J. W. Kuhlmann - Banketbakker-Kok Nieuws- en Advertentieblad Nieuwjaarskaarten en -kaartjes ruim gesorteerd KERSTKAARTEN J. W. KUHLMANN voor de Gemeenten Worknm, Hem. Oldeph. en Noordi, Hlndeloopen, Stavoren, enz. enz. KAPSEL verhoogt Uw charme Onze modellen dwongen Uwe bewondering af Nienwjaars-Adïeïtentlën A 30 cents M. KEMKER - Gedipt Dameskapper GAASTRA’S BOEKHANDEL ‘kwwient’ Distributie gekookt Rundvleesch. Permanentenf 2.50 ZATERDAG 21 DECEMBER 1935. No. 51 61ste Jaargang Aan onze Lezers! Plaatselyk Nieuws Officieel Gedeelte. Wijziging legger van W aterstaatswerken. 3 cent per stuk Mooie collectie Annex Depót JAMIN Wij fabriceeren v.d Kerstdagen een fijne sorteering ALLERHANDE, waarin vele dure soorten voor den prijs van 35 cent per half pond Onze beroemde KERSTKRANSJES zijn ook weer gereed. - MAR8EPEINKRANSEN in alle prijzen Voor de Kerstboom bieden wij aan een schitterende collectie artikelen, alles kan hangen Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Bekendmaking. P.S. Gaarne zooveel mogelijk tijd bespreken Aanbevelend, I Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiön tot uiteriyk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten In de week van 23 December—29 December 1935 is geldig bon no. 8. De Secretaris, v. d. GOOT. De Secretaris, v. d. GOOT. Beleefd aanbevelend, 't Gepermanent Geonduleerd Gewatergolfd of Geknipt De prys der Advertentiön is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naai plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager DAMES I Wanneer ge met Kerstmis ii i t;gaa t of t linis 1>5 ij f t Een goed Zij Met het oog op de Kerstdagen en de vervroegde uitgave van het daarop volgend no. verschijnt de volgende week geen „Frlso”, en wordt het daarop volgend [no. Oudejaarsdag huls aan huis bezorgd. In dat nummer wordt begonnen met een wandeling in en om Workum 50 ii 60 jaar geleden, jeugd-herlnne- ringen van een oud-Workumer. DE UITGEVER. de heeren Westendorp, Haytema en de Roest, om voortaan de goedkeuring van den Raad te vragen vóórdat een accoord gesloten is, verheft natuurlek niemand z’n stem. Punt 10. Verzoek van het bestuur Dec. ’35. In velband met de om standigheid dat de nachtposttreinen in de nachten van 24 op 25 Dec. en van 31 Dec. op 1 Jan. a.s. niet zullen loopen, heeft de laatste busllchting voor de luchtpostdienst Amsterdam Bandoeng op 25 Dec. en 1 Jan. i laats om 17 22 uur. B(j staking veerdienst om 13 59 uur. Evenals vorige jaren kunnen genoemde Advertentiën weder geplaatst worden in >FRISO< van 1 Januari e.k., welk no. Dinsdagmiddag 31 December verschijnt en in Workum huis aan huis zal worden bezorgd. Vroegtijdige opgaaf wordt beleefd verzocht. DE UITGEVER. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter openbare ken nis, dat door den gemeenteraad in zijn vergadering van 12 December 1935 voorloopig is vastgesteld een supple- toire staat van waterstaatswerken, bevattende a. vervanging van de Zulderbrug (kettingbrug) door een nieuwe brug; b. vervanging van de brug over de trekvaart by Njjhuizum door een nieuwe brug; c. het maken van een brug over de IJskeboerevaart in den weg Wor kum—Bolsward d. royeering van een gedeelte van de Nieuwe Bloksloot, n.l. van de Gracht tot den weg Brandeburen—Koudum. Deze staat ligt vanaf 16 December ’35 gedurende 14 dagen ter secretarie ter inzage, binnen welken termijn schrif- teljjk bezwaren by de Gedeputeerde Staten dezer provincie kunnen worden ingebracht. Workum, den 14 December 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, dorp. In de