Nieuws- en Advertentieblad Rouwbrieven worden spoedig geleverd Drukkerij e,FRISO” - Workum üoor de Gemeenten ïïorkum, Hem. Oldeph. en Noord®, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. te Workum op Maandag 25 Mei 1936 I j Distributie van Gehakt In blik. ZATERDAG 23 MEI 1936. o. 21 62ste Jaargang Officieel Gedeelte. I Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Oude Schoolbanken. Algemeen weekoverzicht bon no. 5 ane -»r t Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterltjk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten I dlcj a gi WORKUM, 18 Mei. Voor het te Utrecht gehouden examen N.A. acte, slaagde de heer S. Zellstra, kweeke- llng met acte aan de Bijzondere School alhier. 18 Mei. Geslaagd te Amsterdam voor het examen landmachinist diplo ma A, de heer J. Kluifstra, alhier. e z'r eeff a, li staan vaar 'digi wiM - die lg 1» van met fiting aar De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis, dat er nog gelegenheid bestaat een aanslui ting op de rloleering in de Hoofdstraat te verkregen. Aangifte daarvoor moet vóór 27 Mei a.s. bij den gemeente-architect geschieden, die nadere inlichtingen verstrekt over kosten e. d. Nadrukkelflk wordt er de aandacht op gevestigd dat na de verbetering van de Hoofdstraat in de eerstko mende vijf jaar geen aansluitingen op het hoofdriool zullen worden gemaakt. Workum, 20 Mei 1936. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HENDR. de VRIES Wzn., L.-B. De Secretaris, v. d. GOOT. Aan het StadsmagazQn zjjn nog eenige oude schoolbanken verkrijg baar a f 0.50 per stuk. 26 De Chineesche minister van buiten- landsche zaken heeft den ambassa deur te Tokio opgedragen, beslist te protesteeren tegen de versterking van de Japansche troepen in Noord- Chlna. De expansie naar Mandsjoekwo. Lultenant-generaal Itagaki heeft in overleg mot de regoering te Tokio do staat het thans vast, dat de commu nisten geen deel zullen uitmaken van zfln regeering, maar de radicalen nemen zitting in zijn kabinet. Hitler en Blum Natuurlyk is men te Berlijn razend nieuwsgierig naar hetgeen Blum, die zijn regeering als anti fascistisch heeft aangeduid, op Internationa 1 terrein zal gaan ondernemen. Hitier heeft besloten met het beantwoorden van de Engelsche vragenlijst even te wachten tot de internationale toestand zich heeft verduidelijkt. Dit wachten beteekent op zichzelf een interes sante gebeurtenis. De Engelsche vragenlijst. Hitler wacht op „verheldering” van den toestand, maar het is voldoende bekend, dat de ondoorzichtigheid van den toestand voor een aanmerkelijk, zoo niet voor het overgrootste deel juist te wijten is aan de onzekerheid, waarin men omtrent de Duitsche be doelingen en plannen verkeert. Enge land had de taak op zich genomen om door het stellen van een reeks duidelijke vragen het inzicht wat op te klaren. En nu komt Berlijn met de mededeeling, dat het niet kan zeggen, wat het op het hart heeft, omdat het geen juisten kjjk op den verwarden internationalen toestand kan krijgen. Onder de ontwikkelingen, waarop Berljjn momenteel schijnt te wachten, nemen enkele een bijzondere plaats in. Wjj denken aan de mogelijkheden, welke zich na de jongste crisis in Oostenrijk voordoenaan de Geneef- sche besprekingen over den door Abessinlë verloren oorlog en over voortzetting of opheffing der sancties aan het program, dat de toekomstige marxlstisch-radlcale Fransche regee ring onder den druk van Moskou zal opstellen. En dan zien we nog geheel voorbij de economische en financieele moeilijkheden, welke het Derde Rfjk op dit oogenblik weer met bijzondere felheid doormaakt. Dat zyn alle fac toren, welke in hun werking en reactie invloed op het Duitsche antwoord aan Engeland zullen uitoefenen. In Duitschland ie de laatste dagen het oog vaak op Parijs gericht ge weest. De overwinning van het volks front in Frankrijk heeft verwachtin gen gewekt, dat het gemakkelijker zal zijn bepaalde elschen nu verwe zenlijkt te zien. Staatsgreep in Bolivia. In Bolivia heeft een onbloedige staatsgreep plaats gehad en is een militaire dictatuur ingesteld, nadat de president, Joze Luis Tejada Sorzana, onverwacht was gedwongen het be