voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordi, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Nieuws- en Advertentieblad Nieuwjaars-Adverteatiën a 30 cents Distributie gekookt Rundvleesch. GEBRUIK OUDE- EN NIEUWE BEGRAAFPLAATS. Rechten Gemeente-reiniglng. No. 50 ZATERDAG 14 DECEMBER 1935. 61ste Jaargang Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws. bon no. 10T. - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 -- Om Abessinië. h bladen H Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterljjk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten In de week van 16 December—22 December 1935 is geldig De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Groeitere letters naar plaats ruimte. Buiten friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Kerstgave voor de werkloozen. De Minister van Sociale Zaken heeft thans aan de gemeentebesturen o.m. bericht dat ook dit jaar aan onder steunde werkloozen boven hun steun- uitkeering een Kerstgave mag worden toegekend. Deze Kerstgave mag be dragen 25 pCt. van het bedrag, dat de betrokkenen over de week van 15 tot 22 December a.s. aan uitkeering ontvangen. Voor het Kind. Zou er nog iemand kunnen zijn die het niet weet? dat er op het oogenblik postzegels en briefkaarten verkrijgbaar zijn met een toeslag, welke ten goede komt aan het misdeelde kind; dat deze dit jaar f150 000.— moeten opbrengen dat 350 vereenigingen erop rekenen haar aandeel hieruit te ontvangen. Men stelle zooveel verwachting niet teleur. Friesland klaagt over zijn wegen. De „Autokampioen*, een der orga- De opvolger van de Bono begint verwoeder op te treden. De Itali- aansche vliegmacht is in actie geko men en talrijke malen heeft men Bar rat en Dessie van uit de lucht geb om bardeerd. De Negus is aan den dood ontsnapt en de Italianen moeten zich niet hebben ontzien om ook het Roode Kruis onder vuur te nemen. Vanzelf sprekend wordt de neiging zich tegen de Italianen te keeren in het buiten land sterker, want over het algemeen geldt de sympathie... de Abessiniërs. Naar verluidt zou het geheel leiden tot het vlugger nemen der olie-sanc- ties en men verwacht in de komende week de beslissing. Men behoeft niet te veronderstellen, dat Genève beïnvloedt zal worden door dit soort oorlogsnieuws. Natuur lijk wordt de verontwaardiging ge wekt, wanneer een der partijen algemeene normen met voeten treedt, doch de sanctie-kwestie wordt door andere factoren beheerscht dan sympathie of antipathie. De eene gaat ermede accoord omdat zQn belang medebrengt het handhaven van den Volkenbond, de ander stemt ervoor, omdat hij daarvan speciale voordeelen verwacht dan wel groote nadeelen vermeend te kunnen elimineeren. Wanneer het bombardeeren der genoemde plaatsen het nemen van sancties zou bespoedigen, dan mag men afleiden, dat de Italiaansche veldtocht voor het Westen een groo- tere dreiging heeft aangenomen. Spe ciaal voor Engeland, dat er niets voor voelt, wanneer Rome werkelijk de macht in Abessinië zou verkrijgen en even hard knijpt voor het bereiken van het Tsana-meer, waardoor het wel en wee van Egypte door de Italianen zou worden gecontroleerd. Italië heeft destijds wel beweerd, dat KORT RAADSVERSLAG van de ver gadering op Donderdag 12 De cember, 's avonds half acht. Onder de ingekomen stukken aller eerst van Ged. Staten enkele goed keuringen van raadsbesluiten. Be richt van mej. A. J. Nieuwenhuis, dat zij de benoeming tot onderwijze res aan de O.L S. aanneemt; van den heer A. Gaastra, dat hij z’n be noeming tot armvoogd aanneemt van den heer van Emmeren dat hij wegens gezondheidsredenen voor z’n raadslidmaatschap