Nieuws- en Advertentieblad “1 voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Rouwbrieven worden spoedig geleverd Drukkerij „FRISO” - Workum I Het T.B.C. bloempje voor ons Groene Kruis. H ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1937. No. 38 63ste Jaargang Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 - INGEZONDEN. COLLECTE Algemeen weekoverzicht Binnenland. II. f 22 397 - 25.300 J vraagt prijsopgaaf en proef- druk bij den drukker van dit Blad T. GAASTRA Bz. - WORKUM - 23 680 - 23 979 - 24.181 - 24.200 - 24.300 - 24 300 - 24 450 - 24 500 - 24 829 - 24 840 - 24 888 24.900 - 25 000 Buiten verantwoordelijkheid der Redactie ALLE DRUKWERKEN worden spoedig en netjes uitgevoerd door DRUKKERIJ „FRISO” Tel. 45 Workum i-- Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin, in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlyk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten - 22.500 - 23 370 Fa. Gebr. Draaisma te Piaam - 23 390 - 23 459 De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter algemeene kennis, dat door ben vergunning is verleend aan het Bestuur der Afd. Workum van het Groene Kruis tot het houden van een speldjes-collecte op 22 September a.s. Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze kennisgeving alleen dient tot informatie voor het publiek, zoo- dat daarin geen aanbeveling voor of Instemming met de collecte moet worden gelezen Workum, 16 September 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. M. OPPEDIJK van VEEN. De Secretaris, v. d. GOOT. Kabinet Colyn compleet. De Min. President heeft zijn kabi net blijkbaar in z{jn volledige samen stelling aan de Kamers willen pre- senteeren, vóór deze haar wetgeven der! arbeid in de nieuwe vierjaarsche zittingsperiode aanvangen. Immers, de zetel van „buitenlandsche zaken* was nog steeds open. Het zou onge twijfeld niet moeilijk zfln geweest om voor dit departement een functionaris te vinden, ware het niet, dat de heer Colfln begeerig bleef om aan zijn ministerie althans den schijn van een „breedere basis* te geven, welke h(j den besten grondslagvoorde huidige regeeringspolitiek acht. Maar de uitgesproken politiek-vrQzinnigen wil den dezen schijn nietjhelpen vestigen, omdat hij niet méér kon zijn dan schijn. Thans echter heeft na veel aan drang mr. J. A. N. Patjjn, oud-burge- meester van Den Haag en thans Nederlandsch gezant te Brussel, zich voor het beheer van de portefeuille van Buit. Zaken beschikbaar gesteld. Hij is by geen politieke partij aange sloten, maar wel van een politiek-li- berale opvatting. De benoeming gaat in per 1 October a.s. De Staten Generaal Prinsjesdag staat voor de deur, d.i. de dag der opening van de zitting der Staten-Generaal. Van jaar tot jaar trekt dit plechtige gebeuren steeds méér duizenden naar de Hofstad om er H. M. de Koningin in Haar gouden koets en omgeven van Haar gevolg in alle koninklijke statie naar het Binnenhof te zien rijden. Dit jaar heeft deze plechtigheid op Dinsdag a.s. plaats. De belangstelling is bijzonder groot dezen keer, nu men algemeen zoo benieuwd is naar de Troonrede, welke het program van de nieuwe regeering zal aanduiden. We zeggen „aanduiden*de concrete plannen van het kabinet zjjn de laatste jaren meer vervat in de mil- lioenennota, welke den avond na de opening der nieuwe zitting van de Staten Generaal wordt gepubliceerd. De huidige zitting der Staten Ge neraal wordt morgen-, Zaterdagmid dag, op