w Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. De drie Zigeunerzusters No. 43 Uitvoering van de Zuiderzee- steunwet 1925. Spaarregeling roor werkloozen. ZATERDAG 23 OCTOBER 1937. 63ste Jaargang Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. I FEUILLETON Workumer Leeszaal Algemeen weekoverzicht Binnenland. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 om i I i voorbereiding uitgevoerde prestatie. (Wordt vervolgd.) COLLECTE Niet om geld, maar om BOEKEN Zie het bericht elders in dit blad I Dit blad verschQnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Bel it fl it i- t, >i iet- ien &tjn ien dat ee- te De prfls der Advertentiön is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager ben op het gebied van scheepvaart Het loon varieert naar leeftQd en bekwaamheid van ca. f20.— tot f40.— per maand plus volledige voeding en inwoning aan boord. Workum, 20 October 1937. De Burgemeester voornoemd, De slanke heer kwam op haar toete vallen? ze schrokken ervan. De Burgemeester van WORKUM brengt ter kennis van belanghebben den, dat degenen onder de zoons van belanghebbenden, die in aanmerking wenschen te komen voor plaatsing b(J de Kleine Kustvaart, de binnen scheepvaart of de Rijnvaart zich daartoe bjj den RQksdienst kunnen aanmelden, hetzfl doorzQne tusschen- komst, hetzij rechtstreeks. Gegadigden moeten den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt, goede gezondheid genieten, in het bijzonder wat het gezicht ei ze moeten aanvragen b(j de Afd. Mar garine, Vetten en Oliën der Ned. Zuivelcentrale, Nassaulaan 6, 's-Gra- venhage en moeten inzenden vóór 19 November a.s. ren, be- voor één eeft lans 1008 „Neem me niet kwalfjk, dames, ik ben directeur Brunner en uw plotse linge, voortreffelijke, zonder eenlge voorbereiding uitgevoerde prestatie, w UUUV1 uv geeft mg aanleiding te vragen, met wie woorden van de verbitterde artiste ik de eer heb. Eigenigk moesten zulke hier het parool, zoek in te stellen naar de maatrege len, welke naar hare meening ge troffen moeten worden, zoowel ten aanzien van de staatkundige positie der party als ten aanzien van hare externe en interne organisatie. Aan deze kapstok konden de moei- lykheden voorloopig tot Februari worden weggehangen. Opschorting vaccinatieplicht. Minister Romme heeft een wets ontwerp Ingediend om voor den tijd van twee jaar de opschorting van den indirecten vaccinatieplicht te verlengen. Inmiddels wil de minister de vra gen, welke zich ter zake laten stel len, principieel laten beantwoorden. Geen ooievaarsbezoek aan Domburg In verschillende steden en dorpen van ons land hebben zich de luier mand-comité's gevormd, welke zich voorstellen om in Januari, de maand waarin de vorsteiyke baby wordt verwacht, aan de moeders van ter plaatse geboren kindertjes, voorzoover ze daaraan behoefte mochten hebben, 'n luiermand-uitzet cadeau te doen. den, want niet alleen hoort Neder land tot de negen mogendheden, welke den status van China hebben gegarandeerd, maar het is voor ons ten aanzien nl. van ons bezit in Indië van het grootste belang, dat Japan’s penetratie van China wordt tegengegaan. Anders komen wy na de Chlneezen zelf aan de beurt om te worden overweldigd. De Vrgheidsbond leeft. Ook de Vrijheidsbond is weer vol actie, nadat de inwendige crisis be zworen is. Na de verkiezingen, welke voor deze partg een groote teleur stelling werden, was het in haar ge lederen steeds rumoeriger