EEN KORTE DROOM I Nieuws- en Advertentieblad <1 voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 3 w Schapeweide Sportterrein op bet Groene Strand. Scharverhuring Workum. Het grasgewas van den zeedijk en I het Z.g.O. groene Strand, Spreekuren April 1937. ZATERDAG 3 APRIL 1937. 63ste Jaargang No. 14 Officieel Gedeelte. F E UILLKTU N ■1 U1 Algemeen weekoverzicht Binnenland. Ld (Wordt vervolgd.) -een I D> iarsch! 5 Arril 9 16 20 23 - Burgemeester en Wethouders van WORKUM sullen publ ek verhuren het beweiden met schapen van het Sportterrein op het Groene Strand De voor waarden liggen ter secre tarie ter Inzage op de gewone bureau- uren. DOOR Anny van Panhuys. (Nadruk verboden). II Dit blad verscifljnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten II- I De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. B(] abonnement belangrijk lager 10—12 uur 10-12 10-12 De I Ingewacht op Maandag 5 April voor des namiddags VIER uur. Workum, den 1 April 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. M. OPPEDIJK van VEEN. De Secretaris, v. D. GOOT. inschryvingsbiljetten worden oogenblik, dat ze nu g a h. Pereny wasze betaalde haar lunch zelf, on danks alle protesten. Ze wist, dat een Marina Toldy zich wel mocht late: vryhouden, maar een freule Pereny niet. En daarna nam ze afscheid met een paar vluchtige woorden van dank en reed naar het hotel terug, de bei de mannen in een lichte verbazing achterlatend. Wat had het freuletje nu opeens Eerst had ze by na kameraadschap peiyk met hen zitten babbelen, en ni was ze plotseling, ofschoon nog alty< vriéndelijk, zoo koel en ongenaakbaar geworden. „Een echte „grande dame", van het hoofd tot de voeten", merkte Giorgi op, en glimlachend voegde hy er by „een regelrechte Poolvlaag woei daar opeens om ons tafeltje. Kellner, geef me een cognac, ik zit te bibberenI" Maar Heribert overwoog, dat je nu tenminste wist waar je aan toe was Den volgenden voormiddag maakte de prins by Marina Toldy een officieel® visite in optima forma. Ze ontving hem in een eenvoudige japon van donkerblauwe, deffa zyde, die echter de teere lijnen van haar gestalte op het gunstigst deed uitko men. De gedachte: de prins interesseert zich voor jesteeg haar als champag ne naar het hoofd. De gewooniyk zoo koele gryze ooger van Heribert von Dettenburg straalden nu met een warmen glans van be langstelling en vreugde om het weer zien. Giorgi was een uurtje geleden weggereisd. De kleine, drukke heere- boer, die hem op het schip in kor ten ty d zoo’n prettige kameraad geworden was, verveelde hem plotseling ondra- geiyk, sedert hy kennis had gemaakt met het mooie gravinnetj e uit Budapest. Hy voelde zyn aanwezigheid, die hem voorheen zoo’n aangename tydpas- durende stoornis. De nieuwste sensatie. Een Sit downstaking in Amsterdam. Alsof we davaan alleen nog maa> «brek hadden, heeft het personeel een groote vnlksslagery in Am- terdam naar Fransch en Ameri kaansch voorbeeld een sit downstaking ifgfkoudigd, waarby winkel en werk- laats door de stakers werden „bezH” klonk haar in de ooren als een schal lende klaroenstoot. Het portiersdochtertje uit de voor stad van Budapest voelde plotseling verwante snaren trillen in haar hart, het was of een tooverstaf haar had aangeraakt. Plotseling was ze in wer kelijkheid gravin Hortense Pereny en waarom zou het dan iets byzon- ders zyn, wanneer haar metgezel een prinsentitel voerde? Zy stamde uit een oeroud Hongaarsch grafeiyk ge slacht, de aanwezigheid van een prins behoefde haar niet op te winden of verlegen te maken, dat was immers in haar geval iets heel gewoons en alledaagsch! Het eenlge dat haar kon interesseeren was, dat deze prins een byzonder aantrekkelijk uiteriyk had: groot en slank, en dat hy haar uit stekend bevallen was van het eerste moment af dat ze zyn koele gryze oogen op zich gevestigd had gezien, vol belangstelling en onverholen be wondering. Haar bovenlip krulde spottend, toen ze dacht aan de armzalige cavaliers, die haar in Budapest wel eens een avond hadden meegenomen naar een goedkoop restaurant of een bioscoop en een warme opwelling van echte, diepe dankbaarheid jegens haar ge storven jeugdvriendinnetje deed haar even het bloed naar de