Rouwbrieven Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, ei7 öM. No. 50 ZATERDAG 12 DECEMBER 1236. 62ste Jaargang Officieel Gedeelte. Plaatselijii Nieuws. Drukkerij „FRISO” - Works ui - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 INGEZONDEN. t COLLECTE. Algemeen weekoverzicht t Oan de Eale Hear TJIJPKE VISSER op syn 6Oste jierdei. n t plaats e- worden spoedig geleverd Buiten verantwoordelijkheid der Redactie I a 9 B t >P •r R. it l- n n >t 1- l- 8fr Hf- ï*- - Dit blad verschuilt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 cte Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertent! ën tot utterlyk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten II- -38 -38 -38 -38 ^8 -38 -38 -3e ■3e -38 ■38 -38 -38 -38 -38 -38 -38 -38 -38 -38 -38 -38 -38 -38 De prQs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elko regel meer 7 cents Grcotere letters naar, plaats ruimte. Banen i.issland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis, dat door hen vergunning is verleend tot het houden van een speldj escollecte op Woensdag 16 December 1936, ten be hoeve van de Chr. Vereeniging tot Instandhouding van sanatoria voor Iflders aan tuberculose „Zonnegloren**. Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze kennisgeving alleen dient tot informatie voor het publiek, zoo- dat daarin geen aanbeveling voor of instemming met de collecte moet worden gelezen. Workum, 10 December 1936. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. M. OPPEDIJK van VEEN. De Secretaris, v. d. GOOT. De huwelijksplechtigheid. Wie op 7 Januari naar Den Haag gaan, kragen ten koste van veel geld, geduld en gezondheid één moment „kans” om een fiitsje van het gebeuren te zien. Maar wie daar na de bioscoop bezoeken „zien” alles, zooals tientallen filmoperateurs teza men het op uitverkoren plaatsen heb ben kunnen waarnemen en zooals niet één mensch, al had hy er schat ten gelds en zyn leven voor ove.,do plechtigheid heeft kunnen volgen. Dit wil geenszins zeggen dvt we iemand van een bezoek aan de resi dentie in de bruidsdagen zouden wil len weerhouden. Integendeel. Een nationaal feest wordt in ons land nergens zóó gevierd als in Den Haag en in geen andere plaats of stad wordt aan het feestelijk betoon, aan versieringen en verlichting, zooveel ten koste gelegd. Maar Den Haag viert „bruiloft” van den 19en December af. En daar om wie het even doen kan, bezoeke in de bruidsdagen de residentie. Dan pas kan hy later meepraten over het vorsten-huweiyk. Op 7 Januari echter viere men het feest overal plaatseiyk. En luisteren de by den luidspreker. Aldus is thuis meer te beleven van de feesteiykheid dan by een bezoek aan Den Haag het geval zou kunnen zyn. Ure van dankzegging en gebed. Ter gelegenheid van het Prinseiyk huwelyk zullen, naar we vernemen, al de kerkgenootschappen in Neder land hun leden samenroepen tot een ure van dankzegging en gebed, het- zy op den dag voorafgaande aan het huweiyk, hetzy op den trouwdag zelve. Mynheer de Redacteur Wy vragen voor de St. Nicolaas- Attractie nog eenmaal een plaatsje in uw blad. By voorbaat onze dank. De St. Nicolaas-tyd 5 Dec. is weer voorby en daarmede is weer een eind gekomen aan de Attracties van de drie Middenstands Vereenigingen. Een kleine nabeschouwing moeten we toch nog houden zoals u uit onder staande wel zal biykon, Ten eerste dan de uitslag v. d. kinderwedstryd uit de