Workum en omliggende gemeenten Nieuws- en Advertentieblad voor Sportkrabbels Zaterdag 8 December 1945 PLAATSELIJK NIEUWS GEMENGD NIEUWS FRISO. INGEZONDEN BURGERLIJKE STAND PREDIKBEURTEN 9.30 uur Dienst. Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. te Workum - Tel. 45 Verantwoordelijk voor de geheele inhoud B. GAASTRA^ D 36, Workum GAAST. De revue „Lyts doarp yn rüzige tiid” heeft hier een overweldi gende belangstelling gehad. Het stuk, Workum Van 27 November t.e.m. 5 December 1945. GeborenVeronica Geertruida Maria dv Hajje van der Werf en Anna Hillegonda Zeinstra. Gehuwdgeene. Overleden: Johannes Bijvoets, 76 jr,_wedn. van Hendrina Boersma; Ijsbrand Kramer, 45 jr, echtgenoot van An Koojj, overleden te Sneek. WORKUM. Na vergelijkend ond - zoek is aangewezen’als candidaat ;v numerair bij de Belastingen en zoodanig toegelaten tot de Rijksbelas- tingacademie te Rotterdam onze stad genoot de heer K. van der Goot. Zondag 9 December Workum (R.-K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis. 10 uur Hoogmis. Nam. 3.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 en 10.30 uur ds J. van Veen. Nam. 5 uur ds J. Loos. Alle diensten in „Ons Gebouw”. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds G. de Groot. Na afloop van de dienst vertoeving voor het kiezen van een kerkeraadslid. Woensdag 12 Dec. ’s avonds 8 uur, ds T. O. Hijlkema van Amsterdam spreekt over „De beginselen der oude Doopsge zinden en hun betekenis voor onze heden- daagsche broederschap.” (Geref.) Voorm. 9.30 Lezen. Nam. 4 uur ds Hoek, van Gaast. (Bapt. Gem.) Voorm. Nam. 2.30 uur Lezen. Dinsdagavond 8 uur bidstond. Woensdagavond 8 uur Zusterhulp. Heidenschap (Herv.) Nam. 1.30 uur: ds J. van Veen. Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 uur ds de Reus van Schraard. Gaast (Herv.) Geen dienst. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur en Nam 2 uur ds S. J. Wouda. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur da Treffers, van Staveren. (Geref.) Voorm. 9.30 uur ds C. Jansen. Nam< 2 uur Leesd'ienst. Koudum (Doopsgez.) Geen dienst. werkzaamheden en in Mei moesten zij nagenoeg geheel opnieuw worden aangevangen van het weten schappelijk archief in Wageningen was een deel verloren gegaan en uit het laboratorium waren alle instrumen ten ontvreemd. Tegelijkertijd bereikten de Commissie tal van berichten, waar uit een groote toename van het onge dierte bleek, vooral in de gebieden, die door inundatie en oorlogshandelin gen reeds veel te lijden hadden. Veel is reeds tot stand gekomen, maar het gestelde doel is nog niet bereikt. De ervaring heeft geleerd, dat de beste resultaten verkregen worden door streeksgewijze bestrijding. De genoemde Commissie heeft bij voor keur van deze methode gebruik ge maakt. Inlichtingen kunnen ingewonnen worden bij haar Secretariaat (dat tijdelijk is gevestigd in het Ministerie van Landbouw Visscherij en Voedselvoor ziening, Bezuidenhoutscheweg 30, Den Haag) of bij den. Plantenziektenkun- digen Dienst te Wageningen. Fryske Brief XXII. En sa steane der nou in Neurenberg-in rige mannen foar de rjuchtbank, dy ’t hiel hwat op har kerfstok hawwe. Men neamt har nou: „oarlochs- misdiedigers” mar jierren oan ien hawwe hja de hege hearen west. De lieders, dy ’t mei noch inkelde oaren, dei yn, dei üt, de miljoenen yn har lan, oanfiteren om de striid nea op to'jaen. Né, fjuchtsje, earmoed lije en