wangen stygen. Gravin Pereny heeten is verukke- iyk! dacht ze in een lichte bedwel ming. Na de vaart door de havens lunchte bet kleine gezelschap in een naburig restaurant. Daarby babbelde Marina levendig met de belde heeren ov«r Budapest en het leven daar en ze ver heugde zich nog achteraf, dat ze by „Violette” zooveel voorname klanten had bediend, van wie ze zoo allerlei had opgevanger, dat ze nu uitstekend in haar conversatie verwerken kon. De prins nam opgewekt deel aan het gesprek, zyn geblaseerde verve ling was spoorloos verdwenen. Het was alsof hy tevoren een masker had gedragen, dat hy nu had afgelegd, om zyn ware gezicht te toonen: een vrooiyk, vriendeiyk, byna jongens achtig gezicht. De alleraardigste manier, waarop het rosblonde gravinnetje wist te converseeren, betooverde hem, en, zichzelf bespottend, dacht hy: Dat 6. Anton Giorgi liet het onderwerp rusten maar by zichzelf dacht hy: Wacht maar, vriendje, je zult wel andere oogen opzetten, als ze eerst maar eens in je buurt komt Reeds den volgenden morgen smaak te hy de voldoening, deze voorspelling bewaarheid te zien, want de roodblon- de dame zat by het ontbyt aan een tafeltje schuin tegenover hen. „Giorgi, ik kan je de vleiery niet besparen, dat je werkeiyk een voor- treffeiyken smaak hebt," zei Heribert op waardeerenden toon en zyn koele, gryze oogen dwaalden altyd weer naar het tafeltje waaraan Marina Toldy zat. Marina was in een uitstekend hu meur. Ze had heeriyk geslapen en het was haar een zeldzaam genot, overal om zich heen slechts bewonderende blikken te ontmoeten. Daar die lange magere heer schuin tegenover haar, scheen voor niets anders oogen te hebben dan voor haar en toch kon ze niet zeggen dat hy haar ook maar een seconde lang hinderiyk fixeerde. Hy zag er chic uit. Zyn uiteriyk zoowel als zyn kleeding beviel haar en een vluchtig lachje om haar volle roode lippen gaf hem te verstaan, dat ze zyn bewonderende blikken niet kwaïyk nam Heribert, de geblaseerde, verveelde Heribert voelde een wonderiyke ge waarwording door zich heengaan; hy werd een oogenblik onbegrypeiyk week, toen hy in de groote, groen- glinsterende oogen keek, die het smalle, teere gezicht beheerschten. Oogen van een schuwe waternimf, dacht hy. Anton Giorgi wekte hem uit zyn gepeins. „Biyft het afgesproken, prins, gaan we straks de nevenwerken bezich tigen «Maar natuurlek, m’n beste Giorgi? Ze hebben er bovendien een kykspel van gemaakt door zich voor de etala geruiten te nestelen waar het publiek hun gedoente kon gadeslaan, zoodat de politie handen vol werk kreeg om de orde te handhaven. Op de ruiten hadden de stakers bil- letten geplakt waarop het doel stond aangegeven. Het ging niet zoozeer tegen de patroon, maar tegen de crl- sishiffiigen op het vleescb, welke het slagersbediyf zouden ondermynen en daarmee de arbeidsgelegenheid der gezellen zou aantasten. Men dacht eerst, dat de patroon mede in het complot was. maar dat schynt niet het geval te zyn geweest. De man verklaar de zich althans zeer gedupeerd te gevoelen en hy heeft tegen Woensdag middag de ontruiming van zyn winkel vereischt en verkregen. We achten het gedoe een misseiyk spel met de vitale belangen van het volk en van de arbeiders in het by zonder. Het is een geforceerd inhalen van buitenlandsche stakingsmethoden, welke hier in geen geval zullen worden geduld. Indien deze Amsterdamsche actie navolging vindt, zal dat van een tragische ellende voor vele arbeiders gezinnen worden en bovendien ons zich pas herstellend economisch leven weer ontwrichten. Het is betreurenswaardlg, dat deze eerste sit downstaking is uitgedacht door eenJoodsch personeel. De Joden in het algemeen keuren deze actia natuuriyk evenzeer af als ieder andere verstandige bevolkingsgroep, maar het gebeurde zal den anti-semieten weer aanleiding geven om alles wat links is en extremistisch, Volksfront achtig en „vreemd”, te vereenzelvigen met- en op rekening te plaatsen van het Jodendom. Daarom zyn deze, zich ongetwyfeld voelende „flinke”, kerels, niet anders dan hopelooze stakkers, die op on doordachte wyze een massa booze geesten wekken. Booze Paaschdagen. Van jaar tot jaar valt vast te stellen, dat Kerstmis veel zachter is geworden, Het gemeentebestuur van WORKUM is voornemens op Vrydag 9 April a s., des voorm. 