Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz Wijziging legger Waterstaatswerken. Distributie gekookt Rundvleesch. Wapenstilstandsdag—Vredesdag. ZATERDAG 9 NOVEMBER 1935. 61ste Jaargang No. 46 Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Algemeen weekoverzicht Buitenland. Dit blad verschjjnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten In de week van 11 November—17 November 1935 is geldig bon no. 102. de een bÖ het reddersrol kan spelen. In een ijj de volgende Grieksche volk --- De prQs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Weer Italiaansch-Engelsche besprekingen. Van de week zijn te Rome weer besprekingen gehouden tusschen Mus solini en den Engelschen ambassadeur Sir Eric Drummond. Het staat echter vast, dat deze besprekingen niet ge richt zijn geweest op een oplossing van het conflict in Oost-Afrika, maar uitsluitend een ontspanning in de betrekkingen tusschen Italië en En geland ten doel hadden, opdat he lang niet denkbeeldige oorlogsgevaar in Europa zou worden verminderd. En in dat opzicht moeten de bespre kingen een hoop-gevend verloop hebben gehad. Het onderhoud van Mussolini me; den Engelschen ambassadeur heeft een goeden indruk achtergelaten, zoo- ala ook van Italiaansche zijde be- Verraad. Het schijnt inderdaad een feit te zjjn, dat verscheidene stamhoofden meer haast hebben om zich te onder werpen, dan de Italianen over tijd en gelegenheid beschikken om op alle offertes en aanbiedingen in te gaan. Italiaansche vliegtuigen, op verkenning uit, treffen herhaaldelijk pelgrimages van inboorlingen aan met witte- en Italiaansche vlaggen, belust om zich bij de verwacht wor dende Italianen te voegen. In Addis Abeba maakt men zich zelfs zeer ongerust over al den af val van trouw. Zelfs de bedoelingen van Ras Kassa worden er thans in twijfel getrokken. Het schjjnt, dat de meeste stammen weinig reden tot treuren vinden in 'n ruil van de Amharische overheer- sching voor de Italiaansche. Er schijnt nog nergens serieus ge vochten te zijn. We verzamelden de volgende be- van de handelsomzetten, zijn hooger dan in eenig ander jaar sedert 1931. Over het algemeen is men het er over eens, dat de vooruitgang van het bedrijfsleven in den herfst, die tot heden viel waar te nemen, tot het einde van dit jaar zal aanhouden, terwijl waarschijnlijk een staging van de indexcijfers voor de industrieele productie zal zjjn waar te nemen. 6 Nov. Hedenmiddag werd in hotel „Ketelaar” alhier, ten overstaan van den waarn. notaris B. Tuinstra te Makkum, finaal geveild de huizinge met erf en kamp weiland te Heiden schap, in huur bij S. Brouwer aldaar. Koopster is geworden Mevr. B. Hannema te Bentveld bij Haarlem, voor de som van f 1002. Het pro risio- neele bod van f567 werd 44 maal ver hoogd. 6 Nov. Voor het district Workum (de gemeenten Workum en Wonsera- deel) heeft professor mr. P. S. Ger- brandy, die door den minister van Landbouw en Visscherij benoemd was tot arbiter in het arbeidsgeschil tus schen de landarbeidersbonden en een 150 tal landbouwers, die overleg wei gerden of de voorgestelde loonregeling niet wenschten te aanvaarden, voor de bedrijven dier werkgevers voor het tjjdvak 7 October 1935 tot 11 Mei 1936 verbindend verklaard de loon regeling welke voor 1935—1936 werd afgesloten tusschen genoemde arbei dersorganisaties en een 40 tal land bouwers. De vastgestelde loonen zfjn de volgende: vaste arbeiders f 15 plus de gebruikelijke emolumenten en minstens vier dagen vacantie met behoud van loon; los-vaste arbeiders 23 cent per uur of