Een Bril Rouwbrieven worden spoedig geleverd Drakkarij „FRISO” - Workim Nieuws- en Advertentieblad HOFSTEDE voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz I s ïonnebranj Buikgordels, 0 LEGERDAG TE LEEUWARDEN hl ZATERDAG 10 JULI 1937. 63ste Jaargang No. 28 Officieel Gedeelte. COLLECTE Bedrijfsrekeningen INGEZONDEN =z uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Algemeen weekoverzicht Binnenland. Breukbanden Solide Beparatie-Inrichting fl zl zl AH** 4 <1 Alt 1 Ck CP A Elastieken Kousen, Verplegingsartikelen enz. enz. de I Dit blad verschynt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin, in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlyk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter algemeene Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis, dat door hen vergunning is verleend tot het houden van een collecte door het Oranjecomité alhier ten behoeve van het Konlnginnefeest 1937. Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze kennisgeving alleen dient tot informatie voor het publiek, zoo- dat daarin geen aanbeveling voor of Instemming met de collecte moet worden gelezen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. De Secretaris, v. d. GOOT. Buiten verantwoordelijkheid dtr Redactie AAAR IJ. w. P.S. By genoegzame deelname rjjdt een autobus. Voor deelname kan men zich tot Maandagavond 9 uur aanmelden by den heer W. Visser Rz Bagijnestraat. Vervoerkosten 1 gul den, te voldoen by aangifte. Toegangs prijs tot het terrein f0.30. der ten laste van de gemeente loo- pende leeningen voortgezet. Voor deze conversie komen nog in aan merking een drietal geldleeningen, die na aflossing in 1937 zullen bedra gen f 13 500, f 37.000 en f 58.000, waarvan de rente van beide eerstge noemde leeningen van 41/4 pet., de Gesteund door onze jarenlange ervaring garandeeren wjj PRIMA pasvorm en kwaliteit bedrijfsleven weer tot volle ontplooi ing komen, dan zal met energie moeten worden gewerkt om de vele belemmeringen en crisismaatregelen, welke voor normale tijden fnuikend zijn, uit den weg te ruimen. Onder wat „in de eerste plaats" moet veranderen, noemde deze spr. de contingenteeringspolitiek, omdat de handel zoo veel mogeiyk vrQ moet zijn de artikelen daar te koopen waar zij het voordeeligst te krijgen zijn en niet aan handen en voeten moet zjjn gebonden aan enkele leveranciers, die van hun monopolistische positie gebruik kunnen maken om de pilzen hoog te houden. Deze laatste conclusies zullen wel niet algemeen worden aanvaard, óók niet in middenstandskrlngen. De wereld jamboree Reeds begint de drukte zich te openbaren, welke de wereld jamboree, dit jaar te Vogelenzang te houden, in ons land belooft te brengen. Zoo’n jamboree is een internationale samen komst van padvinders, welke eensin de vijf jaren wordt gehouden. Dul zenden padvinders sparen ten'ge jaren achtereen voor dezen grooten trek naar een vreemd land. Reeds zfln de eerste gasten aangekomen n.l. een 23 tal verkenners uit Cure910 en Venuzuela. Men verwacht in Vogelen zang 23000 jongelui te kunnen ont vangen. Mét dezen zullen ongetwijfeld ook vele ouders naar ons land komen. De jamboree begint op 31 Juli a s en duurt tot 9 Augustus. Overal maakt men zich op, om de vreemdelingen zoo gastvrij mogelijk te ontvangen. Aldus kunnen we voor de toekomst ’t vreemdelingenverkeer bevorderen. Geeft voorrang aan het van rechts komend verkeer Nog veel misvatting. Een uiteenzetting van de geldende regelen Blijkens verschillende brieven en berichten, die de K.N A C. bereiken, s het nog niet algemeen bekend, dat flj de wijzigingen van het Motor- en ïljwielreglement, die opl November 1936 van kracht werden, behalve de plicht tot het geven van voorrang aan verkeer op voorrangswegen, welke slicht op de zijwegen door duidelijke jorden (de „omgekeerde" driehoek) wordt aangegeven, ook andere geval- en zjjn aangewezen waarin men voorrang moet verleenen, zoowel aan van links als van rechts komend verkeer. Daarvoor kan het aanbeveling ver dienen, schrijft de K.N.A.C. deze ge vallen nog eens naar voren te brengen. In de eerste plaats moet het verkeer op onverharde wegen by een kruising met verharde wegen aan alle verkeer op deze laatste weg voorrang ver leenen. Tengevolge van deze bepaling is het niet noodig, dat by een kruising met een voorrangsweg op de onver harde zijweg waarschuwingsborden worden geplaatst. Deze borden zullen dan ook niet worden aangebracht. In de tweede plaats moet het ver keer komende uit uitritten „niet zijnde wegen in den zin van het M. en R.