18-25 Februari Finland-week Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. 66ste Jaargang ZATERDAG 17 FEBRUARI 1940. No. 7 ONS WEEKPRAATJE Plaatselijk Nieuws Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Teletoon No. 45 die de en IJsfecst voor de schooljeugd. en Md* een ver- om- het aller- otn en vurig wij geroepen De prQs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bjj abonnement belangrijk lager De kans op vrede in percenten uitgedrukt. 6—4 voor den datum van 31 Juli. Anti-Bolsjewisme het vredescement Wanneer er weer vrede zal zfln, het is een onderwerp, waarover we allen graag denken en praten, zooals we denken en gelooven willen aan al het goede. Maar we weten er niets van wanneer dat komen zal. Zeker weten we dat niet van den vrede. Het kost maar één woord, soms van slechts één mensch, en de wereld is in onrust, volkeren bestra den elkaar op bloedige wQze. Maar niemand heeft het daarna in handen om den vrede te herstellenhet woord van velen, van de machtigsten der aarde zelfs, is daartoe onmachtig. Oorlog is te wekken door den wil, de vrede is afhankelijk van kansen. En naar die kansen gissen we graag en veelvuldig. Optimisten gelooven aan nabjje mogelijkheden, pessimisten aan verre verschieten hun berekeningen zQn niet reëel, omdat ze niet gefundeerd aQn op nuchtere en zakeljjke overwegingen. Maar zakenmenschen, die materieel belang hebben bij oorlog of vrede, hoe denken die over de kansen Zij) schakelen hun gevoelens uit, zQ tellen en wegen de verschillende factoren, zij maken van oorlog of vrede een rekensommetje. Hoe z(j er over denken? Daarvan geven de risico premies van b.v. de grootste verzekeringsmaatschappij ter wereld, Lloyds, een beeld. Velen verzekeren zich inderdaad tegen de. risico’s van den vrede. Zoo iets klinkt onmenschelijk in de ooren, maar het is, zuiver zakelük bezien, tocb volkomen verklaarbaar. Kooplieden, handelaren, fabrikanten e d., die partijen goederen hebben ingeslagen of denken in te slaan, contracten afsluiten over leverlngen enz., moeten er rekening mee houden, dat de prjjzen den invloed van een even- tueelen vrede kunnen of zullen onder gaan. Tegen zulke risico’s willen velen zich dekken. Uit de financieels rubrieken nu van de groote bladen blijkt het, dat men zich bfl Lloyds kan verzekeren tegen het „risico” dat er vóór of op 31 Juli wapenstilstand tusschen Duitschland en Frankrijk en Engeland zal komen, en wel tegen betaling van een premie, volgens de Msb. overeen komende met niet minder dan 63 (drie en zestig) procent van het verzekerde bedrag. Dit wil dus zeggen, dat men f 630 zou moeten betalen, indien men f 1000 zou willen ontvangen voor het geval er vóór of op 31 Juli vrede zou zfln Hieruit blijkt dus wel, dat men in. Londen de kansen op een spoedigen vrede groot acht. Kansen, welke zich derhalve laten uitdrukken als 63—37 vóór vrede; althans wapenstilstand op 31 Julias. om het in kortere cijfers te zeggen: 6—4; zes kansen op vrede tegen vier kansen op voortduren van den oorlog. WORKUM. Benoemd tot onder wijzer met vaste aanstelling bfl bet lager onderwijs te Sneek, de heer J. Hepkema, voor kort werkzaam aan de o.l.s. alhier, thans tijdelük hoofd te Stavoren. 10 Febr. In verband met het in Augustus 1939 door de internationale omstandigheden afgelaste Oranjefeest lag het in de bedoeling van de Ijsclub Workum in combinatie met het Oranje-comité den verjaardag van Prinses Beatrix op 31 Januari j.l. met een jjsfeest te herdenken. Door de felle koude en de daarna Ingetreden dooi moest dit feest worden uitgesteld en kon dit worden gehouden op Zaterdag, 10 Februari, nu „Koning Winter” ons verraste met één van zf|n prachtigste wintersche dagen. Door de op lofwaardige wjjze ver leende bemoeiingen van de leden van Qsclubbestuur werd den schooljeugd een