s a voor de Gemeenten Workum, Bern. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz Nieuws- en Advertentieblad BRANDSMA's Mannfact.handel 1. RIJPMA - Fotograaf - lorkom Scharverhuring Workum, lil BEDIENT U I Als men U zegt, Oer it oanlizzen ten de Heldenskipsterdyk. Het ophoogen en Inrichten ran een speelterrein over de nieuwe Zuiderbrug. 275 koe- of hokkslingscharren (6 maanden) 20 schapenscharren. WIE BEDIENT U VAKKUNDIG WAT IS U NODIG VOOR SCHOONMAAK OF VERHUIZING WAAR KOOPT U T VOORDELIGST ZATERDAG 6 APRIL 1940. 66ste Jaargang No. 14 Plaatselijk Nieuws Officieel Gedeelte I K Ut de étlde Friso’s. Algemeen weekoverzicht Binnenland. JE ADRES VOOR HET INLIJSTEN van Uw Platen en Foto’s Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 AANBESTEDING. eidde de huldiging in en gaf c.s. beide hannen tagelyk oannimme scoe, is it paed bjuster. to oan de »of- F. f. ’t N. oan mear. mar Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents; franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiön tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten III. Deurmatten Zeemleren Dweilen Grijze doeken Laagste prijzen WORKUM Tafelkleden Vloerbedekking Linoleum Matten Gordijnen Overgordijnen Weefstoffen Lopers Karpetten Grootste keuze Vraagt stalen of prijsopgaaf men to forjitten. Yn deselde Riedssitting is in adres fen S. Westendorp De prfls der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Groctere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager dat iets „éven goed” is als Aspirin/ ter wijl het geen Aspirin is - stel U daar niet mee tevreden I Alleen de echte Aspirin met Bayer-kruis en met den oranje band helpt U zeker, zonder ge vaar voor hart, maag en nieren! minister van waterstaat een commis sie zal instellen, welke evenals ten aanzien onzer koopvaardij is geschied, van advies zal dienen inzake speciale veiligheldseischen voor visschers- vaartuigen. dat hja it jild for de nye dyk, (16 tüzen goune) oanbiede. Hwa’t nou lykwols tinkt dat de Rie dizze oanbieding mei Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Maandag, 8 April a.s. onder Ingezetenen der ge meente aanbesteden: Voorwaarden verkrijgbaar ter se cretarie A f 0.10 per exemplaar. Workum, den 28 Maart 1940. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. M. OPPEDIJK van VEEN. De Secretaris, v. d. GOOT. De jaarlijksche scharverhuring te Workum zal gehouden worden op Vrijdag, 12 April a.s. des voormlddags 10 uur, in het gebouw van den Pro testantenbond. Verhuurd zullen worden: Voorwaarden zgn ter secretarie verkrflgbaar. Uitsluitend vee dat t.b.c.-vrg en abortus-vrg is wordt bfj de inscharing toegelaten. De betreffende kalver- schetsen moeten op den schardag worden ingeleverd. Workum, 26 Maart 1940. Het Gemeentebestuur van WORKUM, W. M. OPPEDIJK van VEEN. De Secretaris, v. d. GOOT. Onze vermoorde zeelieden. De moeilijkheden voor onzo zee visscherg stapelen zich op. Nog z(jn er moedige mannen, die uitvaren op hun ranke vaartuigen om een eerlijk stuk brood te verdienen op zee en hun bijdrage te leveren tot de voedsel voorziening van ons volk, maar bij velen is er een begrijpelijke aarze ling en een groot deel onzer visschers- vloot is dan ook opgelegd. De incidenten, die zooveel schrik en ontsteltenis hebben veroorzaakt, gaven onze regeering aanleiding tot ’n krachtig protest te Berlijn, gepaard aan een eisch tot bestraffing der schuldigen en het treffen van een schadevergoeding. Het gaat hier om de aanvallen met Duitsche vliegtuigen op de trailers „Protlnus”, de „Viklng- bank” IJm. 183 en de „I. S. Groen” IJm. 130. In het protest wordt voor al met grooten nadruk opgekomen tegen de volstrekt ontoelaatbare ge welddaad jegens de „Protlnus”. Het officleele onderzoek naar den bjj dag licht in volle zee geschieden aanval op dit schip heeft toch bevestigd dat, terwijl de treiler van talrijke duide lijke Nederlandsche nationaliteitsken- merken was voorzien, onder meer ook aan de bovenzode met de kleu ren van de Nederlandsche vlag was beschilderd, een Duitsch vliegtuig het heeft gebombardeerd en bescho ten als gevolg waarvan de kapitein en een schepeling aanstonds zijn ge dood, hot vaartuig tot zinken is ge bracht en van de in de sloep redding zoekende opvarenden 2 door uitput ting zijn gestorven. In verband met het vorenstaan de kan nog worden gemeld, dat de As op Tongersdei 14 Jan. 1875 de Warkummer Rie bijelkoar komt, stiet as punt 2 op 'e Agenda: >Mededeeling van den stand der geldleening ad f 48.000 bij de Friesche Handelsbank.» It wier wer krektlyk roun as de foarge kearen, ek dizze kear wier der gjin sint ynskreaun. En sa komt de Boargem. T. S. Ybema mei it foarstel om de liening nou mar to slüten hwent it jowt dochs neat. In stikmanich Riedsleden wolle it noch hwerris opny proberje, mar nei hiel hwet gepraet, wirdt er dan dochs mei 6 tsjin 5 stimmen besletten er in ein oan to meitsjen. Foar en allear ik nou fierder gean earst in antwird op de frage Ho kaem it dochs dat er nimmen ynteikene op dy liening Né, dat wier net om't de minsken üs aid stêdsje gjin jild liene woene, mar der kaem aimeast eigen belang by. Sjuchris ficieele» tasizzing dy’t ik hjir oernim. >Namens belanghebbenden bieden ondergeteekenden in de daarstelling voor voor een weg, vanaf Workum door het Heiden schap, aan, de som van f 15544, en tevens ons te zullen onder werpen geheel zoo als door het gemeentebestuur van Workum zal worden bevorderd. Verder kan hier nog worden bijgevoegd dat onder belang hebbende eigenaren der voor de weg benoodigde grond, eenigen genegen zijn, voor zoo ver het hunne perceelen betreft, dezelve gratis aan de gemeente afstaan. Die gratis aangeboden grond strekt zich uit over eene lengte van ongeveer 2644 ellen, ter breedte van 6 ellen. (was get.) S. T. Westendorp K. Y. Hoekstra.» Dat wier dos al in moaije hael. Mar dochs wier it spil noch net yn oarder. Hwent buten dit lan, wier er noch mear lan ta- sein foar in waerde fen 10 tüzen goune. Nou kaem op de Ried- sitting fen 28 Maije oan ‘t Ijocht, dat de stikken wei rekke wieme. Oer dy tsjustere side ut de skiednis fen Warkum, scil ik mar net skriuwe. Lit it genoch wêze as ik siz, dat men foar 10 tüzen goune lan by keapje moast. Einlings op 16 Sept, wirdt it hiele plan troch de Rie goed- kard. Yn de Friso fen 22 Sept, stiet mei greate letters »Aanbesteding van den aanleg van een grintweg door het Heidenschap gemeente Workum.» Op 6 Oct. wirdt it karwei oanbestede foar f 24.500. En op 17 Nov. skriuwt immen ut it Heidenskip»De eerste spade voor de nieuwe weg is vandaag in de grond gestoken.» ‘t Liket my mar it béste hjirmei to beslüten. En elts scil it grif mei my iens wêze as ik siz Men gong allear lang net oer iis fen ien nacht. en i hwer it ein fen wei wier. Inkelden woene de wei op it oanslute litte en it foarstel fen in jier of hwet lyn hawwe. Oaren stie it hiele plan net oan en al sa i Mar dochs waerd op ’t lést besletten it jild nimmen. ’t Wier dochs better 16 tüzen goune as neat. Nou it adres oannommen wier, kaem op 11 Maert It scoe tofolle plak nimme om alles oer