geworden. Zondag is de party in buitengewoon huishoudeiyke vergadering byeen ge weest en daar is, in volkomen eens gezindheid, een commissie benoemd aan welke is opgedragen een onder pen. Lieve hemel, aan rouwkleeren hadden ze heelemaal niet meer ge dacht Pas nu weer werden ze er zich van bewust en zy schaamden zich, schaamden zich ontzettend. Andrea sidderde van opwinding, haar blik zocht ontsteld den blik van haar zus ter. „Ina, wat hebben we gedaan1“ steunde zy en toen snelde ze naar Constance, die nog altyd op de gereserveerde plaats zat. „Kom Constance, vlug we moeten ian hier vlug, vlug Ina stond al achter haar en smeekte eveneens: „Vlug! Vlug!4 Marcus Brunner had de blonde zusters even verbluft nagekeken als de andere circus menschen, die de heele ryscène en ook het onderhoud met spanning gevolgd hadden. Constance stond op. „Hoe kan iemand zich zoo vergeten!4 schold ze en wist toch goed genoeg, hoe ook zy op het punt gestaan had, zich, evenals de twee anderen „zoo te ver geten4. Haastig, zonder nog eens om te kyken, liepen de drie naar de uit gang. Maar nauweiyks waren zy op het erf, of de directeur stond al aan haar zyde en terwyi hy zyn hoed afnam, zei hy op zeer vriendeiyke toon „Neem me niet kwaïyk, dames, dat ik het niet van me krygen kan, u zoo te laten ontsnappen. U moet het een ouden vakman maar vergeven, dat hy voor byzondere circusprestaties meer dan 'n voorbygaande belangstel ling heeft. U zei, dames, dat u slechts dilettanten zyt; daar moet ik tegen opkomen, want u zyt artisten en ik zou u zeer dankbaar zyn, als u my wilde vertellen, op welke wyze u zulk ’n voortrt ffdiyke rykunst geleerd hebt. Neem me niet kwalijk, uw plotseling verschijnen in het circus, uw gewaagde staaltjes van ry kunst en daarby vergeef me die diepe rouw, dat alles is zoo merkwaardig, ik kan niet maar zoo zonder meer weer tot de orde van den dag over gaan.4 Andrea en Ina zwegen, Constance voerde nu het woord. „Myn zusjes hebben niets te ver bergen, mynheer de directeur. Ik vind wel, dat zy zich een beetje dwaas dch oor- low ers Op den tien nog altyd in geiykmatigen draf. Zonder nog een antwoord te geven of zich langer te bezinnen, alleen ge leid door den yver om haar in het openbaar betwyteld kunnen te bewy- zen, rende ze dwars door de baan en zat al een paar seconden later in haar middagjurk en met den gesluier den hoed veilig en wel op een paard, noemen, dat zich die nieuwe last rustig liet welgevallen, omdat het voelde, dat er een I 3 Perplex stonden de beide rydsters midden in de mar ége naast den man met de lange zweep, die vol bewon dering de paarden liet doorloopen. Zoo reed Andrea maar voort, sprong op en af en riep plotseling met lulde stem „Ina!* Ina stond op, begreep direct, wat haar zuster van haar verlangde, en wél kunnen toonen, waar de fout zit.4 vóór Constance haar kon weerhouden, was ze al in de rybaan en met een vlotte aanloop zat ze direct op den rug van het andere paard. Om beur ten lieten de twee zusters zich van de paarden giyden, verwisselden van plaats en alles ging ondanks de hln- als was het iets heel gewoons* dat daar op een circusrepetitie twee blonde meisjes in zwaren rouw reden en sprongen. Als sombere vlaggen wapperden de lange sluiers achter haar aan. Maar plotseling sprongen ze van de paarden en Andrea zei in het voor- bijgaan haastig tot de twee verbaster de kunstrydsters „Nu hebben wy u toch bewezen, dat we wel een beetje meer kunnen dan 's Zondags in den dierentuin ryden I4 Meteen was ze uit de rybaan ver dwenen, Ina haar achterna; beider wangen stonden in laaienden gloed en twee paar oogen glansden diep en donker als in een geluksroes. Ze merkten niets van de verbaasde en vragende blikken om haar heen. WORKUM. Geslaagd voor het po- litiediploma met aanteekening de heer S. Wolters, agent van politie alhier. 