Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noord®, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Distributie gekookt Rundvleesch. ASPIRIN hef product van vertrouwen 1 No. 2 ZATERDAG 11 JANUARI 1936. 62ste Jaargang Officieel Gedeelte. bon no. 111. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 - 1 HUI A A A A A OOP 2. betaling verzocht. De Gemeente-Ontvanger. Dit blad verschgnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags vcorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlQk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten In de week van 13 Jan. 1936—19 Jan. 1936 is geldig De Gemeente Ontvanger herinnert aan het betalen van^schoolgeld over het jaar 1935. Ter voorkoming van kosten van aanmaning wordt spoedige ®-e -- De prfis der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager mindering van het vischrecht in het Zool is nu aan de beurt. Nu gebleken is dat de gemeente meer verpacht heeft dan haar eigen dom is, geeft de heer Dijkstra in overweging het contract te annulee- ren. De voorz. antwoordt dat dit nu niet meer gaat; er is verpacht zooals dat sinds jaren de usance was. Na lange procedure zou eerst bepaald kunnen worden tot hoever de rechten en de verplichtingen van de gemeente rei ken. De heer Westendorp herinnert aan een soortgelijke kwestie, nl. pacht- vermindering van de zeesluis ca., toen de borgen verzocht werd zich van stemming te onthouden. Spr. meent dat nu aan één borg eenzelfde vraag gedaan moet worden. De heer de Vries antwoordt dat de wet hem niet verbiedt z’n stem uit te brengen en waar dit een ander geval is volgens spr. een kwestie van recht en billijkheid zal hg vast meestemmen. Het voorstel om de vermindering op 1/3 van de pachtsom te bepalen, wordt met 6-5 stemmen verworpen. Voor de heeren de Vries, Gaastra, Faber, Boersma en Jonkman. Met 8—3 stemmen wordt hierop de pachtsom, groot f 105.50, met ’/4 deel verminderd. Tegen de heeren Brand- sma, Dijkstra en Westendorp. Punt 4. Verzoek van A. Dijkstra e. a. om de reinigingsdienst weder onderhands te mogen pachten. Uit het prae-advies van B. en W. blijkt dat zQ zich tot den Hoofdop zichter van de Ned. Heide-Mg. heb ben gewend met de vraag of de com post van den Reinigingsdienst ook gebruikt kan worden voor de be mesting van het Groene Strand en bijv, in de leveringsvoorwaarden van electrisch licht, geldende voor de neringdoenden, misschien eenlge wij ziging moge lijk is. Hiertegen is geen bezwaar; de an dere stukken worden overeenkomstig het voorstel van B. en W. voor ken nisgeving aangenomen. h. Verzoek van de werklieden-or- ganisaties om braudstoffentoeslag te verstrekken op de uitkeerirgen uit de werkloozenkas en goedkoope co kes voor werkloozen beschikbaar te stellen. Daar zonder toestemming van den Minister van Sociale Zaken geen steun aan werkloozen mag worden verstrekt, hebben B. en W. gevraagd of tegen inwilliging van dit verzoek geen bezwaar bestaat en of in de kosten op een bijdrage van het R(jk kan worden gerekend. Tot heden is geen antwoord ontvangen, doch wan neer de Minister geen bezwaar maakt, stellen B. en W. voor dit verzoek in te willigen en het ter afdoening aan hun toe te vertrouwen, waarmee de Raad wel kan instemmen. Punt 3. Opnieuw stemming over de voorstellen waarover in de vorige vergadering de stemmen hebben ge staakt a Het voorstel om het verzoek van de Herv. Meisjesvereeniging om ten behoeve van een kookcursus gratis gas en electriciteit te verstrekken in te willigen. b. Het voorstel om de pachtver- mindering voor D. C. Visser, pachter van het vischrecht in het Zool, te be palen op i/3 gedeelte van de pacht som. De voorz. geeft alleen aan het nieuwe raadslid de gelegenheid zich over deze voorstellen uit te spreken of naar enkele toelichtingen te vra gen den anderen leden kan het woord slechts worden verleend, wan neer zij een verandering van hun stem willen motiveeren of iets nieuws hebben mede te deelen, doch dit moet niet op een herhaling van de dis cussies neerkomen. De heer de Vries wenscht nu mede te deelen dat aanvankelijk getracht is door de inspectrice van de huis houdschool te Leeuwarden om hier een kookcursus voor 't algemeen te houden en toen hierop niet veel kans gegeven werd, heeft de Herv. Melsjesvereeniging wel interesse ge toond en vandaar