to nimmen, mar lit ik dit er fen sizze, dat it op in tsieren en iggewaerjen gong, Noard 'e kant Na een korte toespraak, waarin Z.Ed. opmerkte, dat de verhouding van werkgever tot werknemer tcch wel Iets anders is als die van over- leid tot getrouw burger, is het in iet bijzonder op dezen gedenkwaar- digen feestdag dat de waardeering voor Uw veertig jarige trouwe dienst tot uitdrukking komt. Het is my een genoegen, aldus spr., nu te kunnen meedeelen dat het H.M. de Koningin heeft behaagd U de zilveren medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau, toe te kennen, waarbij ik U op deze plaats de hartelijke geluk- wenschen namens H M. kom aanbie den. Met een persoonlijke felicitatie werd het eer^teeken daarna den ubilaris op den borst gespeld. De voorzitter, zQn rede hervattend, wenschte den heer Schakel In wel gekozen Friesche woorden geluk met deze hooge onderscheiding die hem ten deel is gevallen. In al die jaren z(jn de zaken zoodanig behar tigd, dat dit ongetwijfeld ook op het product zyn invloed heeft gehad, waarvan vele bekroningen evenals de groote tevredenheid onzer afne mers over do kwaliteit van onzen boter, hot bewijs kunnen leveren. Van het cadeau, een gemakkelQke stoel, moge U, hoewel de tyd van rusten nog niet is aangebroken, maar wanneer U over enkele jaren met pensioen gaat, nog langen tijd ge bruik maken. De vrouw, die steeds een zorgzame steun is geweest, wenscht het bestuur met een fraai bloemstuk te vereeren. Alle bestuursleden feliciteeren daarop den jubilaris en echtgenoot®, waarna de directeur, de heer R. A. Bouma, nog met een enkel woord er op wijst, dat het veel verschil maakt op welke wijze men gedurende 40 jaar werkzaam is en dat is bij dezen jubilaris steeds voorbeeldig geweest. Spr. vindt de onderscheiding van H.M. de Koningin de groote gebeur tenis van dezen dag, want die on derscheiding is alleszins verdiend. De heer Kampen meent als tolk van het heele Heidenschap te spre ken, wanneer h(j deze, hoewel niet geboren-, maar toch oud Heldenscbap- sters, van harte feliciteert en nog vele goede jaren toewenscht. Deze intieme plechtigheid is hier mee ten einde, maar natuurlijk: is in den loop van dezen dag ten huize van den jubilaris, door het personeel en kennissen nog menige felicitatie ge bracht. Uitslag verkooping Bjj de op Vrjjdag 29 Maart j.l., ten overstaan van notaris A. Jukema gehouden verkooping van de huizin- ge, eigen aan de erven wed. Sj. Y. Hafltema, werd kooper de heer D. A. IJntema voor R. Koch, beiden alhier voor de som van f 2032. Oorlogsslachtoffers. Onder groote belangstelling had Dinsdagavond te Schiermonnikoog de teraardebestelling plaats van het stoftelfjk overschot van den stuurman Ruurt Steensma van het s.s. „Grutto”, het aanspoelen van diens lijk op onze kust is het laatste geweest, wat we van de „Grutto”, sedert begin Maart „vermist”, hebben mogen op merken. Heden, Vrijdag, wordt te Rotter dam het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den vlieger-onderofïicier J. Miller van de Britsche militaire luchtvaart, die is omgekomen bij de afgedwongen daling van het Engel- sche vliegtuig te Pernis. Voor meerderen, die op minder fatale wijze slachtoffers van den oorlog werden, was het teleurstellend te vernemen, dat de regeering be sloten heeft om geen schade aan particuliere bezittingen te vergoeden, veroorzaakt door mijnontplofïingen langs de kust. De regeering acht de normaal getroffen voorzorgsmaatre gelen voldoende en meent zich des- halve ontslagen van aansprakelijk heid. Wel kan