Nieuws- en Advertentieblad Een Bril? Koopt voor de Feestdagen Uw Weihnachtstollen HOFSTEDE GAASTRA’S BOEKWINKEL - Workum ïoof de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Nieuwjaarsgroeten bij J. KEUNING Dit Nummer bestaat uit 2 bladen De taal van Hindeloopen door T. VAN DER KOOY Dz. te Den Haag Breukbanden, 8oUde Beparatie-Ipriehting Buikgordels, 63ste Jaargang VRIJDAG 24 DECEMBER 1937. No. 52 Plaatselyk Nieuws. Officieel Gedeelte. FOTOGRAFIE Verschenen KERSTMIS. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 ZIE ETALAGE CONENS WORKUM ZUID Suiker- en Krentebrood, Kerstkransen, Kruidkoek, Kerstkransjes enz. Elastieken Kousen, Verplegingsartikelen enz. enz. en wees- Kerstfeest van dit jaar no, rondere gedachte. De Gemeente-Ontvanger herinnert aan het betalen van RECHTEN GE- MEENTEREINIGING en SCHOOL GELDEN, beide over het dienstjaar 1937. Ter voorkoming van kosten van aanmaning wordt spoedige be taling verzocht. De Gemeente-Ontvanger, H. de JAGER. Evenals vorige jaren kunnen in „FRISO” van 1 Januari e.k. welk no. Vrijdagmiddag 31 December verschijnt, en in Workum huis-aan huis bezorgd wordt, wederom Nieuwjaars-advertentiën geplaatst worden a 30 cent. Vroegtijdige opgaaf wordt beleefd verzocht. DE UITGEVER. NAAR 'n werk over taal, geschiedenis en literatuur v. Hindeloopen g-et i teld Prfls f 5.40 in linnen f 7.— Verkrijgbaar in waar U boekwerken op ELK GEBIED kan bestellen Vluggelevering Ook Kantoorboeken in verschillende liniatuur voorhanden I- Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlflk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Gesteund door onze jarenlange ervaring garandeeren wjj PRIMA pasvorm en kwaliteit De pr{Js dor Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Om deze reden zjjn oorlog en strijd niet goed op zich zelf, ze ver mogen nochtans te dienen om het verlangen naar vrede te wekken. De Vrede, die ons werd beloofd, kan ons deel zijn óndanks oorlog, ondanks kommer en zorg. Wanneer we van goeden wil zjjn, bereid om de Genade te ontvangen met deze mee te werken, ter eere Gods, tot heil van onzen geest. Gods genade tot Vrede begint aan de Kribbe van Bethelehem, waar de Verlosser en de Verlossing geboren werd. Wie den Vrede willen, knielen daar neer met de eenvoudlgen, met de herders. En zingend bidden zij, vervuld van het Wonder: „Stille Nacht, Heilige Nacht...” Het feest der belofte. Kerstmis is ongetwijfeld het liefTQk- ste van de trits der groote christelijke feestdagen. We juichen niet als op Paschen, feest van Verlossing en Overwinnignoch zijn we begeesterd als op Pinkesteren, wanneer we ons bekrachtigd voelen in geloof en leven. Op Kerstmis zjjn we stil en een tintelende warmte is in ons, tegenover het Wonder van het reine, jonge Leven, ontsproten uit den humus van den dood, in geestelijken zin ontsproten uit der zonden gevolgen, opdat gezoend zal worden ten aanzien van hem, die de God der Gerechtig heid is, maar ook God der Genade; Bevend van geluk om de Hoop, gewekt voor de toekomst, staan we aan de Kribbe en we treuren niet meer om de duisternis. Want thans is deze duisternis er om de sterren, de lichten van blijde verwachting, helderder te doen schitteren. De lijk wade, welke over de aarde ligt verspreid, verontrust ons niet langer, want we weten, dat