Nieuws- en Advertentieblad Hel Baby-uilzei s x vu/ien. VOOR BABY-ARTIKELEN, JAPONSTOFFEN EN PASSENDE GARNEERING slaagt zeer zeker by I I I voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noords., Hlndeloopen, Stavoren, enz, enz. de prijsvraag ■I Verhuring perceeltje land en schapenweide op het strand. Fen In Boargemaster, dy 't In baes op rédens wier. ZATERDAG 3 FEBRUARI 1940, No. 5 66ste Jaargang Officieel Gedeelte I Op de achterpagina van dit nummer vindt U Ut de aide Friso’s feuilleton „WELKOM over ons De volgende prijzen zijn hieraan verbonden: Plaatselijk Nieuws Manufacturen Stoffeering Dames Mode-artikelen THUIS” 1 Éi -^^^==:^=== Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 prijs Administratie „FRISO” F. f. ’t N. j De tweede jaar, mutsjes, een manteltje. Het traditioneele Een boek (naar keuze) Een luxe doos post Een jongens- of meisjesboek Een „Fiyslên-Kalinder” le 2e 3e 4e ze wijzen, Een Bella-patroon uit „Het Nieuwe Modeblad’* ■p si- I I De prfls der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Groctere letters naar plaats ruimte. Bulten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bfi abonnement belangrijk lager WORKUM, 31 Jan. Zoo behoort de Elfstedentocht 1940 dan weer tot het verleden en krfigt men de gelegen heid tot overdenking. Terwfilwe ons tegen half negen naar de controlepost begeven, waardeeren we de attentie van onzen Burgemeester, die de Friesche vlag op de oude toren heeft laten plaatsen, ten teeken dat er iets specifiek Frlesch gaat gebeuren. In het Stationskcffiehuis van Veur- man is alles gereed voor en in span ning naar de aankomst der eerste wedstrfidrfiders. Volgens berekening van vorige wedstrijden kon dit onge veer 9 uur zfin en inderdaad worden we in onze verwachtingen niet be drogen. Als altfid is de aankomst van de eersten een prachtig gezicht. Alleen de manier van rijden al imponeert en onwillekeurig komt de gedachte op: dat zfin „vakmenschen”. Én bovenal geven ze den indruk dat ze de eersten zfin en het willen blfiven ook. Voor het eerste tiental is de controle op het fis, de rest die in Workum gewoonlfik al een klein uur achter is, dient in het café te komen Door het groote aantal deelnemers zfin we verschillende malen door het centraal comité gewaarschuwdweest op uw hoede, zorg voor voldoende assistentie aan de controletafel. Nu ligt Bolsward vrfiwel precies op de helft, zoodat men met de zuidelijke route in Workum de kleinste helft te pakken heeft; de deelnemers zfin dan al behoorlijk verspreid. Dat wil niet zeggen dat we het hier van tien tot *s middags één niet druk gehad heb ben. Integendeel, vanuit het breede raam hadden we van onze hoog gelegen post een pracht aanbllk op Elts moat him seis mar de baan naar Hlndeloopen. Gedurende drie uren arriveerden onophoudelijk lange slierten van rijders, doch we konden het af. Alleen tegen twaalvtn dreigde er een opstopping door de aankomst van’n kleine lawine sport- lustlgen, die echter binnen twintig minuten „verwerkt” werden, doordat twee bekende figuren in onre stad spontaan op de ijsbaan een hulp- controlepostplaatsten. Overigensheb ben we voor de aangeboden hulp niets dan lof, want in letterlijken zin werkten burgers en boeren mee. De ervaring heeft geleerd dat men dan alleen snel kan werken, wanneer er orde vóór de controletafel is. Een goede methode bedacht een onzer assistenten. Bfi pakte degene die zfin kaart voor afstempeling aanbood, ste vig met de vuist aan zfin borst en liet hem niet los voordat hij de ge stempelde kaart weer in zfin bezit had. Vergissing was daardoor onmo gelijk