Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten VRIJDAG 4 MAART ’38 FOTO-ATELIER CONENS ITAL. VERMOUTH orkum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. „DE VRIENDENKRING" I I ALLE DAGEN TOT 's AVONDS 8 UUR GEOPEND Zaterdag tot 10 uur, op verzoek ook later LUCHTBESCHERMING. HERHALINGSOEFENINGEN. 64ste Jaargang ZATERDAG 5 MAART 1938. No. 10 van Officieel Gedeelte. KIEZERSLIJST. JAARLIJKSCHE UITVOERING VAN ZUID WORKUM Plaatselyk Nieuws. A. ZEIJLSTRA Hz. Tel. 23 Ml Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 - - Tevens viering van het 40-jarig bestaan Uitsluitend toegankelijk voor Donateurs met hunne Dames en Ouders van leden Afd. Workum L. Ct. van Dit blad verschuilt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten de den I t WIJNHANDEL Op Vrijdag 11 Maart des avonds om 8 uur zal de Afdeeling WORKUM van de Friesche Vereeniging voor Luchtbescherming op de bovenzaal van Hotel Ketelaar vergaderen. Vóór de pauze zal Dr. F. E. Revers van Heerenveen spreken over het onderwerp „Hoe zichzelf en anderen te helpen by een luchtaanval". Na de pauze zullen enkele huishoudelijke aangelegenheden worden behandeld. Belangstellende niet-leden wek ik hierbjj op het eerste gedeelte n.l. de lezing van Dr. Revers bfl te wonen. Het is voor iedereen van belang in tijden van nood het antwoord te weten op de vraag, die ligt in het onderwerp van den spreker „Hoe zichzelf en anderen te helpen by een luchtaanval". Voor dit gedeelte is iedereen welkom. Wie in de pauze lid van de Afdeeling wordt, zal natuurlek ook op het huishoudelijk gedeelte hartelijk wel kom zijn. Het Hoofd Luchtbeschermings dienst Workum, Mr. W. M. OPPEDIJK van VEEN. maar om boeken. Bet met deze col lecte behaalde succes was zóó groot, dat de Catalogus van onze bibliotheek met een 16 tal bladz. kon worden uitgebreid. Ook over de kwaliteit van het ons afgestane valt in het algemeen slechts te roemen. Den milden gevers onzen besten dank. Of zfl ons in den loop der jaren nog niet eens terug zullen zien Zeer zeker wel, want waar de kat eenmaal een muis gevangen heeft, twee biljarts. De Sneekers behaalden in totaal 918 punten en de Worku- mers kwamen daar dicht achter aan met 915 punten. Vermoedelijk zal Maandag over een week in Hotel Leeuwen te Sneek, waar elke speler dan nog één party voor de boeg heeft, de strijd ten einde worden ge bracht. De prfls der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager had de bezoek Biljarten Maart Hedenavond Biljartclub „De Wijnberg” van een zevental spelers uit Sneek, die zich by de start als geduchte tegenstanders lieten kennen. Er werd in twee groepen gespeeld, nl. de drie beste spelers en de vier volgenden een halve competitie, waarvan nu in totaal 18 partijen van 75 punten werden gehouden, omdat Vereeniging Openb. Leeszaal en Biblioth. voor Workum en Omstr. I Burgemeester en Wethouders van WORKUM gelet op de artt. 10 en 11 der kieswet; brengen ter openbare kennis, dat de lijst, aanwijzende de inwoners, die tot het kiezen van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zjjn, van den 23sten FEBRUARI tot en met den 16den MAART a.s. op de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd en tegen beta ling der kosten, stemdistrictsgewjjze, in uittreksel, verkrijgbaar is gesteld. Tot en met 9 MAART a.s. is een ieder bevoegd by ons college verbe tering der lijst te vragen, op grond, dat hy zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voor komt, niet behoorlijk voorkomt of al dan niet voor eenige verkiezing aan gewezen is als bevoegd by volmacht te stemmen. Workum, den 22 Februari 1938. