, commis saris van materiaal J. Siemensma en algemeen bestuurslid A. de Vries, werden bg de eerste stemming met flinke meerderheid herkozen. Bg wyze van proef werd in de vorige vergadering in overweging gegeven een elftal commissie te vor men, bestaande uit een tweetal supporters en de aanvoeder van het le elftal. Doordat die commissie aan het einde van het seizoen uiteraard slechts weinig verandering kon bren gen, is toch wel iets bereikt, want door die nieuwe samenstelling is de zoo noodlge eensgezindheid onder de leden zeker niet verminderd, maar wel verbeterd, aldus de voorz. Met op één na algemeene stemmen wer den dan ook als leden van de elftal commissie herbenoemd de heeren S. Wiersma en J. Valk. Na behandeling van eenige huis- houdeiyke aangelegenheden deelde de voorz. nog mede dat de voorwaar den voor samenwerking met de Chris- teiyke Voetbalbond niet aannemeiyk waren voor de O.B.Z.W. Hieromtrent wordt in de bondsvergadering, waar voor nog een drietal afgevaardigden werd aangewezen, definitief beslist, maar over de uitspraak kan geen twgfel bestaan. Met een opwekkend woord tot de leden werd de verga dering gesloten. 28 Sept. Hedenmiddag 5 uur werd in hotel „Ketelaar” alhier, de jaarvergadering gehouden van de Onderlinge Voetbalbond in de Zuid I! LH Indien U zich onbehaag lijk voelt, Uw hooïd zwaar is en Uw benen als lood zijn, zullen 1 a 2 Aspirin-tabletten - U weer fit maken. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets.

Friso nl | 1935 | | pagina 1