hulp worden verleend, als de geleden schade in bepaalde gevallen uitermate zwaar en moeilijk te dragen zou z{jn. Minister contra N.V.L, Het heeft nooit geboterd tusschen den Minister van Binn. Zaken en de Ned. Vereen, voor Luchtbescherming. Deze laatste was nogaleenscritiscb, „eischend” en al te zelfstandig. Het leidde tot een geschil. De N.V.L wil de onafhankelijkheid van haar werk handhaven, steunende op bet vermeende vertrouwen van de 600 afdeelingen en 250.000 leden. De minister heeft in een Woensdag be legde persconferentie zfjn bezwaren en besluiten kenbaar gemaakt de N.V.L. heeft in een circulaire de afdeelingen tot blijvende trouw aan het hoofdbestuur aangespoord. Hopen we, dat het conflict spoedig zal zijn bijgelegd, desnoods door een reorga nisatie van bestuur en inrichting van de N.V.L. Deze zou haar taak onmogelijk kunnen volvoeren, wan neer ze het vertrouwen van de re geering mist. Met de daadwerkelijke afweer- maatregelen tegen luchtaanvallen, staat het óók nog maar zoo-zoo. In het begin van den oorlog is een grootscheepsche propaganda gevoerd voor het bijeenbrengen der middelen voor aankoop van afweergeschut voor de steden. Het geld kwam er, maar het afweergeschut nog niet. Op enkele batterijen na. De rest kan thans, blijkens een mededeeling der regeering tegen October worden verwacht. Het materiaal moet n.l. uit het buitenland komen. Wat met October hier kan zijn, is dan enkel nog maar het lichte geschut, n.l. 2 cM. vuurmonden. Het zwaardere af weergeschut, kaliber 3 7 tot 4 c M., zal nog langer op zich laten wach ten. Intusschen: dit alles geldt de na-oorlogsche bestellingenNatuurlijk was onze weermacht in September j.l. reeds vrij behoorlijk toegerust met dit materiaal. De gemobiliseerden. Prins Bernhard blijft van dag tot dag doende van zijn belangstelling voor onze weermacht en voor de ge mobiliseerden te laten blijken. Over al tot in nergenshuizen toe, krijgt men den jovlaïen en sportleven prins te zien, Van de week bracht hij o.m. een bezoek aan Rotterdam, waar hi zich in het bijzonder op de hoogte stelde van het werk van O. en O. en enkele ontwikkelingscursussen bij- v woonde. Ook de belangstelling der L_ burgerbevolking was groot bij dit bezoek. k WORKUM, 1 April 1940. De drie kleur wapperde van de Ccöp. Zui velfabriek „De Goede Verwachting” alhier, want een barer getrouwen ierdacht heden het feit, dat hg gedu rende 40 jaren zgn werkkracht in dienst had gesteld van „it fabryk”. Hedenochtend zaten in de direc teurskamer, de heer G. Schakel en echtgenoote, temidden van het bestuur met zgn directeur en den EdelAchtb. Veer Burgemeester Oppedgk van Heen. De voorzitter de heer J. Haagsma eidde de huldiging in, herinnerde dat het vandaag precies 40 jaar ge- eden was, dat Schakel als boter- maker aan deze fabriek z’n werk zaamheden begonnen was 1 daarna het woord aan onzen burge meester. Na een korte toespraak, Warkum moast 48 tüzen goune hawwe. Derfen scoe de Wymerts tichtmakke, de Heidenskipsterdyk oanlein en de haven ütdjippe wirde. Nou wieme der twa Warkummers dy’t it jild for de Wymerts wol jaen woene, mar net ynskriuwe op de liening itselde wier it mei de Heidenskipsters, de stêd koe fen hjarren jild krye for de oan to lizzen wei, mar net for it oare. En der halden hja oan fêst en wieme der net óf to bringen. Dat dochs it wirk ütfierd wirde scoe, as de 48 tüzen der wieme, skynde I s i Uitsluitend ver krijgbaar in de oranjeband- bulsjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 ets. I'JRISO

Friso nl | 1940 | | pagina 1