voor de Gemeenten Worknm, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Nieuws- en Advertentieblad liet bouwen vaneen hrugwachters- woningte Workum, volgens bestek no. 5, dienst 1935. Distributie gekookt Rundvleesch. Dingen, die tiet nadenken waard zijn. ZATERDAG 2 NOVEMBER 1935. 61ste Jaargang No. 45 Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws, Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 AANBESTEDING. bon no. 89. Begrafenisrechten. Algemeen weekoverzicht Binnenland. i Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nob. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot ui ter lijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten De Gemeentebesturen van BOLS- WARD, WONSERADEEL en WOR KUM zullen op Vrijdag 8 November 1935, des namiddags 2.30 uur, ten ge- meentehuize van Workum publiek aanbesteden Bestekken met teekeningen ver krijgbaar ter Secretarie van Workum a f2.- (50) (52) (44) (28) (0) (6) (1) (2) (4) De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Rebellie in Mexico Uit Mexico komen berichten, welke op een toenemend verzet tegen de regeering wQzen. Door het ministerie van Binnenlandsche Zaken wordt ver klaard, dat er zich in enkele staten een paar gevallen van geïsoleerd verzet hebben voorgedaan, die met behulp van troepen en vliegtuigen spoedig z{jn onderdrukt. Een der voornaamste bandietenleiders heeft zich overgegeven en een ander is gedood. Hun volgelingen zijn op de vlucht gegaan. Te Jalisko heeft een vlieger mitrailleurvuur geopend op 150 opstandelingen, die zich gereed maakten voor een aanval op een trein. Te Las Cucharas en Santa Fé in de staten Guanajuato en Cerro hebbende rebellen ernstige verliezen geleden teders een ontmoeting met regeeringstroepen. In de week van 4 November—10 November 1935 is geldig Nieuwe kaarten zullen alleen op Dinsdag 5 November 1935 des voor- mlddags van 11—lli/2 uur worden uitgereikt in het lokaal A. Z. weller, die de stichter is van de z.g, „Migros-Gesellschaft” een tien jaar geleden in het leven geroepen on derneming, welke zich op volkomen nieuwe wijze bezighoudt met den verkoop van goedkoope levensmid delen en andere onmiddellijke levens behoeften, nl. door middel van ver- koopwagens, welke van huis tot huis gaan. Dit heeft in de plaatsen waar Duttweiler zijn bedrijf uitoefent, tot een belangrijke verlaging van de prijzen geleid. Verder is Duttweiler de stichter van het z.g. „Hotel-Plan”, dat het mogelijk heeft gemaakt op goedkoope wijze Zwitserland te bezoeken. Door beide ondernemingen is Dutt weiler buitengewoon populair gewor den. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van eigenaars van graven, dat er in de maand November gelegenheid bestaat, de contributie over 1935, ter secre tarie te betalen. Daarna zal er per postkwitantte over worden beschikt, wat een ver- hooging van i 0.15 medebrengt. Workum, den 30 October 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. D. GOOT. zal deze winter een actie worden ge voerd tot werving van leden. 28 Oct. Zondagmiddag half drie bad in de Doopsgezinde Kerk alhier, de bevestiging en Intrede plaats van den beroepen proponent J. P. H. Grootes van Westzaan. Behalve een zeer groot aantal leden en belangstellenden uit onze plaats, waren tegenwoordig vele familieleden, vrienden en kennissen van het jonge echtpaar en predikanten met kerke- raads- en gemeenteleden uit bijna alle zustergemeenten van den ring Bolsward. De kerk was overvol. Het optreden van Minister Deckers. Algemeen wordt het optreden van den nieuwen Minister van Landbouw en Visschen) gewaardeerd. Hij staat voor een zeer moeilijke taak en een ieder is verplicht hem daarin