Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldepb. en Noordi., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz b Zo verkouden! Distributie gekookt Rundrieesch. Steeds maar nieuwe plannen. ZATERDAG 16 NOVEMBER 1935. 61ste Jaargang No. 47 Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 - Algemeen weekoverzicht Buitenland. Begrafenisrechten. COLLECTE. De Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlQk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten In de week van 18 November—24 November 1935 is geldig bon no. 103. Djiboeti te verdedigen en hardnek- het noorden op 50 K.M. ten zuiden van Makalle inge- f3917 -3895 -3801 -3720 -3693 -3679 -3669 -3640 De prijs der Adverteatiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cent» Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager De herdenking van den wapenstilstandsdag. Maandag 11 Nov. was het 17 jaar geleden, dat aan de fronten van den grooten wereldoorlog het einde van den strijd werd geblazen en dat de wereld herademde. Wilson’s veertien punten opende nieuwe, hoopvolle perspectieven: de offers leken niet vruchteloos gebracht. Dat nu toch na 17 jaar weer het kanon dondert? 't Is te betreuren, zeker, maar daar staat een lichtend feit tegenover: In 1935 is een nieuw Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van eigenaars van graven, dat er in de maand November gelegenheid bestaat, dg contributie over 1935, ter secre tarie te betalen. Daarna zal er per postkwitantte over worden beschikt, wat een ver- hooging van f 0.15 medebrengt. Workum, den 30 October 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD, De Secretaris, v. D. GOOT. begonnen. Vijftig landen hebben zich aaneen gesloten, niet alleen om theoretisch den oorlog af te keuren, maar ook om practische stappen te doen om een einde aan den oorlog te maken. Dit geeft den wapenstilstandsdag bjj zon men, werd nog geen enkele officieels represaille genomen. De van kracht zijnde handels verdragen worden nog altijd geëarbiedigd. Thans zullen door den grooten raad op dit gebied be sluiten worden genomen. Italië niet ter vlootconferentie Tot dusverre heeft Italië geen officiéél antwoord gegeven op de uitnoodiging om deel te nemen aan de aanstaande vlootconferentie. 't Is te begrijpen, dat dit, onder de )3staande verhoudingen, vooral in ingeland niet erg prettig gevonden wordt en dat men „nattigheid” voelt. Hoewel men zich beijvert te doen uitkomen, dat er geen verband moet worden gelegd tusschen de diploma tieke situatie, de gevolgen van het üthiopisch conflict en het bijeenko men eener conferentie ter bespreking van technische vraagstukken, houdt men toch rekening met de mogelijk heid, dat Italië geen delegatie zendt. In dit geval acht men het gewenscht de conferentie nochtans te laten door gaan zij zal dan haar beslissingen onder voorbehoud moeten nemen als gevolg van de onzekerheid der Itali aansche vlootbouwplannen. Van het oorlogsterrein wordt gemeld, dat de Italianen blijven oprukken. Vooral in het zuiden gaat het met gezwinde pas. Drie dagen achter elkaar zijn de troepen daar 75 K.M. per dag voorwaarts gegaan. Thans na 40 dagen strijd, hebben de Italianen ongeveer de helft van het Abessijnsche grondgebied bazet. Zeker, de Abessjjnen verklaren energiek vastbesloten te zijn hun stellingen ten Zuiden van de spoorlijn naar Djiboeti te verdedigen en hardnek- kigen tegenstand te zullen bieden in het noorden op een linie ongeveer 50 K.M. ten zuiden van Makalle inge richt, maar het Abessijnsche opper bevel zal binnenkort van tactiek moeten veranderen en tot het offen sief moeten overgaan, wil Abessinië niet van zee worden afgesloten en zich van twee kanten naar