aangenomen voor drie maanden f 18 per week, voor vier weken’ f 19 en voor drie weken in de hooiïng t 20 per week met do gebruikelijke kost; losse arbeiders buiten de hoofing 25 cent en aange nomen voor korten tijd of per dag 30 cent per uur. 5 Nov. Zaterdag j.l. had te Hin deloopen de groote strijd plaats tus schen H.V.V. I en „Stormvogels” I. Voor de rust namen de Hindeloopers uit een goede voorzet van rechts met een keurige kopbal de leiding. Na de rust ging het spel weer gelijk op, doch tenslotte wist de Jong gelijk te maken door een corner schitterend te benutten. Wanneer de wedstrijd met dezen stand was geëindigd zou de verhouding het best weergegeven zijn, doch even voor het einde maakte Workum in het strafschopgebied on- noodig hands, wat een penalty en daardoor een doelpunt en meteen de nederlaag voor „Stormvogels” be- tookondOt Het 2e elftal deed het thuis uit stekend door met 4—2 van „Quick” I van Stavoren te winnen. richten der laatste dagen over het verraad aan Abessinische zijde. Ras Ailoe, een schoonzoon van Ras Kassa Darghie, die de operaties leidt in de Westelijke laagvlakte voorbij de rivier de Setit, zou formeel het voornemen te kennen hebben gegeven zich te onderwerpen. Naar voorts verluidt, zijn een aan tal aanhangers van Ras Cuxa met witte vlaggen van Makale naar het boorden gereden om zich bij de Italianen te voegen. Ook gaat het gerucht, dat Ras Imroe, de heerscher van Gojjam, met zijn zoon zich aan de Italianen zou willen onderwerpen. Sultan Yaya van Aoessa in het Zuiden van Danakil zou geweigerd rebben aan het keizerlijk mobilisatie- bevel te voldoen en verscheidene dui zenden z(jner mannen zouden zich op weg bageven hebben om de Italiaansche troepen in Danakilgebied dienst te nemen. De bevolking van het gebied van Dongolo, ten Zuid-Oosten van Hauzien, heeft zoo verklaart men, de Italiaan sche voorhoede met enthousiasme ontvangen. Een vliegtuig heeft 3000 man waar genomen, die van het Asjanghmeer kwamen en zich naar Makale bega ven, voorafgegaan door Italiaansche en witte vlaggen. Dit laatste zou er op wijzen, dat zij op weg zjjn naar de Italiaansche troepen om zich te onderwerpen. Baldwin wil Europa redden. De Engelsche regeering, die vier jaar geleden, toen ze voor de kiezers moest verschijnen, den drang in zich had om het volk te redden, kan thans natuurlijk niet met dezelfde drift voor den dag komen, nu het Lager huis opnieuw moet worden samenge steld. In een verkiezingsrede te Liver pool verklaarde hij een dezer dagen „Vier jaar geleden heb ik in deze zaal verklaard, dat 't er niet om ging, een nieuwen staat te scheppen, doch den ouden staat te redden. Wij heb ben den ouden staat gered. Thans wenschen wij een volmacht, welke het ons mogeljjk maakt, ons werk voort te zetten en de scheppers van een nieuwen staat en, zoo God wil van een nieuw Europa te worden. Engeland verlangt een sterke en beproefde regeering, maar ik geloof ook, dat Europa in deze dagen den blik op Engeland richt om hulp, goeden raad en leiding, zooals nog nooit tevoren het geval is geweest.1* Terugkeer van George II naar Griekenland. Ook de „gewezen ex-koning1* van Griekenland, die Zondag j.l. door ruim 95 pet. der Grieksche kiezers werd teruggeroepen, is blij, dat hfl weer een proclamatie heeft hi boodschap tot het 1 gericht. „Met Gods hulp en door den wil van het volk teruggeroepen op den verleden naar Griekenland terug. „Het is mijn vast besluit, trouw en loyaal te zjjn jegens het constitu tioneel régime. Als mfjn devies heb ik gekozen: Mijn kracht is de liefde