bedankt; van het Waterschap „Het Workumer-Nieuw- land” dat geen genoegen wordt ge nomen met de opzegging van het recht van uitpaarden langs de Hin- delooper dijk. Over dit laatste vraagt de heer Ferwerda wat de gemeente van plan is te doen, waarnaar ook de heer Jonkman had willen informeeren. De voorz. antwoordt dat het nu niet op de weg van de gemeente ligt om te onderzoeken of dit een bindend recht is. Een verzoek van F. Buma om op eenigerlei wijze vergoeding voor 5 schoolgaande kinderen te ontvangen, kan niet ingewilligd worden. Medegedeeld wordt dat de zgn. Kadijk onder dezelfde voorwaarden aan de fa. S. S. Hobma en Zn. is verhuurd voor f50 per jaar. Ten opzichte van een verzoek van H. K. Pruiksma en J. B. de Boer om vergoeding van schade, toegebracht tijdens de uitvoering van de riolee- ring kan van gemeentewege hoog stens eenige medewerking worden gegeven ter verkrijging van een schadeloostelling door de aansprake lijke fa. Kraaienbrink, Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter algemeene kennis, dat met ingang van 1 Januari a.s. de nieuwe begraafplaats aan den Stationsweg in gebruik zal worden genomen, terwijl met ingang van 1 April a.s. op de oude begraafplaats rondom de Ned. Herv. kerk geen nieuwe eigen- of huurgraven meer zullen worden uitgegeven. Workum, den 12 December 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. de Engelsche belangen zouden worden geëerbiedigd, hetgeen niet wegneemt, dat hij, die de macht bezit, die macht ook kan aanwenden, wanneer zulks in zijn kraam te pas komt. Engeland zal o. i., nimmer dulden, dat de Italianen zoover komen. Wan neer de sancties Rome niet op de knieën krijgt, dan zal Londen er o. i., een oorlog voor over hebben. Vandaar dat o. i. het al of niet uit breken van een Engelsch-Italiaanscha oorlog afhangt van het succes, dat Italië in Abessinië zal hebben. Gaat het den Italianen slecht, welnu, dan wacht Engeland met het nemen van ingrij pende maatregelen. Gaat het daaren tegen voor het Italiaansche leger beter, dan begint het gevaarsmoment te naderen. De nieuwe Italiaansche aanvoerder, Badoglio, begint met de noodige energie, gelijk elke nieuwe bezem schoon wil gaan vegen. De Bono werd steeds aangenomen als de man met de beste kennis van het Etbyopische slagveld en van de stra tegie, die tegen de Abessiniërs moet worden aangenomen. Badoglio zal het nog beter gaan doen, want de tijd dringt. Over enkele maanden begint de regentijd en dat is het critieke moment. Wanneer het eenigszins kan, zal men de olie-sancties uitstellen. Is de toestand echter voor den Negus dreigend, hetzij door direct wapen geweld, hetzij door opstandige bewe gingen onder de Abessijnsche stam men, dan zal Engeland van uitstel niet willen weten. De beslissing over de olie-sancties is o.i. derhalve de beste oorlogsba- rometer en veel beter dan de betrek kelijk onbetrouwbare berichten uit Rome en Addis Abeba. Zoover kan men al zien, dat Europa belang heeft bij een matig Italiaansch succes. Dan wordt Abessinië niet overmoedig en dan krijgt Italië zijn vollen zin niet, dan kan Engeland zich een belangrijke invloedssfeer in Abessinië scheppen (door bijv. de waterconcessies rond het Tsanameer en tevens het olie-exploratierecht in bepaalde streken) waardoor het Italiaansche drijven wordt tegenge houden. De Volkenbondgedachte is dan gered en in schjjn is het conflict dan beëindigd. De onderstrooming echter wordt er niet door ingedamd, wellicht eerder versterkt. Dan krijgt Europa het Japansche vraagstuk op te lossen, vooral wanneer China zich op het negen-mogendhedenverdrag met succes gaat beroepen en wanneer de