volgende vergadering dus een nieuwe stemming. Punt 11. Verzoek van het bestuur der IJsclub „Workum” om een ge deelte van het Groene strand, thans ingericht tot ijsbaan, te mogen huren. Verzocht wordt de ysbaan voor den tjjd van 25 jaar te mogen huren tegen een geringe jaarlyksche huur; palen voor electrisch licht te mogen aan brengen langs het strand naar de kelder van de sluisbrughet raster werk te mogen laten staan en bij winter de barte voor het publiek te mogen sluiten. B. en W. stellen voor gunstig op dit verzoek te beschikken en de jaar lyksche huur te bepalen op f5, ter wijl de palen voor de electrische verlichting na November geplaatst en voor Mei verwijderd moeten zijn. De heer Haijtema vindt het ge- wenscht dat tydvak van 25 jaar te laten vervallen en tot waderopzeggens te verhuren, daar men thans niet weet waarvoor hst strand nog eens gebruikt zal worden, dus alleen als voorzichtigheids-maatregel. De heer Faber stemt hier volkomen mee in. De heer Gaastra zou, nu de ijsclub kosten moet maken, in elk geval voor 5 jaar willen verhuren en daarna tot wederopzeggens, waartegen geen der leden bezwaar heeft. De heer Brandsma meent dat de palen voor het electrisch licht even goed het geheele jaar kunnen bleven staan eu stelt voor dio bepaling van Nov. tot Mei in te trekken. Da heer Gaastra is echter van oordeel dat het juist in het belang van da ijsclub is, wanneer die palen in ’t voorjaar weer verdwijnen, daar zou komen. Als dat het geval is, wil de heer Brandsma z’n voorstel wel intrekken, omdat ook dit in 't belang van de (jsclub bedoeld was. Zonder hoofdelyke stemming wordt het verzoek hierop ingewilligd. Punt 12. Verzoek van D. C. Visser, pachter van het vischrecht in het Zool, om vermindering van de pacht som, Door adressant is het vischrecht in het Zool gepacht voor den som van f 105 50, maar in de monding van de haven wordt ook door anderen ge- vlscht, daar het eigendomsrecht van dit water niet voor onze gemeente vast staat, doch waarschijnlijk onder het ge bied van de Domeinen behoort, zoodat de politie niet kan ingiypen en dus eigenlijk een gedeelte is verpacht dat er niet bijhoorde. B. en W. stel len derhalve voor tot vermindering van de pachtsom te besluiten, terwijl dau door den Raad de toe te kennen reductie zal worden bepaald. De heer Haijtema meent dat nu er te veel verpacht is, wel vermindering moet worden gegeven, doch inplaats van het gevraagde 1/3 deel, stelt spr. voor i/4 van de pachtsom in min dering te brengen. De heer Westendorp vindt dit een eigenaardig adres en voelt er niets voor eenige pachtverminderlng toe te kennen. Deze verpachting en daarna die geschiedenis met de dichtzet- visscheryen is voor spr. reden ten allen tyde tegen dit verzoek te stemmen. De heer Brandsma heeft zich ook WORKUM, 16 Dec. Nadat we in het vorig no. van „Friso” al een kort raadverslag hebben opgenomen, waarin het verhandelde beknopt is weergegeven, lykt het ons overbodig thans een volledig uitgewerkt verslag aan te bieden. Het volgende dient dan ook meer ter aanvulling, alhoe wel we voor een eenigszlns begrype- iyk geheel, natuurlek wel eens in herhalingen zullen treden. gemeente Workum, op Donderdag 12 December 1935, des avonds half acht. Voorzitter, de heer C. E. van Koetsveld, burgemeester. Secretaris de heer D. van der Goot. In de bekende eerste agenda punten Notulen der vorige vergade ring en Ingekomen stukken en mede- deeiingen, worden door den Raad geen wyzigingen aangebracht. Punt 3. Onderzoek van de geloofs brief van het nieuw-benoemde raads lid P. Dykstra. Geen