wind neer te leggen. Direct nadat de militairen het be wind hadden overgenomen, hebben zjj tot de bevolking een manifest ge richt, waarin zjj zeggen, dat er geen geweld zal worden gebruikt, de op positie niet zal worden onderdrukt en haar leiders niet gevangen genomen worden. Het is de grootste wensch der regeering, gezonder toestanden te scheppen en de sociale toestanden te verbeteren. De afgetreden presi dent heeft een verklaring gepubli ceerd, waarin hjj zegt, dat hij het bewind aan de militairen heeft over gedragen en dat zjjn bewegingsvrij heid niet is belemmerd. De nieuwe regeering zal de door Bolivia gesloten internationale overeenkomsten eer biedigen. In het geheele land heerscht rust. Japan in China. Troepenversterking. De toenemende spanning tusschen China en Japan, alsmede de verster king van de Japansche garnizoenen in Noord China, hebben in bulten- landsche, en speciaal in Britsche kringen te Shanghai groote onrust veroorzaakt. Speciaal het voortdurend aanrukken van nieuwe Japansche troepen in Noord-China wordt als de voorbode beschouwd van een nieuwe Japansche expansie manoeuvre. De Chineesche minister vanb Het zoutgehalte van het IJsselmeer daalt snel. In het jongste drlemaandelijksch bericht van de Zuiderzeewerken wordt gezegd, dat het zoutgehalte in de laatste tijd sterk is gedaald. Was het omstreeks 20 December 1935 nog 535 m.g. chloor per liter, eind Febru ari werd 390 m.g. per liter gevonden. Thans is het gehalte zoo laag, dat voor gebruik anders dan voor menschelyk drinkwater in land bouw- en veeteeltgebleden hetUssel- meerwater als zoet mag worden be schouwd. Historische boerderij in de asch gelegd. Dinsdagmiddag is te Geleen (Zd.-L.) de kapitale boerderij „Ten Eysden" tot den grond toe afgebrand. De schade, die vele duizenden be draagt, wordt door verzekering gedekt. De boerderij dateert uit het jaar 1660. Spoorwegbeambte door trein vermorzeld. Toen hy uitweek voor een goederentrein door D-trein gegrepen. Dinsdagmiddag omstreeks half vier was de 45 jarige wegwerker by de Ned. Spoorwegen, B. van der Linden, tusschen Maarn en Maarsbergen aan den arbeid, toen een goederentrein uit de richting Driebergen naderde. Teneinde deze te laten passeeren, week hy uit naar het andere spoor, doch merkte daarbij niet den D-trein uit Arnhem op, die kwam aandave ren. De ongelukkige werd door den trein gegrepen en vermorzeld. Het slachtoffer was gehuwd en vader van zeven kinderen. Kaasfabriek afgebrand. Dinsdagavond is, vermoedelijk door dat vonken uit de schoorsteen onder het dak terecht z{jn gekomen, brand uitgebroken in de kaasfabriek „De Ster” onder de gemeente Berkhout bjj Hoorn. Een felle wind wakkerde het vuur aan en de brandweer kon niet voorkomen, dat de fabriek be nevens ’t woonhuis van den directeur S. Groot in vlammen opgingen. Van de inventaris kon behalve een paar nieuwe machines niets worden gered. De fabriek is geheel uitgebrand, de schade wordt door verzekering gedekt. Aardbeving en aardschokken. Dinsdagmorgen om 3 uur 45 werd te Padang (N.O.I.) een aardbeving ge constateerd, gevolgd door vrQ hevige, elkaar om de 30 seconden opvolgen de aardschokken. Ook te Koepang werden 2 hevige aardschokken geconstateerd. Uit Ba tavia wordt gemeld, dat het Kon. Magnetisch en Meteorologisch Obser vatorium aldaar inde afgeloopen 24 uur een viertal krachtige aardschok ken registreerde. Buitenland. De annexatie van Abessinlë. Kamer en Senaat zQn het niet meer, welke als bestuursorganen de hoog ste macht hebben in Italië. Nadat een week te voren kabinetsraad en de raad der fascistische party tot de an nexatie van Abessinlë hadden beslo ten, heeft de „volksvertegenwoordi ging”, welke in Italië trouwens nog slechts in naam bestaat, gelijk dat ook in Duitschland het geval is, deze gedane zaken mogen bekrachtigen. En ze deed dat blijkens de berichten uit Rome „met laaiende geestdrift.” „In een buitengewone zitting zoo heet het in die berichten neeft de Italiaansche kamer de decreten betreffende de annexatie van Abes sinlë en de instelling van een fascistisch keizerrijk aangenomen.” Mussolini legde achtereenvolgens de decreten aan de kamer voor waar op alle 308 