Nieuws- en Advertentieblad LEERT PAARDENMARKT ESPERANTO Een Bril? Gemeente-Gasfabriek Cokes aan hols bezorgd HOFSTEDE voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. H en de gehele wereld ligt voor u open Grof Geklopt Parel Fijne Parel Donderdag 9 Sept, a.s., ’s av. 8 u. in ‘t Weeshuis, Workum 1 0.95 per H.L -1.00 -1.05 -0.90 Buikgordels, Het maken van een houten schutting om het speelterrein bij de Hervormde School, met eenige bijkomende werken. Bestek met één teekening verkrijg baar ter Secretarie a f0 25. Distributie levensmiddelen aan werkloozen en armlastigen. ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1937. 63ste Jaargang No. 36 Officieel Gedeelte. TE WORKÜM op Maandag 6 Sept. ’37 Plaatselijk Nieuws. WORKÜM De bekende Fsperanto-leraar Roland DUPUIS uit Rouaan (Frankrijk) geeft GRATIS PROEF LES, AANBESTEDING. Algemeen weekoverzicht Binnenland. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Breukbanden Solide Reparatie-Inrichting Elastieken Kousen, Verplegingsartikelen enz. enz. 1 H n H H En tot overmaat van ramp voor spelt De Bilt, dat het weer tegen woordig ook al op den langen afstand ontleedt, een vochtig najaar met on geveer 25 pet. meer neerslag dan normaal. Wèl moge het ons bekomen. Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Maandag 6 Sep tember a.s. onder timmerliedenpa troons in de gemeente aanbesteden: Workum, 2 September 1937. Burgemeester en Wethouders van Workum, HENDR. DE VRIES Wzn., L-B. De Secretaris, v. d GOOT. 15AAR 1 x_ II- Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiteriyk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Prijsverlagingen 1 We hebben den laatsten ty d zóó reel gelegenheid gehad om te mopperen over het duurder wordende leven, dat we ons nu eens extra willen ver heugen over enkele prijsverlagingen, welke de overheid heeft bevorderd. De eerste betreft het binnenlandsche briefport, dat met ingang van 1 Sep tember j.l. van 6 op 5 cent is gebracht, voor-oorlogsch tarief I Hulde aan tante Pos. Ook hulde voor de automaten, welke ze in de meeste plaatsen heeft laten aanbrengen en ons zoowel het wachten aan de loketten bespaart als de mogelijkheid verruimt van den aankoop van zegels. De minister van Economische Za ken heeft zich verdienstelijk gemaakt met een verlaging van de accijns op boter en margarine (oliën en vetten). Op boter bedraagt de verlaging 10 cent per K.G., op margarine 5 cent. Waarschijnlijk zullen deze verlagin gen in de detailprijzen tot uitdrukking komen. Het is een gelukkige omstandigheid dat het boterverbruik, dank zij den verbeterden economischen omstandig heden een stagenden tendenz vertoont. De handel In voetballers. Ook het artikel voetballers is willig gestemd op de markt. Er zyn noch tans enkele moeilijkheden, n.l. de amateur-bepallngen van den Kon. Ned. Voetbalbond. Een der le klasse clubs A.D.O. te Den Haag, is met de schorsing gedurende een jaar van zfln voorzitter gestraft voor het be talen van een half weekgeld gedu rende een jaar aan een werkend lid, dat.een betrekking aangeboden had gekregen in een andere stad, waar men goede voetballers eveneens „op prijs” wist te stellen. Onze nationale voetbalglorie Bep Bakhuys heeft zich zelf verkocht naar Reims waar men hem inmiddels met een zoet winstje wenschte te verhandelen aan Parijs. Nu het echter op leveren aankomt, wenscht Bep in Venlo te blfjven, waar zijn sigaren klanten hem niet willen missen. De K.N.V.B. heeft nu aan de „af faire” maar een einde gemaakt door Bep tot beroepsspeler te verklaren, waardoor hi) niet meer voor het Ned. elftal zal kunnen