sa mear, hwant sadwaende soe de oerwinning kommemoatte. Hoe greater it leed, hoe swierder it lijen, safolle moaijer de oerwinning. Och, och, hwat hawwe hja stik foar stik wol foar de radio stien Jn swetsen, to gülen en to halten, to skelden en to drigjen. Hja laken om hwat de fijan ut ’e wei sette. Dat dy mei greate kloften fleanmisines boppe it lan kamen en frachten bommen delkeildendat nacht en dei troch, stedden en doarpen mei de groun lyk makke waerden, dat tüzenen minsken dertroch dea rekken, hwat hindere it harren? Hja soene dochs de kriich winne en dan soe alles moaijer en greater opboud wurde, as it ea west hie. Jonge, ja sa soe ’t komme. Mar ek doe de hearen it al lang yn ’e noas hiene dat hja de kriich forlern hiene, gongen hja mar stiltsjes wei troch, mei de minsken hwat wys to meitsjen. Jierren hawwe hja foar har folk stien as de lieders, as de minsken hwer it folk op fortrouwe koe yn foar en tsjinspoed. Mar doe ’t de slach forlern wie, en it folk yn need siet en syn ïieders nédich hie, doe binne hja ütpike de helden. Ut ’e wei krüpt en inkelden hawwe har seis mar nei de oare wrald holpen. En hwat er fan de ienrus sa greate macht oerbleaun is, stiet nou yn Neurenberg foar de griene tafel. Mar dat is fansels, de iene fielt him ünskuldiger as de oare. Stiver neat gjin kwea fit ’e wei set, nimmen fan harren. Ei né, kwea hawwe se gjin ien fan allen sahwat- ütheefd. O, guont né hear, hja hawwe noch wolrus warskóge, dat it einlings rjucht forkeard wie, hwat er yn de kampen en sa mei de minsken dien waerd. Hja fiele har sa ünskuldich as in berntsje dat pas to wrald komt. Mar it is mar sa ’t it is, de hearen wurde der alhielendal net as de fjüroansetters en stichters fan safolle kwea bihannele. As men dat sa lést, dan wurdt er noch hwat noed en soarch foar harren stien. Men soe stiver sizze, om it de hearen sa goed mogelyk nei ’t sin to jaen. Miskien hinget er wol sa’n kaertsje mei„Zijt gij tevreden zegt het anderen, hebt gij klachten, zeg het ons." Wis de hearen hawwe der wol geriif. Koptelefoans om better liisterje to kinnen. It iten wurdt de hearen kreas yn ’e seal brocht en as hja net rjucht by ’t spul binne, dan komt de dokter dy ’t oardielet of ’t hja yn ’e seal bliuwe kinne, of op béd moatte o'm hwat to rêsten. Wylst de rjuchters de biskuldigingen oplêze sitte de „beklaagden1' seis mei in boek foar har en dogge mar krekt of 't de hielé saek harren neat oangiet. Hja fiele har sa ’t skynt noch altyd de hege hearen, fan in jiermanich lyn. It liket hast wol, dat men dizze lju, dy’t er oan mei holpen hawwe, dat tüzenen minsken, de dea yn dreaun binne, better bihannele wurde, as immen dy’t syn kat dea kneppele bat. Wis it roait nearne op en as wy it om it sizzen hiene, dan seine wy grif: mar koart om ’e hoeke mei dat spul, ek mar yn ’e gaskeamer. Of oars mar kampen, lyk as hja hiene. ‘Soene wy dat wolle Wer deselde toanielen .en bylden as yn de fiif jier dat hja de baes spilen en noch slimmer as bisten hüshalden It liket soms wolrus dat wy hwat fan harren oernommen hawwe, mar folie goeds is it net. Ik hoopje dat wy wizer wéze sille as hja wiene. Begrafenisrechten. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van belanghebbenden, dat vanaf 26 Novem ber tot en met 15 December a s. ter Secretarie in de gewone kantooruren, gelegenheid bestaat tot het betalen der grafrechten, Na laatstgenoemden datum zal over het bedrag per postkwitantie worden beschikt. Workum, 21 November 1945. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. M. OPPED1JK VAN VEEN. De Secretaris, S. H. JELGERSMA Wnd. dat een prachtige terugblik gaf over de wrede oorlogsjaren, was mooi ge schreven en bovendien zaten de spelers uitstekend in hun rollen. Mocht het zijn dat aan enkele plaatselijke voor vallen en personen minder aandacht is besteed dan mogelijk verwacht werd, toch is met de gekozen tafereelen een knappe greep gedaan uit die „rüzige tiid”. Met deze revue zon zeker ook in aii.'ere plaatsen nog menig succes te behalen zijn. HINDELOOPEN, December 1945. Tot Directeur van de Gemeentelijke Vischafslag alhier is met ingang van 1 December j.l. benoemd de heer R. Stallmann te Hindeloopen. 29 Nov. Hedenavond hield de Ijsclub Hindeloopen* haar jaarverga- derng in café >De Zwaan* alhier. Besloten werd voor het komende w'nterseizoen in de eerste plaats, wanneer daartoe gelegenheid bestaat, een estafette rijderij te houden, terwijl, voorts nog een hardrijderij op het programma staat, waarvoor f 180. aan prijzen wordt beschikbaar gesteld I voor mannen en een rijderij voor 3 Dec. Nad it gisterochtend n verschillende kerkdiensten de in deze oorlog gevallen strijders herdacht warr had te 12 uur op het „nieuwe kerkhof'' bij de graven der Engelsché v! s een herdenkingsdienst plaats, e door een groote menigte werd bijge woond, o.a. de voltallige gemet- :rr: en verschillende geestelijken. De Edel- Achtb. Heer Oppedijk van Veen, Bur gemeester dezer gemeente, sprak een treffende rede uit, waarna namens het gemeentebestuur een groote krans en bloemen gelegd werden bij de 9 een voudige van houten kruisen voorziere graven. Het Hervormd kerkkoor bracht een uit het Engelsch vertaald gezang ten gehoore. Met het „Onze Vader”, ook in ’t Engelsch, besloot dc Wel- Eerw. Heer Ds. J. Loos deze plechtige herdenking. 3 Dec. Zaterdag j.l. werd door de Athletiekverecn. Vitesse” te Leeu warden de traditioneele loop door Hiv- zum gehouden De bekende Frhsche lange-afstand-looper J. Walstra v; u „Vitesse”Leeuwarden, won in z’n klasse met grooten voorsprong in een tijd van 9 min. 41.2 sec. In de klasse voor niet K N. A. U.- leden werd no. 1 onze plaatgenoot J. Sj. IJbema in 10 min. 45 6 sec. Steunfonds werd zonder stemming aan genomen, evenals het voorstel om de levering aan derden met 5 jaar te verlengen. De voorzitter dankte de aftredende leden van het bestuur, van wien de heer R, Falkena te Woudsend, die 24 jaar als hoofdbestuurslid en commissa ris de C.A.F. heeft gediend, ajs lid van verdienste werd benoemd. De heeren spraken aan het einde der vergadering woorden van afscheid. Streeksgewijze bestrijding van ratten- en muizenplagen. Het inzicht, dat een doeltreffende bestrijding van ratten en muizen slechts mogelijk is bij gezamenlijk optreden, heeft, in het voorjaar van 1944, geleid tot de instelling van de »Commissie inzake de bestrijding van ratten en muizen*. Reeds in den zomer van dat j^ar mocht het gelukken in verscheidene deelen van ons land de veldmuizen- plagen krachtig te beperken. De oorlogshandelingen in September 1944 maakten evenwel plotseling een einde aan de ciële kringen hieraan aandacht wordt besteed. Er zitten aan deze kwestie evenwel zoveel kanten, dat een beslis sing stellig niet gemakkelijk is. Een schijnoplossing, zoals een algehele vrije Zaterdagmiddag