afgevaardigden, nadat een terstond benoemde commissie er rapport over had uitgebracht, de decreten goedkeurden. De zitting kenmerkte zich van het begin tot het einde door een laaien de geestdrift. Do Senaat dood hetzelfde. Do zit* 18 Mei. De afdeeling „Workum en omstreken” van de Friesche Maat schappij van Landbouw hield heden haar algemeene ledenvergadering onder voorzitterschap van den teer A. Gaastra. Uit de mededeelingen van het be stuur bleek, dat er dit jaar voldoende aangifte Is voor een te geven melk- cursus, toegezegd door het hoofdbe stuur. Er zijn 7 deelnemers. Leider is de heer R. Jonkman. Na bespreking van punt 5: vee- keuring, wordt met algemeene stem men besloten in September a.s. weer een veekeuringsdag voor de leden van deze afdeeling te organlseeren. Eenige discussie was voorafgegaan over al of niet wyziging van enkele rubrieken. Er was een stem opgegaan om voor rieten, twenters en oudere koeien niet meer tweetallen te vragen. Voor de kleinere veehouders was dan deelneming vergemakkelijkt. De be slissing werd overgelaten aan het bestuur. De agenda van de as. algemeene vergadering te Leeuwarden gaf geen aanleiding tot bespreking. Wel werd een opmerking gemaakt over de weinige belangstelling voor deze bij eenkomst, die te laat in den tyd wordt gehouden. Tot afgevaardigde werd benoemd de heer N. W. Schotanus, afdeellngs- secretaris. Vervolgens werd aan ir. K. Zylstra, die de vergadering had bijgewoond, gelegenheid gegeven een inleiding te houden over: Hooien en Inkullen. De heer Zjjlstra beantwoordde ver volgens verschillende vragen. De voorzitter bedankte den spreker en sloot na vergeefsche rondvraag de vergadering. 19 Mei. Met ingang van 1 Juni a.s. wordt de rDksveldwachter, de heer N. van Zanten te Leeuwarden, over geplaatst naar de standplaats Workum. 20 Mei. Onder het opschrift„De Workumer houtzaagmolen verdwijnt" schrijft de correspondent van de „Leeuw. Crt.“ het volgende: Het pleit is beslecht; het vonnis is geveld. Met de slooping van de groote houtzaagmolen van de heeren gebroeders Fekkesis reeds begonnen. De mooie molen aan het Noordeind van Workum is reeds van zijn grootste sieraad, de wieken, beroofd en na korten tyd zal de geheele bovenbouw tot aan de zwichtstelling zQn weg gebroken. Dan zoekt men in verren omtrek tevergeefs naar dien hoogen ouden molen. Oud was hynaar men meent dateert hy van 1647. In 1819 werd een nieuwe rietbedekking aangebracht. In ruim een halve eeuw zijn er reeds 5 groote molens in Workum verbrand of gesloopt, maar dit is de laatste, de oudste en de schoonste. Deskundigen erkennen dat het een gebouw was van sterke constructie. De onderbouw heeft een engte van 30 meter by een breedte van 10 meter. Met zijn verdwijning gaat weer een stuk van ons stads schoon verloren. ZQn heengaan wordt algemeen betreurd. En was dat niet te verhinderen? zoo wordt nu ge vraagd. Kon de vereeniging tot be houd van molens in Nederland hier niet de reddende hand uitsteken? Is wel alles gedaan om deze slooping te voorkomen. Ik kan den lezer te dien opzichte gerust stellen. De eigenaars hebben daarvoor gedaan wat ze konden en moesten doen. Stadsbestuur en het bestuur van de vereeniging De Hol- landsche Molen zyn tijdig van de afbraak verwittigd. Er is over ge correspondeerd en gesproken. Er is zelfs een begrooting van onkosten voor herstel opgemaakt door een bekend Friesch deskundige, maar daar de eigenaars verklaren, dat het uitge sloten moet worden geacht, dat de molen ooit weer aan het houtzaagbe- drQf dienstbaar wordt gemaakt, zou den de groote onkosten slechts die nen voor het in stand houden van een dood «ieraad. Dat kan niet de bedoeling zijn. De wieken behooren te draaien als de wind gunstig is. Het vroegere houtzaagbedrjjf is lang zamerhand verloopen. volgende besluiten genomen inzake Mandsjoekwo. 1. Versterking der Japansche strijd krachten in Mandsjoekwo, te beginnen met het volgende jaar. 2. Uitbreiding der Japansche mili taire luchtmacht in Mandsjoekwo. 3. Permanente handhaving der Ja pansche garnizoenen in Mandsjoekwo, inplaats van deze van tyd tot tijd te vervangen. 