Nieuws- en Advertentieblad De Volkenbond. Prijsvraag voor het Kind Nieuwjaarsgroeten PRIJSVRAAG „ACHLUM” PRIJZEN INZENDINGEN voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. f 0.40 par f 1000 verzekerd kepitaal naar klasse I. Een Bril ZATERDAG 16 DECEMBER 1939. 65ste Jaargang ONS WEEKPRAATJE Plaatselijk Nieuws Een Buikband of Corset Breukband Elastieken kousen „FRISO” ASSURANTIE MAATSCHAPPIJ No. 51 Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 ------ <r GROOTZAND 18 TELEF. 3054 harte w<:lkom, Md. DRUKWERK WÉ Evenals vorige jaren kunnen in „Friso” van 1 Januari e.k. welk no. ZATERDAG 30 DECEMBER verschijnt, en in Workum huis-aan-huis bezorgd wordt wederom Nieuwjaars-advertentiën geplaatst worden 30 ct. Dezer dagen hopen wij in Workum Uw opgaven te mogen ontvangen. Overigens wordt tijdige opgaaf beleefd verzocht. DE UITGEVER. Het Bestuur van b.g. Maatschappij maakt bekend, dat de Omslag met inbegrip van administratiekosten over het jaar 1939 evenals die over het vorig boekjaar is vastgesteld op Namens het Bestuur, J. D. BUWALDA, Boekhouder. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiön tot uiterlflk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten TREKKING DER PRIJZEN op 28 Decembei a s. te s Graven- hage ten overstaan van Notaris Mr. S. K. D. M. van Lier. De prijzen worden franco toegezonden vóór 1 Januari a.s. Trekkinglijsten kunnen niet worden uitgegeven. Gesteund door onze jarenlange er varing garanderen wy pasvorm en kwaliteit naar de bekende ZAAK De letters van elk hier volgend woorden tweetal DRUKKERIJ De Centrale Propaganda-Commissie voor heidspostzegels noodigt U uit tot deelname aan staande de Weldadig- onder- De prijs dor Advertentlèn is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager moeten onderling verwisseld worden, waardoor nieuwe woorden ontstaan de beginletters dezer nieuwe woorden van boven naar beneden gelezen geven een goeden raad aan lederen lezer te zien. dirk zegelen rood-lee ra-noad schep-na bram taan; men prik; dieren ee dan erdan ver lize en; tor-negen; raad zon leg aa buigen rek te-ver zwoord-aal ijken-west. Herinnert U in December vooral de nieuw-gevormde woorden 7, 1 en 14 1 ■wflze do van GEVESTIGD TE FRANEKER Oplossingen, uitsluitend op een briefkaart te schrijven (geen brieven Imoeten zijn gefrankeerd met ten minste 2 Kinderzegels van 5 (met bijslag dus 8 cent) Alles wat boven het verschuldigde porto wordt gefrankeerd komt ten goede aan het Nederlandsche misdeelde kind. (Men plakke niet over een ingedrukt zegel heen). De oplossingen moeten uiterlijk 25 December worden verzonden naar: Ik heb eens een mooi boompje in den voortuin van myn huis g^plar.t en er heel wat zorgen aan besteed. Ik hield van het boompje. De eerste jaren leek het zich heel goed te ont wikkelenzQn schaduwgevende groene bladerenkroon werd breeder en breeder, mensch en dier begon nen er beschutting onder te zoeken tegen onaangename wisselvalligheden van de natuur. Maar op ’n keer moest ik vaststellen, dat de groei eruit was: het boompje begon te kwjjnen, het gebladerte toonde zteb zlekelflk en viel vroegtijdig af, de takken verdorden en werden bij stormweer een voor «en afgerukt. Ondanks al mQn goede zorgen was er tenslotte niets dan ’t stammetje meer over, kaal en dor. De honden, die vroeger onder de boom de verkwik king van de schaduw zochten om er uit te rusten dan wel hun vrooljjk levensspel te spelen, kwamen uit gewoonte nog wel tot den boom, maar enkel om hun poot te lichten tegen den stam. Toen Ik vaststelde, dat mQn boompje nog slechts voor da’ doel dienstig was, heb ik het uitgerukt. Ik zal den grond nog eens goed bewerken en vruchtbaar maken, daarna zal ik ’n nieuwen boom planten van hetzelfde soort en aldus tóch m(jn ideaal trach ten te verwezenlijken. WORKUM. Benoemd tot onderwij zer aan het Chr. Ulo-instituut te Bussum, den heer J. Slagier, onder water aan den Chr. Ulo school alhier. Ik geloof, dat het vredesboompje dat de volkeren na den