Nieuws- en Advertentieblad 'tanen Voor Japonstoffen en passende Garneering slaagt U zeer zeker bij F u Voorjaarsmode uit Parijs voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noord®, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. r EILING - Noord on Markt Scharverhuring Workum. Dames-, Heren- en Kinderschoenen bij: Het ophoogen en inrichten van een speelterrein over de nieuwe Zuiderbrug. 275 koe- of hokkellngscharren (6 maanden) 20 schapenscharren. 66ste Jaargang ZATERDAG 30 MAART 1940, No. 13 Officieel Gedeelte Dames Mode-artikelen Stofïeering Manufacturen I k KIEZERSLIJST. AANBESTEDING. Algemeen weekoverzicht Binnenland. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 - en zicht- I gevaar voor een 1 Groot of klein Schoenen moeten steeds van het beste zijn En deze koopt U altijd nog het voor deligste in Ook voor REPARATIE het aange wezen adres A 30058 Jeugdige meisjesmantel van swaggermodel. Men gebruikt voor dit jasje een aardige ruiten stof, die zoowel voor het voorjaar als voor den zomer dienst kan doen. Ge knipte patronen zijn ver krijgbaar in 84 en 92 c.M. bovenwijdte, tegen den prijs van 25 cent per stuk, franco huis. De prfls der Advertentiën Is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Qroctere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager Een Bella-patroon uit „Het Nieuwe Modeblad” Oorlogs-minère. Zondag en Maandag en ook weer in den daarop volgenden nacht heb ben we weer vreemd „hoog” bezoek gehad. Waar we in dezen tfld aller minst op gesteld zijn. De „hoogte” van het bezoek varieerde van 5000 tot 8000 meter en was dus vrijwel onbereikbaar voor ods afweerge schut. De ongevraagde visite bewoog zich zoowel oost-west als west-oost, zoodat het niet ónmogelijk is, dat het de buren van weerskanten waren. Van zekere zijde wordt bericht, dat moeder Holland steeds minder op het verkeer met de buren gesteld raakt en dat daarom bfl de Neder- landsche autoriteiten de vraag in onderzoek zou zQn, of het vanwege de tegenwoordige omstandigheden gewenscht is een regeling te treffen, waardoor Nederlanders, al zfln sfl in het bezit van een paspoort, een bjj Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter openbare kennis, dat de kiezerslijst van den laten April van dit jaar tot den Isten April van het volgend jaar van kracht blijft, behoudens de wfjzigin gen daarin tengevolge van rechter lijke uitspraken, welke wijziging der l(|st bevelen, te brengen. De Ijlst blQft voor een leder op de secretarie dezer gemeente ter inzage nederge- legd en, tegen betaling der kosten, stemdistrictsgewijze, in uittreksel, verkrijgbaar. Workum, den 28 Maart 1940. Burgemeester en Wethouders van WORKUM, W. M. OPPEDIJK van VEEN. De Secretaris, v. d. GOOT. Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Maandag, 8 April a.s. onder ingezetenen der ge meente aanbesteden: Voorwaarden verkrijgbaar ter se cretarie a f 0.10 per exemplaar. Workum, den 28 Maart 1940. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. M. OPPEDIJK van VEEN. De Secretaris, v. d. GOOT. Paasch-varla. Met de Paaschdagen is er niet veel te mopperen geweest, want we bleven toen zonder kranten en dus indien we ook de radio tot zwijgen hadden gebracht ook zonder bericht van allerlei narigheid op de wereld. De Paschen viel vroeg, maar het weer was als een Finksterverrassing. Duizenden en duizenden zyn er op uitgetrokken om de heerlflke lucht in de bosschenopte snuiven, of elders het heerlijke voorjaarszonnetje op zich t» laten inwerken. De militaire wachten op de stati ons kregen een aardige Paaschver- rassing In den vorm van paketten, welke ieder persoonlek vla O. en O. (als makelaar) van de directie der Spoorwegen (als huisbaas) de tusschenvoegingen van Jo Spier op oen begeleidende kaart kreeg overgemaakt. De paketten hadden een zeer gevarieerden inhoud, o.m. sen spoorwegmodel of zaagfiguur, bloc notes, legpuzzles, sigaretten, scheerzeep, prentbriefkaarten enz. Da Spoorwegen zelf hadden aan het mooie weer en de treklust der menschon óók een aardige verrassing. D» militaire verloven waren zóó ge regeld, dat het normale vervoer niet zou stagneeren. Met behulp van veel reserve-materiaal is men de groote drukte dan ook baas kunnen blijven. Paaschwandelaars, de hoeren Rjjp- ma en Klop uit ’s-Gravenzande von den Zondag een kievitsei, dat ze zich haasten aan het paleis te Den Haag te gaan afleveren „voor de Koningin”. En ze zorgden er natuur lek voor, dat het in de krant kwam, dat z^ het eerst gevonden kievitsei naar oude traditie aan H.M. hadden geoffreerd. Maar toen bleek aldra, dat er eerder reeds „eerste kievitsei”- eren aan do Koningin waren gezon den uit Friesland, Utrecht, Overijssel en misschien nóg andere provincies. Hoeveel van zulke „eerste” eieren zouden jaarlijks hun weg vinden naar het Paleis Paschen op den Dam. Het is een nieuw, zich vormend gebruikde massale godsdienstige plechtigheid op Paaschmorgen op den Dam te Amsterdam. Ze is een bewijs van de religieuse verdieping van onzen volksaard. Daar, waar zoo talrijken op nationale hoogtij dagen plegen te juichen voor de leden van ons vorstenhuis, in de nabijheid van twee kostbare relieken uit onze historie, het voormalige Amsterdamsche stadhuis en de Nieu we- of