4. Het zenden van een millioen Japansche families naar Mandsjoekwo in 20 jaar tyds. 5. Afbakening van de grens tus schen sovjet Rusland en Mandsjoekwo, teneinde grensconflicten te vermijden. ting van den Senaat werd o.m. bjj- gewoond door de prinsen van Piemont, Turijn en Genua. Ontginningsplannen. Naar Reuter voorts meldt, stelt Italië een uitgebreid plan tot ont ginning van Abessinlë op. Zeven groote wegen zullen worden aangelegd, o.a. een weg, welke Addis Abeba met de haven Assab verbindt. De kolonisatie zal geschieden met absolute eerbiediging van de rechten der inlanders. Verder schijnt het, dat Abessinlë zal worden verdeeld in drie gouver- nementsdistrictenAddis Abeba, Har- rar en Djemma. Oostenrijk erkent... De Oostenrljksche regeering heeft als eerste der vreemde mogendheden de annexatie van Abessinlë door Italië officieel erkend. Het is wel treurig, dat zulks ge beuren moet door een land, dat er alles op moet zetten om zijn eigen onafhankelijkheid te bewaren en deze zelfs slechts met behulp van andere mogendheden weet te verde digen. Intusschen moet men rekening houden met de omstandigheden. Oostenrijk zelf is rót bestolen en daardoor verarmd, dat het slechts als vazal van den Duce kan ademen I Blokkade van het Suezkanaal of opheffing der sancties? Nog steeds houdt de publieke opinie zich bezig met de gedachte, of de wereld al dan niet de annexatie van Abessinlë als een „voldongen feit” zal moeten erkennen. In Volkenbonds- kringen heeft een radiorede van den Noorschen min. van buit, zaken Koht de aandacht getrokken. De minister heeft in zjjn rede o.m. verklaard, dat de volkenbond slechts de keuze heeft, de sancties te verscherpen dan wel ze op te htffen, aangezien het voort zetten van de op het oogenblik be staande sanctie-maatregelen tot geen enkel positief resultaat zal leiden. Met de verscherping der sancties wordt bedoeld, aldus de Noorsche minister, een blokkade aan den mond van het Suez Kanaal. Indien de Engelschen een dergelijk voorstel zouden doen, zou dit, naar Koht kon verzekeren, door Frankrijk, Sovjet-Rusland, de kleine entente, de Balkanen tente, Zweden, Denemarken en Finland worden gesteund. De houding van Noorwegen en Neder land zou twijfelachtig zijn. Eden heeft van een aantal delega ties uitdrukkelijk de verzekering ge kregen, dat zQ met een blokkade van het Suez-Kanaal accoord zouden gaan, wanneer de Britsche regeering dit zou voorstellen. In geval echter geen blokkade zou worden ingesteld, zou het óak niet mogelyk zijn, de bestaande sanctie- bepalingen langer dan tot 1 Juni te handhaven. Zelfs indien een meerder heid in den volkenbondsraad tot hand having der sancties zou besluiten, zou men toch allengs ophouden, ze toe te passen. Kabinetswisseling in België? België staat midden in een harts- tochtelijken verkiezingsstrijd, waarbij de positie van liberalen en katholie ken weinig benfldenswaardig is. Fi nancieele schandalen hebben den strijd vertroebelddeze worden uit gebuit door de Rexisten, d.z. de katho lieke fascisten, wier aanhang, ondanks de afkeuring der kerkelijke autori teiten sterk groeit. Slechts de soclaal-democraten kun nen winst verwachten van de Kamer verkiezingen, welke over 10 dagen worden gehouden. Het verluidt, dat hoe de uitslag ook moge zijn de Belgische pre mier Van Zeeland in elk geval zal aftreden en zich niet meer beschik baar zal stellen voor een nieuwe portefeuille. Het Fransche kablnet-Blum. In embryonalen toestand. In Frankrijk spreekt men van den socialistenleider Léon Blum als van den „Franschen kroonprins. Hy legt nl. ongeveer dagelijks verklaringen af als a.s. regeerlngeleider, terwyl hy in feite nog niet eens een opdracht tot kabinetsvorming heeft. Intusschen is het zeker, dat hy op of omstreeks 1 Juni, als de pas ge kozen Kamer zitting neemt, het be wind krflgt te aanvaarden. Eveneens •er de In de week van 25 Mei 1936— 31 ,ts Mei 1936 is geldig: -- >r tl Ld steunt en zucht de er, wanneer pijnen ondragelijk worden. Dan is er maar één i middel direct te nemen 1 en wel: 1 1 f het product van vertrouwen* Ultilultand verkrijgbaar ir da oranje-bandbui.Jat van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. I i Paardenmarkt

Friso nl | 1936 | | pagina 1