aanmerkingen, zoodat tot toe lating wordt geadviseerd, waartoe in de volgende vergadering de installatie zal plaats hebben. Punt 4. Benoeming van een wees- voogd. Aanbeveling: A. J.Ph.Ridder(aftr.) en B. Jongstra. Met algemeene stem men wordt de heer A. J. Ph. Ridder herbenoemd. Punt 5. Benoeming van een arm voogd. Aanbeveling: A. P. Haijtema (aftr.) en P. J. Riemersma. Met 9 stemmen wordt de heer A. P. Haytema herbe noemd. Punt 6. Benoeming van een secre taris van het Burgeriyk Armbestuur. AanbevelingL. Wielinga (aftr.) en D. L. de Jong. Met 6 stemmen wordt de heer L. Wielinga herbenoemdde heer D. L. de Jong verkreeg de C. E. van KOETSVELD, overige 4 stemmen. Punten 7, 8 en 9 ruiling grond by de IJskeboerevaart; onderhand- sche verpachting van het Nyhuizu- mer tolhuis voor 2 jaar aan G. Scha kel voor f450 per jaar plus f 100 maalgeld; uitstel van de verpachting van den gemeente-reinigingsdienst passeeren de hamer met algemeene in- over dit adres verwonderd, want er is in de toestand zooals die altyd geweest is, toch niets veranderd. Het is sinds jaren bekend, en dat weet Visser natuuriyk ook, dat daar door ieder gevischt mocht worden, waar om spr. vlak tegen vermindering Is. De heer de Roest heeft eens geïn formeerd en daarop de verzekering gekregen dat vroeger by de dam ook al door Hindelooper visschers gevischt werd, zoodat de toestand dus niets veranderd is. De heer Faber meent dat het er maar van afhangt hoe of de bepa lingen In 't contract staan. Is inder daad meer verpacht dan gegeven kon worden, dan is spr. voor reductie. Da heer Brandsma merkt op dat men er wel rekening mee mag hou den, dat Visser daar geen onbekende Is. De heer de Vries wyst er op dat dit de eerste keer is dat Visser daar pachter is on hy niet, zooals de heer Brandsma zei, dit vischrecht wel eerder gepacht heeft. De heer Westendorp blijft er sterk tegen, te meer nu biykt dat or'Vroe ger onder dezelfde voorwaarden, het zelfde gebeurde. De voorz. is echter van meenlng dat het contract als richtsnoer moet worden genomen. Wanneer vroeger met de onvoldoende gebleken bepa lingen al genoegen werd genomen, doet niets aan deze zaak af. Het voorstel van B. en W. om ver mindering toe te kennen wordt met 6-4 stemmen aangenomen. Voor de heeren de Vlies, Gaastra, Faber, Haijtema, Boersma en Jonkman. Nu toch tot vermindering besloten is, stelt de heer Westendorp voor niet meer dau f5 reductie toe te kennen. In stemming wordt thans echter gebracht het voorstel mat de verste strekking, nl. 1/3 deel vermindering, waarover de stemmen staken. Tegen da heeren Ferwerda, Brandsma, de Roast, Haytema en Westendorp. In de volgende vergadering zal nu de grootte van de reductie worden bepaald. Met hetgeen in ons vorig no. over de andere punten van de agenda is geschreven, meenen we ditmaal te kunnen volstaan. tegen is. De voorz. antwoordt dat op ver zoeken mat precies dezelfde strekking natuuriyk ook een zelfde beslissing genomen wordt. I [Da heer Ferwerda merkt op dat verscheidene subsidies ingetrokken of verminderd moesten worden en al is dit wel iets anders, het houdt vol gens spr.’s inzicht daarmee wel eenig verband. Bovendien kan de noodza- kelykheid en nuttigheid van zooveel andere cursussen met evenveel recht aangetoond worden en steken we ons baud aMU ntvt iu eeiz mmspanaesr or «ndara to veel «ohctde aan door dit verzoek in te willigen Voor de vereeniging is deze 16 gulden een luttel bedrag en voor de gemeente beteekent het misschien 't begin van geen onbelangryke tegemoetkoming, en daarom is spr. niet