F® Nieuws- en Advertentieblad voor Workum en omliggende gemeenten No. 23 68ste Jaargang Zaterdag 1 December 1945 OFFICIËELE MEDEDEELINGEN BURGERLIJKE STAND PREDIKBEURTEN Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 van van van Verantwoordelijk voor de geheele inhoud: B. GAASTRA, D 36, Workum Verschijnt eenmaal per week Fan aald Hielepen. Feste klanten Alle wieken köömen ’r rónnes bie de dóór, óm het tó fekaipjen. Of ek wol, om-het tó kaipjen’n stiiwec tabak, ’n daasjen luusjefers, of meer fan dot spol. Der köóm ’n Balkster nut Gasterlaand, mei ’n heelswaken seft stemmetjen; hie fekaipe houtjes óm tó bannen. Den- köóm 'r alle Tóónsdes 'n man, die bie de foddeur al róópte: „Is ‘r joed ik ferwjen?” mei só’n klemtóón op „joed”, dat jie woeaden hast antwoodje: „Joed net mar móón wol.” „Feste klanten” see uus Mem wol's- Bie jin feste klanten wééad ek ’n man, lang fan postuur, mei 'n troemp oen ’n baand om ’e hals. Hó ‘t ‘r heette, ken niks skééle, mar hie köóm uut Waarkum. len die troemp hee ‘r kekiensjes, mar hie fekaipe ék gedichten. Gedich ten jin ‘t T sem makke hee. Want hie nèème him sem folksdichter. Wuroer hie dichtte? Och oer alles het ‘r ien ‘e krante lèèsde. Móóaden, en braanden, en al sokke diengen. As‘r wur het gebad weead, den möóst hie ‘n stik pepier hewwe, en den oen ‘t skruwen. As ‘t klaar wééad, den nei de druk ker, en den móóst hie ‘n paar hoendet öódrukken hewwe. Der mei geeng ‘r sem de boer op. Twaa senten ‘t stik. Só róón ‘r genog op, óm Brandenburgh tó betel- jen, en dot ‘r meer kriege, wééad fóör him sem. Aüdige herinneringen T. D. Workum Van 22 t.e.m. 28 November 1945. Geboren Harmen en Rigtje z. en d. van Hotze de Boer en Grietje de Bruin. GehuwdSiebe Wouda, 24 jr §n Sjjbrigje Elisabeth van der Berg, 21 jr beiden te Workum. Overleden Uiltje Wiersma, 67 jr. wedn. van Antje Eke Postma overleden te Sneek; Sjjmen Mein, oud 21 jr. Fryske Brief XXI. Der wurdt tsjinwurdich noch al gau ris sein: „der sit skot yn”, en der liket it yn Warkum de léste tiid wol op. Hwant der sitte wy alwer mei de widze oer ’e flier. It giet stiver as ’t slydjaget. Sa is dan nou 't twade berntsje, of lit ik marljeaver siZze, in fikse grouwe jonge to wrald kommen. Nest de krite fan it Kr. Selskip, is der nou ek in krite-fan it Roomsk Frysk Boun oprjuchte en foartdaliks mei 43 nije leden. Bigryp ik it dos goed, dan is it tal leden heger. En al bin ik dan ek al hwat oan ’e lette kant mei myn lokwinsk, (ik koe der net earder tiid for fine) ik fan myn kant, wol dochs de nije krite noch in hertlik wolkom taroppe yn ’e rige. Wy skikke graech in stoel op, om üs nije freonen ek in sit to jaen yn it formidden fan de striders foar it bihaïd fan it Frysk eigene. Wis, Roomske lanslju, it is goed dat jimme einlings ris tit ’e hoeke komme, it waerd sa njonkenlytsen tiid. Net, dat wy net wisten dat jimme like Frysksinnich wiene as de Friezen fan in oar gelove. It siet er by jimme wol yn, mar it kaem er net üt. En dat is nou lokkich foroare. It is al forskate jierren lyn, dat Jan fan ’e Gaestmar ris skreaun hat„Al as jonge mirk ik op, det.party Roomsken de Fryske sin troch ‘t bloed sitte moast, sa hiemfêst wierne se, sa frij fen frjemd skaei, en sa ienfaldich, rjucht en sluchtlibbensefoarttwiskenhjarlansljue fen in oar gelove". En yn dat Ijocht bisjoch ik ek de oprjuchting fan de nije krite. Der