- reglement* voorrang verleenen aan alle verkeer op de weg. Behalve uitritten van garages en fabrieksterreinen, particuliere uitrit ten voor villa's enz. enz. hooren hier toe in het algemeen ook de uitritten van de terzijde van de weg gelegen benzinestations. De regel „rechts gaat vóór“ is ove rigens een bron van misverstand en daardoor tevens van ongevallen. Nog maals w(jst de K N.A.C. er op, dat deze regel alléén geldt bjj de kruising van twee of meer verschillende we gen. Op een en dezelfde weg heeft iet doorgaande verkeer dus immer voorrang op het verkeer, dat linksaf slaat dan wel op het verkeer, dat terzijde van de weg heeft stilgestaan en zich weer in de verkeersstroom wil begeven. Ook bij oversteek-pun- ten voor wielrijders (bjj eenzijdig van de weg gelegen rijwielpaden) geldt de regel „rechts gaat voor1* niet. Immers behooren de rijwielpaden tot „de weg" en kan hier dus niet worden gesproken van de kruising of samenkomst van twee wegen. Voor de goede orde zij er echter tevens nog eens aan herinnerd, dat nochtans de bestuurders of geleiders van voertuigen, rijwielen, vee, enz., wien ingevolge de hierboven be sproken bepalingen de voorrang moet worden gelaten, niet zijn ont heven van de verplichting om een zoodanige voorzichtigheid in acht te nemen, dat de vrijheid en de veilig heid van het verkeer door hen niet worden belemmerd of in gevaar ge bracht. M. de R, Sedert het garnizoen te Leeuwarden is opgeheven, bemerkt men in ons gewest well ig me ar van het doen en laten van ons leger. Werden voor de mobilisatie jaren op Natiorale feestdagen geregeld parades gehou den in de hoofdstad van onze pro vincie, welke parades telkens weer vele honderden toeschouwers lokten, sedert de kazerne te Leeuwarden leeg staat, is aan dat telkens terug- keerende militaire schouwspel een einde gekomen. Zoo doende zien de Friezen nooit iets van de prestaties van het leger. En dat is jammer. Terecht zegt het spreekwoord: „On bekend maakt onbemind.” Om onze gewestgenooten in nauwer contact te brengen met het leger, bericht de directie dier Bank, dat haar rente voor vaste leeningen nog 4 pet. bfl parikoers bedraagt. N.V. Kingma’s Bank te Bolsward is bereid deze leening over te nemen tegen dezelfde voorwaarden als door de Nutsspaarbank z\jn bedongen. Het commissieloon bedraagt 1/4 pet Inge volge de bepalingen der leenlngsover- eenkomst is by versterkte aflossing voor December 1939 aan de Bank voor Nederl. Gem. een boete van 1 pet. verschuldigd. De N V. Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen te Amsterdam verklaarde haar rente te willen ver lagen tot 31/2 pet; jaariyksche aflos sing f 2000; vervroegde of meerdere aflossing binnen de eerste 5 jaar 1 pct. extra; belastingen, welke even tueel op de rente of aflossing worden geheven, zyn voor rekening van de SeDezeeD aanbiedingen komen B. en W. nog lang niet algemeen. Wil het alleszins aannemeiyk voor, waarom zy voorstellen ze te accepteeren. Mede door deze converteering zal de rente van alle ten laste der gemeente loopende geldleeningen teruggebracht zyn tot 33/4 pct. - van 4 leeningen met een totaalbedrag van f 117 000 tot 31/2 pet. behoudens van een in 1931 met de spaarbank te Leeuwar den aangegane leening, pro resto f 38.000, waarvan de rente nog 4 pet. bedraagt. Zonder hoofdeiyke stemming wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Punt 2. Verzoek van het Burgerlijk Armbestuur tot wijziging van de begroo- ting voor 1936. Na kennisneming van de verschil lende wyzigingen, worden deze zonder hoofdeiyke stemming goedgekeurd. Punt 3. Aanbieding van de rekeningen over 1936 van a. het gasbedrijf, b. het electriciteitsbedrijf, c. het Stadsburgerweeshuis, d. het Burgerlyk Armbestuur. De voorzitter wyst twee commissies aan, elk bestaanae uit drie leden, voor het uitbrengen van een rapport. De rekeningen