is niet voldoende. Aan de meeste wedstrijden gaat een vrij lange reis van verschillende deel nemers vooraf, zodat een enkele vrije middag te weinig tijd biedt. Er zal dan ook radicaal een werkweek van vijf dagen moeten worden ingevoerd. Men zou, wanneer de herstel- en opbouw- werkzaamheden dit eisen, het nadeel van een kortere werkweek kunnen ondervangen door op de overige vijf dagen iets langer te laten werken. De meeste sportmensen zouden on getwijfeld de totstandkoming van de Sport Zaterdag toejuichen, leder heeft dan immers de gelegenheid om sport te beoefenen en tevens om een vrije dag te besteden aan het gezin en de persoonlijke liefhebberij. In de tweede plaats zou de eenheid in de sport in belangrijke mate kunnen worden be vorderd. Er zullen, wat dit laatste be treft, nog wel enkele andere bezwaren uit de weg moeten worden geruimd, maar wanneer inderdaad de wedstrijd sport naar de Zaterdag zou kunnen worden verschoven, zou al een heel lastig obstakel zijn verwijderd. De verdere ontwikkeling wordt met belangstelling tegemoet gezien door ieder die het wèl met de sport meent. Wetenswaardigheden. Wie wel eens een wielerwedstrijd gezien heeft, weet ook hoe snel en handig de renners een nieuw bandje kunnen omleggen. Dat is niet altijd zo geweest. In 1891 b.vtijdens de wegwedstrijd Parijs— Brest had een renner hier bijna een half uur voor nodig. Hij won de wedstrijd niet In het Bondselftal dat de eerste internationale wedstrijd speelde (6 Fe bruari 1894 te Rotterdam tegen de Engelse club Felixtowe) was ook op gesteld de latere minister Kan. In de beginjaren van de voetbalsport vinden we trouwens meer namen van knapen, die later hele Pieten zouden worden Jhr. D. E. van Lennep, later gedepu teerde van Noord Holland, Drooglever Fortuyn én de Monchy, die later burgemeester van resp. Rotterdam en Arnhem zouden worden, om er maar een paar te noemen. De eerste moderne Olympische Spe len werden in 1896 in Athene ge houden. De Marathonloop vormde voor het Griekse publiek een hoogtepunt, omdat een landgenoot, Louis, als eerste het stadion binnenkwam. (Tijd 2 uur, 55 minuten, 20 seconden). Het verhaal wil, dat de Griekse Koning in zijn enthousiasme de laatste ronde, in het Stadion, met de winnaar meeliep. HET RIJWIEL DER TOEKOMST Volgens de Nieuwe Haarlemsche Courant hebben Britsche producenten verklaard, dat zij binnenkort een be langrijk gewijzigd rijwiel op de markt zullen brengen. Zoo is de welhaast klassieke kettingaandrijving verdwenen en hiervoor in de plaats komt een drijfas. Verder gaat de >stroomlijn<- methode zich nu ook van het rijwiel meester maken. De stangen en de draden voor de handrem, de dynamo en de kop van de lamp, het achter licht, de bel, zijn gebouwd in het frame of de spatborden. Dit zal van grooten invloed zijn op het uiterlijk van onze toekomstige fiets. Daarenboven is er ergens in het frame een slot gecon strueerd met een zoo snelle volauto matische* werking, dat men zijn rijwiel maar behoeft neer te zetten, of het valt op slot en alleen de eigenaar kan het weer ontsluiten 1 Ook wordt er druk geëxperimenteerd met een nieuw, uitermate licht, plastisch materiaal, dat het staal, waarvan ons rijwiel tot nu toe werd gemaakt, moet vervangen. Dit is hetzelfde materiaal, waaraan de beroemde Mosquito-vliegtuigen hun ge- vechtswaarde ontleenden. Moet een dergelijke fiets schoongemaakt worden, dan behoeft men er