Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 Inschrijving voor en Vrijstelling van den Dienstplicht EINDIGING ZOMERTIJD ZATERDAG 2 OCTOBER 1937. 63ste Jaargang No. 40 Officieel Gedeelte. Pla&tselijk Nieuws. Aanvraagformulieren B-Steun Spaarregeling voor werkloozen Algemeen weekoverzicht F" 1 kol en Sont II. Laatstgenoemde weet I - Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. In te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlQk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten II - De prijs der Advertentlën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Binnenland. In de nachtschuit Zondag a.s. kruipen we dus met z’n allen weer in de nachtschuit. Dat wil zeggen: we geven den zomer een weemoedig handje, zetten de klok een uur terug, slapen ’s morgens een uur langer uit en kruipen 's avonds een uur vroeger onder de wol. Met de griep- en andere bacilletjes, waar van de vochtige najaarslucht zwaar bezwangerd is. De lamp gaat weer vroeg aan en gezellig knappert het vuur in den haard. We lezen de krant van voren naar achter en van achter naar voren, genieten van de speculaas annonces en kragen zin in heete chocolademelk. Zóó gaan we de wintersche feest dagen tegemoet. En als dezer klanken zijn verstaan, zien we verlangend uit naar het voorjaar, kankerend tot het einde van Mei over den wind, die maar in den verkeerden hoek blijft van economische ordening. Steun kleine boeren. De nadere bepalingen zijn afge komen inzake den steun aan kleine boeren. Als alle steunbepalingen zfln ook deze en dat kan niet anders zeer streng. De steun kan reeds op 1 November a.s. ingaan. We kun nen hier natuurlijk niet alle gestelde bepalingen memoreeren. De steun gaat uit van de stelling, dat de ver diensten van den kleinen boer tot, ten hoogste, 9 gld. per week voor een gezin van 2 personen dienen te worden opgevoerd. Voor ieder inwonend gezinslid bo ven 2 mag 15 ct. per week bijslag worden verstrekt. Van het totaal wordt afgetrokken a. Tweederde gedeelte van de ne veninkomsten van den grondgebrui ker, zoomede tweederde gedeelte van de inkomsten van diens inwo nende gezinsleden. b. De geheele berekende netto-op- brengst van het bedrijfje alsmede alle inkomsten niet uit arbeid ver kregen zoowel van den grondge bruiker zelf als van zjjn inwonende gezinsleden. IÉ r 1 palingen tot instelling, afschaffing, verhooging of verlaging van invoer recht op korten termijn. Deze wflzl gingen hebben in hoofdzaak ten doel de mogelijkheid te openen van een i uimere aanwending van de aan de Kroon verleende bevoegdheid tot het nemen van maatregelen op tariefge- )ied tot steun aan Nederlandsche bedrijven. Blijkbaar heeft de regeering de nieuwe volmachten noodig voor de De Burgemeester der Gemeente Workum herinnert aan de verplich ting tot het doen van aangifte ter in schrijving van den dienstplicht, lich ting 1939. Voor de inschrijving zal in het bijzonder zitting gehouden worden op 13 October a.s. in het lokaal A.Z. des voormiddags tusschen half tien en twaalf uur. Voor de lichting 1939 wordt voor den dienstplicht ingeschreven hij, die in een der gevallen, omschreven in art. 6, eerste lid, der Dienstplichtwet, verkeert op 1 October 1937. Voor de lichting 1939 geschiedt de aangifte ter inschrijving, bedoeld in artikel 8, vierde lid, der Dienstplicht wet a. voor de ingevolge art. 6 dier wet In te schrijven personen in Oc tober 1937. b. voor de ingevolge art. 7 dier wet in te schrijven personen binnen dertig dagen na den dag waarop het in dat artikel be paalde op hen van toepassing is geworden. Voorts wordt verwezen naar het geen omtrent de aangifte is aange plakt in een der publicatiekastjes aan het Stadhuis. Workum, 1 October 1937. De Burgemeester voornoemd, W. M. OPPEDIJK van VEEN, bitten en de temperatuur guur houdt. Burgemeester en Wethouders van Workum maken bekend, dat voor personen, opgenomen in de steunverleening of werkverschaffingaanvraagformulieren ter bekoming van kleediug, dekking en schoeisel (z.g. B steun) verkrijgbaar zjjn aan het Bureau voor Sociale Za ken dezer Gemeente. Workum, 1 October 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. M. OPPEDIJK van VEEN. De Secretaris, v. d. GOOT. Burgemeester en Wethouders van Workum maken bekend, dat de Re geering in de steunverleening opgenomen of bfj de werkverschaffing tewerkgestelde gezinshoofden met 2 of ineer kinderen in de gelegenheid heeft gesteld om 25 cent of meer per week te sparen. Aan dit bedrag zal dan door de Overheid een bedrag van 25 cent per week worden toegevoegd voor ge zinnen van 2 tot en met 4 kinderen en een bedrag van 40 cent voor grootere gezinnen. De aldus gezamenlijk gespaarde gelden ten bedrage van 50, respec tievelijk 65 cent per week, kunnen, na eenigen tijd gespaard te hebben, door betrokkenen worden aangewend tot het betrekken van goederen (klee- ding, dekking en schoeisel). Voor andere doeleinden mogen de gelden niet worden gebruikt. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men niet verplicht is aan deze spaar regeling mee te doen. Diegene die in vorenbedoelde spaar regeling wenscht te worden opgeno men kan zich daartoe wenden tot he i Bureau voor Sociale Zaken dezer Gemeente. Workum, den 1 October 1937. Burgemeester en Wethouders, voornoemd, W. M. OPPEDIJK van VEEN. De Secretaris, v. D. GOOT. Als het dan eindelijk zomer is puf fen we van de hitte en beklagen we ons over het loome weer. Het leven is een draaimolen. En telkens klingelt de bel en moeten degenen uitstappen, die hun rondjes lebben uitgereden. Het prinselijk paar Laten we ons op dit oogenblik niet met bespiegelingen ophouden. De feiten van den dag vragen gememo reerd te worden. Het prinselQk paar s naar Reckenwalde vertrokken. De prins gaat er jagen en de prinses zal eenige dagen rust genieten, welke laar hier nauwelijks zjjn beschoren en waarop ze thans toch meer recht leeft dan ooit. Met genoegen zal men uit een der hofberichten hebben ge- lezen, dat de gezondheidstoestand van de prinses bjj voortduring uitstekend is. Prins Bernhard bracht vóór zQn vertrek naar Reckenwalde, het slot van zjjn moeder, een bezoek aan de I ’arische wereldtentoonstelling. Parlementair werk Regeering en Kamers zijn op het oogenblik druk met het parlementaire werk. De Nederlandsche gezant te irussel, de heer Patjjn, heeft Donder dag zjjn standplaats verlaten en aan vaardt heden, Vrijdag, zijn nieuwe ambt als minister van buitenlandsche zaken. WORKUM, 24 Sept. Hedenavond sprak voor de R.K. Middenstandsver- eeniging in lokaal St. Jozef alhier, de heer C. Kloppenborg van het Cen traal Hanze Bureau uit Utrecht, over „de Vestigingswet en het Midden standsdiploma1*. Een uitnoodiging tot het bijwonen van deze vergadering hadden tevens ontvangen de leden van de plaatselijke afdeelingen van de Christelijke en Koninklijke Mid denstandsbond. Toen de voorzitter, de heer B. Jongstra, z’n openingswoord sprak, de Markol te passeeren. Njord houdt voorloopig de leiding van deze drie schepen. Bij het passeeren van e startlijn in de eerste route is de stand als volgt: Ali, Horzea, Sterna, Wynfear, Njord, Sont II, Markol. Bjj het ingaan van de tweede route weet Njord bij de tweede boel Wynfear te passeeren. Nu zal de Sterna een beurt krijgen, doch deze aat de Njord niet zoo maar gaan en krijgt de kans langs de val van de Sont te knijpen zoodat de Njord in moeilijke omstandigheden geraakt, daar de Sont II hem nu dicht op de hielen is gekomen. Njord gaat over stuurboord te ver onder het eilandje door, zoodat hy bij het ronden van de vierde boei nog juist gepasseerd wordt door Sont II. Sterna weet nog steeds voor deze twee te blijven. Bij iet ingaan van de derde en laatste route is de stand nuAli, Horzea, Sterna, Sont II, Njord, Markol en Wynfear. In de eerste helft van de route blijft de stand ongewijzigd. All hetft royaal de leiding, nog steeds achter zich de Horzea. Deze twee schijnen voorloopig nog onbereikbaar te zijn voor de Sont II en Njord. De Sten a echter wordt aan de wind bij de 3e ton gepasseerd door deze twee snelle re scheepjes. Door de Sont bij het baken gaat het nu op een knijpen langs het riet. Ali ligt vrQ in de meer. De Horzea wordt nu bedreigd door Sont II, dicht daar achter Njord, ge drieën scherend langs het riet om zoo hoog mogelijk aan den wind te blijven liggen. Sterna weet hierdoor weer in te loopen. Deze vier liggen nu over bakboord in de Zandmeer; Horzea, Sont II, Njord en Sterna, richting startpolle. Sont II probeert er tus- schen uit te komen en gaat over stag, doch wordt gehinderd door de Horz«a welke eveneens door de wind gaat. Nu is het de beurt aan Njord om z’n kans te benutten deze loopt ver door over bakboord, gevolgd door Sterna welke hier ook z’n voordeel ziet. Horzea kan het niet bolwerken tegen Sont II, doch laatstgenoemde wordt ondertusschen gepasseerd door de nu snel naar voren loopende Njord en Sterna. Ali is niet meer te bereiken voor de Njord. Zoodat deze het eerst door de finish loopt, vervolgens Njord, Sterna, Sont II, Horzea en Marhol. Uitslag 1 Ali van A. G. Crol 2 Njord van S. A. Visser 3 Sterna van R. Ottema 4 Sont II van S. Gaastra De gemengde klasse met handicap was deze keer niet dik bezet. Oor zaak is zeer zeker het minder mooie weer des ochtens. 