10 uur, in het gebouw van den Protestantenbond te Workum, publiek te verhuren: tezamen ongeveer groot 120 H.A., in 50 heele koescharren, 40 halve dito en 30 h««le schapenscharren, van 12 Met 1937 af. De voorwaarden, zfln ter secretarie verkrijgbaar. In het bijzonder wordt onder de aandacht gebracht, dat op den schardag van alle rundvee een „t.b.c.-vrije verklaring” en van de hokkelingen de betreffende schetsen moeten worden ingeleverd, zoomede een verklaring van den veearts, dat het dier „abortus-vrij” is. Workum, 30 Maart 1937. Het Gemeentebestuur voornoemd, W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. De Secretaris, v. D. GOOT komt er nu van, als je je na een droeve ervaring een heel jaar lang om geen vrou weiy k wezen bekommerd hebt! Het eerste mooie meisje, dat je dan tegen het iyf loopt, maakt je meteen het hoofd op hol Hy wilde zich verzetten tegen zyn weeke stemming, wilde het masker weer voordoen, maar het lukte hem niet. Verstolen monsterde hy zyn vis a vis, die juist haar glas Rynwjjn aan den mond bracht. Ze is heel apart, héél charmant, bekende hy zichzelf, en hief zyn ge vuld glas naar haar op. De nieuwsgierige Anton Giorgi had allerlei vragen op het harttot nog toe had de prins hem nog byna niet aan het woord laten komen. Nu er echter een kleine pauze in het ge sprek viel, haasttehy zich, zyn nieuws gierigheid te bevredigen. „Neemt u me niet kwaïyk, freule, mag ik ook vragen waarheen u ver der denkt te reizen?" „Naar Nice!" was het prompte ant woord. „Ik ken Nice nog niet," kwam ze zyn volgende vraag vóór, die ze dui- delflk van zyn gezicht kon aflezen. treft daar zeker familieleden?" vlschte Heribert voorzichtig. Ze schudde haar hoofdje. „Ik sta alleen op de wereld; myn ouders zyn dood en familieleden bezit ik niet." Ze sloeg haar wimpers neer en een lichte treurigheid leek als een wolk haar teere gezichtje teoverschaduwen. De twee mannen zwegen een oogen blik; toen vroeg Heribert: „Reist u veel, freule?" Ze had haar glimlachje weerge vonden. „Neer, ik heb tot nog toe nooit ge reisd. Myn vader was heel spaarzaam en dacht er niet aan, geld uit te ge ven voor plezierreizen. Maar ik zou graag een beetje van de wereld zienseering was geweest, als een 'vo’ort- er moet zoo ontzagiyk veel moois zyn voor wie met open oogen weet te genieten I" Er was een glinstering van ver langen en verwachting in haar sma ragdgroene kykers. Ze was betoove- rend mooi op dit oogenblik en haar belde metgezellen staarden haar in stomme bewondering aan. Marina Toldy vergat echter geen dan Paschen, dat dit jaar zelfs een lichteiyk „wit” karakter had op den grond, en „rood” op wang en neus. Toch ontkomt de mensch met Paschen niet aan den lentedrift en daarom wil hy er op uit! Deze trekdriftheeft dezen keer vele slachtoffers geëscht. By Kethel werden twee motorryders op een onbewaakten overweg gedood. Een jongetje te Zype stak zonder uit te kyken per flets den weg over, werd zwaar gewond en veroorzaakte nog andere ongelukken. Te Wester voort werd een 4-jarig kind door een auto overreden en ge dood. Te Vries werden by een autobotsing drie personen gewond. Te Apeldoorn werd een motorryder uit Zwolle ernstig gewond. By Weerselo werd een man door een auto overreden en gedood. Dit staatje pretendeert helaas niet, volledig te zyn De overweg-moordenaar Speciale aandacht vragen we voir het spoorwegongeluk teKethel, waar thans weer twee dooden vielen. De Spoorwegen zeggen altyd, dat de slachtoffers der overwegen de onge lukken aan zich zelf hebben te wy ten. Ze hadden moeten uitkykenDat gaat ongetwyfeld in vele gevallen op, maar in sommige gevallen nieten te Kethel zeker niet. Daar zyn de om standigheden voor de passanten be paald zeer ongunstig, hetgeen voldoen de bewezen wordt uit het feit, daar daar sedert de ophtfiug van de bewaking reeds vyftien dooden zyn gevallen. Dat is schrikbarend en ergerlflk. We zouden de ziel wel eens willen zien, op welke de verantwoordeiyk- heid van bet afsnijden dezer vyfden manscheolevens rust Het is een niet langer te dulden schandaal, dat we een half millioen werkloozen in ons land hebben, die met honderden