voor de Gemeenten orkum, Hem. Oldeph. en Noordi., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Nieuws- en Advertentieblad Zo onprettig! Distributie gekookt Rundvleesch. ZATERDAG 26 OCTOBER 1935. No. 44 61ste Jaargang Officieel Gedeelte. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 - bon no. 88. COLLECTE. be- In de week van 28 October—3 November 1935 is geldig Dit blad versch^nt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin, in te zenden. Ad- vertentiën tot ulterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten De prijs d®r Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elk» regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager ZO’N ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend tot het houden van een bloempjes-collecte op Woensdag 30 October 1935 aan de Nederlandsche Centrale voor Practische Werkver ruiming en Hulpverleening te Beek bergen. Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze kennisgeving alleen dient tot informatie voor het publiek, zoo dat daarin geen aanbeveling voor of instemming met de collecte moet worden gelezen. Workum, 24 October 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. land by is en 't daar ook niet gemak kelijk schijnt te huren, is spr. voor verkooping, wanneer een behoorlijke prijs geboden wordt. De heer Faber ziet in publieke verkooping het meeste voordeel voor de gemeente, doch andere leden zou den het tolhuis toch niet voor elke prys willen missen. De heer Gaastra merkt op dat het onderhoud op den duur niet mee valt. De prijs waar beneden men niet wenscht te verkoopen, kanjjvastge- steld worden. Hieromtrent kan in de te houden geheime zitting gesproken worden, waarna zonder hoofdeigke stemming tot verkooping wordt besloten. Enkele leden wenschen de kinder toeslag op de salarissen van de gem,- ambtenaren weer in te voeren, n.l. f25 per kind beneden 14 jaar. De heer Haytema zou hier z’n stem gaarne aan geven, maar waar de ambtenaren met hun salarissen al be voorrecht zijn, zal spr. er tegen stemmen. De heer Ferwerda verdedigt de kindertoeslag op uitvoerige wijze. Wanneer door tegenstanders gezegd wordt: loon naar arbeid, dan toch wordt de arteid een koopwaar en is er voor kindertoeslag geen plaats. Wordt de arbeid niet beschouwd als een Qle grootheid, en het verband, de zedelijke gemeenschap, tusschenloon en werk gevoeld, dan zullen de tegen standers nog eens voorstanders wor den. Het loon en de arbeid zijn niet twee dingen die van elkaar te schei den zijn. Spr. hoopt dat ook in deze gemeente, die toch rechtsch genoemd wordt, de kindertoeslag weer mag worden ingevoerd. Do voorz. wil zich niet te diep in dergelfjke politieke disputen begeven, hoewel hij zegt deze kwestie op prin- clpieele gronden heel goed in een ander daglicht te kunnen stellen, doch daarvoor is ’t nu niet de juiste tijd. Men moet zich thans uiteraard tot het practische bepalen. De heer Brandsma is van meening dat naast het loon naar prestatie wel rekening moet worden gehouden met het loon naar behoefte. Door de sa larisverlaging zijn de kleine gezin nen maar een gering bedrag en de groote gezinnen een flink bedrag achteruitgegaan, doordat zij tevens de kindertoeslag kwamen te missen. In ons land zijn de gezinnen zoo klein, dat momenteel de loonen vaak berekend worden naar 2, 3 hoogstens 4 personen. Bovendien worden de groote gezinnen door allerlei belas tingen het zwaarst getroffen om welke redenen spr. voor kindertoe slag is. De heer de Roest vindt dat de persoonlijkheid juist wordt terugge drongen wanneer het loon door het aantal kinderen wordt