echte feestdag aangeboden, welke nog lang in haar herinnering zal blijven voortleven. In totaal namen 360 jongens meisjes deel aan dit Qsfestljn. Des middags ongeveer halfv^f kon de waarnemende voorzitter overgaan tot het uitreiken der prijzen, hetgeen geschiedde met eentoepasselijk woord. De volgende prijzen werden be haald partfl is ontbonden, nadat ze buiten de wet is gesteld en waar de sterke communistische fractie uit de volks vertegenwoordiging is gebannen. Voorts Zweden en Noorwegen. In Zweden z(jn bij een razzia, waaraan 5000 politie beambten deelnamen, 200 communistische leiders „opgevan gen”; maatregelen worden er voor bereid tot een wettelijk verbod der communistische partij. In Zweden heeft 't justitieel onderzoek uitge maakt, dat de communistische partfl zich reeds vóór den oorlog met gelds bedragen door Moskou heeft laten steunenhet geld werd overgemaakt door het hoofd van de Finsche, door Moskou ingestelde schQnregeering, Kuslnen. Denken we ook eens aan de be weging in de Ver. Staten, in 't bij zonder in New York, om de ambte- iflke Instanties van communisten te zuiveren I En geven we ons vooral reken schap van de dèslllusies, welke in Duitschland werden gevoeld na het pact met de Russen. Dan komt men tot de conclusie, dat het niet bepaald uitgesloten kan worden geacht, dat de geallieerden en Duitschland elkaar nog eens in vrede hervinden op den grondslag van het anti-communlsme. Groote verschillen kunnen soms worden overbrugd of door compromissen worden geslecht, wanneer gemeen schappelijk gevaar dreigt, dat grooter Is dan dat, wat men in oorlog tegen elkaar, trachtte te ontgaan. Waarop deze berekening steunt? Het is moeilijk te zeggen. Men gaat natuurlijk na, hoever de economische, financieels en andere materieel* vermogens der oorlogvoerenden of van een der partQen reiken, beoor deelt de doelmatigheid van de ge dane of te verwachten bemiddelings pogingen en men let ongetwijfeld ook op de ontwikkeling in de poli tieke verhoudingen. Voor velen en ik schaar me onder hen is het nochtans onbe grijpelijk, welke practische mogelijk heden de handelswereld voor den vrede binnen een zoo afzienbaren tijd, nl. vóór 31 Juli, meent te zien. Tenzij Opvallend is ongetwijfeld het sedert den Russlschen inval in Finland met den dag levendiger wordende anti- communisme over heel de wereld. Staten, welke men tot voor kort het meest „r(|p” waande voor bolsjewl- seering, beijveren zich het hardst om het communisme zoo radicaal mogelflk uit te roeien. We noemen: Frankrijk, waar do communistische Jongens van 12 jaar en ouder: le Broer van DQk, 2e Bennie Wessellus, 3e F. van der Kool, 4a Cor Hofman, 5e Pier Veltman, 6e Tjerk Romkema’ Jongens van 10 en 11 jaar: le Wopple Wiersma, 2e Cornells IJnte- ma, 3e Jacob van der Goot, 4e Sied Folkertsma, extra prijs Hugo Kramer. Jongens van 8 en 9: le Rein van ’t Veer en Harrie Veltman, 2e Bennie Genee en Eddie Bouma, 3e lepie de Boer en A. van DJjk. Meisjes van 12 jaar en ouder: le Aaltje Folkertsma. 2e Elisabeth Bokma 3e Jantje Haitema, 4e Annie van Mee keren, 5e Geertje Bakker, 6e Foekje van der Kooi. Meisjes van 10 en 11 jaar: le Meia Romkema en Tienie de Lange, 2e Tiette Zwaga en Annie Meijer. 3e Eli de Boer en Annie deBoer, extra prijs Jannle de Haas. Meisjes van 8 en 9 jaar: le Ali Heeringa en Jannie Douma, 2e Coba Brouwer en Afke Attema. 