daaronder het zaad zijn kiem heeft gestooten door een stuggen bast. We zfln niet langer versomberd om onze verwerping, want de Verlossing weten w» nabij. Er is Hoop gerezen van alle kanten en uit de toonen der klokken, welke over de wintersche velden galmen, verstaan we vreugdevol de boodschap der Engelen: „Gaat, begroet Hem, wees verheugd!” We maken ons bereid te gaan, want aldus zal ook het Woord aan ons worden vervuld, neergelegd in de Bolofte van Kerst mis: „Vrede op aarde aan alle men- schen van goede wil“. KOUDUM, 18 December. In tegen woordigheid van Burgemeester Krol, het bestuur der afdeeling Koudum van de Friesche Maatschappij van Landbouw, de secretaresse van de Vereeniging voor Landbouwonderwijs in Friesland, de commissie van toe zicht, vele ouders, de leerares en leeraren vond heden alhier op de bovenzaal van het hotel „Het Wapen van Friesland” de laatste les plaats van een alhier gehouden tweejarigen landbouwhuishoudcursus, waarvoor de leiding berustte bij den voorzitter van de afdeeling Koudum van de Friesche Maatschappij van Landbouw, den heer G. Damstra te Hemelum. Na afloop van deze les reikte bur gemeester Krol met een toepasselijk woord aan de leerlingen het diploma De namen der leerlingen, aan wie het diploma is uitgereikt, zjjn: S. Amsterdam te Hindeloopen, T. Boer- sma te Oudega, M. Borneman te Hindeloopen, K. Damstra te Hemelum, B. Dijkstra te Heidenschap, M. Dijkstra te Stavoren, T. Dijkstra en R. Elger- sma te Molkerum, L. Groenhof te Stavoren, IJ. de Jong, A. Kemker en L. Kok te Koudum, W. Leenstra te Hindeloopen, J. Munniksma te Kou dum, A. Martens te Oudega, A. Smit te Hindeloopen, A. Visser te Koudum, A. de Vries te Stavoren, P. Kramer te Molkwerum en J. de Roos te Stavoren. Mevrouw van der Meer-Hornstra, van Leeuwarden, sprak hierna namens de Vereeniging voor Land- bouwhulshoudonderwijs in Friesland. Mevrouw Brekeveld—van der Z{jpp voerde het woord namens de commis sie van toezicht. De heer U. Visser te Koudum sprak namens de ouders der cursisten. Hierop bood mej. A. Martens van Oudega, namens de leerlingen aan leerares en leeraren cadeaux aan als bewijzen van erkentelijkheid en waar- deering, waarvoor de laarares, mej. T. Ackerman te Balk, en de leeraren, de heeren D. Velt man te Oudega en N. de Vries te Oudega, dankten. Maria vervulde en naar welker ver wezenlijking heel de menschheid hoopvol uitzag, iets van deze ver wachting is het deel van een vrouw, die we liefhebben, het deel ook van ons volk. In Bethlehem werd een Koning ge boren. Wiens rflk niet was of zijn zal van deze wereld. Zal er straks vreugde, dankbaarheid, blijdschap kunnen zijn rond de wieg van een wereldsch Vorstenkind? Zal onze blQde verwachting worden verwezenlijkt Laten we daarvoor bidden aan de Kribbe van het Kind Jezus. Moge God aan eeqjonge, koninklijke, Nederlandsche Vrouwe het groote, onvermengde geluk van het moeder schap schenken, en aan ons volk de voortzetting verzekeren van de re- geering eener dynastie, welke in haar bestuur altijd getoond heeft te beseffen, dat haar gezag voortkwam uit- en steunde op Hem, Die het lot van vorsten en volkeren leidt. Md. Belasting betalen De ontvanger der Directe Belastin gen te Koudum, brengt ter kennis van belanghebbenden dat vóór 1 Jan. a.s. betaald moet zijn op de aanslagen