uitkomen. Dat had al veel eerder moeten gebeuren. Onze Nederlandsche repu tatie kan erger dingen verliezen dan een paar wedstrijden! De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Gesteund door onze jarenlange ervaring garandeeren w(j PRIMA pasvorm en kwaliteit F Zenderwee. Met onzo Nederlandsche zenders z|jn we niet gelukkig. Dan wordt ons een golflengte ontnomen, ’n an deren keer nestelt zich een buiten lander op onzen schoot in den aether en thans, nu we een verhuizing naar de 415 Meter op het oog hadden, is by het opstellen van den 80 Meter hoogen stalen antennemast te Jaars veld, het heele geval naar beneden gekomen en in brokken gegaan. Enfin, ook deze zaak zal tenslotte wel „reg kom“ Burgemeester en Wethouders van WORKUM maken bekend, onvermin derd het hieromtrent reeds eerder gepubliceerde, aan welke voorwaar den en bepalingen moet worden vol daan om voor verstrekking van goed- koope levensmiddelen in aanmerking te komen. Om voor eenig artikel (marga rine, vet, gehakt, tomatensoep of groente) in aanmerking te komen, dient men óf opgenomen te zyn in steun verlening of werkverschaffing, óf armlastig te zijn. Aan diegenen, die dus b.v. werk hebben in het vrfje bedrijf, kunnen de beschikbaar gestelde artikelen niet worden verstrekt en eindigt de ver strekking automatisch zoodra men werk krijgt of niet meer armlastig is. Diegenen, die trekken uit hun werk- loozenkas, komen slechts dan voor verstrekking in aanmerking, Indien hun kasuitkeering het bedrag, hetgeen zQ aan steun zouden genieten, met niet meer dan 0.50 per week over schrijdt. De artikelen zoowel als de groen- tekaarten moeten als regel door be trokkene persoonlek worden afge haald. Alleen ingeval van ontstentenis kunnen de artikelen en de kaarten in ontvangst worden genomen door de echtgenoote of een ander volwassen gezinslid. In geen geval kunnen de artikelen en de kaarten worden afgegeven aan medewerkloozen, buurlui etc. Indien men de artikelen of de groentekaarten ten onrechte betrekt, verkoopt of ten geschenke geett of in strijd haudelt met één of meer der bekendgemaakte voorschriften of be palingen, stelt men zich bloot aan algeheele uitsluiting van ieder artikel, dat door den Rjjksdienst der Levens middelendistributie wordt verstrekt. Workum, den 26 Augustus 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HENDR. DE VRIES Wzn., L.-B. De Secretaris, v. D. GOOT. de politieke partijen gaan onze ge voelens ontstemmen middels haar begrootingsdebatten in de Kamer, die ten doel schijnen te hebben om alle dingen bloot te leggen, waarover de goede vaderlanders zich dik en kwaad kunnen maken. Koninginnedag Met grooter opgewektheid dan ooit is dit jaar de Koninginnedag gevierd, er was inderdaad feest alomme. Tot de stemming droeg het fraaie weer by, maar óók en vooral de hoopvolle gedachte van het volk op een biyde toekomst van het Huis van Oranje, waarin H.M. de Koningin een plaats als grootmoeder zal krijgen. Deze ge dachte is in vele redevoeringen uit gesproken. Natuurlijk culmineerde het jaardag- feest in Apeldoorn, de koninklijke zo merresidentie. H. M. maakte daar ’s middags een rjjtoer door de gemeen te. De lintjesregen Daags vóór het feest werd de ge bruikelijke lijst van koninklijke on derscheidingen gepubliceerd. Nieuw was daarbij, dat meerderenamen van vooraanstaande sociaal democraten werden vermeld. Een tweede opvallend verschijnsel is, dat wel oud-kameraden van de S.D.A P. zijn onderscheiden, maar niet de nog zitting-hebbende leden. Dit is vermoedelijk geschied by wyze van overgang. Vroeger werden aan sociaal-demo- craten geen