3e Akke Bakker en Zusje Wildschut. Van de Maandag gehouden wed strijden voor leerlingen van de Ulo school is de uitslag: Jongens le prijs K. Groenhof 2e prijs A. Dijkstra le prijs P. de Zwart 2e prils O Genee 3e prils Schelte Visser Meisjes le prijs B. Robijns 2e prijs J. HaQtema 3e prijs T. de Boer ons goed bezinnen, een diep medelijden ons hart vervult met deze blinde leidslieden van blinden». Maar anderzijds moet toch dit juist ons hart met diepe bewondering en dankbaarheid vervullen, dat het Finsche broedervolk den cpgedrongen strijd tegen deze horden der goddeloosheid niet schuwt en dapper standhoudt in dien kamp, die, aangevangen met den inzet van goed en bloed, slechts eindigen kan in den dood van het martelaarschap of in de uiteindelijke overwinning 1 Finlands strijd is een kamp om heilige beginselen, die het offer van ongetelde menschenlevens meer dan waard zijn en waarde van ongetelde menschenhvens verre overtreffen. Voor deze heilige beginselen alles veil te hebbengoed en bloed en leven dat is de eere van het dappere Finsche volk 1 Wij Nederlanders volgen deze strijd in de verte. Neutraal moeten wij zijn (zoolang onze onafhankelijkheid onaangetast blijft) tegenover de politieke adspiraties van volkeren met wie wij in vrede en vriendschap leven. Maar ondanks onze neutraliteit kan geen passiviteit ons be vredigen, wanneer wij denken aan de duizenden gewonden, die liggen te sterven op de onafzienbare sneeuw- en ijsvelden van Finland. Gewonden, wier leven (menschelijkerwijze gesproken) te redden zou zijn, wanneer er gelegenheid bestond ben naar hospitaal te vervoeren, waar liefderijke handen hen zouden plegen. En waarvan er thans velen ten doode gedoemd zijn dat er geen of te weinig hulp voor hen is. Wanneer wij daarbij denken aan het vele lijden van geëvacueerde vrouwen en kinderen, die in de barre winterkou aan noodigste gebrek hebben en die dringend bidden hopen op hulp uit het buitenland dan meenen te zijn de handen ineen te moeten slaan, om althans iets te doen tot leniging van dezen schrikkelijken nood. Wij weten, dat er veel voor allerlei doeleinden gevraagd gegeven wordt. Wij weten, dat ook in eigen gemeente menig gezin door zware zorgen gedrukt wordt. Maar nochtans hebben wij gemeend de oproep, die vanwege het Provinciaal Comité tot ons kwam, niet terzijde te mogen leggen en wij doen dan ook bij dezen een dringend beroep op de gansche burgerij om te zamen althans eenige verlichting te brengen aan dit zwaarbe proefde broedervolk. In den loop der volgende week zullen de commissie leden de in zameling voor Finland langs de huizen houden. Ieder drage iets bij naar vermogen. Men geve vooral-niet boven zijn draagkracht, want ook de kleine gave der minder bedeelden is welkom. Ook ons volk heeft groote zorgen, ook hier worden veel ontberingen geleden, maar laat ons God dankbaar zijn dat ons volk tot nog toe voor d i t onuitsprekelijk leed door Zijn goedheid werd bewaard. En laat ons die dankbaarheid in een daad omzetten. Het comité is, samengesteld uit den Burgemeester, den Gemeente secretaris, alle geestelijken dezer gemeente, de raadsleden, hoofden van scholen, vertegenwoordigers van alle arbeiders organisaties en enkele particulieren. De regelings commissie Mr. W. M. OPPEDJJK van VEEN. Kapelaan K. G. Th. MEURS. Ds. J. van VEEN. -- Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Als onderdeel van het onlangs opgerichte Provinciale Comité >Friesland voor Finland» heeft zich ook hier ter stede een plaat selijk Comité gevormd, saamgesteld uit inwoners van alle gezindten. De nood van het Finsche volk heeft ons allen diep geschokt. Wij kennen uit de verslagen en correspondenties van betrouw bare ooggetuigen, zooals die in onze onpartijdige dagbladen ge publiceerd zijn, de groote ellende waarin dit volk gestort werd door den bolsjewistischen aanval. Het Finsche volk had zich in de laatste tientallen jaren een eervolle plaats onder de volkeren van Europa verworven. Uit taaie energie en voorbeeldige samen werking was een Finsche volksgemeenschap gegroeid, die met eere haar historische «levensruimte» in Noord-Europa bezette, en daarmee volkomeu tevreden was, hoewel belangrijke Finsche ge bieden zich in de macht van Rusland bevonden. Tot