Personeele Belasting 1937 gedagtee- kend in Mei of een vroegere maand geheel Grond Belasting 1937 geheel; Inkomsten Belasting 1937—’38 ge- dagteekend Juli 5’9 gedeelte en gedagteekend October i/3 gedeelte. Toewijzing biggenmerken 1938 De Landbouw Crisis Organisatie voor Friesland brengt onder de aan dacht van de betrokkenen, dat binnen enkele dagen de toewjjzingskaarten betreffende het aantal biggenmerken 1938 zullen worden verzonden. De georganiseer den kunnen van de toewijzingen van biggenmerken in hun district kennis nemen; voor deZ.W.- hook op onderstaande adressen en de daarbij vermelde tijden. District 7. Workum, Hindeloopen en Zuid-Wonseradeel op 5 Jan. voorm. van 91/2—12 uur in het gemeentehuis te Workum. District 8. Stavoren en Hem. Olde- phaert c.a. op 5 Jan. voorm. van 9—12 uur en nam. van 1—31/2 uur in het gemeentehuis te Koudum. Schetsing kalveren na 1 Januari. De Nederlandsche Veehouderficen- trale maakt bekend, dat de veehouders, die wegens het heerschend mond- en klauwzeer riet in staat zQn.deinhur) bezit zijnde kalveren voor 1 Januari 1938 te laten schetsen on de hun resteerende toewijzing 1937, hiertoe ook na dien datum gelegenheid krjjgen, mits deze dieren vóór ge noemd tijdstip ter schetsing zijn opgegeven. Voor de ossentoewijzing geldt een zelfde regeling. HINDELOOPEN, 20 Dec. Heden avond had in café „De Zwaan” alhier, ten overstaan van notaris A. Jukema te Workum, de fiaale verkooping plaats van de huizinge met werk plaats aan de Buren alhier, laatst bewoond door R. v. d. Zee. Na 64 verhooglngen werd kooper S. Eekma voor D. Zweed alhier, voor de som van f 963 en f 25 overname Wat zouden we heden klagen? Zóó groot kan de zorg en ellende in een gezin niet zijn, of vervuld van dankbaarheid en vreugde knielt de mensch neder aan de wieg van het pasgeboren kind. Elke geboorte is een Wonder op zich zelf en laat de zorgen óngeteid tegenover het ontvangen liefdepand en de daarmee gewekte verwachting van veel schoons in de toekomst. Zouden we wij, d.i. de heele wereld, de gansche schepping ons dan ook niet met stile ontroering rond de Kribbe van Betlehem scharen, waarin Gods Zoon rust. Die ter onzer Verlossing werd geboren? Moeten wij, die alle dag klagen, dat er geen Vrede is, op de wereld niet en ook niet in den mensch, zelven - niet stille zijn van blijdschap nu we ons weer herinneren, hoe God’s Woord werd gestand gedaan? Wat baat ons nieuwe Hoop, zoo zeggen velen, nu we niet meer gelóóven kunnen? Waaróm zouden we niet meer ge- looven Omdat negentien eeuwen van christendom ons niet verder tot den Vrede brachten? Jezus heeft zjjn Apostelen moeten berispen, omdat die meenden, dat Z{jn Rijk van deze wereld zou zfln. Jezus zal óns, berispen, wanneer we meenen, dat Z{jn Vrede een aardsche vrede is. De donder van kannonnen en ander oorlogsgeweld in China, Spanje of waar dan ook, zijn zoo min in staat om den Vrede van Christus te ont houden, als vorst en sneeuw in staat zjjn om het leven op aarde te bannen. De duisternis is er, opdat het licht zal kunnen schjjnen; we behoeven winters om de zomers te kunnen genieten als er geen zonde kon zjjn, zou er geen deugd kunnen glanzen. Ware er geen strijd, oorlog en geweld, wat zou dan Vrede beteekenen SPECIALE INRICHTING VOOR VERGROTEN VAN AMATEUR FOTO’S OOKIN