onderscheidingen ver leend, omdat deze daarop geen prys stelden. Dat hierin thans kentering is ge komen, Is zonder eenigen twijfel toe te juichen. Immers het mag wel als vaststaand worden beschouwd, dat er zekerheid bestond, dat de gedecoreerden de onderscheiding op passende wyze zouden weten te waardeeren. Zoo wordt een zeer belangrykdeel van ons volk geleldeiyk meer en meer in het nationale leven opgenomen. Daarover zal ieder oprecht Neder lander zich moeten verheugen. Overdracht „Piet Hein11 Het was niet alleen de Koninginne dag, welke ons op het einde van Augustus „in het teeken van** Oranje stelde. Ook Zaterdags te voren is er braaf feest gevierd, in het byzonder door de Nederlandsche watersport- beoefenaren. Dien dag werd n.l. de „Piet Hein** aan het prlnseiyk paar overgedragen. Dat heeft aanleiding gegeven tot veel vrooiyk vertier op het water van het Buiten-IJ. Dat de prinses en de prins het geschenk van het Nederlandsche volk waardeeren, bleek den anderen dag reeds. Een belangryk deel van den Zondag heeft het prinsenpaar met hun jacht op de voormalige Zuiderzee doorgebracht. Prinses Armgard Na een verbiyf van eenige dagen als gast van de Koningin is Prinses Armgard, de moeder van Prins Bern- hard, naar Duitschland teruggekeerd. Zy werd vergezeld door Prins Asch- win, die evenwel naderhand weer naar Nederland terugkeerde, teneinde op paleis Soestdyk nog eenige dagen te vertoeven en om tevens by de aanbieding van het prinseiyk jacht aanwezig te kunnen zyn. De politiek Eéu ding omfloerst altyd even de vreugde over Koninginnedag het besef D.l. dat we met deze viering zoo'n duidelijke aanwijzing krijgen, dat de zomer ten einde loopt en de herfst met al zyn narigheden, regen en wind, en de politiek, voor de deur staat. Straks rolt het bruine monster weer over de voetbalvelden en doen we ,i griep en verkoudheid op by ons enthousiasme langs de krytiynen. En Ook het vertrouwde adres voor Grootznndl8 Tlelkerscursus WORKUM, 27 Aug. Hedennamiddag werd op de boerdery van den heer S. IJ. Haagsma de eindles gehouden van de melkerscursus, uitgeschreven door de afd. Workum van de Friesche My. van Landbouw. De lessen in de praktyk waren ge geven door den heer R. H. Jonkman, terwyi de theorie was bygebracht door den heer R. Bouma, directeur der ccöp. zuivelfabriek. Als beoordeelingscommissie waren aanwezig de heeren O. B. v. d. Burg en v. d. Meer van Tietjerk en Ir. Middelveldt van Le» u warden. Het be stuur der aid. was door 4 leden verte genwoordigd. De heer A. Gaastra, vz. kon aan 4 leerlingen het diploma uit reiken n.l. Mej. D. HQlkema, Heiden schap met 180 p, IJ. v. d. Kooy ld. 174 p., mej G. v. d. Lageweg, thans te Tjerkwerd 166 p. en D. Haagsma Werkum 165 p. Een cursist moest wegens letsel aan de hand van mededinging afzien. KONINGINNEFEEST. 31 Augustus, de dag die in Nederland feesteiyk herdacht wordt en ook in de plaats onzer Inwoning telken jare met het bekende gezellige kinderfeest en attracties gevierd wordt, ter eere van de verjaardag van H. M. de Koningin. *s Morgens voor half negen was „Crescendo” present en blies vanaf de muziektent verschillende koraal- melodhën. In de Ned. Herv. kerk werd daarna een wydingssamenkomst gehouden onder leiding vandenWel- Eerw. Heer Ds. C. G. H. Blok. Na tienen begon het marktplein zich te vullen met de kinderen van alle scholen, die natuurlijk door den heer B. IJ. Wielinga gedirigeerd, eenige vaderlandsche liederen zongen, „crescendo" zyn medewerking ver- nl.het „Wilhelmus”, „Wien Neer- leende. Da le prys werd gewonnen landsch Bloed” en „’t Is plicht dat door Afke Adema, 2e