bepaald. Ver der meent spr. dat de bevolkingstoe- name in ons land niet angstwekkend i klein is. Hoeveel jongemannen dwa len nu doelloos langs de straat en wanneer zooals met de expansie- pogingen van Italië in Abessinië de zegeningen van groote gezinnen ge- paard gaan met het werpen van bommen etc. is een sterke bevol kingsaanwas niet te benijden. De heer de Vries is niet voor kin dertoeslag, maar dan niet om de redenen die de heer de Roest noem de, doch omdat spr. vindt dat een loon verdiend moet worden, waarvan een gezin behoorlijk kan rondkomen. Ook de heer Boersma ontpopt zich als een tegenstander van kindertoe slag. De heer Jonkman meent dat men wel voor kindertoeslag kan zij o, doch hier gezien de salarieering toch tegen kan stemmen. Het voorstel om de kindertoeslag weer in te voeren wordt hierna ver worpen met 7 tegen 4 stemmen. Voor de heeren van EQmeren, Fer werda, Brandsma en Westendorp. Een voorstel van B. en W. om de stadspompen op te ruimen, daar deze aan onderhoud toe zijn, kan geen instemming vinden. De heer van Ejjmeren zou de slechtsten willen laten opruimen, terwijl de heer Boersma meent dat alleen die op de Markt kan verdwe nen deze wordt nl. niet, maar de anderen nog wel gebruikt. De heer Westendorp veronderstelt dat de ingezetenen geen der pompen zullen willen missen en is daarom, evenals de heer Brandsma tegen dit De voorz. antwoordt dat er absoluut niet sprake is van uitsluiting van een of andere groep, maar dat alleen ver zocht is om een aanbeveling, die bovendien niet bindend is, dus kunnen alsnog andere personen gestemd worden. Hierna wordt met algemeene stem men tot armvoogd benoemd de heer A. Gaastra. Punt 6. Voorstel van B. en W. om de verbetering van het gedeelte van den weg Workum—Bolsward, gelegen tusschen de Marnezyl en de zijweg naar Exmorra, voorlooplg op te schorten. Naar aanleiding van een desbetref fend verzoek van het gemeentebestuur van Bolsward komen B. en W. met dit voorstel, omdat bij de aanleg van rijksweg no. 43, welke de weg Wor kum-Bolsward in genoemd wegge deelte zal kruisen, door hoogere lig ging opritten zullen moeten worden gemaakt en dus nu onnoodig werk en kosten vermeden kunnen worden door opschorting. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig B. en W.’s voorstel besloten. Punt 7. Voorstel van B. en W. om een gedeelte van de Bloksloot in eigendom en onderhoud over te dragen aan Mevr, de Raad—Sluyterman te Eindhoven. B. en W. zeggen in hun prae-ad- vies dat de Bloksloot sinds de ver vanging van het brugje (in den weg Brandeburen—Koudum) door eendui ker, als doodloopende en bevaarbare vaart geen nut meer zou kunnen hebben, waarom zij ter verbetering van de verwaarloosde toestand kun nen instemmen met het verzoek om de volgende oplossing goed te keu ren le. De gemeente Workum staat het gedeelte van de Bloksloot vanaf de uitwatering van de windmotor tot aan de barte in gebruik bij den heer F. de Jong gratis in eigendom af aan Mevrouw de Raad—Sluyterman (over een lengte van ongeveer 500 meter.) 2e. Deze laat een sloot graven van 3 meter breed en ongeveer 1.50 meter diep en neemt het onderhoud van de sloot op zich. 3e. By de uitwatering van de wind motor en de barte van den heer F. de Jong maakt zy dammen door de Bloksloot van voldoende sterkte. De heer Westendorp vindt dit een mooie oplossing en verwacht dat ook het andere deel van de Bloksloot op gelijke wijze door de omwonenden verbeterd zal worden, zoodat dan de heele Bloksloot van de legger van Waterstaatswerken afgevoerd zou kunnen worden. De heer Brandsma herinnert zich dat deze sloot indertijd