plechtige wijze gesloten. Financieele surprises? Nu de economische omstandigheden weer wat gunstiger zijn, rekent men niet meer op de aankondiging van nieuwe belastingen, maar hopen in tegendeel velen, dat de strak aan ge haalde fiscale en andere financieele koorden wat zullen worden ontspan nen. En voor die verwachting is reden, nu de rQksmiddelen ruimer vloeien. De Indische pensioenen Reeds is meegedeeld, dat „kan worden aangenomen”, dat van een voortzetting der korting op de In dische pensioenen na 1 Januari 1938 niets zal komen. Dat beteekent dus reeds het einde van ééa zeer onaan- genamen en door velen als onrecht vaardig gevoelden crisismaatregel. Verhooging m^nwerkersloonen Het staat ook reeds vast maar dit onderwerp valt bulten het kader der rjjksbegrooting dat de mjjn- werkersloonen binnenkort zullen wor den verhoogd. Deze z{jn in de crisis jaren wel tot het alleruiterste gekne pen. Het ging toen heel slecht met dit bedrgf, maar daarin is door be schermende maatregelen een groote kentering gekomen. Reeds staat het vast, dat de eerste verhooging min stens 5 pet. zal bedragen, de mQnwerkersbonden ijveren op het oogenblik echter nog voor een ver hooging van minstens 10 pet. Zy wen schen ook een verbetering in de pensioenregeling en meerdere zorg voor de jeugdige werkloozen. Algemeene vakbeweglngseischen Nu we weer een veer van den mond kunnen blazen, heeft de moderne vakbewegirg in een adres aan de regeering een aantal wenschen ken baar gemaakt en elschen gesteld, welke niet voor de poes zfjnEn al het gevraagde wordt nog wel „urgent* geheeten. Onder deze urgente maat regelen worden gerekendherziening van de bedrfjfsradenwet, wijziging van de vestigingswetten, reorganisatie van den Economischen Raad, stichting van een conjunctuur-bureau, onder gemeenschapsbeheer brengen an de Nederlandsche Bank, controle op de credietverleening der particuliere banken, een politiek van openbare werken, belasting en financiën, die gericht is op tempering van de con- junctuursschommelingen. Daar heeft dr. Colfln voorloopig wel vier jaar werk aan. Natuurlek is er b(j de Ingetreden opgaande conjunctuur wel een eco nomische ordening noodig om den opgang in goede banen te leider. Vandaar dan ook, dat by Kon. Besluit is bepaald, dat de wet van 25 Mei 1937 op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van bepalin gen van collectieve arbeidsovereen komsten op 1 October a s. in werking zal treden. De dalende werkloosheid. Uit de jongste maandcijfers der werkloosheid valt af te leiden, dat de dalingstendenz zich voortzet, maar geleidelijk geringer wordt, zoodatwe het punt'schijnen te benaderen, dat in evenwicht is met de gewijzigde en verbeterde omstandigheden. In de laatste verslagweek van de maand Augustus was het percentage werk loozen van het totaal der tegen werk loosheid verzekerden 22.4, tegen 22 6 in de week daarvóór. Het werkloosheidspercentage voor hen, die de geheele week werkloos waren, was in de tweede verslagweek van de maand Augustus in de laatste jaren als volgt193424.1193527 7 1936 28.81937: 22 4. Mond- en klauwzeer De boeren worden bij alle crisis plagen met een nieuwe plaag bezocht, welker gevolgen nog niet te overzien zijn. Zooals in verschillende andere landen is thans ook ten onzent het gevreesde mond- en klauwzeer weer uitgebroken onder het rundvee. Zoo’n epidemie kan ontzaglijke schade be rokkenen aan het veehoudersbedrijf. Een troost, voor de toekomst