koloniehonger der andere mogend heden moet worden gestild. Europa bevindt zich nog steeds in een gevaren zone, al heeft men tot dusver handig weten te manoeuvreeren. De geloofsbrief van het nieuw-ba- noemde raadslid P. Dijkstra blijkt in orde te zjjn, zoodat in de volgende vergadering tot installatie kan wor den overgegaan. Herbenoemd als weesvoogd de heer A. J. Ph. Ridder; als armvoogd do heer A. P. HaQtema; als szcretaris van het Burgerlijk Armbestuur de heer L. Wielinga, allen periodiek af tredend. De ruiling van grond bij de brug over de IJskeboerevaart met den heer J. H. Alta te Oudcmirdum kan na de toelichting voldoende instem ming vinden, doch men is van mee ning dat de goedkeuring van den Raad niet gevraagd moet worden, nadat alles al geregeld is. Aan G. Schakel wordt het Njjhui- zumer tolhuis voor 2 jaar onderhands verpacht voor f450 per jaar, plus f100 maalgeld. Naar aanleiding van enkele vragen van den heer Faber over de bruik baarheid van compost op het Groene Strand, wordt tevens een verzoek om de reinigingsdienst onderhands te mogen pachten tot de volgende vergadering aangehouden. Ten behoeve van een te houden kookcursus vraagt de Herv. Meisjes- vereen. om van gemeentewege gratis gas en electriciteit te verstrekken. Kosten f16. Nadat voor- en tegen standers zich hebben uitgesproken, staken de stemmen, zoodat in de volgende vergadering hierover een nieuwe stemming zal plaatsvinden. Voor 5 jaar en daarna tot weder- opzeggens wordt aan de Ijsclub „Workum” het voor ijsbaan ingerichte gedeelte strand verhuurd voor f5 per jaar. Aan D. C. Visser is op diens ver zoek vermindering van de pachtsom voor het vischrecht in het Zool toegekend, maar over de grootte'van de reductie staken de stemmen, zoo dat die in de volgende vergadering zal worden bepaald. Een verzoek van D. de Jager om wijziging van het uitbreidingsplan, door de grond, gelegen achter het voormalige houtstek, te bestemmen tot bouwterrein, wordt afgewezen, doch een bemiddelingsvoorstel zal in overweging worden genomen. Voor aanstelling van districtsschool- artsen wordt wel meer gevoeld dan de stemming uitwjjst (8—2), doch de kosten die minstens f700 per jaar bedragen, spelen hierbij ook een rol. Het voorstel van B. en W. om vrijstelling van verlichting van stil staande rijwielen op meer dan twee wielen (z.g. bakfietsen) en karren etc. wordt aangenomen met 8—2 stemmen. Zonder hoofdelgke stemming wor den aangenomen de voorstellen van B. en W. tot het aangaan van een rekening- courant-overeenkomst ten bedrage van f 11.600 en tot het opnemen van gelden ter voorziening in de behoefte aan kasgeld tot een bedrag van f35.000 bij de N. V. Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten; tot wijziging van de verordening op de heffing van begrafenisrech- ten tot vervanging van de oude rook- leiding in het politiebureau door een nieuwe, waarvan de kosten geraamd zjjn op f85; Met 6—4 stemmen wordt desamen stelling van een wegenlegger inge volge de Wegenwet niet opgedragen aan den gemeente-architect, doch aan j het Ingenieursbureau Oversticht te Deventer, dat daarvoor speciaal is 1 tngericht, voor de som van f120. Op voorstel van B. en W. wordt besloten tot aankoop van perceel wjjk F 26, bewoond door de Wed. Lunsingh, voor de som van f 1800, en tot overneming van grond tegen f 2.25 per M2., terwijl bij de overname van dat gedeelte voor de peiceelen wjjk F 12 tot en met 24, tusschen de openbare straat en Dolte, voorwaar den verbonden zjjo, die niet te groote bezwaren voor de gemeente opleve ren. Het pand van D. C. Visser, het welk deze liever behoudt en waar voor als koopsom f2500 werd opge geven, wordt thans buiten beschou wing gelaten in afwachting van de ter plaatse voorgenomen verbetering. Voorloopig vastgesteld wordt een suppletolre staat van waterstaats werken. B. en W. doelen mede dat de nieuwe begraafplaats met ingang van Evenals vorige jaren kunnen genoemde Advertentiën weder geplaatst worden in FRISO van 1 Januari e.k., welk no. Dinsdagmiddag 31 December verschijnt en in Workum huis aan huis zal worden bezorgd. Vroegtijdige opgaaf wordt beleefd verzocht. DE UITGEVER. 