is mei it stiftsjen fan kriten fan de ünderskate Selskippen, alhielendal gjin sprake fan twaspjalt en ünienigheid ünder de Friezen, lyk as in bulte minsken miene. Just op dizze wize kriget de striid foar it bihald fan üs tael en alles hwat dermei gearhinget, in djippere bitsjutting, mar rikt ik fierder. Der is hjir gjin sprake fanitsiedzjenfanhaetentwadracht. Hwant yn de striid dy ‘t wy stride, stekke wy oer de tsjerkemuorren hinne, eïkoar de han ta, om ‘t wy üs ien hele yn us stribjen. Derom hertlik wolkom freonen en ik hoopje dat it jimme slagje mei, om folie minsken gear to bringen ünder it findel fan it R. F. B. En ta bislütin winsk. Wy hawwe amperoan fiif jier, sa jouns de blinen en gerdynen ticht dwaen moatten. Stiif ticht, om ‘t er büten gjin Ijocht sjoen wurde mocht. Mar lokkich leit dy tiid efter üs. Ik hoopje derom dat jimme sa fan tiid ta tiid de blinen en doarren iepen halde sille, om üs ris hwat fan jimme wurk hearre en sjen to litten. Okkerdeis wiene der in pear manlju, dy ‘t er sa ‘t skynt mar min oer to sprekken wiene, dat Warkum mei gauwens twa Fryske kriten hawwe soe. En dat hja, al hoe graech hja ek wolle, fan gjin ien fan beiden lid wurde kinne. By it Kr. Selskip binne hja het thüs en by it R.F.B. kinne hja net. Sjoch hjir in forhael hwat my dien waerd om derris hwat fan to sizzen. Mar ik bin wol wizer, ik siz er neat oer. Alhoewol, it my einlings op ‘e neil barnt om der hwat mear oer to sizzen as sa sljuchtwei hinne. Mar ik sil my ynbine, dat is dos hwat oars as opbine om my op glêd iis to bijaen, lyk as ik wolris dien ha. Ik bliuw dizze kear by honk, hwa wit as it hjoed as moarn ris moai rydber waer is, dat ik dan wol de rédens fan ‘e souder helje. Ik.bitrou it noch net. FRISO. Krekt doe ‘t ik mei dizze brief klear wie, wurdt my it greate nijs brocht, dat der ien fan de aide Warkumer klokken hoppe wetter is. Hoe en hwat wit ik noch net krekt, mar ik bin sa bliid as in protter. Ja, in minske kin faeks al gau bliid wêze. Sil nou op üldjiersjoun, iên fan üs klokken wer op itselde plak hingje as de fddjiersjoun fan 1942? En sil dan op' deselde tiid as doe, deselde klanken oer üs stêd galmje? Mar nou gjin ófskie, mar it sil nou wêze in wolkom, in bliid wolkom thüs. JOHANNES BIJVOETS f Op 76-jarigen leejtijd is hier overleden de heer Jobs. Bijvoets, met wien is heengegaan de laat ste waardige vertegenwoordiger van ‘t gilde van de koperslagers. Hoe uit een plaat koper door hem de degelijkste gebruiks voorwerpen als ‘t ware in de juiste vorm getooverd werden, was een genoegen om te zien en als de bezoeker dan onder wijl vergast werd op ,de smake lijkste herinneringen uit vroeger jaren of over allerhande ge schiedkundige onderwerpen in gelicht werd, was een uurtje bij deze alleenwonende, gezellige, heldere baas- zóó vervlogen. Geen boekenwijsheid, maar wat uit pverlevering en eigen wedervaren opgediept werd, was meestal zeer interessant. Om z‘n ambities en geestdrift, vooral wTat het welzijn van onze stad betrof,' hebben we hem vaak bewonderddaaraan mogen veel jongeren een voorbeeld nemen. Voortgekomen uit een geslacht van koperslagers ismet Bijvoets een eerste vakman en een echt Workumer type, die het wel meende met de plaats zijner inwoning, heengegaan. Voor wie z‘n vertrouwen had, was hij trouw vriend, wat men imn ook in de oorlögsja ervaren. Hij ruste in vrede Zondag 2 December Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 8.30 en 10 uur ds J. Loos. (H. Doop). Nam. 5 uur ds J. van Veen. Alle diensten in „Ons Gebouw”. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds G. de Groot' (Geref.) Voorm. 9.30 uur dr D. S. Attema, Nam. 2 uur dr D. S. Attema. (Bapt. Gem.) Voorm. 9.30 uur ds F. E. Huizinga van Leeuwarden (H. A.) Nam. 2.30 uur Geen Dienst. Zondag-, Maandag- en Dinsdagavond 8 uur Evangelisatie Samenkomsten. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uurds J. Loos. Ferwoude (Herv.) Geen dienst. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur ds Bonting van Exmorra. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur en Nam 2 uur de heer Twjjnstra van Sneek. (Doopsgez.) Geen dienst. (Geref.) Voorm. 9.30 uur ds C. Jansen. Nam. 2 uur Leesdienst. Koudum (Doopsgez.) ’s Nam. 2.30 uur ds G. de Groot. Raadsvergadering Workum 23 November 1945 Van de elf voorgedragen raadsleden waren 10 aanwezigde heer H. Mul der 'bleek nl. niet benoembaar te zijn wegens de tijdelijke waarneming van een betrekking door z’n echtgenoote In een gevoelvolle openingsrede her dacht burgemeester Oppedijk van Veen eerbiedig de duizendenNederlanders die gedurende de oorlogsjaren als slacht offer waren gevallen. Nadat elk der leden afzonderlijk de vereischte eeden of beloftes had afge legd, schetste spr. nauwkeurig de ver houding tusschen Raad en College van B. en W. omdat in dit opzicht vroeger dikwijls misverstand heeft bestaan door de belangen vaak tegengesteld te achten. Het College staat in zijn ver gadering aan de zijde van den Raad en de Raad dient in zijn vergadering aan de zijde van het College te staan. In wezen is er geen verschil tusschen beide. Het kan voorkomen dat de Raad een ander gevoelen is toegedaan of een andere beslissing beter had geoordeeldwelnu, daarover valt te praten. De beide vergaderingen, het zelfde doel behartigende, n.l. de be langen der Gemeente, zullen elkaar steeds in dat gemeenschappelijk streven kunnen vinden. Van het vervolg dezer rede laten we hier enkele passages volgen Staande voor een groote taak, waar van het gewicht door mij niet zal behoeven te worden geschetst, ziende vooruit is het goed een oogenblik te verwijlen bij de 5 jaren, die zulke diepe sporen achter lieten in onze geschiedenis, in onze eigen levens, ja, in onze karakters. De Gemeente Workum heeft een moeilijke tijd doorgemaakt. Aanvanke- kelijk gesteund door de Wethouders de Vries en P. Gaastra konden wij eenige belangrijke werken voortzetten, EEN BEROEP OP DE VEEHOUDERS. B(j de botervoorziening gaan de kleine kinderen voor. De maatregel van den Minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoor ziening tot afschaffing van de speciale regeling der botervoorziening voor de melkveehouders, die met hun gezins leden op de margarinebonnen boter ontvingen, is niet onverwachts gekomen. Nu met ingang van de inmiddels ingetreden nieuwe distributieperiode de veehouders met de overige consu menten gelijk zijn gesteld, zal de boterverstrekking aan de kinderen t.m. vier jaar den geheelen winter kunnen worden volgehouden, terwijl aan per sonen boven de vier jaar na 24 Nov. j.l. waarschijnlijk nog drie maal de gebruikelijke hoeveelheid van 125 gram boter gegeven zal kunnen worden. De melkveehouders worden als boterproducenten als