en het was opmerkelijk hoe gewillig men zich op deze overigens ongewone wfize Het „aanranden”. Tegen het middaguur was de café drukte overstelpend, doch nooit wan ordelijk. Men had er 87 K M. opzitten en verlangde naar eenige rust en lafenis, terwijl het biljart herschapen was In een uitstalling van de meest diverse delicatessen. De lulde begroetingen van verschil lende lieden die elkaar kenden, waren niet van de lucht, vooral in de tfid dat een zwaarwichtig en bekend politicus uit de bouwhoek (op klompen natuurlfik) ons aan de tafel zfin ge waardeerde assistentie verleende. Ondanks het geroezemoes drongen opmerkingen als deze tot ons door „Soa, bist der ek al, wist wol wer ’t Dokkum laelt, bist der wolriswest?” Inderdaad, voor velen die totWor. Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Maandag, 5 Februari a.s. des avonds uur publiek verpachten een perceeltje land, gelegen aan den Stationsweg en de schapenweide van het sportterrein op het Groene Strand. Voorwaarden liggen ter inzage ter gemeente secretarie op de gewone kantooruren. Workum, 24 Januari 1940. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. De Secretaris, V. D GOOT. De antwoorden op de vragen moeten uiterlijk Donderdag 8 Februari a.s. in ons bezit zijn. vreugde, met welke iedere jonge Moeder het baby-uitzet kiest, laat zich moeilijk beschrijven. Elk onderdeel hiervan wordt met liefde gemaakt en geen Nou 't wy sa rom us diel krye fen de froast en snie, en wy prate fen in „alderwetske” winter, haw ik de Friso’s ris troch bledde, as ik net it ien en oar fine koe oer de winters fen allear, En ja hear, oer de stringe winter fen 1763 foun ik hiel hwet bysünderheden. Ik wol begjinne mei hwet ik foun oer de Bolserter Boargemaster Pieter Koopmans. Ik nim it oer sünder foroaring. „Als een niet onaardige bijzonderheid wordt gemeld, dat in den strengen winter van 1763/64, Pieter Koopmans van Bolsward, op éénen dag, voor den Stadhouder Willem III van ’s Gravenhage een brief overbracht naar Leeuwarden, aan zijne moeder Marie (de bekende Maryke mui). Hij was ten 4 ure reeds te Leeuwarden en zeer fraai de voorletters van zijn naam in de ijsbaan.” In hiel sterk staeltsje is wol it neifolgjende„Van de Burge meester Pieter Koopmans te Bolsward, staat als een beroemd schaatsenrijder opgeteekend, dat hij zeer fraaie trekletters op het ijs wist te teekenen en meer dan eens, langs eene harddraversslede rijdende, links en rechts over paard en slede in vollen draf zijnde, heen sprong, zonder het hem eenige moeite kostte.” Oan safier oer Pieter Koopmans. Ien dy 't him ek tige skoan redde koe, wier Cornelis Ynzes, boer to Kubaard. Yn 1808 woun er to Snits, hwer ’t de beste riders wieme, de earste priis. Net ien rid hie er forlêrn. It frjemde wier wol, dat er eltse kear mar just foar wie en dan sei er „just woun.” Op in Freed yn itselde jier do 't er nei Ljouwert gong, helle hy by Wommels trye manljue yn, dy ’t oan 'e stok rieden. Knilles frege, of ’t er ek net mei oan ’e stok koe, hwent nei Ljouwert ta, wier ’t rjucht yn ’e wyn. Brimstich sei ien fen de manljue redde 1” „Ei nou” joech Knilles ta beskie, „as det moat dan moat it dan scil ik to Ljouwert wol sizze dat jimme komme 1” De bannen kamen op 'e rech en as in pylk ut in bóge skeat er de manljue toarby. Dat dy frjemd opseagen lit him wol tinke, Do ’t hja einlings, tige wirch yn ’e sted oankamen, stie Knilles op ’e wal syn piipke to smoaken en rop hjarren ta „Binne jimme der alWolkom I kom yn, ik ha de boerekofje al foar jimme besteld 1” De manljue scille net witten hawwe ho ’t hja it hiene. Mar