als stroom kanaal bestaan moest bljjven en vraagt daarom of deze regeling nu wel toe gestaan zal worden. De heer Gaastra antwoordt dat de stroomkanalen, vooral deze vanwege de duiker, van weinig belang meer zjjn waarom spr. geen bezwaar ver wacht tegen de oplossing, waardoor de Bloksloot geheel in de polder wordt opgenomen. De heer de Vries had dit zoo niet begrepen, en gedacht dat ook in de te plaatsen dammen duikers werden aangebracht, zoodat verbinding met het boezemwater bleef bestaan, waar door toch nog waterverversching plaats zou vinden. De heer Boersma juicht B. en W.’s voorstel toe omdat dan een radicale verbetering wordt verkregen, waarbij misschien weer een paar menschen uit de werkverschaffing een redelijk weekloon kunnen verdienen. Zonder hoofdelijke stemming wordt daarop het voorstel van B. en W. aangenomen. Punt 8. Voorstel van B. en W. tot ruiling van grond bi] de brug over de Yskeboerevaart met den heer J. H. Alta te Oudemirdum. Onder zekere voorwaarden blijkt de heer Alta bereid tot ruiling van de bij de weg Workum—Bolsward ont stane overhoek tegen een stukgrond grenzende aan de nieuw te bouwen brugwachterswoning, doch op een vraag van den heer van E(jmeren welke die voorwaarden zijn en of er ook een flinke vergoeding voor gras en gebruiksgemis wordt gegeven, zooals aanvankelijk gevraagd werd, kunnen geen voldoende inlichtingen worden verstrekt, daar de gem.- architect een en ander besproken heeft. Evenals de heer de Roest, die de eischen van den heer Alta wel wat hoog vond, kreeg de heer Jonkman de indruk dat getracht was van de gemeente te halen, wat er te halen was. Wat is nu het resultaat? De heer Brandsma vraagt zich af of men voor een waardeloos stukje grond niet een even waardeloos ge deelte terug krijgt, en of wel reke ning is gehouden met de juiste plaats van de brugwachterswoning en de rooilijn. Hieromtrent zou spr. gaarne duidelijker aanwijzingen ontvangen. Al deze opmerkingen leiden er toe de beslissing over dit punt tot de volgende vergadering aan te houden. Punt 9. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van rekening-courant- overeenkomsten met de N. V. Bank voor Nederlandsche gemeenten. Uit het prae-advies van B. en W. blijkt dat op 31 December a.s. de door de N. V. Bank voor Nederl. Gem. be schikbaar gestelde credieten, n.l. f20 000 voor gewone uitgaven en f150.000 voor den weg Workum Bolsward, afloopen, doch dat voor 1936 weer de beschikking kan worden verkregen over een crediet voor ge wone uitgaven van f 37.000 en voor de verbetering van den weg Workum— Bolsward tot 1 Juli 1936 een bedrag van f200.000. De rente voor debet- saldi zal 63/4 o/o bedragen. De heer van Emmeren vindt die rente hoog. De heer Gaastra geeft dit toe, doch merkt op dat met renteverlaging van de Nederlandsche Bank ook deze rente daalt. De heer Brandsma is van oordeel dat de N. V. Bank voor Nederl. Gem. een geheel speculatief karakter draagt, terwijl verwacht mocht wor den dat de gemeenten by deze Bank goedkoop konden leenen. Wat is dan het voordeel of recht van het lid maatschap De heer Gaastra meent dat men het een recht kan noemen dat de gemeente nog geld kfin krijgen, want waar zou onze gem. anders 2 ton moeten leenen? Bovendien behoeft niet anders geld opgenomen te wor den, dan wanneer het noodig is; dus minder renteverlies dan bij bijv, een kasgeldleening ineens. Zonder hoofdelijke stemming wordt hierop de aanbieding der Bank geac cepteerd, Punt 10. Behandeling van de grootingen voor 1936 van a. het Burgerlijk Armbestuur b. het Stadsburgersweeshuis c. het gasbedrijf d. het electriciteitsbedrijf