normale consu menten beschouwd, omdat de hoeveel heid boter zoo gering is, dat elke bijzondere verzorging van deze groep de boterrantsoeneering voor de groep der kleine kinderen dezen winter on mogelijk zou maken. In veehouders- kringen zijn de meeningen verdeeld. Velen zien in dat de gelijkstelling van alle bevolkingsgroepen redelijk is, nu het gaat om de boter voor de kleine kinderen. Anderen meenen niettemin, dat zij als boterproducenten in de eerste plaats recht hebben op het product Minister Mansholt, die een beroep op de veehouders doet om aan de uitvoering van de nieuwe regeling hun volledige medewerking te verleenen, is echter overtuigd, dat zij hun meening zullen herzien, als zij weten, dat handhaving van de oude regeling een onevenredig groot deel van de be schikbare hoeveelheid boter zou op- eischen. v Welk onevenredig groot deel zal uit de volgende becijfering blijken De botervoorraad per 24 November is berekend op ongeveer 4000 ton. Naar schatting zal er van dien datum af tot half Maart 1946 ongeveer 4500 ton worden geproduceerd, zoodat in totaal rond 8500 ton beschikbaar zal komen. Om de distributie vlot te laten ver- loopen, is een werkvoorraad bij den handel noodig van ongeveer 1000 ton, zoodat ca. 7500 ton kan worden ge distribueerd, Voor rantsoenen voor zieken en aanstaande moeders en aan toewijzingen voor ziekenhuizen e.d. is in deze periode ca. 2000 ton noodig. Zouden melkvee houders op de margarinebonnen boter kunnen betrekken, dan is hiermede tot half Maart 4500 ton gemoeid, zoo dat er voor de overige consumenten slechts 1000 ton beschikbaar zou zijn. Dit zou beteekenen, dat op basis der huidige distributieregeling, waarbij per 2 weken aan kinderen van 04 jaar 2 50 gram boter wordt verstrekt en aan personen boven dien leeftijd 125 gr, aan eerstgenoemde groep nog slechts gedurende 5 keer 250 gr. boter zou kunnen worden gedistribueerd, terwijl er voor de tweede groep, dus alle consumenten boven 4 jaar, gedurende den geheelen winter geen boter meer beschikbaar zou zijn en men dus uitslui tend op margarine en vet zou zijn aangewezen. Het is zeer twijfelachtig of de ver wachting, dat uit Denemarken nog een hoeveelheid boter zou kunnen worden ingevoerd, in vervulling kan gaan. Wordt de situatie in het licht van deze feiten gezien, dan mag van de veehouders begrip voor het sociale karakter van den maatregel worden verwacht. Het Nederlandsche volk zal de medewerking aan de uitvoering der nieuwe regeling zien als de toetssteen hun gezindheid. In het belang de kleine kinderen, in het belang de gemeenschap moge de afleve ring van boter dezen winter zoo hoog mogelijk worden opgevoerd. ari 1943 overleed was er van het College, dat ik levenslang zal blijven hoogachten, niemand meer over. De heer Gaastra hij maakte naar ik meen 34 jaren deel uit van Uw vergadering heeft onvermoeid ge ijverd voor de belangen van onze stad. Hij bezat een burgerzin als maar enkelen plegen te hebben. Het strand, waar zoodra mogelijk een Pieter Gaastra - hoeve zal verrijzen, was zijn werk. Zijn ziekte en heengaan was een zeer zware slag voor het Gemeente bestuur, ja voor de gansche Gemeente. Hem zij van deze plaats ons aller dank gebracht. Ik meen op dezen Raad het beroep te mogen doen in de komende periode het College van B. en W. bij te staan en het prestige van den Raad hoog te houden. We