te steu nen. Keulen en Aken zyn niet op één dag gebouwd en Minister Deckers kan niet in enkele maanden ongedaan maken, wat in tal van jaren is ver knoeid. Het optreden van dezen Minister echter stemt tot ernstig nadenken. Want, vragen wjj ons af, waarom dienen Aal van crisisjaren achter den rug te ztfn met hun enorme misère voor duizenden Nederlanders, alvo rens men begint met „schoonschip maken” Dit is ongetwijfeld een zeer belang rijke vraag en zjj geldt niet alleen voor onze landbouwcrisispolitiek, doch voor ons geheele moreele, sociale en economische leven, zoowel in crisis tijd als in normale perioden. Waar wij ons in deze artikelen alleen bezig houden met economische problemen, zullen wij ons ook aan dit terrein vasthouden. Wij menschen, maken dagelQks fouten. In tjjden van voorspoed tre den die fouten niet gemakkelijk naar voren. Bovendien zijn het meestal individueele fouten, zoodat de eene remmende kracht wordt genivelleerd, dikwijls krachtig tegengewerkt, door andere krachten, welke in de goede richting werken. Op een gegeven moment echter beginnen de foutieve, individueele krachten in dezelfde richting te werken en dan noemt men zulk een situatie: crisis. De eene crisis is heftiger dan de andere en meestal verdwijnen deze evenwichts verste ringen weer naar mate de slechte krachten in de maat schappij zijn uitgewerkt en naar mate de weerstand daartegen groeiend is. Sporadisch ontstaan structureels crisissen. Dan is er geen weerstand meer te vormen; dan moet de basis van het economische leven worden gewijzigd. Want dan is een dergelijke enorme verschuiving niet meer be paald tot één land, tot enkele gebieden, neen, dan is de geheele wereld erdoor geïnfecteerd. Dit is nu het geval. Buitenland. Het woord wederom aanGetève. Men kan zeggen, dat de bemidde- lingsactie, welke werd ondernomen om een einde te maken aan het ge wapende conflict in Oost-Afrika, in eerste instantie is mislukt. De Engel sche regeering heeft te kennen gege ven, dat de eischen van Rome geen grondslag vormden voor verdere on- ierhandelingen en de sancties der halve dienden te worden toegepast, opdat Italië zou kunnen worden ge dwongen om den oorlog te bekorten. Het doet wel een beetje eigenaar dig aan, dat Londen thans uitmaakt, of Italiaansche voorwaarden al of niet de overweging waard zijn en de klei nere mogendheden, die aan de sancties deelnemen, van het verloop der be sprekingen onkundig worden gelaten. Enfin, Hoare en Eden, resp. min. van buitenlandsche zaken en van Volkenbonds aangelegenheden, ver trokken Donderdag naar Genève, waar op het einde van de week over den datum van inwerkingtreding der sancties wordt beslist. De toezeggingen der Volkenbonds leden inzake deelname aan de sancties komen vlot binnen te Genève; 39 n.l. betredende „wapens", 32 „financieel" en 29 „economisch". Toch nog vredesbesprekingen? Sommigen verwachten, dat de sa menkomst der coördinatie-commissie te Genève nog een groote verrassing zal opleveren. Na afwijzing nl. der Italiaansche voorstellen zal niet alle contact tusschen Londen en Parijs eenerzijds en Rome anderzijds zijn verboden. Fransche en Engelsche des kundigen zouden besprekingen heb ben gevoerd ter ontwerping van voorstellen, welke de Italiaansche verlangens zooveel mogeljjk in over eenstemming bedoelen te brengen met de oorspronkelijke voorstellen van de Commissie van Vijf. Omtrent de voorloopige resultaten dier be sprekingen zou de Engelsche gezant te Rome een onderhoud van een uur met Mussolini hebben gehad en men meent te weten, dat daarbij de toe stand zeer is verhelderd. We geven een en ander door onder voorbehoud, maar we gelooven, dat inderdaad geconcludeerd