20 Oct. Ds. C. J. Schweitzer te Amerongen, vroeger alhier, neemt 21 November a.s. afscheid van z’n tegen woordige gemeente, terwyi op 28 November z’n intrede zal plaats heb ben by de Ned. Herv. Gem. te Balk, na bevestiging door ds. L. Boersma te Harich. ten geiyk gegeven. Onze landge- nooten, die hun Amerikaansche fond sen vasthielden, hebben gevoelige verliezen geleden. De Kamer aan het werk. De Kamer eischt wederom de pu blieke aandacht op voor haar open bare werkzaamheid, welke dit jaar vroeg is begonnen als gevolg van de noodzaak der afdoening van de Grondwetsherzieningen. De Brusselsche conferentie. Een dezer dagen zal op byzondere wyze de aandacht onzer regeerlng worden gevraagd voor de Japansche politiek in China. In Den Haag is nl. een uitnoodlging ontvangen voor by woning der negenmogendheden conferentie, welke 30 October te Brussel zal aanvanger. Het is zeer zeker te verwachten, dat onze re- geering de uitnoodlging zal aanvaar- hebben aangesteld, want tenslotte hebben zy er niets mee te maken, of iemand goed of slecht rydt en springt, maar zy werden door haar geestdrift meegesleept. Voor het overige kan ik op uw vragen kort antwoorden. Wy zyn drie meisjes uit de provincie, die van jongs af aan hartstochteiyk aan de ruitersport gedaan hebben. Tot voor korte tyd leefden wy in goede omstandigheden, maar dat is zeer veranderd, nu vader eenlge weken geleden gestorven is. Wy kwamen naar Beriyn, om aan onze toekomst plannen vasten vorm te geven, wy wilden gezelschapsjuffrouw of iets dergeiyks worden, maar tot nu toe konden we nog geen betrekking vin den. Het toeval bracht ons vandaag by net circus en een heer, die naar de repetitie ging en zag, hoe wy de mooie circuspaarden bewonderden, zei, dat we gerust de repetitie moch ten by wonen, als we dat graag deden. Al het andere weet u, mynheer de i, directeur!4 Marcus Brunner had langzaam naast Constance voortgeloopen. Nu bleef hy staan. „U kunt dus ook ryden, juffrouwen waarschyniyk evengoed als uw zus ters en u drieën zoudt nu uit nood gezelschapsdames of iets dergeiyks willen worden? Dat zou werkeiyk zonde zyn, dames, dat ware onver- antwoordeiyk. Als u dan toch geld verdienen moet, gebruikt dan toch uw talenten. Ik ben gaarne bereid, u den weg te banen, die tot het groote succes voert en myn circus zal daar toe het eerste station zyn !4 Constance boog het hoofd een wei nig ter zyde, als luisterde ze naar een wondere stem: „U bedoelt toch niet dat Ze stokte. Andrea’s gezicht begon te gloeien by de gedachte, die de woorden van den directeur in haar hadden gewekt en om Ina’s lippen kwam een hoop vol, half droomerig glimlachje. t Marcus Brunner speelde met den zwaren zilveren knop van zyn wan delstok. Beurs verliezen. Wy, Nederlanders, z^n erg goed van vertrouwen. We laten het ons niet voorspellen, dat de hemel zal instorten, we moeten het eerst zien. Zóó was ook het geloof onzer beleggers, toen men gedurende de ,u laatste weken in het buitenland uit gehoor betreft en eenige ervaring heb wantrouwen tegen