wereldoorlog In Gei re hebben geplant, dezelfde ontwikkeling én.... aftakeling heeft doorgemaakt als het boompje uit mijn voortuin. De honden misbruiken het als object, geschikt om er hun achter poot tegen te lichten. Duttsche Russische, Japansche en Italfaansche honden. Zt blaffen hongerig en woe dend rond den kalen stam en sprin gen in vernielzuchtige stemming naar de jjle kleine loten, welke nog kwijnend pogen voort te bestaan op de mieserlge resten der levenssappen. Wat moeten de volkeren nu doen? Moeten ze een omheining maken rond het boompje, opdat de honden het niet meer kunnen zien en aldus het zlekeljjke bestaan zien te rekken van wat eens met zooveel hoop en liefde was geplant? Of moet het boompje worden uitgerukt en de grond moeizaam worden bewerkt, vruchtbaar gemaakt, opdat opnieuw kan worden geplant en aan een ander, gezond boompje, betere levenskansen kunnen worden geboden? Ik zou voor het laatste voelen. Al wat de verzorgers van ’t boom pje thans er aan doen, wekt slechts de spot op van de velen, die hun geloof in zQn levenskracht hebben verloren. Belasting betalen. De Ontvanger der DIr. Bel. te Koudum, brengt ter kennis van belanghebbenden, d»t 1 Januari 1940 moet zQn betaald: Grondbelasting 1939, geheel, Personeele belasting 1939, gedagteo- kend vóó Set t 19.39, geheel. Inkomsten belasting 1939/ 40, gedag- ttekerd Juli 5'0 gedeelte. Inkomsten b-Jastirc 1939/40, gedag- teekend October 1939 1'3 gedeelte. Voorts vervalt op .31 Dec. 1939 het recht voor tabaksvergunningen. voorz. do heer A Gaastra deze gaderlng en heette de spreker deze morgen en enk tie gasten harte welkom, waarnaar horst het woord kreeg. Deze zette op duidelijke voordeelen en onkosten van het machinale drogen van gras uiteen en besprak vervolgens de verschil lende hier te lande gefabriceerde modellen, nl. die van Hubert te Sneak, Stork en Werkspoor. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk gebruik ge maakt. Naar aanleiding van een vraag, raadde spr. aan de drogerij eventueel bij een bestaande industrie te plaat sen. Ook achtte spr. het beter dat er niet te veel boeren aan één drogerfi verbonden werden. Mexlmum aantal 20; minimum hoeveelheid to taal 100 HA, 1 x maaien. Nadat de vragen van alle aanwe zigen tot hun volle tevredenheid waren beantwoord, bedankte de voorz. Ir. Spithorst voor zijn intressante causerie. By de nabespreking die nu volgde zei de heer H. N. H K de Jong dat hij het gaarne die kant uitgestuurd zou zien, dat de drogerij (indien tot oprichting besloten zal worden) bij de C* operatieve Zuivelfabriek alhier geplaatst zou worden. Ook andere aanwezigen spraken zich hiervoor uit Tot slot werd mededeellng gedaan van 2 cursussen, die da afd. voorne mens is te houden. Voor de cursus betn ffende maatregelen in het belang van de opvoering van de bodempro ductio bleek al zooveel belangstelling te bestaan, dat deze door kan gaan. Met dank voor de belangstelling sloot de voorz. de vergadering. Gaan we thans geleidelijk over van de beeldspraak tot de realiteit Gei óve biedt geen beschutting méér en wie er nog komen om den vredesboom te verzorgen, vreezen niets zoozeer dan te worden aange vallen en gebeten door de blaffende en plassende honden, die er rond zwerven. Denken we maar eens aan de richtlijnen, welke de Nederlandsche delegatie meekreeg raar de jongste bijeenkomst van de verzorgers van den vredesboom. Niet in het bestuur (Volkenbondsraad) gaan zittenniet praten over andere ziekten van het boompje dan die ter bespreking waarvan ge thans zfit opgeroepen geen sancties oftewel: geen enkele poging steunen om de blaffende en bijtende honden niet met een stok weg te jagen. We geven toe: het kan niet anders Bk 0 Jan is altfld nog beter dan doó Jan 1 Maar het allerbeste is om onze zorgen niet langer te besteden aan een verloren zaak. Deenghartigheld, die we veiligheids halve moeten betoonen, schaadt het ideaal, dat we ons hadden gesteld en nastreven. We kunnen ons beter en met grooter fierheid