mag wor den, dat nog niet alle hoop op een spoedig herstel van den vrede be hoeft te worden opgegeven. Het Italiaansch offensief. Wederom schijnt het ingezette of fensief der Italianen op ’t oorlogs- terrein niet dien omvang te zullen aannemen, welke men uit de hoog gestemde berichten uit Rome en Asmara had geconcludeerd. In het Zuiden blijven de Italianen voor waarts rukken, maar hun opmarsch wordt er vertraagd door regenval. In het Noorden trekken de Italianen op Makale aan, welke stad reeds door de Abessinische troepen is ont ruimd. Het is trouwens opmerkelijk dat deze niet veel anders doen dan terugtrekken en elk groot gevecht ontwijken. Is dat nu hoogere krQgs- kunde en willen ze de Italianen naar een terrein lokken dat den Abessi- niërs voordeelen biedt b(j een grooten slag, of.is het tóch maar een jan boel in het millioenenleger van den Negus De Italianen wagen het slechts zeer voorzichtig om de gebieden te bezetten, welke de vijand vrijwillig ontruimt. Generaal de Bono schijnt geen enkel risico te willen aanvaar den en geen stap voorwaarts te wil len ondernemen, vóór door aanleg van weer nieuwe wegen zijn étappen lijn keurig is verzorgd. Elders werd een oorlog beëindigd. Terwijl het oorlogsgeweld woedt in Abessinlë, hebben in Zuid-Amerika eindelijk twee volkeren, die elkaar bijna drie jaren achtereen hebben bevochten om het bezit van den woesten Gran Chaco, den weg des vredes hervonden. Maanden lang heeft de groote conferentie te Buenos Aires ter bijlegging van het corflict ge duurd, maar thans kwam het be richt, vervat in een officieel com muniqué, waarin de oorlogstoestand tusschen Bolivia en Paraguay voor geëindigd wordt verklaard. Deze verklaring is onderteekend door alle gedelegeerden der inter- venieerende mogendheden en tevens 50 48 42 21 7 6 4 2 7 onverwacht succes is ten deel gevallen aan den politieken „outsider” Gottlieb Dutt- Waarom zien wy dit zoo laat in Waarom hebben w{j niet geluisterd naar de talrijke waarschuwingen van hen, die verder dachten dan de over het algemeen zeer geborneerden middelmoot De oorzaken van het huidige chao tische gebeuren liggen in het grjjze verleden, liggen vèr voor 1914. De wereldoorlog was al een dersympto men der plaats vindende verwording. Die verwording is voortgeschreden; de vrede van Versailles is opgezet door de mannen, welke niet het minste verstand hadden van het diepere wereldleven. De idealist Wilson heeft het wel gevoeld. ZQn schepping van den Volkenbond (de idee is al zeer oud, doch de tjjd was toen daarvoor iets rijper dan vroeger) is daarvan het bewijs en hoe smalend men ook over Genève moge spreken, de Volkenbond heeft al prachtig werk gedaan. Misschien is dit ver keerd gezegdbeter ware het op te merken, dat de Volkenbondgedachte hellzamen invloed heeft gehad. De Volkenbond is een instrument in handen van bepaalde groepen en daardoor zelfzuchtig en eng. Maar de Volkenbondgedachte leeft onder de beste elementen der volkren; zy is bezig universeel te worden. Dat zelfs een dictator als Mussolini zich door de Volkenbondgedachte laat beïnvloe den, zij het niet uiterlyk, maar zeer zeker in zijn onderbewustzijn, is niet vrees voor Genève (wellicht lachthy erom) maar vrees voor hetgeen onder de volkren leeft. Nèt als de Christus figuur door de eeuwen heen zijn stralend licht heeft weten te ver spreiden, zoo zal de Volkenbond-ge dachte als uiting van Christus-leer iets blijvends zijn door do eeuwen heen. Die gedachte zal eerder meer dan minder aanhangers vinden. W(j allen zijn iets aan het afschud den. Ons oude pantser. Het pantser, dat ons innerlijk naar buiten als zelf zuchtig, als bekrompen deed schijnen. Onder dat