de dingen, die zich aan den ecouomischen hemel afceekenden, de effecten ging spuien. Vasthoudenwas De menschen maken zich noodeloos ongerust, zoo dacht men by ons over het buitenland. De markt zal zich wel weer gauw herstellen... HelaasDe geweldige koersval W. M. OPPEDIJK van VEEN, van Maandag j.l. heeft den pessimis- In 't kort. Een paar burgemeesters maakten van de week een slechte beurt. De burgemeester van Velsen, mr. Kwint, treeg heel de raad tegen zich om iet feit, dat hy een pensionhouder, met wien hy een nersooniyk geschil had, ambteiyk zvair had geteisterd. De burgemeester van Ouddorp maakte nog benauwder oogenblikken door. Die had zich voor de recht bank te Rotterdam te verantwoorden wegens flnancieele knevelarij van zyn trouwe, maar biykbaar bange- lyke onderdanen. Da voorgenomen legerultbreidfng voor het ondercfficierskader wat meer promotiekansen zyn geschapen. Ingesteld zyn de nieuwe rangen van „sergeant le klasse” en „foerier le klasse”. Als onderscheidingsteeken krygen ze een trens, op een halven centimeter evenwydig loopende met een chevron, „met een lus ter lengte van 4 c.M. aan den top.” Te Utrecht is het eerste vonnis gewezen wegens ronselary voor Span je. De beschuldigde communist werd tot f 100 boete veroordeeld. Burgemeester en Wethouders van WORKUM maken bekend, dat voor degenen, die voor deze spaarregeling in aanmerking komen (gezinnen met 2 of meer kinderen) en daaraan wenschen deel te nemen, geleg-enlieid. bestaat zicli alsnog daarvoor op te geven aan het Bureau voor Sociale Zaken dezer Gemeente. Workum, 22 October 1937. Burgemeester en Wethouders, voornoemd, W. M. OPPEDIJK van VEEN. De Secretaris, v. D. GOOT. voortreffeiyke collega’s my niet onbe kend zyn,4 besloot hy met een glim lachje, dat aan zyn gezicht met den krachtlgen vooruitspringenden neus een uitdrukking van groote vrlende- lykheld gaf. Andrea lachte byna overmoedig. „Al zouden wy u onze naam ook dan zou die u toch niets zeggen, want wy zyn geen collega’s van u, mynheer de directeur, wy zyn kunstenares op zjjn rug zat. maar dilettanten.4 Marcus Brunner keek opeens heel ernstig, byna een beetje boos. „Asjeblief, dames, speelt u nu maar niet het meisje uit den vreemde of beter „de meisjes uit den vreemde.4 Als in uw aderen geen circusbloed vloeit, dan laat ik me hangen.4 Andrea’s overmoed steeg ten top, ze werd heel vrooiyk. „Arme mynheer de directeur, myn oprechte en harteiyke deelneming, dat u nu om onzentwil zult moeten bengelen.4 Marcus Brunner schudde het hoofd. „Dus het is werkeiyk niet uw be roep?4 Zyn koude, gryze oogen wer- deriyke kleeding, gëmakkeiyk en vry, den warm toen hy in de twee lieve Aldus had zich ook te Domburg zoo’n comité geïnstalleerd. De voorberei dende werkzaamheden vlotten goed, totdat een der dames op de gedachte kwam om eens te gaan informeeren, of de ooievaar op weg naar Den Haag, wel over Domburg zou komen. Op discrete wyze werd eens navraag gedaan op de adressen, waar men omtrent zulke zaak allicht meer zou runnen weten, maar. neen, om streeks Januari werd nergens de komst van den ooievaar verwacht! Toen heeft het comité zich maar weer ontbonden. Accynsvrye Kerstgaven. Evenals vorige jaren zal de Neder- landsche Zuivelcentrale dit jaar wederom haar medewerking verlee- nen, opdat ter gelegenheid van het Kerstfeest ten behoeve van armen, bak- en braadvet, gesmolten ruudvet, heeft al^ tengevolge gesmolten reuzel en/of onvermengde