NATUURLIJKE KLEUREN WORKUM. Voor predikant bjj de Ned. Herv. Gem. te Hilversum staan op het drietalds C. G. H. Blok, alhier, ds J. P. E. C. Eerhard to Hillegom, vroeger alhier en ds. J. F. Both te IJsselmonde. Uitslag verkooping 17 Dec. Hedenmiddag had in hotel „Ketelaar” alhier, ten overstaan van notaris A. Jukema, de fi.ale verkooping plaats van de Sate en Landen aan de Ouded{jk alhier, groot 9 56 20 H.A. (26 pm.); tot 12 Mei a s. in huur bij K. Bakker. Koopers werden van: Perc. 1S. de Zwart te Workum voor f 2992; Perc. 2: R. K. Bajema te Koudum voor f 982 per pm. of f 7365. Perc. 3a.J. K. de Vries voor R. S. Hendriksma, beiden te Workum, voor f 926 per pm. of f 2083 50 Perc. 3b: R. S. Hendrlksma, voor- noemd, voor f 979 per pm. of f3426 50; Perc. 4: H. E. de Jager te Workum voor f 990 per pm. of f 4158 en Perc. 5: R. K. Bajema. voornoemd, voor f 965 per pm. of f 7913. Totale opbrengst: f 27 938. Over name f 725. Voorzichtig met Kerstbocmen 22 Dec. Van bevoegde zjjde wordt er op gewezen, dat houders van Kerstboomen uiterst voorzichtig moeten zijn met dit zoo licht brand bare materiaal. Aanbeveling verdient by de Kerst boom steeds een emmer water te plaatsen. P.T.T.-dienst en de a.s. feestdagen Men wordt eraan herinnerd dat het postkantoor op beide Kerstdagen opengesteld is als des Zondags, terwijl geen bestellingen zullen plaats vinden. Nieuwjaarsdag is het kantoor zoo wel voor den Post-, als den Telegraaf en Telefoondienst geopend van 8—9 en van 13—14 uur. Er wordt ééa brief- en pakketpostbestelling uitge voerd. Verzocht wordt nieuwjaars- correspondentie vroegtijdig ter post te bezorgen. Op 31 December worden slechts tot 15 uur belasting betalingen aan genomen. Filmvsrtooning 22 Dec. Hedenavond werd in het gebouw van den Nederl. Protes tantenbond alhier, door het bekende tournee Gebr. Miedema de vermaarde film: „Ben-Hur” vertoond, welke door z’n grootsche, natuurgetrouwe opzet en magnifieke opnamen niet naliet op de vele aanwezigen een diepen indruk te maken. Winkelsluiting 23 Dec. We herinneren H.H. Winkeliers er aan dat de Winkel sluitingswet voor dagen voorafgaande aan erkende Chr. Feestdagen het sluitingsuur in onze gemeente op 11 uur bepaalt. Raadsvergadering Agenda van de vergadering van den gemeenteraad van Workum op Donderdag, 23 December 1937, ’s avonds half acht. Punt 1. Notulen van de vergade ringen van 22 November en 4 De cember 1937. Punt 2. Ingekomen stukken mededeelingen. Punt 3. Benoeming van 2 voogden. Punt 4. Behandeling van het in de vergadering van 22 November j.l. verdaagde voorstol van B. en W.om den gemeente-architect te belasten met de leiding van het onderhoud der woningen van „Volkshuisvesting”. Punt 5. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening op de heffing van besmettelfjke ziekte- gelden. Punt 6. Voorstel van B. en W. tot overdracht van een gedeelte trek vaart en trekpad bjj Bolsward aan die gemeente. Punt 7. Voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van gelden voor aanschaffing van een stalen draag baar en een begraaftoestel met tran sport wagentje. Ook het vertrouwde adres voor G-rootzaïidL 18 Ons Nederlanders, bezielt op het "t jaar nog een bjj- 1. En we doen dezen keer een bijzondere bede. De bljjde verwachting, welke eens 533

Friso nl | 1937 | | pagina 1