e. de gemeente. Deze begrootingen waren reeds be handeld in een gemeenschappelijke vergadering van de drie benoemde commissies voor onderzoek. Er wa ren geen aanmerkingen op de eerste vier begrootingen. Die van het Burgerlijk Armbestuur werd nu vastgesteld op f12 650 in ontvang en uitgaaf. Stadsburgerweeshuls f1622 20i/2. Gasbedrijf f37.772 85 gewone dienst en f88 656.64 kapitaaldienst. Electriciteitsbedrijf f16 550 57 gewo ne dienst en f14.781 87 kapitaaldienst. Over de gemeente-begrooting is men het minder gauw eens. Bjj de inkomstenpost verhuring Tjerkwerder tolhuis is voorgesteld deze woning c.a. publiek te ver koopen. De heer Westendorp voelt eener- zijds wel en anderzijds niets voor verkooping omdat spr. dacht dat het wel rendabel voor de gem. was, wanneer het tolhuis in eigendom werd gehouden. De heer de Roest is het hier wel mee eens, maar omdat er niet los zeggenschap houdt. De heer de Roest is het hiermee eensvan verpachtingen heeft de gemeente trouwens geen beste onder vindingen. Na eenige discussie wordt een voorstel van den heer Gaastra om voor een proeftijd van 1 jaar een sluiswachter aan te stellen tevens be last met toezicht op het vee, aange nomen met 8 tegen3 stemmen. Tegen de heeren Brandsma, Haytema en Westendorp. Door enkele leden werd voorgesteld dat door werklieden boven 75jaarbü de gemeente geen werk meer zou mogen worden verricht. Een dergelyke bepaling behoeft in ’t algemeen weinig pro en contra, maar nu nemen bijna alle leden aan de bespreking deel, een bewijs dat hier bijzondere omstandigheden aan wezig zijn. In de discussie worden waardeerende woorden voor de belde oude werklieden gesproken en bij alle leden is een welwillende houding ten opzichte van hen te bemerken, doch de consequenties wegen by allen niet even zwaar. Om de betrokkenen minder te du- peeren komt een bemiddelingsvoor stel ter tafel om deze bepaling met ingang van 1 Jan. ’37 in werking te doen treden, doch dit wordt verwor pen met 7 tegen 4 stemmen. Het oor spronkelijke voorstel, dus met ingang van 1 Jan. a.s., wordt eveneens ver worpen met 7—4 stemmen, zoodat de bestaande toestand bestendigd wordt. B. en W. stellen voor aan het Waterschap „Het Workumer-Nieuw- land” het recht van uitpaarden langs den HindelooperdiJk op te zeggen, waarvoor jaarlijks een retributie van f50 verschuldigd was. Dit voorstel wordt aangenomen met alleen de stem van den heer Jonk man tegen, die van moening is, dat genoemd recht in het contract met het waterschap ook als voorwaarde gelezen kan worden. Onlangs is op een subsidie aanvraag van het Friesch Volkssanatorium be sloten dit bij de begrooting te behan delen. Uit het adres blijkt dat ook noodlijdende gemeenten aan deze stichting subsidie kunnen verlsenen. Waar vorig jaar de subsidies van andere zelfs plaatselijke vereenigin- gen verminderd of geheel ingetrok ken moesten worden, wordt deze nu 't mogelijk blijkt, met algemeene stemmen in eere hersteld, nl. even als vroeger een vergoeding van 1 ct. per inwoner. Over verschillende posten worden nu nog inlichtingen gevraagd en ver strekt. De heer Westendorp wil B. en W. een woord van dank brengen voor de begrootingspostopschoonen van vaarten in 't Heidenschap, en tevens aan den gem.