de land zijde teruggedrongen zien, hetgeen niet zal nalaten verwarring te zaaien onder de Abessijnsche troepen en hun moreel op een zwaren proef zou stel len. De Abessiniërs zullen thans, als zjj nog bereid zijn te vechten, gedwon gen zijn op te treden op twee fronten. Eerst had het er den schijn van, dat zij bij de uitermate versterkte Amba Alagi een groot leger in ver- dedigingsstellingen zouden leggen. Verkenningsvliegtuigen hebben ech ter vastgesteld, dat daar geen Abes- sjjnsche troepen zijn geconcentreerd. Men houdt het niet voor onmogelijk, dat de negus thans zal trachten de omgeving van Harrar in handen te houden en de andere troepen te con- centreeren. De correspondent van Reuter-A.N.P., die zich bjj de Italiaansche legers in het Noorden bevindt, seint, dat zeer groote hoeveelheden levensmiddelen, vee, lastdieren en munitie in handen van de Italianen zouden zijn geval len, toen zjj Gorrabei en Sasabaneh bezetten. Verscheidene honderden le den van ongeregelde Abessijnsche bonden aldus seint de correspon dent verder zjjn reeds gevangen genomen tijdens de zuiverings opera ties in de bezette gebieden van Tigré. Ook zou een Abessijnsche ka ravaan, bestaande uit ongeveer 300 kameelen, bjj verrassing ten zuiden van Makalle veroverd zijn, nadat het escorte door ësn Italiaansche forma tie op de vlucht was gedreven. Duitschland. De voedselvoorziening enz. Er deden reeds geruimen tijd be richten de rondte, dat in Duitschland gebrek aan eenige levensmiddelen en andere benoodigdheden dreigde. Thans heeft de Rfjksregeerlng een verorde ning bekend gemaakt, waaruit bljjkt, dat die berichten niet zonder grond waren. Zij heeft n.l. den uitvoer van be langrijke levensmiddelen en industri- eele grondstoffen verboden. Door het verbod worden getroffen alle vetten en oliën voor de consump tie, aardappelen, en, voor wat de industrieels grondstoffen betreft, in hoofdzaak de grondstoffen voor de i textielindustrie, voor de ijzer- en me taalindustrie, voor de rubberindustrie, verder huiden, vellen en alle soorten olie. Terwijl de socialisten hier te lande hun plan van den arbeid hebben opgesteld, terwijl in verschillende kringen over ordening wordt gespro ken en geschreven, hetgeen eveneens neer komt, al zegt men dat niet gaarne openlijk, op een zeker plan in de productie, zijn thans voor de Maat schappij van Nijverheid in Arnhem een paar heeren aan het woord ge weest, die nieuwe plannen ter sprake hebben gebracht en aan de regeering hebben aanbevolen. Men kan niet ontkennen, dat zij in één opzicht iets aantrekkelijks hebben, deze plannen. Wanneer de heer Bernsen, een der sprekers op de ver gadering in Arnhem, verklaart een plan te hebben om de werkloosheid in ons land finaal te liquldeeren, dan voelt men hierin tenminste de men- scheljjke en sociale verantwoordelijk heid van een dergelijk spreker, die zich niet ertoe wil beperken, gelijk onze regeering tot nu toe doet, om de werkloos gewordenen een zekere uit- keering te verschaffen en daarop dan zooveel mogelijk te gaan beknibbelen, maar die het euvel der werkloosheid te lijf wil, die aanvallend wenscht op te treden en die met bewustheid van eigen kracht verklaartwij zijn geen knip voor de neus waard, wanneer wjj niet in staat zijn onze organisatie zoodanig te verbeteren, dat wij het spook der werkloosheid uitbannen. Dit is een geheel andere houding dan te berusten in de tegenwoordige ellende en te trachten deze zoovee het gaat te lenigen, en als het niet gaat, die ongelenigd te laten voort bestaan. Het is echter de vraag, of de ge opperde plannen de toets der critiek kunnen doorstaan en of ze uitvoerbaar zijn, Indien zulks niet het geval is, ion tegvuw»±u wu mnuw dan valt