althans is, dat de wetenschap de verwekker der ziekte eindelijk op het spoor schijnt te zijn. Deze is geen bacterie, zooals men vele jaren heeft gedacht, maar blijkens de onderzoekingen van Dr. Frenkel te Rotterdam, „enzym”, dit is een organische stof van zeer inge wikkelde samenstelling, die allerlei eigenaardige en nog niet ten volle verklaarde eigenschappen vertoont. Dit enzym nu tracht men op te sporen om er de eigenschappen van te be palen en vervolgens een soort tegen gif te verwekken langs biologischen weg. Enkele veetentoonstellingen zjjn in verband met het uitbreken der ziekte afgelast. Koloniale Landbouwtentoonst. De Koloniale LandbouwtentoonsteT ling te Deventer is van een schitte renden opzet gebleken en trok zeer vele bezoekers. Een dezer dagen heeft H.M. de Koningin er een bezoek ge bracht. De Koningin werd er door den burgemeester van Deventer ont vangen en rondgeleid door Prof. Le Cotqulno de Bussy. H.M. was vol lof over de expositie. Andere gebeurtenissen in het kort willende memoreeren, herinneren we aan de berichten omtrent het gunstig verloop der ziekte van minister Van Boeyen na diens operatie. Het katholieke dagblad „De Maas bode” is, voorloopig voor een half jaar, op bevel van Himmler, den chef der Gestapo, na overleg met den min. van binnenlandsche zaken in Duttsch- land verboden. Onze mobilisatie-generaal, oud-op- perbevelhebber gen. Snijders, hoopt op 29 Sept. a.s. zQn 85an verjaardag te herdenken. WORKUM, 13 Sept. De voor Zaterdag j.l. aangekondigde onder linge zeilwedstrijd moest wegens het ruwe weer uitgesteld worden, daar verscheidene schepen zich zelfs niet waagden op het gedeelte, waarin de zeilroute gelegen was. De sluitings- wedstrfld is nu vastgesteld op Zater dag 25 Sept. 14 Sept. Hedenavond gaf onze muztekvereen. „Crescendo” haar laatste marktuitvoerlng, die by goed weer vrjjwat publiek op de been bracht, al was de belangstelling, als gevolg van de koeler wordende avonden, zeker minder groot dan vorige keeren. Volgende week op Keuringsdag zal de muziektent nog eenmaal dienst doen en dan wenschen we „Crescendo” met een gevoel van dankbaarheid voor het dit seizoen genotene, een hartelijk „tot weder- hooren” in het volgend jaar. Verbouwing Coöp. Zuivelfabriek 15 Sept. Uitslag van de aanbe steding van het verbouwen van de Ccöo. Zuivelfabriek „De Goede Ver wachting” alhier, onder architectuur van de heeren Nleuwland en v. d. Vegte, Schrans bij Leeuwarden. S. Boringa te Leeuwarden Firma S. S. de Boer en Zn. te Drachten - 22 455 C. v. d. Meer te Warga O. de Vries te Kortezwaag r_. z.__: M. Boetes te Leeuwarden Stelwagen en v. Gorkum te Leeuwarden - 23 500 De Jong en Stegewans te Leeuwarden - 23 528 Firma P. Westerbaan en Zn. te Leeuwarden - 23 580 Terpstra en Hoekstra te Leeuwarden - 23 680 R. de Jong te Grouw D. de Jager te Workum A. Ram te TQnje W. Aalsma te Dokkum H. Huisman te Tflnje De onverzorgde ouden van dagen. Hoe komt het, vragen velen zich af, dat in een tijd als deze, waar toch alles op losse schroeven staat, nieuwe leuzen ouden vervangen, de leus van het staatspensioen, d.w.z. een betere en meer afdoende verzorging van den ouderdom, zich niet alleen handhaaft, maar met onverzwakte kracht zich op den voorgrond blijft dringen Er is ongetwijfeld antwoord te geven op deze vraag. Daar is wel in de eerste plaats het groeiend besef van de zedelflke en moreele noodzaak van afdoende maat regelen voor onze ouden van dagen. Mr. J. Domela Nieuwenhuis schreef in het Christelijk Historisch verkie- zingsnummer-1937 over de overeen komst tusschen Denemarken en ons land o.a. „De bevolking is er (in Dene marken) beter ontwikkeld, dank z{j Gruntvig, een orthodox Lutersche Bisschop, die 100 jaren geleden zich ten doel stelde de bevolking BE SCHAVING en niet alleen KENNIS bjj te brengen, iets waaraan in Ne derland nog b(jna geen aandacht wordt geschonken.