millioen moeten wor den „gesteund”, terwyi er geen man en geen cent beschikbaar zou zfln Korte berichten. De prinses en de prins zy thans op hun terugreis naar het vaderlanc. Na de beoefening der Skit-• ort 1 verschillende landen, hebbi-n»jon - gehuwden een bezoek aai Rome-g'> bracht, vanwaar ze naar Mo- C-il vertrokken. Dit schynt de laatst? pleisterplaats op de terugreis tezijr Voor de Amsterdamsche Diamant industrie is de 40 urige werk week af gekondigd, mogeiyk geworden door een 10 procents loonsverhooglng in de Belgische diamantindustrie Mi verwacht van een en and - esn op heffing der werkloosheid in dit vak te Amsterdam. De afgeioopen week heeft zich ge kenmerkt door „rake” inbraken en vernietigende branden. Met grooten buit verdwenen de inbrekers, die in Amsterdam ’n goudsmidswinkel leeg roofden aan de voornaamste waarden. Te Den Haag werd in de villa van Jhr. Mr. Dr. Reuchlin voor f 1000 aan sieraden gestolen. Te Rotterdam plun derden b brekers voor f 53000 aan om passanten te redden van de., moordval in Kethel. Spaansche gasten. We zyn soms voor de levens va vreemden méér bezorgd dan voor dl van onze eigen menschen. Van een nobel karakter is ons asylrecht b.v. Deze week hebben we ’n tachti weerbare Spanjaarden naar ons lan gehaald, die vele maanden een gas vry onderdak vonden in onza logati te Madrid, waar ze bescherming va het leven zochten tegen de verve ging der Volksfronters. Ze zyn thans, hevig berooid, i Eindhoven ondergebracht, waar ze o kosten van de Nederlandsch^ public ke kas, het einde van den burger oorlog afwachten. We juichen dezs menschlievendheid van harte toe e behooren haar te ondersteunen naar vermogen. Maar mogen we r iet eei zelfde respect van de autoriteit* verlangen voor het leven der eigen landgenooten 2-4 10-12 10-12 10-12 10-12 De BURGEMEESTER van WOR KUM maakt bekend, dat hy, in af- wyking van zyn gewoonte, gedurende de maand April spreekuur zal houden op: Maandag Vrydag Dinsdag Vrydag Dinsdag Vrydag Maandag 26 Vrydag 30 Veranderingen zullen, indien moge- iyk, tydig worden bekend gemaakt. Voor byzondere spoedeischende ge vallen spreke men datum en uur af ter Secretarie. De Burgemeester voornoemd, W. M. OPPEDIJK van VEEN. Binnen enkele minuten stapten ze op. Daarginds aan de haven treffan ze de roodblonde dame weer en de prins groette, terwyi hy by zichzelf dacht: Een vluchtige kennismaking kan geen kwaad; voor een paar dagen is dat allergezelligst. Hy had zich een vol jaar lang om geen vrouw bekommerd nu was zyn belangstelling als by tooverslag weer gewekt. Marina Toldy had den groet met een vriendeiyk, gereserveerd lachje beantwoord en de prins dacht vluch tig, dat het toch een beetje vreemd was: dit mooie piepjonge gravinnetje zoo heel alleen op reis. In haar kringen voelde men immers nog heel weinig voor moderne gebruiken en werden de jonge meisjes nog byna even zorg vuldig behoed als dertig jaar geleden. Ja, vreemd.Nu, dan hoefde je ook niet zoo erg veel omslag te maken, als je kennis wilde aanknoopen Zonder te letten op de verwonderde blikken van zyn metgezel ging hy met een paar lange stappen op Marina toe. „Neemt u me niet kwaïyk, freule, als ik me niet vergis, is u evenals wy van plan, de havens te bezichtigen in dat geval zou ik u willen voorstellen, dat we zulks gezameniyk doen. We kunnen dan een motorboot huren en een mooie rondvaart maken.” Toen hy haar zoo vanzelfsprekend met „freule" aansprak, bloosde haar gezichtje licht. „Hoe kent u my vroeg ze nu, zonder voor het oogenblik in te gaan op zyn voorstel. Hy haalde licht de schouders op. „Men heeft zoo zyn relatieszei hy vaag. „Waarom zyn er anders hoteldirec teuren op de wereld maakte Giorgi plompweg een eind aan de geheim zinnigheid van den prins en daarna stelden beiden zich voor. „Heribert von Dettlngen-Weidin gen", zei de prins achteloos. En wel dra was men overeengekomen, een motorboot te haren. Doch Anton Gi orgi vergat tydens het levendig gesprek, dat zyn begeleider van zyn titel biykbaar geen gebruik wenschte te maken, en sprak hem herhaaldeiy k daarby aan. Hot woord „prins* maakte oen wondoriykra Indrak op Marina. Hot tl •A iklijkt vlag! tif Wik i 13 j, I FRISO i '1 a.8.

Friso nl | 1937 | | pagina 1