voor toeken ning van het gevraagde. De heer Haytema is ook van mee- ning dat van vele vereeaigingen ge zegd kan worden dat zij nuttig zyn. Zoo wordt byv. een gymnastiek-ver eeniging ook zeer nuttig genoemd en zou op grond daarvan om [gratis verlichting of iets dergeiyks gevraagd kunnen worden. De grenzen zyn dan niet gemakkeiyk te trekken, zoodat by inwilliging van dit verzoek men later voor moeiiykheden zou komen te staan. De heer Faber vindt dat, waar hier voornameiyk voor dienstmeisjes, een opleiding wordt gegeven tot wat een goede huisvrouw moet weten en er door andere categorieën voor het zelfde doel dezelfde medewerking wordt verleend, er alle redenen zgn om dit verzoek in te willigen, het geen zeker geoorloofd is en geen bezwaarlgke cons< quenties zal heb ben, daar voor de benoodigde ingre diënten ook door den minister het gebruik van goedkoope groenten enz. is toegestaan. De heer de Vries meent ook dat er weinig bezwaren kunnen zyn, want aan deze cursus zou toch geen grooter aantal meisjes kunnen deel nemen, zoodat men met meer deel name toch tot splitsing zou komen en wat is dan beter dan dat men aan iedere vereeniging, die voor hetzelfde doel voelt en precies hetzelfde vraagt, dit ook toekent. De heer de Roest kan inwilliging van dit verzoek niet goedvinden, omdat de Raad zich dan toch wel op een gevaarlgk terrein begeeft Dat de ingrediënten als buavleesch en goedkoope groenten by deze cursus gebruikt worden, vindt spr. ook niet geheel in orde, want dan komen die producten op plaatsen, waarvoor zy niet bestemd zyn. De heer Boersma kan z’n stem wel aan B. en W.’s voorstel geven, daar onder de belangeloose leiding van mevr, van Veen deze nuttige cursus hoofdzakeiyk voor meisjes uit arbei dersgezinnen wordt gehouden en ook het verzoek, om goedkoope groenten en busvleesch te gebruiken, is toe gestaan. De heer Brandsma is tegen meer dere subsidies in welken vorm ook. Uitslag van de stemming: 5 tegen 5. Voor stemden de heeren de Vries, Gaastra, Faber, Boersma en Jonkman. Tegen de heeren Ferwerda, Brand sma, de Roest, Haytema en Westen gemeentewege ten behoeve van een cursus gratis gas en "electrischen stroom te verstrekken. B. en W. zeggen in hun prae-advies dat het doel van deze cursus hun volle sympathie heeft en zy derge- lyke cursussen wel willen aanmoedi gen door gunstig op dit verzoek te beschikken, waarmee adressante dan een uitgaaf van f 16 bespaard wordt. De heer Westendorp staat niet scherp tegenover dit voorstel, doch C. E. van KOETSVELD van «an algemeen belang kan hier niet gesproken worden en er kunnen meer dergeiyke verzoeken binnen komen, waarom spr. er dan ook Burgemeester en Wethouders van WORKUM- Gelet op artikel 45 der Drankwetstemming. Tegen de opmerking van brengen ter openbare kennis, dat by - hen is ingekomen een verzoekschrift overeenkomstig artikel 38 dier wet van het Bestuur van de IJsclub „Workum” te Workum om verlof tot verkoop uit sluitend van alcoholvryen drank (ver- lof B) in de navolgende localiteit: der Herv. Meisjesvereeniging om van Directieunt op het flsclubterrein ge- gemeentewege ten behoeve van een legen op het z.g. „Groene Strand” van hare_ vereeniging uitgaande kojjk- Een ieder, die tegen het verleenen van dit verlof bezwaren heeft, kan deze binnen twee weken na dagtéeke- nlng van deze bekendmaking, bQ Burgemeester en Wethouders schrif- telyk indienen. Workum, den 18 December I935. Burgemeester en Wethoudere voornoemd, Alles inbegrepen (Schriftelijke garantie) RISO Vorgttdoiiiig vc»u liaad der

Friso nl | 1935 | | pagina 1