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. M. OPPEDIJK van VEEN. De Secretaris, v. d. GOOT. avonds S uur op de bovenzaal van Hotel WIJNBERG” daar komt ze stellig weer. Onze assistente, Mej. Visser, was ook in 1937 weer Ue spil, waarom in ge wone omstandigheden, de Leeszaal functionneert. Van groot belang acht het Bestuur de goede toon die zjj, zonder veel moeite in de zaal weet te handhaven. Incidenten komen niet meer voor. Het bezoek van de zaal neemt mede als gevolg hiervan, steeds toe. Het aantal bezoekers is van 3101 ten vorige jare, in 1937 gestegen tot 3553. Een toename die er wezen mag. Ook het aantal uitgeleende boeken vertoont een stijgende tendenz. Het klom van 2462 tot niet minder dan 3044, terwijl er nog bovendien uit de Sneeker Leeszaal 1286 boeken wer den betrokken d.w.z. een 250 tal meer dan in 1936, een toename, te meer van belang, omdat het aantal aangevraagde wetenschappelijke wer ken het dubbele was van het vorige n 1. 505. Het aantal leden bleef in het afge loopen jaar zoo ongeveer stabiel. Het blijft hangen tusschen de 100 en de 120. Dit getal is niet groot. Gelukkig weten wy nu wel, dat de belangstelling van het publiek in ons werk grooter is, dan men uit dat getal geneigd is op te maken. Zóó groot, als die verdient te zijn, is ze echter nog niet. En bijlange na niet, zoolang zoovele van onze jenge menschen de vrye toegang tot de straat, zelfs by slecht weer, nog ver kiezen boven die tot de goed ver warmde en gezellige Leeszaal. Laten de ouders de aandacht van hun kinderen, vooral als zy gaan behooren tot de rypere jeugd, toch eens wat meer op de Leeszaal ves tigen. Daar ligt een stuk van hun belang, want de lust tot lectuur is niet alleen een voorwaarde tot ont wikkeling, maar kan ook het zyne bydrasren tot vermeerdering van het dikwijls zoo moeilik te vinden levens geluk. Daartoe mede te werken is en blijft ten slotte het groote doel, waarmee de Leeszaal is opgericht. Aan die doelstelling ook ontleenen wjj het recht haar weer opnieuw aan te bevelen bfl een ieder, die iets in haar belang kan en wil doen. De Secr. WORKUM. BQ Koninklijk Besluit is benoemd tot Djjksgedeputeerde van het Waterschap Westergo’s IJselmeerdflken de heer P. Gaastra alhier en is aan den heer J. W. Brulnsma te Bolsward, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als dijksgedeputeerde van genoemd waterschap. Openbare leeszaal en bibliotheek 25 Febr. De jaarvergadering van bovengenoemde instelling werd hedenavond gehouden, onder leiding van den heer IJ. Oosten. Verslag over het jaar 1937, uitge bracht op de Ledenvergadering van 25 Febr. ’38. Mijne Heeren Eenige jaren achtereen een jaar verslag voor de leden van een Ver- eeniging samen te stellen en daarin frisch te blijven, is eigenlek alleen maar mogelijk, wanneer zich in het vereenigingsleven telkens 'weer mo menten voordoen, waarop de Duitsche uitdrukking„noch nicht da gewesen” met volle recht kan worden toegepast. Is dat niet het geval, dan zal de verslaggever er zich wel toe moeten bepalen de min of meer platgetreden paden van vorige jaren, opnieuw te bewandelen, om zich daarmee bloot te stellen aan de onbehagelijke kans zijn toehoorders te vervelen en zich zelf niet het minst. Dit gevaar hangt my met dit ver slag wel zeer sterk boven het hoofd, omdat het auditorium hier in hoofd zaak uit Bestuursleden bestaat, die wel wéten, hoe de Vereeniging reilt en zeilt, terwijl de gewone leden, die het niet weten ook niet aanwezig zijn. Het is dus een wel zeer ondank bare taak, waarvoor ik sta. Niettemin is de nood mij opgelegd en zal ik ook nu weer