nu dit verzoek. De heer Dijkstra verklaart vóór dit voorstel te zullen stemmen, wan neer verzoeken van dezelfde strek king van andere richtingen ook wor den toegestaan, waarop, volgens den voorz., vanzelfsprekend kan worden gerekend. De heer de Roest meent naar aan leiding van het gesprokene van den heer de Vries nu ook wel een mede- deeling te moeten doen. Spr. heeft vernomen dat men in Leeuwarden steeds van meening was, dat het een algemeene cursus betrof en mede werking is eenmaal toegezegd, doch had men geweten dat het alleen voor de Herv. richting zou zijn, dan was het misschien niet zoo geloopan. Het voorstel om het verzoek van de Herv. Melsjesvereen. in te willi gen, wordt hierop met 6-5 stemmen aangenomen. Voor de heeren de Vries, Gaastra, Faber, Dijkstra, Boer sma en Jonkman. Tegen de heeren Ferwerda, Brandsma, de Roest, Ha$jte- ma en Westendorp. De vaststelling van de pachtver- Er bestond in die dagen nog een publiek pad, dat zich echter lang niet kon meten met het eerstgenoemde, bovendien was het mooiste gedeelte in onzen tijd al afgesloten, maar het was interessant omdat zich daar nog een centrum van nijver heid bevond, dat herinnerde aan de periode van voorspoed omstreeks het midden van de 18e eeuw, welke ten einde liep tegen de stichting der Bataafsche Republiek. Langs het oude Joodsche Kerkhof de Hoerenkunst opgaan de, klonk van den overkant bij de Sluis over de Dolte het be drijvig geklop van de zich daar bevindende scheepstimmer werf, die geregeld bezet was met vaartuigen voor nieuwbouw of herstellingen. Vervolgens passeerde men enkele kalkbran derijen met bijbehoorende bergplaatsen, die het eigendom wa ren van Tjebbe Visser; turven werden daar gebruikt om het vuur te onderhouden, dat diende om de schelpen in kalk om te zetten, met het gevolg dat zich gedurende dit proces veel rook ontwikkelde, wat nu juist niet zoo aangenaam kon ge noemd worden wanneer de wind in de richting van de stad woei. Een verhoogde voetbrug leidde over de vaart, welke langs „Thomashof” liep, en in den omtrek van die vaart en de Dolte trof men o.a. aan: twee pannenfabrieken, een houtzaagmolen benevens een stijfselfabriek, terwijl zich in het weiland nog een roggemolen bevond. Vanaf het pad bij de Kettingbrug tot de Nieuweburen was de weg toen al afgesloten, maar eenige jaren vóórdien kon de wandeling nog worden voortgezet tot laatstgenoemd punt, waarbij een hooge brug, over de Brande- burevaart gelegen, voor de verbinding zorgde. Daarna kon men den tocht vervolgen langs het Turfland over den „Ouden Weg,” na eerst de aan den overkant bij de Bagijnestraat gelegen scheepstimmerwerf te zijn gepasseerd. Iets verderop langs de zen weg, die in den zomertijd ook heel aardig was, bevond zich nog een overblijfsel van 'nindertijd afgebroken pannenbakkerij, terwijl men over de Dolte heen het uitzicht had op de zeilmakerij en tóuwslageyü benevens de groote pannenfabriek die behoorden aan Tjeerd Abbring Hingst. Vervolgens kwam men, schuins over het weiland gaande, ongeveer op het punt waar thans de brug over de Heidenschapster Vaart ligt. Als we nu even een oogenblik blijven stilstaan en den blik naar rechts wenden, zien we daar de boerderij van Sijbe Haagsma, en aangezien alles wat we hier hebben gememoreerd uit het geheugen geschiedt, zoodat ’t gemakkelijk gebeuren kan dat sommige gebeurtenissen vervaagd zijn of met andere samengesmolten, willen we ons geheugen hier even op de proef stellen. Het was op een mooien zomerdag in Augustus ongeveer 57 jaar geleden dat is ’nheele tijd nietwaar dat we op een Woensdagmiddag omstreeks 3 uur daar in’t weiland spelende, eensklaps een vlam zagen opslaan uit de nok van het dak van genoemde boerenplaats, die zich in een oogenblik tijds voortplantte over de geheele lengte van het groote gebouw, waarna het weldra, tengevolge van hooibroei, in lichter laaie stond. Op dezelfde plaats van de afgebrande is kort daarna de thans daar aanwezige boerderij verrezen. (Wordt vervolgd.) publieke verpachting, doch wanneer er uit de Raad een voorstel komt om het verzoek van adressanten in te willigen, dan is daartegen geen over wegend bezwaar. De heer de Vries meent dat het prae-advies in 't geheel niet voorba rig genoemd kan worden, want in de vorige vergadering is toch door min stens één der