5 deelnemers vul den deze klasseDe Witte, Likje Fop, Lytse Jouke, Wetterliessen en An dries. Met voorgift startte eerst De Witte, daarna Likje Fop, 2 min. daarna Lytse Jouke en Wetterliessen gevolgd door Andries 2 minuten later. Andries bleek de snelste te zijn, deze weet zijn vier concurrenten te passeeren en het eerste de finish te bereiken. Lytse Jouke en Wetterliessen pro- beeren twee voor hen liggende klas- segenooten in te halen wat hun in derdaad gelukte en hierdoor 2e en 3e werden. Uitslag: 1 Andries, kielboot, S. ,Sj. Vlas 2 Lytse Jouke, klasseschouw R. v. Wieren 3 Wetterliessen, kielbootje, G. G. Groenendal. De prijzen, welke bestonden uit luxe voorwerpen, waren aangeboden door een Oudegaaster zeilllefhebber. De zeilver. „Workum1* kan met groote voldoening terug denken aan het zeilseizoen 1937. De vier onderlinge wedstrijden die gehouden zfjn en niet te vergetende officieele open wedstrijd, zijn een succes geworden. Het ledental, dat thans 115 bedraagt, is stijgende. Moge voor het zeilseizoen 1938 nog vele Workumers wakker worden voor de edele watersport. Dat is de wensch van alle leden van de zeilvereenigin „Workum**. Noodlottig ongeval. 26 Sept. Hedenochtend is het 3 jarig zoontje van den boerenarboi- der de V., die sinds enkele weken aan i de Oude djjk onder Workum woont, in een onbewaakt oogenblik te water ge- raakt en verdronken. Economische ordening. Een ander ingediend belangrijk ontwerp is de voorgestelde wQzIglng van de tariefsmachtigingswet. Het wetsontwerp stelt enkele wijzi gingen voor van de wetteljjke be- Dienstplicht. Dinsdag a.s. komt de Tweede Kamer al bijeen en zal dan besluiten om het ontwerp tot wijziging van de Dienst plichtwet in de afdeelingen te onder zoeken. Dat is een zeer belangrijke aangelegenheidhet is een heele sprong, dien we met onze bewape ning gaan nemen. Afschaffing der loting, daarover zal niemand een traan laten. Als „loten” ooit immoreel kan zj]n, dan zeker als het er om gaat, of men al dan niet een zwaren plicht ten aanzien van het vaderland t zal moeten vervullen. Maar afschaf- flag van den broederdienst en op voering van de vredessterkte van het leger van 19.500 man tot 32.000, dat zijn toch geweldig ingrijpende zaken. Evenals de verlenging van den eersten oefeningstjjd van 5t/2 op 11 maanden. Om van de kosten van een en ander en róg wat, 46f/a mil- lioen méér, dan nog maar niet te gewagen De N.S.B. Blijkbaar houdt het ledenverloop n de N.S.B. nog steeds aan. Mussert zelf gaf aan, dat de teruggang van het ledental sedert de verkiezingen „slechts” ongeveer 2000 bedraagt. De Leider gaat de koppen nog eens goed tellen. In het Nationale Dagblad dat tegenwoordig een blauwen kop voert, maakte de heer Mussert be kend, dat hy, „nu de Beweging van buiten af en van binnen uit belaagd wordt op een nimmer gekende w(jze** zijn leden oproept tot een bijeen komst op 9 October te Lunteren. Er mogen ditmaal geen tienduizenden eden komen, doch „alleen de dui zenden getrouwen**. Blauwhemden Intusschen trachten anderen van iet geharrewar in de N.S.B. te pro- fiteeren; in Amsterdam is de Neder- andsche Nationalistische beweging opgericht. De oprichters zjjn de meening toe gedaan, dat het nationaal socialisme, vooral onder de Christelijke bevolking geen verderen aanhang meer zal vinden. De Nederlandsche Nationalistische leweging beschouwt hst Christendom niet als een Westersch cultuurver schijnsel, doch een Christendom met Christus. Zjj wil geen enkele klasse en geen enkel ras onderdrukken. Het universeele fascisme wjjst scherp elke rassensuperioriteit en dus elke rassentheorie af. De Beweging zal naast de Neder landsche vlag geen andere vlag of symbool voeren. De leden zullen in besloten bijeen komsten een blauw hemd met blauwe das dragen. De splijtzwam werkt dus ook hier. Volgende week kunnen we misschien wéér een nieuwe partg van een ad- spirant-dictator begroetende bewe ging der blauwkousen. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter algemeene kennis, dat de Z O M E R T IJ D zal eindigen Zondag 3 October a.s. des morgens om drie uur. Workum, 30 September 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. M. OPPEDIJK van VEEN, verwezenlijking van haar plannen De Secretaris, v. d. GOOT. kon deze een 30-tal belangstellenden welkom heeten. De spreker voor dezen avond be handelde z’n onderwerp rustig met kennis van zaken en gaf hier en daar voorbeelden ter verduidelijking. De Vestigingswet zal voor de verschil- ende bedrijven afzonderlek in wer king treden, nadat de desbetreffende vakorganisatie de uitvoering van de Vestigingswet bij den Minister aan vraagt en tevens haar eischen en voorwaarden kenbaar maakt. De voor kort ingestelde spertijd voor de slagersbedrijven is bjjv. een voor- ooper van de uitvoering van de Vestigingswet. De bepalingen waar aan men zich straks te houden heeft, zullen voor elke groep, na overleg met de Middenstandsbonden, nader omschreven worden. Echter op drie punten zullen voor alle vakken zekere eischen worden gesteld, nl. voor han- delskennis, vakbekwaamheid en fioan- cieele credietwaardigheid. Bfl verplaatsing naar een andere gemeente en ook bij overname van een zaak worden deze eischen ge steld en aan een zeker minimum moet dan voldaan worden. Onder handels- cennis wordt verstaan een voor alle jedrjjven geldende bekendheid met boekhouden en andere administratieve en fiaancieele zaken. De vakbe kwaamheid kan naar vroegere werk kring beoordeeld worden en voorts zal voor nieuw te vestigen zaken een minimum bedrijfskapitaal aanwezig moeten z{jn. Ook by filialen gelden deze zelfde eischen voor de chef van elk dier zaken. Het vestigen van bedrijven naar gelang daaraan in een bepaalde streek behoefte is, wordt niet geregeld, hoewel enkele midden- standsvereenigingen en met hen vele harer leden graag opname van dit behoefte-element in de wet hadden gezien. Spr. is van meening dat na verloop van jaren deze Vestigingswet geleidelijk een gunstigen invloed zal uitoefenen op het zakenleven. In den eersten tjjd zullen de bestaande zaken zich handhaven, doch langzamerhand zullen de bona file handelslieden zich een zekerder bestaan verwerven. De bedoeling van de Vestigingswet is immers ook het handels- en welstands- pell van den middenstand te verbe teren. Nadat spr. enkele uit de vergade ring gestelde vragen naar genoegen beantwoord had, besloot het bestuur in beginsel tot het houden van een cursus voor opleiding van de metter tijd wettelQk gevraagde handelskennis Bij monde van den heer R. F. de Boer werd dank gezegd voor de ge legenheid om deze vergadering bij te wonen, waarna de voorzitter met eenige passende woorden tot den spreker en omtrent het gesprokene, deze leerzame avond sloot. De rjjksveldwachter-brigadier de heer L. van der Veen te Drachten, vroeger alhier, wordt met ingang van October a.s. in de rang van rjjks- veldwachter-brigadier-m aj oor overge- plaatst naar Beetsterzwaag. Sluitingswedstrijd Zcilvereeniging „Workum” 25 Sept. De uitgestelde wedstrijd van 11 Sept. j.l. is hedenmiddag ge houden onder begunstiging van zeer goed zeilweer. Ofschoon het in den morgen droevig gesteld was met de weersomstandigheden, klaarde het in den middag op en kon de wedstrijd nu eens doorgaan. In de 16 M2 klasse werd deze keer met handicap gevaren, om de mkder snelle schepen een kans te geven een prijs te winnen en alzoo de animo voor deze klas te behouden, wat dan ook zeer goed geslaagd is. 7 deel nemers Sont II, Markol en Njord startten drie minuten na de AH Horzea. Sterna en Wynfear. Na de start weet Ali zich naar voren te werken en de leiding te nemen, bedreigd door de Horzea die nog even voor Ali weet te komen doch hij kan het niet houden tegen dit nieuwe scheepje; het lukt hem niet deze te passeeren. Sterna en Wynfear blijven voorloopig achter Horzea. Na de start van de snelle schepen, welke drie minuten later vertrekken dan bovengenoemden, weet de Njord het eerst de boei te ronden en de leiding te nemen gevolgd door Mar- I roei rve. f

Friso nl | 1937 | | pagina 1