slechts den tuin slang op te richten roesten is uitge sloten. De ervaringen gedurende den oorlog schijnen tot verwezenlijking te leiden van den alouden droom van iederen wielrijderde band, die niet lek kan worden, De proefnemingen verkeeren volgens het blad in een ver gevorderd stadium. Het is niet voor de eerste maal dat men meende een verbeterde constructie voor de fiets gevonden te hebben, maar tot dusver zonder veel succes, immers een lichte bouw blijft de eerste eisch. Bovendien zullen de gebruikers en vooral ook de fabrikanten de kat uit den boom willen kijken, want het bovenomschreven rijwiel zou een revo lutie brengen in het fabricatieproces. We kunnen veilig aannemen dat het nog wel tal van jaren zal duren voor al deze nieuwigheden niet meer >der toekomst* zullen zijn. Momenteel wordt nog het meest uitgezien naar een goed stel luchtbanden en reiken andere vurige wenschen van wielrijdend Ne derland niet veel verder dan tot de ouderwetsche vernieuwingen van allerlei onderdeden. Jaarvergadering C.A.F. In de te Leeuwarden gehouden ledenvergadering van de C.A.F. her dacht de voorz. de heer D. Elzinga van Roodkerk, in een treffende rede den overleden directeur, den heer A. Wijbenga en den heer Rinkema, die door moordenaarshand is weggerukt. Inmiddels werd de heer J. M. Bou- dewijn, tot nu toe adjunct-directeur, als waarnemend directeur benoemd. Deze deed o.a. de volgende mede- deelingen De veevoederpositie in ons land, waarover na de bevrijding optimistische klanken werden vernomen, lijkt thans minder gunstig. Het krachtvoer voor melkvee, waarvan voor de periode Nov.Dec. 25 kg is toegewezen, is van prima kwaliteit. Bij ruwvoeders leve ren vervoersmoeilijkheden en groote afwijking van de regeeringsprijzen vele bezwaren op. Vanaf 1 Juli 1945 tot heden traden reeds 312 nieuwe leden toe. Het jaarverslag vermeldde, dat de C.A.F. materieel en financieel de oor logsjaren goed is doorgekomen. In het hoofdbestuur werden gekozen de heeren A Heida (voorheen commis saris) te Nijelamer, S. Bokma te Harich, L Aardema te Boornbergum en D. Schoustra te Foudgum. Als commissa rissen werden gekozen de heeren Franke Akkerman te Oudeschoot en 5- Wijnja te Follega. De Kinderzegels herlev.en. Zoo moeilijk als dit jaar hebben wij er in al de jaren van ons bestaan nog niet voorgestaan 1 Dit is zoo duidelijk, dat nadere motiveering volslagen over bodig is. Maar van twee andere in dit ver band belangrijke gegevens zijn wij even zekervan de nood der instel lingen, die zich het lot vanhetNeder- landsche misdeelde kind aantrekken en van de warme belangstelling van zeer velen voor dit kind. Het matelooze leed geestelijk en materieel van tienduizenden van onze kinderen is slechts langzamerhand te verzachten. De Kinderzegels hadden een goeden naam en hebben deze behouden. Sedert 1941 werd het werk onmogelijk ge maakt door de bezettende macht. Thans herleven de Kinderzegels en straks komen de medewerkers(sters) bij U aan huis om hun zegels te koop aan te bieden. Koopt van hen, gij helpt daardoor het leed van de misdeelde jeugd te verzachten. Aan de start. Ik voel me vandaag als de athleet die zich aan de start gereed maakt. Dat vindt zijn oorzaak in de omstan digheid dat deze «Sportkrabbel* de eerste is van een, naar we hopen, lange reeks. De sportbeoefening is in de loop der jaren voor talloos velen een be langrijke factor in hun leven geworden. Met