leden de wenschelyk- heid van onderhandsche verpachting aangeraakt, hetgeen toegestemd wordt. Spr. voelt zelf ook het meest voor onderhandsche verpachting omdat er anders zeker voor nog lagere som men zal worden ingeschreven, waar door het uiterst sobere loon van thans nog slechter zou worden en dat wil spr. voorkomen. De heer Brandsma merkt op dat de voorgaande pachters indertijd één pachtjaar overnamen, doch zelfs slechts 1 jaar hebben gepacht en daarna 1 jaar onderhands, dus toch wel eenig verschil met de tegen woordige pachters die voor 2 jaar gepacht hebben en nu voor het der de jaar onderhands verlenging vra gen. Opgemerkt wordt dat de „verlen ging” op dezelfde voorwaarden wel gelijk is. De heer Boersma is voor inwilli ging van het verzoek, omdat adres santen de zinkputten ook moeten onderhouden en zy verder door de rioleeringswerken langs de Wymerts extra-werk hebben verricht. De hoer Ferwerda kan dat geen stroppen noemen, zooals de heer Boersma zegt, want tegenover het geen zy meer te doen hadden tgdens de rioleeringswerken, stonden ook wel werkzaamheden die achterwege konden blijven. By publieke ver pachting zou bovendien niet enkel met het voordeeligste, maar ook met het meest juiste inschrijvingsbedrag rekening kunnen worden gehouden. De heer Faber kan wel met het gesprokene van den heer Boersma instemmen en zou dit jaar willen be ginnen met de compost van de pach ters over te nemen en naar het strand te vervoeren, omdat de prijs thans laag is. De heer Westendorp zou de com post niet naar het strand willen brengen, omdat die bemesting zoowel voor wei- als hooiland ongeschikt is. Verder is spr. tegen onderhandsche verpachting. De heer Faber oordeelt naar het geen de Hoofdopzichter van de Ned. Heide My. over de bemesting met compost zegt en de hooge prijzen die voor eenige jaren betaald werden, bewijzen ook wel terdege de bruik baarheid en de groote bemestings- waarde van compost. De heer de Roest beeft reeds meer malen voor „eigen beheer” van den reinigingsdienst gepleit en het ver heugt hem nog een stem naast zich te hooren, die dat voorstaat. Dit voorstel zal volgens spr. dan ook het eerst in stemming gebracht moeten worden. De heer de Vries verklaart hierop dat eon dusdanig voorstel voor hem langzamerhand een aannemelijke kant begint te krijgen. Voor dit jaar zou spr. echter nog onderhands wil len verpachten, om dan voor het volgende jaar alle regelingen van „eigen beheer1* te onderzoeken en te toetsen aan de tegenwoordige situatie. De heer Dijkstra wenscht z’n voor stel echter te handhaven, terwijl de toezegging van den heer de Vries als een begin van winst wordt be schouwd door den heer de Roest, wat voor dezen aanleiding is z’n steun aan het voorstel in te trekken, nu het misschien om nog slechts 1 jaar te doen is. Het voorstel van den heer Dijkstra om de reinigingsdienst door de ge meente in eigen beheer te nemen wordt verworpen met 10 tegen 1 stem, die van den voorsteller. Met 7—4 stemmen wordt thans inge willigd het verzoek om onderhandsche verpachting voor 1 jaar. Tegen de heeren Gaastra, Ferwerda, Brandsma en Westendorp. Punt 5. Verzoeken van F. G. Kra mer en S. ten Brink om tegemoet koming ingevolge art. 13 der L. O.-wet 1920. Daar voldaan wordt aan de eischen van 5 K.M. tusschen school en woning, worden vergoedingen toegekend be rekend naar f 10 per kind en per jaar. (Zie vervolg Raadsverslag pagina 4.) Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Maandag 6 Januari ’36, des avonds 7 30 uur. Voorzitter de heer C. E. van Koets veld, Burgemeester. Secretaris de heer D. van der Goot. Op het vastgestelde uur opent de voorzitter deze eerste vergadering in 1936 met een korte herinnering over het afgeloopen jaar en een heilwensch voor het nieuwe jaar, zooals dat de gewoonte is. Spr. wil echter zeer kort wezen, daar er eigenlijk niets nieuws te zeggen valt en de diepte van de crisisput niets minder geworden is. Vooruitzichten op verbetering zooals enkelen die meenen waar te nemen en mogelyk daarmee te goeder trouw anderen bedriegen, ziet spr. eerlyk gezegd niet, maar evenals in het afgeloopen jaar zullen alle krachten weer ingespannen worden om de werkloosheid en andere nooden te bestrijden. Dat dit in 1935 gebeurd is kan u blijken uit het bedrag dat voor werkverschaffing en