pantser deden wij klein, ook het Nederlandsche Volk. Wat hebben wij voor de ontwikkeling van de Overzeesche gebieden gedaan an ders dan het exploiteeren van direct loonende objecten. Wat hebben wij gewrocht voor de werkelijke, de diepere ontwikkeling van Insulinde? Wat hebben wij geofferd om die ge bieden te beschermen tegen zichzelf en tegen andere exploitanten? Hoe stuntelig zijn de verschillende binnen landsche crisismaatregelen geweest Wij hebben daarop ook telkens mede gehamerd. Hoe zijn die crisismaat regelen, bestemd voor de ongelukkige slachtoffers uitgebuit ter wille van sommige machten. Minister Deckers is het symbool van het Nederlandsche geweten, dat is ontwaakt. Het is wel licht een nieuw tijdperk, dat door hem is ingeluid. De werkelijke op bouw op de puinhoopen van het ver leden. Want dat dit puinhoopen zijn, is niet meer te loochenen. door de gedelegeerden van Bolivia en Paraguay. De Zwitsersche verkiezingen. De Zwitsers zijn ter stembus ge togen om hun Tweede Kamer voor een nieuwe vier-jarige periode te formeerende uitslag heeft geen groote verrassingen gebracht. De stand der partijen is thans: Socialisten Vrijzinnigen Katholieken Oude boerenpartij Duttweiler Liberaal-conservatieven Jonge boerenpartij Communisten Kleine groepen Een groot en zeer WORKUM, 28 Oct. Vrijdagavond j.l. werd op de bovenzaal van hotel „De Wijnberg" alhier, de algemeene ledenvergadering gehouden van de afd. Workum van „Volksonderwijs." Wegens vertrek van den voorzit ter ds. I. Hulshoff nam de heer T. Zuidema het presidium op zich. In z’n openingswoord werd hulde ge bracht aan den vertrokken voorzitter. Nadat de notulen onveranderd wa ren goedgekeurd, werd inzake de circulaire van het hoofdbestuur over het verstrekken van rijkssubsidie voor cultureele arbeid, besloten, dat de afdeeling zich in verbinding zal stellen met de nog bestaande plaat selijke commissie. Tot voorzitter werd gekozen de heer A. Jukema, die de benoeming aanvaardde. Aangewezen tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering de heer J. Krol, tot plaatsvervanger de heer S. Gaastra. Besloten werd deze winter een ouderavond te houden, terwijl over een St. Nicolaasfeest nog geen be slissing kon worden genomen. Voorts daar dat kan worden verwacht, dat het socialistisch Plan van den Arbeid, Zaterdag j.l. in een speciaal congres te Utrecht behandeld en aangenomen, als een dankbaar Plan van Politieke Tinnengieterij zal worden behandeld en aan veel gepraat zal worden on derworpen. Met groote nieuwsgierig heid zullen velen uitzien naar de aanduiding van de financieele bron, waaruit de mlllioenen voor het Plan kunnen worden aangeboord. Wel niemand zal de gedachte koesteren, dat het Plan zonder meer door de regeeiing zal worden aanvaard en uitgevoerd, zoo iets ware zelfs niet denkbaar, wanneer Albarda aanstonds de plaats van ColQn zou kunnen in nemen. Ook echter als uit de bespre kingen als conclusie over mocht blijven, dat meerdere punten binnen afzienbaren tijd voor verwezenlijking vatbaar zijn en deze bij uitvoering een deel van het crisisleed kunnen verzachten, dan zou het ongetwijfeld serieuze werk van S.D.A.P. en Vak verbond niet vergeefs zijn gebleken en behalve voor propaganda ook ten algemeene voordeele hebben gediend. Hetgeen we er van verhopen. Plan voor de werklooze jeugd. Ook Mr. Slingenberg, de nieuwe minister van sociale zaken, heeft een Plan opgesteld, dat meer in het bij zonder is bedoeld om de jeugdige werkloozen te helpen, die niet alleen moreel worden bedreigd door den lediggang, maar ook zoo weinig uit zicht hebben op de mogelijkheid om in het productieproces te worden op genomen. Zou er eens een econo