* W{j laten deze uitspraak voor re kening van den schrijver, maar wij zen in dit verband op het merkwaar dige feit, dat Denemarken reeds tien tallen jaren geleden het staatspensioen heeft ingevoerd en zelfs van plan is om binnenkort den pensioengerech tigden leeftijd van 65 jaar te verlagen tot 60 jaan En nu is er inderdaad een heel oud gezegde, dat het beschavingspeil eener samenleving kan worden afge meten naar de mate waarin en de wfjze waarop de ouden van dagen worden verzorgd. Zoodat het Inderdaad wel waar kan zfjn wat de heer Domela Nieuwen huis hierboven schreef, want Neder land kent wel een ouderdomsverzor ging, maar zoo onvoldoende, zoo on toereikend en zoo vol practlsche mis lukking, dat de vraag door ons zou kunnen worden gesteld: Zou het aan die meerdere beschaving van Dene marken ook te danken zjjn dat dit land reeds jaren lang afdoende zorg ▼oor z<jn ouden van dagen heeft, of Mfjnheer de Redacteur! Namens het Hoofdbestuur van de Bond voor Staatspenslonnering ver zoek ik U beleefd wel enige plaats ruimte te willen verlenen aan bjjgaand art. We meenen met gerustheid dit verzoek te mogen doen, teneinde de aandacht te vestigen op de nood der plm. 60.000 onverzorgde ouden van dagen, terwijl in algemene zin, alle partijen er voor zijn dat eindelijk eens Ingagrepen worde in de toestand van deze ouden van dagen. U by voorbaat beleefd dankend Hoogachtend, THIJSSENS, Secr. Pers en Prop. Commissie Bond voor Staatspenslonnering. Groningen, 1 Sept. 1937. S. van Rys te Dokkum Gebr. v. d. Zee te Sneek J. J. Baron te Drachten C. van Leer te Lippenhuizen - 24 500 Firma Gebr. Geveke te Leeuwarden - 24 530 K. Kingma te Beers - 24 750 Zwarts en v. d. Meer te Zwaagwesteinde - 24 800 J. v. d. Velde te Balk R. Feenstra te Bolsward R. G. Visser te Workum P. Schram te Berllkum K. Pranger te Oestrum v. d. Wal en Veenstra te Surhuisterveen - 25 300 Th. de Vries te Koudum A. en J. van D{jk te Ureterp—Vallaat - 25.300 E. v. d. Werff te Dokkum - 25.600 S F. Haarsma te Bakhuizen - 25 620 Fa. Gbr. Willekes te Harlingen - 26.750 J. van Asma te Heeg - 25 988 Sev. Haarsma te Bakhuizen - 26 400 G. Anema en H. Wester huis te Harlingen - 27 000 Jac. Lamminga te idem - 27 320 T. Bjjlsma te idem - 28 585 Begroeting f 23.240. Gegund aan den laagsten inschrijver. Optreden DjiguitenRuiterkozakkcn 15 Sept. Hedenavond had ondanks de harde wind (zooals reeds gemeld) het optreden van de beroemde Dji- guiten Kozakken plaats. Dat deze kranige ruiters niet ten onrechte be roemd worden genoemd, hebben zeer veel bezoekers uit onze plaats en omgeving met eigen oogen gezien. Het begon direct al met een zware toer en de nummers die elkaar snel opvolgden, vormden tot het einde een climax Een algemeene bewondering werd gewekt door het in vliegende galop oprapen van zakdoeken, maar ze hadden riet minder succes met de pyramid», gevormd door 4 paarden en 4 ruiters waarop 2 man, die op hun schouders de bovenman torsten, en zoo met een flinke vaart over het veld r«den. Het hoofdnummer, de sprong