Nieuws- en Advertentieblad Zaterdagavonds om 9 uur gesloten Zij Istra's Banketbakkerij voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. BEKENDMAKING ADMINISTRATIE-KANTOOR VOORKOMT STAGNATIE in de levering van Gas en Electriciteit door een ZUINIG GEBRUIK B. SMID, Administrateur Textieldistributie. Turfdistributie. Inlevering van Metalen Articrême ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1941, 67ste Jaargang No. 36 Officieel Gedeelte. Adverteert in w Friso”. Uitgave van Fa. T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 boek- W. wordt t. h. s. aangenomen. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 50 cents) franco per post 80 cents. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. In te zenden. Ad- vertentlën tot uiterljjk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Donderdag 28 Augustus 1941, ’s namiddags 3 30 uur. Voorzitter de heer Mr. W. M. Oppe- dQk van Veen, Burgemeester. Secretaris de heer D. van der Goot. Afwezig de heeren H. HaQtema en A. Visser. Punt 1. Notulen der vergaderingen van 20 Maart, 5 en 30 Juni 1941. Zonder deze onveranderd goedgekeurd. 1 f51119 80 £51119 80 nihil f1436 125 f 1228.78 f 207.345 f15069 795 f15069 795 nihil 8. Rapport van de commissie, Voorstel van i behoeve van den aanleg De Burgemeester van WORKUM maakt bekend, dat in het algemeen geen textiel aanvragen ter verkrij ging van speciale punten en leverlngs- vergunnlngen op het oogenblik in behandeling zullen worden genomen. Alleen voor spoedelschende uit zonderingsgevallen als huwelijk, ge boorte, sterfgevallen, verhuizing, arbeiders naar het buitenland ver trekkend of met verlof terugkeerend, kan misschien een aanvraag worden aangenomen. Een nieuwe regeling zal binnen kort worden bekend gemaakt. Workum, den 5 September 1941. De Burgemeester voornoemd, W. M. OPPEDIJK van VEEN. f38190 775 f37807 675 f 383.10 Hiermede maakt ondergeteekende bekend, dat door hem met ingang van 1 September j.l. te zijnen woonhuize aan het Zuideinde F 23 is opgericht een f 18078.85 f17198 425 f 880.425 De Burgemeester van WORKUM maakt bekend, dat verbruikers, die door het steken van z g. „eigen turf’ do beschikking hebben over een grooten voorraad hiervan, verplicht zQn hiervan kennis te geven. Als norm dient hierbij te worden aangehouden, dat één eenheid 400 Kg. is (dubbel rantsoen). Aangifte van den voorraad onder overlegging van den Brandstoffen- kaart (J of K) dient plaats te hebben aan hot Distributiekantoor. Workum, den 5 September 1941. Do Burgemeester voornoemd, W. M. OPPEDIJK van VEEN. De Burgemeester der gemeente WORKUM maakt bekend, dat allen, die om een of andere reden, (ziekte, verhuizing, verkeerde uitleg der voorschriften, afwezigheid enz niet aan hun verplichting tot inlevering van metalen hebben voldaan, alsnog in de gelegenheid worden gesteld aan deze ■«verplichting te voldoen, met opschorting van de inwerking treding der desbetreffende strafbe palingen tot ulterlfik 30 September as De gelegenheid tot deze inlevering Is opengesteld: Dagelijks van 9-10 uur v.m. in het gemeentehuis (Ingang Bagjjnestraat) Nadrukkelijk wordt er de aandacht van belanghebbenden op gevestigd, dat z(j zich b(j niet-inlevering van de aan de verplichting tot inlevering onderworpen voorwerpen, bloot stel len aan de in de verordening 108/ 1941 bedreigde strsffan, te weten gevangenisstraf van ten hoogste v{jf jaren en geldboete tot een onbeperkt bedrag of een dezer straffen. Bedrijven, welke op grond van het bovenstaande nog voorwerpen hebben ingeleverd en meenen recht op scha devergoeding te hebben boven de metaalwaarde der voorwerpen kun nen hun schade er qoê e formulieren Vila of Vllb ter secretarie ver krijgbaar nog tot ulterlflk 10 Oc tober 1941 aan het op deze formulie ren vermelde adres inzenden. Nogmaals wordt de aandacht ge vestigd op de verplichting voor hotel- en cafébedreven e d. hun aschbakken, vazen e d. in te leveren. Workum, 4 September 1941. De Burgemeester voornoemd, W. M. OPPEDIJK van VEEN. Brandweer Vereeniging en de Pro vinciale Brandweerbond (waarvan de gemeente lid was) met ingang van 1 Juli 1941 z(jn ontbonden. e. Dankbetuiging van de pachters van den reinigingsdienst voor de verhooging van de pachtsom met f 100 f. Uitslag van de op 7 Juli 1941 gehouden aanbesteding van het ma ken van een paalbeschoeiing langs de havenkom. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. worden al deze stukken voor kennisgeving aangenomen Punt 3. Verzoek van ondernemers van kappers- en barbiersbedryven om by ver ordening te bepalen, dat kappers- en barbierswinkels niet voor publiek geopend mogen zijn op Maandagmiddag na 1 uur en des avonds na 7 of 8 uur (Zaterdags na 9 uur). Waar het verzoekschrift door 3 van de 4 alhier gevestigde kappers onder- teekend is en het de naleving van het werktijdenbesluit minder bezwaar lijk zou maken, zQn B. en W. we genegen aan dit verzoek tegemoet te komen. Ten aanzien van de ge vraagde sluiting gedurende het tijd vak 1 September—1 April na’s avonds 7 uur en gedurende 1 April—1 Sep tember na ’8 avonds 8 uur, des Za terdagsavonds na 9 uur, wordt echter aangevoerd dat binnenkort een uniforme voor het geheele land gel dende regeling verwacht kan worden, waarom een afwachtende houding aanbevolen wordt. B. en W. stellen Punt 8. Rapport van de commissie, belast met het onderzoek van de rekenin- over 1940 van het Burgerlijk Arm- f17046- f17018 48 f 27 52 inkomsten- en vermogens- en alle andere op voor- gen over 1940 van het Burgerlijk Arm bestuur en het Stadsburgerweeshuis. Overeenkomstig het advies van deze commissie worden die rekenin gen goedgekeurd met de volgende cijfers: Burgerlijk Armbestuur: Ontvangsten Uitgaven Voordeelig Saldo Stadsburgerweeshuls Ontvangsten Uitgaven Voordeelig Saldo Punt 9. Voorstel van B. en IF. tot overneming van stoepen in de Bagyne- straat ten behoeve van den aanleg van trottoirs. Uit het prae advies blijkt dat de betrokken eigenaren, met uitzonde ring van den heer H. P. Nauta voor het perceel waaraan hQ zjjn smederjj heeft gevestigd, zich bereid ver klaarden om de aan hen toebehoo- rende stoepen en strooken grond, gelegen buiten den rijweg, aan de gemeente in eigendom af te staan. Ter voorkoming van kosten (schen kingsrecht etc.) bjj overdracht om niet, verdient het aanbeveling van de transacties koopcontracten op te maken en voor elk der stoepen een koopsom van fl te betalen. Een dusdanig voorstel van B. en is een vervangmiddel voor slagroom en eiwit per pakje 10 cent De voorz. antwoordt dat men der- gelflke toevoegingen ternauwernood opmerkt en deze het best kan laten voor wat ze zQn, van eenigen invloed zijn ze althans niet. Het spijt B. en W. evenwel dat thans de materialenposi tie oorzaak is dat het verzoek moet worden afgewezen. Punt 6 Verzoekschriften van J. de Boei en W Schaafsma om vergoeding van de kosten van schoolbezoek op grond van artikel 13 der L.O.-wet 1920. De afstand van de woning van adressant Schaafsma tot de school is korter dan de wettelflk verelschte 4 K.M., zoodat dit verzoek wordt afge wezen, terwfil aan J. de Boer metin- gang van 23 Juli 1941 de gebruikelij ke vergoeding van f 10 per kind en per jaar wel kan worden toegekend. Punt. 7. Rapport van de commissie, belast met het onderzoek van de rekenin gen over 1940 van het gas- en het electri- citeitsbedrijf. De commissie heeft geen aanleiding gevonden tot het maken van op- en aanmerkingen, zoodat deze rekenin gen voorloopig worden vastgesteld tot de volgende bedragen Gasbedrijf Gewone dienst: Baten Lasten Batig saldo (winst) Kapltaaldlenst Inkomsten Uitgaven Saldo Electriciteitsbedrijf Gewone dienst: Baten Lasten Batig saldo (winst) Kapitaaldlenst Inkomsten Uitgaven Saldo op-of aanmerkingen worden sranderd goedgekeurd. Punt 2. Ingekomen stukken en mede- deelingen. a. Resoluties van de Gedeputeerde Staten houdende goedkeuring van de volgende raadsbesluiten le. wijziging begroeting 1940 gas bedrijf. 2e. verkoop van grond aan de ver eeniging „volkshuisvesting” voor den bouw van 10arbeiderswoningen. b. Resolutie van de Gedeputeerde Staten houdende vaststelling van de gemeenterekening en de bedrQfs- rekenlngen over 1937. c. Bericht van de Gedeputeerde Staten, dat het afschrift van bet raadsbesluit d.d. 30 Juni 1941, no. 35 tot wijziging van de algemeene poli tieverordening is ontvangen. d. Mededeeling van het bestuur van den Frieschen Provincialen Brandweerbond dat de Nederlandsche -B De prjjs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager Voortaan belast hij zich gaarne met: het houden van publieke verkoopingen en het doen houden van boelgoeden het behandelen en vereffenen van boedels en nalatenschappen, .als; het opmaken van successie-memories, inventarissen en scheidingen; het opmaken van koopacten, vennootschapsacten, erfpachtsacten, ruilingen, huurcontracten, pachtovereenkomsten, poldercontracten, bemalings- overeenkomsten, pandovereenkomsten, cessies