voor kort leefde Finland met al zijn buren in goede harmonie, het was aller vriend en niemands vijand. Het wilde slechts zijn onafhan kelijkheid bewaren. Het was het eenige land in Europa, dat zijn oorlogsschulden aan Amerika prompt betaalde. Het kon die schulden betalen, omdat het volk hard werkte en eenvoudig leefde. Totdat Rusland in de algemeene Europeesche verwarring zijn kans schoon meende te zien om dit volk de «zegeningen» van den Bolsjewistischen «heilsstaat» te moeten opdringen. Finland bedankte voor de eer, in een «hartelijke omhelzing» te worden dood gedrukt en liet zich in maandenlange «vriendschappelijke» en «allerhartelijkste» besprekingen te Moskou geen rad voor de oogen draaien. Toen den Russen bleek, dat de schrandere Finnen zich noch door doorzichtige beloften lieten paaien, noch door bedreigingen lieten intimideeren en dat dit volk een andere en (betere 1) opvatting, van onafhankelijkheid huldigde dan Litauen, Letland en Estland, lieten de Russen het masker vallen en begonnen ondanks het bestaandde non-agressiepact, dat nog jaren zijn rechtskracht zou behouden de meest brutale en de meest gewelddadige overval die de nieuwste geschiedenis kent. Tegelijkertijd werd door de Russen een nieuwe Finsche «volksregeering» uitgeroepen onder leiding van Otto Kuusinen, een verloopen dégénéré, speelbal in Russische handen. Zonder oorlogsverklaring viel men Finland binnen. Tot aller verbazing hebben de dappere Finnen met hun kleine leger de geweldige overmacht der ongetelde Russische horden tot staan gebracht achter hun linies, die ze met onverge lijkelijke moed en verbijsterende bekwaamheid verdedigen. Zoowel om de laaghartige aanval, waarvan zij de dupe werden, als om de fiere moed, waarmee ze die absoluut ongemotiveerden aanval weerstaan, hebben de Finnen stormenderhand in de heele wereld de harten veroverd van hen, die nog eenige waarde hechten aan internationale orde en goede trouw. Hier komt nog dit bij dat de Finnen niet slechts vechten voor hun onafhankelijkheid. Ze strijden niet minder om hun geestelijk bezit, hun geloof, hun Kerk te beschermen tegen de satanische machten der duisternis, die zich van de verblinde Bolsjewisten bedienen, om af te breken en te vernietigen wat God den volkeren aan eeuwige waarden heeft toebedeeld. De leiders van Rusland hebben openlijk bekend, dat zij alles wat naar geloof zweemt ten doode toe haten en ten doode toe zullen bestrijden. Wij mogen niet haten en willen niet haten, omdat, wanneer wij Luchtbescherming 14 Febr. Hedenavond had de afd. „Workum” van de Friesche Vereenlging voor Luchtbescherming een openbare vergadering belegd op op de bovensaai van hotel „De Wijnberg”. In het openingswoord heette de Burgemeester den spreker voor deze avond, den heer Mr. F. R. Mfjnlitff, secr. van het dagel. bestuur van de Fr. Vereen, voor Luchtbescherming, en de aanwezigen welkom. Aan de hand van de ondervindin gen van de laatste tfid gaf de heer Mflnlieff een uiteenzetting over het gewfltfgde luchtgevaar. Iets echter wat blijft is de taak en de plicht van iedere burger om het z(|ne te doen, om de gevolgen van een luchtaanval tot een minimum te beperken. In de pauze werd door de be noemde kas conti ole commissie, be staande uit de heeren L H.Bogtstra en O. S. Pruiksma, het financieel beheer van den penningmeester, den heer W. van Brug, nagezten. Door de duidelijke onoverzichtelijke wflze waarop dit was samengevat, kon al spoedig medegedeeld worden, dat alles zich in goede orde bevond en er een batig saldo was van ongeveer f 56 In de vacature ontstaan door ver trek van den heer A. G. Crol, werd tot secretaris benoemd de heer A. Gaastra. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd vervolgens nog gebruik gemaakt. 1 Hierna sluiting. FK1SO.

Friso nl | 1940 | | pagina 1