In fijn Leerwerk Zomerstoffen Reisartikelen Nieuws- en Advertentieblad F. van Duinen voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Het volgend no. van „Friso" verschijnende Vrijdag 22 Maart a s. zal met het oog op de Paaschdagen in Workum en omgeving huis-aan-huis verspreid worden Gaarne vroegtijdig inzenden van Uw advertenties. Bij voorbaat dank. s Voorjaars- en Zomermodel940 dB GROOTSTE keuze I in de Speciaalzaak van Fa. H. WIELINGA Begin volgende week verwachten wij onze geheele collectie ZOMERSTOFFEN thuis Alles zeer apart goed I Oer it oanlizzen ten de Heidenskipsterdyk. S WIJDE BURGSTR. - SNEEK ZATERDAG 16 MAART 1940, 66ste Jaargang No. 11 H.H. ADVERTEERDERS I Ut de aide Friso’s. Van de goedkoopste tot de duurste soort hebben wij slechts één coupon gekocht Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 ]E en te en Ik SF m ir et et Een Bella-patroon uit „Het Nieuwe Modeblad” Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin, in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlQk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten 'P in m IQ ■U ar ir g )S Manufacturen d. la 5* m m Lijn, stoffen, kleuren, tailleurs en mantels De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager Het was te voorzien, dat de voorjaars mode geen radicale verandering in de nieuwe japonnen zou brengen. De ons en zomer- coupe der brengen. De ons bekende lijn ruim in de schouders, smalle en sterk geaccentueerde taille, korte en wijde rok, bleef bewaard. Maar er zijn enkele veranderingen in de coupe, garneeringen, tinten wan- men 1939 van ver- A 30064 Dit mantelpakje met 8 baans rokje staat, van fantasie- stof gemaakt, erg vlot. Geknipte patronen voor 92 en 1OO cM. bovenwijdte ver krijgbaar tegen den prijs van 25 cents, franco huis. Indien U uw garderobe zelf maakt, dan raden wij U aan een aaonnement op >HET NIEUWE MODEBLAD» te nemen, waardoor U tweemaal per maand volkomen op de hoogte wordt gehouden van de nieuwste modellen. En dit is niet alles 1 zijn het de insignes der aviatiek: s<er en vleugel, welke het dessin vormen, maar zij zijn zóó klein, zóódanig gearrangeerd, dat het militaire karakter, dat dergelijke dessinmotieven zouden kunnen hebben, ge heel verdwijnt. Wat de tailleurs betreft, zoo zijn het jasje en de rok zelden van dezelfde stof gemaakt. Over het alge meen is één der twee van effen wollen stof, en het andere van gestreepte, geruite of Schotsche of wel van effen wollen stof in de kleuren, camee, licht- en donkergrijs. De jasjes zijn dikwijls met galon, tres of een bies in de stof van den rok, afgezet. Hoewel elke lengte bij de jaquets vertegenwoordigd is, zijn de lange, die aan 't eind van de heupen eindigen, de talrijkste. Ze hebben een kruis- of middensluiting, maar het voornaamste is, dat ze de taille nauw om sluiten. Bij sommige modellen zijn de revers hoog, andere weer hebben geen revers. In dit geval sluit het jasje aan den hals, die door een klein 2 c.M. hoog kraagje wordt omsloten. Losse jasjes, zooals dat bij den hier afgebeelden tailleur van Worth, zijn voor 't begin van den zomer bedoeld, want zij zijn in warme dagen aange namer te dragen dan die van de klassieke tailleurs. Bij het losse jasje is alleen de nauwe schuin getail leerde rok mogelijk, terwijl men bij het nauwsluitend jaquet een klok- of plooirokje draagt. De voorliefde van den tailleur in tweeërlei tinten beperkt zich niet alleen tot de tailleurs van wollen stofde gekleede tailleurs van surah en taf volgen dit voorbeeld. Een model van Paquin had b.v. een jasje van Schotsche lichtgele surah en een zwart rokje, terwijl een model van Worth een jasje van wit Marokaansch leer had en door een zwart en wit ge streept rokje, dat in den vorm van een accordeon ge- plisseerd was, gecompleteerd werd. Op 2 Aug. 72, is men it yn 'e Rie iens, dat de „richting” goed is, mar hwer 't de wei yn 'e sted ütkomme scil, deroer scil letter besletten wirde. De kommisje is yn Des. mei it wirk klear en wirdt op 28 Des. óftanke. 't Is Tongersdei 6 Maert 1873. Om saun ure de jouns, kaem de Rie bijelkoar om in beslüt to nimmen ho 't de wei rinne scoe. Oanslüte op it Noard of yn ’e Begyne. De utslach wier Foat it Noard 3, de Begyne 4 en „voorwaardelijk” foar de Begyne 4. As teiken dat men er danich mei ynnommen wier, seach men de oare deis op 'e merk forskate flagen. De Friso forsprate it bliide nijs troch in „Bulletin.” Hwa 't lykwols tinkt dat it spil nou yn oarder wier, is de planke fier mis Hwent, o hwet kaem dy kat raer üt ’e beam. De minsken op it Noard wierne sa nidich as in spin, dat de wei hjar noas forby gean scoe. Né, men gong froeger ek lang net oer it iis fen ien nacht. It foar en tsjin fen de dingen waerd earst wol goed hifke en yetris hifke, foar en allear men er ta oergong om in beslut to nimmea. En as men nou yn üs tiid, nou ’t alles gau, gau gean moat, nochris lést ho lang it faek durje moast ear it iene of oare klear wier, dan freget men wolris by yen seis Hwet is