voor mfln volk. „Ik vraag de medewerking van allen, ten einde de welvaart en het geluk van het vaderland te verze keren." De Grieksche delegatie, die den koning naar zjjn land zal terugbren gen, is reeds Woensdag uit Athene naar Londen vertrokken, waar zj Zaterdag zal aankomen. Op 17 No vember zal koning George zijn in tocht te Athene houden. Economische opleving in Amerika. In Amerika, speciaal de Ver. Sta ten, blijft men zich verheugen over verdere opleving van het economische leven. De hoeveelheid goederen, die wordt voortgebracht en wordt verkocht is in verschillende takken van bedriji' grooter dan sedert vier of vQf jaar het geval is geweest. Het vervoer van vrachtgoederen per spoor is grooter dan op eenig tijdstip in de afgeloopen vier jaren het geval is geweest en het gezamen lijk behaalde resultaat van de spoor wegen zal voor dezen herfst een winst aanwijzen. De bankclearings, die een weer spiegeling geven van de dollarwaarde ten de regen valt n.l. weer b{ stroomen en vooral om weer nieuwe verbindingswegen aan te leggen in het veroverde gebied. Op het Zuidelijke, vlakke en woestijnachtige oorlogsterrein duurt de opmarsch nog voort. Daar zijn de soldaten eenige honderden kilometers het vijandelijk gebied binnengedron gen. Dat de opmarsch der Italianen in het Noorden vrij traag geschiedt, kan alleen worden toegeschreven aan de noodzaak om in het barre gebied wegen te hakken, welke den aanvoer van munitie en vooral van mondvoor raad voor de groote legers moeten verzekeren. De wegen vormen 'n probleem in Abessinië. Als de Itali anen een eind weegs zijn opgerukt, «u uv» zijn er vliegtuigen noodig om de troon, keer ik zonder wrok over het voorste troepen „per parachute” voed sel toe te zenden Vrees voor de Abessiniërs behoeft de Italianen niet te weerhouden om op te rukken, want de zwarte krij gers vochten tot nog toe alleen met hun monden. Juist als hun keizer, die al maanden achtereen verzekert, dat hij aan het hoofd van zijn troepen zal weten te sterven, maar intusschen zijn veilige hoofdstad nog niet is uit gekomen. WORKUM brengen ter openbare kennis, dat door hen is opgemaakt een suppletoire staat van Waterstaats werken bevattende: a. vervanging van de Zuiderbrug v^ède'kunnen ’zjjD' (kettingbrug) door een nieuwe brug; - x b. vervanging van de brug over de trekvaart by Nfjhuizum door een nieuwe brug; c. maken van een brug over de IJskeboerevaart in den weg Wor kum—Bolsward d. royeering van een gedeelte van de Nieuwe Bloksloot, n.l. van de Gracht tot de weg Brandeburen— Koudum. De staat ligt vanaf 5 November 1935 gedurende 30 dagen ter secretarie der gemeente voor ieder ter inzage, binnen welken termijn door belang hebbenden schriftelijk bezwaren daar tegen bij hun College kunnen worden ingebracht. Workum, den 1 November 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. ten te ondermanende vrede kan En wederom dondert het kanon. Maar toch leeft de hope. Wanneer we thans jaarlijks op den llen November den wapenstilstand herdenken, welke een vierjarigen volkerenmoord besloot, dan is dat niet om den uitslag van den wreed- sten strijd, welke de geschiedenis heeft gekend, te vieren, maar om de menschheid te herinneren aan haar plicht om voort te bouwen aan een vrede, waarvan de grondslag werd gelegd op de puinhoopen van den oorlog. Méér dan Wapenstilstandsdag is de 11e November dan ook Vredesdag. Op den llen November van het jaar 1918 was heel de wereld het eens over één gedachtevoortaan mag het slechts vrede zijn. Naar die gedachte verwjjst de 11e