St. Nicolaas Krant. Er waren ingezonden, een zestigtal oplossingen waarvan 45 in orde werden bevonden. De andere 15 oplossingen hadden vrywel dezelfde fout gemaakt en wel dat een jonge leeuw „wolt" genoemd werd en het moest zyn: „Welp”. Dat er deze keer niet meer oplossingen waren, heeft zeker z’n redenwe merkten dit on- mlddeliyk. Toen de erwten in beslag genomen waren, kwamen er maar weinig oplossingen meer binnen. De pryzen werden toegewezen aan Jetske W. Haitema, Parrega. Aaltje Baiema, Koudum. J. Zuidema, Workum. Alb. Brouwer, Workum. Michiel Tigchelaar, Workum. Oeke van Dyk, Workumerveld. Japle v. d. Ve<5r, Brandeburen. P. v. d. Vlucht, Koudum. Onzen oprechten dank voor de in zendingen en tot een volgende keer. De pryzen kunnen worden afgehaald by L. de Haan. Dit is goed geslaagd en ook de St. Nicolaas Courant kon en mocht er wezen, maar onze Erwten mochten er niet biyven. Daar werd, menigeen ten spyt, op last van hogerhand be slag opgelegd ue glazen bak met Erwten moet en zal nu n->g alleen dienst doen om als bewysstuk op te traden by de ongeveer 50 proces verbalen welke door de politie zyn opgemaakt. Maar onze Attractie viel hiermee figuurlijk gesproken in ’t water en er moest eigelyk toch wat komen, zo was de algemene gedachte. Nu er kwam waten wel de Baas zelf, St. Nicolaas kwam met de boot uit de richting Snoek, begeleid door z’n trouwen Piet. Allen die de intocht hebben gezien zullen moeten getui gen dat dit een prachtig gezicht was, op zich zelf genomen reeds alle moeite waard. Nu volgde de intocht en doortocht door onze oude veste; per auto werd dit ondernomen, om zo aan de kinderen versnaperingen uit te delen. Nu deze waren er over vloedig voorradig; met milde hand hadden velen en vooral de winkeliers er het hunne toe bygedragen. Een ieder voelde iets voor dit idee, dat ondervonden de Pietermannen die de auto Zaterdagmiddag begeleidden en de pakjes in ontvangst namen. Niets dan lof aan alle goede geversdit alles was in orde, doch aan de uitde ling haperde nog al iets. Maar alle goede dingen in tweeën en een vol gend jaar komt er zeker weer een St. Nicolaas. De voorbereiding is dan zeker wat langer en de ondervinding is de beste leermeester. We zyn ook 14 tot 18 jaar geweest en op die leeftyd moot men veel door de vin gers zien, of wel maatregelen nemen dat het niet kan voorkomen. Welnu, dit moet natuuriyk goed onder de ogen worden gezien en zal zeer ze ker een volgend jaar beter slagen. Over alle andere medewerkingen betuigen wy onze oprechte dank, in het byzonder St. Nicolaas en z’n Friesche Agrarische Bond. 11 Dec. Biykens een advertentie in dit blad zal morgenochtend 9 uur in Hotel „De Wynberg” alhier, een openbare vergadering worden ge houden van de Fritsche Agrarische Bond, waar de bekende spreker, de heer G. J. Ruiter over belangryke onderwerpen het woord hoopt te voeren. Inzonderheden worden in de annonce vermeld. Vliegramp. Op 19 December a.s. zal het twee jaar geleden zyn, dat met het vergaan van de Uiver by Rutbah Wells, op een Kerstvlucht, zich een reeks vlieg tuigrampen inzette, welke de K.LM. en vele gezinnen in rouw dompelde en 't vertrouwen in de Nederlandsche luchtvaart zoodanig aan het wankelen bracht, dat de K L.M.