van hypothecaire vorderingen, borgstellingen, schuldbekentenissen, volmachten, requesten, taxatie-rapporten en alle overige contracten het beheeren-, koopen-, verkoopen-, huren- en verhuren van boerderijen, landerijen en huizen het regelen van voogdijzaken en voogdbenoemingen het bezorgen van gelden onder hypothecair verband; het innen van huren, renten en coupons het inrichten, bijhouden en voeren van administraties en houdingen het behandelen van belastingzaken, als belasting, omzet-, loon- en vereveningsbelasting schreven gebied voorkomende werkzaamheden. Reeds thans hypotheekgelden beschikbaar. Billijke tarieven. Zitdag te Hindeloopen Woensdag 17 September a.s. van 2 4 uur bij den heer D. WIERSMA en verder om de 14 dagen. derhalve voor thans alleen de Maan dagmiddagslultlng goed te keuren. Door den heer Jonkman wordt ge- wezen op enkele bezwaren tegen een vervroegde sluiting voor de buitenmenschen, want daar zouden de bedreven ongetwijfeld schade van ondervinden. Dit Is, volgens den heer de Roest, dan ook de reden dat niet alle kap pers onderteekenden, omdat de meeste boeren bovendien Immers nog een tijdsverschil van een uur hebben. De voorz. zegt t.z.t. met deze be zwaren rekening te kunnen houden, doch spr. wyst er tevens op dat b(j dit verzoek ook de rantsoenneerlng van gas en electriciteit van Invloed is geweest. Hierna wordt het voorstel van B en W. zonder hoofdeljjke stemming aangenomen. A Punt 4. Verzoek van R. F. de Boer om een gedeelte van de Pothuiswyk te dempen. In het uitvoerig prae advies Is eer duidelijk rapport van den Directeur van Gemeentewerken opgenomen. Adressant is dit voorjaar aangeschre ven om vóór 30 Mei 1941 de beschoei ing aan de Zuidzfjde van de Pothuis wijk te herstellen. In het hierop gevolgde adres aan den Raad geeft adressant veschillende redenen aan, welke pleiten voor het dempen van bedoeld gedeelte Pothuiswjjk. De toestand waarin deze thans verkeert is ten deele te wflten aan een te diepe uitbaggering, welke indertijd van gemeentewege heef: plaats ge vonder, zoodat de beschoeiing daar tegen niet bestand bleek te xgr*. Daze voorstelling van zaken wordt in het rapport van den Directeur van Gemeentewerken afdoende bestreden. Voorts merkt deze o.a. op dat een naastligger bezwaar heeft tegen demping, terwQl bovendien over de kostenkwestie niet gerept wordt, blijkbaar in de veronderstel ling dat de gemeente die wel voor haar rekening zal willen nemen, wat wel een zeer aanlokkelijke oplossing moet zjjn voor de Boer nu zijn be schoeiingen totaal verwaarloosd z(jn. Nadat ook de andere voordeelen van demping voor de gemeente van minder belang worden geacht, ad viseert de Directeur tenslotte het verzoek af te wjjzen en te bepalen dat de beschoeiing etc. als nog in orde moet worden gebracht, met welk advies B en W. zich geheel kunnen vereenigen en ook de Raad instemt, althans onder de gegeven omstan dfgheden. De heer Faber kan nl. het idee van demping wel ondersteunen, want dit leidt steeds tot verbeteringen, doch het particulier belang is hier veel grooter dan het belang van de gemeente. Ook de heer Boersma zou het uit een oogpunt van volksgezondheid toejuichen als de partijen tot een overeenkomst zouden kunnen komen. Punt 5. Verzoek van de bewoners van de Schoolstraat om hun woningen aan te sluiten aan het electriciteitsnet. Van de commissie voor de lichtbe- drijven, in wiens handen dit verzoek werd gesteld om advies, kwam de mededeeling dat van het Provinciale Electriciteitsbedrijf bericht is ont vangen, dat aan het verzoek wegens gebrek aan materialen niet kan wor den voldaan, zoodat B. en W. zich genoodzaakt zien adressanten te be richten, dat om bovengenoemde reden hun verzoek niet kan worden inge willigd. De heer Boersma zou zoodra het benoodigde materiaal beschikbaar komt wel tot uitvoering willen over gaan en meent dat vroeger ook al eens sprake is geweest van aanslui ting, doch het blijkt dat toen alleen een verzoek bjj „Volkshuisvesting” is binnengekomen, hetwelk wegens te weinig deelname niet voor verdere behandeling in aanmerking kon komen. Den heer Westendorp bevreemdde i het dat in het verzoek gevraagd werd om medewerking, doch dat zoo noodig bij hoogere instanties getracht zou worden het doel te bereiken. Dat is de stok bH de deur, meent spr. en er was toch geen enkele reden om aan te nemen dat B. en W. niet ge negen waren hun medewerking te verleenen. ■H

Friso nl | 1941 | | pagina 1