Klara Huitema, iedere jongen** waar by natuuriyk het 3 e Rynotje Kamstra, 4e EkeIJntema. „een—twee** gelukkig niet vergeten werd, want zonder dat zou 't immers al niet volledig meer zyn. De voorzitter van het Oranje Co mité, de heer IJ. Wielinga bracht op het bordes de felicitaties over van de burgery aan het hoofd der gemeente. De EdelAchtb. Heer Burgemeester Oppedyk van Veen dankte hiervoor en sprak de wensch uit dat allen dezen dag eensgezind mochten vieren en genieten van al hetgeen, wat door het Oranje Comité zou worden voor gezet. Met een „leve de Koningin I' en v j daarna een „leve de Burgemeester volgens Csen-metnode juichte de jeugd van harte mee! Nu ging de lange stoet schoolkin deren, versierd met oranjesjerpen en strikken, zwaaiend met vlaggetjes en enkele met min of meer kunstige eigengewrochte bogen of andere extra-versieringen, in optocht door de met vlaggen feestelyk getooide stad om vervolgens ce verschillende scholen weer op te zoeken, waar de tractaties werden uitgereikt. Veeltyd was hiervoor echter niet overgeble ven, want ’t liep inmiddels al tegen twaalven. ’s Middags half drie begonnen de kinderspelen, die de laatste jaren op het gem.-sportterrein maar nu weer evenals vroeger langs de Wymerts werden gehouden, wat voor verschil lende spelletjes minder geschikt was, maar over ’t geheel toch een feeste- lyker stemming in ons stedeke brengt. In de verschillende wedstryden voer jongens en meisjes wonnen de vlug- sten en gelukkigsten aardige piesjes, De uitslagen waren als volgt: la Jongens. Vlagje-steken. le prys Corrie IJntema, 2e Eddie Bouma, 3s Houke Grasman, 4e Siemon Siemonsma, 5e Andries de Jong, 6a Gerrit de Boer. 2a. Jongens. Blokloopen. le prys Jan Kroyenga, 2e Piet van der Pal, 3e Jaap van der Goot, 4e George Veldman, 5e Sjoerd Brouwer, 6e Sjoerd Bakker. 3a Jongens. Zakloopen. le prijs Huite Roskam, 2e Siebe Bokma, 3e Wopy y Wiersma, 4a Theo Genee. 5e Dlkky Faber. 4i. Jongens. Kringwedstrljd. le prys Jan IJntema, 2e Tjerk Romkema, 3 a Siebren Bokma, 4a Sjoerd Miedema. 5a. Jongens. Wedloop met hinder nissen. le prys Wouter Flapper, 2a Corrie Hofman, 3e Siebe Wiersma, 4e IJpe Schippers. 6a. Jongere. Blokloopen. le prys Tinus Nyenhuis, 2e Gerrit Bootsma, 3 a Evert IJntema. 1b. Meisjes. Vlagjesteken. le prys Foekje Keuning, 2e Wiepie Haagsma, 3e Jannie de Haan, 4e Minke Kuipers, 5e Ali Heeringa, 6e Saakje Bollema, 7e Alle Flapper, 8e Eelkje Kramer. 2b. Meisjes. Blokstapelen. le pr(js Hlnke van Meekeren, 2e Plonia Westendorp, 3e Esther IJlstra, 4e El!y de Boer, 5e Coba Bouma, 6e Anna Flapper, 7e Myntje Romkema, 8e Anna Boekema. 3b. Meisjes. Balgoolen. le prys Oetsche Pruiksma, 2e Annie Meyer, 3e Boukje Muller, 4s Jantje de Haas, 5e Jannie Steenstra, 6e Pietje Boorsma, 7e Johanna Wouda. 4b. Meisjes. Bal op lepel en dan loopen. le prys Jantje Haytema, 2e Jeltje Cnossen, 3e Lolkje Wagenaar, 4e Alle de Jong, 5e Gretha Flapper. 5b. Meisjes. Kringwedloop. le prys Oetie Pruiksma, 2e Cecilia Brouwer, 3e Hendrikje de Jong, 4e Rika de Boer, 5a Ali Folkertsma, 6e Mia Veltman. 6b. Meisjes. Wedloop met hinder nissen. le prys Anneke Adema, 2e Grietje Siemonsma, 3e Jeltje Visser, 4e Jur- rentje van Meekeren, 5e Lize Bokma. 7a. Jongens en Meisjes. Ringfletsên. le prys Siebe Bokma, 2s Thijs Jaarsma, 3e Marten de Jong, 4e Si mon Algera. Rtngfletsen ULO. le prys Griet Bouma, 2e D. van der Meer, 3e Berend de Boer, 4e Chris Hilverda, 5e Jelle de Jong. Voor jongedames werd op de markt een Stoelendans gehouden, waai by Crescendo** zyn medewerking door Afke Adema, 2e KlaraHuitema, s F

Friso nl | 1937 | | pagina 1