steunverleening is besteed, nl. f40.532.59, voor onze gemeente waarlijk geen geringe som. Een gunstige conditie is dat we in het „Groene Strand” een goed werk- object vinden. Door het gereedkomen van verschillende publieke werken, als de weg Workum—Bolsward en eenige bruggen zyn aanmerkelijke veranderingen gebracht in het aan zien van onze stad. Spr. besluit met de gemeente en haar bevolking, als het kan, een gezegend jaar toe te wenschen. Als eerste punt in het nieuwe jaar de installatie van een nieuw raads lid, hetgeen op de agenda luidt: Punt 1. Beëedlging van het nieuw benoemde raadslid P. Dijkstra. Nadat de heer Dijkstra de ver- eischte, verklaring en belofte afge legd en daarna plaatsgenomen heeft, wordt de voltallige Raad allereerst voorgekgd Punt 2. Ingekomen stukken en me- dedeelingen. a. Resoluties van de Gedep. Staten, houdende goedkeuring van de vol gende raadsbesluiten: 1. Aangaan van een rekening-cou- rant-overeenkomst groot f 11.600 met de N. V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten 2. Opnemen van kasgeld geduren de 1936 3. Verhuur gedeelte van het Groene Strand aan het bestuur der IJsclub „Workum”; 4. Verhuur Nghuizumer tolhuis aan L. Schakel. 5. Ruiling van grond met J. H. Alta. b. Besluit van de Gedep. Staten tot verlaging van de wedde van den gemeente ontvanger met ingang van 1 Januari 1936. c. Bericht van A. J. Ph. Ridder dat hQ de herbenoeming tot weesvoogd aanneemt. d. Bericht van L. Wielinga, dat hg de herbenoeming tot secretaris van het Burgerigk Armbestuur aanneemt. e. Proces-verbaal van de opneming van boeken en kas bg den gemeente ontvanger. f. Rapporten van het accountants kantoor M. Kramer te Leeuwarden betreffend contróle van de admini straties over het 3 a kwartaal 1935 van het gas- en electrlclteltsbedrgf. g. Schrgven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken inzake verlaging van de lasten voor het bedrQfsleven door verlaging van de gemeenteigke belastingen. De heer Brandsma zou op het adres van de Kamer van Koophandel graag het advies van de Commissie voor de LlchtbedrQven willen hooren, of er 9® 9® 9a 9a 9a 9a 9a 9a 9a 9a 9a ga ga ga ga 9a ga ga ga |ga 9a ga ga ga 9® 9- ® ga ga ga 9® ga 9® 9® 9® 9® ga ga ga ga zoo ja, of het dan ook overweging verdient de mestverzamelplaats naar het Groene Strand over te plaatsen, naar welke mogeigkhedeu de heer Faber in de vorige vergadering een onderzoek had gevraagd. De Hoofd opzichter is van oordeel dat de com post zeer zeker voor het strand kan worden gebruikt vooral op de zandige gedeelten, doch verplaatsing van de reinigingsdienst acht hg minder ge- wenscht, omdat het strand zoo nu en dan nog wel onder water loopt. B. en W. stellen daarom voor wederom publiek te verpachten onder de be staande voorwaarden, aan welke nog toegevoegd zal worden dat de ge meente bg verkoop van compost de voorkeur geniet. Tegen onderhandsche verpachting voor 1 jaar hebben B. en W. echter geen overwegend bezwaar, omdat de tegenwoordige pachters hun werkzaamheden naar ieders genoegen verrichten en ook zg, evenals de voorgaande pachters, 1 jaar verlen ging van het contract zullen bekomen. De heer Dgkstra is tegen verpach ting en zou de reinigingsdienst door de gemeente in eigen beheer willen laten nemen, te meer nu de compost een uitstekende bemesting is voor het Groene Strand. Voorts zou spr. de aschbelt naar het strand willen verplaatsen. Da heer Ferwerda meent dat al is met vroegere pachters het contract ook 1 jaar onderhands verlengd, dit geen reden is om het nu weer te doen. Spr. waarschuwt om dat als regel te beschouwen, want dan begeeft men zich op een weg waar wel een be gin, maar geen eind is. De heer Gaastra zegt dat het advies van B. en W. misschien iets onduide- igk is. Het zit echter zóó, dat B. en W. zich op het standpunt stellen van EEN WANDELING IN EN OM WORKUM 50 a 60 jaar geleden door ’n ald-Warkumer FRISO. &6 ®-ê ®-g ®-g ®-8 ®-g ®-8 &8 ®-8 B-8 ®-g ®-g ®-s ®-g ®-8 ®-8 ®-8 S-g ®-8 ®-8 ®-8 ®-g ®-8j &g ®-g B-g ®-g ®-8 ®-8 ®-8 ®-g S-g ®-8 kondigt zich de griep aan: j Een gevoel van moeheid, 1 pijn in de ledematen. 1 Dan direct naar bed en K ftot de dokter komt# van tijd tot tijd: BAYER1 R J Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a to ets. 9® 9-® 9-® 9a 9® 8- ® ha I

Friso nl | 1936 | | pagina 1