missen in deze vergadering den Secretaris der Gemeente den heer van der Goot. Als gast he.ten wij hem hartelijk welkom. Hoewel zijn ambte lijke afwezigheid een eervolle oorzaak heeft, toch weet gij dat wij zij-n plaats aL secretaris na zijn tweede arrestatie in December 1943 nu reeds 2 jaar lang noode leeg zien. Wij hopen hem hier spoedig ambtelijk te verwelkomen. Dat de heer Jelgersma hem met onze in stemming tijdelijk heeft vervangen, stemt ons erkentelijk. Wij weten, dat hij de terugkeer van den heer van der Goot hartelijk zal toejuichen. Het was niet alleen de Secretaris, die zijn houding met vrijheidsberooving moest beloond zien. Ook de Directeur van Gemeentewerken, de heer Wiersma, moest dit lot ondergaan. Wij prijzen ons gelukkig hen veilig en gezond te weten. Wij weten dat dat helaas niet van allen kan worden gezegd. Ik denk aan Pieter de Boer, dien jongen en veelbelovenden gemeente ambtenaar. Wij gunden hem indertijd zijn promotie, doch hoe gaarne hadden wij hem hier gehouden. Hij wordt bij ons niet vergeten. Het gemeente personeel heeft zich goed gehouden over ’t algemeen. Ik weet hoe ellendig sommige opdrachten waren ik dank hen voor hun steun. Van deze plaats wil ik namens het Gemeentebestuur dank brengen aan diegenen onder onze bevolking, die hun medemensch met groot gevaar vaak voor eigen veiligheid hebben gehol pen en geherbergd. Kennende de moeiten en zorgen in een andere streek van ons Vaderland ben ik trots te weten, dat hier veel, heel veel hulp is geboden. Ook voor de hulp geboden aan hen, die vluchten moesten voor oorlogsgeweld en honger het laat ste een wapen zoo scherp als het eerste en voor de verzending van voedingsmiddelen naar de hongerpro- vinciën past een woord van grooten dank. Moge de geest, die toen door de nood was wakker geroepen vaardig blijven over ons volk. Houden wij ook als Raad van Wor kum het oog gevestigd op Hem, die ons uit de onbegrijpelijke verwarring van dezen tijd kan uitleiden naar een lichtend einde met de bede van het oude gezang voltooien en aanvatten. De zomerkade op het strand werd voltooidhet kanaal op het Noord in Mei 1942 begonnen, kwam een jaar later gereed. Tallooze pogihgen materialen voor de afwerking en de bouw van de brug te verkrijgen mislukten, daar de toe stemming tot voltooiing werd in getrokken. Ik heb mij steeds gelukkig geprezen met deze groote werken talloos velen te hebben kunnen binden aan het werk in het Vaderland. Waren wij tot dien toe steeds als College van B. en W. met ons werk zooveel mogelijk onveranderd voort gegaan, in Juni 1942 verloren wij wethouder de Vries. De Duitscherwas een plaatselijk blad in handen gespeeld, waarin onze vergadering van 29 Juni 1940 was verslagen. Wat de heer de Vries daar had gezegd over de ge kwetste gevoelens van de vrije Friezen bleek 2 jaar na dato nog zoo ernstig, dat hij moest bedanken of anders de burgemeester er uit. Door het gevraagde ontslag zes maanden aan te houden en de voor ziening van de vacature vijf volle maanden voor te bereiden, werd na mijn arrestatie in Mei 1943 een wet houder benoemd, die in geenen deele beantwoordde aan wat de Duitscher gewenscht had. Uw terugkeer in ons midden ver heugt ons zeer Mijnheer de Vries. In September vierden wij Uw 30 jarig raadslidmaatschap. Moge ik de geluk- wenschen, die wij U toen deden toe komen van onze kleine kring van B. en W. thans U aanbieden van den Raad van Workum. Onze Gemeente is U veel dank verschuldigd. Inmiddels had de heer Gaastra zich om gezondheidsredenen meer en meer moeten terugtrekken. Toen deze in het gemeentewerk oudgeworden wethouder op 13 Janu- Begrafenisrechten. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van belanghebbenden, dat vanaf 26 Novem ber tot en met 15 December a s. ter Secretarie in de gewone kantooruren, gelegenheid bestaat tot het betalen der grafrechten. Na laatstgenoemden datum zal over het bedrag per postkwitantie worden beschikt. Workum, 21 November 1945. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. M. OPPEDIJK VAN VEEN. De Secretaris, S. H. JELGERSMA Wnd. „Jezus, ga ons voor op het levensspoor doe ons als getrouwe leden volgen U op al Uw schreden voer ons aan Uw hand tot in 't Vaderland.” Sterk kunnen wij ons gevoelen als volk van Nederland, wetende dat Zij, die jaren lang onder de moeiiijkste omstandigheden ons land biddend heeft bestierd, instemt met deze bede. Het is mij onmogelijk U hier niet op te roepen tot grooten dank aan H M. onze Koningin. Zij bond ons samen Zij was het symbool van vrij heid en recht hoe trots waren wij als Zij in Engeland of Amerika werd gehuldigd hoe werden wij vernederd wanneer men Haar smaadde. Wij wil len trachten in Haar geest te hande len bij onze beraadslagingen Haar daarin huldigende voor wat Zij deed voor ons dierbaar Nederland. Ik gaf U geen historisch overzicht van het gebeurde in de achter ons liggende jaren. Toch dient Gij veelte weten, wat Gij nu nog niet weet. Het College van B. en W. b zint zich op middelen om daaraan tegemoet te komen. Rest mij U mede te deelen, dat onlangs de heei A. Gaastra tot tijde lijke wethouder werd benoemd Op 1 September j 1. verliet na een 36 jarigen gemeentedienst de heer Groenendal ons. Met hem heeft een vriéndelijk en steeds voorkomend en bereidwillig ambtenaar ons verlaten.. De ambtenaren, die hadden moeten onderduiken keerden gelukkig onge deerd terug. Wij heften hen hartelijk welkom in onze gelederen. Mijne heeren Deze vergadering gaat baar werk opvatten. Moeilijk werk in een moei lijke tijd. „Dat Uw beraadslagingen moge i strekken tot God's eer en tot heil onzer Gemeente.” Hiermede verklaar ik de tijdelijke Raad der Gemeente Workum ge ïnstalleerd. De heer Haijtema richtte hierna enkele hartelijke woorden tot den bur gemeester over diens terugkeer in onze gemeente. Bij de wethoudersverkiezing werden 9 stemmen uitgebraebt op den heer H. de Vries Wz. en 1 b' .nco D. heer de Vries, die de benoeming aanvaar dankte' voor het in hem gestelde ver- trouwen en zag hierin een bewijs var een goede samenwerking voor de toekomst. Daarna werden op den heer A. Gaastra 5 en den heer J, K. Beuker 4 stemmen uitgebracht en1 blanco, zoodat de heer Gaastra gekozen was, die eveneens de benoeming onder dank aanvaardde. Bij de verkiezing van leden voor de Commissie voor Strafverordeningen (vacatures Haijtema en de Roest) ver kreeg de heer H. Haijtema 8 stemmen, 1 ongeldig en 1 blanco, terwijl na een tweede vrije stemming de heer M. van der Meer ook 8 stemmen pp zich vereenigde, P. Dijkstra 1 en B. van der Gaast 1 stem. De heeren Haijtema en van der Meer namen deze benoe ming aan. Voorheen bestond de Commissie voor de Lichtbedrijven uit 4 leden,

Friso nl | 1945 | | pagina 1