mische opleving komen, dan staat de jeugd van thans zonder vakkennis, althans zonder practijk. In die om standigheid valt het te vreezen, dat de werkgevers zich later alleen tot de jongste jeugd zal wenden en dejeugd van het oogenblik bij de opname in het maatschappelijk bestel wordt overgeslagen. De minister wil voor de huidige werklooze jeugd daarom een vrijwillig dienstverband schep pen in verschillende bedrijven, waar ze werk zou moeten verrichten, dat anders ongedaan zou blijven. Wel krjjgen deze jonge menschen geen of slechts een geringe belooning, maar er staat tegenover, dat ze practijk krijgen en dat de werkge vers, die z.g. „comité jongdïis" ze komen nl. onder toezicht van een plaatselijk comité aannemen, wor den verplicht om uit de comité- jongens te kiezen, wanneer een nor male arbeidskracht tegen normaal loon benoodigd wordt. Het is een proef, ‘t kan meevallen of tegevallen, zou men wijsgeerig kunnen opmer ken. Zonder bezwaren zal het plan in de practijk in ieder geval niet blQken. Nederland's internationale plicht. Met voorbeeldigen spoed heeft de Eerste- zoowel als de Tweede Kamer de Sanctiewet afgedaan, welke de regeering behoefde om haar plichten van Genère, gericht op het behoud van den vrede of het herstel van denzelven, te kunnen nakomen. Dins dag j.l. is de Sanctiewet in het Staatsblad afgekondigd en aangeno men kan worden, dat in de komende week de besluiten zullen worden af gekondigd, welke Nederland’s deel name aan de sanctiemaatregelen te gen Italië noodig maken. Ook zal Nederland, dank zjj de offervaardigheid van het volk, thans spoedig een vrij willigen plicht van menschelijkheld in den Italiaansch- Abbessinlschen oorlog gaan vervullen. De oproep n.l. van het Nederlandsche Roode Kruis om de uitzending moge- Ijjk te maken van een ambulance in Abessinië heeft zooveel middelen doen vloeien, dat het vaststaat, dat tot de beoogde uitzending kan worden over gegaan. 't Is wel wat veul. In de rechtszaal van Den Bosch ligt het Nederlandsche slagveld, waar op het oogenblik heel wat menschen- levens worden vernietigd, zjj het dan grootendeels door de eigen schuld der Ossche misdadigers, die er zich moeten verantwoorden. Juist zooals die men schen het nooit ten volle hebben be grepen, wat ze tegenover anderen hebben misdaan, zoo beseffen ze ook nu niet, hoe vernietigend hun eigen vonnis is. Een man van 43 hoort zich veroordeelen tot 14 jaar en weetniet; anders op te merken dan: ’t Is wel wat veul, meneer de president.... Het groote politieke tournooi. Volgende week, op den 7den No vember, beginnen in de Tweede Kamer de algemeene beraadslagingen over de Ryksbegrooting en daarmee vangt dus ook weer het jaarlflksche politieke tournooi aan, hetwelk met zoo hevige interesse pleegt te wor den gevoerd. Een klein beetje van de spanning is dezen keer misschien weggenomen door het feit, dat de regeering zich bjj de behandeling van het Bezuinigingsontwerp reeds heeft verdedigd inzake de oplossing van den zomerschen ministerscrisis, maar er zijn in ons politieke leven nog geulen genoeg, waarin het spraak water kan worden opgevangen om er in voort te vloeien. Nog steeds zjjn er heel wat menschen, die de regeeringscrisis niet opgelost achten en zelfs zullen er lieden blijken te zjjn, die de algemeene begrootings debatten gaan aangrepen om de tegenstellingen tusschen kabinet en kamer opnieuw aan te spitsen. Het Plan van den Arbeid. Een voor de politici prettige om standigheid is, dat bij de komende algemeene beraadslagingen niet aan tot-de-orde - behoorende - onderwerpen zQn gebonden, maar hun bestuurlijke lasten vrij bot mogen vieren. Van- I! LH FRXSO.

Friso nl | 1935 | | pagina 1