het natuurlijk gemakkelijk hoofdstuk in de wereld geschiedenis plannen voor te stellen en de schuld voor niet-uitvoering op anderen af te schuiven. De grondgedachte van den heer Bernsen is echter een stelling, die ook van andere zijde wordt gepropa geerd, en die min of meer door de 1 ZO N ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR De nieuwe uitvoerverboden hebben uitsluitend ten doel, rekening te hou den met de economische behoeften in het binnenland. In de laatste weken, aldus wordt verklaard, is n.l. in toe nemende mate gebleken, dat de op- gesomde levensmiddelen en grond stoffen worden uitgevoerd naar de aangrenzende landen. Onder meer is margarine opgekocht en uitgevoerd. Ten aanzien van de 'aardappelen is voorzichtigheid geboden door de om standigheid, dat de Duitsche oogst dit aar niet zoo groot is als gewoonljjk. Engeland. Staken of niet? Maandag is in de mjjndistricten in geheel Engeland de stemming begon nen over de vraag of besloten zal worden tot een algemeene staking der mijnwerkers teneinde te geraken tot inwilliging der looneischen. Aan deze stemming, welke ook Dinsdag en Woensdag nog voort duurde, werd deelgenomen door onge veer 500.000 leden van den Engel- schen Mjjnwerkersbond. Men rekent er op, dat volgende week Woensdag het resultaat kan worden bekend gemaakt. Dien dag komt dan tevens het be stuur van den M^nwerkersbond bijeen te Londen teneinde besluiten te ne men over de maatregelen welke moe ten worden genomen. dere beteekenis. Of deze stappen succes zullen hebben, moet nog wor den afgewacht; in geval van misluk ken zullen andere pogingen moeten worden aangewend en Indien het volkenbonds-apparaat onvoldoende bljjkt, zal het gewijzigd moeten wor den. De pogingen mogen echter niet worden gestaakt, en... zullen ook niet worden gestaakt. Amerika wenscht vrede. President Roosevelt verklaarde, dat de Vereenigde Staten steeds vreed zame wegen zullen zoeken en er door hun voorbeeld naar zullen streven den terugkeer van een goede gezindheid tusschen de menschen te bevorderen. De handelsslagboomen noemend als een der oorzaken van internationale wrijving, verklaarde de president dat een agressie van de zijde der V. S. een onmogelijkheid is. Onze politiek, zoo voegde hjj er aan toe, is een voldoende verdediging ter zee en in de lucht, maar wij zullen onder geen omstandigheden verder gaan dan zelf bescherming. Hos meer andere landen hun bewa pening verminderen des te meer zullen wjj de onze verminderen. Echter moeten wjj tot onze teleur stelling en onze droefheid erkennen dat de wereld tot dusver in dit opzicht slechts weinig vorderingen heeft ge maakt. Den najjver tusschen de landen betreurend, alsmede de vergrooting der bewapeningen en de nationale ambities en vooral het verdwijnen van het internationale vertrouwen in den heiligen aard der internationale overeenkomsten, zeide Roosevelt, dat wjj, daar wjj geen muren om ous heen kunnen optrekken en onze hoofden niet in het zand kunnen verbergen, moeten strijden voor den internatio nalen vrede. Wjj geven het voorbeeld aan de wereld door het opheffen of verlagen van slagboomen die vriendschappe lijke uitwisselingen belemmeren. Hjj besloot aldusAls wjj door ons voor beeld kunnen bijdragen tot het wel zijn en den vrede van de gemeen schap der naties, zullen wfj de jaren niet tevergeefs hebben doorgebracht. Italië—Abessinië. Italië protesteert tegen de sanctie-maatregelen. Italiaansche regeering heeft deze week een nota doen toekomen aan haar diplomatieke vertegenwoor digers in alle staten, die deel nemen aan de sanctie-maatregelen. In deze nota, die reeds in het bezit der ver uitvoerig geprotesteerd tegen de toe passing der sancties. Op grond