van de lichtbedryven zullen worden gecontroleerd door een commissie bestaande uit de heeren S. Westendorp, P. Dykstra en H. Boersma, terwyi voor onderzoek van de beide andere rekeningen worden aangewezen de heeren D. Faber, P. Dykstra en A. Brandsma. Punt 4. Aanbieding en vaststelling van oninbare en verhaalbare posten Wegens het intiem karakter wordt, nadat de openbare vergadering ge sloten is, dit laatste punt der agenda als gebruikeiyk in besloten zitting behandeld, waarna de Raad z’n op wachting maakt voor het bezoek van den Commissaris der Koningin. Te ongeveer 11 uur vindt dan het aangekondlgde bezoek plaats. zal worden gebracht met de bevoegd heid om als na 10 jaar deze rente te laag mocht biyken, te verhoogen tot ten hoogste 4 pet. Ter converteering van de eerstge noemde obligatieleening, die B. en W. per 1 Augustus geheel zouden willen aflossen, is de Nutsspaarbank te Workum bereid met de gemeente een leening aan te gaan groot f13.500, -- - terwyi vervroegde, geheele of ver- schreven! sterkte aflossing, to allen tyde moge- iyk is. Ten aanzien van de met de Bank voor Nederlandsche Gemeenten aan- De Giro-dienst De Postchr que- en Girodienst „boek te" van de week een heuglijken dag by de boeking van de 3C0 000e reke ning op Maandag j.l. Uit dit feit biykt in welk een groote behoefte de giro voorziet het is nog geen vier jaar geleden dat de 200.000e rekeninghouder werd inge- Hoewel ons land behoort tot de landen, welke het laatst tot de instel ling van het postglroverkeer zyn overgegaan, heeft het met 1 rekening gegane geldleening, restant f 37 000, op elke 5 a 6 gezinnen, byna al zyn voorgangers, waaronder Dultschland, Zwitserland en Oostenryk, voorbijge streefd. Congresseerende Middenstand Zonal niet goed, dan toch „beter dan slecht" gaat het den laatsten tijd ook onzen middenstanders. Dat kwam tot uiting op het deze week te Zwolle gehouden 34e congres van den Kon. Ned. Midd. Bond. Als goede zaken mannen verklaarde men er zich na- tuuriyk nog wel niet voldaan, maar getemperd tevreden. De bondsvoor zitter, de heer Ed. G. Schü mann constateerde, dat de woorden van Dr. Coiyn, het vorige jaar aan het slot van het Delftsche congres gesproken, bewaarheid zyn, want de toestand is beter geworden, maar goed is het nog geenszins. De opleving heeft slechts in enkele takken van bedryf plaats gehad, doch De „Piet Hein” De werkzaamheden aan het Prin seiyk jacht, de „Plet Hein" zyn reeds zoo ver gevorderd, dat men zich thans reeds kan voorstellen, hoe het schip er na de voltooiing uit zal zien. Het dek is reeds over de geheele lengte gelegd, terwyi men ook de voor- en zywanden ziet staan. De stalen romp van het vaartuig is gereed en staat in- en uitwendig in de veif. In de vertrekken van het Prinseiyk paar zal niets van de reuk of het gestamp der machines te merken zyn. Reeds zyn de voorbereidingen ge troffen van de interieur-aankleeding. Talryke particulieren hebben voor het Prinseiyk jacht geschenken aange- laatste van 43/8 pet., allen op 3i/2pct. boden. r Hi kennis, dat de rekeningen van het gas- en electriciteitsbedryf over het jaar 1936 aan den raad zyn overge legd en vanaf heden voor een ieder op de Secretarie ter lezing liggen en aldaar in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrygbaar zyn. Workum, den 3 Juli 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. M. OPPEDIJK van VEEN. De Secretaris, v. d. GOOT. Ook het vertrouwde adres voor CS-rootzfiiicl 18 om de Friezen eens iets te laten zien van de verrichtingen van verschil lende legeronderdeelen heeft zich in onze provincie een Commissie ge vormd, die zich tot taak stelde een Legerdag te organiseeren. In de pogingen, die daartoe zyn aangewend, is het Comité geslaagd. Op 14 Juli wordt de legerdag te Leeuwarden gehouden. Woensdag a.s. zal Friesland het doel zyn voor een vreedzame veld tocht van diverse legeronderdeelen uit verschillende streken des lands. Een vierhonderdtal jongens van het 91e, van ouds het Friesche Regi ment Infanterie, komen uit Assen nl. twee compagnieën mitrailleurs, een sectie mortieren en twee secties zware mitrailleurs. Verder zullen aan de demonstraties deelnemen een compagnie Wielryders uit ’s