better Sa it do gong of nou Och, it is wol tige maklik om to sizzen men hie do better en gauer dwaen kinnen. Mar, men moat jimmerwei de dingen besjen yn it Ijocht fen ’e tiid hweryn hja bard binne. En sa wol ik ek besjen it oanlizzen fen de grintdyk fen Warkum nei it Heidenskip, Hwent as er oer ien saek, skriuwn, praet, tsierd en iggeweare is, yn en buten de Warkummer Rie, dan is it wol dy dyk. Acht jier hat men wirk hawn, ear 't de plannen ié en oan- nommen wierne en do dure it noch in jiermanich foar ’t men oan it wirk begoun. Elts scil wol begripe, dat it net dwaenlik is, om alles hwet er oer dizze stoarje skriuwn is, opny op to heljen. Ik haw it foruaemste byelkoar fandele en dat scille wy oernimme. Alles hwet hjir folget is üt de >Friso< en wol üt de jiergongen 18711876. Al yn 1865 wirdt er yn 'e Warkummer Rie oer praten, om fen Warkum nei it Heidenskip „een Kunstweg” to meitsjen, In fêst paed bestie er net. De ienige wei wier it lan troch of mei in boatsje. En och, dat gong yn ’e simmer mei moai droech waer wol, mar tinkris hwet it wier yn 'e hjerst en winterdei Yn de Friso fen 6 Des. 1871, stiet in „Ingez. stuk” mei as boppeschrift„Eene bede uit het Heidenschap Deryn komt de klachte ta utring, dat de Heidenskipsters wol goed binne om elts jier opny in greate somme belesting oan Warkum to biteljen, mar dat de stêd gjin sint oer hat, foar syn bewenners om ütens. Der is al lang sprake fen in wei, mar fen fêste plannen heart men neat. Wy (de Heidenskipsters) hawwe Warkum, jild en lan oan- bean, wy wolle safolle wy kinne meihelpe, mar de Rie skynt er net oan to wollen. Ja, sa foar en nei wirdt er wolris oer praten en dan is men hjir yn it Heidenscip al lang wer bliid, dat Warkum syn bewenners om ütens, dochs noch net forgetten is. „Vol blijde verwachting gaan we weer, wadende langs modderwegen, of wel scheepje varende, onze eenige communicatiemiddelen, onze afgelegen, en geheel van de beschaafde wereld uitgeslotene woningen opzoeken.” Allinne dos it praten der oer joech de minsken nye moed, dat ienkear de wei er komme scoe. It stik wirdt besletten mei „Och 1 dat ook uit ons midden eens jubeltoonen omhoog konden stijgen, voor de vervulling van de zoo lang gekoesterde wensch, is de bede van Twee boeren uit het Heidenschap.” De bea hat net folie holpen, hwent it bleau sa 't it wier. Men hearde er neat mear oer. Mar de Heidenskipsters lieten it er net by sitte. Hja stjürden in „adres” oan ’e Rie. Op 12 Maert 1872 moat de Rie in beslut nimme oer: „Een adres van inge zetenen nopens de aanleg van een weg door het Heidenschap.” Der waerd mei algemiene stimmen besletten, om in kommisje to beneamen en it „rapport” fen dy kommisje óf to wachtsjen Nou men sette foartdaliks fiks üt ein, hwent krekt in moanne letter, op 12 April, komt de Rie wer bijelkoar en it „rapport” is klear, De kommisje die it foarstel, om de Heidenskipsters seis, utspraek dwaen to litten, ho de dyk oanlein wirde scil Dat waerd algemien goedfoun. Dat men it al gau iens wirden is, bewi'st in bericht fen 15 Juny. Deryn lêz ik, dat de kommisje, de boumaster en in pear shatters, drok dwaende binne, it lan hwet men nedich hat, to taksearjen. en stoffen, die haar een ander aspect geven en neer men de voorjaarscollecties gezien heeft, zal kunnen constateeren, dat b.v. een in October zeer in zwang zijnde japon zeer verschillend is die, welke zich in de gunst van Vrouw Mode zal heugen, wanneer de mooie dagen komen. Vooral zijn het de stoffen en hun tinten, die voor een groot gedeelte tot het nieuwe Mode aspect bij dragen. Wollen fantasie-stoffen geruit, Schotsch, pièd de poule, strepen domineeren zoowel voor mantels als ook voor costumes. Voor deze stoffen, evenals voor effen stoffen zijn fel rood, marineblauw, licht en blauw grijs de tinten, welke zeer veel gebruikt worden, de eerstgenoemde tint als garneering voor de volgende als ook voor korte jasjes. Voor japonnen of mantels wordt rood niet zoo veel gebruikt. Aan deze tinten worden nog levendige kleuren toegevoegd, zooals hardgroen, safraangeel, koningsblauw, alsmede zeer zachte nuanceskrijtwit, grijsgroen, lindegroen en een zandkleur. Deze tinten worden veel voor redingotes en swaggers gebruikt. De impriméstoffen vertoonen beeldige en met buiten gewoon veel smaak gekozen bloemen, sommige stoffen zijn als het ware een perk van madelief jes, klokjes en winden andere zijn met pittoreske motieven bedrukt, die zeer gestyleerd en zóó klein zijn, dat men een stof, die op ’t oogenblik zeer en vogue is, van heel dichtbij moet bekijken om te zien, dat ze niet de fijne arabesken van kant weergeeft, maar nietige tuin tafeltjes. Ieder nummer bevat bovendien een groot aantal gratis knippatronen op 2 raderbladen. Dit blad is dan ook een uitkomst voor iedere vrouw I Voor abonnementen zich te wenden tot Gaastra's Boekhandel Tel. 45 - Workum marineblauwe surah bij V e r a B o r a Wl s X X 9t FBI kt t- 18 lg le »t D, >Q te D. Op een 1 ■- *.-•

Friso nl | 1940 | | pagina 1