van particuliere berich ten uit Italië verwacht men te Lon den, dat, op den dag van het in werking treden van de sancties, de regeering te Rome niet alleen een embargo zal uitvaardigen op de pro ducten uit de „sanctie-landen”, doch ook dat de bestaande handelsverdra- gen met die landen zullen worden opgezegd. Ook te Parjjs zijn derge- Ujke berichten ontvangen. Het ver luidt daar, dat de door Italië beoogde repressailles zeer scherp zullen zjjn. Fascistische Raad op 6 Nov. bjjeen. Bij protesten laat de Italiaansche regeering het niet. Zaterdag, dus 2 dagen voor het in-werkiug-treden der sancties, zal de groote Fascistische Raad, het opperste college van den staat, bijeenkomen om de maatrege len vast te stellen, welke met het oog op Italië's verzet tegen de sancties noodzakelijk zijn. Tot dusver zj]n er op verschillende gebieden van het Italiaansche econo mische leven slechts partieele maat regelen genomen tot beperking van het verbruik of tot organisatie in technisch opzicht. De actie tegen het koopen van buitenlandsche producten heeft zich tot dusver nog beperkt tot een propaganda, welke ten doel had het land te overtuigen van de noodzakelijkheid eener nationale dis cipline. Met betrekking tot de landen, welke niet aan de sancties deelne- Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter algemeene kennis, dat door nen aan het Bestuur van „Bartimëus”, vereeniging tot be vordering van Chr. opvoeding en on derwijs voor blinde kinderen en jonge lieden te Zeist, vergunning is verleend tot het houden van een collecte in deze gemeente, gedurende 5 dagen in de 2e helft van November 1935. Ter voorkoming van misverstand o— wordt er de aandacht op gevestigd, den- £jet 8taat immera vast, dat het dat deze kennisgeving alleen dient tot informatie voor het publiek, zoo- dat daarin geen aanbeveling voor of instemming met de collecte moet worden gelezen. Workum, den 14 November 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD De Secretaris, v. d. GOOT. regeering als juist is erkend. Zjj komt hierop neer, dat de regeering er voordeel van heeft, op den duur ten minste, wanneer zjj de bedragen, die thans aan werkloozenuitkeeringen worden betaald, voor productieve arbeid uitgeeft. Dat is bjj de kwestie van den bouw van een tweede Staten dam nauwkeurig uitgerekend, en stil zwijgend heeft de regeering haar nstemming met die berekeningen verklaard door den bouw van het zusterschip te helpen financieren. De heer Bernsen stelt nu voor om voorloopig de productie niet te gaan uitbreiden, maar om te beginnen met de tewerkstelling van aanvullende arbeidskrachten voor werkzaamhe- den, die tot nu toe uit zuinigheids- overwegingen achterwege worden ge laten. Wanneer de regeering dan haar werkloosheidsbjjdrage aan de bedrij ven uitbetaalt, behoeven de loonen van alle arbeiders tezamen slechts zeer weinig te dalen. Doet zjj dit slechts gedeeltelijk of in het geheel niet, en daar moet het toch heen, dan dienen de loonen der arbeiders ets te worden verlaagd. Geleidelijk voortgaande op deze wjjze vindt de heer Bernsen het mogeljjk om na eenige jaren alle huidige werkloozen te hebben geabsorbeerd. Zonder op details in te gaan kan men voorop stellen, dat er veel waars zit in de geopperde denkbesl- economisch een onding is, dat men schen niet kunnen werken omdat er geen afzet voor de producten, en dat omgekeerd er geen atzet voor de oroductie is omdat de menschen niet verken. De practjjk heeft reeds in verschillende landen aangetoond, dat men stellig tot verbetering komt, wan neer op welke wjj ze dan ook van overheidswege wordt ingegrepen en werkverruiming mogelflk wordt gemaakt. Een tweede spreker heeft dien avond erop gewezen, dat