1 Januari ’36 wordt opengesteld en dat met Ingang van 1 April '36 geen nieuwe graven meer op het oude kerkhof zullen worden afgestaan. De heer Ferwerda vraagtwaarom de Raad er niet mee in kennis is ge steld, dat basaltinetegels voor de paden gebruikt zijn. Het antwoord van den voorz. dat dit de meest afdoende en goedkoopste manier was, stelt spr. niet tevreden, ook de heer de Roest meent dat de Raad hierin gekend had moeten wor den, of althans mededeeling)van die veranderingen was gedaan. Hiermee is het laatste woord echter niet over deze zaak gesproken; ver schillende leden vinden die) tegels bovendien geen verfraafïug en het mindere onderhoud dan bjj grindpa den kan wel eens tegenvallen. De Voorz. verdedigt het standpunt en de bevoegdheid van B. en W., die met de h. 1. beste uitvoering zijn be last, doch de heer Ferwerda komt niet minder op voor de erkenning’en rechten van de raadsleden. De behandeling van reclames tegen het schoolgeldkohier 1935 zal op ver zoek van den heer HaQtema, die’hier omtrent iets heeft op te merken,“(in besloten zitting worden gehouden. Het 25ste en laatste punt van'Zde agendaBespreking van plannen be treffende aankoop grond voor weg aanleg, bouwen brugwachterswoning, uitgifte bouwgrond enz. bfj de nieuwe brug op het Zuid, leidt er tenslotte, na de verschillende mededeelingen en discussie, toe om thans alleen tot aankoop van grond benoodigd voor weg en afsnijding vaarwater over te gaan, waartoe zonder hoofdeljjke stemming wordt besloten. De aan te leggen weg zal loopen vanaf het zgn. Baanpad tot aan de Burevaart en krQgt een breedte van 2 M. met berm en talud eveneens 2 M. Kosten geraamd op f920. Voordebenoodigde grond van de eigenaren D. de Jager, K, J. de Vries, Zwolsman en W. Mulder, wordt per M2, fl vergoed. B(j de rondvraag informeert de heer Brandsma hoe het in ’t vervolg komt met de ijsbanen, waarvoor geen be drag mocht worden uitgetrokken. B. en W. zien tot dusver geen kans opmeen behoorlijke oplossing, maar houden zich aanbevolen voor een goed voorstel. De heer HaUtema vraagt waarom hedenavond na het onderzoek van de geloofsbrief, niet direct tot installatie van het nieuw benoemde raadslid is overgegaan, zooals dit onlangs ook geschiedde. De voorz. meent dat toen van de regel is afgeweken en bovendien was er voor hedenavond al een overladen agenda. De heer Westendorp vraagt of er ook aan de politie verordening een bepaling kan worden toegevoegd, die verbiedt dat kinderen beneden 14 jaar op vrachtauto’s meerijden. De voort, vindt dit een goed Idee en zal hieromtrent in de strafveror- deningscommissie overleg plegen. Als het vrij talrijk publiek ver dwenen is, worden in besloten zit ting de reclames tegen het school geldkohier behandeld. De Gemeente Ontvanger herinnert aan het betalen van rechten voor diensten bewezen door de gemeente- reiniging over het Dienstjaar 1935. Ter voorkoming van kosten van aanma ning wordt spoedige betaling ver zocht. De Gemeente ontvanger. nen van den A. N. W. B., heeft zijn laatste nummer voor een groot deel gewijd aan de klachten over de we gen in Friesland. Voor de lezers van ons blad bevatten dio