-directie open hartig erkende, dat ze zou moeten stryden, met den rug tegen den muur, om de geschonden reputatie weer zoo goed mogeiyk te herstellen. Men kan niet ontkennen, dat do stryd inderdaad dapper is geweest en daarom is het dubbel jammer, da: de uitkomst niet heeft mogen zyn, zooals deze was verwacht, althans verhoopt. De vliegramp van Woensdag tn Croydon, waarby 14 slachtoffers het leven lieten, zc.1 duizenden weer van vrees voor het vliegtuig ais verkeers middel hebben vervuldte meer, omdat het ongeluk plaats greep tn een periode, waarin de lectuur van ernstige vliegtuigongevallen tot dage- lyksche krantenkost waren geworden. De Douglassen hebben de K L M. wel snelheid in de lucht verschaft, maa? tot heden een slechts betrekkeiyke veiligheid voor de passagiers. Vecht onze Luchtvaartmaatschappy niet een beetje te y verlg voor het herstel van haar ouden roem? De veiligheid moet ook thans nog vóór alles blyven gaan. We lezen nog al eens in de krant, dat de K.L.M. iets heeft gedaan, wat anderen niet dedenbyv. dat ze by mist of storm, en terwyi alle andere diensten stil waren gelegd, al haar lynen normaal bevlogen had. 't Is geen schande om een normale voorzichtigheid te betrachten. Autoverkeer. Ook het gewone snelverkeer over de wegen heeft een kwade week achter zich, nu de winter zich in dit seizoen voor het eerst weer van zyn onaangenaamste zyde deed kennen. Sneeuw, yzel en vorst maken moderne, dus effen en vlakke wegen, gauw tot giybanen. De K.N.A.C. gat de alleszins juiste waarschuwing: rjjdt thans niet in een file. Toen een eersten wagen van een file iets gebeurde, schoven er 15 20 volgende op of tegen elkaar. Intusschen, niet in een file ryden is wel verstandig, maar het verstand bif anderen,"want “een file kan zich vormen t ryder. Belastingen. De Ontvanger der Directe Be lastingen te Koudum deelt mede, dat de aanslagen Grond- en Personeele Belasting 1936 vóór 1 Januari 1937 dienen te worden betaald. Op ae aan slagen Personeele Belasting 1936 g date* 'n October 1936 kan met b taling n tenminste twee vyfde deel worden volstaan. Voorts dient op do aanslagen in de belastingen naar inkomen en vermo gen gedateerd tn Juli 1936 tenminste het vyf negende deel en op die geda teerd in October 1936 tenminste het één derde deel in deze maand te worden voldaan. Degenen die de helft hebben betaald op de aanslagen waarvan het vyf negende deel wordt verschuldigd, zyn niet van vervolging vrijgesteld. nieten, die over deze blijkbaar ruim beschikten voor hun ronselary. Herscholing van werkloozen. Niet alleen de communisten hebben zich het lot van de werkloozen aan getrokken, maar ook de regeering houdt zich en zelfs per manen’! met dezer lot bezig. Zy stuurt de menschen niet in het vuur. De mi nister van Sociale Zaken heeft iets beters voor ze bedacht. Nu de gewy- zigde monetaire verhoudingen in verschillende bedryver verruiming van werkzaamheden hebben gebracht, wil hy den werkloozen, die hun vak, althans hun vaardigheid hebben ver loren, een kans geven om van de verbeterde conjunctuur te pxofiteeren, waartoe speciale gelegenheid voor tewerkstelling is geschapen. Deze gelegenheid gold tot op heden nog slechts voor sigarenmakers en dia mantbewerkers. Voor verbreiding van deze gelegenheid is nu een speciale Rykscommissle ingesteld. Levensmiddelendistributie aan werkloozen. Minister Slingenberg heeft aan de Kamers meegedeeld, dat met de distributie van bussen groenten (an- dyvie, spercieboonen, ‘princessenboo nen, Duitsche boonen, snyboonen, stoofsla) vermoedeiyk nog deze maand een aanvang zal kunnen worden gemaakt. Voor