Her- togenbosch, een escadron Huzaren uit Deventer, een sectie Gele Ryders uit Arnhem, een peleton pantser wagens uit ’s-Hertogenbosch, een battery van het regiment motorartille- rie uit Naarden. Het 9de Regiment en de Wielryders brengen hun muziekcorpsen mee. Door den Com mandant veldleger is bepaald, dat do deelnemende onderdeelen zooveel mogeiyk uit Friezen moet worden samengesteld. Oogetwyfeld zal dez» bepaling met enthousiasme door onze jongens zyn ontvangen. En nu iets over het programma van de LegerdagIn de voormiddag van de 14de Juli zullen alle onder deelen een marsch door da stad maken, terwyi dan tevens gedefileerd zal worden voor militaire, zoowel als voor burgeriyke autoriteiten. Na een rust van ruim V/2 uur be gint om 2 uur op de Wilhelminabaan de eigeniyke Legerdag. Deze wordt geopend met een parade, waarna één van de autoriteiten in een korte rede het doel van de demonstraties en de taak van het leger in ty d van oorlog zal uiteenzetten. Vervolgens worden een 1200 post duiven losgelaten. Daarna volgen gevechtsdemonstraties van de ver schillende onderdeelen, waarby een aanval wordt gedaan op een infanterle- stelling. ’s Avonds hopen de Leeuwarders de troepen eenlge gezellige uren te bereiden in de Prinsentuin, waar ook belangstellenden harteiyk wel kom zyn. Het een en ander zal heel wat be- dryvigheid geven. Men bedenke evenwel, dat een dergeiyke dag niet alleen wordt ge organiseerd voor de hoofdstad, maar dat het comité hoopt, dat geheel Friesland zyn belangstelling zal toonen. Ook Workum mag niet aehteibiy ven Wy wekken dan ook hen, die iets gevoelen voor een goede Landsverdediging op Woens dag a.s. een kykje te nemen in Leeuwarden. Verzuimt deze gelegen heid om in nauwer contact te komen met het leger nietl U, M. de R. dankend voor plaatsruimte. - De prys (der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangryk lager - Verslag van de spoedeischende ver gadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Zaterdag 3 Juli 1937, desvoormid- dags 10.15 uur. Voorzitter de heer Mr. W. M. Oppe- dyk van Veen, Burgemeester. Secretaris de heer D. van der Goot. Tegenwoordig alle leden. Op het vastgestelde uur opende de voorz. de vergadering en deed daar na mededeeling van een schryven van den Directeur van den Ryksdienst voor Arbeidsbemiddeling in de N.O. polder. In dit schryven wordt ter kennis gebracht, dat in zake de tewerkstel ling van arbeiders byzondere voor zieningen getroffen zyn. Bureaux van Arbeidsbemiddeling zijn gevestigd te Lemmer, Vollenhove, Kampen en Urk. De aannemers mogen (buiten hun personeel in vasten dienst) de in dienst te stellen arbeiders slechts be trekken door tusschenkomst van de aldaar gevestigde ryksagenten van Arbeidsbemiddeling, doch zyn overi gens vry in de keus, ook uit welke streek ze zullen worden betrokken, hetgeen echter practisch de arbeiders uit de naastbygelegen gemeenten de meeste kans geeft. Aanvragen van elders zullen ook door deze bureaux van Arbeidsbemiddeling behandeld worden. Degenen, die in aanmerking wenschen te komen om by den N.O. polder tewerk gesteld te worden, kunnen volstaan hiervan aan het or gaan van de Arbeidsbemiddeling in hun gemeente kennis te geven. Ern stig ontraden moet worden zich recht streeks tot de aannemers te wenden of zich in de naastbyzynde plaatsen te vestigen of er met woonwagens of woonschepen heen te trekken, daar hiervan absoluut geen succes te ver wachten is. De voorzitter voegt er thans nog aan toe, dat het voorbeeld van som mige gemeenten om reisgeld te ver strekken en/of verhuisbiljet af te geven, geen navolging verdient, en verzoekt dén raadsleden om het op goed geluk trekken naar de Zuider- zeegemeenten niet alleen niet te be vorderen, doch waar mogeiyk tegen te gaan. Punt 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot conversie van een drietal geldleeningen. B. en W. hebben hun pogingen om te komen tot verlaging van de rente 8 II n- ’1! Lo ir |i- F1U Tl W^^Door Zon Verbrande Huid, Doorzitten bij Wielrijden en Stukloopen van I Huid en Voeten, verzacht en geneest men met teSijFUROL H= I '81 r"1glj Dooien 30-60 en 90 ct. Tube 80 et. u-b£ j/f Bij Apoth. en Drogisten

Friso nl | 1937 | | pagina 1