trachten U een zoo goed mogelijk beeld te geven van ons Leeszaalwezen in het afgeloopen jaar, mits men m|j toesta mij daarin een weinig te bekorten. Van de Financiën weinig nieuws. De dikke f 50Q, waarop wjj door de subsidies van de V.O.L.F., de P. C. Jansen-stichting, Het Nut, de Ver. Helpt elkander en de contributies der Leden nog altijd kunnen rekenen, z|jn ook dit jaar weer binnengekomen. Die dikke f 500 vormden de totale ontvangst, waaruit alle uitgaven, die een Leeszaal in den loop van een vol jaar met zich brengt, moesten worden bestreden. Het voldoen aan deze eisch is een opgave, die ook in het verloopen jaar weer te zwaar is gebleken, want wfi sloten met een tekort. Tot geruststelling moet ik er echter aan toevoegen, dat het met een kwartje per lid nog ruimschoots kan worden gedekt. Dat het niet grooter is, danken w(] aan onze assistente en enkele bestuursleden, De secretaris, de heer B. IJ. Wie linga bracht een uitgebreid, opge wekt verslag uit over het afgeloopen jaar, dat we ook in dit no. opnemen. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 517.58, de uit gaven f 496.25, saldo f 21.32. Het saldo van 1936 groot f 46.24 was dus met ongeveer f 25 verminderd. De nieuwe begrooting is vastge steld met ontvang en uitgaaf van t 506.32. Als sluitpost echter een klein onvoorzien van f 6 32. Herbenoemd werden tot bestuursleden de heeren P. Gaastra, E. de Roest, D. Faber en P. Dijkstra. Ook in het sluitingswoord werd met groote waardeerlng ge sproken over Ijver, tact en beleid van de bibliothecaresse, mej. T. Visser. die dikwjjls voor de Leeszaal zelf deden, wat zy in hun particuliere leven gewoon z{jn aan vakmenschen op te dragen. Prachtig zult gij zeggen, maar er was dus een tekort. Terecht en dat mag niet blijven bestaan, maar moet liefst zoo spoedig mogeljjk verdwenen. En dat kan ook wel, want met een kleine variatie op een oud spreek woord zou ik hier willen zeggen: Vele beurzen maken licht werk. Aan de lofwaardige offervaardig heid van de vier genoemde corpo raties brengen wy hier een eere- saluut. Moge hun vooi beeld op ande ren aanstekelyk werken. Het Bestuur onderging dit jaar een kleine verandering. Wel werden H.H. De Boer en Wielinga herbenoemd, en namen zjj hun herbenoeming aan, maar in de plaats van den Heer Tj. - j Vlas, die niet meer in aanmerking “en hy«r beschikking had over wenschte te komen, trad de Heer H. Leenstra Jr. Voltallig vergaderde het Bestuur slechts twee maal: De tweede keer hoofdzakeljjk om verandering te brengen in een besluit der vorige ledenvergadering n.l. dat, waarbfl het Bestuur op zich genomen had een collecte te houden voor de aanschaffing van nieuwe boeken, het besluit dus dat ten doel had onze ietwat verou derde bibliotheek wat nieuw bloed toe te voeren. Overwegende, dat een aanval op andermans beurs nog nooit populair geweest is, heeft het Bestuur om tot het voorgestelde doel te geraken, een anderen zijns inziens eenvoudiger weg gekozen, een weg die bovendien het voordeel had, nieuw te z{jn. Ik bedoel, om by mijn beeld van dat nieuwe bloed te blijven, die der Transfusie. Geld is er in ons stadje niet veel, zoo was de redeneering, maar boeken zjjn er genoeg: laat ons dus trachten wat van die boeken uit de particu liere verzamelingen naar de biblio theek van de Leeszaal over te heve- Filmvoorstelling De Algemeene Bioscooponder- neming van Deventer, afd. Tournee, brengt ons a.s. Donderdagavond 8 uur in het gebouw van de Ned. Prot. Bond de avonturenfilm „Tarzans vlucht”. Deze sensationeele film voert u naar het hartje van donker Afrika, waar u troepen olifanten, dozynen