November ons jaar op jaar terug. Velen z(jn den eed, dien de men- schen in 1918 bjj het sluiten van den wapenstilstand hebben afgelegd, nim mer vergeten. Hun idealen hebben de volkeren bezield en de staatslie den gedreven. Ze hebben steenen gedragen naar de fundamenten van het Vredesstatuutze hebben den Volkenbond helpen bouwen en ze hebben in plechtige verdragen de regeeringen aan elkaar laten belo ven, dat ze immer en altijd arbitrage zouden stellen in de plaats van het geweld. Oud-strjjders aller landen hebben elkaar de hand gereikt en aan el kaar beloofd, dat ze hun kinderen zouden afhouden van nieuwen broe derstrijd en broedermoord. De Vlamingen, die in den oorlog dubbele smarten hebben gekend het geweld van de vreemde indrin gers en het verraad van België aan hun zaak, zij hebben op den grond, welke van Vlaamsch bloed werd doorweekt, een zuil ten hemel geheven en daarop het kruis van Christus, het Kruis des Vredes ge plant, opdat hun kinderen en kinds kinderen zich den oorlog zouden herinneren. En hun boodschap aan deze nazaten hebben ze doen beite len in het harde graniet„Vlaande ren voor Christus! Nóóit meer oor log I" Wat diepe zin ligt in die woorden „Vlaanderen voor Christus! Nóóit meer oorlog!" Godvruchtige mannen hebben ons hier den weg gewezen naar den vrede: als we leven naar Christus, als we Zjjn gebod van naastenliefde onderhouden, dan zal er geen oorlog meer wezen. Inderdaad, als niet alleen Vlaan deren, maar heel de wereld al WORKUM, 5 Nov. Blijkens adver tentie in ons vorig no. zal de weg Workum—Bolsward Zaterdag over een week, den 16an November, «enigs zins feestelijk worden geopend met een gezamenlijke tocht langs den nieuwen verbeterden weg, waarbij verschillende autoriteiten tegenwoor dig zullen zijn en aan welke tocht autobezitters verzocht wordt deel te nemen. Aangifte bjj den secretaris van de Vereeniging Handel, Ny ver heid en Vreemdelingenverkeer, den heer L. Kingma, Gr. Djjlakker te Bolsward, waarna nader bericht van de regelingen wordt toegezonden. 5 Nov. Hedenavond werd door het Christ. Nat. Vakverbond een propaganda-verg. gehouden in „Beth- El", waaraan de Zangvereen. „Zingt den Heer" haar spontane medewer king verleende. Te sprekers en zang bezorgden den bezoekers geanimeerde avond. 5 Nov. Hedenavond werd op de bovenzaal van hotel „De Wijnberg” alhier, de aanvangsles gehouden van de cursus in boekhouden en belasting zaken, welke gegeven wordt door het accountantskantoor W. Ebbelink, Arum. B(j de aangifte bleek dat zich een 35 tal cursisten had opgegeven. De lesavond werd bepaald op Dinsdag van 7—9 uur. terwjjl de cursus zal bestaan uit 14 lessen. Burgemeester en Wethouders van ---- ware het maar dat deel, hetwelk zich christen-wereld heet oprecht zich keerde tot Hem, Die ons den Vrede heeft gebracht, dan zou er slechts Want al wat" Christus gepredikt heeft, was Liefde en Hij stierf om ons den vrede te kunnen geven. Over een goede maand zullen de Kerstklokken weer luiden om voor de menschheid de Vredesboodschap te herhalen, welke bijna 2000 jaren ge leden aan de wereld werd gebracht. Twee duizend jaren... En toch dondert het kanon weer in Afrika en zaait een christen-volk dood en vernieling in vreemd gebiedIs dat dan niet het fiasco, zoo vragen velen twijfelend en anderen vragen dat hoonend, van het christendom In zekeren zin: van het christen dom, jaMaar niet van de christen leer Als menschen en volkeren hun christen-zfln meer beïééfden dan be leden, dan zou het vredesideaal be naderd zjjn, want Christus is Liefde en Zjjn