1V1 Fr. Hofstede voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordi, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Nieuws- en Advertentieblad Dit Nummer bestaat uit 2 bladen Distributie gekookt Rundtech. ARBITRAGE. COLLECTE. AANBESTEDING. Het afwerken van de bermen langs den Stationsweg. WINKELSLUITING. ZATERDAG 19 OCTOBER 1935. No. 43 61ste Jaargang Officieel Gedeelte. Plaatselyk Nieuws. Hotel „KETELAAR’’ te Workum voor de levering van Brillen, Breukbanden, Elastieken Kousen, Buik en Steuncorsetten, Steunzolen enz. enz. Leeuwarden is eiken Vrijdag van 10—2 uur in I - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 - Zo’n Aspirientje helpt toch maar! Algemeen weekoverzicht Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vert entiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten In de week van 21 October—27 October 1935 is geldig bon no. 87. A BAYER De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager De Burgemeester van WORKUM vestigt de aandacht van de betrokken veehouders op de zitting, welke de arbiter Prof. Gerbrandfl zal houden te Bolsward in het Stadhuis, op Zaterdag 19 October a.s. des voorm. 11.45 uur. Betrokkenen worden in hun eigen belang aangeraden deze zitting bij te wonen. Workum, den 17 October 1935. De Burgemeester voornoemd, C. E. van KOETSVELD. 17 Oct. De vorige week werd tegeljjk met „Friso” de „Mica-krant” bezorgd die de te winnen prijzen en een igstje van de deelnemende winkeliers bevatte. Bovendien zijn thans door de groote deelname over het geheele land nog een Hink aantal prijzen be schikbaar gesteld kunnen worden, terwijl de oplossing van de puzzle gemakkelyk genoeg heet te zijn. Men kan gelijke Micaatjes onder elkaar ruilen of op bepaalde tijden aan adressen elders in dit blad vermeld in een ingezonden stuk. Door de geluidswagen van onzen stadgenoot, den heer S. Sj. Vlas is deze week in onze plaats en omgeving propaganda gemaakt voor de Mica en voor het gebruik van melkbrood, hetgeen afgewisseld werd met eenige vroolflke gramafoonplaten. Het geluid kwam duidelijk door. Dat ook de reclame goed mag doorkomen voor de middenstand en de boerenstand, voor het algemeen belang I Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan het Leger des Hells tot het houden eener collecte (z.g. Natio nale Aanvrage) in deze gemeente op Woensdag 23 October 1935. Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze kennisgeving alleen dient tot informatie voor het publiek, zoo- dat daarin geen aanbeveling voor of instemming met de collecte moet worden gelezen. Workum, den 17 October 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Maandag 21 October 1935, des middags 4 uur, onder arbeiders-ingezetenen der ge meente aanbesteden: Voorwaarden zijn verkrijgbaar ter secretarie in de gewone bureau-uren. Workum, den 17 October 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. land had Zaterdag j.l. 35.000 volgelin gen opgecommandeerd naar Den Haag, waar Hjj ze duidelijk maakte, dat onze huidige regeering weer „mis” deed door via Gerève den algemee- nen vrede en de veiligheid van kleine machten te helpen verdedigen en dat we juist Mussolini zijn gang hadden moeten laten gaan in Afrika, waar hjj, strijdende tegen de zwarte Abes- sinlërs, in feite de roode communis ten vernietigt. Van wege het gunstige seizoen en de afwijkende meening, welke ze er op na houden, besloten de sociaal democraten van den fascistischen weeromstuit om in hetzelfde Haagje een contra-betooging te houden, waar in de hemmetjes van den Italiaan- schen en den adspirant-Nederland- schen dictator te buiten zullen worden gekeerd. Dat zal dan de „dag der democratie” worden. De Haagsche Tramwegmaatschappij stond voor het schoone doel en tegen goed geld de groote autobusremise af, hetgeen zijnde de H.M.T. een overheidsbe drijf weer de diepe verontwaardi ging van nationalisten en niet-roode democraten heeft verwekt. Waarom we voor de organisatie van een contra-contra-betooging vree- zen. om de consequenties der tenbehoeve van den algemeenen vrede en de collectieve veiligheid aangegane ver plichtingen ten volle te aanvaarden. De noodige maatregelen zijn getroffen om ook voor ons land de eerste sanctie tegen Italië, verbod van leve ring van