leeuwen en tijgers, geweldige apen en krokodillen, diverse wilde volks stammen te midden der machtige en grootsche natuur der jungle, en oer wouden in hun ongerepte schoonheid kunt bewonderen. De avonturen welke in deze film beleefd worden, zfln van een adembenemende span-* len door een collecte niet om geld, ning en steeds weer is hetdekracht- mensch Tarzan” die zegevierend uit den strijd te voorschijn komt. Een zeldzame film die u zeker zult willen zien. Bovendien wordt in het amusante bfjprogramma als extra nummer een opname gedraaid van de nationale feestvreugde ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Beatrix. Een programma dus dat er weer wezen mag. Zie voor bQzonderhede’ de advertentie. are >De Jongerein< en Omstreken 25 Febr. Hedenavond vergader de de afd. Workum en Omstreken van „De Jongerein” in hotel „De Wijnberg” alhier. Als hoofdnummer kwam op agenda voor, een lezing van weled. heer J. de Ruiter, hoofd der lagere landbouwschool te Balk, over „Moderne distelbestrjjding”. Deze interessante lezing werd met veel belangstelling door de aanwezigen gevolgd. Als werktuig voor moderne distelbestryding toonde spr. een toestel, genaamd „Primier” met auto matische werking. Als afgevaardigde naar de algem. vergadering te Leeuwarden, werd benoemd de heer D. Haagsma. Onze afd. zal zich aansluiten aan de ring van aangrenzende afdeelingen. Fr. Mij. van Landbouw 26 Febr. Hedenmorgen verga derden de leden van de afdeeling „Workum en omstreken” van de Friesche Mfi. van Landbouw, onder voorzitterschap van den heer A. Gaastra. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het ledental vr(i stabiel bleef. Herinnerd werd aan de lezing over de pachtwet, den gehouden melkcursus en de zeer geslaagde veekeuring in September. Een langdurige bespreking volgde over het voorloopig vastgesteld loon- contract 1938 1939 der afdeeling Workum van de Friesche Maatschappij van Landbouw en de arbeidersorga nisaties. Het bestuur bracht verslag uit van een bijeenkomst met ver tegenwoordigers van de werknemers. Men gaf een overzicht van gevraagde en voorloopig aangeboden loonen en vroeg goedkeuring van de aanwezi gen voor de aangebodene. Met enkele kleine wijzigingen in onderdeelen werd die goedkeuring verleend. De financieels commissie bracht verslag uit over het financieel beheer der afdeeling. De inkomsten bedroe gen f 803.8U/2. de uitgaven f 786 31, saldo f 18 501/a. Het vraagpunt van het hoofdbe stuur over: Mestbewerking, ter be antwoording opgedragen aan eene commissie, werd bij monde van het jongste lid, den heer J. Bokma, voorgelezen. Alle vragen waren kort en bondig beantwoord. Met eenige toelichting in zake „mestplaten” en een opmer king over de laaggestelde mestgift werd opzending naar het hoofdbestuur goedgekeurd. De commissie werd bedankt. Na behandeling van de agenda der algemeene vergadering te Leeuwar den werden tot afgevaardigde en plaatsvervanger benoemd de bestuurs leden Schotanus en Vrolijk. Volgde sluiting met krachtige op wekking om getrouw de bijeenkom sten te bezoeken. De Burgemeester der gemeente WORKUM brengt ter kennis van belanghebbenden dat dienstplichtigen van de lichtingen 1927, 1928 1932 en 1934 in 1938 voor herhalingsoefeningen worden opgeroepen. Omtrent plaats en tijdstip van opkomst wordt verwezen naar de algemeene zeer uitgebreide bekend making d.d. 23 Februari 1938 welke is opgehacgen in de vestibule van het Stadhuis en dagelyks in de gewone kantooruren ter inzage is. Workum, 24 Februari 1938. De Burgemeester voornoemd, W. M. OPPEDIJK van VEEN. B I I I

Friso nl | 1938 | | pagina 1