klachten na tuurlijk niets nieuws, maar menige „Hollander” zal ervan opkijken als hjj ziet, hoe achterlijk de verkeerstoe- standen op tal vnn punten in ons ge west z0n. Het artikel.in de „Auto kampioen besluit, na'een heele reeks grieven opgesomd te hebben: „Fries land heeft nog'meor’ klachten‘ivoor verschillende werken zijn de gelden beschikbaar gesteld, doch zelfs een begin van uitvoering is er niet aan gegeven over de werkelijke beweeg redenen hiervan tastl’men in het duister. Maar zeer reëel is het besef, dat er op die manier heel wat werk gelegenheden zijn voorbijgegaan, die op de werkloosheid in dit’gewest een heel gunstigen invloed.uitgeoefend zouden hebben. Friesland is uiterst arm aan behoor lijke verhingen rijwielpaden zjjn er een zeldzaamheid, zeer ten ongerieve èn van de fietsers èn van de overige weggebruikers. Maar Friesland is heel rijk aan nauwe) bebouwde kommen, aan bochten en gevaarlijke kruisingen, aan slechte wegvlakken en aan... wegendesiderata. 1 Friesland voelt zich achteruitgezet en waarlijk niet zonder reden'; dit stoere volk zou heusch wel raad geweten hebben, Indien het zichzelf had mogen helpen en niet van de goedkeuring van der den afhankelijk was geweest. Om [Holland op z’n smalst te zien moet de Hellandsche automobilist maar eens^in Frieslandjgaan kijken...” Onroerend goed en devaluatie in België. Een teleurstellende gang van zaken. Men schrijft uit^Brussel aan de bladen Het behoeft geen betoog, dat de strijd tusschen voorben tegenstanders van devaluatie in België nog in volle gang is. In dit verband kan het be langwekkend zQn kennis te nemen van een beschouwing, opgenomen in het maandblad van de Belgische huis eigenaren! „Le Proprietaire Beige". Men leest hierin, dat de algemeene opvattingeen stijging van de waarde van huizen en terreinen als gevolg van'f deT^devaluatle, gebleken is vol komen foutief te zijn geweest. Tal van huizen wordenden verkoop aange boden de vraag'is uitermate gering. De prijzen zijn gelijk aan die van Maart, d.i. vóór de devaluatie, en in gedeprecieerde francs beteekent dit niveau dus een gevoelig verlies, ge lijk aan dat, hetwelk de bezitters van liquide kapitaal hebben geleden. Eigenaren van onroerend goed hebben dus een verarming ondergaan en de mogelijkheden van verkoop zijn niet grooter geworden. Hierbij komen nog andere nadeelen. Het is veel moeilljker geworden geld op hypotheek te verkrijgen. Zoo een voudig het was hypotheek te sluiten in de tijden van deflatie, zoo lastig is het thans geworden. De crediteuren, die hun geld in gedeprecieerde francs terug hebben gekregen, toonen niet bepaald onbedwingbare lust dit nog eens op dezelfde wijze te immobill- seeren. Beleggers, die tot nu toe geen geld op hypotheek hebben ge plaatst, gaan hiertoe slechts zeer schoorvoetend over. Wereldkampioenschap Schaken. Zoo spoedig mogelijk na beëindiging van den wedstrijd om het Wereld kampioenschap Schaken tusschen Dr. A. Aljechin en Dr. M. Euwe zal met medewerking van het Comité voor dezen wedstrijd om het Wereldkam pioenschap Schaken bij A. W. Stjthofi’s Uitgeversmaatschappij N.V. te Leiden een „Tournooiboek” verschijnen, waar de partijen geanalyseerd z|jn door Dr. A. Aljechin en Dr. M. Euwe. Veel hazen in de W ieringermeerpolder. Door een jachtgezelschap werden Zaterdag in de Wieringermeerpolder, in de omtrek van het Joodsche Kolo nist en-kamp, een 130 tal hazen ge schoten. In dit gedeelte van de Wieringermeer, die, zooals bekend, nu een vijftal jaren droog ligt, zfln deze herfst reeds meer dan 700 lang- ooren buitgemaakt, terwfll er nog steeds „veel haas* zit. t! RISO.

Friso nl | 1935 | | pagina 1