gebod is Vrede. En niemand kan den vrede dienen door de oprechte christelijke gedach- 11. i slechts groeien uit ons beter christen en. We zeiden het hiervoren, hoe de wereld 17 jaar geleden van de vredes wil was bezield en dat sindsdien aan dien vrede werd gebouwd. Volken bond, Internationaal Hof van Arbi trage, Locarno enz. waren de eerste der tot stand gekomenjsamenstellende deelen. En dat alles... ligt nu, niet na 2000, gehouden om op droog weer te wach- maar na slechts 17 jaren, vrijwel in - puin. MenschenwerkHet leger der vredes-idealisten slinkt van dag tot dag. Het leed raakt vergeten, heb- en wraakzucht her waken. Maar de boodschap van Betlehem al is die dan 2000 jaar oud, zal straks weer klinken en duizenden zullen die boodschap wederom verstaan. Boven het gedonder der kanonnen uit. Alle vredeswerk der menschen ondervindt de terugwijzing naar de Stal der Geboorte van den Vredes vorst. Wat in Versailles, Genève, Den Haag en Locarno werd ondernomen en thans reeds scheurt en kraakt, kan nog tot grootsche zaken des vredes groeien, als het wordt bezield met het ware christelijke element, dat wangunst, wraakgedachte en hoo- vaardig superioriteitsgevoel onder drukt en uitbant. Christen-monden spreiden vaak slechts verwarring, maar christen harten wekken vrede. En wie twftfel en misnoegen zaaien in christenharten, die kunnen geen ware vredesidealisten zijn. De uit komst der wereld ligtbjj Hem, Wiens gebod Liefde is. Md. vestigd wordt. Al heeft de bespreking geen be slissing in een of ander opzicht ge bracht, toch is het opmerkelijk, dat de gedachtenwisseling over een op het oogenblik zeer netelig onderwerp, il. de concentratie der Britsche vloot in de Middellandsche Zee, nog kon worden voortgezet. Een beslissing in deze kwestie zouden verderen gang van eventueele besprekingen over het Italiaansch-Ethiopisch co: fl'ct niet onbelangrijk kunnen beïnvloeden. Zooals bekend, heeft de Italiaansche geste van terugtrekking van een divisie uit Cerenaica tot heden nog geen Britsche tegenprestatie ten ge volge gehad. Men mag aannemen, dat de Brit sche ambassadeur de redenen daar van aan Mussolini heeft blootgelegd. Inzake berichten uit Londen over een toezegging van Mussolini, om nog 30.000 man terug te trekken, is geen bevestiging te krijgen. De afweer tegen sancties. De Italiaansche bevolking schijnt loog gestemd te zjjn in haar afweer tegen de sancties. Dezer dagen zijn de eerste maatregelen ingegaan. De nieuwe kantoortijd loopt van 8 tot 12 en van 3 tot 6 uur. Het sluitingsuur der winkels is met een uur vervroegd en op 7 uur ge steld. Verder waren deze week voor het eerst alle slagerijen één dag gesloten. In de restaurants of restauratiewagens mocht slechts één visch- of vleesch- gerecht worden geserveerd. De provinciale vrouwencomité's tot afweer der sancties zullen voor de propaganda en contröle de beschik king hebben over 800.000 vrouwen, die behooren tot de fascistische partjj- formaties. De organisatie der comité s en haar taak zjjn vastgesteld in een bijeen komst van secretaressen der vrouwen bonden. Het Italiaansche offensief. In het Noorden van Abessinië heb ben de Italianen hun opmarsch al weer onderbroken; op eenigen afstand ten Noorden van Makale hebben ze halt Ld 1 Zb\ A 5 BAYER k E j \Ry BISO. Hier pijn en daar pijn! Aspirin is de pijnstiller bij uitnemendheid. 1 a 2 Aspirin tab letten verjagen Uw pijnen. Verwondert zult U mompelen: Zo’n Aspirientje helpt toch maart Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets.

Friso nl | 1935 | | pagina 1