-architect voor z’n prac tische plannen, wat spr. nu gaarne wil erkennen omdat hy ook wel eens woorden van critiek laat hooren. De heer van Emmeren zou het wenschelijk vinden dat de telefoon aansluiting van den gem. architect met het gereedkomen van den weg Workum—Bolsward, vervangen werd door een aansluiting mei het politle- ibureau. voorstel. B. en W. willen deze bezwaren ondervangen door hun voorstel zoo danig te wjjzigen, dat alleen die pompen zullen worden opgeruimd, wanneer blijkt dat er geen behoefte meer aan bestaat. Met 8 tegen 3 stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Tegen de hee ren Ferwerda, Brandsma en Westen dorp. Een jaarlflksche gratificatie van f30 aan den vuurtorenwachter A. Mulder wordt zonder hoofdelQke stem ming goedgekeurd. B. en W. stellen voor de sluis- en havengelden niet weer te verpach ten, doch een sluiswachter te benoe men die tevens toezicht kan houden op het vee aan de Makkumerdijk en het Groene strand. De heer Haytema acht deze functies onvereenigbaar en voelt daarom meer voor publieke verpachting, terwijl de heer Brandsma liever tweepersonen, de een als sluiswachter en de ander als veehoeder, aan een kleine ver dienste zou willen helpen. De heer Faber kan zich volkomen met het voorstel van B. en W. ver- eenigsn, want spr. vindt het van belang dat de gemeente algeheele E. van Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Dinsdag 22 October ’35, des avonds 7.30 uur. Voorzitter, de heer C. Koetsveld, burgemeester. Secretaris de heer D. van der Goot. Tegenwoordig alle leden. De voorz. opent op gebruikelijke wijze deze vergadering, in welke we als hoofdschotel het laatste punt van de agenda: behandeling van de be grootingen voor 1936, krijgen te con- sumeeren. Als eerststemmende wordt aangewezen de heer van Ejjmeren. Punt 1. Notulen van de vergade ringen van 16 September en 7 Octo ber 1935. De heer Jonkman merkt op dat de laatste notulen niet b(j alle leden ge circuleerd hebben en vraagt nu waar aan men het recht ontleent dit na te laten. Spr. hoopt dat, wat de reden ook moge zijn, de circulatie in ’t vervolg weer volledig plaats vindt. De voorz. antwoordt dat deze ver gadering spoediger op de vorige is gevolgd dan gewoonlQk het geval is en derhalve de noodige tijd ontbrak, doch de goedkeuring van de notulen kan wel uitgesteld worden, wanneer de heeren Jonkman en Westendorp dit wenschen. Geen «van beiden acht dit noodig daar voor de vergadering inzage van de notulen is genomen, zoodat ze nu onveranderd worden vastgesteld. Er z(jn geen Ingekomen stukken en mededeelingen, zoodat thans aan de orde komt: Punt 3. Verzoek van Mej. D. E. Brandenburg om eervol ontslag als onderwijzeres aan de openbare lagere school. Zonder hoofdelijke stemming wordt het gevraagde ontslag verleend. Punt 4. Benoeming van een onder wijzeres aan de openbare lagere school. In overeenstemming met het advies van den inspecteur hebben B. en W. de volgende voordracht opgemaakt: 1. Mej. A. J. Nieuwenhuis, Burgwerd. 2. A. Hoogeveen, Zuiderwoude. 3. M. W. F. Bluemers, Lopper- sum en wordt de Raad uitgenoodigd tot benoeming van no. 1 over te gaan. Met algemeene stemmen wordt be noemd mej. A. J. Nieuwenhuls te Burgwerd. Punt 5. Benoeming van een arm voogd. Voor de vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. Gras, geeft het Burgerlijk Armbestuur de volgende aanbeveling: 1. Arie Gaastra. 2. Auke Zejjlstra Hzn. De heer van Efl meren merkt op dat op deze aanbeveling geen personen van niet-kerkelQke richting voorko men, hoewel door die groep inwoners indertijd toch kenbaar is gemaakt, dat ook z(j op vertegenwoordiging in dat college prijs stelde. FRISO. Indien U zich onbehaaglijk voelt, Uw hoofd zwaar is en Uw benen als lood zijn, zullen 1 a 2 Aspirin-tabletten U weer fit maken: Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes v. 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes v. 2 tabk a 10 ets. B (bayerj

Friso nl | 1935 | | pagina 1