wapenen, effectief te maken. Eveneens is de Minister van Finan ciën door overleg te plegen met de Nederlandsche Bank de voorbereiding begonnen van de noodige maatregelen, welke straks noodig zullen zjjo, als de fiaancleele sancties in werking treden. Het is overigens niet te voorzien of te denken, dat ons land op meer directe wijze in het Italiaansch-Abes- sinische geschil zal worden betrokken en daarom is er geen reden voor de lichte vreesachtigheid van sommigen, zich uitend in een opkoopen van bepaalde levensmiddelen. Terecht heeft de regeering laten weten, dat dit hamsteren geen zin heeft, omdat, afgezien van alles, er overvloed is in ons land inplaats van dreigend gebrek. Het gekke is, dat de hamsteraars on danks dien overvloed een prijsstijging verwekken, welke een belang van zeer enkelen kan zijn, maar in geen geval een algemeen belang kan wor den geheeten. Ons land bouwt den Prlnsendam. Het staat thans niet alleen vast, dat de tweede Statendam, welke in wer kelijkheid Prlnsendam zal heeten, wordt gebouwd, maar óók en dat is op het moment van nog meer be- teekenis dat het schip in Nederland zal worden gebouwd. Men onder schatte er de beteekenis niet van, want aan het schip zal alleen reeds voor een bedrag van 5 millioen wor den verloond. Om den bouw in ons land te kunnen verkrijgen, is een zeer belangrijk prijsverschil over brugd moeten wordenbuitenlandsche aanbiedingen immers waren veel goedkooper en konden ook veel goed- kooper zQn, doordat daar de loonen nog veel lager zijn dan hier. De re geering heeft voor het werk een be langrijke subsidie toegezegd, maar tenslotte bleef nog een kapitaal van f700 000 te vinden. Eu het is gevon den, in een lofwaardig solidair streven van werkgevers en werknemers. De vijf groote bedrijven, bij den bouw van het schip betrokken, hebben 4 ton voor haar rekening genomen en de gezamenlijke arbeiders van de bedoelde bedrijven en niet alleen degenen, die aan den Prlnsendam te werk worden gesteld - betaalden 3 ton. Zfj zullen nl. zoo lang 2i/a op hun loon laten korten, of juister: in houden, tot de benoodtgde f300.000 er zullen zijn! Men moet respect hebben voor de van alle zijden betoonde offervaardigheid en inschikkelijkheid, welke gericht was op de verkrijging van eenige werkverruiming. Het bacon-contract opgezegd. De heer Deckers, de nieuwe mi nister van Landbouw en Visscherjj, heeft het befaamde bacon-contract, dat den baconfabrtkanten zulke groo te voordeelen heeft opgeleverd, voor deelen, welke zonder eenig risico konden worden verkregen, tegen 1 Januari a.s. opgezegd. De publieke opinie zal zulks met interesse en voldoening hebben vernomen. Waar nieuw contact met de heeren noodig mocht blijken, zou kunnen worden gestreefd naar correctie van de ge maakte fouten, in dien zin, dat van billijke toekomstige winsten de gelei delijke teruggave wordt bedongen van het eerder te veel genotene. Solidariteit van de dictators. Een van de kenteekenen „dat het winter wordt”, is de losbrekende lust tot vergaderen. De jongste politieke de fevendigste activiteit. De toekom stige Leider van Koningin en Vader- teganwoordig twee hoofdbestuursleden der Chr. Middenstandsbond. Het doei dezer vergadering was om te komen tot het oprichten ener plaatselijke af deling der Chr. Middenstandsbond. Reeds lang werd de behoefte gevoeld om naast de bestaande afdeling der R. K. Middenstandsbond een Chr. Mid- denstandsafdeling te hebben. De tijd is er nu echter rijp voor om iets tot stand te brengen, de nood der tjjden eist organisatie, en de moeilijkheden welke hat voortbestaan van iedere Middenstandszaad bedrei gen, zijn oorzaak dat de Chr. Midden standers bijeen kwamen. Alleen de georganiseerde Middenstander kan weerstand bieden aan moeilijkheden van allerlei aard. En om met succes actie te voeren is het nodig dat de Chr. Middenstanders met de R. K. Middenstanders gaan samen werken vooral wat betreft het voeren van plaatselijke actie. Het is de M I C.A. reclame actie die bewast wat een machtige organisatie kan bereiken, het is ook de M.I.C.A. welke de Workumer Middenstanders tot de daad heeft gebracht. Waar wij hier in Workum tal van goede zaken tellen is het hier meer dan ergens anders nodig om samen te spannen tegen coöperaties en groot