Groote Kerk, was op Paasch- ochtend een menigte van acht duizend personen samengestroomd om te luisteren naar de woorden van Ds. W. J. Koolman, Ds. R. Dijkstra en Ds. D. Sikkel. Het slotwoord werd gesproken door den commandant van het Leger des Heils, A. Ben well. Beiaardier Vincent bespeelde ’t Paleiscarlllon en de dienst in de open lucht maakte in de prille lente morgen op allen een plechtige en verheffende indruk. Na afloop hiervan vond dePaasch- maaltfjd voor 700 personen in de groote zaal van de Effectenbeurs plaats. II- Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten De jaarlijksche scharverhuring te Workum zal gehouden worden op Vrijdag, 12 April a.s. des voormiddags 10 uur, in het gebouw van den Pro testantenbond. Verhuurd zullen werden: Voorwaarden z(jn ter secretarie verkrijgbaar. Uitsluitend vee dat t.b.c.-vry en abortus-vrfl is wordt bij de inscharing toegelaten. De betreffende kalver schetsen moeten op den schardag worden ingeleverd. Workum, 26 Maart 1940. Het Gemeentebestuur van WORKUM, W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. De Secretaris, v. d. GOOT. handelen. Bij een goede mondhygiëne behoort ook nog een halfjaarlijksche controle door den tandarts. Dit alles draagt er toe bij, om onze tanden zoo lang mogelijk te behouden, wat zoowel vodr ons uiterlijk, alsook voor onze gezondheid, wenschelijk is. Enkele Schoonheidstips DE TANDEN De tanden spelen in ons uiterlijk een voorname rol. Hun kleur en juiste inplanting verleenen het gezicht een harmonieuze uitdrukking. Zij zijn de steunpilaren voor lippen en wangen, welke invallen, wanneer men verschillende tanden mist. Een perfecte toestand van mond en gebit is voor de gezondheid onontbeerlijk, want uit een slecht gebit volgt een slechte spijsver tering, wat tot een kwaal aanleiding kan geven. Wij moeten dus alles in het werk stellen om onze tanden in een goede conditie te houden. Om dit te bereiken moeten wij mond en tanden aan een strenge hygiëne onderwerpen en wanneer men bij één der tanden het begin van >wolf< meent te constateeren, of een sterken groei van tandsteen, dient men direct een tandarts te raadplegen. Het borstelen der tanden en spoelen van den mond moet na iederen maaltijd gebeuren en vooral 's avonds vóór het naar bed gaan. Voor h et borstelen gebruiken wij een harden tan denborstel, waarvan de haren eenigszins van elkaar afstaan en bestrijken deze met tandzeep of tandpasta. Gebruik geen puimsteenpoederdit schaaft het tand glazuur af. Bovendien moeten wij het tandvleesch, alsook den binnen- en buitenkant van de tanden goed borstelen, waarbij wij erop dienen te letten, dat wij den borstel niet horizontaal, doch vertikaal bewegen. Borstel dan van onderen naar boven toe voor de onderkaak. Spoel den mond vervolgens meerdere malen met een glas lauw water uit. Masseer daarna het tandvleesch en haal eventueele etensrestjes, die zich tusschen de tanden vastzetten, eruit. Dit is uiterst belangrijk, daar de wolf dikwijls tusschen de tanden begint. Het behoeft wel geen betoog, dat de tanden borstel persoonlijk is, die na 't gebruik zorgvuldig ge reinigd en gedroogd moet worden. Door deze een voudige hygiëne zal men de voornaamste oorzaken van de zoo gevreesde tandziekte »wolf« vermijden. Een uitstekend middel tegen tandsteen is 2 x per week aan een half glas lauw water het sap van een citroen toe te voegen en hiermede de tanden te be- Indien U uw garderobe zelf maakt, dan raden wij U aan een abonnement op >HET NIEUWE MODEBLAD» te nemen, waardoor U tweemaal per maand volkomen op de hoogte wordt gehouden van de nieuwste modellen. En dit is niet alles 1 Ieder nummer bevat bovendien een groot aantal gratis knippatronen op 2 raderbladen. Dit blad is dan ook een uitkomst voor iedere vrouw 1 Voor abonnementen zich te wenden tot Gaastra’s Boekhandel Tel. 45 - Workum Het costuum van geplisseerde stof is wel de groote nouveauté van dit seizoen. Door zijn fantasie karakter kan men het niet direct als een tailleur beschouwen, daar het meestal uit japon en jasje bestaat, zooals het hier afgebeelde model van Gaston, waarvan de stof als bijzondere attractie een witten streep heeft, welke, in de plooien vallend, onder het loopen baar wordt. Het ensemble is van geplisseerde marine-blauwe wollen stof gemaakt. Het bestaat uit een >robe che- misier», d.w.z. een japon met een eenigszins sportief karakter en een kort jasje. De witte blouse van satijn of batist completeert den zomertailleur, terwijl bij den klassieken tailleur zeer veel een blouse van surah, crêpe de chine of crêpe satin in een donkerder tint dan het rokje gedragen wordt. Rechte Redingotes en mantels met wijdte in den rug, die door valsche of gewone plooien gevormd wordt, zijn nog steeds zeer in zwang. Eerstgenoemde sluiten zeer strak om de taille en hebben drie of vier plooien in den rug, die door een riempje bijeenge houden worden. Alle hebben groote zakken, die hun een zeer origineel karakter verleenen. Heel lichte tin ten, zooals wit, zachtgroen en een zandkleur, welke laatste zeer practisch is vanwege het geringe voor verschieten, alsook marineblauw, worden redingotes en losse mantels gebruikt, die door degelijke, elegante coupe uitmunten. I

Friso nl | 1940 | | pagina 1