margarine vry van heffing verstrekt kunnen worden, mits deze producten geheel gratis worden gegeven door vereenigingen of instellingen van weldadigheid. Berekening van kosten in eenigen vorm aan de bedeelden is derhalve niet toegestaan. Voorts zullen de producten vóór 2 Januari 1938 aan de behoeftigen moe ten zyn verstrekt. De pryzen, waartegen de leveran ciers de genoemde producten, bestemd voor „Kerstgaven4, vry van heffing aan de vereenigingen en instellingen van weldadigheid zullen mogen leve ren, zyn vastgesteld op ten hoogste f 0.40 per kg. voor ge smolten rundvet. ten hoogste f 0.32 per kg. voor bak en braadvet. ten hoogste f 0.60 per kg. voor ge smolten reuzel. Er zyn ter regeling van een en ander griezelig-vele voorwaarden gesteld en bepalingen geschapen, ié vele om ze hier te vermelden. De genen, die er zich voor interesseeren, d.w.z. voor de ui t d e eling, moeten een uitgebreid formulier invullen, dat NOVELLE VAN Anny von Panhuys 3 Andrea, de levendigste der drie, fluisterde de anderen opgewonden toe „Die ganzen nemen een afschuwe- lyke plompe aanloop, de paarden loo- pen prachtig, ik zou er zoomaar opvliegen !4 Ina’s teer gezichtje gloeide. „Wy zouden die onhandige meisjes Het laatste stierf weg in een zucht. Constance zat bleek met groote brandende oogen voor zich uit te staren. Een heet verlangen kwelde haar, de rydsters te laten zien, hoe het dan moest. Ze zag er uit, of ze koorts had. Op dat moment sprong Andrea op, ze strekte haar arm uit en zichzelf geheel vergetend,riep ze vol yver: „U springt te kort, veel te kort!4 Aller oogen waren plotseling gericht op het mooie meisje in rouwkleederen, dat niemand hier kende. De eene rydster, die juist weer een sprong gemist had, draaide zich bruusk om. „Ik wensch geen aanmerkingen, en als u misschien 's Zondags al eens een keertje in den dierentuin rydt, dan hebt u daarom nog geen recht, critiek op oude artisten uit te oefenen.4 Andrea's oogen schitterden. „My zou het springen niet mislukken!4 Constance en Ina waren gehee ontdaan. Om 's hemels wil, hoe kon Andrea zich toch zoo door haar tem perament laten meesleepenen tegeniyk zaten ze vol spanning hoe het zou afloopen. De rydster antwoordde op Andrea's bewering, dat haar het springen niet mislukken zou „Met den mond kun je het gemakkeiyk beter doen!4 Toen lachte Andrea en met een aalvlugge beweging stond ze in de rybaan. De paarden galoppeerden meisjesgezichten keek. „Myn compli menten, hoor, ik moet zeggen u hebt verstand van ryden. Maar wat gaf u eigeniyk aanleiding tot deze byzon dere voorstelling ?4 Andrea antwoordde vrooiyk en naar waarheid. „Wy konden dat slechte springen niet langer aanzien en wy wilden alleen laten zien, hoe ze het moesten doen.4 Ze sprak tameiyk luid en schrok toen een der beide rydsters op haar toetrad en met scherpe stem zei „Ik moet zeggen, u doet wel alle moeite, ons uit ons engagement te drin gen. U hebt zeker voor den eerste nog geen nieuw contract en probeert het nu eens met een nieuwe truc.’t Is een schande, om daarvoor rouwklae- ren aan te trekken, om maar goed op Met een verachteiyke uitdrukking op haar gezicht keerde ze zich bruusk om en liep met haar partnerin naar een deur op den achtergrond. Ook de paarden werden weggeleid. De twee meisjes waren onder de als onder een zweepslag ineengekrom- l BD, 2,4 BD, an lil- en an [8- in at in m P ig of ‘t, I. «vugwTv.gu dat er

Friso nl | 1937 | | pagina 1