de kosten van de levensmiddelendistributie wordt f9.000.000 geraamd. Het vorstenhuweiyk. Het heeft velen toch wel even bang te moede gemaakt, toen ze hoorden van de ziekte van prins Bernhard’s moeder, die een griep aanval had te doorstaan, gecompli ceerd door hartzwakte, ’t Is waarlyk niet alleen om het Nederlandsche belang, dat we ons verheugen over den goeden keer in haar ziekte. Prinses Armgard heeft evenals haar zoon door haar innemende en vlotte persooniykheid de sympathie van ons volk verworven. Prinses Juliana en prins Bernhard zyn by de herstellende zieke op be zoek geweest en hebben thans de drukke voorbereidingen van haar aanstaand huweiyk hervat. Zy en het volk komen nu spoedig voor de feiteiykheden te staande onder trouw immers zal op Zaterdag van de volgende week al geschieden. Het cadeau van het Nederlandsche volk is nu definitief gekozen. Het zal bestaan uit een modern jacht. Prins en Prinses wenschen geen zeiljacht en geen groot, voor zeevaart bestemd jacht, waarvan de gebruiks- mogeiykheid slechts zeer beperkt is. De wensch is een motorjacht, waar mede week-end-tochten en kleine reizen gemaakt kunnen worden door de binnenwateren van Nederland. Het tweede cadeau zal de moder- niseering en verbouwing van een vleugel van het Kon. paleis Soestdyk zyn, alsmede de inrichting daarvan. Philips als Sinterklaas. De Zaltbommelaars hebben een goeden Sinterklaas gevonden in den persoon van hun vroegere stad- genooten, de gebr. Philips. In een op Sinterklaasdag gehouden spoed vergadering van den raad heeft de Burgemeester zyn gemeentenaren kunnen mededeelen, dat de Gebr. Philips, resp. pres.-directeur en oud- mede-directeur van de Philipsfabrle- ken, ervan bfijk hebben gegeven, dat zy hun geboorteplaats Zaltbommel, knecht, die hun rol meesteriyk naar vo- waar zy ook hun jeugd doorbrachten, niet hebben vergeten. Immers als ware St. Nicolaasverrassing hebben zy den burgemeester van Zaltbommel het ontbrekende bedrag van f27.000 ter beschikking gesteld, nog benoo dlgd voor een algeheele restauratie van het kerkgebouw. werden van alle openbare gebouwen te Zaltbommel de vlaggen geheschen en werden de kerkklokken geluid. Ronselary. Onze "commanietjes hebben een slechte beurt gemaakt met hun ronse lary voor het Spaansche leger. Dat zy het moeten zyn, die er arme werk loozen laten Intippelen, getuigt nu juist niet van hun waarachtig prole tarisch gevoel. Tientallen arbeiders, ook gezinshoofden, hebben ze naar Spanje verlokt onder voorgeven, dat ze daar normaal werk zouden vinder en de menschen kwamen er terecht in een hel van oorlogsvuur. Er wordt thans naar oen en ander een justiti eel onderzoek ingosteld. *t Is te hopen, dat dit ook eens licht brengt over do geldmiddelen dor commu- ren brachten, en natuuriyk niet min der diegenen welke door hun gaven bewerkstelligden dat er veel kon worden uitgedeeld en ook ons over heidspersoneel onze oprechte dank. Achteraf beschouwd menen wy te kunnen concluderen dat behoudens - -’-.