zekerheid kan worden aangenomen, dat juist nu, na de donkere jaren die achter ons iiggen, weer vele jongeren de weg naar het sportveld zullen zoe ken en vinden. Bij de opvoeding van deze jonge menschen tot flinke, bruik bare leden van de maatschappij kan de sport een gunstige factor blijken te zijn. Vanzelfsprekend zullen Bonds en verenigingsbesturen een belangrijk aan deel moeten nemen in de taak de sportjeugd voor te lichten. Maar ook de pers kan het hare tot een gunstige en gezonde ontwikkeling bijdragen. Daarom juist verheug ik me er over, dat ook dit blad een deel van haar ruimte voor de sport wil afstaan. Wat zullen we geven Ik hoop U straks iets te kunnen vertellen van belangrijke sportgebeurtenissen, met U te spreken over actuele sportpro- blemen, de ervaringen van prominente sportfiguren weer te geven, zo nu en dan iets op te duikelen uit de rijke sportgeschiedenis en voorts de ver schijning van nieuwe sportliteratuur aan te kondigen. Ook aan het plaatselijk sportleven zal de nodige aandacht worden besteed. Vanzelfsprekend moet één en ander een beknopt karakter dragen, vooral nu de papiersituatie de bladen nog steeds dwingt op klein formaat uit te komen. Het lijkt me daarom het beste, dat we daarom afspreken er eerst zo iets als een sprintnummer van te maken. Wie weet, misschien komen we later nog eens op de lange afstand uit. Op Uw plaatsen dus klaarafl PUK. Sport op Zaterdag? Het valt niet te ontkennen dat velen er van worden weerhouden zelf actief sport te beoefenen doordat een belang rijk deel van de sportbeoefening, n.l. de wedstrijd sport voor het grootste deel op Zondag plaats vindt. Dit vraag stuk heeft aan actualiteit gewonnen, nu uit verschillende publicaties en uit latingen is gebleken dat ook in offi- 4 Dec. Hedenavond hield de Werk lieden Vereeniging „Helpt Elkander” een feestelijke vergadering ter viering van haar 60 jarig bestaan, dat reeds op 18 Oct. 1944 plaats vond, maar toen door allerlei minder gunstige om standigheden niet herdacht kon worden. De opkomst was best. De voorzitter gaf een overzicht over de 60 jaar van bestaan. Als attractie werd een kleine verloting gehouden, Onze plaatselijke Toneelgroep „Het Masker” vulde het feestelijke gedeelte met de revue „Ik hou van Holland”. Het was een schitterende avond. De vereeniging heeft den laatsten tijd 12 nieuwe leden geboekt. Blijkens de advertentie, voor komende in dit blad, is er Donderdag 13 December een groote openbare ver gadering in Hotel >De Wijnberg* uit geschreven door de Jongerein afd. Workum en Omstr.* Als spreker treedt op de Weled. Heer Boudewijn. waarnemend Directeur der C.A F. Deze zal een inleiding houden over Dene marken*. Het ligt in de bedoeling die avond een vergelijking te maken tus- schen een zoo sterk coöperatief ge organiseerde staat als Denemarken en ons land. Dus zeer zeker belangrijk voor jong en oud, werkzaam in den landbouw. Ter afwisseling zal de zeer mooie en interessante film «Friesland* ver toond worden. De «Jongerein* heeft weer een zeer mooie en leerzame .vond belegd en ze noodigt allen uit tot medewerking voor deze avond. De toegang is vrij, misschien wordt na afloop een collecte gehouden. Jongerein I Oerein 1 Fryslan ropt. Lit üs allegeare ienriedig wêze. No. 24 68ste Jaargang Het voorstel tot verleening van een OFFICIËELE MEDEDEELINGEN Verschijnt eenmaal per week I H

Friso nl | 1945 | | pagina 1