door het vuur, was hier verboden, doch door de luidspreker werd bekend ge maakt dat dit no. in Balk, waar zij de 22e dezer hopen op te treden, wel uitgevoerd zal worden. Op Keuringsdag, wanneer alle Wor- kumers hun beste plunje aantrekken en met een „Geurig zin* genieten van alles wat die dag als gewoonlQk aan biedt, komt het Bestuur van het „Groene Kruis* telken jare met het vriendelijk verzoek om het T.B.C. bloempje te kopen, waarvan de op brengst uitsluitend voor de Worku- mer T.B.C. lijders wordt besteed. Onze T.B.C. kas is als steede uit geput en daarom is elk dubbeltje en elk kwartje ons heel welkom. Tegenwoordig wordt er wel wat veel met „bloempjes* gewerkt, zodat het bjjna een plaag wordt en de mensen er haast geen notitie meer van nemen. Dit bloempje, het T.B.C. bloempje, moogt U echter niet wei geren, 't is immers voor onze eigen zieke plaatsgenoten, wie wf) zo graag willen helpen en dikwijls met een kleinigheid moeten afschepen. Wanneer gij dit stukje leest, neemt U dan voor ’n bloempje te kopen en niet af te wflzen. 't Is maar ééns in ’t jaar Keurings dag en dan worden vele bekroningen door de Jury uitgereikt. Bekroontgi U zelf ook eens door een kleine gift te schenken ten bate der lijdende stadgenoten.... en laat U in edel moedigheid niet overtreffen. Het Bestuur. is het gevolg van onze mindere be schaving dat Nederland nog niet het afdoende en rechtvaardige middel van de ouderdomsverzorging, het staatspensioen, heeft? Intusschen kan worden geconsta teerd, dat er nood is in tal van ge zinnen van duizendon oude werkers, maar niet minder in de gezinnen van de duizenden kleine werkers in het z.g. vr{je bedrijf, die ondanks harden arbeid, in omstandigheden verkeeren, die ons begrip ver te boven gaat. Er is geen groep in onze samenle ving die in zulk een sterke mate ge bukt gaat onder de nood der tijden als de groote groep van kleine zelf standigen in stad en platteland. Het kleine boertje, de pachter, de tuinder, het schoenmakertje en de hardwerkende kleermaker en last not least, onze oude moeders, de groep die niet kon plakken en zich verze keren vanwege de financieele kosten die er aan waren verbondenZy zullen straks, en ze zQn er nu reeds tot een getal dat in de vele tiendui zenden loopt, onverzorgd zQn, uitge sloten van iedere sociale ouderdoms- maatregel. Op zich zelf is het reeds een ellen dig verschijnsel arm te z(jn wanneer men ondanks harden arbeid maar steeds in kommervolle omstandighe den leeft. Maar erger, duizend maal erger is het, wanneer de haren grijzen, de spieren verslappen. Omdat daa de gedachte aan het oud worden, het niet meer kunnen werken en het arm bestuur, synoniemen worden, een spookbeeld gelijk I Het zyn deze en andere omstandig heden die den eisch van het staats pensioen op den voorgrond doen blij ven en daarom zeggen wD, omdat we practlsch en met beide voeten op den beganen grond willen bljjven, NIET: wQ schaffen de gedeeltelik mislukte verzekering af en voeren staatspen sioen onmiddellijk in. Dat onmogelijke wenscht niemand onzer. Er zyn ook andere zijden aan het sociale verze keringssysteem welke we niet zouden willen en kunnen missen, maar wel is de urgentie groot om thans, aan de vooravond van het opmaken der troonrede, te gewagen van het ver langen om tegemoet te komen aan den nood der tienduizenden uitge slotenen. Een nood die néér dan urgent is en die geen uitstel meer kan velen. Gr. Th. i

Friso nl | 1937 | | pagina 1