-t-c-enige fouten, deze attractie ge- Toen het heugiyk feit bekend werd, 8iaagfl eQ zeer zeker erg gewild is a ii by het publiek en we spreken dan ook de wens uit dat wy een volgend jaar, zy ’t dan op een iets andere leest geschoeid, weer tn Workum mo gen ontvangen: St. Nicolaas met z’n zwarte Piet. Namens het Comité, B. JONGSTRA, Secr. Workum, 10 December 1936. WORKUM, 5 Dec. Toen St. Nico laas z’n bezoek aan Workum per advertentie had bekend gemaakt en daarvoor nog wel z’n vrejaardag had uitgekozen, viel de goede Sint en z’n knecht by aankomst van de boot uit Sneek, natuuriyk een spon tane ontvangst ten deel en ook een groote belangstelling by de rit door de stad. Voorzien van een flinke voorrand cadeautjes welke onderweg aan de kinderen worden uitgedeeld, was het een vroolfil-.e schare, die de auto vergezelde. Hot idee van St. Nicolaas om ook onze plaats meteen officieel bezoek te vereeren is byzon der aardig. Dat de oudsten en bru- taalsten onder de kinderen, de groot ste buit van de tractaties bemachtig den, vindt de Sint maar zoo-zoo en daarom zal hy een volgend jaar goed opletten wie een cadeautje verdiend hebben. Overigens was St. N’colaas heel tevreden over z’n bezoek aan onze ’aats en bedankte by het af- sche >men allen harteiyk voor hun medewerking. Geslaagd te Amsterdam voor apothekers-assistent F. de Boer te Koudum, leerling van den heer Bogtstra, apotheker alhier. Uitslag verkooping, 5 Dec. Vrydagmiddag had in ho tel „Ketelaar”, ten overstaan van notaris A. Jukema alhier, de finale verkooping plaats van de sate en landen aan den Trekweg te-en onder Workum, welke by de veiling was ingezet op een totaal van f28 851.30. Koopers werden van Perceel 1J. Tol te Franeker voor f3113. Perceel 2: Jobs. A. v. d. Wey en J. A. v. d. Wey, beiden te Exmorra voor f1111 25. Perceel 3: C. A. Dykstra te Wor kum en F. do Zwart te Sneek, voor f2047 50. Perceel 4: J. 8. Haagsma te Wor kum voor f2301. Perceel 5K. Elzinga te Offinga- wier en K. v. d. Meer en A. Bouma, beiden ts Sneek, voor f260. Perceel 6: Dezelfden voor f205. Perceel 7: Jobs. A. v. d. Wey eu J. A. v. d. Wey, voornoemd, voor f 187. Perceel 8: Dezelfden voor f189. Perceelen 9 t/m 12J. S. Haagsma, voornoemd voor f1370. Perceel 13R. S. Haagr: a te Wor kum, voor f5557 25. Perceel 14J. Y. Heeres B ïls- ward voor f 1621 60. Perceel 15: J. Tol, vo raoeud, voor f2992 30. Perceel 16K. Elzinga e A. Bouma, voornoemd, voor 1628.10 Perceelen 17 en 18. j. K. de Vries te Workum voor J Y. Heeres, voor noemd, voor f3249 50. Perceelen 19 t/m 21P. J. dö Jong te Workum en J. C. de Jong, alt aar, voor f3525 30. Totaal van de geheele f29.358.30. Wy wolle yn Warkum ek net efter bliuwe, Op dizze, foar Jo tige greate del. Jo scille grif, ’n bulte goede winsken krye; Wy, yn Jo berteplak, wy dogge er üzes by. Jo scille hjoed, as „Kinstner” hild’ge wirde As yn dy ’t boppest bést syn fak forstiet. As man dy ’t hout’ en stienen bielden makket; En op dlzz’ dei syn sechtigste jierdei fiert. Wy winskje Jo fen üt it aide Warkum Fen hêrte lok mei dizze greate del! Meye Jo de Kinst noch folie jieren tsjinje, Lok en sounens op Jo fierdere libbenswei. Jo hawwe troch Jins wirk in greate namme krige; Tjipke Visser, kin men seis yn ’t bütenlan; Wy jowe dan, (as is it ek yn tinzen Op dizze dei, oan Jo, de frjeonskips-hfin. Wy kinne en dat is wol tige spitich, Jo net in Steds medalje jaen. Dat is yn Warkum noch net yn ’e moade, Oars lieten wy moay grif foar Jo ien slaen Nim Achte Hear, üs aïlerbêste winsken Ut it plak, hwet ek Jo wenplak wier. Ia groetnls üt it aide stedsje Warkum, Hwer ’t hjoed foar sechtig jier, Jo widze stie. 12 Desimber 1936. FREARK FEN ’T NOARD. ti i Intusschen, niet moet voor zoo’n geval ook werken onafhankeiyk van den voor- FR l l l D. Q- 8^- 8fr HC- §£- “*"*1

Friso nl | 1936 | | pagina 1