de skriuwer fen dizze stoarje beslut mei„Hun wrevel was geweken en maakte plaats voor bewondering, die in Friesland algemeen werd, toen hij herhaalde malen als een der grootste meesters uit den strijd kwam en als vermaard hardrijder in geheel Nederland bekend werd.” Yn nye wike scil ik noch hwet skriuwe oer de winter fen 1763 en oer de reis dy ’t Sietze Jelgers en Teake Sibolts makke hawwe nei Inkhüzen. wit, dat tot kortgeleden voor al deze kleedingstukken vereischt was, wordt thans bijna uitsluitend voor de lijfjes en broekjes gebruikt. Voor al de andere kleertjes prefereert men tegenwoordig de zachte pasteltinten zacht rose, zacht blauw, die bij de frissche Baby-kleur zoo snoezig staan. Het Baby-uitzet bestaat echter het meest uit luiers en onderleggers, welke de jonge moeders meestal kant en klaar koopen, luierbroekjes, welke in den zomer de gebreide broekjes vervangen en tenslotte hemdjes. Tot één jaar worden deze kort gemaakt zooals de lijfjes. Ze hebben een ronden hals en de mouwtjes moeten voldoende wijd zijn, zoodat Baby er zich gemakkelijk in kan bewegen. Ze worden heel eenvoudig door een festonnetje of wat valenciennes gegarneerd. Voor deze hemdjes neemt men batist of zeer fijn linnen. Al naar men een eenvoudig of meer gekleed baby jurkje wenscht, neemt men hiervoor waschbaar fijn flanel, batist of crepe de Chine. Het beste model is een gerimpeld rokje op een kort bovenstuk en ballon-mouwtjes. Smok-en ajour- werk, kleine plooitjes of een borduursel zijn gewoonlijk de garneeringen van deze jurkjes, die sommige moeders boven gebreide prefereeren. U- Dit blad verschfint des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiën tot uiterlfik Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten werk is haar te lastig of te veel, zooveel geduld heeft hiervoor over. Ik behoef haar wel niet er op te dat er geen bepaalde mode voor onze aller kleinsten bestaat, de hoofdzaak is, dat zij zich in de kleertjes gemakkelijk kunnen bewegen en dat deze allerzindelijkst zijn. Tegenwoordig is alles, waarin de Baby lekker is ingepakt of wat hem omgeeft van zachte, warme, lichte wol. Het model der lijfjes, broekjes schoentjes en kousjes moet onherroepelijk klassiek blijven en als patroon kiest men heel eenvoudige steken, die bij het wasschen slechts weinig van hun vorm verliezen, zooalstricotsteek, fijne ribbels, moss-steek en rechte steken. De verschillende kleertjes zooals jurkjes en kruippakjes kunnen in een meer bewerkt patroon uitgevoerd wordendubbele moss-steek, kantsteek, ribbels, fantasie-patroon Resumeerende dus alle steken, die een soepel en warm weefsel vormen en waarvan de steken niet te los zijn. Wat de gebreide kleeding betreftzoo moet het uitzet minstens bevatten4 lijfjes en 6 broekjes voor het eerste jaar, 6 lijfjes en 8 broekjes voor het tweede jaar, 10 paar schoentjes, 6 paar sokjes, 2 paar wantjes, 3 kruippakjes of 3 jurkjes, 2 jasjes voor het eerste en evenveel voor het A 30023 Voor deze HUISJAPON kan men elke willekeurige stof gebruiken. De sluiting is middenvoor, met groote of kleinere knoopen. Geknipte patronen voor 92 en 120 c.M. bovenwijdte verkrijgbaar voor den prijs van 25 cent. kraste toen nog Wilt U volgens de laatste mode gekleed gaan Neemt U eens een abonnement op »HET NIEUWE MODEBLAD* Dit blad brengt U de nieuwste mode Bovendien geeft het U een groot aantal patronen op twee gratis bijgevoegde raderbla- den. Neemt U eens een proef Voor abonnementen zich te wenden tot Gaastra’s Boekhandel Tel. 45 - Workum WL W - >1 ff s i - J j-’s ■MaHMtaaMK J i

Friso nl | 1940 | | pagina 1