bedrijven. Hoewel het een voor deel mag genoemd worden dat wjj hier geen groot bedrijven kennen, is het nodig dat wjj samen machtig zjjn om de gelegenheid aan een of andere slokop te ontnemen. Maar om recht en kans van slagen tegen het groot bedrijf te hebben is het nodig dat de Middenstanders weerstand r kunnen bieden, want het is inderdaad moge- Ijjk dat een Middenstandszaak haar cliëntèle meer voordelen kan bezor gen dan welke andere coöperatie ook. De vaak zo bedriegelijke en voor het publiek misleidende verkoop- tactiek welke door vele groot-bedrü ven wordt gebezigd werd ook nog besproken. Het is aan de Midden standsbond om te bewijzen dat de Middenstandszaken haar cliëntèle meerdere voordelen biedt. Welaan wij durven zeggen dat het publiek van Workum geen groot bedrijven zal vragen, maar eerstdaags zal onder «inden dat hier een Midden stand leeft en werkt. En dat menige krachtige actie nog zal worden gevoerd ten voordele van koning „klant” en in het belang der Middenstandszaken. WORKUM, 12 Oct. De collecte van „Crescendo” hedenmiddag met een muzikale rondgang door de stad ge houden, heeft opgebracht f64 75. Voetbalnieuws. 14 Oct. Zaterdag j.l. trok het le elftal van „Stormvogels”, dat eenige invallers telde, naar Stavoren om daar tegen „Quick” de eerste wed strijd te spelen van de competitie le klas O.BZ W. Beide elftallen ble ken er na hun zomersche rust niet op vooruit te zijn gegaan, want er was gedurende de geheele wedstrijd weinig fraai spel te zien. Met een gelijk spel 1—1 konden de aanvoer ders elkaar dan ook aan het einde wel fellciteeren. In de vergadering van de scheids- rechters-vereeniging hedenavond te Sneek gehouden, kon wegens slechte opkomst weinig besproken worden. Definitieve vaststelling van een en ander zal nu schriftelijk geschieden. Van U.V.C., IJlst en „Oranje Nassau" Sneek, is nog niet bekend of zij al of niet in de competitie van de O.B.Z.W. zullen uitkomen. Laten de andere clubs echter zooveel mogelijk meewerken om dit nieuwe seizoen behoorlijk te doen slagen. De Hindelooners hebben op eigen terrein aan „Quick” nooit een ge- makkeljjke tegenstander gehad en dat zullen ze a.s. Zaterdagmiddag misschien weer ondervinden. De Workumers zijn dan vrij en hebben dus gelegenheid tot oefenen. 14 Oct. Hedenavond vergaderde de IJsclub „Workum” op de boven zaal van hotel „De Wijnberg” alhier. In z’n openingswoord heette de voorzitter de beer E. W es tra een 30 tal leden hartelijk welkom, waarna de secretaris de heer H. Bonnema de notulen las welke keurig in orde waren. De benoeming van keurmeesters was spoedig voor elkaar. Het werd een herbenoeming van de heeren W. v. d. Lageweg, D. Huitema, K. Mein en D. Roedema, met als reserves de heeren E. Eiling en C. P. Visser. Het belangrijke punt: bespreking ijsbaan, verliep ook vlot. Het bestuur lichtte toe dat men oorspronkelijk de hoop had, dat de inrichting van het ijsbaanterrein door de gemeente in werkverschaffing kon worden uitge voerd, maar dit moest voor eigen rekening gebeuren, hoewel de vrije beschikking over de benoodigde op pervlakte grond gegeven werd. Als plaats werd toegewezen een strook grond op het strand ten Noorden van de Barte en het pad, waar een ruime en veilige baan aangelegd kan worden. In den loop van dit jaar was naar verschillende geschik te terreinen uitgezien en hoewel alle pogingen vruchteloos waren, komt die commissie voor haar vele moei ten evenveel dank toe als wanneer men toen geslaagd was. Elk terrein heeft z’n voor- en nadeelen, zoo ook dit, met welks aanleg thans reeds Binnenland. Nederland en de sancties. Hoewel de Nederlandsche Volk en- bondsdelegatie te Genève bjj de be handeling van het Italiaansch-Abessi- nische conflict een rustige en bedacht zame houding heeft aangenomen, heeft ze zich toch duidelijk genoeg als o--- verdedigster van het Volkenbondspact spruiten vertoonen daarbjj natuurlijk doen kennen en ook onze regeering1 J* J< /'w'- geeft blijkt, dat ze ten volle bereid is Burgemeester en Wethouders van WORKUM^brengen’ter openbare ken nis dat door hen, in verband met de MICA, gedurende 14 t/m 26 October 1935, voor alle winkels' ontheffing is verleend van het bepaalde in artikel 2, sub b der Winkelsluitingswet 1930, S. 450, met dien verstande, dat