afzijdig houden dan te gaan meehuilen met de wolven in het bosch. Onze groote voorzichtigheid ei bedachtzaamheid werkt remmend op de activiteit of bed> yvigheid dir genen, die nog daad werkelijk durvei omdat ze op 't oogenbiik moeten strijden voor het gemeenschappe IQk doel van vrede en recht. In het Russisch Finsche geschil b.v. de Scandinavische landen. Al thans Zweden en Noorwegen willen wat doen om de Finnen te helpen. Omdat ze weten, dat ze aiders i a Finland aan de beurt zullen komen. Oostenrijk, Tsechoslowakyë, Albanië, Polen, Litauen, Letland, Estland, Finland, ze zijn beurt voor beurt en tot op één na met succes, aan de beurt gesteld om te worden over weldigd. Er z(jn kleine landen, die het beter achten om niet hun beurt af te wachten, maar gezamenlijk hun beurt aan de orde te stellen Geef ze eens ongelflkNorrweenn en Zweden wekten daartoe de Vol kenbondsstaten op. Maar wij zeggen zeiden het vóóraf reeds geen bestuursfunctie, geen sancties, geen pik lijk* vraag stukken aan de orde stellen WQ kunnen voor onze houding wellicht klemmende motieven aan voerenwfl kunnen overtuigd zijn, dat speciaal voor óns (te weten: óók voor België en JLox'mburg) ge zamenlijke afweer tegen een toe komstig gevaar erger cons qienties zal hebben dan een afwacbten van dat gevaar, maar dan zijn we m«t ons tegengesteld belang hinderlijk in een gezelschap, dat op directer en gezamenlyken afweer badach* moet zijn. Voor het oogenbiik heeft de Vol kenbond afgedaan als organisatie van den vrede en ais machtss'atuut tegen aanval en geweld. De mogend heden van Europa moeten er op be dacht wezen om met de boste raid delen, welke haar passen, het be staan harer volkeren te verdedigen. Sommige volkeren zullen daartoe met elkaar moeten samenwerken in gewaperden afweer, andere zuller hun onzijdigheid zelfstandig moster beschermen. Wat we allen tosamen enkel rog tot plicht hebben, d i. den grond var Gerève opnieuw te bewerken en vruchtbaar te maken, opdat er ten geschikten tijde een nieuwe en levens krachtige boom van den vrede op kan gedijen. De kronkels van het eigenbelang waarin de leden van den Volkenbond zich thans te Gei ève wringen oir den schijn te onderhouden van trouw aan het ideaal, wekt slechts en niet ten onrechte den weerzin van hen, die evenzeer uit eigenbe lang, het ideaal openljjk weerstreef den Met een lichtelijk beschaamd ge voel o’er onze eigen houding, zullen velen onzer b.v. de juistheid moeten erkennen van wat het Italiaansche persbureau Stefani kenbaar maakte ter gelegenheid van het feit, op Maandag j.l. dat Italië den laatsten band met den Volkenbond heeft ver broken „In politieke Italiaansche kringen wijst men er op, dat het einde van alle betrekkingen tusschen Ital'ë en den Volkenbond zich voordoet op het oogenbiik, waarop het Geneet sche instituut opnieuw een toonbeeld van opportunistische intriges biedt in plaats van d« beslissingen te nemen, die grëlscht worden door den ernst van een gebeurtenis, die op het «ogenblik bloed doet vloeien in het Noorden van Europa”. De groote Hoofdprijs, beschikbaar gesteld door H. K. H. Prinses Juliana bestaat uit een geschenk ter waarde van f 100 te kiezen door de gelukkige winnaar (of winnares). Voorts10 Philips Radiotoestellen uit de schitterende nieuwe serie 1939/40 type 480 A. en minstens 300 (zoo mogelijk meer) Oudejaars-pakketten met verrassende inhoud voor Oudejaarsavond (speculaas, boeken, chocolade, warme kleding stukken, sigaretten, enz) De inhoud van ieder pakket is drieledig. Friesche Mij. van Lnndbouw Afd. Workum 9 Dec. Voor hedenmorgen had het bestuur van de Fr. My. van Laudb., afd. Workum de kden ult- genoouigd tot het b(j wonen van een causerie bemffende ,,’t Drogen van gras”, te houden door den Weleu. heer Ir. Spithorst van Leeuwarden. Om ongeveer half tien oper.de de ver voer van Ir. Spit- Prijsvraag „VOOR HET KIND” NicolSistraat 17, DEN HAAG HOFSTEDE SNEER 5 I SMAAKVOL GOEDKOOP T. GAASTRA Bz. Tel. 45 WORKUM

Friso nl | 1939 | | pagina 1