daarbij vooral de exportbedrijven gesteund dienden te worden, b.v. doordat de regeering garantie verleent voorcre- dieten, die deze bedrijven aan afne mers in het buitenland moeten geven. Ook hiervoor geldt weer hetzelfde, dat de gelden, die daarmede even tueel verloren zouden worden, on eindig nuttiger besteed zouden zjjn dan wanneer zjj aan werkloozensteun waren uitgegeven, zonder dat daar tegenover een prestatie door de ontvangers wordt gesteld. Het is een bljjk van energie, het s een bewjjs, dat ons bedrijfsleven schillende regeeringen is, wordt zeer den moed nog niet heeft opgegeven, wanneer dergeljjke oplossingen van uit het bedrijfsleven zelf naar voren worden gebracht. Dit is heel wat anders dan de rust en de berusting, die door onzen minister-president zoo gaarne wordt gepredikt, en die ons hoe langer hoe verder dreigt af te brengen van den weg, die tot moge- Ujk herstel leidt, de weg van ener gieke inspanning, de weg van strjjd tegen aanval op het monster der werkloosheid. WORKUM. Uitslag aanbesteding van het bouwen van een brugwachters- woning bjj de brug over de IJske- boerevaart in den wc-g Workum— Bolsward op 8 November 1935. Ingeschreven door D. J. de Jager, alhier S. Eekma te Hindeloopen H. Pelle, alhier A. v. d. Wjjk te Leeuwarden -3742 E. Metz te Sneek R. G. Visser,’alhier Chr. Koster te Sneek H. Speelman te Sneek Gebrs. Draaisma te Piaam P. en R. Feenstra te Bolsward - 3486 Johs. Dijkstra te Bolsward -3462 Begroeting f3600. Gegund aan den laagsten inschrij ver behoudens goedkeuring. Bovenstaande gunning aan den laag- sten inschrijver is door de Gedepu teerde Staten niet goedgekeurd. Het werk zal onderhands moeten worden opgedragen aan Stelwagen en van Gorkum te Roordahuizum voor de som van f 3359. Deze fi rma had wel inge schreven doch haar inschrjjvings- oiljet was niet bjj de openbare aan besteding aanwezig, doordat het door de post te laat was bazorgd. Gede puteerde Staten overwegen nu in hunne beslissing, dat, „door Stelwa gen en van Gorkum is gedaan wat redelijkerwijs kan worden verlangd om hun inschrjjvingsbiljet tijdig ter bestemder plaats te doen bezorgen, zoodat te hunnen aanzien in dezen van overmacht kan worden gespro ken.” 9 Nov. Gisteravond kwamen in het Vergaderlokaal St. Jozeph, de afgevaardigden bjjeen van de drie Middenstandsvereenigingen, die elk in onze plaaats haar eigen afdeeling hebben of zullen krjjgen. Het doel van deze vergadering was om in Workum evenals vorig jaar een St. Nicolaas-Attractie uit te schrijven, waaraan de winkeliers, aangesloten bjj een der Middenstandsvereengin- gen, zouden kunnen deelnemen. Bjj elk dier vereenigtngen worden alleen bona fi ie winkeliers en handeldrjj- venden, die bjj den middenstand in gedeeld kunnen worden, toegelaten. Onder leiding van den heer B. Jongstra, voorzitter van de R K. Mid- denstandsvereen., welke in onze plaats het pionierswerk deed met de vorige St. Nicolaas-attractie en Mica, werden verschillende plannen be sproken. Een origineel plan was echter niet te vinden, omdat men niet in conflict wenschte te komen met de Loterij wet. De beste oplossing bleek tenslotte om de attractie vrijwel in dezelfde vorm te houden als vorig jaar, nl. berekening van het aantal erwten of iets dergeljjks in een te etaleeren flesch, waarvan de maat wordt opge geven. De verstrekking van de bon nen zal echter anders geregeld wor- tl LH FRISO I V. [BAYERj Misschien nog wel koorts ookl Aspirin is de onovertroffen bestrijder van verkoudheid. Na Uw verkoudheid zult U met zo velen zeggen: Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes v. 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes v. 2 tabl. i tOcts.

Friso nl | 1935 | | pagina 1