de winkels ’s avonds tot 9 uur mogen zijn geopend en des Zaterdags tot 11 uur. Workum, den 14 October 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. begonnen is. Er werd nog even op gewezen een verzoek aan de gemeente te richten om in de Djjksvaart vanaf de Diepe Dolte tot de trap b$j de Barte het riet te laten wegsnijden of anderszins op te schoonen. De verlichting van het terrein kwam nu ook ter sprake en leek momenteel niet zoo gemakkelijk te zullen gaan, maar het zou van belang zijn a’s de electrische kabel ook naar de Kadijk gelegd werd, zoowel voor de scheepvaart als voor de belang hebbenden b}j die opslagplaats en dan nu natuurlijk ook voor de ijsclub, merkte een der aanwezigen op. Tegen welke kosten deze of een andere op lossing mogelijk was, kon niemand meedeelen, zoodat het bestuur opge dragen werd dit te onderzoeken on op de beste wijze te regelen. Bij de bespreking wedstrijden werd met flinke meerderheid van stemmen aangenomen het voorstel van het bestuur om bij de eenigszins feeste lijke opening van de nieuwe baan een ledenrijderfj te houden. Voor de 2e wedstrijd vond men algemeen een rederij van vrouwen zonder onder scheid met als prijs plm. f20, het geschiktst, daar hiervoor zeker flinke deelname te wachten is. Verder wer den de uit te schrijven wedstrijden aan het bestuur overgelaten, daar dan immers toch met de kas te rade moet worden gegaan. Medegedeeld werd dat door Dr. v. d. Brug te Leeuwarden wederom een paar schaatsen beschikbaar waren gesteld voor een hardrijderij van jongens, welk aanbod dankbaar aan vaard werd. Tot afgevaardigden naar de alge meene vergadering te Leeuwarden werden bij acclamatie benoemd de voorzitter en secretaris van onze ijsclub. Als leden van de kascommissie werden aangewezen de heeren J. K. de Vries en Andr. Visser, terwijl aan laatstgenoemde en K. Mein verzocht werd zoo nu en dan toezicht te hou den op de stand van het water. Al len verklaarden zich hiertoe bereid. Met de vaststelling van de contri butie meende men de oude heffing van f2 per lid te moeten handhaven. B{j deze H aantieele besprekingen werd ge vraagd in hoever de ijsclub met de vermakelijkheidsbelasting te maken kreeg. De meeningen hieromtrent liepen zeer uiteen, doch met zekerheid kon niemand iets mededeekn, zoodat het bestuur inlichtingen zou inwinnen om de voordeeligite en minst lastige methode toe te passen. Bij de rondvraag werd verpachting, nog eens duidelijk vermeldde van de consumptie tent, rijwielberging onder controle, aanschaffing van een keet, werkzaamheden met sneeuw ruimen en inrichting van de ijsbaan nog even ter sprake gebracht. De toelichtingen van den voorz. met de verzekering dat het bestuur een en ander of de meest gewenschte wijze zou trachten te regelen, stelden alle vragers tevreden. Hierna sloot de voorz. de verga dering waarbij hij dank bracht aan B. en W. en den Raad van Workum voor hun medewerking, den gemeen- te-architect voor zQn adviezen, de commissie, die zoo ijverig getracht had een ijsbaanterrein te bemachti gen, kortom allen die op eenigerlei wijze de ijsclub gesteund hadden, en de aanwezigen voor hun belangstel ling en gezellige besprekingen. In de korte pauze die tijdens de afhandeling van de agenda werd ge houden, waren als attractie en zeker ook om de opkomst van de vergade ring te bevorderen twee paar schaatsen verloot. Het paar dames- schaatsen viel ten deel aan K. Mein, de heeren-schaatsen aan D. Huitema. 15 Oct. De in onze gemeente gehouden collecte voor het Crisis Comité heeft opgebracht de som van f21151. 16 Oct. Hedenochtend kwam men tot de ontdekking dat tijdens de afwezigheid van enkele weken van den oud-gemeente secretaris, den heer A. de V., in diens woning was inge broken. Alles bleek doorzocht te z(jn en overhoop gehaald. Behalve de inhoud van een kerkbusje on een aantal sigaren is niets meegenomen, waaruit valt op te maken dat het alleen om geld te doen is geweest. 16 Oct. Hedenavond vergaderden in Rehoboth enige winkeliers, waarbij h FRISO. Pijnen van rheumatiek- aanvallen maken U soms machteloos. Neemt bij de eerste ver schijnselen van zo'n aanval Aspirin, c E Ook U komt dan tot de conclusie: Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets.

Friso nl | 1935 | | pagina 1